MIDDELBURG rWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 26 MAART 1931. No. 72. BINNENLAND. VERGOEDING DIENSTREIZEN. ZEELAND. Kapitein Wagevier's Tocht naar ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. Gemeenteraad van Aardenbnrg. Kermis- EN WAT KOST ZE NU? per half pond: Zilvermerk 60 et. Roodmerk 55 ct. Geelmerk 50 ct. Grijsmerk40 ct, Bij Kon. besluit zijn de vergoedingen wegens het gebruik van eigen motor- jajwiel en van eigen automobiel bij rei- awn, ten behoeve van het Rijk gedaan, *et ingang van 1 April 1931 nader be- paald op resp. 5 cents en 12 cents per algelegden kilometer. VREEMDELINGEN IN BELGIE, Men meld aan de N.R.C.: Sedert 15 Maart worden met het oog mft de bestrijding der werk'oosheid in België scherpe maatregelen genomen tegen vreemdelingen (dus ook Neder landers), die daar werk zoeken of werk verrichten. Geen vreemdeling kan se- éert genoemden datum in België komen ml verblijf houden zonder machtiging van d<r openbare veiligheid. DE RADIO EN HET ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. te de te Hilversum gehouden alge- teeene vergadering' van de groep Neder land van het 'Algemeen Nederlandsch .farbond had de afdeeling West 2e uws ch-Vlaanderen de volgen- ha vragen gesteld: Is het groepsbestuur niet van meening, de radio-splitsing' een gevaar ople vert voor de eenheid van ons volk, ook; «t cultureel oogpunt? Is het bestuur er va» doordrongen, dat afgelegen streken in het hijzonder Zeeuwsch-Vlaanderen «B deze wijze steeds meer van Nederland vervreemden? Is het bestuur verder niet van meening, dat door de tegenwoordige regeling het aanzien van Nederland in buitenland aanmerkelijk geschaad is? Jeo ja, heeft het groepsbestuur dan ge- fcsacht, in dezen toestand verbetering te tomngen, voorzooveel het dit bestuur mö- was, en is het bestuur bereid, me de, tedeelen wat het gedaan heeft? Ten alotteIndien het groepsbestuur tot he- d»n in deze aangelegenheid nog niet is opgetreden, is het dan bereid mede te ttevlen. waarom niet? De afgevaardigden voor Wesl- Aeeewsch-Vlaanderen lichtten nader toe fetofc in het bijzonder voor West-Zeeuwsch Vlaanderen de radio het voornaamste iteiddel was geworden om uit de afzon dering op cultureel gebied verlost te ra- hes®. Vroeger hadden de Nederlands ene uriteendingen op de lange golf tot ver in bet buitenland een goeden naam'. Na discussie werd aan het hoofdbe stuur opgedragen op radiogebied door samenwerking tot grooler eenheid te ko- is-Tteii en den wens,oh uit te drukken dat voor iederen Nederlander, waaronder wi te verstaan de Nederlanders buiten lands en stamverwanten, elke golf be reikbaar is, in het bijzonder de korte '0OSf. WALCHEREN, SfF. LAURENS. In een goed bezochte vergadering herdacht de vereenigiinlg „het Vieeschfonds" ajhier haar 25 jarig be- estaan In zijn; openingswoord schetste de voorzitter, de heer M. F r a n c k e bet verloop der vereeniging in' deze 25 jaair Een schaduw lag op deze ver gadering in verband met het overlijden van den commissaris den beer J. Francke. In zijn plaats werd gekozen de heer D. Willemse, de hem- W. Rooze als zoodanig werd herkozen. Na een uiteenzetting dooi* den secre taris den heer .1. Koole Dz. werd be stolen in te gaan op het voorstel van den kring Walcheren fier Z. L. M. tot bestrijding van t.b.c. bij het rundvee. Uit hel verslag van den penningmees ter den heer J. de Boeft, bleek, dat er oen saldo van f 34.64 was. Ih ver hand met het feit, dat hij al deze 25 jaar (penningmeester was geweest en hjjzelf dw evenals de vereeniging jubileerde, Sjffl XL VII. 2p<& was ik danVweder in mijn