ZENUWPIJNEN PHOSFERINE Oeerste ©volle maan 3 laatste kwartier ©nieuwe maan RING 25 TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 25 MAART 1931. No. 71. BINNENLAND. HET VERTREKSEIN VOOR DE TREINEN. ZEELAND. MIDDELBURG, Smoutwerk oud en nieuw. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. DE STERRENHEMEL 25 Mrt.-l Apr,, 20 uur M. T. 2UID venus mars jupiter saturnus pepermunt KERKNIEUWS, Ned. Herv. Kerk, KUNST EN WETENSCHAP. Mooi landelijk Zeeland- |Brj de Xedei'landsche Spoorwegen be staat het voornemen een belangrijke wij ziging in het vertreksein van de treinen op de stations te brengen. Tot op heden vertrekken de treinen wanneer de d.d. chef de ver trek stat' (z.g. pannekoek) opsteekt, welke 's avonds groen licht vertoond. De wijziging bestaat liierin dal de d.d chefs uitgeschakeld worden en de trei nen zullen vertrekken op een automatisch sein dat uit de seinhuizen op de sta tions bediend wordt. Is de irein op een station gereed, dan verschijnt automatisch het trèhmunimer. Wi.it Voor den hoofdconducteur, machb nist of wagenvoer der het sein is, dat de trein kan vertrekken 'Bij avond wordt hel Ireinnummer ver licht en wordt bovendien noig1 een groen licht vertoond. Een zeer interessante causerie over reisherinneringen in Z. Afrika hield me juffrouw Ena Reyse voor de hier gevest tigde afdeeling van het algemeen Neder landsch Verbond. De spreekster gaf voor de pauze een uitvoerig overzicht van de geschiedenis van Z. Afrika van de landing van Bartolomeus Dias (1486), bij de tegen woordige Mosselbaai, lot op heden, daar bij dus vanzelf memoreerend de nederzet ting der O. I. Compagnie, het ontstaan der verschillende steden, de verkoop der Kaapkolonie aan Engeland, de „groote trek", den boerenoorlog, de in de jong st en groote wereldkrijg onlstanen rassen haat tusschen B-peren en Britten. Spr. eindigde deze inleiding tot haar eigenlijke voordracht met te constatee- ren dat toch veel goeds voor de Boeren is tot stand -gekomen: in den nieuwen eenheidsstaat bekleedt de Afrikaner geen verachte positie en bovendien heeft de Afrikaansehe taalbeweging voor de Afrij- ka,ansche taal de volte rechten veroverd. Daarop na de pauze heeft mej, Ileyse ons veel verteld van haar reis die zij met een klein gezelschap- sluden .ten (Duitsche, Engelsche, Xederland- sche, Luxemburgsche en één uit Liech tenstein) heeft gemaakt, als gasten Van de Afrikaansehe studenten. Zij roemde zeer de overal ondervonden tegemoet koming en gastvrijheid in dit gebied, dat zoo weinige kennen, en waar de Neder- landsche stam toch zooveel belangen heeft! Door de talrijke folo's en door het geen de spreekster ons vertelde van tochten, en van, dikwijls grappige er varingen op die tochten, kregen wij een indruk van land en volk: van Kaap stad. 'van het Kaapsche schiereiland, (een tocht als langs de Riviera), van .Stellenbosch. Spr. meende dat de toe stand van den Afrikaner gunstig is door de regeering-Hertzog. Iedere beambte moet „tweetalig" zijn. Wat de bevolking aangaat: Kaapstad is Engelscli en Af rik,a anseli, half om half; men hoort er beide talen; Stellenbosch meer Af- rfkaansch; Port Elisabeth, Engelscli, en ook vreemd genoeg - Pieter Maritz- burg. In Pretoria spreekt 80 pet. der stu denten (er zijn in Z. Afrika vier uni versiteiten: te Kaapstad, Johannesburg, iStellendam en Pretoria) Engeïsch, hoe wel 't vaak volstrekt 'geen Engelschen zijn, meer uit „deftigheid". Het gezelschap had een toc-ht naar het Oosten gemaakt (Natal). Wij zaïgen vele kiekjes van het Natal nationaal park, met zijn mooie kleinere bergen en kopjes: bezochten Durban, een welva rend groote plaats; Pretoria, waar de zetel is van het administratief bestuurt Johannesburg, imeer de groote geldstad, (tusschen beide is de animositeit groot); ook de goudmijnen in deze streek. Sur. behandelde even 't arme-blanken Kapitein Wagevier's Tocht marA f^ctsiana XL VI. Nu vloog alles naar het dek om