^rouinciale jZteuwscKe No. 7 0. assss Twee bladen. DINSDAG 2 4 MAART 1931. Eerste blad. 174e Jaargang. LIBERALE VOORUITZICHTEN. BINNENLAND. ZEELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws. ONDERWIJS. LANDBOUW. RECHTZAKEN. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.3Q, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits u>s- drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regei* opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven o! „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 eent VEERE. De liberale kiesvereeniging De Eendracht" alhier heeft gisteravond in de voorbereidingsschool een alge- meene vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer S. S. S m e d i n g uit Middelburg, met als onderwerp: Liberale opleving. Spr. begon met op te merken, dat de oppervlakkige beschouwer geneigd zou zijn dien soc.-democratischen voorman gelijk te geven, welke bij het radiu-debat in de volksvertegenwoordiging het be staan van een Nederlandsche volkseen heid ontkende: wij zouden slechts zijn volksgroepen in zeer lossen samenhang. Maar in den grond van der meesten harten, aldus spr., zult ge toch altijd nog iets vinden van een nationaal volksbe wustzijn behalve dan misschien bij de Nederlandsche bolsjewiki. Spr. behandelde toen de politieke scheiding tusschen rechts en links. Een scheidingslijn is daar, zelfs met den besten wil, niet ie ontdekken. Men kan tegenover elkaar stellen democratie en fascisme, behoudzucht en vooruitstre vendheid, monarchisme en republi- keinschgezindheid, maar in Nederland bestaat niet zoodanige principieel-poli- tieke tegenstelling de lijn loopt hier tusschen de neutrale begrippen .rechts" en „links", of, wat meer en duidelijker spreekt: tusschen meerderheid en min derheid, tusschen de macht der rech terzijde en de dikwerf louter op getals- gronden tot onmacht gedoemde lin kerzijde. Maar na de tot standkoming van het algemeen kiesrecht en beëindiging-op- papier van den schoolstrijd, was en is er geen enkele politieke reden voor het voortbestaan van de rechtsche regee- ringscoalitie thans rechtsche samen werking genoemd, maar dat is broertje en zusje overgebleven. Toch wordt dit als los zand samenhangende, met in nerlijke tegenstrijdigheden te kampen hebbende, samen-uitoefenen-van-de- macht voortgezet, om der wille van de regeeringsmacht, die men het zoo zoet vindt, in handen te hebben ente houden, Spr. teekent dan in korte trekken de verschillende partijen in ons land; wijst erop, hoe dikwijls slechts door den ijze ren band van de, soms door hoogere kerkelijke autoriteiten opgelegde, partij discipline wordt bijeengehouden, wat innerlijk verdeeld is, en concludeert dan tenslotte, dat uit den politieken gezichts hoek bezien aan bet liberalisme relatief de voorkeur behoort te worden gegeven boven die politieke richtingen, welke den liberaal in de praktijk het naast staan: de c.h. ter eener en de v.d. ter anderer zijde. En wel wat het eerste betreft, omdat het liberalisme van thans, zoomin als dat van vroeger, stellig en in geen enkel op zicht als onchristelijk beschouwd kan worden, zoodat ook de geloovige pro- testantsch-christelijke mensch zich vol ledig bij de liberalen kan en zal thuis- voelen al zal hij, die liberaal inplaats van ehr.-historisch is of wordt, het na deel dan ondervinden, dat hij zich aan sluit bij een partij, die geen zetel in het regeeringskasteel bezet met al den aankleve van dien. En wat het tweede betreft, omdat de vrijzinnig-democraten, nu de onwaarachtigheid van hun stem- men-vangende ontwapeningsleuze door eigen partijleden aan de kaak gesteld is, geen enkelen feitelijken politieken be staansgrond meer kunnen aanwijzen, dan deze: dat ze wat „vooruitstreven der" zijn, of willen of heeten te zijn, dan de dikwijls ten onrechte als conservatief afgeschilderde liberalen, terwijl ze weer wat minder „radikaal" zijn dan de so ciaal-democraten. Hoewel spr. verschil lende persoonlijke vrienden onder de v.d. telt politiek gesproken kan hij dezulken niet bewonderen: de raaikale v.d.