vader- lajBKï teruggekeerd, maar alle mijne ge- lukfeige uitzigten waren verdwenen. In den jare 1812 was ik reeds tot hoofdjofh- ficier gedesugneerd, toen de slag aan de 'Berezina op eens mijne hoop vernietigde. Nu kwam ik weder uit mijne gevangenf- schjap terug, arm en berooid. De armee waaronder ik gediend had bestond niet meer. Eene nieuwe was inderzelven plaats gekomen, waar meest alle ofi'iciersplajaU sen reeds vervuld en zelfs nog vele of ficieren overcompleet waren. Het vootr- uatzigt was dus duister voor mij. Daar ik beruste in deze bestiering der voor zienigheid, vertrouwende op hare zorg en trooste mij met he(t denkbeeld, dat noSjto vaderland gered en weder vrij was. Aan haar bragt ik vrijwillig mijn geluk ten offer. Daar ik echter nu geheel zon der bestaan was, en niet gaarne van de weldaden mijner familie wilde leven, mloest ik pogingen doen om weder ge plaatst te worden. Ik begaf mij dus den bood hij de aanwezigen verrersch'ngen aan. De voorzitter dankte hem voor wal hij steeds voor de vereeniging heeft ge daan, hij deelde hem mede dat besloten was hem een aandenken te geven. De heer P. Gilde gaf nog een over zicht van de oprichting en het ver loop der vereeniging in deze 25 jaar, er op wijzende, dat van goede»' vooruitgang kan worden gesproken. AARDENBURG. Dinsdagmiddag kwam de gemeenteraad in voltallige vergade ring bijeen. Door het bestuur der Kon. Ned. Muziek-sociëteit „Aardenburgsche Fanfaren" was voor het jaar 1931 een subsidie aangevraagd van f 350. B. en W. stellen voor den raad over dit ver zoek te laten beslissen. De heer Holle- brand stelde voor, om deze subsidie te verleenen. Zijn voorstel vond steun bij mevr. Ancion en den heer Blondeel. Met 5 stemmen werd het verzoek toege staan. De heeren Catsman en Wieme stemden blanco. Aan de orde komt thans een verzoek van L. Haverland en 67 anderen, om de kermis dagen te verzetten op den 2en Zaterdag na Pinksteren en den daarop volgenden Zondag en Maandag, in plaats van den daaraan voorafgaanden Vrijdag en Donderdag. Tevens was in gekomen een schrijven van den kerke- raad der Gerefot meerde kerk, om de kermis te laten zooals die thans is. De ke-keraad meent, dat indien aan het verzoek-Haverland wordt voldaan, de Zondagsrust ernstig zal worden geschaad, terwijl door het sluiten om 2 uur des nachts het dansgevaar, in het bijzonder voor de jeugd zeer zal toenemen. Mocht evenwel de raad er toch toe besluiten een Zondag in de kermisdagen op te nemen, zoo hoopt de kerkeraad, dat in alle geval de kermis dien dag niet vóór 4 uur zal mogen beginnen en hel slui tingsuur op 12 uur zal bepaald worden In verband met beide verzoeken, stel len B. en W. voof, de kermis te verzet- xen op de gevraagde dagen, des avonds cm 12 uur te sluiten, en des Zondags om 4 uur te beginnen. Mevrouw Ancion vindt, dat het openen des Zondags om 4 uur erg laat is en ook het sluitingsuur om om 12 uur erg vroeg. Ze stelt voor om Zaterdags te sluiten om 12 uur en de beide overige dagen om 1 uur, terwijl des Zondags om 3 uur zal geopend worden. De heeren Hollebrand en Blondeel steunen dit voorstel De heer Catsman vraagt welk mo tief mevr. Ancion heeft voor de sluiting des Zaterdags om 12 uur en de overige dagen om 1 uur. Haar antwoord hierop, n.l. dat het altijd zoo geweest is, en in verband met de Zondagsrust, is voor den heer Catsman aanleiding, om aan den voorzitter vastlegging te vragen van dit motief; ,,U neemt het me wel niet kwalijk, zegt hij, -doch ik vind het ant woord een beetje onzin." De heer Hollebrand zegt als zijn meening dat de sluiting der kermis op Zaterdag om 12 uur des