TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M1DDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 11 MAART 1931. No. 39. KUNST EN WETENSCHAP. POHUL (Ingez. Med.) Handel, Nijverheid en Visscherij RECHTZAKEN. WEERBERICHT eic. Thermometer. HOOGWATER VLISSINGEN. Middelbare tijd. 1.11 DE STERRENHEMEL 11—18 Maart, 20 uur M, T. 11 ZUID LANDBOUW. De groei der gebergten. Vanwege het Natuurkundig Gezel schap heelt prof. dr H A. Brouwer uit Amsterdam een lezmg gehouden over de groei der gebergten. De laagsgewijze bouw der gesteenten wijst er op, dat deze lagen oorspronke lijk horizontaal zijn geweest en door het water zijn afgezet. De aardkorst is m voortdurende tl li ling tengevolge van spanningen. Aard bevingen zijn gevolgen van extra groote spanningen, die breuken veroorzaken, Diezelfde krachten doen de geoergten groeien. Vulkanen zijn bokaal bergen, die ontstaan door erupties en krachten in vertikale richting. De meeste geberg ten echter zijn breuk- of plooiïngsge- bergten. Horizontale krachten, die ge woonlijk koppels vormen, leveren als secundaire werking rijzing van den bo dem en de gesteldheid van dien bodem kan nu van tweeëerlei aard zijn, n,l. zoodanig, dat er plooien ontstaan of dat het gesteente breekt, Er ontstaan dus niveauverschillen, die in den loop der jaren groote afmetingen kunnen aan nemen en een gebergte doen ontslaan. Voor den geoloog wordt de hoogte van een berg bepaald door de hoogte boven den zeebodem. Zoo is dus de hoogte te bepalen door die boven den zeespie gel op te tellen bij de zeediepte daar ter plaatse, Zoodat de Japansche ber gen, als gelegen bij een diepliggenden zeebodem geologisch tot de hoogste be- hooren, als zij dit niet ten opzichte van den zeespiegel. Terwijl deze groeikrachten werken, werken gelijktijdig de krachten, die de bergen doen afslijten, n.l. water en wind. Het water voert de bergen weer naar de zee en eerst als de nivelleerende wer king is afgeloopen en! het zeewater de nieuwe vlakte weer kan overstroomen is de tijd aangebroken voor de geboorte van nieuwe bergen. Een geologische cy clus is voltooid en kan weer een nieuwe beginnen. Zooals in de jaarringen van een boom de klimatologische verschijnselen van zijn levenstijd zijn geschreven, zoo levert de doorsnede van de aardkorst de geschiedenis van de geologische cycli. De gebergten op aarde zijn in twee groote groepen te verdeden n.l. in een groep die West-Oost loopt van de Pyre neeën over de Alpen, Kaukasus, Hima laya naar de Oost Indische Archipel en de circum pacifische groep langs de Westkust van Amerika en de Oostkust van Azië. De jura vertoont rechte plooien, die misschien later zich verder tot scheeve kunnen vervormen, De Andes hebben scheeve, die dus over elkaar gaan, maar nog niet zijn gebroken. Dit laatste is het geval met de Alpen, die zoo sterk ge plooid zijn, dat ze afkomstig moeten zijn van een vlakte, die 12 a 20 maal zoo breed is geweest. Deze sterkere plooi ing van de Oost-Westketen wordt toege schreven aan de beweging van Eurazië naar den evenaar, de zoogenaamde poolvlucht. In den carboontijd zijn Europa en Afrika begonnen elkaar te naderen en de tusschenliggende zee is verdwenen. De Alpen vormen het litteeken van de verdwenen „wonde". Later is de Middel- Iandsche Zee als rekspleet ontstaan, zooals thans de Roode Zee met de onge veer in het verlengde der Roode Zee gelegen Oost-Afrikaansche meren een dergelijke rekspleet in wording voor stellen, die het gevolg is van een bewe ging van Arabië en een stuk van Oost- Afrika ten opzichte van het overge deel van Afrika. De beweging van Australië naar het t.Pv t.e|w,over die van °ost-Az:ë naar het Zuid-Westen