-ers behooren z.i. thuis bij de refor mistische sociaal-democraten en de rech tervleugel der v.d.-ers verschilt zóó weinig van wat de liberalen willen en doen, dat zij zonder twijfel bij on« thuis hoort. Spr. behandelt dan enkele punten van de liberale politiek, wijst erop hoe ;r-rdi* is, tegen de Zeeuwsche erale Staten leden stemming te ma- en omdat naar veler Zeeuwen mee- »ng, de liberale Kamer leden niet -u en bij de Tarwewet, waar- sc uw met nadruk voor het oprichten vaa een afzonderlijke boerenpartij, 18 A S jU1*s*ultend b e 1 a n'g e n partij zonder den noodzakelijken politieken grondslag weinig 0f niets in de Kamer zou kunnen bereiken, en besluit met als zijn vaste overtuiging uit te spreken, dat een liberaal réveil op komsc is. De teekenen wijzen daarop te allen kant niet het minst de hardnekkige pogingen, die door de tegenstanders aangewend worden, om dezen alom constateerbaren heropbloei van het liberalisme te ont kennen Na deze met instemming ontvangen rede, verklaarde de voorzitter der kies vereeniging, de heer H. de Zeeuw, in zijn dankwoord, dat „De Eendracht" besloten heeft zich als afdeeling bij de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" aan te sluiten, om opnieuw en ;n de mate harer krachten, actief deel te ne men aan den politieken strijd, DE NEDERLANDSCHE GEZANT TE ROME. De nieuwe Nederlandsche gezant bij het Quirinaal, de oud-burgemeester van Den Haag mr. J. A. N. Patijn is te Rome aangekomen. Hij heeft voorloopig zjjn in trek genomen in hotel Eden. DE MERAPI. De werking van de Merapi neemt., naar V.-D.—Aneta meldt toe. Zondag ochtend van 6 tjt 10 uur hadden vele ■afstortingen plaats, iSnl de richting van het Blongkenravijn. Hiermede ging ge- gepaard een lichte aschragen in het (Batangsche. Op last Van het B. B. zijn cenige dessa's, o.a. Balans, waar velen weer aar. den arbeid op de sawahs wa ren begonnen, igeheel ontruimd. MIDDELBURG. De telefoon op Zondag. De verleden jaar opgerichte commis sie, welke zich ten doel stelt te berei ken^ dat de Middelburgsche telefoon op Zon- en feestdagen den geheelen dag ge opend zal zijn, heeft gistermiddag onder voorzitterschap van dr. W. F. Th. van tier Biil een vergadering gehouden. Nadat daar met T eedwezen geconsta teerd was, dat op het toit den directeur- generaal der P. T. T. gerichte verzoek om voortdurende openstelling bij welk ■verzoek was gevoegd een bereidverkla ring om de kosten, aam die openstelling verbonden, door de commissie te doen dragen geen antwoord was gekregen,, werd besloten, dat een deputatie van drie commissieleden een audiëntie ovter deze zaak zou aanvragen bij den Minis ter van Waterstaat. In de jaarvergadering van de Ne derlandsche Vereeniging van Huisvrou wen afd. Middelburg kon de presidente, mej. M. Callenfels met tevredenheid op het afgeloopen jaar terugzien. Het leden tal is toegenomen en Üe vergaderingen zijn steeds goed bezocht geweest. De samenwerking met de afdeelingten Goes en Vlissingten, waardoor er gecombineer de lezingen en demonstraties hebben plaats gehad heeft goede resultaten ge had. Het verslag' der secretaresse meldde talrijke interessante demonstraties die gehouden werden, ae schitterende lezing van Mevr. v. d. Broecke—De Man over „De Klop op de Deur", den feestavond gegeven ter gelegenheid van het 12i/2 jarig