nachts gesteld is, omdat bij langer open blijven, de menschen bij het ter kerke gaan niet al te frisch zouden wezen. De heer v. d. Hooft zegt, dat in de Doopsgez. kerk de leeraar liever geen dienst houdt, daar het bezoek op zoo'n kermis Zondag uiterst gering is. De heer Catsman doet het voorstel om het verzoek te verwerpen, in de eerste plaats om principieeie redenen vanwege de Zondagsrust; 2e met het oog op de bestaande Zondagswet; 3e kan spr. onmogelijk het belang inzien, waarmede zoo geschermd wordt. Hij ziet niet in, dat adressanten het alge meen belang voorstaan, wel echier het eigen belang en voornamelijk dat der herbergiers. Spr. wijst in verband hier mede op het dansgevaar, waartegen de r.k. kiesvereeniging twee jaar geleden gewaarschuwd heeft en ook op dezen malaisetijd. Moeten wij, als raad, dan 3 October naar 's-Gravenhage en ver voegde mij' bij bet departement van oorlog om mijnen dienst aan te bieden. Ik werd gelast mijnen staat van dienst op te mf-p ken welken ik 's anderen daags inleverde, met bijgevoegd verzoek om geplaatst te worden. Een igoed vriend de B. genaamd, wien ik voor eenige jaren i,n Oostvries;- land had leeren kennen, bood mij dadelijk zijne hulp en beij stand aan, waarvan ik dankbaar gebruik maakte. Mij werd dade lijk halve soldij toegelegd, en na mijn adres opgegeven te hebben, verliet ik de residentie, in de hoop van spoedig) geplaatst te zulten zijnIk nam ifffussehen mijn verblijf ten huize mijner zuster te Alphen om aldaar mijn bestemming af te wachten. Doch toen dijt eenige weken geduurd had, besloot ik naar 's Graveri- ha|ge terug te keeren, denkend aldaar be ter in de gelegenheid te zulten zijn om mijne sollicitatie te bevorderen, waar omj- trent echter het uitzigt niet zeer vleijend was, want hoe velen liepen hier niet, die hetzelfde bedoelden als ik. Endelijk waagde ik het mij in persoon bij den soe vereinen vorst te vervoegen en hoogstj- derzelve mijne belangen mondeling voor le dragen. Ik deed dit «net vrijmoedigheid. Z. EL H. boorde mij minzaam aam, en het gevolg van deze" audiëntie was, dat maar weer zooveel mogelijk gelegen heid scheppen, om het zu ïrverdiende geld weer zoo vlug mogelijk uit te ge ven, in plaats dat in tijden dat er ver diend wordt ook eens gedacht wordt aan de komende dagen van werkloosheid. Spr. gunt de menschen van harte ont spanning, maar het verzoek is niet om de menschen ook eens een ontspanning te geven, maar alleen om gelegenheid te scheppen, de menschen zooveel mogelijk geld uit den zak te kloppen, en spr. kan daarvan onmogelijk het algemeen belang inzien. De voorzitter gaat in vele op zichten met den heer Catsman mede. Het verzetten der kermis is geen alge meen belang, doch een persoonlijk be lang. Hij is alleen tegen het laie slui tingsuur Mevr. Ancion vraagt, hoe de heer Catsman over de Draaibrugsche kermis denkt. De voorzitter zegt, dat dit hem alleen aangaat Mevr. v. d. Broecke zegt, dat er voor haar natuurlijk van geen partij principe sprake is, ook is het voor haar niet zulk een gewetenskwestie als voor den heer Catsman of de kermis al dan niet op Zondag gehouden wordt. Per soonlijk is zij geen warm voorstander van dit adres, daar ze niet van het al gemeen belang ervan overtuigd is. Waar echter een groot deel van de nering doenden dezer gemeente van meening is, dat het voor hen van groot finantieel belang is, en zij in deze tijden gaarne ieder een extra verdienste gunt, zal ze de zaak niet tegenwe-ken. De oraktijk zal dan maat- moeten leeren welke resul taten de wijziging zal hebben Nu een viertal laadsleden zich reeds vóór het request