^Provinciale he x/'eeim Twee bladen. DONDERDAG 19 MAART 193 1. Eerste blad. 174e Jaargang IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. ZEELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws, MIDDELBURGSCME COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 4» k Pnr k™artaaI Week-aboünementen in Middelburg W «es* per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 eent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Bij abonnement voor beide veel lager - Men vrage daarvoor de taneven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen*, van 17 regels 2.10; elke rejjri meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiëii" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regek opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven el „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 eest. N o. 6 6. *1 Naai- 5782; sent kuis f5872. Schil- 18152; Burg ■wwrk. |W-54, Re- ♦73. 85 h waren sveran- Rund-, 179, jlaescir. 140. |L 306; 342 I Rund-, 19, Wil. 54. |L 27 irgsohe werk- aat 52, 30-31. .95308 el. 300. /eg S 1 irstraat. 416 ats, tel. etnische 1, koek erven - ederen. Groote ktarief. Wija- N 222, ateren. 39, tel. jiustitiebegrooting werd na rei- en du pliek z.h.st. aangenomen. Bij de onderwijsbeigrooting vroeg de heer de Jong (r.k.) aandacht voor het 'buitengewoon onderwijs en voor esperan to op de lagere school. Heden voortzetting. Trein-praat. De opmerking, die wij over de Spoor weg-tarieven maakten, was niet bedoeld als een economische-studie in een note- dop het was maar.een opmer king. Die door geleerde spoorwegmannen natuurlijk heel makkelijk weerlegd kan worden. Maar.die daarmede zijn waarde en ernstige bedoeling niet heeft inge boet. Want men kan tenslotte alles econo misch verklaren en boekhoudkundig ver dedigen, maar wanneer „het" publiek zeg voor mijn part „het" domme publiek, maar niettemin: het publiek, dat je klan ten vormt na alle uiteenzetting, ver klaring en verdediging zegt: en toch is het mij te duur, wel, dan* deugt er «ets niet. En de zakenman zal het in zijn cassa gevoelen. Onze spoorwegtarieven zijn hoog, Tè hoog? Relatief niet hoog, gewoon, relatief te hoog? We hebben er geen studie van ge maakt, en zijn dat vooralsnog ook niet van plan. Reizen' per spoor kost veel geid. Dat staat vast. Daarvoor is heelemaal geen studie noodig. Je koopt maar een kaartje aam 't loket, iets verder dan Roozendaal, eis je weet het meteen. Zoo schrijft een belangstellend lezer ons naar aanleiding van het vorige kat tebelletje over dit onderwerp: „Wel gefeliciteerd met zoo'n „rijken neef"! enj dank voor de plaatsing van diens reisverhaal. Ik heb een familielid, dat iia Arnhem in betrekking is en om d« 4 of 5 weken komt weekeinden van s Zaterdagsavonds half twaalf tot Maan dagmorgens met den z.g. erwten-trein weer naar Arnhem terug, en dat oogen blikje kost iedere keer f 15Voor iemand met minder aardsche goederen gezegend dan „neef", nog al een extra belasting Een ander schrijft ons: „Men behoeft veom een abonnement geen f 600.in eens neer te tellen, doch men kan een abonnement voor twee maanden nemen eo telkens verlengen, zoodat dan telken male slechts het verschil behoeft te wor den bijbetaald tot een totaal van f 600, Gij wekt de indruk, dat een abonne ment in Nederland zoo goedkoop is, wat mei de feiten in strijd is, immers het Belgisch jaarabonnement tweede klasse kost ïrs, 5670.dus rond f 400, Wat het eerste betreft gelijk heeft-ie Maar of de bezuiniging van f 100 f 100 -f 4 100 f 100 4- f 100 4 f 10Q zoo groot is, en of iedereen elke 2 maanden zoo maar f 100 heeft liggen in z'n laadje en ©f men zich dan toch telkens niet rea liseert, dat het abonnement in een jaar f 60® kost Eb dat een Nederlandsch abonnement zoo goedkoop is we hebben het niet zoo geschreven en zeker niet zoo be doeld, Dat was alleen maar met betrek king tot het jaarbedrag dat „rijke