MMKMl VICTORIA-WATER TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÖW5CKE MIDDELBURGSCKE COURANT VAN ZATERDAG 21 MAART 1931. No. 68. Het donkere licht. Eb door dit alles gevoelen we, het is als va* nieuws ons klaar geworden, de Jacobus de Kleine. BINNENLAND. Iapnem magevier's Tochi naar HET VOORMALIGE PALEIS VAN KONING WILLEM II. STOFFEN AAN BOORD ZEELAND. MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. THOLEN. LANDBOUW. KERKNIEUWS. Kan er licht zijn dat donker is £n donkerheid die toch licht in zich bevat? Ons nuchtere verstand zegt, dat dit niet kan. Iets is öf licht, öf donker. En wat er tusschen in is, is nog geen donker leht of lichte donkerheid. Het is veeleer noch het een, noch het ander. Er tus schen in is de schemerng, de vaalheid, de nevel, de wazigheid, of, in figuurlijken zin, de grauwe alledaagsheid, de grijze eentonigheid, de fletse saaiheid van het leven. Maar donkerheid is zwart, en Jicht is klaarheid en glans, en tusschen die twee is geen gemeenschap mogelijk. Het is of het een, of het ander. Wilt ge over de donkerheid van het leven spre ken, spreek dan van den nacht, dia zwart is als roet. Spreek van den duisteren af grond, die is achter alle dingen. Spreek van zonde en vergankelijkheid en dood. En denk u als diametrale tegenstelling dan het licht van de liefde, van de hei ligheid, van de reinheid, van de simpele goedheid in het leven. Donker is de duivel. God is het licht. Maar ons hart zegt, dat, gelijk altoos, het nuchter verstand hier ongelijk heeft. Want in het leven is er juist geen licht zonder duister, geen donkerheid zonder diepe glans er in. In het leven is de wonderlijke tegenstrijdigheid vanzelfspre kend en natuurlijk, dat er licht ontbran den kan uit donkere gloeden, en dat er een diepe zwaarte l'gt midden in het stralendste licht. Het leven zelf is in al zijn contradict'e lichtende duisternis, het leven zelf is in donkeren lichtglans ge hele!. A'ntoon Coolen heeft dit verstaan, toen hij zijn eerste? beste? in elk geval zijn meest bekende meesterwerk den titel van diepen zin heeft gegeven, düe ik boven deze overdenking heb gezet. Hij schildert ons, zooals men weet, het leven van de Peel-werkers, diep in het primitieve Brabant, waar de turfgravers in zwaren haast dierlijken arbeid zwoe gen om het veen te steken; ds lange zomerdagen onmenschelijk zwaar ge zwoeg; de armelijke wintertijd in werk loosheid en gebrek. We zien ze zwoe gen; we zien Simon Wijnands de jong gehuwde werken als een paard, voor vrouw, en bet straks geboren wicht. We zien hem zwoegend verouderen in de heefe dagen van het zomerwerk en de doffe ledigheid van het wintersche thuis zitten. Al maar zorg en armoe voor hem en zijn wijf. bij het al grooter wordend kindertal. We zien Jan Olie de petro- leuniTenter naast ben beiden voort leven, als peter van Marieke, de eerste ling, als verleider soms van Simon, dien hij mee naar de herberg troont, als smok kelaar straks, als man van centen daar na, die aldoor toch hun goede buur blijft, toevlucht in den nood. We zien Ma rieke zelf eerst thuis de kleine eerste ling, straks mee moederend over 't ver dere kroost, dan half volwassen naar de groote fabriek in stad, en het leven klopt aan aan haar hartje, het licht flikkert in haar begeerige oogen, en ze vliegt in de kaars o de bitterheid daarna, als ze geslagen neerzijgt als een zieke hond, voor Jan Olïe's deur. Maar onder al dit donkere leven is er aldoor lichtgestraal, van liefde in het moederharte, warme