bestaander afdeeling en de tentoon stelling van eigen werlc der leden, waar aan verbonden was eene loterij, waarvan de aanzienlijke opbrengst aan het Jaco- hafonds afgedragen is. Eén gouden me daille met oorkonde is uitgereikt voor 25-jarigen dienst. De vergadering koos 3 nieuwe leden in het bestuur nml. me vrouw Tellegen-Kingma, als vice presi dente in de plaats van mevr. Leyde-dorff —Van Os, die periodiek aftrad en niet meer "herkiesbaar was; mevrouw Bak ker—Van Bendegom hls 2de secretaresse en mevr. Loman—Nieuwenburg als pen- ning'meesteresse. De aftrediende vice-pre- sidenle werd hartelijk toegesproken dooi de presidente, die er aan herinnerde dat mevr. Levdesaorff gedurende 8 jaar met toewijding in verschillende functies in het bestuur werkzaam1 geweest was. In naam van Bestuur en leden bood spr. haar een aandenken aanNa een' woord van dank aan ae presidente sloot mej. Callenfels de vergadering. De Ring Walcheren van den Bond van Christelijke zangvereenigingen in Ne derland, zal op Hemelvaartsdag, 14 Mei, weder een zangersfeest houden op West- hove, waaraan 8 zangvereenigingen zul len meewerken. Bij den aanblik van een zoo vol maakte en schoone harmonie in de na tuur is het moeilijk in de slechtheid van de wereld te gelooven. Zoo als hekend ,mag verondersteld worden, heeft onze stad in vroeger eeuwen, toen zij nog een vesting was, verschillende poorten gehad, die toegang tot de stad gaven en die des nachts de poorters beschermden legen bezoeken van hen, die het poortersrecht niet deel achtig1 waren. Alleen de Koepoort herin nert daar ieder stadgenoot en vreem deling nog aan. Maar thans is men hij de Noordbrug bezig om een garage te maken achter de plaats ,waiar tot voor korten tijd het aanplakbord stond!, dat naar den singel is verhuisd. Bij dit werk moest de ter plaatse staande muur wor den uitgtebroken en de bijzonder groole dikte van deze muur ,doet veronderstel len, hij een 'djeel heeft uitgemaakt van de [poort die destijds toegang gaf voor hen. die uit de richting St. Laurens Mid delburg naderden. Te meer is dit het gteval omdat achter den' muur de grond hooger ligt dan aan de voorzijde. VLISSINGEN. Wegens den mist is het stooms -hip Archangel Van de lijn Harwich—Ant werpen in de haven afhier binnen ge kropen en hebben 102 passagiers het schip verlaten. Daarna heeft het schip de reis naar Antwerpen! voortgezet. SCHOUWEN-DUIVELAND. BURGH. In de Maandag j.l. gehouden vergadering van den gemeenteraad werd afwijzend 'beschikt op een verzoek der vereeniging voor gemeentebedrijven, enz. om van gemeentewege toe te treden als buitengewoon lid. Besloten wordt adhaesie te betuigen aan 't bekende adres van het gemeente bestuur van Arnemuiden en aan het adres der gemeente Zaamslag aan Ged. Staten voor een algemeene herziening der salarissen van Burgemeesters, secre tarissen en gemeente-ontvangers in Zee land, op "het verzoek der vereeniging van oud-leerlingen van den fruitteeltcursus: om bespuiting van vruchtboomen hij ge- taieenteverordening verplichtend te stel len wordt afwijzend beschikt. Als klokkenist en klokluider wordt be noemd de heer J. M. Radem'aker. Beslo- teu wordt de gemeentewoning voor de eerstvolgende 5 jaerte verhuren aan het hoofd der o.l. school voor f 278 per jaar en aan het garantiefonds der Z. L. M. voor den vliegdienst Rotterdam Schouwen voor één jaar tot 'n bedrag van f25 deel te nemen. Een voorstel der gemeente Haamstede om hij aanschaffing van een mlotorbrand- spuit jaarlijks f 31.20 in kosten van aan schaffing', enz. bij te dragen, wordt niet ingewilligd, wel het verzoeek van voor noemd bestuur om bij stichting eener la gere tuinbouwschool f 21.75 te garan deeren voor