Wat de Nederlandsche ^choenenfabrikanten kunnen, wat zij willen, en wat zij den Nederlander vragen. BURGERLIJKE STAND. AAN HET SCHAAKBORD. BEKENDMAKINGEN. WAAR IS WERK? Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland te»! .iiunaxm Een excursie naar Tilburg. Alwaar wij de gast waren van de C. W. S. Hetgeen wil zeggen: Cóm missie voor werkverruiming in de schoenindustrie. Het doel van de C. W. S. is: den Nederlandschen staatsburger aan zijn verstand te brengen, dat hij aan zijn Nederlandschen voet een Nederlandschen schoen dragen moet. (g§§) Natuurlijk weet u allemaal wel, wal reklame is: weggegooid geld, volgens de» zakenman van anno zooveel; of ab solute voorwaarde om de zaak tot bloei te brengen, volgens den zakenman van deren tijd. Weet u echter ook, wat kollektie- ve reklame is? Dit: dat een héél bedrijf zegt: wij gaan, met mekaar, de groote trom eens roeren. Concurrenten slaan de hemden ineen, or- ganiseeren zich, en trachten, gezamenlijk den bloei van het gansche bedrijf te be vorderen, misverstanden bij het publiek weg te nemen en den afzet hunner pro ducten te bevorderen. Dan maakt niet taeer de keer X of de vennootschap Y re klame voor zijn eigen zaak, maar dan «naakt bet bedrijf, de tak van industrie, onpersoonlijke reklame voor het pro- dock De kollektieve reklame is een best ding en doordat zij haar concurrentie-ka- rakter mist, kan zij rustiger es waardiger, ook oyertuigender zijn, dan wanneer be- drijfsgenooten elkaar bestoken. Wannéér is het zaak, tot zulk een kol lektieve reklame-kampagne te besluiten? Als er een ongemeene slapte in het bedrijf is; wanneer er gevaren in zicht zijn, die de geheele industrie bedreigen; wanneer verkeerde opvattingen bij het publiek door juister begrip vervangen moeten worden, la meer of mindere mate zijn deze aan wijzingen er thans altegader voor de Ne derlandsche schoenenindustrie en een ge volg daarvan is geweest, dat, met een juist inzicht in hetgeen deze tijd thans eischt, opgericht werd de C, W. S„ ofwel de Commissie voor Werkverruiming in de Schoenindustrie. Zij bestaat uit afge vaardigden der Federatie van Nederland sche schoenfabrikanten, der Federatie van Nederlandsche Lederfabrikanten, van de arbeidersorganisaties, de schoenwin- keliereorganisaties en die der handelsrei zigers in de schoenindustrie. Op uitnoodiging dezer commissie heeft de Nederlandsche dagbladpers zich dezer dagen en in verrasend grooten getale, naar Tilburg begeven, waar in het ge bouw van de K. v, K. de heer Jos. Klij berg, voorzitter der C. W. S., een rede voering heeft uitgesproken en de daarna gestelde vragen beantwoord heeft. Na een (voortreffelijke!) lunch volgde nog een op welwillend verzoek uit de vergadering geïmproviseerd bezoek aan eeo Yilburgsche schoenenfabriek. Alvorens een en ander uit de rede vaa den heer Klijberg te vermelden, een paar feitelijke gegevens over onze schoe nenindustrie. De productie-statistiek-1929, waaraan wij deze ontleenen, vermeldt ruim 200 schoenenfabrieken; daarin waren half Sept, van dat jaar 10,235 arbeiders werk zaam. Deze twee getallen zijn alreeds voldoende om te weten, dat het hier dus een belangrijke Nederlandsche industrie betreft. ■Efj verbruikte over 1929 165.000 kg bo venleer ea 5.134.000 kg zooileder; de waarde hiervan was tezamen 7,583.000. Aan brandstoffen, gas, hulpdiensten etc. werd verbruikt voor 21.606.000- De totale productie leverde op een som