verklaarden, en dus toch aange nomen' wordt, zal ze zich van stemmen onthouden. De heer Blondeel vraagt den voor zitter, waarom hij nu voor vroege slui ting is, terwijl op Draaibrug later wordt gesloten. W!at Draaibrug betreft, zegt de voor zitter, stel ik het sluitingsuur vast, daarover heeft de raad niets te zeggen De heer v. d. Hooft zegt, dat vroe ger de kermis 14 dagen duurde, en dat daar dus zeker ook wel een Zondag in viel. Hij heeft geen bezwaar tegen het verzetten, doch hij vindt het wel goed om des Zaterdags eerder te sluiten. In verband met deze aanvrage zou spr. tevens een wijziging willen voorstellen in de politieverordening in betrekking tot de kermis te Draaibrug. De voorzitter zou het zeer op prijs hebben gesteld, indien weth. v, d. Hooft dit op de verg. van B. en W. had medegedeeld. In dit opzicht kan spr. diens optreden als wethouder niet zeer correct noemen. De heer v. d. Hooft zegt, dat toen in B. en W.'s vergadering het adres der geref. kerk werd bespro ken, de voorzitter zeide: „we zullen er maar niet te lang over boomen' daar om heeft hij maar niet gesproken over wat hij wilde voorstellen. De voorz. pro testeert er tegen, dat de heer v, d. Hooft niet in de gelegenheid zou zijn geweest bij B. en W. om zijn wijziging te berde te brengen. De heer Catsman zegt paf te staan dat de heer v. d. Hooft thans in den raad met zijn wijziging der politieveror dening komt. De voorzitter noemt het onparlementair van den wethouder. De heer v. d. Hooft zegt, dat het één een gevolg is van het ander. De voorzitter meent dat na een bespreking van drie kwartier het tijd wordt om tot stemmen over te gaan. Het voorstel Catsman (a.r.) om het adres voor kennisgeving aan te aemen, vindt slechts steun bij den heer Wieme (r.k.) Het voorstel B. en W. vindt ook slechts teun bij de heeren Wieme en Catsman. Daarop wordt het voorstel van mevrouw Ancion, dus sluiting Za terdags om 12 uur, andere dagen één uur en begin des Zondags om 3 uur aan genomen vier stemmen vóór, een blanco (mevr. v. d. Br.) en twee tegen (C en W.) Nadat dit besluit gevallen was zegt de heer Catsman, dat zijn parlii hier door een klap in 't gezicht is toege bracht. Ik beschouw me van nu af aan politiek geheel los van de personen die me als wethouder verkozen, en neem vanaf heden ontslag als wethouder. De voorzitter geeft den heer Catsman in overweging nog te wachten met dit besluit. Er resten nog enkele maanden vóór de nieuwe verkiezingen, en een nieuwe wethouder kan zich moei- lijk meer inwerken voor dien korten tijd. De heer Catsman zegt, dat hij deze slag heeft zien aankomen. Het is geen opwelling van het oogenblik, doch lang overdacht. Hij overhandigt den voorzit ter daarop zijn verzoek om ontslag als wethouder. De voorzitter beschouwt het ker- nrsrelletje als persoonlijk gekonkel en geknoei. Hij vindt het min en dun Het spijt hem, dat de heer Catsman als wet houder heeft bedankt. De heer Hollebrand protesteert tegen deze uitlating van den voorzitter, daar de raad toch het besluit genomen heeft, en dus die blaam ook hem treft. De voorzitter zegt, dat hij bedoelt de voorgeschiedenis van dit adres, die de heer Hollebrand waarschijnlijk niet kent. De raad heeft zich dit gezegde niet aan te trekken. De heer v, d. Hooft wil thans de wijzig'ng in de politieverordening in stemming brengen. De voorzitter zegt tegen den heer Catsman ik vind het krankzinnigen werk, onzin. De heer Catsman zegt: „ik ga weg"; doch nadat de heer v. d. Hooft gezegd heeft zijn voorstel uit te stellen tot de volgende vergadering blijft hij zitten. Aan de orde is thans een voorstel van