trouw van den ru wen vader, onbedorvenheid ook in het bezoedelde kind, goedheid en barmhar- tigheid van den olieman, die altoos naar zijn negotie ruikt. onbegrijpelijke, maar toch heerlijke wer kelijkheid, dat het leven is een glanzen de duisternis, vol van het donke,e licht. Want het leven is in al zijn raadselach tige geheimenis de openbaring van zachte liefde ook in harde bolster; van koeste rende zorg in kille schraalheid van hun kerende ontbering; van simpele trouw en teedere goedhartigheid in armelijke tebbe-s a:.n den zelfkant dezer wereld. En blij en dankbaar constateeren we opnieuw de waarhe:d omtrent dit won dere leven, die elk liefhebbend en ge- loovend menschenhert verstaat: Het licht schijnt in de duisternis God is meer dan de duivel. Geen wanhoops- nacht is deze wereld. Rondom ons straalt aldoor het Donkere Licht. Met donker glanzend oog ziet het Leven ons aan. xliii. Wi% wandelden alzo® op eene der flafereye)» heen en weder, toen er 'n ack jhadant verscheen, die mij' vroeg wie wij waren en wat wij1 beierden. Wij zeiden hem, dat wij krijgsgevangenen waren,, en (gaarne den prins wilden spreken. Hij begaf zich hierop naar binnen en na nog een paar uren geschilderd te hebben, werd ons eindelijk vergund den prins te naderen. Deze was een klein zwart ven? tjjje, die er allesbehalve vriendelijk uitt sag, het geen ons al aanstonds slecht ten moed gaJ. Hij vroeg ons op vrij barf- schea toon, wie wij waren, en wat wij wilde». iWij beantwoorden bet dilt, en stelt. den hem oöze belamgens voor, vragende oi esc geene mogelijkheid zoude zijn om de 100 roebels, ons door keizer AlexV ander toegezegd, en die wij wisten dat in andere gouvernementen waren uitj- betaiafrl, doch die de gouverneur van Ufa ons geweigerd h|ad te betalen. Mijn ©ollega de Wt (een Fransche Zwit ser) voerde het woord in bet Franschl önider zijne ;a| anspraak nad ik al opge merkt, dat de rimpels in het voorhoofd VB* 2 H. van tijd tot tijd vermeerderden. N» zich een tijd lang bedacht te hebben xeide bij met de hand wijzende op de. Naar de Maasbode uit goede bron verneemt hebben de erfgenamen van wijlen Z. M. Koning Willem II, onder wie enkele leden van Duitsche Vorstenhuizen, aan het gemeentebestuur van Tilburg de vrije beschikking en het bezit overgedra gen van het door genoemden vorst te Tilburg gebouwde Koninklijke paleis. In dit paleis is destijds volgens be schikking der erfgenamen de R. H. Bl. S. gehuisvest en zonder hunne toestemming kon aan dit gebouw geen andere bestem ming worden gegeven. Volgens de plannen van het gemeente bestuur van Tilburg zal thans het voor malig Koninklijk paleis worden ge restaureerd als representatief gebouw voor de stad met raadszaal, receptiezalen en kamers voor B. en W. De schipper van een schip, dat meer dan 20.000 liter petroleum terpentijn, naphta of dergelijk licht ontvlambare stoffen aan boord heeft, is verplicht zorg te dragen, dat dit schip door de navol gende seinteekens wordt aangeduid: a. bij dag: doorWlag B van het Inter nationale seinboek; b. bij nacht: door twee helder roode lichten op een onderlingen afstand van ten minste 1 M., even hoog' geplaatst. De sub a en b genoemde seinteekens moeten zoodanig boven het vaartuig wor den getoond, dat zij rondom gjoed zicht baar zijn. De in de vorige leden aangegeven ver plichting is eveneens van .toepassing ten aanzien van schepen, welke gedurende de laatste reis meer dan 20.000 liter licht ontvlambare vloeistoffen, als bier- voren