vaa 43,456.000; het cijfer van den to talen afzet is iets kleiner. De arbeidsvoorwaarden in dezen tak vaa industrie zijn kort samengevat als volgt: de arbeidsloonen zijn bij collec tieve arbeidsovereenkomsten vastgestel de mmimumloonen; er wordt een kinder toeslag betaald van 75 cent per week en per kind, te beginen bij het 4e kind. Bij verzuim tengevolge van familie- ©mstaadigheden wordt het loon doorbe taald; evenzoo op algemeen erkende Christelijke feestdagen. De arbeiders hebben verder drie va- caatiedagen met behoud van loon. Ea tenslotte bij slapte in het bedrijf wordt 70 pet. van het loon gegarandeerd. w #r Nog enkele cijfers mogen hier volgen. Het aantal schoenenwinkeliers in ons land bedraagt ongeveer 4000. De invoer van buitenlandsch schoen werk bedroeg in 1924 rond 4.590.000 pa ren; ia 1930 was die invoer gestegen tot road 5.199.000 paren. Onze uitvoer bedroeg in dezelfde jaren resp. 477.000 en 507.009 paren (in 1928 vertoonde die uit voer een maximum van 811.000 paar, terwijl 1927 een i n v o e r-minimum van 3.415.009 paar te zien gaf). Het percentage Nederlandsch i a b r i- kaat, dat tevens op Nederlandsch ver bruik zich mocht beroemen, is in de jaren 1925'29 geweest onderscheiden lijk 59 pet., 63 pet., 70 pet., 65 pet. en 64 pet. .E» hiermede zijn wij, na deze excur sie in de slechts schijnbaar zoo dorre woestenij der cijfers en statistieken, ye' derom bij Het doel van de C. W. S. te recht gekomen: de percentages Neder- laodseh verbruik van Nederlandsch fabrikaat, die men in de voorgaande alinea vindt aangegeven, zijn te laag En het doel, dat de C. Wi S. zich stelt en dat wij in deze formuleering gaarne helpen bevorderen is dit: wan neer de Nederlandsche schoen tenminste zoo goed, of zelfs beter van kwaliteit is, dan de buitenlandsche schoen van denzelfden prijs, dan is hat plicht van den Nederlander, zijn dwaze verlan gen om iets met een buitenlandsch- klinkenden naam te koopen (dikwijls is ook dat nog volop Nederlandsch fabri kaat te vervangen door het betere en zuiverder gevoel: dat dan aar. een Nederlandsche voet een Nederlandsche schoen met een Nederlandsch mark ge dragen behoort te worden, De heer Jos. Klijberg begon zijn uit eenzetting voor de pers met een kort overzicht van de ontwikkeling der Ne derlandsche schoenindustrie. Omtrent 1900 werden geleidel-jk en kele der voornaamste zaken omgezet in machinale bedrijven. Uit den aard der zaak waren de toen beschikbare arbei ders in geen enkel opzicht fabrieksarbei ders, maar het waren wel goede vak- menschen. Hun productie-capaciteit ech ter was beneden die van den buitenland- schen collega. Ook de werkmeesters waren gerecruteerd uit het handwerk- bedrijf en pasten zich slechts heel lang zaam aan. Met de medewerking van de Regeering en de Gemeente Waalwijk kwam echter spoedig in genoemde Ge meente een vakschool tot stand, waar aan flinke jongens tot goede werkmees ters konden word en opgeleid. Ondanks de ongunstige positie, waar in de Nederlandsche schoenindustrie al dus ten opzichte van het buitenland ver keerde, veroverde zij zich, dank zij de goede kwaliteiten van hare fabrikaten, een zekere mate van vertrouwen, dat zich ver buiten de grenzen uitstrekte en waardoor het mogelijk werd een flinken export op te bouwen. In eigen land had de nog jonge indu strie echter te kampen met een zware buitenlandsche concurrentie. Het Neder landsche publiek, dat sedert jaren aan