Jjrotiinriale JËeeuuische )(XEEEIM No. 6 4. DINSDAG 17 MAART 193 1. 174e Jaargang, Tocht naarO BINNENLAND. DE RIJKSMIDDELEN IN FEBR- 1931. DE NATIONALISTISCHE MILITIE EN DE REGEERING. U niest, krijgt rillingen, U bent verkouden. ZEELAND. ZUID-BEVELAND. (Wordt vervolgd.) MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.36, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDËLBURCSCHE COURANT Lange St Pieterstraat, Middelburg T elef oonnamm er s Redactie 269 Administratie !39 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke re meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits drukikelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 rajjek opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën ender „Brieven"Loi .^Bevragen bureau dezer courant" 1® cent extra. Bewijsnummers 5 c©»t. mssssmm Week-einde kaartjes- De Ned. Spoorwegen zijn niet in hooge mate populair. Waarom niet Dut is moeilijk te zeggen. Het bedrijf zal wel nauwgezet beheerd worden; de veiligheidsfactor is in Nederland zéker zoo hoog als in andere landen, ons ma terieel ziet er als regel goed uiten toch: populair zijn de spoorwegen in ons land niet. Zou de geest van den nieuwen tijd er, ook in de hoogere regionen, wel vol doende doorgedrongen zijn? De service richting? De doelmatige reklame, de comme-cialiseering van het bedrijf in den modernen zin van klanten-werving? Klanten, die tevreden zijn over de be diening, en die gaarne.klant-blijven? Een, voorbeeld. Wij kennen een inwoner van onze goede stad, die niet van hier geboortig is. Aangezien noch banden des bloeds, noch een gezin hem aan Zeelands hoofd stad binden, terwijl in Amsterdam een neef van hem woont, met wien hij zeer bevriend is, pleegt deze MidTelburgsche ingezetene des Zaterdagsmiddags met dien inderdaad prettigen trein van 13 h. 24 naar Amsterdam te reizen. Zon dagavond komt hij terug. Behalve 2 vacantieweken, doet hij dat elke week. Dat kost hem He klasse f 7 85 heen en f 7.85 terug, hetwelk uitmaakt samen f 15.70. Ofwel, in een heel jaar, minus de vacantie: 50 X f 15 70 f 785- En weet u wat ecrï spoorwegabonne ment voor een héél jaar, He klas, van Vlissingen tot Delfzijl en Den Helder tot Maastricht inbegrepen, in totaal kost? Heel wat minder: f 600 Nu kan men zeggen: dat reiz» n naar Amsterdam is erg duur. En ook: een spoorwegabonnement is wel erg goedkoop. Maar daarmede komen we niet verder. Een abonnement, daar komt iedereen zoo gauw niet toe. Dat is zoo'n som ineens. Maar waarom geen goedkoopere re tours ingevoerd O, de mensch heeft zoo graag een voordeeltje. En al waren het maar enkel week' einde retourtjes voor b.v. 1K X den eokelereisprijs, wat zou men er gretig gebruik van maken Maar zulke dingen doen onze Neder- landsche Spoorwegen niet vlot Daar moeten ze te zwaar over nie- keren. En tabellen met cijfers maken. E* pessimistische verwachtingen koes teren. Toch zal het op den duur een pittiger kant op moeten. Oók bij de reizigers-politiek der spoor wegen. jemrs XXXIX. De goede Stephan Nikitsch en zijne vrouw bemerkten dat ras, en vernamen dan telkens naar de reden van mijne somberheid. Zij vroegen mij of mij iets ontbrak^ of soms de bediendlen mij niet met behoorlijken eerbied behandeld had den; of ik mij hier verveelde, enz. Ge troffen door hunne deelnemende vriend schap, zeide ik hun dat niets van dit al les de reden van mijne droefgeestigheid w«s, maar dat ik, hoe goed ik het bij hun ook had en hoe doordrongen ik was van dankbaarheid voor alle hunne welh daden, echter niet kon nalaten soms mijl- ne blikken naar mijn vaderland le wert- pen, waarnaar elk mensch verlangt- dat ik daar twee zusters en eene broeder had, die van mijn lot onbewust, mij misschien reeds onder die vele duizenden rekenden die in dezen verschrikkelijken kfijgsLogt door het zwaard des vijands, door ziekte, of door koude waren om gekomen.