Brieven uit Ned. Oost-Indië. Handel, Nijverheid en Visscherij SPORT. LANDBOUW. WEERBERICHT etc. 13 Maart. Thermometer. Zaterdag 14 Maart. HOOGWATER VLISSINGEN. Nederland S313, Groot Brittann'ë 7979 Zwitserland 7806. België 6453, Grieken land 4486. Noorwegen 4073, Duilsch- land 3125 en Frankrijk1 1849 inwoners. Europa is in slaat zich zelf te voe den, maar er moet iets anders wojrdcn georganiseerd, anders zal Europa on dergaan. De tarief muren moeiten ver dwijnen. Daarnaar moet worden ge streefd in alle landen. In Duitschland hecht men nog alle waardie aan de protectie (plannen van Schiele!), er moet in den Volkenbond voor worden ge ijverd, z ooals ex-minister Colijn heelt ge daan Wanneer dit lukt dan is de weg vrij om tol elkaar te tomen tot een ge- iweldige economische kracht. En om dat mogelijk te ma'kten, moet de publieke opinie in dien geest gevormd, achter de staatslieden staan. Men moei beseffen, dat wanneer 't niet lukt tot samenwerking te geraken op economisch gebied, ook geen samenwerking op ont- wapeningsgebied mogelijk is. Want die ontwapening hangt ten nauwste samen met het politiek en economisch pro bleem. Economische samenwerking, hiervoor moeten andere belangen (militaire, di plomatieke, als tot nog toe) wijten. Men moet het goede oogenblik weten aan te grijpen als in den tachligjarigen oorlog, om te komen lot een politieke en econo- nomische eenheid in Europa. Dit kan geheer binnen het raam van den Volken bond Al de groote staatslieden hebben begrepen dat de belangen veiliger zijn in een grooter Europa. En zoo is daar dan Biriajnd's Plan- Europa. Voor ons land ziet spr. -geen enkel eco nomische reden voor een verzet daarte gen. IntegendeelNederland kan het land zijn, dat in veel ten deze opzichte kan bemiddelen. Met een krachtige opwek king eindigde ds. Melchers zijn zeer gloedvol uilgesproken rede. Na de pauze Jij eeft de spreker op een vraag over een mogelijk conflict met een Pan-Amerika of Pan-Afrika, zeide spr. de noodzakelijkheid daarvan niet in te zien. Hij verwacht eerder uitwisselingsproces sen berustend op berekeningen: en voor al een ontwikkeling van het internati onalistisch denken wat tot meer samen werking zal leiden, waardoor oude ge dachten zullen breken. Mr. v. d. Veur zegde Ds. Melchers dank voor den anooien avond, die hij de aanwezigen heeft bezorgd- Hij dankte tevens de Loge La Compagnie Durante, die mede dezen avond heeft mogelijk ge maakt ZUID-BEVELAND. HEINK-ENSZAND. Dinsdagavond hield de afdeeling van het Groene Kruis haar jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter dr. Griep. Aanwezig waren ruim 20 leden- Uit hel jaarverslag blijkt dat de af deeling thans 342 leden telt. Zuster Kranenburg legde in dezte ge meente over 1930 in totaal 1218 be zoeken af. Haar werk wordt ten hoogste gewaardeerd. De 'begrooling voor 1931 van Groene Kruis en T. Bi. C. bestrijding worden goedgekeurd en vastgesteld. Uit het ver slag van den penningmeester va» het Groene Kruis blijkt met het goed slot van 1929 le zijn ontvangen f 940.06 en uitgegeven f 887,47. Voor de T. E:. C. bestrijding is ontvangen f 485.091/j uit gegeven f 314 met een goed slot van if 171.0!)I/V Afgevaardigd wordt naar de algemeene vergadering der Prov. Ver- eenig'ing de voorzitter of bij ontstentenis een der overige bestuursleden. Naar de algemeene vergadering van de afdeeling Ziekenhuisverpleging de heer Van Wir- kum en de hoer Duijvestijn. Deze af deeling telt 320 betalende cn 56 niet betalende leden Na de rondvraag hield dr. Griep een lezing over den electrisclien stroom en de gevaren die zich met stroom kunnen voordoen benevens de hulp aan getrof fenen; hierna