neef' moest uitgeven om elke week naar Am sterdam te kunnen reizen. Neen al of niet bedrijfs economisch thoeretisch gefundeerd reizen per trein kost veel geld in Nederland, Daarover zijn we het aHemaal we ee»s ciaal in BSRSTE KAMER. Justitie, Onderwijs ■Voortzetting der justitidbegrooitinfj. De heer Michiels van Kess nich (r.k.) wenscht verruiming der wet lelijke bepalingen inzake echtscheiding, de heer Smeenge (lib.) wenscht ver meerdering der kantonrechtersplaatsen. De minister van Justitie mr- Dtoxmer antwoordde de sprekers o.a. toetoogend, dat de aanvulling van den rechterlijken macht niet alleen uit ambtelijke kringen of volontairs geschiedt, doch ook uit de vrije maatschappij. Het O.M. is niet met de verdediging ,op een lijn te stellen. De Wanneer ge tegenover een moeilijk heid staat, denk dan eerst eens rustig over de oplossing na, bij voorkeur voor het ter ruste gaan. Niet zelden valt u dan den volgenden ochtend, als van zelf, juist in wat u te doen staat! TWEEDE KAMER. De binneuvaarlrampenwet Accijns op sigaretten. Na de wijziging der nijverheidsonder wijswet, en het verwerpen der motief- ter Laan, betreffende de conclusiej- Hulsbosch, werd nog na eenige discussie aangenomen het onleigeningsointwerp aan gaande den bouw van een stuw met schutsluis bij Lith. Daarna het wetsontwerp houdende be palingen omtrent het onderzoek naar scheepsrampen op de binnenwateren. An ders gezegd de binnenvaartrampenwet. Het klonk mr. Knottenbelt (lib.) wel wat Duitsch in de ooren! e De bedoeling is voornamelijk een stai- tistiek samen te stellen van scheepst- rampen op de binnenwateren. Doch de heer Duymaer v. Twist (a.r.) vond daarom het ontwerp niet noodig, want dit roept tevens een raad voor de binnenf- vaart in bet leven, wat lasten op het bedrijf legt. De heer Knottenbelt waarschuwde tegen te ver gaande regelen voor de bku.- nenvaart. De staat en de commissie zullen zich beperking moeten opleggen. Hij' wenschte in tegenstelling melt den heer Duymaer van Twist de zittingen der Commissie openbaar. Va,n een raad voor de binnenvaart is geen sprake zei minister Reymer tot den heer Duymaer van Twist. Een ver slag van een commissie is toch geen vonnis De heer Beumer (a.r.) bepleitte (tmet twee amendementen) de benoeming van juristen als voorzitter en onder-voorzi't- ter. De keuze moet zoo ruim mogelijk zijn vond de minister. Bij de stemming over het eerste amen dement Beumer staakten de stemmen (32 tegen 32). Daarop de accijns op sigaretten. De heer Oud (v.d.) gaat ermee ac- coord, ia>ls tegelijk wordt overgegaan tod opheffing der opcenten van de grond belasting op het ongebouwd. De heer IJzerman (s.d.) is principi eel tegenstander. De minstvermogenden woracn door deze belasting getroffen. Per motie laat hij de Kamer de wenschelijk heid uitspreken, dat het bedrag uit de overschotten bestemd wordt voor dekj- king der crisisuitgaven. Die saldi hebben al ruimschoots Ihun bestemming zei de minister van finanti- en, de heer de Geer. De sigarettenbeV lasting kan men zoo veel men wil ont gaan. Hij acht die noodig omdat men niet weet wat van het saldo van het leeninigfonds 1914 over zal blijven. Heden voortzetting. RADIOSTORINGEN. In de politic-verordeningen van Til burg is thans een bepaling ter voorko ming van radio-binder opgenomen. Wie volgt? UITVOERING DER TARWEWET, Het „Hbl.." weet nog een aantal bij zonderheden te melden omtrent de uit voering van de Tarwewet; voorzoover zij als aanvulling gelden op hetgeen daar omtrent elders in dit blad voorkomt laten we ze hier volgen. Als de inkoopcentrale, in het bericht bedoeld, zal volgens het „Hbl." worden aangewezen de N.V. Van Stolk's Com missiehandel te Rotterdam, die reeds thans de tarwe aankoopt voor de Ned, Meelfabrieken, met uitzondering van de fabriek der Ned. Bakkerijen te Rotter dam, de z.g. coöperatieve, en eenige kleinere fabriekjes. Deze zal de in- landsche tarwe voor