- dat daar en hoven door mij}- ne gevangenschap mijn fortuin, zoo al •bet geheel vernietigd, althans aanmerker lijk gestremd was, en meer andere ake*- lige denkbeelden die er van tijd tot tijd m mijn ziel opkwamen. Zij deden dan De opbrengst van de Rijksmiddelen fhoofdsom en opcenten) over de maand ebruari 1931 bedroeg 34 578.923 tegen 39.851.118 over de maand ebruari 1930. Het eeni twaalfde gedeelte der ra ming over het geheele jaar bedraagt 39.158.020. We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste twee maanden van 1931 vergeleken met die over de eerste twee maanden van 1930 1931 1930 Grondbel. f 3.884.473 4 026.679 Pers. Bel. - 4.284 537 - 4 230.291 Ink. Bel. - 15.089.026 - 15 890.252 Verm. bel. - 2.460 365 - 2.595.148 Div. en T. - 1.603.655 - 1.615.444 Inv. recht - 10.158.959 - 11.441.582 Stat. recht - 529.965 - 699.812 Zout - 368.880 - 437.780 Geslacht - 1.445.946 - 2.033.996 Wijn - 69.087 - 76.869 Gedistill. - 6.525.514 - 5 980.279 Bier - 1.896.534 2 199 690 Suiker - 8.187.734 8 541.006 Tabak - 5.113.274 - 4.897.808 Goud, zilv. - 137.175 - 172.147 Zegelrecht - 4.146.272 - 4.649 097 Reg. recht - 2.602.347 - 5 994.764 Succ. recht - 7.435.573 - 6.803 128 Domeinen - 943.044 - 963.462 Staatsloterij - 184.730 - 183.664 Loodsgelden - 767.582 - 874.798 Totaal 77.834.682 ƒ84.307.704 De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds gaven over Februari 1931 een opbrengst van 4.626 886 tegen een bedrag van 5.851.875 in Februari 1930. De inkomsten ten bate van hel „We genfonds" gaven over Februari 1931 een opbrengst van 543.238. Rijwielbe lasting 11.505. OPHEFFING VAN DE GEMEENTE CROMVOIRT. Ifngediend is een wetsontwerp tot op heffing van de gemeente Cromvoirt en wijziging van de grenzen tusschen de get- meente 's-Hertogenbosch en Vught. In de toelichting wordt gezegd: Het eigenlijke dorp Cromvoirt ten zui den van de spoorlijn, Den Bosch—Lage Zwaluwe gelegen, telde op 15 November 1930 457 inwoners; het zielental neemit niet toe. Het ten Noorden dier spoorlijn gelegen gehucht Denteren daarentegen, dat op dien datum 214 inwoners telde, neemt in zielental snel toe en zal zich naar het zich laat aanzien, in de naaste toekomst nog krachtig uitbreiden. In de onmiddellijke nabijheid van Denteren be vinden !z ich de Bossche industrieterrei nen, terwijl bovendien die gemeente daar bezig is met den aanleg van een nieu we veemarkt. i Cromvoirt kan niet voldoen aan de eischen, welke deze uitbreiding met zich zal brengén. De Baden van Cromvoirt, Den Bosch en Vught hebben zich reeds voor ophef fing uitgesproken. Laaf uw liefde zonder grenzen zijn, uw wil heldhaftig, uw devotie zonder weifeling. De Centrale Raad van het Verbond van Nationalisten heeft een protest ge zonden aan den minister van Defensie wegens diéns legerorder make het ver bod van de africhting van nationalisti sche militie door beroepsmilitairen. Alles wat „nationaal" get'nit is wordt beden ten dage stelselmatig en doelbe wust onderdrukt, terwijl men daarente gen tegen de vorming van een roode militie, alsmede tegen de africhting van communistische roode frontstrijders gee nerlei maatregelen durft te onderne men,'" aldus het adres. De Centrale Raad verzoekt den Mi nister dan ook dringend aan de tegen werking van volbloed Nedera'nders getrouw aan het Vorstenhuis een ein de te maken. Tegenwerking' toch, zooals nu weer .geschiedt, vormt een Versterking van de revolutionnaire partijen. DE AMSTERDAM— BOVEN-RIJN VERBINDING, Aan de Memorie van Antwoord over het wetsontwerp tot de aanleg van een scheepvaartverbinding Amsterdam—Bo ven Rijn en verbetering van den vaarweg naar Vreeswijk ten behoeve van de bin nenvaart is ontleend dat mei de in het voorloopig verslag geuite meening, dat elk der drie plannen, welke voor een na der onderzoek in aanmerking zijn gekp- men, n.l. over Vreeswijk, over Wijk bij Duurstede en door de Geldersche Vallei, voordeelen biedt welke bij de andere op lossingen niet of in mindere mate aanwej- zig zijn, in het algemeen kan worden ia- gestemd. Uit de memorie rvan toelichting moge (blijken, dat zulks in het bijzonder bet gevail is 'bij de plannen over Wijk bij Duurstede en door de Geldersche Vallei. De minister wil uitgewerkte plannen voor een kanaal van kleinere afmetingen door de Geldersche Vallei, welke door de naastbelanghebbenden te berde moeten worden gebracht, gaarne met welwillend heid 'bezien. Uit den aard der zaak moeit hierbij aanstonds het