de meerderheid van B. en W. om geen adheasie te betuigen aan het protest van Zaamslag tegen de verhooging der salarissen der gemeenteambtenaren door Ged. Staten. De heer Catsman is vóór adheasie- betuiging en vindt steun. Zijn voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. De leden der stembureaux werden benoemd. De door B. en W. vastgestelde in structie voor den gemeentearbeider werd z.h.st, goedgekeurd. Bij schorsing en ontslag is beroep bij den raad. Deze bepaling komt later in een door den raad vast te stellen regle ment voor de ambtenaren. Mevr. v. d. Broecke vraagt, of er nog een nieuwe oproeping zal plaats hebben of wel of er een keuze uit de vroegere sollicitanten zal gedaan wor den, dan wel of er voortdurend inet los personeel zal worden gewerkt. De voorzitter zegt, dat B en W. hie-over nog niet hebben gesproken. De heer Hollebrand vraagt, of het nog geen tijd wordt, om den direc teur en den stoker der gasfabriek, die nu reeds 2 jaren als tijdelijk werkzaam zijn, voor vast aan te stellen De voorzitter zal daarover straks in besloten zitting mededeeling doen Ter voorziening in de wethouders-vaca- ture zal binnen 14 dagen weder raads vergadering wezen. Als leden der schattingscommissie werden herbenoemd de heeren C. J. Dinnewet, J. Hollebrand-Kools, W. J. v. Vooren en G. P. H. Wijffels met resp. 5, 5, 4 en 1 st. terwijl de overige stem men blanco waren. B. en W. hebben het wenschelijk ge vonden het salaris van den brandweer monteur van f 15 op f 25 per jaar te brengen, daar het aanslaan van den mo tor niet erg meevalt. Voor politie-onderricht, speciaal speur- dersdienst wordt ten hoogste f 15 uit getrokken. Zoolang de waterleiding nog doende is, zegt de voorzitter op een vraag van mevr. Ancion, willen we nog wachte met te voorzien in de be hoefte aan water, ingeval van brand. B. en W. zullen dan den raad voorstel len Nortonputten te slaan. Niet alleen de kom der gemeente eischt in dezen voorziening, doch ook daarbuiten. In overeenstemming met het hoefd der openbare school, zal het lage gedeelte van het schoolplein, dat steeds onder pk 4 idjagen daarna eene aanstelling kreeg als kapitein, 'bij' een bataillon Man Lieni, hetwelk te Deventer in garnizoen lag. Ik begaf mijt .onverwijld derwaarts en vatte nu mijn oud handwerk weder op, met het vaste voornemen, om door de getrouwe vervulling mijner pligten, als soldaat en als burger van het nn weer vrije Nederrland, mij de achting mijner mede burgeren, en cje gunst van onzen igeëerbiedigden koning waardig te maken. En hiermede eindigt dus het verknal j der lotgevallen, die ik gedurende de 2 jaren (van 25 Julij 1812 tot 11 October '1814) ondervonden heb', lotgevallen, die inderdaad merkwaardig genoeg zijn, om hekend gemaakt te worden. Ik heb pijn en smart, honger en Koude, niisTiandeimg en vernedering' geleden, ben door ziekte aan den oever des doods 'geweest, maar ik heb ook tevens de hoogste genoegens des levens gesmaakt. Ik lielh deelnemende vriendschap, belangloze hulpvaardigheid en edele menschlieveindheid gevonden. Ik heb even als Ulyssus vele steden en laad den .gezien, en zeden van menschen en volkeren beschouwd. Ik heb onmeedogeiU de gevoellooze barbaren, maai* ook de edelste menschen leeren kennen, ontel bare malen aan den dood bloot gesteld, hen in het leven gespaard, terwijl zoo vele duizenden mijner krijgsmakkers en landigenooten door lood of staal, door ziekte of koude den dood vonden, en sommigen een verschrikkelijk uiteinde hadden. Voor dit alles hebt gij mij ge nadiglijk bewaard, o goede voorzienigheid. Gij' hebt mij uit duizende gevaren