Dus afgesproken voortaan Chief Whip! HET6EVAL MAZAROFF Maar vandaag beginnen fioar, want behalve volmaakt van kwaliteit en smaak is het de beste voor Uw gezondheid "VIRGINIA. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 MAART 1931. No. 74. f W* saTnen zallen kunnen vinden, als u tenminste met een ouden kerel als w meegaan. Ik ontving zeer vele ***2 zeker twee of drie honderd. Ik nam er een half dozijn uit - keek Ook met kurk en goud BINNENLAND, RECHTZAKEN. KUNST EN WETENSCHAP, Meester •e „meester" verdwijnt.Hij wordt •p de school vervangen door den „me neer", den „onderwijzer" of den „Ieer- aat" en in het ambacht door den „Rijks- gediplomee-den hoefsmid" wat ee* leelijk germanisme is ook nog. Wij vonden den „meesternog slechts terug in den „schoolmeester" en dat is geen vriendelijk woord, daarbij pleegt aan muggezifterij en letterkn°chtetij, aan pedanterie en betweterij gedacht te worden De meester uit vroeger dagen was de —aii1 waartegen men als schoolkind hoog opzag en dien men, ook in latere dagen, nog met ontzag bleef aanzien en waar- deeren, als de notabele persoonlijk heid, die zoovéél wist en bij wien men zelden tevergeefsch om bijstand en voor- Kehting aanklopte. Moe jammer is die vervlakking. Want is niet ju;st de benaming „mees ter", de voleindigings-tïtel van de am bachtsopleiding uit den glor:erijken gil deatijd, tot ons gekomen als een eere- teeken? Was het geen mooi voorvoegsel, dat zoo echt vertrouwen inboezemde, wanneer men met een Mr. schoenmaker, een Mr. timmerman of een Mr. smid van doen had; gaf dat niet het veilige gevoel, dat men een volleerd vakman tegen over aich had, die raad wist en moest weten met alle hem in zijn beroep voor te Inggen vraagstukken? De meester is de meerdere, de man die het weet. Yan zijn groote kennis en zijn levens ervaring maakt hij anderen deelgenoot: kinderen, zoo hij voor de klas staat, vol wassenen, zoo we den ambachtsman op het oog hebben. Makkelijk is zijn positie niet. Zij brengt verantwoordelijkheid mede, zij vraagt gevoel van zelfstandigheid, zij eischt de kracht, beslissingen te nemen en deze door te zetten, staande voor de gevolgen. Maar de tot dusverre beschouwde meester heeft toch één voorJeel.ge fac tor aan zijn 'kant: hij is meester over anderen, en die anderen hebben te gehoorzamen, te volvoeren, wat hij hun opdraagt te doen. Dit voordeel gaat echter verloren, wanneer inplaats van het meesterschap over anderen, dat over. zichzelven aan de orde komt; „la maitrise de soi- même" om met den goeden Coué te spreke*. Daarom is dat nog eens zoo moeilijk. Dit meesterschap over zichzelven lijkt zoo oppervlakkig wel een onmogelijk heid. Zooiets als die aartsleugenaar baron Von Miinchhausen vertelde: dat hij zichzelven bij de haren omhoog trok uit een moeras. Toeh is het bereikbaar. En dat niet alleen door de tensiotte toch vrij materialistische Coué-sche permanente auto-suggestie; al zou ik niet willen beweren, dat daar ook niet eenig goeds in kon schuilen. Maar de weg naar het meesterschap over zichzelven voert langs de geeste lijke hygiëne, het weren uit ons gedach- tenleven van al, wat het schade zou kunnen toebrengen, langs de training van den wil en de scholing van den geest. Die paden naarstig volgende, kan hij die met den ernstigen wil bezield is, een zekere mate van meesterschap over zichzelven bereiken. Dit doel na te streven, is plicht van iederen mensch. Of hij ooit den titel „Mr, over zich zelven op het uithangbordje van zijn ziel zal mogen en durven schilde;en? B 3S -F LETCHEfi. Ci*"! - '<S iooais ik u reeds schreef, hoop ik, ©in en u koos ik uit. ik vroeg in- bchfjnigert en hoorde over u juist het geen ik wenschte. Wat denkt u er van? Ik zal gaarne met u op reis qaaT1 antwoordde ik. Ik hoop dat ik in staalt zal zij* te doen wat