buitenlandsche merk-artikelen gewend was, was onwillig tot aanschaffing van Nederlandsch fabrikaat. Om met meer succes een binnenlandsch afzetgebied te veroveren, zagen vele toenmalige Ne derlandsche fabrikanten zich gedwongen hun schoenen onder het een of ander buitenlandsch merk op de markt te brengen en dit kwaad is nog niet uitgeroeid, integendeel: het heeft grootere afmetingen aangenomen! Dik wijls treft men de meest bespottelijk klinkende buitenlandsche merken aan, om aan dezen volkswensch tegemoet te komen. Veel Nederlanders verkeeren nog steeds in de meening, dat de Hol- landsche schoenindustrie niet in staat is, een goed artikel tegen concurreerenden prijs te leveren. En dit is onjuist: op het oogenblik is de Hollandsche Schoenin dustrie volkomen bij machte, aan alle eischen van het heden ten dage zoo zeer verwende publiek te voldoen. In kwali teit en prijs kan zij volkomen de concur rentie van het buitenland doorstaan. In vele gevallen zelfs zal de Nederland sche schoen aan den Nederlandschen drager meer voldoening schenken dan de buitenlandsche, omdat uit den aard der zaak de Nederlandsche schoen be rekend is op het doorgaans slechte Ne derlandsch klimaat en vooral ook op den Nederlandschen voet, die wederom andere eigenschappen vertoont en weer aparte eischen stelt. De C. W. S. nu zoo vervolgde de heer Klijberg vindt het noodig als eer ste maatregel ter bereiking van het ge stelde doel een m e rk te creëeren, dat binnenkort door alle Nederlandsche fa brikanten zal worden gebruikt. Daar door zal de kooper van de Nederland sche schoenen een waarborg hebben ver kregen, werkelijk een Nederland sche schoen gekocht te hebben. Zoo spoedig mogelijk zal dit waarborg-merk- teeken bij het Nederlandsche publiek bekend gemaakt worden. De export, die in de jaren vóór den oorlog steeds was toegenomen, werd in 1914 plotseling onmogelijk gemaakt. In de na-oorlogsjaren werden direct pogin gen gedaan, om den export te hervatten, doch zonder succes. De scherpe daling der valuta in de omringende landen was oorzaak, dat in 1922 de import een dusdanigen om vang aannam, dat deze de Nederland sche schoenindustrie in een noodtoestand bracht, zoodat de Regeering de noodza kelijkheid van een uitzonderingsmaat regel inzag, met als gevolg het „Schoen wetje". Dit wetje heeft in alle opzichten aan zijn doel beantwoord. Immers op de eer ste plaats zijn de prijzen in plaats van gestegen, gedaald, geheel in tegen stelling tot wat de tegenstanders van deze wet gevreesd hadden; en de pro ductie, die in 1922 4.090.000 paren be droeg, kon in 1924 worden opgevoerd tot 6.960.000 paren. De import liep van circa f 16.000 000 tot circa f 8.000.000 terug, terwijl de uitvoer boven f 2.000..000 steeg. Het artikel schoenen viel bij de invoe ring der nieuwe Tarief wet onder de ca tegorie Van 8 pet., doch dit invoerrecht beeft sedert dien door de daliug der schoenprijzen zijn beteekenis ver loren. Hiermede wordt duid slijk bewe zen, hoe onjuist een ad valo em-recht is, dat juist in tijden van depressie veel van zijn waarde inboet. De Commissie stelt zich mede ten doel, dit ad valorem-recht omgezet te krijgen in een specifiek recht, zooals men dit in bijna alle landen van eenige beteekenis kent. De Nederlander moet meer schoenen, en Nederlandsche schoenen dragen, zoo vervolgde spr.. In de meeste Hollandsche schoenwin kels wordt het voornaamste art'.kel, de wandelschoen, in