vormen de horizontale plooi in de Oostelijke eilanden /an den XXIX. Baar zij van de reis komende, koud en hoiigerjg Avaren (hetwelk ik zelf zoo menigmaal ondervonden had) vroeg ik deze drie krijgsmakkers, of zij met mij naar mijn hut Avilde gaan, Avaar ik hen hij mijne kameraden zouden brengen, en waar zij A'leesch, brood en brandewijn zouden vinden. Zij namen dit aanbod met blijdschap aan, en Avij keerden dus, met mijne gasten naar de woning terug. Zij Averden door allen hartelijk verwel komd en alles Avat onze keuiken! en kel der opleverden dadelijk te vioorschjjn gebragt. Hoe streelde het niet ons hart, dat wij in ons ongeluk nog andere opg'e- lukkigen verkwikken konden. Ook ver smaden zij het geringe niet, en ik zag met genoegten, dat zij gretig toetasteden. Deze sobere maaltijd AA'ierd gekruid door gulle vrindschappelijke gesprekken waar- in wij elkander over en Aveder onze lotgevallen en ontmoetingen A'erhaalden, en over ons toekomend lot onze ge dachten mede deelden. Ouder het ge sprek bemerkte ik aan zekere beweging dat een der drie officieren (Schulz ge naamd, en luitenant der artillerie) tot de broederschap der vrijmetselaren be hoorde, en het vermeerderde niet Aveinig de hartelijkheid van onzen omgang. Daar Oost-Indischen Archipel, die waarschijn lijk een Alpengebergte in wording voor stellen. De delta's, die de groote rivieren in zee vormen, bestaan uit erozie-produc ten van de bergen. Sydney ligt aan een door de zee overstroomd rivierdal, einde van een geologische cyclus, dat tevens de haven dezer stad is. Ook wind met voortgedreven zand slijt alles af wat boven het aardniveau zich verheft. De eigenaardige vorm van tafelbergen, waar de hardere gesteenten langer weerstand bieden en zoodoende aanleiding geven tot grillige tafelvor- mige gedaanten, zijn erozie-producten. Watervallen ontstaan daar waar het gesteente bizonder hard is, zoodat de af slijting langer duurt dan bij de om geving. Plateaugebergten als de Vogezen kun nen in horizontale richting discordantie van lagen vertoonen, waarlangs dan de erozie het gemakkelijkst begint. Bij Japan komen rijzingen en dalingen van plateau's voor. Men vergelijkt Ja pan wel bij een slecht ingepakte blok kendoos. Koraaleilanden wijzen op sterke rij zing van den bodem. De koralen zijn onder den zeespiegel ontstaan, de dieren sterven als ze er boven komen, zoodat het bestaan van de eilanden de rijzing aantoont. Sedert den laatsten ijstijd (50.000 jaar geleden) is de zeespiegel 50 M. gerezen. Zoo is onze moeder Aarde steeds bezig rimpels te vormen, die echter weer worden glad gestreken, zoodat ze eeuwig jong blijft. En wat is een menschenleven tegen over een geologische cyclus ,,Weil schneller als der Blüthe am Baum erwelket und verschwebt," Bedenken wij echter dat de menschelijke geest zich van eigen kleinheid, zoowel als van het bestaan van de oneindigheid bewust is, dan draagt hij gelaten het besef van zijn nietigheid „Der sich're Schatz in meiner Brust ist dennach ewig mein." Het groote aantal lantaarnplaatjes ver duidelijkte de voordracht en zij zullen de hoorders in staat stellen bij even- tueele reizen in een gebergteland de taal der geologie in den vorm der lagen te lezen. De zeer duidelijke, boeiende voor- dracht oogstte een dankbaar appiaus, Winterhanden Wintervoeten Winterteenen Doos 30 cent. (Bij Apoth. en Drogist. Faillissementen. Het faillissement van D. L. Lansen, koopman te Goes, curator m!r. Ph. R. Huigenlxoltz te Goes, is geëindigd met een uitkeering a'an 4.39 pCt. aan de concur rente schuldeischers. Het faillissement van J. J. P. C. Baa*- telse,toloemist te Goes, curator mr. H. C. J. Zaaijer te