pepermu nt OEERSTE KW. ©VOLLE MAAN O LAATSTE KWARTIER O NIEUWE MAAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. LANDBOUW. ONDERWIJS. WEERBERICHT etc. Middelbare tijd. DE STERRENHEMEL 18 -25 Maart, 20 uur M. T. ZUID Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LEGER EN VLOOT. AFLOOP VERKOOPINGEN GEMENGD NIEUWS. -«bsh vrij gunstige situatie voor den tuinbouw komt. Hij heeft geen bezwaar tegen in trekking der gevraagde garantie. Op voorstel van B. en W. wordt aldus be sloten. Besloten werd tot opzegging van ge meentegrondgebruik aan C. J, de Koster. De stemming voor leden van den ge meenteraad zal plaats hebben op 16 Juni a.s. BRESKENS. Maandagavond kwam de raad dezer gemeente in vergadering bij een. Afwezig was de heer Notebaart. Naar aanleiding van het eenigen tijd geleden ingekomen verzoek van bewo ners van de Nieuwe Sluis om hun wijk van electrisch licht te voorzien en waar over het gemeentebestuur bij de P. Z. E. M. inlichtingen ingewonnen heeft, zal thans onderzocht worden of het moge lijk is dat de fa. Van Melle daar stroom leveren kan. Het beroepschrift van den heet M. de Jonge tegen het besluit van Burgemees ter en Wethouders, waarbij hem een bouwvergunning geweigerd werd, werd door den Raad afgewezen. Besloten werd tot aankoop van eenige woninkjes in den Oesterput en aan den Boulevard. Besloten werd tot aanleg van een nieuwe Algemeene Begraafplaats en hiervoor eenige stukken grond te koo- pen. Het aanleggen zal door werkloozen geschieden, het rijk draagt hiervoor 25 pet. van de aanlegkosten bij. De heer de Kruijter zou graag zien, dat de nog niet uitgetrokken werkloozen daar aan te werk gesteld werden, hj stelde voor daarvoor de in een vorige vergade ring getroffen steunregeling eenigszins te veranderen. Men zou ze dan om de an dere week kunnen laten werken, de overige weken trekken zij uit hun kas sen. Zij zouden dan een gemiddeld week loon van f 12 50 hebben, terwijl dat nu slechts f 7.50 zijn zou. Zijn voorstel werd aangenomen dat van den heer Lijk, met algemeene stemmen verworpen en waarbij B en W. gemachtigd werden van de regeling af te wijken, terwijl de raad daarbij den wensch uitsprak, dat zoowel de niet-georganiseerden als de georganiseerden, wat de verdienste be treft, op één lijn gesteld werden. Na eenige bespreking werd aan B. en W. een crediet verleend van f 4500. voor aanschaffing van meubilair voor het nieuwe gemeentehuis, daar de ra ming voor den verbouw wat tegenge vallen was. Dit laatste kwam, doordat B. en W. in het voorloopig opgemaakte plan nog eenige wijzigingen aangebracht hadden. Op voorstel van den heer Carels zal ook aan een vertegenwoordiger ter plaatse, die B. en W. onbekend was, prijsopgaaf voor de centrale verwarming gevraagd worden. Bij de rondvraag vraagt de heer Ca rels, aan wie de schuld is, dat een wo ning in het Molenwater, waarvoor reeds langen tijd geleden vergunning aange vraagd was, niet gebouwd werd Hier door zijn eenige ambachtslieden gedu peerd. De schuld ligt volgens B en W. bij de Diaconie der N. H. Gemeente, die de voorwaarden, gesteld voor den te bebouwen grond, niet wenscht te aan vaarden. De heer V. uit Arnhem had met zijn auto in. België een zekeren heer De S. ■aangereden en was deswege door, de rechtbank te DendermonJe veroordeeld lot gevangenisstraf, boete, kosleji, als mede schadevergoeding van 25.000 fres aan de beleedigde partij. Nadat dit von nis in kracht van gewijsde was gegaan., ■wilde de heer De S. ait in Nederland laten execuleeren zonder den burgerlij ken rechter daarin te 'kennen op grond van het in 1929 tusschen België en Ne derland gesloten tractaat, waarbij het gezag van rechterlijke uitspraken in bei de landen wordt erkend. De Hooge Raad heeft nu uitgemaakt, dat dit niet kan dat een