bedoeld onder dat aanboord heb ben gehad, zoolang niet aan den haven meester een certificaat, als in Artikel 45, 2e lid, vermeld, is overgelegd. Overtreding van eenig in dit artikel vervat voorschrift wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25. Donderdagavond' hield in het Mi litair Tehuis alhier de gewestelij ke organisatie Zeeland van Patrimonium onder voorzitterschap van den heer W. A. den Hollander haai- jaarvergadering. Onder de aanwezigen, was de heer Bossenbroek uit Amsterdam1, secretaris van het Verfiondsbestuur. Na een openingswoord1 van den voor zitter, bracht de secretaris, de heer K. Louwerse te Oostkapelle zijn jaarverslag uit. Het aantal afdeelingen vermeerder puinhoopen der stad, die uit het ven ster te zien waren, ziet daar het werk uwer handen; en (gij durft hier nog klag- ten komen inbrengen. Gijlieden zijt te gen het verbod in de stad gekomen. Ik zal order geven om u dezelve dade lijk te doen verlaten. Ik wil niets meer van u hooren, vertrekt. Kapitein de W. wilde hem nu beduiden dat hij geen Franschman, maar een Zwitser was, doch hij kreeg geen giej- hoor, eb alzoo begreep ik dat het mij ook niet baten zoude dm te zeggen dal) ik èen Hollander was, en daar ik bei- merkte dat de drift van den prins meer en meer toenam, achte ik het raadzaam1 zijn gezigt te ontwijken. Wij maakitjen dus al strijkende en buigende eene ach- terwaartsche beweging en toen wij bui tenshuis waren, haasteden wij ons om het Kremlin te verlaten. Toen wij de zoogenaamde heilige poort doorgingen, waar altijd eene brandende kaars hangt, en welke men blootshoofds moet passee- ren, scheelde hipt weinig of de schild wacht had ons gepakt, wijl wij in onze confusie vergeten hadden om de hoeden af te nemen. We begrepen het *t best was om het op een loopen te zefiten, teneinde niet achter heft slot .te geraken. Toen wij buitenschoots waren, namen wij weder een bedaarden pas aan, en spraken met elkander over onze mis lukte ambassade en besloten nu onze kameraden eens te foppen. Wij traden dus met een schijnbaar vroolijk gelaat de met één (Ierseke). Het aantal leden bedraagt 433. Met de aid. Axel is nu ook contact gekregen. •>ok wcra in het verslag herinnerd aan den arbeid van den heer Vingerling, die in 13 plaatsen optrad. Veel is aan lectuurverspreiding gedaan. De penningmeester de heer F. de Rijke te Koudekerke deelde mede, da|t de ontvangsten hebben bedragqn' f 403,68 die uitgaven f 140,86 alzoo een batig saldo van f 262,82 (vorig jaar f 229,18). De aftredende Bestuursleden de hoe ren K. Louwerse, C. Mommaas en A. de Lange werden herkozen. Hierna sprak de voorzitter over: „de crisis en wat ze ons te zeggen heef IA Hierna voerde de verbondssecretaris de heer Bossenbroek uit Amsterdam: het woord. Hij wekte de Zeeuwsche Patrimonium mannen op, getrouw voort 'te arbeiden. Er zijn nog tal van moeilijkheden, die overwonnen moeten worden. In onze dagen .zal moeten blijken, of ons beginsel een etiket js dan wel heerlijke werkelijk heid. Na afhandeling van énkele huishoude lijke zaken werd de vergadering gesloten. KAPELLE. De A.