betere kwaliteit en tegen lageren prijs verkocht dan in de hier te lande gevestigde filialen der bui tenlandsche ondernemingen. Het Nederlandsche publ'ek hopen wij, aldus spr., ook op te voeden om meer schoenen te dragen. Immers veel goed gekleede Nederlanders, die gemakkelijk een paar extra schoenen kunnen aan schaffen, zijn zich onvoldoende er van bewust, dat de schoenen meer en meer als onderdeel een geheel vormen met de kleeding. Te veel echter permitteeren zij zich nog slechte of niet bijpassende schoenen te dragen bij een goed zittend en aan alle eischen beantwoordend costuum. Dat de reclame voor het „dragen van meer schoenen" allen grond heeft, wordt bewezen door het feit, dat per inwoner per jaar het Nederlandsch verbruik 0.95 paar schoenen bedraagt, terwijl dit in de Vereenigde Staten 2.68 paar en in Tsje- cho-Slowakije 2,60 paar per hoofd en per jaar is! Nog één ding is van het grootste be lang. In het buitenland is men met de maakwijze der schoenen veel beter op de hoogte dan in het binnenland. Men laat zich daar geen knollen voor citroe nen verkoopen, hetgeen helaas het pu bliek in eigen land maar al te dikwijls doet. Ons Nederlandsch publiek kent nog niet het verschil tusschen een origi neel Goodyear Welt schoen, een gekram de afgelapte schoen, een doorgenaaide af- gelapte schoen, een Mackay schoen en een Ago schoen. [Weet Gij het, o lezer? Wij niet!! Red.] Deze onbekend heid brengt mede, dat men niet op de juiste wijze een prijsvergelijking met de buitenlandsche concurrentie kan treffen. Onze commissie hoopt bij haar reclame campagne ook in dit opzicht opvoedend te werken. In antwoord op enkele vragen deelde de heer Klijberg na deze toespraak o.a. nog mede, dat de vervanging van quasi- buitenlandsche namen aan Nederlandsch schoenwerk gegeven, door echt Neder landsche namen, wel heel geleidelijk moet gaan, omdat het publiek zich nu eenmaal er aan gewend heeft, in dit op zicht bedot te worden en bedot te wil len worden. Na den maaltijd, waar zooals te doen gebruikelijk is, ook nog over en weer enkele woorden werden gesproken, is een deel der gasten ter excursie getogen naar een onder den rook van Tilburg gelegen schoenenfabriek. Zij werd ons door insiders geschetst als een fabriek van middelmatigen omvang, waar het de gelijke burger-schoeisel uit prima grond stoffen wordt gemaakt. Dit bezoek was voor den leek onge woon interessant. Niet alleen, dat hij zich verlustigen kon in den aanblik van zoo vele soorten prachtige grondstoffen, in tal van kleuren en qualiteiten, veel meer nog stond hij verwonderd en ver steld over de differentiatie en speciali satie die door de machines in dit be drijf gebracht is. De allergecompliceerd- ste handelingen, waarvan men zou zeg gen dat toch slechts de door een denkend hoofd bestuurde menschenhand in staat zou zijn ze te verrichten, geschieden hier feilloos en met sneltrein-vaart door in genieus-werkende machines, bediend door handige werklieden. Wij zouden ons op te gevaarlijk terrein begeven, wanneer we het zouden onder nemen, als leek er iets van te vertellen, wat we daar al zagen. Maar de totaal indruk was wel deze: dat in die Neder landsche schoenenfabriek echt deugde lijk Nederlandsch schoenwerk gemaakt werd. Wanneer men door het dragen van Nederlandsch fabrikaat een goede en nut tige industrie binnen onze landpalen kan helpen in stand te houden wie zou daartoe het zijne niet gaarne willen bij dragen? Vraagt en draagt dus straks schoenen met het waarmerk van de C. W. S.! Middelburg, Van 18—20 Maart. Ondertrouwd,T. G. Rover 23 j. en A. J. de Koning 2Q J.; J. .Langedijk 29 j. en J. A. P. van Bijlevelt 23 jl. Overelden: J. F. Bastiaanse 50 j. Igeh. imet J. M. Lamhrecbtse. Vlissingen. Van 12—19 Maart. Ondertrouwd: F. J. W. Vandekerekhove, .21 j. en C. H. van Egeraat, 21 j.; ,T. G. de Kiviet, 24 j. en C. F. H. van Graafqiland, 24 j.; J.