hem te zien, zijn vonnis was weldra gef- veld, en eer; een uur verlopen was, had hij reeds de reis na,ar onze maag aangenomen. Nimmer heb ik, dat durf ik gerust te zeggen, lekkerder gegeten, want na zoo'n langen itijd zulk een edel vaderlandsch geregt w-eer te proeven, dit fwas voor mij eene zaligheid. Intusschen werd het visschen voortgezet en wij vin gen 14 kabeljauwen, 1 lenige en 5 haij- en. Dc kabeljauwen en lenge werden ge sneden en ingezouten. De matrozen trok ken de haijen het vel af en hingen het té drogen, wijl het veel geld waard is, ook sneden zij er de ruggestreng uit en droogden die. Zij zeiden dat die vrij goed smaakt. Nu kregen wij een stijve koelte uit den Z. Z. W. en onze kaptein voorspelde ons, dat wij weldra de vaderlandsche kust in het gezigt zoude hebben. Den 30 sten, des morgens 'te 4 $gren seinde wij „Ik leed geregeld tot gek wotdens toe aan zenuw pijnen in mijn gezicht, waardoor ik zeer ruste loos was en slecht sliep, totdat men mij den raad gaf Phosferine te ptobeeren. Binnen een zeer korten tijd voelde ik een merkbare ver andering. Phosferine heeft deze pijnen geheel doen verdwijnen. Ik voel mij nu een heel ander mensch en kan daarom Phosferine sterk aanbe velen aan iedereen die aan dezelfde pijnen lijdt." „W. W. Origineeic brief ligt ter inzage). HET ALLERBESTE VERSTERKINGSMIDDEL Vanaf het eerste oogenblik dat U Phosferine gebruikt zult U beter slapen, zelfvertrouwen en uithoudings vermogen herwinnen. Het laat U beter eten en U zult er even gezond uitzien ais U zich gevoelt. Phos ferine wordt ook met succes aan kinderen gegeven. In Teblet- en Vloeibaren vorm in drie grootten verkrijgbaar; f 1f 2.35 en I 3.75, de grootere verpakkingen zijn zeer voordeellg. Neemt een proef met Phosferine Health Salt. Het versterkende zout dat versterkt terwijl het reinigt. FabrikantenPHOSFERINE (ASHTON PARSONS) Ltd LUDGATE HiLL, LONDON, ENGELAND (iDgez. Med.) vraagstuk, dat mede bemoeilijkt wordt doordat het laagste werk steeds door kaffers wordt verricht, en nooit door blanken. En de toestanden onder de zwarte arbeiders, thans veel verbeterd. Zij eindigde liaar vlotte, boeiende cau serie met enkele foto's van de Victoria- fwalervallen. Dr. 'Burgersdijk, de voorzitter der af- deeling, die de spreekster had ingeleid, dankte haar namens de aanwezigen. Voor de afdeeling Middelburg—Ylissin- jgen van den Ned. Chr. Grafischen Bond heeft gister-avond in het Militair Tehuis alhier de heer J. Schipper, namens de vaktechnische commissie van dien B.cnd, een lezing gehouden over „Hel smoulvverk in ouden en nieuwen vorm". De spr. werd ingeleid door den secre taris, den heer A. S. Roone. Het kan uiteraard niet in onze be doeling liggen, een verslag daarvan voor onze lezers te geven daartoe is het onderwerp tezeer van. technischen aard. Maar er is toch ook een andere kant aan die zaak: en daarom ware het zoo goed geweest, ais inplaaits van- enkele typ.o's en aan het vak verwante genoodigden, een heele zaal met nied-typogpafisch*' on derlegde of aangelegde burgers naar de interessante uiteenzetting van den spre ker had kunnen luisteren en vooral: van de mooie voorheelden van goed drukf- vverk had kunnen genieten en aan de dito van slecht en onlogisch drukwerk had kunnen zien, hoe het vooral niet mjoet "Want smoutwerk o argelooze lezer is drukwerk, en dan niet zooals wat gij thans leest want dat heet „plat"- zetsel in der 'typografen tale maar wjat gij vindt op onze advertentiepagina, atan het hoofd van brieven, op circulaires en folders, balboekjes en concerlprogramf ma's quitanties en catalogus-omslagen. De moderne stijl Leteekenf daarin vaak, zelfs meestal, een groote vooruitgang op den verleden tijd en het ware wenschelijlc, dat de opdrachtgever lot het vervaardi gen van drukwerk iu dezen soms wel eens wat meer leidzaamheid loonde dan thans vaak nog hel geval is: de typograaf van dezen lijd verstaat als regel zijn met liefde beoefend