besprak hij de Diphthe- (Van onzen Indischen medewerker.) De koelie-ordonnantie Te weinig toezicht op de nale ving. Het dobbelen, Het „eigen rechter" zijn en het onderzoek van regeerings- wege, De wenschelijkheid der poenale sanctie.. Het had heel veel moeite gekost aan de nog maar 15 jaar tellende tabaksteelt op ondernemingen in Deli een arbeids regeling te geven, de kolie-ordonnantie van 1880 met haar strafbepalingen tegen overtreding en inbreuk. Toen zij er een maal was, wekte zij voldoening bij de ondernemers en, wat meer zegt, bij het gemeentebestuur. In dc buitengewesten is die ook inge voerd, wanneer de opening van onder nemingen het vereischte. De mate van liet profijt der regeling zoowel voor ar beiders als ondernemers zou intusschen worden bepaald door de stiptheid van naleving. Wij kennen in de wereld he laas geen regeling, waarvan de naleving is verzekerd zonder toezicht. Welnu, er was te dien dage veel te weinig toezicht. Arbeidsinspectie zou men in Dcli niet hennen vóór 1904. Tot dien tijd moesten de gewestelijke ambtenaren van tijd tot rie en hare .gevolgën in dieze ge meente met de toepassing der be strijdingsmiddelen. Vooral dit tweede ge deelte had een onverdeelde aandacht omdat deze ziekte hier vele slachLol'fers heelt geeischt. In de besprekingen die daarop volgden, werd gesteld, dat de plaatselijke geneesheer met 't gemeente bestuur en hel hoold der R. K. fiiijz. school waarop deze ziekte voorkwam al les hebben gedaan wat mogelijk was doch dat de Inspecteur der Volksgezond heid niet voortvarend zou zijn opgetre den. Het hoofd der school de heer Duijvestijn bracht dr. Griep dank en hulde voor het vele dat hij heert gedaan om deze gevaarlijke ziekte uil le roeien wat thans bijna gelukt is. Dr. Griep gaf staaltjes van de bestrijding door inenting waaruit blijkt hoe uitstekend de inenting van kinderen heeft gewerkt. Hij hoopt dat de ouders algemeen zullen meewer ken om door inenting de ziekte geheel te doen verdwijnen. BiORSSELE. In de Woensdag jl. ge houden Raadszitting deelde de voor zitter o.a. mede, dat de geldlieening van f 7500 in verband met de elec- trificatie t egen 4 pet. is geplaatst, waar de Raad 4i/a pet. heeft toegestaan, dal 62 pot. der aansluitbare perceelien zijn aangesloten aan net electrisch net, waar door de prijs per kWh voor '31 op 41 et. is gesteld, en dat vrijstelling is ver leend van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening op de bekende voorwaarde De Raad zal adhaesie 'betuigen aan het bekende request van den Raad van Ar- nemuiden. De vereeniging1 voor Chr. Wijkverple ging alhier wordt f 25 subsidie jaar lijks toegestaan. Besloten wordt voorloopig nog niet toe te treden tot het werkloosbesljuit 1917. De Raad deelt het inzicht van B|. en Wi. dat de e. v. jaren in deze gemeente geen werkloosheid van eenige beteekenis zal zijn, gezien hel noodzakelijke werk,, dat ten bate der ge ineente inde wintermaanden zal worden uitgevoerd, terwijl, ook volgende jaren, veel werk aan den zeedijk zal zijn. Een verzoekschrift van het bestuur der Ned. Herv. Kerk otm f 169,50 uit de gemeentekas te mogen ontvangen, het bedrag, dat dit bestuur als schadever goeding heeft gegeven aan één "van zijn pachters, vindt 'bestrijding. De voorstelling in het verzoek, dat de gemeente, die een vuilnisbelt op de weide van dien pachter heeft, er aan schuldig zou zijn, dat een koe een scherp voorwerp heeft ingeslikt, waardoor dit beest is afgekeurd, is maar niet voet stoots aan te nemen. Een voorstel van den heer P. Dekteer om de gevraagde som te geven wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen, waarna een voorstel van den heer S. Alme|kin)ders om. 