beroep op hel terzake tusschen België en Nederland beslaande tractaat nutteloos is, omdat in het bedrag van 25.000 frcs. begrepen zijn bedragen die in het Nederlandsche strafprocesrecht niet kunnen worden toegekend aan de beleedigde partij, die zich in een si trafproces civiele pajrlij slelt. De heer De S. is mitsdien naar den civiel en rechter verwezen. Kantongerecht te Middelburg. in de zitting van 11 Maart heetft de kantonrechter veroordeeld wegens: met een rijwiel buiten nooÖzaak de linkerzijde van den weg houden: R P. ie Vlissingen f 3 b. s. 3 d.'h. h.; met een motorrijtuig zonder achter licht rijden: W,. A. te Vlissingen f 0.50 b. (s. 1 d. h.; met een motorrijtuig rijden zonder spiegel: P. de K. te Vlissingen f 3 b. s. 3 d h.; f mei een rijwiel zonder bel en zonden' reflector rijden: J. v. d. O. te Oostkapelle r5 b. s. 5 d. h.; openbare dronkenschap: H. W. H. te Middelburg fl b. s. ld. h.; B. v. V. te iVlissingen f15 b. s. 15 71. h. niet zorgen dat in zijn onderneming geen arbeid wordt verricht in strijd met het krachtens de Arbeidswet 19119 in het Rusldagbesluit voor toonkunstenaars in bioscopen bepaalde: J. M. S. te Vlis singen f 0.50 b. s. 1 d. h. ONOetj MEDISCHE CONTROLE (Ingez. Med.) Na des morgens bevestigd be zijn door ds" ,J. K. F. Mantz te Charlois (Rotterdam) met een prediking! over Deut. 34 vers lö, deed ds. J. H. C. Kamj steeg, gekomen vans-Heer Hendriks kinderen des namiddags in een stampr- volle kerk zijn intrede in de Ned. Herv. Gem. te Gorssel, naar aanleiding van Liv ens 18 vers 31a. Op verzoek zong de ge meente ds. Kamsteeg staande toeGezang 96 (gewijzigd. Zondagnamiddag nam ds. H. v. d. Loos afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Baarland. Als afscheidswoord had hij gekozen uit don. Brief van Raulus aan de gemeente te Efeze, hoofdstuk 5 de eerste 2 Verzen. Het kerkgebouw was meer dan vol. Diaken de Hollander sprak woorden van dank voor den vélen arbeid door ds. v. d. Loos en zijne vrouw in Baarland verricht, waarna de gemeente den ver- trekkendeu predikant toezong de zegen bede uit Ps. 121. Gekozen tot notabele in de Ned. Herv. kerk te S chore (Vac.C, C. Stols de heer P. M. Stevense. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Rotterdam (vacature ds. J. C. H. Schollen) 1. ds. W. A. B. ten Kate te Enschedé, vroeger te Vüssipgen, 2. dr. E. H. BLaauwendraad te Vlissingen, 3. ds G. J. Waardenburg te Haarlem. Geslaagd Ie VGravenhage voor :t machihistendiploma A de heer A. Ver sluis. leerling van den Machinislencursus der Ambachtsschool te M i d d e 1 b u r g. Dc lieer C. I. Scrlé, hoofd der school te Eikerzee, is in gelijke betrekking benoemd te B uinisse en Zonnemaire. De laatste benoeming is door hem aan genomen. Het aantel gevallen van mond- en klauwzeer gedurende de maand Febru(- ari 1931 bedroeg in de provincie Grol- nlngen 17, Friesland 43, Drenthe 18, Overijssel 6, Gelderland 118, Utrecht 13, Noord-Holland 19, Zuid-Holland 37, Zee land 8, (Biervliet 1, Noordgouiwe 1, Wa terlandkerkje 3, IJzendijike 1, Zierikzee 1, Zuiddorpe 1), Noord-Brabant 125, Lim burg 5, De cijffers duiden het aantel eige naars aan onder wier vee deze ziekte werd geconstateerd. De Onderlinge Veeverzekerinig Maat schappij Walcheren hield een buiten gewone algemeene vergadering om 'te bespreken het voorstel van den, Zeeuwsche Landb. Maat. Middelburg, om samenwerking te verkrijgen mei alle vee- tonusen or vereerf.gingen op Walcheren, om gezamentlijk de t.b.c. onder het vee te nes Ir ij den. Het voorstel van den kring om de volgende clausule in het regle ment op te nemen dat een lid verplicht is elk nieuw aangekocht stuk hoornvee ouder dan twee jaar, dat hij verzekeren wil, door een veearts te laten onderzoe ken op t.b.c. enz., werd na een breed voerige