voorbehoud worden gemaakt, dat de rentabiliteit van zoodanig kanaal moet vaststaan. begint het. Neemt direct bij de eerste verschijn selen Aspirin-Tableffen, welke erger voorkomen en de pijnen verdrijven. eemg op de wereld Let op den oranjebaod. Prijs 75 ets. (ïngez. Meid.) ailles, wat de teederste vriendschap kan ingeven om mij te vertroosten, met de hoop op eene betere toekomst, en zochl- ten mijne droevige luim door aangename gesprekken of vrolijke spelen op te hel(- deren. Het speet mij dan dat ik door mijn somberheid het genoegen van deze goede menschen stoorde, en ik zocht mij zei ven zooveel mogelijk weder in een vroolijke stemming te brengen. o Gedurende mijn verblijf alhier ging ik ook eens met Stephan Nikitsch naar een Tartaars che kermis of bazar, 20 a 30 wersten van zijn dorp af. Deze kerk mis werd in het open veld gehoudtein aftvaar ;ztij hutten van boomtakken gel- maakt hadden, in dewelke zij hunne wa ren te koop veilden. Deze bes tornden voornamelijk in bijlen, zagen, spijkers, linnen, enz. Hier zag ik ook verscheidene Tartaar1- sche dames, die op hare wijze al heel mooi opgeschikt twaren. Vele hadden krin gen van allerlei kleuren om hare oogen; anderen hadden hunne nagels en som mige ook de tanden zwart geblaakt, het welk zij voor een bijzonder sieraad hou den. De Tartaren houden vele bijwijven; eenige hadden er vier tot zes. De meis jes droegen zijden doeken van verschil lende kleuren om het hoofd, met gouden of zilveren versierselen in dezelve. Hun haar was in verscheidene vlechten gét- De circulaire van Ged. Staten over steunverleening. Hel Tweede Kamerlid Drop heefl den minister van binnenlanldsche zaken en landbouw gevraagd: I. Heeft de minister na zijn mede- deeling in de vergadering der Tweede Kamer van 12 Februari 1931, dat de circulaire van Ged. Staten van Zeeland van 29 Augustus 1930, no. 31, betreffen de steunverleening aan. werkloozen, ge richt aan gemeentebesturen in Zeeland, zonder de voorkennis van zijn excellen tie is uitgegaan en dat hij „gaarne be reid (is.) te zorgen, dat ten deze in den vervolge, op juiste wijze wordt gehan deld" met Gedeputeerde Staten van Zee land overleg gepleegd? Zoo neen, waar om niet; zoo ja, wat is dan het resultaat? II. Is de .minister in elk geval niet van oordeel, dat een circulaire als die bedoel de, waarvan de strekking is eiken vorm van hulpverleening aam werloozen n'aar de armbesturen af te schuiven, in strijd is met de opvatting, dat steunverleening en werkverschaffing onder leiding van hel Rijk en de gemeentebesturen behoo- ren te wordlen geregeld, zoodat Ged. Staten van Zeeland de circulaire van 29 Augustus 1930 officieel behooren in te trekken Zeeuv/sche Vereenigingen naar Spa, Het Westkapelsche dameskoor, leider de beer P. de Roofij te Vlissingen en het Zmd-Beveïandsche a Capella koor, le:der de heer S. J. Tamminga te Goes, zfijn uit- genoodigd concerten te geven te Spa biij de daar gedurende de Pinksterdagen te houden feesten, terwijl voor Rhytmische en Plastische dansen de medewerking is gevraagd van de turnvereeniging Me- diioburgum, leider de heer Chr. J. Ma- zure te Middelburg. MIDDELBURG. Benoemd lot waterbouwkundig tee<- kenaar bij den dienst der Zuiderzeeweiv ken, standplaats Den Haag, de heer K. J. Dents alhier. Zooals uit een publicatie in dit nummer blijkt, zal in den nacht van Donderdag op Vrijdag en in dien van Vrijt- dag op Zaterdag, telkens van des avonds 8 tot des morgepsj 6 mur, de Koningsbrug voor alle rij'verkeer zijn afgesloten. VLISSINGEN. Wegens benoeming van dr. A. P Smitt tot internist vain het Ganthuis heeft de afdeelimgskas van het ziekengeld- fonds van de Kon'. Mij. „de Schelde" diens werkzaamheden tijdelijk opgedra gen aan dr. J. M. van den Hoek le O. en W. Souburg. Het Koninklijk bezoek aan Vlissingen. Tijdens het Koninklijk bezoek aan Vlis singen op 17 April a.s. zal H. M. de sir en geld, waaraan soms stukjes geld hij gen, die, wanneer zij hard liepen, tegen elkaar slingerend een aanmerkelijk gej- luid maakten. Zij droegen voorts eene sluyer op het hoofd, en een lang kleed, hetwelk onder de kin was toegemaakt', en tot op de voeten nederhing. Onder ver scheidene