'de helft van 't be drag beschikbaar te stellen met 1 legen 2 en 1 onthouding wordt aangenomen De heer J. Verburg verkrijgt op ver zoek eervol ontslag als gemeente-opzich ter en -'bouwkundige. B:. en W„ stellen voor. waar de gemeente tot nog toe twee ambtenaren had, n.l. den ontslagene en een tweede voor het waterbouwkundig werk, den laatsle thans aan te stellen als ambtenaar, wien het opzicht over alle werken wordt opgedragen. Met 6 tegen 1 stem wordt besloten één per soon alle werkzaamheden op te dragen; doch de meerderheid verlangt een op roeping van sollicitanten. Over het te geven salaris blijkt men het daarna even eens oneens. Ei. en W. wensche.n een salaris van f 250 's jaars. De heer C. M. N ij sten stelt voor een salaris van f 225. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen. (Biet dë wethouders de heer S. Almekinders vóór). Het 'voorstel Nijsten verkrijgt 6 stemmen. Daartegen stemt de heer M. de Ragt. De Raad keurt het voorloopig door B. en W. gesloten contract met den aan nemer der diiksverhooging voor het le veren van leidingwater goed. Buizen zul lijd de ondernemingen bezoeken en na gaan of behandeling en uitkeering van loon wel in orde waren, een toezicht dat dc regeering zich wekelijksch had ge dacht, later maandelijksch, maar dat uit hoofde van het gering aantal ambte naren dikwijls achterwege bleef Onder invloed van de critiek in Ne derland, die minder juist dan onwelwil lend zich uitsprak, werd gelet op het dobbelen, waartoe op de onderneming gelegenheid werd gegeven. De ondernemer zag weinig hei' in de dobbelarij, omdat het veelal nachtwerk werd en de koelie vooral na verliezen triest en onverschillig was en voor zijn werk zoowel als voor zijn opzichters een lastig man werd. Verbieden het spel? Maar dan moet men het verbod ook kunnen handhaven en waar was de po litie, die toezicht kon houden? Derhalve was het juist, dat men op bepaalde dagen gelegenheid gaf in de speelloods d.i. dc recreatiezaal der koelies, rot dob belen. Daar was althans eenig toezicht mogelijk. Ook werden klachten gehoord over mishandelingen door assistenten. Men diene in acht te nemen, dat alle perso neel zeer wisselde d.w.z. de beheerders, de assistenten, de bestuursambtenaren de koelies. De inzichten, bleven niet de zelfde, de gebruiken en voorschriften verflauwden in de aandacht van wie ze len nu worden gelegd naar den dijk en een vijftal bewoners buiten de kom kunnen daarvoor ook aangesloten wor den. B. en W. worden gemachtigd voor den gemeente-veldwachLer een nieuwe fiets le koopen. Het verzoek van het schoolbestuur om een bedrag van f 90 voor hel aanschaffen van 2 nieuwe kas ten wordt ingewilligd. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. WAT ERL AN DELER KJ EWoensdag ver gaderde voor de eerste maal in 1931 de Raad dezer gemeente. Afwezig wegens ziekte was |de heer H. J. Wijffels. Aan het bekende adres van de ge meente Arnemuiden werd adhaesie be tuigd. Biet algemeene stemmen werd beslo ten lot ontbinding van den, Waterleidings- maatschappij mede te werken. Het kohier hondenbelasting werd vast gesteld op 79 gulden. Besloten werd om toe te treden tot het Werkloozenbesluit 1917. Tot leden van de schattingscommissie werden benoemd de heeren A. H. de Blilliano, N. L. Verbrugge, J. B. Sturm en M. A. B.leiker. De heer F. A. van Roose- veld merd met algemeene stemmen be noemd tot gemeente-ontvanger, thans in genoemde betrekking waarnemend. Tot gemeente opzichter werd benoemd de heer C. J. Bleeuse, timmerman alhier en uit de alphabelische aanbeveling werd tot ambtenaar van den Burgerlijken, stand benoemd met 5 stemmen de heer