u verlangt. Denkt u dat ik dat zal kunnen draaide zijn glas in zijn vingers rond en lachte. Het is niet veel, ik wensch alleen maar gezelschap. Ik sta alleen op de wereld, geen kennissen, verwanten, of vrienden. Ik ben veel jaren in het buitenland geweest en nu ik terug ben wil ik een beetje rondzwerven. Heeft u :geen bepaald plan vroeg IK. Geen ander, dan dat wij in onzen wagen emllen stappen en naar het Noor den gaan. Wij stopper* waar en wanneer wenschen. Ik heb een zwak' voor CHIEF WHIP Ingez. Med.) Daar spreekt de bescheidenheid ook een woordje in mee. Dat geen mensch het volledige mees terschap in dezen ooit zal bereiken, zij den mismoedige evenwel ten troost, Seneca Junior' BEHOUD VAN LANDSCHAPSSCHOON De afdeeling der bouwkunde van de Technische Hoogeschool zal in samen werking met den Stedebouwkundigen raad van het Nedeekmdsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw en de Nederlandsche vereeniging voor Tuin- en Landschapskunst, op 16, 17 en 18 April a.s. in een der gebouwen van de Techni sche Hoogeschool een reeks voordrach ten doen houden, die ten doel hebben de aandacht te vestigen op de vernieling van het landschapsschoon door den snel len groei van onze steden en dorpen, door aanleg van wegen en door allerlei andere oorzaken en tevens om te trach ten middelen aan te geven om te redden wat nog mogelijk is en nieuw landschaps schoon te scheppen. V erkiezi ngsgids. De N.V. Heerenveensche Boekhandel te Heerenveen zond ons „De Sta ten- en Gemeenteraadsverkiezingen". Voor de a.s. verkiezingen kan dit boek je goede diensten bewijzen aan gemeen tebesturen, leden van centrale-, hoofd en gewone stembureaux, alsmede aan kies- vereenigingen en kiezers. Het is een handleiding, die aansluit bij het werkje „De Kiezer", waarvan in dertijd een exemplaar werd aangekon digd en waarin de geheele kieswet is opgenomen. Wil men zelf de wettelijke bepalingen met betrekking tot de verkiezingen na zien, dan moet men „De Kiezer" er bij raadplegen. Bij Em. Querido's Uitgevers Mij. te Amsterdam zijn ter perse: „Twee Meis jes en Ik", oorspronkelijke roman door A. H. Nijhoff; „Storm", het vierde en laatste deel van Mr. P. J. Troelstra's Gedenkschriften; „De Zorg voor onze Gezondheid in het dagelijksch leven", door L. Heijermans, directeur van den Geneeskundigen Dienst te Amsterdam; „Het laatste Zeilschip", door Heinrich Hauser, vertaald door Eva Raedt de Canter; „Toekomst", door Georges Du- hamel, vertaald door Peter Mourits. em oude sleden. Ik ben twintig jaar lang in de tropen geweest ens een oude En- gelsche stad doet mij daarom watertan den. Oude kerken eni dergelijke dingen —ruïnes i oude wallen groene boo- ïnen begrijpt u mij? De groote weg naar het Noorden zal dan de aangèwezen route zijn, zeide ik. U kbmt dan langs plaatsen, die.... Dat had ik oo'k gedacht! viel hij met kinderlijk' vuur in de rede, terwijl hij een opgevouwen kaart van een tafeltje nam en tusschen ons uitspreidde. Ik heb die kaart bestudeerd. Plaatsen als Hun tingdon, Stanford, Grantham, Newark, .Durham En nog vele anderen, aan beide zij den van den grooten weg, viel ik in de rede. Ik ken dien weg en' de omstreken Izeer goed. Prachtig! riep hij vfo olijk uit. Daar om 'is het een goed plan naar het Noor den te gaan. Ik heb geen bepaald doel; behalve dat, als wij in het Noorden zijn, ik naar Manrasdale Moor wensch te gaan, om de kennismaking met die plaats te hernieuwen. Wij zullen echter nog een heel eind moeten afleggen, voor wij zoover zijn. Hij vouwde zijn kaart op, schoof die ter zijde en keek mij met een eigenaardi- gen verlegen blik aan. En nu de voor waarden? zeide hij schroomvallig. Ik geloof dat ik dat aan u moet overlaten, mijnheer Mazaroff. Dat doe Donderdag heeft voor de Rotter- damsche rechtbank terechtgestaan de 70-jarfge mandenmaker H. D., die 2 Jan. in de Vinkenstraat te Rotterdam een vrouw heeft gedood. Hij heeft de 62-jariige J. E. Prins zwaar lichamelijk letsel toegebracht met een mes, tengevolge waarvan' de vrouw is overgeleden. Verdachte verklaarde dat hij al'15 jaren bij deze juffrouw, die nog een nicht van hem is, heeft ingewoond. 