discussie, da^ar er maar 17 le den va,n de 65 aanwezig waren, uitge steld tot de algemeene jaarvergadering; te houden in de maand Mei. Thans werd overgegaan tot herdenking van hel 25-jarig bestaan der vereeniging. De voorzitter de heer- C. Gornelisse, herinnerde er aan, dat den 13 Maart 1906 deze vereeniging onder dein naam van Veefonds Onderlinge Hulp, door de Landbouw vereeniging te St. Laurens werd opgericht en in 1919 domicillie koos te Middelburg onder den naam van 'On derlinge Vee verzekering Maatschappij Walcheren Het ledental is van 31 leden geslegen, tot 65 leden. Sommige jaren w as men gelukkig, andere ongelukkig. Er kwamen 5, 10, 19 ongevallen voor, en naar verhouding daarvan moest tot 2—3 pet. premie worden betaald. De hoogste getaxeerde waarde wals f 800. Het aan tal verzekerde 'koeien was vafieterend van 3 tot 450 stuks. Oo'k' hel jong vee varieerde van 40 lol 50 stuks, en ook' de 'mestkal veren. Do eerste voorzitter was de heer J. Marinissen, burgemeester van St. f,au- rens, vervolgens de heeren Gidoonse en C. Booze, allen zijn heengegaan. De eerste secretaris-penn'ngmeester was da heer P. Vader Hz. te St. Laurens. Alleen dc heer B. M. Bakker, thans \so3erl' 1919 secrctaris-penn 'ngmeèster is nog ac tief. Deze was het ook, die in 1906 het initiatief nam lot oprichten Zaterdag had de laatste practische les in veekennis plaats te Serooskerke bij den heer W. Dekker, die welwillend 18 Maart. Hoogste: 773.1 te Bresla,u. Laagste: 732.9 te Vardoe. Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur van gisterenmorgen tot hedenmiddag 12 u. Hoogste: 48 gr. Laagste: 32 gr. Weersverwachting van het K. N. M. I.: Meest matige O. tot Z.-O. of Z. wind. Helder tot licht bewolkt. 'Droog weer. Temperatuur des nachts om het vries punt, Overdag iets zachter. Donderdag 19 Maart. Zon op 6.09; onder 6.08. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 6.38. Maan op 6.25 v.m.onder 6.25 nm. Nieuwe maan 19 Maart. HOOGWATER VLISSINGEN. Donderdag 19 Maart 1 37 14 01 Wjjdag 20 2 04 14 27 Saterdag 21 2.32 14 52 iondag 22 3— 15 20 VJaamias 23 3 30 15.50 Ginsdag 24 4 03 1G 24 Woensdag 25 4 37 17.02 zijn stal vee hiervoor beschikbaar had gesteld. Aan den cursus namen 19 personen deel, n.l.s A. de Pagter, Koudekerke; C. Franke en J. Janse; S. Kodde, Souburg; D. Stroo, Biggekerke; J. Dekker, P. Si- monse, A. Simonse, Chr. Simonse, P. Dingemanse en J. Lampert; P. Abraham- se, Serooskerke; A. Wondergem en Adr. Wondergem; C. Langebeeke, Gapinge, en P. Arnoutse, J. Kodde, Zoutelande; J. de Nood, Middelburg, en M. Kleine- pier, 't Zand. De cursus stond onder lei ding van de heeren De Waardt en Zwa german. Namens de commissie van toezicht verheugde de heer C. Cornelisse, voor zitter van de afdeeling Middelburg, zich er over, dat genoemde leermeesters in zoon korten tijd deze cursisten zoover hebben weten te brengen in veekennis. Na het eindigen der practische laatste les trok men gezamenlijk naar het Mili tair Tehuis om nog een oogenblik ge zellig bijeen te zijn, waar ieder der cur sisten een diploma ontving. Hier hield de heer De Waardt een toe spraak en betuigde hij aan de cursisten en commissie van toezicht en bij uitzon dering aan den heer M. Kleinepier, die zeer in 't belang van dezen cursus heeft gewerkt, waarvoor hem een electrische schemerlamp werd aangeboden, die hij dankbaar aanvaardde. De cursisten bo den hun leermeesters een bloemenhulde in koperen potten aan, welke eveneens dankbaar werd aanvaard. De heer J. Goedbloed sprak nog een woord van waardeering over de goede verstandhouding tusschen leermeesters en cursisten, waardoor deze cursus zoo goed geslaagd is. Gisterenavond had de eindles plaats van'den gehouden tweejarigen Tuinbouw- cursus te Biezelinge onder leiding van de onderwijzers R„ v. d. Hoek en W. Glas. 0.a. was de Rijkstuin'bouwconsulent A. W. van der Plassche tegenwoordig. Aan de navolgende personen kon een diploma uitgereikt worden: Jacs. Mars, Straub, Corns. Heijboer, C. M. Hoogeste- ger, Jacob de Jager Jz., Adr. van Pieri.