P. Gasteieijn. IJZENDIJKE. Zaterdag vergaderde de Raad. Het verzoek van dte Groep Neder-' land van het Alg. Ned. Verbond tot het heffen van belasting op vree-inde woorden in openbare aankondigingen wordt voor kennisgeving aangenomen, Het rapport van de Blaatpij. tot be vordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland 'betreffende arbeidsbemiddeling en werkloosheidverzekering zal aan de leden ter inzage worden toegiezonden. Omtrent het schrijven van "don Commis saris der Koningin tot medewerking in zake het vernielen van rupsennesten syordt besloten dat door schoolkinderen te doen geschieden buiten risico der gemeente. Per ingeleverd nest zal i/2 cent worden betaald. Voor kennisgeving wordt aangenomen het verzoek van Bl. en W. van Wesldorpe om adhaesie te betuigen aan het adres van den raad dier gemeente, gericht tot den minister, om1 maatregelen 1e treffen tot wering van buitenlandsche arbeids krachten. niet met de loopers mede te fietsen of hen op eenige wijze te hinderen.. Stert nieuwelingen Noordbrug eind punt begin Noordsingel. Start 5 K.M. Noordbrug eindpunt Seissingel (bij Roos en Doorn). Voetbal. Het volgende Nederlandsche elftal, dat op Woensdag 18 Maart a.s op het Spartaveld tegen Charlton zal spelen, is als volgt samengesteld: Van dar Meu- leni (H.F.C.); Van Run (P.S.V.), Van Kol (Ajax); Pauwe, Paauwe, Van Heel (Feijenoord); Wels (Unitas), Tap (A. D.O.), Lagendaal (Xerxes), Ruisch (D.F. C.), v. Nellen (D.H.C.) Bij Apoth. en Drogisten (Ingez. Med.) Wegwedstrijd, De wegwedstrijd van E.M.M. op mor gen*, zal aanvangen te 3.30 uur n.m. bij de Noordbrug. Ingeschreven hebben een 25 tai loo pers verdeeld als volgt: 16 op de 3.1 K.M. (nieuwelingen) en 9 op de 5 K M. Op dit laatste nummer wordt geloopen om de „Nieuwe Landbouwbeker", win naar 1929 de heer v. Sorge, Marathon Vlissingen. Het publiek wordt beleefd verzocht moesten hanteeren. Het „eigen -"echter zijn was de vlugste oplossing en, wan neer de tabak slechte uitkomsten gaf, was het voor sommige beheerders zaak uiterst goedkoop te werken en in de beoordeeling van het werk der koelies zuinig te worden. De klap en bekorting op loon waren misbruik geworden en de regeering wenschte te weten welken omvang het misbruik had. Zij zona den ambtenaar voor Chineesche zaken Hoe- tink ten onderzoek. Maar vóór het ver slag verschijnen kon, had de Indische Bond zich over de toestanden uitgespro ken bij monde van Van Kol en den ad vocaat te Medan Van den Brand, vol gens wier voorstelling de winsten der tabak voortsproten uit slavernij en, uit- zuigerij. „De Millioenen van Deli aldus de titel van Van der Brand's eerste vlug schrift. De indruk dat er iii Deli een Ne- derlandsch schandaal werd opgevoerd, moest bij velen wel postvatten. Maar in de Tweede Kamer sprak minister Iden- jurg er met groote bedaardheid over en zegde slechts toe dat hij den gouver neur-generaal Zou verzoeken een onder zoek te laten doen naar de klachten in geruchtmakende brochure. Toen is 1903 het onderzoek van den officier van justitie te Batavia Rhemrev gevolgd, in opdracht administratief, in werkelijk heid administratief-justitieel. De uitslag van het justitieele is geheim gebleven S. O. S.-berichten voor schippers. De directeur van de Prins Hendrik- school te Vreeswijk heeft een brief ge richt aan den minister van waterstaat, waarin hij den minister in overweging geeft de mogelijkheid te scheppen, dat de uitzendingen van de S.O,S.-berichten door onderscheidene radio-uitzendingen ook in den avond op een vast uur wor den herhaald. Deze S.O,S.