Aziatische spelen, waarmede de Tartaren zich vermaakten, zag' ik ook eene harddraverij, welke nagenoeg op dezelf de wijze geschiedde als ons in Holland. Alleenlijk zalen zij op een bloot paard, hetw elk niet dan teen trens aan had. Nim mer zag ik op zoo behendige en losse wijze te paard rijden. De prijs bestond in eenen zijden doek of muts. Daar wij' nu nog' meer te bezien had den, gingen wij tusschenbeide naar onze wagens om eenige ververschingen te gebruiken. Diaar het in de maand Mei was, spreidde de knecht een tapijt o.p den grond, waarop wij ons neder zetten en eenige spijs gebruikten. Een menigte Tartaren, zoo 'mannen als vrouwen, schaarden zich oim ons heen, voornamelijk uil nieuwsgierigheid om mij te zien, die voor 'hun een onbekend ge- zigt was, want Stephan Nikitsch kenden zij zeer goed. Toen zij ons 'nu in een vreemde taal hoorden spreken, vroegen zij', wie ik was Stephan Nikitsch zeide hun, dat ik 'n .ge vangene en een Hollander was. Hetgeen hun genoegen scheen te geven, dal zij iemand uit dat land zagen, wfemt er waren verscheiden onder hun, die nogal iets van ons land wisten te vertellen. Daar "dit lïïi door den eenen aan den. anderen werd medegedeeld, (jv'aren wij weldra door een gj-oote schare omringd, die elkander als ware verdrongen om hunne nieuwsgie righeid te voldoen. Ik moest lachen, dat ik mij zoo op een kermis (alls een vreemd dier liet bekijken. Stephan Nikitsch lachte hartelijk medle, en zoo vermaakten wij ons mef deze grap. Nadat wij nu alles bekeken hadden wat Koning n een gedenkplaat onthullen ia het in aanbouw zijnde Protestantsch zie kenhuis Bethesda aan de Kerk'hoflaan. KAPELLE. In de gehouden raadsver gadering werd 't bekende adres van den Raad van Arnemtiiden in verband met de uitstelling van iraik; ji Vfl> de scholen voor kennisgeving aangenomen. Het adres van werklieden om' uitvoeV ring van delfwerk voor de B.WjB»Y. werd terzijde gelegd, iajszijnde niet gezegeld. De voorzitter deellt mee dat de voor ziening van electriseh licht voor het ges- hucht Eversdijk op bezwaren is gestuit, die alsnog moeten overwonnen worden. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur in de vacature <T. Zegers werd gekozen J. Ganseman Jr. In de commissie tot toer zicht op het l.o. werd gekozen in de va(- cature J. Zaanen, M. de Klerk, in de plaats 'van !C. A. de Keyzer, J. G. Wonden- gem, in de vacature II. Slabbekoom niet herkiesbaar werd benoemd P. Scheele en in de vacature J. C. Persajn't Snoep eveneens uiet herkiesbaar S. P. Groetk- leer. - Herbenoemd werden de leden van de schattingscommissic voor de R. I. Bel. Burgem. Bierens, C. D. Vereeke en J. van Willigen. In de vacature J. Zqgers werd gekozen A. van der Graaff. Benoemd werd als afgevaardigde voor de algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Waterleiding Mijl. Z. B., wethouder van Wingen vacature wij len Zeigers. Als afgev. voor de ver wijïö- verp'leging vac. Zegers dé heer P. Fraaur jte. De gemiddelde kosten per leerling bij het openbsar onderwijs over het jaar 1929 werden vastgesteld olp f 10.07 per leerling. Ce vergoeding bedoeld in art. 101 der l.o.,-wet 1920 over het jaar 1929 ten behoeve der bizondere scholen, Kapelüe Biezelinige en Eversdijk wei-den vastge steld. Het verzoek van de comlmissie lot werk verruiming op Noordr en Zuid Beveland om een bijdrage van een cent per inwofc- ner enz. werd op prae-advies van B. en W. van de hand gewezen en aldus niet ingewilligd. Het verzoek van de bewoners van den Oostenweg om1 gasaan sluiting werd alsnog niet ingewilligd, de bijbetaling werd aldus volgens het prae-advies van B. en W. te hoog geacht. Nadere onderhandelingen hier voor merkwaardigs te zien was, stapten wij weder in ons rijtuig en keer den naar huis terug. Het was in hel laatst der maand Junij dat er eene buitengewone liitle en tevens droogte heerschte zoodanig, dat hel graan meer dan ooit den regen noo- dig had. De zon was zoo brandend, dat het koren op de vëlden verdroogde. Op een besloot Stephan NikiUch de geestelij ken tc samen te doen komen, om ge zamenlijk den regen van den hemel af te smeeken.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1