- broek, A. ;M. Abrahamse, P. de Visser Pz., Johs. van Oosten, J. J. Lepoeter, H. Johs. van de Vrie, Go ver t Hoogesteger, Jacs. Lepoeter en Jan Delzenne. Aan 2 kon geen diploma worden uitgereikt. Kaasexport naar Tsjecho-Slowakije. Naar het Hbld. van. goed ingelichte zijde verneemt, bestaat het vooruitzicht, dat binnen niet al te langen tijd de Ne derlandsche kaas bij invoer in Tsjecho- Slowakije op denzelfden voet zal worden behandeld als de Zwitsersche. De Zwitsersche kaas geniet tot dusver de voordeelen van een belangrijk lager tarief dan het Nederlandsche tarief, doch dank zij onderhandelingen van het Ne derlandsche gezantschap te Praag, zal 't voor Zwitsersche kaas geldende tarief van 210 kronen (f 15 ongeveer) na be krachtiging der overeenkomst óók voor de Nederlandsche gelden. Tot dusver werd er practisdi geen Ne derlandsche kaas naar Tsjecho-Slowakije uitgevoerd; het invoerrecht bedraagt dan ook niet minder dan 420 kronen, zoodat de verlaging 50 pet zal bedragen VENUS MARS JUPITER SATURNUS Laag in het Westen vindt men de Nieuwe Maansikkel; den 24en gaat ze al aardig naar het E.K. toe. Hoog in het Zuiden de twee planeten Jupiter en Mars, gescheiden door de tweelingen Castor en Pollux, Hoe u die laatstge noemden uit elkaar kunt houden! Met dit ezelsbruggetje: Pollux staat hei verst van de Pool af daagsche oefening gehouden in die omge ving van 's Gravenhage. Op het programma staat o.m. défilé voor de Koningin. Hr. Ms. torpedobootjager van Galen is Zaterdag van Pernambuco vertrokken. Menschlievend hulpbetoon. Bij Kon. besluit is als blijk van goed keuring en tevredenheid de zilveren eerepenning voor menschlievend hulpbe toon en een loffelijk getuigschrift o.a. toegekend aan J. A. de Gelder luit. ter zee 1ste kl. commandant Hr. Ms. G. 13, W, II. van Zadelhoff, luit. ter zee 2de kl. a. b. Hr, Ms. Nautilus; P. J. de Witte, korporaal-kok a.b. van Hr. Ms, G. 2; G. A. Bakker, 1ste stuur man, C. Hoff, 2de stuurman, P. Bargadin, leerling, J. Lekkerkerk, bootsman, L. Jongejan, matroos, N, van Aalst, ma troos en P, Kalman, matroos, allen leden van de bemanning van het Nederland sche stoomschip Alphacca. Verplaatst met ingang van 16 Maart de Lanl°orbediende le 'klasse A. E. M. Rottier van Hulst naar Goes. Op verzoek met ingang van 1 Augs. a.s. eervol ontslag verleend aan A. Lijk, kantoorhouder te Zonnemaire. Ind. Stoomvaartlijnen. Indrapoera, (thuisreis) 20 (6 v.m.) te Marseille verwacht. Koningin der Nederlanden, (thuisreis) p. 16 Gibraltar. Stoomvaartlijnen op N. Amerika. Edam, New-Orleans n. Rotterdam 16 te Havana. Veendam, 16 v. Bermuda te New-York. Bij beschikking van den minister van defensie is luit. ter zee 3 e kl. H. A. W. Goossens, dienende a. b. van H. Ms. Z 8, den 28sten Maart ter beschikking gesteld; is luit. ter zee 3e kl. L. van Hengel, dienende aan boord van H. Ms. Aukes, ter beschikking gesteld. Maandag. Dinsdag eu Woensdag 23, 2-1 en 25 Maart, wordt door hel gehecle corps cadetten der K. M. A. een drie- Notaris Blaupot ten Gate heeft Dinsdag te V e e r e in eten Kampveer- schen Toren, publiek verkocht een woon huis met tuintje aldaar, aan de Kraan straat A no. 38, groot 1 a. 46 c.a. Ivooper A. L. J. Goethals aldaar voor f 1205. De candidaat-notaris J. Fuhri Snethlage, waarnemende het vacante kantoor van notaris A. de Neeling heeft Dinsdag in den Kampveerschem Toren te Veere, publiek verkocht een huis,' erf en Tuin te Veere (Zandijk) Bi 81, groot 8 aren (ruim 61 roeden). Kooper Johs. Harpe Jr. le Veere voor f 1535.