-berichten worden n.l. in den loop van den dag op willekeurige uren uitgezonden, waar door het vaak voorkomt, dat zij de be trokkenen te laat of in het geheel niet bereiken. De visschersvloot te Ierseke. Blen schrijft ons: De veranderingen die de Zeeuwsche visschersvloot speciaal de laatste 10 jaar heeft ondergaan, zijn wel opmer kingswaardig. Niet alleen wat grootte, maar ook wat materiaal aangaat, van zei len en motoren nog) niet gesproken. Was voorheen staal 'n uitzondering, de nieuw bouw bestaat geheel uit stalen schepen. Wasvoorheen 'n hoogaartsvan 180—200 ton een groot schip, de nieuwe klipper modellen (of hoe ze ook gebouwd zijn) 't is meest een mengeling van een en ander) zijn schepen tot en met 350— 400 ton laadvermogen (mossel tonnen). En dan hoe heeft de motor het zeil niet verdrongen. Waren in 1914 nog slechts enkele visschersbooten voorzien van mo- lorkracht, dit is bijna geheel veranderd en is dc uilzondering regel geworden De waarde is reusachtig vooruitgegaan en ge ven wel het bewijs dat de eigenaars kapi taalkrachtiger dan voorheen zijn gewor den. De «afdeel inig B i g g e k e r k e van de Z.L.M. hield Dinsdagavond haar jaarver gadering onder leiding van den heer L. Simonse die in zijn openingswoord een terugblik wierp op het voorbije jiaar, dat zooveel leed en zongen heeft gebracht, al mogen wij, die veelal een gemengd bedrijf hebben, dankbaar 'zijn in tegenstelling niet enkel graanbedrijven. De prijzen van het vee waren goed en de opbrengst der zui velproducten was, hoewel teruigloopend nog loonend. De toekomst voor 1931 is somber en als tarwe- en bietenwet ons niet helpen, ziet het er donker uit. Uit het verslag van den secretaris-pcu- ningmeesler bleek dat het ledental van 81 op' 83 was gekomen. De rekening sloot met een goed slo't f 34. Ir. Siebengfa hield hierna een lezing over het onderwerp; „Mededeelingen cri sis-aangelegen heden" De heer Philipse, directeur van de Coö peratie Eiland Walcheren" deed mede deelingen aangaande zaaigraan en kunst meststoffen. De Iconkwestie in den landbouw. De vertegenwoordigers van de werk geversorganisaties in het landbouwbe drijf van Westelijk Noord-Brabant als mede de vertegenwoordigers van de drie samenwerkende arbe'dersbonden kwa men Woensdag te Roosendaal bijeen. Breedvoerig werd wederzijds van ge- Hoogste; 770.4 1e Isa,fjord. Laagste; 739 te Hernösand cal Stock holm. Hoogste en laagste temperatuur ran gisterenmorgen tol hedenmiddag 12 h. Hoogste: 42 gr. Laagste32 gr. Weersverwachting van het K. N. M. L: Zwak'ke. later matige in het N. wel licht toenemende Z. tot Z.-W. wlnl. Toe- noemende bewolking. Weinig of geen re gen. Later iets zachter. Zon op 6.20; onder 5.59. Licht aansteken alle rijwielen', motor- r|ijtuigen en andere rij- en voertuigen 6.29. Blaan op 5.16 v.m.; onder 12.20 n.m. Nieuwe maan 19 Blaart. Middelbar* ttjd. Saterdag 14 Maart 10.80 2? 07 Widag 15 11.40 Vlaandag 16 0 01 12 29 DnHsg 17 0 41 18 05 Woensdag 18 111 13 35 Ooaderda; 19 1 37 14.01 v'rpdag 20 2 04 14.27 dachten gewisseld over de middelen, waardoor èn het conflict kon worden voorkomen èn de wijze waarop een actie voor steun gevoerd moet worden om het bedrijf gaande te houden. Na ampele bespreking werd, naar de Grondwet meldt, besloten, dat de leiders van de werkgevers, die niet allen een volmacht bezaten, onverwijld aan hun leden zouden adviseeren om de aange kondigde loonsverlaging voor de maand Maart terug te nemen. Vervolgens, dat men in de eerste week van April weder om bijeen zou komen om te trachten tot een definitief accoord te geraken voor het collectief contract. Tenslotte, wan neer in deze bijeenkomst geen overeen stemming kon worden bereikt, zullen beide partijen het eventueel geschil aan een onpartijdig college voorleggen. ondanks