Goes, is geëindigd met een uitkeering van '4.398 pCt. aan de con currente crediteuren. De rechtbank te Arnhem heeft surséance van .betaling verljeeaid1 voor den tijd van één jaar aan de bankiers firma C. E. Engelberts en Go. te Arn hem. ik hemgedurende ons gesprek onzen be narden toestand (want Avij hadden toen nog geen geld ontvangen) had afge schetst, Avas dit zijne opmerkzaamheid geenzins ontglipt, schoon ik daar mede geene idle inin.de bedoeling had gehad. Nadat zij du., den avond bij ons genoegp- lijk hadden doorgebragt en wederzijds onzen treurjgen en eentoonigen leeftrant niet Weinig hadden veraangenaamd, bragt in hun naar de hut, Avaar zij zouden ver nachten. Hier verzocht gemelde Schulz mij liem het genoegen te doen om hem s'anderen daags voor zijne afreizen nog eens te komen zien, het Avelk ik 'belbof- die. Toen ik dus des morgens bij hem kwam, om afscheid van hem te nemen, vond ik hem reeds voor zijn strooletger opgestaan en hij bood mij een glas bran dewijn aan. Ik sloeg het morgein sljokjje niet af, intusschen zag ik, dat hij een een klein kLtje of doosje open maakte, waarin een klein boekje of almanac lag. Hier uit nam hij zonder dat ik het be merkte, een papier van vijf roebels. Ik had volstrekt geen gedachten dat het voor mij bestemd was, maar hoe was ik aangedaan, toen lnj bij mij kwam, en mij met hartelijkheid de hand drukkende, zeide, mijn Avaarde lotgenoot en broe der, gisteren heb ik uit uaV verhaal ver nomen, dat gij gebrek lijdt, en niet regel matig betaald wordt. Wij ontvangen ons gald op don dag. Morg»* is h»t -waar 11 Maart. Hoogste: 7706. te Akureyfi. Laagste: 743.1 te Wisby. ftcfbgste en laagste tamparatuur van gisterenmorgen tot hedenmiddag 12 u.: Tloogste: 38 gr. Laagste28 gr. (Weersverwachting van hel K. N. M. I.: Meest 'matige N.-W. tot Wi. Avind. Ge deeltelijk bewolkt. 'Sneeuwbuien. Lichte tot matige vorst des nachts. Overdag tem peratuur om het vriespunt. Donderdag 12 Maart. Zon op 6.25; onder 5.56. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 6.26. Maan op 3.54 v.m.onder 10.83 v.ra. Nieuwe maan 19 Maart. donderdag 12 Maart 7.24 20.07 Trgdag 18 9 02 21.48 Saterdag 14 10.80 28 01 iondag 15 11.40 daandag 16 0 01 12.29 Jinsdag 17 0.41 18 05 Woensdag 18 13 85 Politierechter te Middelburg. In de zitting van 10 Maart waren de volgende personen gedagvaard: C. S., 22 jaar, timmerman te Oost- burg, Avegens het aannemen als geschenk van geldsbedragen vahq f J-O en' U|5 van S. C, d. R., Avelke gelden van ^Rfstal ■afkomstig warenj gepleegd in Sept. èl. te Oostburg. Eisch en uitspraak 14 dagen h.; Fr. van .H., huisvr. A. de B., 55 jaar, zonder beroep te Sas van Gent, wegens opzettelijke beleediging van R. E. de Smet te Sas van Gent op1 14 Febr. '31. Eiseh en uitspraak f10 of 10 d. h. A G. J huisvr. P. II.. 44 ja,ar, "werk vrouw te Zaamslag, wegens opzettelijke (beleediging van C. J. Jansen fe Saam slag op 7 Febr. Eisch en uitspraak f 10 'of 10 d. h. G. O., 33 jaar, granielwerke'r, Mid delburg, Avegens mishandeling, van R. Casetta te Middelburg op 10 Feb. 1931. Eisch en uitspraak f 15 s. 15 d.h P. B., 65 j!., werkman Vlissingpn, we gens mishandeling van A. C. van Sbaedel te Vlissingen op 11 Februari 1931. Eisch en uitspraak! f 15 s. 15 d.h. ,A. IW.., 32 jj&ar, koopman Le Goes, we gens beleediging A'an den agent van po litie Contant, die surveilleerde te Goes op 12 Februari 1931. Eisch en uitspraja|k( f 1.5 s. 15 d.h A. S., 36 jaar, metselaar, Hulst, Ave- igtens mishandeling van zijn echtgenoole J. Pauwels ite Hulst in het laatst van Ja nuari 1931. Eisch en uitspraak 1 week gjevange- nisstpaf. N. K., 60 jaar, werkman, Middelburg, wegens diefstal