elk jaar, dat deze inrichting minder dan 40 jaar zou blijven bestaan (zulks in verisand met het provinciale' voorschrift, dat in dat gteval per jaar 1/40 der subsidie enz. moet gerestitueerd worden. In oeginsel verklaart zich de Raad voor steun aan de vi as-industrie in deze gemeente, mits het Rijk de helft aan dezen steunf a 7 ct. per K.G. geheel afgewerkt vlas garandeert. De stemming voor leden van den gemeenteraad is 'Vastgesteld op 17 Juni a.s. THOLEN, STAVENISSE. Ie de Maandag alhier gehouden vergadering van den dijkraad werden de in "het dienstjaar 1931'32! in eigen beheer uit te voeren werken aan de dijkvakken Oud Kempenshofstede Moggershil vastgesteld resp. op f 410, en f 365. Het dijkgeschot voor den polder O. K. EI. wercl bepaald op f 8777 en voor den polder Moggershil op f 1636. De begrooiing van genoemde dijkvakken werden in ontvangst en uitgaaf, resp. vastgesteld op f 10.155 en f2497. Beslo ten werd van het dijkvak O.K.H. f2100 te beleggen op het 3 pet. grootboek der Nat. Schuld en voor Tiet dijkvak! Mog gershil f1100. Voor eerstgenoemd dijk vak werd in den loop van het dienst jaar reeds f 5300 belegd. Voorts werd, overeenkomstig een circulaire van Ged. Stalen de jaarwedde van den' water bouwkundigen ambtenaar voor het vol gend vijfjarig tijdvak weder volgens de vijfde of hoogste klasse vastgesteld. Ten slotte besloot men aan Ged. Sta ten het verzoek te richten om de pacht waarde der gronden, igelegen in de beide polders, opnieuw te doenschatten, daar deze met het oog op de* landbouwcrisis weel te hoog moet worden glenoemd. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. AARDENBURG. Men schrijft ons: Nu de woning van het voormalige Weeshuis alhier door de bewoners ontruimd is, is de commissie van beheer der Sint Jan en Dischgoederen, toebedeeld aan de Ned. Herv. Gemeente, definitief in het bezit der woning gekomen. De afdeeling van het Groene Kruis alhier zal titans die woning van deze commissie huren en haar inrichten tot vvijkgebouw. De in het gebouw aanwezige gerestaureerde verga derzaal zal voor verschillende vergöder ringen gebruikt worden en eventueel voor dit doel ook aan anderen worden ver huurd. Aan het speelwerk van den St. Ja cobs toren te V li in gen is een dej- fect ontstaan, waardoor dgt tijdelijk buk ten dienst is gesteld. De rekening 1930 van dien pen ningmeester van het fonds „Ziekenzorg" te Oost ka pelle sluit niet een bedrag aan ontvangsten van f 395.281/2, en aan uitgaven van 358.59. Aan 26 personen werdien versterken de middelen verstrekt terwijl aan 19 personen 36 verplegingsartikelen in bruikleen werden gegeven. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranjje-Nassau verbon den eeremedaille, in zilver, aan M. A. van de Zande opziener bij de-visscberij- poiitie op de ZeeuWsche stroomen te IEansweert. De heer G. Bplier, technisch; amb tenaar bij den Rijkswaterstaat te EI a n sf- weert wordt 1 April a.s. overgeplaatst naar IEellevoetsïuis, en is in zijn plaats verplaatst de heer van der Molen te Vlis>- singen. Onder presidium van Burgemeester Gunning, hield de Ierseksche Orani- jevereeniging haar jaarvergadering. In beginse1 werd besloten om ook dezen a.s. zomer weder een eenvoudig Oranjefeest te vieren. Bjj de periodieke bestuursvert- kiezing werden gekozen de heeren J .Biakker en W. C. Loggers. De melkleveranciers te G o 1 ij n s- plaat hebben den prijs per L. met in gang van heden met 2 cent verlaagd en .gebracht op 12 cent. Bij Kon. besluit is opnieuw be noemd tot burgemeester van Nieuwer- kerk J. Bouman. De voorzitter van het comité van Actie, inzake verbetering van het veer Z ij p eA nna Jacob a P.ojsler, deelt aan de Zierikz. Nwsb. mede, dat