- Marijs, 31 j. en E. C. M. van der Hoeven, 28 j. Onde-staande partij is uit den winter- wedstrijd der Schaakclub „Middelburg". Wit: J. F. Heemskerk. Zwart. W. de Graaf. 1. Pgl—f3 d7d5 2. d2d4 Pg8f 6 3. c2c4 c7c6 4. e2e3 Lc8—f 5 5. Pbl—d2 e7—e6 6. Ddlb3 Dd8c7 7. a2—a3 Pb8—d7 8. Pf 3—e5 Lf8d6 9. f2—f4 0—0 10. Lf 1—e2 Pf6e4 11. 0—0 Pe4Xd2 Dit voorkomt Tf3. 12. LclXd2 Lf5e4 De looper staat hier sterk; dit geeft een ste k centrum. 13. Ld2ib4 Ld6Xb4 14. Pe5Xd7 Dc7Xd7 15. Db3Xb4 b7— b6 16. Db4c3 f7—f5 17. c4—c5 De7f 7 Tf6 was veiliger en zeer agressief. 18. c5Xb6 a7Xb6 19. Dc4Xc6 Tf8—c8 20. Dc6b5 Tc8c2 Op Db6: volgt Tab8, wit wint dan pion b2 en heeft de bezetting op de 2de lijn. 21. Le2—f3 Ta8c8 22. Lf 3Xe4 Getrouwd: W. Reijerse, 18 j. en P. C. M. de Jager, 18 j.; J. C. van der Peijl, 27 j. en T. J. de Waal ,21 j.; M. N. Kerkhove, 24 j. en C. Stroo, 21 j.; D. Reefman, 28 j. en D. W. Desein, 28 j.; G. 'Ventevogel, 21 j. en J. M. van dei- Wart, 19 j. Bevallen: M. S. L. Joosse, geb. Die- rickx, z.; N. Ros, geb. Mudde, z., 4M. L. Boogaard, gieb. Hoogstad, z.; J. Vos, geb. de Bruijne, z.; M. P. van der Burght, geb Kalle, z.; M. van den Driest, gen. van de Gruiter, d.; M. de Lege, geb. Mul ler, z. Overleden: J. Borsje, yrouw van J. Goedhart, 73 j.; L. C. H. Worrell, man van J. F. J. von Stein, 65 j.; G. J. Josbe, man van D. S. Willemse, 74 j.; J. M. Sonuneling, man van A. C. Lameijn, E. Stoulhamer, wed. van H. de Jonge, So J. Harend, man van A. W. G. Gudde, 78 j.; P. Vader, z. 5 j. Hier is Tael sterker want e2 wordt nu door zwart beheerscht. 22f5Xe4 23. Tal—el Df7—h5 24. h2—h3? Diagram na 24 h2h3? ook Diergeneesmiddelen steeds /oorradig in het Alleen-depot: Nf.V. APOTHEEK „CORONAE" BERGEN OP ZOOM, Zuivelstraat 35 Telefoon 52. Postgiro 3269. Het groote Pastoor Heumann-Boek 352 bladzijden, 150 afbeeld, ont vangt gratis en franco ieder lezer, die zijn adres inzendt aan L. Heumann en Co., Amsterdam C 87, Staalkade 4, Briefkaart voldoende. (Ingez. Med.) HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Middelburg brengen ter openbare kennis dat van 20 Maart 1931 aif op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijladen van de N.V. Landré en Glinderman's Werktuig en Ge- reedsdhapbjandel Amsterdam q.q. fa. P. Sdhoe te Baarland en A. de Graag te Goes om vergunning tot Ihtet plaatsen v|an een benzinepomp-installatie met omdergrond- sctie tank van 10.000 L. jn perceel kad. 'bekend, gemeente Middelburg in Seti- tie D, no. 2871-2835, plaatselijk gemerkt wijk no. gelegen aan den Molenberg dat op Vrijdagd en 3 April a.s. des voor middags te 113/4 uur ten raadhfuize gele genheid zal zijn tegen het verzoek bef zworen in te brengen, en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten, alsmede dat zoowel de verzoeker als zij, die be zwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór genoemd tijdstip op de gemeente-secretarie van de ter zake in gekomen schrifturen kennis kunnen ner men; dat ingevolge Circulaire van den Com)- missaris der Koningin d.d. 2 November 1907 A no. 4688, 3e aid. niet tot beroep [gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomj- stig art. 7 der Hinderwet voor h;et ge meentebestuur o-f een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Middelburg', 20 Maart 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMöN TAK, voorzitter. M. VAN DER VEUR, secretaris. abcdef g h 24Tc2Xg2f Een mooi offer. 