van een ijzereln ha mer, .toebehoor end e aan J. Koole, op 2 .Febr. 1931. Eisch en uitspraak 110 of 10 d. h. P. de V., 38 jaar, timmerman, Vrou- fwepolder, Avegens verduistering van 2 'ijzeren klemmen, voor het vangen van konijnen, Avel'k'e bij in de duinen gevon den had, en die toebehoorden ,aanL. Schoe te Yrouwepolder in 1929 en "'30. Eisch en uitspra^kf f >15 of 15 d.h. betaaltijd. Deze 5 roebels heb ik niet noodig, neem die van mij aan. Eij dit zeggen Avas iiij zeer aangedaan en ook mijne oogen Avaren vochtig'. Echter be dankte ik hem, voor dit vriendschappelijk en broederlijk aanbod, hean te kennc gevende, dat ik dooi' den bijstand, van eenigen mijner lot gen ooien, die nog iets hadden, niet geheel hulpeloos Avas, en hem dus niet van zijn laatste eigendom wilde berooven, hetwelk hem mogelijk naderhand nog wel le pas zoude komen. Men een geroerd Iiarle Zeide ik dezen edelen vreemdeling vaarwel, die zijne reis naar Toloeks voort zette. Van daar heb ik nog eens eenen brief van hem gehad, dien ik ook beantwoord heb,, doch sedert heb ik niets meer van herd Ver nomen. Dat het hem 'eeuwig rnoige wel gaan. is mjjn hartelijken iwensch. Waar lijk het is geen van de geringste voor deden der A'rije Metselarij, in een vreemd land, duizend mijlen van zijn va derland verwijderd, in eenen vreemde ling, dien men" nooit gezien heelt, eenen vriend te ontmoeten, die om' ons uit den nood te helpen, zijnen laatsten pen ning edelmoedig opoffert. Terwijl ik hier met mijnen ledigen Lijd geen raad Avist, was ik er altijd' op uit, als er iets bijzonders te zien was. Onder anderen woonde ik meermtölen een trouwplechtigheid bij, volgens de gebruiken der Russische Kerlf, waarvan ik hier een beschrijving zal geven. De vaders en moeders van heidie zijden, ho dia nog in 't leven zijn, of anders de OEERSTE KW. ©VOLLE MAAN CU' LAATSTE KWARTIER ©NIEUWS MAAN VENUS MARS JtJPBTiR Q> SATURNUS Dit is een maanloos kaartje: Selena verlicht onze nanachten nu. In het O. komen de Maagd en de Ossen- hoeder boven den horizont. H. W., 30 jaar, handelaar ie Sas van Gent, was door den .politierechter op 10 Febr. 1931 veroordeeld tot 1 m. gev. straf en 9 maanden intrekking. A'an het rijbewijs Ier zake dat hij op 14 Januari en 15 Januari 1931 te Sas van Gent met een door hem bestuurde auto heeft gereden, niettegenstaande hem bij vonnis der rechtbank de bevoegdheid tot bestu ren was ontzegd. Verdachte was in ver zet gekomen. Eisch en uitspraak bekrachtiging van het verstekvonnis, behalve de opgelegde stral t 40 of 40 d. h. A. N., huisvr. T. S., 52 jaar, zondier beroep te Duivendijke Avas gedagvaard wegens beleediging van Wilhelmina van Ast, te Duivendijke in November 1930. Eisch: f 1 of 1 d- h. Uitspraak: vrij spraak. B. van O., 34 jaar, werkman, Ridder kerk, wegens vernieling van een ruit in de woning van Willem Bom1 te Yerseke op 8 Februari '31 te Yerseke. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. h. P. H. K., 23 jaar, landbouwersknecht te OuAverkerk, wegens diefstal van een, haas te O uwer kerk op '19 December 1930. - Eisch en uitspraak: Vrijspraak. A. J. F. V., 38 jaar, schippersknecht te Rotterdam, Avegens het niet vertoonen ■van een geldig bewijs van aanmelding voor de Inkomstenbelasting, te Ter Neu zen, aan boord van het schip ..Zelo" op 22 Februari 1930. Eisch: f 15 b. s. 6 d. hecht.; uitspraak f 5 !b. s. 3 id. h. EEN STIKSTOFMEST VOOR DE KLEIGRONDEN. II. Men schrijft ons Deze kalkhoudende salpetermest be vat 15.5 pet. stikstof en ongeveer 28 pet. kalk; rekent men deze kalk om tot kool zure kalk, zoo komt dit ongeveer over een met 50 pet. koolzure kalk. Zoowel1 stikstof als kalk zijn twee voor