-B. kiesvereeniging heeft voor de a.s. gemeenteraads ver kiel zing candidaat gesteld: 1. J. Wisse, aftre dend; 2. H. Slabbekoorn,. aftredend, 3. P, M. Keim, 4. Jan Balkenende; 5. Wi. Bierens, 6. Jan Nijssen, 7. D. Rouw, 8. N. de Regt POORTVLIET. In de .Woensdag jl. gehouden algemeene -vergadering van de Coöp. Boerenleenbank deelde de voor zitter mede, dat het aantal Leden in 1930 was leruggeloopen van '169 tot 162. In omloop waren 232 spaarbankboekjek, 75 leden stonden met de 'bank in rekening courant en 27 voorschotten waren ver strekt. Uit de rekening en verantwoording 'bleek, dal was ontvangen: aan. spaargel den f 98395, aan terugbetaalde vöor- schtoten f 5812. Uitgegeven was: terugbetaalde spaar gelden f 108.609 verstekte voorschot- schotten f5813. Uit de balans bleek, dat de bezittingen en ïïe schulden op 31 December 1.1. f183.915 bedroegen. In de vacature W. Carels, werd met 52 stemmen in het bestuur gekozen de heer G. K. Krijger Jz., tot dusver lid van den raad van toezicht. In de vaca ture C. J. M. Rage, werd met 47 stem men gekozen het lid van den raad van toezicht C. P. Vogelaar. In de vacature van den raad van toezicht G. K. Krijger werd met 32 stemmen gekozen de heer P. J. Vroegop. Aan den secretaris van het bestuur werd een gratificatie van f 25 toegekend. Medegedeeld werd. dat met ingang van 1 Januari j.l. de rente van spaargelden van niet-ledfen op 3 pet., die van leden op 3,24 pet. én de rente van voorschot ten op 41/2 pet. is vastgesteld ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. SAS VAN GENT. -- In de jongste raadsvergadering van Sas van Gent werd het verslag' van het Armwezen en dat Spieren vermoeid en over spannen Gewrichten stijf en pijnlijk! Verschaft U verlich ting binnen een paar minuten. Geen inwrijven want Sloan's dringt onmiddellijk door. Aanwending van Sloan's is een voortreffelijk tonicum voor vermoeide, pijnlijke g« wrichten en spieren. Vo! maakte verlichting voor hei die werk moeten verrichte in de open lucht gedurend ruw weder. Verkrijgbaa bij alle Apothekers en Dr< gisten. {Ingez. Med.) der Woningwet over 1930 aangeboden. Als lid van het burgerlijk armbestuur werd herkozen de heer J. P. Geir- naerdt. Het kohier der hondenbelasting werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen, op grond van het feit, dat de meerderheid een belastingheffing op progressieven voet wenschten. Besloten werd de geld'.eening ad f 30.000 niet in 60 doch, in 40 jaar aflosi- baar te stellen, met een jaarlijksche amortisatie van f 750. Dit mét één stem tegen van den beer De Leux, die vond, dat Ged. Staten zich met zulke d ngen niet moesten bemoeien. Een 'tweetal nieuwe stralen kregen resp. den naam van Watermolenstraat en Dijkstraat, ter wijl eenige landpachten werden ingetrok ken niet het oog op afgravingen. Beslo ten werd aan het rijk een subsidie voorschot te vragen van f 22.000 voo- o,et bouwen van 10 arbeiderswoningen door de R. K. Woningtbouwvereeniglng Volksbelang en daarvoor 1500 vierk. M. grond in erfpacht te verleenen. Na discussies zag het Wit Gele Kruis zijn icnoek om subsidie uit de gemeenj- lekas van f 700 voor 1931 ingewilligd. Een verzoek om subsidie voor zijn auto'busdienst Sas van Gent—Hulst, door den heer Ch. Dhert te Westdorpe werd voor kennisgeving aangenomen^ gezien het geringe belang, dat de gemeente bij dien dienst heeft. Blij politieverordening1 werd verboden, met rijwielen over de trottoirs te rijden en op hoeken van straten, en trottoirs samenscholingen te houden. De vergadering dep afd. Schoon- (iij ke van de Mij. voor Ooft- en Tuin bouw werd slechts door een 25-tal per- 5:soneri bezocht. Uit de rekening oer 1930 bleek, dal is ontvangen en uitgegevten resp. f 441.76 en f 325.74. ff)c voorzitter deelde mede, dat zal gelrachl worden met een collectieve aï- Cleelingsinzending te komen op de dit jaar Te Aardenbupg te houden drie-jaar- lijiksche