vak zóó wel, dat hij u eenen Texelsche loods, die terstond op ons aanstuurde en weldra aian boord kwam. Hij plaatste zich dadelijk aan het roer. Wij warren natuurlijk zeer begerig naar nieuws uit het vaderland en be stormden hem niet allerlei vragen, die hij ook zooveel impigiélijk beantwoordde. Onder alle deze (gesprokken hield de loods gestadig het oog op mij gevestigd, even als of hij mij herkende en ik verbeelde mij ook hem meer gezien te hebben. Eindelijk vroeg ik hem, waarom kijkt gij mij zoo aan? Mijnheer, zeide hij, daar heeft in 18'10 een kaptein Wagevier bij ons op het Oude Schild gecommandeerd en daar lijkt gij raagtig veel op. Wel nu, antwoordde ik, wat zoud gij wel zeggen, als ik u zeide, dat ik dat zelfs was. Hiep- mede was de goede man zeer in zijn. schik, hij (greep imij de (hand en heette mij hartelijk welkom en wjj moeiten dadeljj# een glaasje rum samen drinken. Ik had dus reeds, eer ik nog in mijn vaderland was, weder een oude kennis (gevonden, want deze man woonde op helt Oude Schild naast de herberg de Moriaan, waar ik toen gelogeerd was, en ik had menige pijp met hem gerookt. Het deed mjj dus groot vermaak hem hier zoo on verwacht aan te treffen. werkelijk wat -moois kan leveren als ge hem z'n gang maar la-at gaan. De vefc jongeren die aanwezig waren, zullen met het -gesprokene en getoonde ook zeker hun voordeel doen GOES. Maandagavond hield de Chr. Besturenbond voor Goes e. o. zijn jaar vergadering in de Chr. Bewaarschool al hier. De voorzitter de heer A. de Lange, opende de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze en wees in zijn openingswoord op de crisis, die vooral in Zeeland ook ernstig wordt jgeyoeld. Sgjr. kon echter ook constaleeren een toenemend organi satie-besef onder de werknemers. Het aantal afdeelingen van den Chr. Landar- beidersbond is in deze o-mgeving sterk' toegenomen. En in Go-es zelf zijn tweo nieuwe organisaties lot sLand gekomen, n.l. voor de bakkersgezellen en voor het personeel in publieken dienst. Het aan tal Chr. Besturenbonden is in Zeeland en wel in Zeeuvvsch-Vlaandereii uitge breid. De secretaris, de heer C. K. Maarten- se, deelde in zijn jaarverslag mede, dat het aantal leden is gestegen van pl.m. 380 tot hoven de 400. De secretaris dankte den voorzitter voor zijn propa- ganda-arbeid in het belang van den Chr. Landarbeidersbond. Ten slotte wekte hij allen op tot toetreding tot hejti t. b. c.- fonds „Draagt Elkanders Lasten" dat iu 1930 f 38.000 aan steun heeft uilgei- keerd. De heer J. Westrate te Schore hield vervolgens een causerie over .(de geva ren der vakbeweging". Spr. zag twee ge varen: de overschatting en de gering schatting der vakbeweging. De Chr. vak organisatie wil trachten beide klippen te ontzeilen. De avond werd verder gevuld door gezamenlijk gezang, door voordrachten en declamatie der familie Hekhuijzen te Hansweert en door piano- en vioolmu ziek van de dames De Meij en Zuidema. HOEDE;KENSKERK,E. In de Maan dag gehouden vergadering van den raad. 'wnren alle leden tegenwoordig. Aan de commissie tot werkverruiming in N.- en Z.-Beveland werd m. a. st. een subsidie van een cent per inwoner toegekend. Als object voor werkverschaf fing zal worden .gewezen op verbetering san den Oud-Yreelandschen dijk van een gedeelte weg onder den zeedijk loopen- de, en zal worden aangedrongen op be spoediging van vernieuwing van den weg Iloedekeiiskerke—'s-GravenpoIder, welke weg oor verbetering in het rijkswegen- plan is opgenomen. iMel 6 legen 1 stem, die van den lieer Johs. Boone, werd de noodzakelijkheid uitgesproken om in deze gemeente een cursus in landbouwhuishoiudkunde te ge ven. De kosten voor de gemeente daar uit voortvloeiende worden op ongeveer 'f 120 geschat. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van enkele havenarbeiders en 'vrachtrijders om het machinaal lossen van schepen bij verordening 'te verbie den, daar 'hiertegen met de wet in de hand geen maatregelen zijn te nemen. Dc schattingscommissie v'oor de rijks- ijiikomslenbelasting welke per 1 Mei '31 periodiek rnoesL aftreden ,vverd 'herbe noemd mei uitzondering van den heer M. Walraven, die voor een herbenoe ming niet meer in aanmerking vvenschle te komen en in wiens plaats als zoo danig werd aangewezen "dhr. M. Steijn Jr. B. en W. werden gemachtigd een nieu we standplaats voor woonwagens aan te wijzen, die gemaakt zal worden op een terrein gelegen aan den Waa(rdvveg. ,De heer J. Louisse besprak nog de Jhoogc tarieven van de waterleiding maatschappij, liij verzocht B. en W. in verband mei het feit dat siteeds nieuwe aansluitingen plaats vinden én het be drijf zich zelve thans bedruipt pogingen aan te wenden dit verlaagd Le krijgen. WISSENKEIiKE. Maandag trad voor den Chr. B. en T. bond in hotel De Kroon op de heer Chr. van den Heuvel Eindelijk zagen wij den 30 September des nachts iten één uren het vuur van Kijkduin, laveerde met een O.N.O. wind, met een mooye koelte en heldere lucht; naar de rede van Texel, en passeerde 's- mor.geus ten 6 uren cle eerste hu ben ton van hel Z ui dergat. Er ging een vreugdefeest onder ons op en 'toen wij de vlaigi van het fort Erfprins zagen wap peren, en ons verlangen om aap wal te zijn, vermeerderde in eene omijèkéen- de reden van den afsLand. Eindelijk lie ten wij het anker vallen op de reede van Texel, en praaiden dadelijk een Texelsche boot om ons aan wal te zet ten. Na afscheid van den schipper en stuurman genomen te hebben, verlieten wij het schip, waar op wij 32 dagen ge weest waren, en kwamen weldra in Nierf- vvediep aan wal. öns omgeduid om aan land te komen, was zoo groeit, dat wij nauwelijks wachten koude lot dat de schuit vast lag1. Wij sprongen van boord en nu stonden wij weder op den vadert- landschen grond, dien (grond, dien wij voor meer dan twee jaren verlaten, en menigjvverf gevreesd hadden, nimmer te zullen wederzien. O, welk een onuitspre kelijk gevoel overmeesterde ons. Wij drukten elkaar sprakeloos de hand, ên Drie maantjes op dit kaartje; den 27en staat het E.K. elak bij Jupiter, den 28en, zooals ons kaartje laat zien, passeert 't maantje Mars. Even na 8 uur komt de helderste ster van de Maagd „Spica" ge- heeten, in 't Oosten op. Ze staat nog nèt niet op dit kaartje. P. J. te B. Wanneer gij den glaskant. van het door u te bouwen foto-atelier precies naar het Noorden gericht wenscht te zien, dan is de weg daartoe, dat ge aan de hand van ons wekelijksch sterrekaartje, de Poolster opzoekt (de laatste staartster van Jen Kleinen Beer). Practisch gesproken staal deze altijd in het Noorden. De „naald" van een zonnewijzer waarmede ge bedoelt de staaf, die de schaduw werpt, waarvan men den tijd afleest, moet gericht zijn naar den Noor d-h emelpool. Deze bevindt zich echter heel dicht bij de Poolster; op ons kaartje is de N.H.P. aangegeven door het middelpunt van het cirkeltje, bij dc Poolster. Dis is liet Noorden. zuivere (lid der Tweede Kamer), met het on derwerp „In Crisistijd". Na een inleidend woord van den voorzitter begon spr. zijn rede met op le sommen liet ontslaan, van de crisis en noemde als zoodanig de periode 1924—'28. Hij noemde het in wording zijnde bielenwelje een bymrid- dellje, het vergelijkende met iemand die op liet punt staat in zwijnt te vallen maar door het ingeven van een drankje overeind blijft. Spr. noemde als ^genees middel. een andere handelspolitiek in Nederland en trachtte de aanwezigen le overtuigen van het nut om georganiseerd in den Chr. B. en T. Bond de regeering en volksvertegenwoordigers le "beïnvloe den. De vergadering was tamelijk oezocht 9 personen gaven zich als lid op. De scheikundige analyseert, —het publiek proeft de aparte kwaliteit van (Ingez. Med.) Benoemd lot pastoor le Z u i d - dorpe kjjfen ZeerEerw.heer G. F. J. Konings; tot kapelaan, te Koewacht den Weleerw.lieer F. Smit priester van het seminarie. Hoeven. Ds. W. B. Onnekes