de be naasten bloedverwanten, geleiden den bruidegom en de Bruid haar de kerk, al waar de trouwplechtigheid zal verrigt worden. Deze is, schoon op den helde ren dag, door éen menigte Avaschkaar- sen verlicht. De priester leest de mis, terwijl de bruidegom en bruid voor een altaar geplaatst zijn en bidden. Nadat de mesting zeer belangrijke bestanddeelen, waarvan de stikstof zeer speciaal den groei bevordert en de kalk niet alleen als planten'voedsel van groot belang is, maar ook op de structuur van den grond een zeer gunstigen invloed uitoefent. Het bevat geen spoor van bijmengsels, die voor de planten schadelijk zouden kun nen zijn. De landbouwers weten reeds bij ervaring, hoe deze meststof verpakt is; de nieuwe, speciale zakken, die van „ooren" voorzien zijn, geven veel gemak bij het transport en de verdere behan deling op de boerderij, terwijl de zakken zonder beschadiging gemakkelijk kun nen worden geopend. Indien Kalksalpeter IG op een droge plaats wordt opge slagen, blijft het uitstekend strooibaar, zoodat malen overbodig is. De tegen woordige korrelvorm, waarin Kalksal peter IG wordt geleverd, maakt, dat het uitzaaien zoowel met de machine als met de hand zeer gemakkelijk geschiedt. Het blijkt, dat niet alleen kleine bedrij ven, maar ook de groote bedrijven hier in aanleiding hebben gevonden, om in de afgeloopen jaren groote hoeveelheden van deze goedkoope salpetermest te laten uitzaaien. Bij het beantwoorden van de vraag, of het thans gewenscht is stikstof, bijvoor beeld Kalksalpeter IG, uit te zaaien, of niet, diene men het volgende in aanmer king te nemen: Granen, die gebrek aan stikstof hebben, groeien ijl op, leveren weinig stroo en slecht gevulde aren. Dat niet alleen; maar een slecht met stikstof bemeste akker levert veel onkruiden, wat gelijk staat met hooge onkosten voor het schoonhouden. Bij een .slecht gewas is daarom de kostprijs per H.L. zeer hoog, de kans op winst dus zeer gering. Bij een goeden oogst worden de uitga ven over een grooter aantal H.L. omge slagen, zoodat de kostprijs veel lager is em men de beste kans op winst heeft. Ook bij de bemesting van aardappels en bieten dient men zich ernstig af te vra gen, of een verminderde bemesting wel voordeel en minder risico zou kunnen op leveren' men komt dan tot de slotsom dat ook bij deze gewassen een goede stikstofbemesting met achterwege mag blijven mis geëindig't is, nadert de priester het jonge paar, en zet hun ieder eene kroon van koper of blik op het hoofd'. Het haar der bruid hangt haai- in lange vlechten los op den rug. Vervolgens neemt hij haar beiden de ringen van de vingers en verwisseld de zeh'e. Daarna gaan al len driemaal al biddende om het altaar. Eindelijk geeft de priester hun den ze gening en het husvelijk is voltrokken. Ogenblikkelijk verschijnt nu de moeder (of naaste vrouwelijke bloedverwante), vlecht het haar der jongetrouwde bij elkander en Avindt er eenen fraaien zij den doek, zoodat het zelve geheel be-- dekt is, Avant eene Russische vrouw mag haar haar niet bloot dragen. Op zekeren dag, bi het laatst van No vember. pp de straat zijnde, Averd ik door eenen edelman aangesproken, die mij op eene minzame Avijze, in de Fraa- sche taal, aansprak en mij vroeg of ik ook tot de krijgsgevangenen behoorde en Avat ik Avas. Ik beantwoorde deze vraag met ja, er bijvoegende dat ik of ficier was. Daar hij nu behagen in mij scheen te vinden, en de plaats niet ge schikt was om ons gesprek voort te zet ten (Avant er lag veel sneeuw en het was zeer koud) verzocht hij om mede te gaan naar het huis van eener zijner vrienden (Wordt varvolgd).

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5