tentoonstelling. Tol besluit stond op de agenda een lezing met lichtbeelden, te houden dooi den rijkslandbouwcomsulent, den heer v. d. Plassche, Daar de heer v. d. Plas- Sche, die reeds aanwezig was, spoed- eischend naar elders werd geroepenj nam de heer L. van Dijk, directeur der landbouwschool, alhier, onvoorbereid Heerlijk en Welsmakend OBCRIAHNSTEIM Natuurlijk Bronwater Voor huishoudelijk gebruik voordeelig en gemakkelijk in LITER-SCHROEF- FLESSCHEN. SEDERT 1887 EENE NEDERLANDSCHE ONDERNEMING. (Ing. Med.) ons logement binnen, en gevraagd zijp- de hoe het afigeloopen was, zeiden wij hun, dat alles welstond. Zij verheuigf- den zich hierover, doch wij lieten bun niet Jang in dien zoeten waan, maar ontdekten huin den waren toedra|g|t der zaken, en zeiden hun dat biptonzes in ziens zaak was om schielijk onzen 'bun del te pakken, daar het ligt mogelijk was dat wij spoedig zouden moeten vers trekken. Het duurde ook geen twee uren of er verschenen 4 kijbetken voor onze deur, begeleid door kozaikken en base- kieren, waar wij gelast werden, twee aan twee in te stappen. Echter vergunde men ons, op ons 'verzoek, om de paai den voor onze wagen te spannen. Nu ging de trein langzaam voort, voor ach ter en ter wederzijde reed ons geleide. Daar wij gewend waren geweest hard te rijden kwaim ons dit langzaam rijdetn vreemd voor. Wij reden fte slad stap voets door, zoodat deze logt wel drie uren duurde. Er verzamelde zich een hoop gemeen op de straat, b/etwelk ons uitjbuwde en ons vain tijd tot tijd eenige steenen na.ar de ooren smeet, die geluk|| kig niemand raakten, doch eenige paar devijgen moesten wij voor lief nemen. Eindelijk kwamen wij aan het andere einde van de stad. De slaigiboom werd geopend en dadelijk weder achter ons neergelaten. Wij reden nu na. het dorp Pergonkrj- wa 1/4 uur buiten de stad. Hier hielden wij stil en dronken een slok'jle, ons ver diens taak over. Aan de hand van tal rijke lantaarnplaatjes, hield deze een H erzame lezing over de fruitteelt in Frankrijk, de bestrijdingsmiddelen ysw het ooft tegen Schimmels en over be- bemesting met kali, de 'kali-groeven enz. Eindles tweejarige landbouw- wï ntercursus. DoMera&pavond had de eindles pl'aab van der: tweejarigen winlerlandbouwcur- sus te Wes tkapelle. De eerste helfl van den cursus werd gegeven door de hecren Maelsaecke en Spimnaaij, land- bouwonder wijzers te Gapinge en Mid delburg. Na het vertrek Van den heer Maelsaecke, werd dezen winter de cur sus geleid door den heer Spinnaaij. Na het examen werd het diploma uitgereikt aan de volgende cursisten: J. Sim m se te Aa0tekerke, W. Verhip ,ge, A. dc Korte te Domburg, A. Miu- derhoud, P. Minderhoud, W. Mindejr- houd, W Huibreglse Pz., J. Minderhoud, L. de Witte, M. 'Gabriëlse, Pi. Verhage en a. verb age. 0e leerlingen, achter wier naam geen woonplaats staat, wonen te Westkapelle Rij biet uitreiken tder diploma^ wenschte de heer Stevens, rijkslaad- bouwconsulenl den cursisten geluk met hun diploma's en drukte hen in zijn toespraak op het hart het geleerde te onderhouden en uit te breiden. Ook richtte de heer Stevens woorden van dank lot de aanwezige leden van de commissie van toezicht, aan de beide wethouders voor hun aanwezigheid en voor den steun, die het gemeentebestuur steeds bereid is te verleenen, waardoor dit onderwijs wordt mogelijk gemaakt. Ook de voorz. van de commissie van jtoeziicht richtte zich tot de leerlingen! hen opwekkende het geleerde te onder houden. Een der cursisten