alle fabrieken koopen van de monopolistische Tarwe Centrale, den gqprganiseerden landbouw dus, aan welks hoofd de heer S, L. Lou wes, benoemd tot „Regeerhigscommis saris ter uitvoering van de Tarwewet' komt te staan. De Commissie van Advies zal, even als de Tarwe-Centrale, onder de leiding komen te staan van den heer S. L, Louwes. Het „Hbl." kan mededeelen, dat in deze commissie zullen zitting krijgen drie outsiders, onder wie waarsehijnlij prof. dr. N. J. Polak, hoogleeraar in de bedrijfsleer aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, benevens vertegenwoordi gers van meelfabrikanten, meelimpor- teurs, bakkers, maalderijen en binnen- landschen handel; boven/dien zullen er nog komen „bijzittende adviseurs." Verder wordt medegedeeld, dat men reeds begonnen is met bet aannemen van controleurs, verder dat de Tarwe-orga- nisatie, die nog niet officieel is opge richt, reeds een voorschot aan dc regee ring heeft gevraagd van f 40.000 en ten slotte, dat men zich een „aanloop-maal- cijfer" denkt van vijf procent. De datum van in werking treden is dan afhanke lijk van de uitkomst der inventarisatie oogst 1930. Mocht b.v. blijken, dat de nog aan wezige bruikbare voorraden uit dien oogst bij een maalcijfer van 5 pet. voor vi e r maanden toereikend zijn, dan ligt het in de bedoeling één maand min der, dus drie maanden voor 15 Septem ber, het maalgebod in werking te stel len, dus b,v. op 15 Juni. Alleen indien de uitkomst der inven tarisatie oogst 1930 wat betreft hoeveel heid en vooral qualiteit „miniem" is, zal de regeling eerst op den oogst 1931 van toepassing worden verklaard; aldus is, volgens het „Hbl." de bedoeling van den minister. ONTEIGENING VOOR HET KANAAL VAN HILVERSUM—VECHT. Ingediend is een wetsontwerp tot ont eigening in verband met den aanleg van een kanaal van Hilversum naar de Vecht met havenwerken en andere bij komende werken, in de gemeenten Hil versum, 's-Graveland, Kortenhoef, Ne derhorst den Berg en Vreeland. Het kanaal is gedacht op een breedte van 30 a 40 M. op den waterspiegel In aansluiting aan de te maken haven werken in Hilversum, waarmede het ka naal één geheel zal vormen/, zal de vaar weg worden verkregen door verbreeding en verdieping van de Gooische Vaart. Na kruising van de 's Gravenlandsche Vaart zal het kanaal verder loopen door den polder Kortenhoef daarna ten N O. evenwijdig aan de Kortenhoefsche Zuwe, en verder in hoofdzaak het beloop van de Kortenhoefsche Wetering, volgen in de richting van de Vecht, De noodige schutsluizen zullen worden gemaakt, ter wijl tevens ter voorziening van de be langen van het verkeer te land vaste of beweegbare bruggen zullen worden ge maakt. De werken strekken tot het verkrijgen van een beteren scheepvaartweg in het Gooi; Hilversum zal daardoor voor groo- tere vaartuigen bereikbaar worden. Het ligt niet in de bedoeling langs de Gooische Vaart een hoogen dijk te ma ken,, zoodat ook aan behoud van de schoonheid van het landschap aandacht wordt geschonken. UITKEERING HAGELSCHADE IN NOORD-BRABANT. Het nationaal comité voor natuurram pen zal aan den burgemeester van Ze venbergen alsnog een bedrag van f 22.320 ter hand stellen, om te worden uitge keerd aan de slachtoffers van den hagel slag, welke op 12 Juni 1930 Zevenber gen en omstreken heeft geteisterd. Deze tweede uitkeering is bestemd \oor de landbouwers onder Zevenbergen en Klundert, die wel tegen hagelslag onder ling waren verzekerd, maar die of vee te laag waren verzekerd öf de premie niet konden betalen. Deze worden nu met de niet verzekerde slachtoffers ge lijk gesteld, aan welke laatste categorie reeds f 70.000 is uitgekeerd. Zeeland en de uitvoering der tarwewet Het Hbld. doet nadere mededeelingen over de in te stellen provinciale com missies bij de uitvoering der tarwewet (zie ook binnenland). In Zeeland, mét Groningen de be langrijkste tarwe-provincie, komt een commissie van zeven personen, welke dezer dagen zullen worden aangewezen door zeven kringen, die daartoe zijn uit gezet door een gecombineerde bpsturen- vergadering der resp. organisaties. Die zeven kringen zijn: 1. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. 2. West-Zeeuwsch-Vlaanderen 3. Zuid-Beveland. 4. Noord-Beveland. 5. Walcheren. 6. Schouwen en Duiveland. 7. Tholen en Philipsland, De laatste vier zullen aangewezen wo-den door de betreffende kringen van de Zeeuwsche Landbouw-Mij. De verte genwoordiger voor West-Z.-Vlaanderen zal aangewezen worden door den Chr, Boerenbond van Z.-Vlaanderen Weste- ij'k deel; Oost-Z.-Vlaanderen wordt aan gewezen door de R.K. organisatie en Zuid-Beveland door den Chr. Boeren- en Tuindersbond. MIDDELBURG. De commissaris van politie te Mid delburg verzoekt hun, die in den nacht van Zaterdag den 14en op Zondag den 15en Maart jl. op den Oude Vlissing- schen weg of den Kanaalweg iemand van den kant van den Schroeweg hebben zien komen, of vermenen op andere wij ze inzake van de gepleegde inbraak in lichtingen te kunnen gevenk daarvan ten spoedigste mededeeling te doen aan zijn bureau. De namen van hen die inlichtingen verstrekken 'blijven op gedaan verzoek geheim. De bazaar of verkoopdag1 ten bate van de afdeeling Middelburg1 van de Vereenig'ing' van de belangen der slecht- hoorenden heeft gisteren een .druk 'be zoek gehad en zij, die kwamen hebben zich kooplustig getoond, zoodat tegen 't sluitingsuur bijna de geheele voorraad ten verkoop aanwezige artikelen van de hand was gedaan. Minder vlug ging de verkoop van de loten, toch heeft heden morgen Be verloting- plaats gehad en treft men in onze advertenlievubriek den uitslag' er van aan. De prijzen kunnen liefst zoo spoedig mogelijk, worden afge haald bij mevrouw Van Deinse, Palans. Een goede belangstelling was er voor den hengelbak en menigeen heeft daar na aanvankelijk wanhopige pogingen een prijsje bemachtigd. Het raden van- poppe- namen 'blijft altijd zeer lastig en dit heb ben zij, die zich daaraan waagden, ook nu weer bemerkt. Ook bij het tafelradi en later bij het rad' van avontuur hebben velen een kansje gewaagd met meer of minder succes; de theeschenkerij had het ook druk en des avonds klonk de boodschap, dat de taartjes alle waren vei-kocht. Het strijkje was ook gisteren avond present en zorgde voor populaire muziek. Het bestuur en zijn medewerk sters en -werkers kunnen dankbaar op dezen dag terugzien. De afd. Walcheren van de Ned. Chr. Reisvereeniging hield gisterenavond een gbed bezochte jaarvergadering onder leiding van den voorzitter den- heer J. H. Klarenbeek. De jaarverslagen van secre taris en penning/meesteres gaven reden tot tevredenheid. Mr. L. van Andel hield een lezing over zij'n reis naar Rome en Napels, 't vorige jaar met de N.C.R.V. gemaakt De aftredende bestuursleden de hee- ren Klarenbeek en me). Pieterse, wer den resp. als voorzitter en penning- meesleres met groote meerderheid her kozen. Na de pauze vertoonde de heer Groe- nen'berg een film over de Italiaansche reis. Liefhébebrs van goede radiamuziek kunuen zich heden en morgen daar aan vergasten door een bezoek aan de bovenzaal van de Vergenoeging, ingang Vlasmarkt, waar Telefun'k'en haar nieuw ste toestellen heeft opgesteld en in wer king brengt op een binnen-entenne. Ook de nieuwste snufjes op het gebied van „eleclriciteit in het huishouden" zijn hier geëtaleerd. Voor bijzonderheden leze men de ad vertentie in dit nummer. VLISSINGEN. Een herdenkingsplechtigheid. Het is heden, zooals verleden week een artikel in ons blad vermeldde, 100 jaar geleden, dat Jacob Hobein zijn hel dendaad verrichtte door het redden van de Nederlandsche vlag bij Pihilipinne. Dit feit werd door de marine te Vlis- M.ngen op eenvoudige wijize herdacht door het plaatsen van een krans op deru,grafsleen van den zeeheld op de oude begraafplaats aldaar, Waar Hobein in Mei 1888' ter aarde