herhaalde vragen in de Kamer om openbaring. De minister wilde alleen een korte samenvatting meedeelen, maar het verslag-Hoetink werd geheel ter lezing gegeven. En als wij daarvan ken nis nemen, kunnen wij ons verheugen, dat er in de kolonie geen schandaal toestand was, terwijl de verkeerdheden noch algemeen noch mateloos waren. Het voorname gevolg was de instel ling van een arbeidsinspectie in 1904 en daarmee werd een nieuw tijdperk in de landbouwnijverheid op de buitenger westen ingeluid. Bij elk bezoek van een arbeidsinspecteur de ondernemingen, waar wel eens ongerechtigheden werden opgemerkt, zijn steeds het meest be zocht hadden de koelies gelegenheid hun klachten in te brengen, terwijl huis vesting, |watervoorziening en loonboe- ken werden onderzocht. In een kwart eeuw is er van de arbeidsinspectie veel goeds uitgegaan, al waren ook haar in zichten niet steeds de juiste. Uit de wrijving van meeningen en opvattingen omtrent de practijk van 't werken met inheemsche en uitheemsche arbeiders met-contract is ten slotte wel de goede manier geboren. Hoewel de koelie-or donnantie na 1889 nog werd gewijzigd, is toch wel gebleken, dat een regeling on misbaar is en dat in die regeling enkele HOE WERKT KALKSALPETER IG OP DEN GROND. III. Men schrijft ons De kal'k in KaLksalpeter IG is, even als 'de stikstof, direct in water oplos baar en wordt daardoor, in tegenstel ling met de meeste andere kalkvormem» direct zeer f ijn door den bodem ver deeld Kalksalpeter IG brengt dus kalk in den grond, hetgeen zoowel voor de zand- en veengronden, als voor de klei gronden, van groote beteekenis is. De groote waarde van Kalksalpeter IG voor de kleigronden is een gevolg van het feit, dat het een ^gunstige wer king op de structuur van den grond heeft Niet alleen verlcorst Kalksalpeter IG den grond niet, doch deze wordt los ser en beter van structuur, hetgeen door een gemakkelijker jpewerking merkbaar is. Voor gronden, die gemakkelijk dicht slibben of verkorsten, is om deze rede nen Kalksalpeter IG dus van de grootste beteekenis. Ir. O. J. Cleveringa, Rijks- landbouwconsulent 1e Zutphehi, acht Kalksalpeter dan ook' de aangewezen stikstofmest voor alle meer of minder 'kalkarme kleigronden, zooals blijkt uit het Onderzoek der humuszand- en'klei gronden in Noord-Gelderland in de „Ble- dedeelingen en berichten dei* Geldersch- Overijsselsche Maatschappij van Land bouw"' over 1929, Deel II. De hierboven genoemde gunstige in- bepalingen noodig zijn, waardoor over treding e» inbreuk strafbaar is, een poenale sanctie. In Indië zelf zqn de stemmen tot opheffing van die bepalin gen nooit talrijk geweest, daarbuiten, met name in de Staten-Generaat, wer den ze geregeld vernomen, zij het ook meerendeels van één bepaalde zijde. Zij, die door en door bekend zijn met t ondernemingswerk, hebben altijd de overtuiging gehad, dat zulke bepalingen niet te missen zijn, al kan de toepassing beperkt blijven. De koelie moet «veten dat zijn overtreding en inbreuk achter haalbaar zijn. De toestanden zij» ,ze?r verbeterd en over het geheel niet slech ter dan op Java, waar inen nooit met contracten werkte en waar tot voor zeer kort geen arbeidsinspectie bestond. Daar konden de arbeiders elk oogenblik het werk neerleggen en de onderneming verlaten. De toestanden op ondernemin gen hangen voor een belangrijk deel af van een aangelegenheid, die hier nog niet ter sprake kwam en waarover een volgenden keer zal worden gehandeld; het is de herkomst en het gehalte van den arbeider, wiens emigratie men be vordert en de wijze waarop die emigra tie tot stand komt. DENGAN HORMAtf.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6