dankte den heek Spinnaaij voor het gegeven onderwijs, onder aanbied'ng van een tweetal boek werken, als blijk van waardeering. De heer Spinnaaij dankte ten slotte de cursisten en spoorde hen ook aan hun kennis bij te houden en uit te breiden. Ook bracht hij een woord van dank tot den Lieer K Minderhoud, die zich zot zeer beijverd had voor het werveavan leerlingen - - Woensdagavond heeft de zestiende predikant der Ned. Herv. gemeente fe 's-Gravenbage ds. N. J. Wormgoor ia de overvolle Groote of St. Jacobskeïid zijs intrede gedaan. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week is te Middelburg geopend de apo theek van Mevr. Wed. J. W. v. d. Garde (Korte Noordstraat.) heugende, dal wij er nog heelshuids af gekomen waren. Onze conducteur had ook duchtige schrobbering gehad, en be loofde plegtig, dat, zoo ik ook weer te Moskou kwam1 (hetgeen evenwel niet licht gebeuren zal) ik geen complimenten weer aan den gouverneur zoude gaan maken. Nu onze ten spoedigste voortizelteinden kwamen wij den 1ste .Augustus in de stad Mosaiks. Hier dichjt bij stroomt het kleine riviertje de Moskowa, hetwelk een zoo treurige vermaardheid in de geselfej- denis |g ekregen hpeft door de gebeurtef- nissen van den alatsten oorlog1, wanit hier viel de b'loedigje slag voor, welke den Franschen den toeigang tot liet hart van, !R; usland openden, een slag, waarvan de maarschalk Neij zicht met roem over laden en ter beloonüigl daarvan den ti tel van Prins van de Moskowa verkreeg. Had hij toen kunnen denken dat hij drie jiaren daarna als een misdadiger zijn ler ven zoude verliezen, hetwelk in zoovele bloedige gevechten gespaard was. Tref fend voorbeeld van het vergankelijke eener wereldsdhé grootheid. Dat Neij in die merkwaardige dagen jiuist geen zeer goede rol 'gespeeld hebbe, zal wel nie mand ontkennen. Maar wat zal de na,- komelingschap denken van een gouverne ment, hetwelk litem itjer dood veroordeel de, terwijl het een Exellmuns en anderen die dezelfde misdaad hladden begaan, niet alleen weder vrij in Frankrijk laat kot- men, maar zelfs weder in dienst stóft. Doch de (gerechtigheid moest een offer hebben, en hij moest voor de anderej het gelag betalen. Wij reden het ven maarde slagveld over en zagen er doj de overblijfselen van de versehansingtoi die toen aldaar door de Russen warei opgeworpen. Bij deze gelegenheid her innerde ik mij een belangrijke anecdote Toen Napoleon na den slag revue hiejïi over zijn troepen, kwam hij 'bij' een re igiment, het welk weer zoo verschrikké lijk geleden had, da(t van de vijf bataillo» slechts zoo veel was overgebleven, da men er ternauwernood een bataillon va hiad kunnen formeeren. Napoleon vroe aan den colonel, waar zijn uw 'hatail loins. Deze met den vinger op de Rus sische redonlen wijzende antwoordde 'hei1 Daar Sire! Napoleon begreep riem, went de zijn paard om, en reed weg. Met aam doening verlieten wij deze merkwaard;' ge plek (gronds, waar het stof van zo velen onzer spitsbroeders rust. Wij pai seerden vervolgens de steden Imolenk' en Witepsk, welke ik mét geheel ander gewaarwordingen betrad dan de eerst maal. Hoewel de sporen van 'de ran pen, die haar getroffen hadden, nog zee zigtbaar waren, zoo bespeurde ik toe met genoegen, dalt zij zich langzamerhan uit dien vervallen staalt begonnen op 1 beuren. Vele huizen waren weder opg* bouwd en aan anderen was men nc, bezig. Mogten dezelve eerlang weder t*( hun vorige bloei geraken. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5