'Tijden"; een ruzie had hij een mes ge grepen en daarmee de vrouw gestoken. Het O.M. eischte wegens zware mishan deling met doodelijken afloop, den' leef tijd van verd. in aanmerking nemend,, een jaar en zes maanden gevangenis straf. De verdediger, riep de uiterste cle mentie in. Kantongerecht te Oostburg. De kantonrechter te Oostburg heeft veroordeeld wegens: overtr. Vleeschkeuringswet: M. d, J., Breskens, vrijspraak; ik het liefste. Hij uitte een zucht va,n merkbare ver lichting. Dat is nu juist, wat ik gaarne «wenschte zeide hij eenvoudig. Dat zijn geen dingen, waarover heeren onder el kaar moeteen pingelen. Laat het aan mij over en u zult daarvan geen spijt 'hebben. Ik ben zeer rijk, vriend, en rijke menschen hebben dikwijls hun eigenaardigheden, niet waar? Dat is Af gesproken en waarneer zoudt u kun nen vertrekken? Ik ben gereed indien umij een paar uren vooraf waarschuwt, antwoordde ik. Hij wreef zich vergenoegd de handen nooit zag ik een schooljongen zoo blij met zijn vacantie, als hij' was over zijn uitstapje. Prachtig prachtig! riep hij uit. Dan zal ik u eens vertreüen, wat wij zullen doen. Laat uw valies vanmiddag hier brengen, dan vertrekken wijf om streeks vijf uur en rijden kalmpjes zoo ver wij willen tot etenstijd er zal wel ergens een stadje zijn, waar wij een Olusligen avond en nacht kunnen door brengen. Ik heb een mooie Rolls-Royce en een door en door betrouwbaren, chauffeur, hij heet Webster, een brave kerel, aan wien wij ons ten volle kunnen toevertrouwen. Kom tegen vijf uur. Schikt u dat? Mooi! dan gaan wij nu maar naar beneden oto' te lunchen! Mijnheer Mazaroff en ik zaten' een met motorrijtuig rijden met meer dan 2.35 M, breedte: A. J. J. te Groede 7 of 7 d. h.; met motorrijtuig rijden zonder deug delijk en nauwkeurig werkend stuur: C, d. G„ IJzendijke, 8 of 8 d. h,; rijden zonder rijbewijs: A, H. B. te Hoofdplaat, 10 of 10 d. h,; rijden zonder dat nummer en letter behoorlijk zichtbaar en verlicht waren: O. F. Ph. S. te Breskens, ƒ2 of 2 d. h,; art. 22a R. wet: J. J. L. te Breskens, vrijspraak een diér noodeloos arbeid doen ver richten op kwellende wijze: A, L. G. te Maldeghem (B.) 25 of 25 d, h., W. K. te Breskens, 25 of 30 d. hi j art. 22a R. wet: P. v, D., te Breskens, vrijspraak; met motorrijtuig rijden onder invloed van alcoholhoudenden drank: G, d. T, te Eede, 250 of 50 d. h., met ontzegging van het recht om motorrijtuigen te be sturen voor 9 maanden; art. 22a R. wet: I, C. te Biervliet, vrij spraak venten zonder vergunning: R, V. N., gedom, te Stevensweert, ontslag van rechtsvervolging als getuige wegblijven: V. d. P., Oost burg, 2 of 2 d. h.; met motorrijtuig rijden zonder gladden metalen band van minder dan 10 c.M.: A, J, H, te Schoondijke, 10 of 10 d. h,; sterken drank in voorraad hebben, 2 maal gepleegd: K. de G. te IJzendijke;- 2 maal 40 of 2 maal 20 d. h,; overtreding Arbeidswet: J. C. d. F. te Sluis, 2 maal 1 of 2 maal 1 d. h.; dronkenschap: J. D. T, te Sluis, 7 of 7 d. h.; geen richting aangeven: R. H. te Brug ge (B.), E. C., te Heyst (B.), A. C. te Brugge (B.), G. S. te Dudzeele (B-), O, d. B. te Brugge (B.), M, F. v, v. S. te Wa tervliet (B.), allen 5 of 5 d, h,; staan op een wagen die in beweging is: P. J. R. te Sluis, 3 of 3 d. h,; paar uren aan de lunch onze sigaren en koffie. Het blee'k', dat hij1 een royale gastheer was en een aangename pra ter. Het was werkelijk de moeite waard om naar hem te luisteren. Het bleek mij ypoedig, dal hij