werd besteld. Dit geschiedde door den onder-com mandant der marine te Vlissingen, den kapitein ter zee C. Ruhl, die zich daar voor naar de begraafplaats had oegeven met officieren, onderofficieren en matro zen van de opleiding te Vlissingen. Nadat allen rond Het graif waren op gesteld, sprak de kapitein ter zee onge- voor het volgende: Officieren, onderofficieren en 'overige \manschappen van Iir. Ms. Noord-Bra bant. Wij staan hier aan de laAtste rust plaats van hem, die eenmaal de Neder- sche vlag "heeft hoog gehouden. Thans wil ik slechts dezen 'krans neerleggen op zijn graf. Na terugkomst aan boord van het wachtschip hoop ik voor u en de overige bemanning in een toespraak de heldendaad van Hobein te schetsen. Hierna legde spr. een groolen krans, 'waaraan linten in de Oranje- en natio nale kleuren, en met het opschrift: „Op varenden van Hr. 'Ms. Wachtschip, Vlis singen 1931" op den grafsteen neer. Na het verrichten van deze plechtig heid, zeide de heer Ruhl: „Jacob Hobein steeds zullen wij uw sc'hoon voorbeeld (voor oogen. houden." Hierna marcheerden allen terug naar hel wachtschip en sprak 'kapitein ter zee Ruhl de jeugdige schepelingen daar toe en wees op de heldendaden van Hobein, die hij den jongens ten voor beeld stelde. Reeds voor deze herdenking was een krans gehangen aan het hek van hlet grafmonument met rood- wit en blauw lint. waarejp staat; „Hulde aan de nage dachtenis van Jacob Hobe'n. Burgemees ter en Wethouders van Vlissingen." ZUID-BEVELAND. HOEDEKENSKERKE. Gisteravond heeft onder Kwadendamme een ernstig ongeluk plaats gehad. De woonwagenbe woner Chr. Timmermans is met zijn korten' draai in de sloot geraakte en on der zijn wagen terechtgekomen. Inwen dig zeer zwaar gewond is hij naar het R. K. ziekenhuis te Goes vervoerd. SCHOUWEN-DUIVELAND. Werkloosheid en arbeidsbemiddeling. OUWERKERK. Dinsdag jl. hield de heer Staal, directeur van de Arbeids beurs te Middelburg, daartoe uitgenoo- digd door de afd. de Z. L. M., alhier een rede over „Werkloosheid en Arbeidsbe middeling". Spreker toonde aan, dat de werkloosheid een teeken is van alle tij den, al is ze thans onrustbarend groot. De overheid heeft den plicht, in te grij pen en dat doet zij o.a, door de instel ling der arbeidsbemiddelingsbureaux, die echter ook de zaken van andere dan werklooze arbeiders behartigen. Men kan steunen door geldelijke bij dragen en door werkverschaffing. Het laatste verdient verreweg de vjorkeur. De regeering past het Deensche stelsel toe, waarbij aan de vakorganisaties toe slag gegeven wordt op de premies, die deze vakorganisatie van hun leden hef fen ter uitbetaling bij werkloosheid. Voor deze Rijks- eni Gemeentesteun (ieder draagt 50 pet. bij) komen ook de z.g.n. werkloozenkassen in aanmerking, die door plaatselijke vereenigingen zijn ingesteld. Spreker raadt de arbeiders dus aan, zich te organiseeren en de ge meentebesturen, om zich aar te sluiten bij den in 1917 opgerichten Rijksdienst.. Nadat spreker nog had uitgelegd hoe de reglementen vari de 'Chr. Bond van Landarbeiders en van de Plaatselijke werkloozenkassen te Hoek en te Krui- ningera werken, geeft hij gelegenheid tot het stellen van vragen. Hiervan wordt druk gebYuik gemaakt. Al werd er staan de de vergadering geen vereeniging op gericht, zoo heeft de rede toch de hoof den tot het stichten ervan warm ge maakt. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van. 8 tot en met 14 Maart in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Middel burg 1, Vlissingen 1. Te Arnemuiden zijn thans 100 werkzoekenden bij den plaatselijken cor respondent der arbeidsbemiddeling in geschreven. Te Arnemuiden vergaderden onder leiding van den heer P. Meliefste voorzitter van den Chr. Metaalbewerkers bond, afd. Middelburg, de alhier wo nende leden, die resorteeren onder de afdeelingen Middelburg en Vl'ssingen,

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1