le Wedde (Gr.) is beroepen te Rénesse—Noordwelle. onze tranen vloeiden. Dadelijk 'gingen wij den dijk over naar den Helder, alwaar wij ons bij den commandant van liet fort vervoegden en onze namen opga ven. Na in liet logement, .waar de post wagen afrijdt, eeniige ververschingen ge noten te hebben, vertrokken wijr dien- zelfden dag naar Alkmaar. Hoe klopte mij hel hart, toen ik deze stad weer aanschouwde, maar een onbegrijpelijk ,gevoel beklemde mijne borst. Ik' had tpenen broeder en "twee zusters in liet vaderland achtergelaten en een duister Voorgevoel zeide mij, dat ik ben niet allen zoiule wederzien. Mijn oudste zus ter woonde te Amsterdam, de jongste to Alphen. Ik begaf mij dus eerst naar mijnen neef, die dichtbij den Dam woon de, om beriigtcn omtrent lien in te win nen. Hoe verbaasd stonden dezen men- iselicn van mij weder Le zien, dien zij dachten, dat reeds lang niet meer in het land der levenden was, want op dc lijsten van gevangene officieren, die uit Pietersburg gekomen waren, had men mij onder dc dooden geplaatst. Eindelijk vroeg ik liun, of mijne zus ters en broeder nog leefden en beeft de om hun antwoord te vernemen. Zij zeiden mij, dat mijne zusters no;gl leef- De vreemdeling en de Nederlander, zij weten het beide wel, dat er in Zee land veel moois te zien is. Doch al te zeer wordt de blik daarbij op de steden gericht. Zeker: Zierikzee en Middelburg, Goes en Vlissingen en Hulst, zij bieden den voor stedenschoon en oude sfeer toe- gankelijken beschouwer veel, dat tol oog en hart spreekt, veel dat zich leent voor een foto of een ets.... Daarvan heeft indertijd en onder an dere getuigenis-afgelegd een fraai plaat werk, dat bij Scheltema en Holkema te Amsterdam verscheen: Zeeland in Beeld I, bevallende ruim 200 voortreffelijk ge reproduceerde foto's van Zeeuwsch stedenschoon. Thans heeft dat werk echter gelukkig zijn noodzakelijk complement gevonden in een tweede werk, bij denzelf len uit gever verschenen als onderdeel van „Landelijk Nederland in beeld". Dit ver- volg-plaatwerk biedt zijn bezitter een rijkvloeiende bron van landelijk schoon uit onze provincie en dat niet alleen: het is hem ook ten gids bij het ontdek ken van nieuwe schoonheid. Reeds dadelijk verrukt ons het groote aantal foto's van dat romantische slot Moermond te Renesse: juweeltjes elk van foto- en reproductietechniek. En zoo gaat het heel het boek door: onze duinen en onze wijde wateren, onze steeds weer anders gevormde kerken on kerktorens en ons landelijk schoon, onze molens en boerderijen, maar bovenal: onze o, zoo mooie, kleederdrachten Van een voorwoord door mr, A Loos- jes voorzien vormt dit royaal uitgevoer de plaatwerk een begeerenswaard bezit voor iederen Zeeuw, die van zijn pro vincie houdt. den, doch dal mijn broeder reeds voor 8 maanden 'begraven was. Dit berigt trof mij geweldig en mijn voorgevoel was dus 'werkelijk 'bewaarheid. Men besloot nu mijne zuster, die te Amsterdam woonde, en die mij voor, dood hield, voorzigk> lijk op mijn 'komst Voor le bereiden. Ik verlangde onuitsprekelijk naar hel oogen blik, waarop ik haar weder zoude zien, en toen ik liet eindelijk niet langer uif konde houden, begaf ik mij naar lia|a.r woning. Ik vloog in hare armen en wij konden beide van blijdschap niet tot be daren komen. Eindelijk zeide zij, o, Ka rei, nu is het wel, nu heb ik toch eenen broeder weer, want Willem, is reeds dood. Ik vroeg liaar jvaarpm zij nog rou\v(- klederen droeg1, da,ar toch de rouw over liem reeds lang uit was. Dit is over u, zeide zei, want men had ons berigt, dat ge dood waart. Met de hartelijkste blijd schap ontdeed zij zich nu dadelijk van haar rouwgewaad. Ik bragt nu bij haar een gelukkigen dag door en lie,gaf mij 's anderen daags naar" Alphen. Ook mijn jongste zuster was niet minder verblijd over het wederzien' van den reeds dood geloofden- moeder. (Slot v'olgt.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5