—. i Branden. Aangewakkerd door een feiten wind is Maandagavond de vroegere'modelboer derij De Tinekeshoeve te Gorinchem, thans eigendom van de Gorkuansche sla- gersvereeniging en in gebruik als abattoir,'1 vrijwel geheel uitgebrand. De aanwezige runderen konden worden gered. HIJ SPEELDE VOOR OPPASSER. I'oen een echtpaar Zondagavond aan de woning van de ouders der vrouw aan de Hoefkade te Den Haag aanbelde, werd de deur geopend door een man, die vertelde dat de familie niet thuis was en dat hij „oppaste". Dit antwoord wekte argwaan en toen daarna de „op passer" met een geldkistje onder den arm uit de woning kwam, werd de hulp ingeroepen van twee agenten, die hun ronde deden .en den „oppasser" meena men naar het politiebureau waar op hem behalve' het geldkistje, een portemon- uaie met f 30 en enkele zilveren en gou den voorwerpen gevonden werden alles aakowistig nil Je TFomng, waartoe hij zich naar nu Dieek, aoor opeusiui'ling toegang nza verschaft. De inbreker, een 58-jarige man, is een beroepsinbreker, ine al 26 jaren gevangenisstraf achteir den rug heeft. In zijn woning werd een volledig arsenaal van jnbrekarswerktui- gen gevonden. DE MILLiOENENZAAK TE MIECHE- LEN. De correspondent der N.R.C. te Brussel meldt dat in de zaak ten laste van zuster Magdalena, gewezen overste van hel klooster der Cagmelieten te M e c h el en, het onderzoek thans heeft uitgewezen, dat zuster Magdalena, die thans in de gevangenis te Vorst, bij Brussel vertoeft, niet minder dan 12 millioen frank aan diverse personen heeft geleend. Ongeveer 50 pet. van dit kapitaal zou zij aan geestelijke onder nemingen hebben besteed of aan kerken, kloosters, enz. hebben geschonken. Naai' Het Laatste Nieuws verneemt, zouden ook in Nederland, Engeland en Frankrijk .schuldeischers zijn. Aan sommige Vlaamsche sofauld- eischers is nu een voorstel tot terug betaling van 33 pet. der geleende bedra gen gédaan. SCHEEPSONGELUK. Het Belgische stoomschip „Princesse Marie José" van de lijn Dover-Ostende is 'bij Dover in aanvaring gekomen met een Engelsch stoomschip. Dit laatste werd zoo "zwaar beschadigd, id! at het naar Dover moest terugkeeren. De „Prinoesse Marie José" kon haar reis voortzetten. Het ongeluk werd door den dikken mist veroorzaakt- SIR HENRY DETERDING KOOPT EEN DUITSCH LANDGOED. Naar de Vossische Ztg. uit Lübthoen in Meck lenburg verneemt heeft Sir Henry De- teriding, de directeur-generaal van de Koninklijke Petroleum Mpij., hét land goed Göschow bij het stadje Lübtheen gekocht. i NOG JUIST EEN AANRIJDING VOORKOMEN. Terwijl een begrafenis stoet Maandagmiddag den anbewaakten. overweg te Maasbergen overschreed, naderde zoo meldt het Utr. Dagjbld. in volle vaart de sneltrein Utrecht—Arn hem. De machinist toonde zjjti oplettendheid' en wist door zeer krachtig' te rammen, terwijl hij onophoudelijk de signaalfluit deed hooren, den trein tot stilstand bracht, midden tusschen den stoel, ge lukkig zonder ongel ukjken te veroorza ken. EEN DRAMA. De politie heefl een gruwelijke ontdekking gedaan op de hoe ve Denman, bij Newcastle (Australië) waar zij dien eigenaar dood op den drempel vond liggen met een schot in het hoofd en binnenshuis de verkoolde lijken van zijn vrouw en 'zij'n vier kin deren. De politie vermoedt, 'dat de boer eerst zijn gezin heeft doodgeschoten, daarna getracht heeft den boel in brand le steken en zich vervolgens op dien drempel zejf een schot door het hhoofd heeft gejaagd. NAAR BENEDEN GESTORT. - Bij een circusvoorstelling in Reims brak een staaldraad van een trapeze, waar aan 4 Duitsche artisten werkten. De artisten vielen van een hoogte van 5 M. naar beneden. Twee hunner, een heer en een dame werden zeer ernstig gewond

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6