25. KglXg2 Tc8c2f 26. Kg2—g3 Op Tf2 volgt Df3f. 26 .Dh5gó'f 27. Kg3h4 Tc2g2 Met onafwendbaar mat. Wit geeft op. (Analyse van den Zwartspelei De Districts-Arbeidsbeurs voor de ge- meenlen tusschen O.- en W*. Schelde, zendt ons de volgende aanvragen bin nenland. UTRECHT, cioeleur, voor het maken van modellen i.v.m. glasindustrie en glasartikelenfabricage, voor vast, dade lijk, loon nader overeen te komen. LEEUWARDEN, voor gemeente-instel ling, vr. of mannek kracht in den rang van 2e(n) klerk voor correspondentie ea administratie, kennis van scheikunde ver eisen t, voor vast, salaris f 1200 tot f 1700. LEEUWARDEN, loodgieter, bekend met sanitaire installaties, bij voorkeur ongd- huwd, dadelijk, 50 cent per uur, reist- kosten worden niet vergoed. SCHIEDAM, boerenknecht, kunnend© melken, leeftijd plm. 16 jaar, loon en vergoeding reiskosten nader overeen te komen, voor dadelijk. AMSTERDAM, amanuensis, op de hloogte me.t, le microscopische techniek (vervaardiging van microscopische prae- p araten), 2e micro-photografische tech niek, 3e. microscopisch, teekenwerk, 4e. anatomischp techniek om bij het anato misch werk als reserve te kunnen on treden, indiensttreding dadelijk. HAARLEM, zager-kistenmaker, voor vast, bekendheid met spijkermachine strekt tot aanbeveilng, loon volgens C.A.O. zoo spoedig mogelijk. BERGEN OP ZOOM. bekwaam bank werker, voor onbepaalden tijd, 60 cent per uur, indiensttreding nader overeen te komen. TILBURG, leerling-slager, ter opleiding, leeftijd ongeveer 16 tot 18 jaar, voor vast, loon nader overeen te komen met kost en inwoning, dadelijk. UTRECHT, amuanuensïs-coagïerge leef tijd plm. 30 j., gehuwd, geen kleine kinderen, vrouw moet ook behplpzaamt Zijn, i J50Q tolt f 20i00 met vrij wonen, voor vast, tegen 1 Augustus. ROERMOND, 2 bekwame metaalslijpers 50 cent per uur, in acooordloon kan f 28 to|tt f 30 per week worden verdiend, voor onbepaalden tijd, dadelijk, reiskos ten worden bij gebleken geschiktheid vergoed. MIDDELBURG, dienstbode, voor dag en nacht, moet op de hoogte zijn met boerenwerk, moet goed kunnen melken, of genegen zijn hipt te leeren, tegen 1 Mei, loon; f j22 per maand of naar bekwaam heid. Aanbiedingen uitsluitend aan de Districts-Arbeidsbeurs te Middelburg. Wagenaarstraat D 78 te Middelburg •Maart. 23 Middelburg, Afbraak, Struve. 24 Aagtekerke, Inspan, v. d. Harst. 25 Middelburg, Wei- en bouwland, v, d. Harst. 26 Middelburg, Winkelhuis, Hioolea. 27 Biggekerke en Aagtekerke, Afbraak, Struve. 31 Biggekerke, Huis, Loeff en Oele, 31 Serooskerke, Huis en inboedel, Fuhri Snethlage. 31 Middelburg, Inboedels, Notarishuis. April. 1 Middelburg, Inboedels, Notarishuis. 1 Koudekerke, Bouwland, Struve. 2 Middelburg, Huizen met erven, Struve. 21 Oostkapelle, Inspan, Struve. 24 Serooskerke. Inspan. Loeff. 28 Biggekerke, Inspan, v, d. Harst. 29 Westkapelle, Inspan Loeff. April—Mei. Wissenkerke, Hofstede Mattiiijjs.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 7