gered! Gij hebt menigmaal een mengsel van zoetigheid in den bitteren kelk' mijns lijden gestort! Gij hebt mij gezond en be houden in mijin vaderland, in den kring mijner naastbestaanden teruggevoerd. U, u alJieen, zij daarvoor mijn vurigste dank toegebragt. En welke gewigtige gebeurtenissen ha,df den er ;g|edurende (mïjlne afwezigheid plaats gehad! Welke veranderingen waren er voorgevallen. Bij mijn vertrek was mijn vaderland nog onderworpen aan de heer schappij van eenen. geweldenaar, die er zich op de willekteuriigste wijlze meester van gemaakt had, en zuchtte onder hel knellend juk der vernederendste slaver nij. Nu integendeel wa,s het weder vrij. De Nederlandsche natie had hare owfaF- hankelijkheid en zelfstandigheid weder gekregen en met dezelve hare oude veer kracht, en begon met snelheid te verhef fen, uit den lagen staat, waarin het ver zonken geweest was. Ik verheugde mij v-DAUErti (Ingez. Med.) water staat, met een hek worden afge sloten. Mevr. v. d. Broecke w:l in de po litieverordening doen opnemen, het ver bod voo- personen beneden 16 jaar tot het betreden van dansgelegenheden. De voorzitter zegt, dat de politie hier op streng toeziet, en dat bij niet nale ving de dansvergunning wordt inge trokken. Gemeenteraad van Gostburg. OOSTBURG. In de Din:dag te Oost- burg gehouden vergadering van den ge meenteraad waren alle ledien, behalve de heer Brevet, die door ziekte verhin derd was. tegenwoordig; voorzitter de de heer P. Erasm'us, burgemeester. Het verslag' der commissie tot wering van schoolverzuim over 1930, het ver slag' der werkliedenvereeniging Volksbe lang eveneens over 1930, het bericht van de tot leden der commissie van toezicht op het M. O. benoemde heeren dat zij hunne benoeming hebben aangenomen, liet bericht van goedkeuring door G. S. van het besluit lot hel aangaan eener kasgeld leening groot 1 7000 en een ver zoek van den gemeenteraad van Zaïam- slag oin adhaesie le verleenen aan het door hem aan Ged. Staten gedaan ver zoek tot verlaging der tractem'enten van burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders werden op voorstel van B. en W. aangenomen voor kennisgeving. Besloten werd in le gaan op de voor waarden, gesteld door den minister vao binnenl. zaken en landbouw, voor het verleenen van rijkssubsidie ten behoeve van de werkverschaffing. Vervolgens werden de leden en plaats vervangende leden der beide stembu reaux benoemd en alle leden dér schat tingscommissie voor de inkomstenbelas ting, zijnde de heeren M. Boone I. J. Andriaessen, E. Maenhaut en I. A. Leen- houts met algemeene stemmen herbe noemd. MeL de door de afd. W. Zeeuwsch- Vlaanderen van den Zeeuwschen Brand- weerbond voorgestelde tarieven voor hulp met motor- en Autobrandspuiten kou men zich met algemeene' stemmen ver eenigen. Naar aanleiding van ingekomen ver zoeken van eenige vakorganisaties en de in deszell's herlevende b'loéi. Nog eenf- meal, wel is waar, moest liet eenen. zWIuh ren schok doorstaan, npg eenmaal wtas haar pas herborene vrijheid op hpt punt om weder vernietigd te worden. Doch ook deze storm dreef gelukkig voorbij en de aloude moed der Nederlanderen schilt- terde op het luisterrijkst in deze dagen van gevaar. Magt dit de laatste beproe ving zijn, welke de Nederlandsche deugd meest ondergaan'. Mogt de vrijheid, eu onafhankelijkheid onzer na lie op onwrik bare gronden rusten. Mogt hare zoolang kwijnende welvaart langzamerhand herta len, en eindelijk weder tot ciie schitte rende hoo'te stijgen, als iin de gelukki,- ge dagen onzer voorvaderen I

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5