veel vreemde landen had bezocht en zonder dat hij be paalde mededeelingen deed over zich zeiven en zijn bezigheden, vertelde hij mij, dat hij lange reizen had gemaakt in verschillende streken van Azië en Afrika, Arabië, Perzië, Indië, Birma, Somali- land, Uganda, Rhodesia, Transvaal, Kaapland al- deze landen werden in den loop van ons gesprek door hem genoemd. En hoe langer hij sprak, des te meer was ik overtuigd dat hij geboren was ergens benoorden de Tweed zoo zelfs dat ik brutaal genoeg wap om hel hem botweg te vragen. U heeft ontzettend veel van de we reld gezien zeide ik, maar toch heeft u uw Schotsdhen tongval niet verloren. Hij lachte alsof die opmerking hem genoegen deed. Het is begrijpelijk dat u den'kt dal ik een Schot bén. Toch ben ik dat niet. Ik ben van de grens. Ik ben geboren aan de nEgelsche zijde van de Tweed tus- iscben de Cherrickheuvels. Ik bractht d.e feerste vijftien jaar van mjjn' leven door op 'de boerderij van mijn gjrootvader in Selkirk en dat verklaart uw veronder stelling. Wij zullen misschien op onzen Jocht een kijkje gaan nemen op die reukverspreidende stoffen op straat werpen: F. J. D. te Retranchement, 4 of 4 d. h.; rijden zonder rood achterlicht: A. V. te Biervliet, 3 of 3 d. h,, G, v. B, te Eecloo (B.) 2 of 2 d. h.; met rijwiel rijden zonder rem: F. H. te L. (B.j, 6 of 6 d. h.; met rijwiel rijden zonder licht: J. P. V. te Breskens, A. Ph. J. v. d, V. te Bier vliet, A. P. A. te Zuidzande, allen 3 of 3 d. h.; S. C, te Cadzand, A. F, te Bres kens, E. M. v. V. te Oostburg, allen 5 of 5 d. h., L. P. en Th. P. d, R., beiden te Oostburg, ieder 2 of 2 d. h.; rijden zonder rijbevyjjg; J. d. G., te Schoondijke, 4 of 4 d. h.; geen rijbewijs vertoonen: A. H. te Oostburg, 3 of 3 d. h., C. B, K. te Sluis, 5 of 5 d. h.; bij kruispunt van wegen rechts niet den voorrang geven: A. J. G. te Bres kens, 20 of 20 d. h.; als geleider van een wagen met kor ten dissel niet naast de bespanning gaan en de streng tot bestuur van dien wagen vast houden: J. H. v. H. te Groede, en J. Q, te Breskens, beiden 3 of 3 d. h.; met motorrijtuig rijden zonder behoor lijke remmen: L. D. te Heyst (B.), 12 of 12 d. h. art. 22a R. wet: A. K. te Breskens, vrijspraak; rijden zonder licht: P. L. te Groede, 5 of 5 d. h.; te snel rijden: L. J. R. te Middelburg, 8 of 8 d. h. Ondeugdelijke mek. De kantonrechter te Amersfoort heeft een melkslijter uit Soesterberg wegens het leveren van melk aan de cantine van het vliegkamp aldaar met 35 deelen water op 100 deelen melk twee dagen, na elkaar, veroordeeld voor het eerste geval tot f 750 boete subs. 1 maand hechtenis en voor het tweede geval tot 8 dagen hechtenis. oude plaats maar al mijn luidjes zijn overleden. Hij zuchtte, een weinig treurig, maa,r spoedig kwam zijn opgewektheid weer boven eti begon hij vroolijk over onze reis te spreken. Daarna nam ik afscheid k>.m mijn valies te pakken. Om vijf uur was ik terug in het hotel en een kwar tier later vertrokken wij' in een wa gen zoo prachtig als ik nooit had ge zien. Het heeft geen zin om in bijzonderhe den. het eerste gedeelte van onzen tocht te beschrijven. Wij deden zooals Maza roff had aangegeven en stopten waai en wanneer wij wenschten. Het was flioeilijk afscheid te nemen van steden als iStamford en Grantham. Nadat hij York oppervlakkig had bekeken, besloot hij1 daar 'n week te Wijven'; wij verlief den daar iutusschen tien dagenGedu rende deze pauze in onze rondzwejrvin- gen ontving ik het eerste bewijs van zijn 'Oostersche gastvrijheid. Toen hij op een morgen aan het ontbijt kwam, zag hij mij bezig met het lezen van brieven en het openen van pakjes; toen hij mij vroeg naar de reden van die bijzondere «gebeurtenis, verielde ik hem dat het mijn verjaardag wa.s. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5