dezer dagen bij hem bericht is ingekomen van den directeur der R.T.M., dat, zoodra de Eerste Kamer de Walerstaatsbegroo'. tinig heeft aangenomen en de subsidie is toegezegd, onmiddellijk tariefsverlaging volgt en meerdere vaarten per dag zullen worden uitgevoerd. Wat de verdere plannen betreft, hier mede zullen nog wel eenige maanden gemoeid zijn. De veemarkt te Sas van Gent had dteze week een tamelijk levendigi ver loop met Reanimeerden handel. De toe voer van materiaal was redelijk 'in quantileit, doch uitsluitend van goede kwaliteit. Uit Groede deelt men ons mede, dat de werkstaking te Ni'euwvlie t, welke 2 Augustus 1930 werd geprocla meerd op 21 dezer is opgeheven. De voordracht voor onderwij'zer(es) aan de o.l.s. te Poortvliet btesitaat uit: J. L. Kristalijn te Wolphaantsdijk; meji. W. J. Franke te Numansdo.rp; mej. S. H. Krijger te Capelle a. d. IJsel. V ervolgonderwijs. Wij ontvingen twee rapporten betref fende het Vervolgonderwijs, uitgebracht aan het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 't algemeen. Het eerste Rapport geeft in groote lijnen de gewenschte toekomstige orga nisatie van het geheele onderwijs na de (iBgez. Med.) lagere schooi tot ongeveer 18-jarigen leeftijd, voor zoover althans daarin niet reeds door bestaande instellingen wordt voorzien. De Bijlagen geven een interessanten blik op den toestand in het buitenland en toonen duidelijk aan hoezeer wij ten opzichte van het buitenland achter dreigen te geraken. Het tweede rapport heeft zich beperkt tot de vraag: hoe kan het vervolgonder wijs ten plattelande, tba»s reeds, onaf hankelijk van wetswijzigingen worden verbeterd, zóó dat het bij de betrok kenen werkelijk belangstelling kan wekken. Daarin worden voor alle in aanmer king komende vakken goede aanwijzin gen gegeven. Voor een opfrissching van ons ver volgonderwijs ten plattelande kan het niet anders dan heilzaam zijn indien zijn leerkrachten de in dit rapport gegeven denkbeelden naar de mate van hun ga ven tot verwezenlijking zouden doen komen. Plantenziektenkundige Dienst. Zaterdagmiddag is te Wageriingen het onlangs voltooide gebouw van den Plantenziektenkundigen Dienst officieel geopend. Daarbij waren o.m. tegenwoordig de heeren I. G. J. Kakeheeke, inspecteur van den landbouw als vertegenwoordiger van den Minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw, J. C. E. baron van Lynden, hoofd van den Rijksgebouwen dienst als vertegenwoordiger van den Minister van Financiën. Ir. N. van Poeteren, inspecteur, hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, gaf een overzicht van de totstandko ming van het gebouw, dat voor den Dienst een enorme verbetering be- teekent. De heer Jac. Smits, voorzitter van den Ned. Tuinbouwraad, wees o.m. op de beteekenis van den plantenziektenkun digen dienst voor onze cultures en voor de uitzending van plantenzietenkundi- gen. Spr. constateerde dat deze dienst voor land- en tuinbouw onontbeerlijk is. Daarna sprak de heer Ir. G. J. Kake- beeke namens den Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw. Spr. ging de ontwikkeling van den plantenziek tenkundigen dienst na gegrondvest door wijlen prof. Ritzema Bos in 1898. Door dit gebouw is de toestand in alle opzichten veel verbeterd, wat aan het werk van den plantenziektenkundigen dienst ten goede zal komen. Met den wensch, dat de dienst goed werk zal mogen verrichten voor onzen land- en tuinbouw verklaarde spr. het gebouw geopend. De Krijgsraad ie 's EleiTogenbosch heeft den dienstplichtige W. W. uit Ap pelscha wegtens dienstweigering veroor deeld tot 10 maanden gtevangenisstraf met ontslag uit den dienst.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1