RUWE HU/O LANDBOUW. Handel, Nijverheid en Visscherij Financiëele Berichten Verkeerswezen, Post en Telegrafie. GEMENGD NIEUWS. WEERBERICHT etc. Uit Brussel -wordt gemeld dat de invoer van herkauwers met ingang ,ran heden tol nader order is verboden aan de grenskantoren Meerse .(Meerle) ep Strijbeek (Meerle). Invoer van narcissenbollen in Amerika. De driectie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telegrafisch bericht van den Rijkslandbouwconsulent te Washington het Amerikaansche Depar tement van Landbouw heeft besloten de voorschriften inzake den invoer van nar cissenbollen niet te verzachten en de quarantaine-voorschriften, geldende voor het verkeer tusschen de Staten onder ling, strenger toe te passen. Ontsmetting van Bietenzaad tegen bietenbrand. De plantenziektenkund:gen dienst te Wageningen schrijft Bietenbrand, waar onder verstaan wordt het zwart worden der jonge plantjes aan den voet, waar door deze kunnen wegvallen, kan door meer dan een schimmel veroorzaakt worden. Een van deze, Phoma be<ae, die in verreweg de meeste gevallen de oor zaak is van het wegvallen, gaat met het zaad over en kan door zaadontsmetting bestreden worden; tegen de in den grond overblijvende en van daaruit de plantjes aantastene schimmels helpt zaadont smetting natuurlijk niet. Het kan dus wel voorkomen, dat, niettegenstaande ontsmet zaad is uitgezaaid, de opkomst te wenschen overlaat, of, dat er toch nog vele plantjes wegvallen. Op g ond echter van de, met het uit- zaaieni van ontsmet zaad, verkregen re sultaten, raden wij aan, uitsluitend op een der hieronder genoemde wijzen ont smet suikerbieten- of mangelwortelzaad uit te zaaien. De ontsmetting kan geschieden door het bietenzaad 2 uur onder te dompelen in een oplossing van Germisan of van het iets minder werkzame, maar toch nog goede resultaten gevende Uspulun universal ter sterkte van Y» procent (Y K.G. ontsmettingsstof op 100 L wa ter) of 4 uur in procentsoplossing (Yi K.G. ontsmettingsstof op 100 L wa ter), Per K.G. zaad heeft men ongeveer 3 a 4 L. van de oplossing noodig. De zelfde oplossing kan meerdere malen achtereen gebruikt worden, mits na elke behandeling zooveel nieuwe oplos sing wordt toegevoegd, als door het zaad wordt weggenomen. Men kan aannemen dat 1 K.G. zaad ongeveer 0.8 a 1 L. op lossing opneemt. Het los storten van het zaad in de vloeistof is, met het oog op de bevoch tiging, beter dan onderdompeling in een zak. Na de behandeling wordt hel zaad zoo dun mogelijk uitgespreid, vaak om zetten bevordert -een snelle droging. Met het zaaien behoeft niet gewacht te wor den tot het zaad volkomen droog is. Uitzaaien van iets vochtig zaad bevor dert zelfs de kieming en de opkomst. Bij het zaaien met de machine dient er rekening mede gehouden te worden, dat het zaad door vochtopname is uit gezet. De ontsmetting kan, bij gebruik making van Germisan ook geschieden volgens de machinale omschepmelhode. Hierbij wordt het zaad ontsmet in de ap paraten, die gebruikt worden voor de droogontsmetting. Een goede ontsmet ting wordt verkregen, door per 20 K.G. zaad, 4 L. van een 3 procentige Germi san oplossing te gebruiken. De resulta ten, die bij toepassing van deze werk wijze worden verkregen, zijn doorgaans iets minder, dan bij onderdompeling van het zaad. Hier tegenover staat echter, dat het zaad spoedig na de ontsmetting zaaidroog is, terwijl de duur van de be handeling kort is. Het zaad wordt nl. 4 a 5 minuten in den trommel rondge draaid. Bij toepassing van de machinale op- schepmethode is het ten zeerste ge- ■venscht geb~uik te maken van machines die zoodanig zijn ingericht, dat de vloei stof tijdens het draaien tot het zaad toe vloeit. Wordt de vloeistof in een keer aan het zaad toegevoegd, dan gaat het samenkoeken. Als droogontsmettings- middel voor de ontsmett'ng van bieten zaad kan worden aanbevolen U T 685. Per K.G. zaad wordt 8 gram van dit mid del aangewend. De ontsmetting moet, met het oog op mogelijk inademen van ontsmettingsstof en ook voor het ver krijgen! van een goede menging, geschie den in de voor dit doel in den handel zijnde d-oogontsmettings-apparaten. Met U T 685 behandeld bietenzaad kan niet worden voorgeweekt, daar de ont smetting dan onvoldoende wordt. Nadere inlichtingen worden gratis ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dien Dienst werkzame ambtenaren. Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs alhier stonden de vorige week als werkloos ingeschreven- 16 grondwerkers, 1 stoffeerder, 5 melsë- Iaars, 22 opperlieden, 13 schilders, 2 steenhouwers, 29 timmerlieden, 1 stramt- rnaker, 24 -meubelmakers, 6 politoerders, 4 cirkelzaigers, 8 kleermakers, 3 schoen makers, 1 zadelmaker, 8 (bankwerkers, 2 lasschers, 1 'machinist, 2 plaatwerkers, 3 pianornakers, 2 naigelheeters, 3 scheep makers, 4 'sjmeden-, 4 stokers', 6 vormers, 2 draaiers, 1 metaalslijper, 15 bakkers, 1 kok, 2 .molenaars, 1 süajg'er, 1 suikerhak ker, 22 boerenarbeiders, 5 tuinlieden, 5 winkelbedienden, 3 chauffeurs, 3 kell- Iners, 1 kraandrijver, 2 varensgezellen, 14 kantoorbedienden, 1 waterbouwk. leeke- naar, 15 van andere igrcepen, 69 met vak kennis zonder bepaald beroep, 225 zonder vakkennis (ongeschoolden.) Verder 9 vrouwen Kv.o. 1 verslelna,ui ster, 1 isteno-typiste, 2 kantoorbedienden, 1 w-asch vrouw voor wasch aan huis, 4 werkvrouwen. Totaal vorige week 561, bijgekomen 48, afgegaan 41, over 568. Handelsregister. Aan de in „Handelsberichten" opge nomen wekelijksche openb'aarmafc'njgjen inzake het Handelsregister betreffende Zeeland, ontJecnen wij het volgendte: Wijzigingen Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Goöp. Ver. Weegbrug Nieuwland, N. en SI Joosland, wegen van landbouwpro ducten enz. Uitgefr. best..: L. Th. Voge laar. Nieuwe secre.-penningm.C. A. Pol derdijk. J. B. Geluk, Zierikzee, Dam B; 11, grossier en winkel in kruidenierswaren. Overl. E. E. J. B. Geluk. Nieuwe E, A, P. Geluk. Meelfabrieken der Ned. Bakkerij. In de gehouden vergadering van com missarissen der N.V. Meelfabrieken der Nedcrlandsche Bakkerij te Rotterdam, werd besloten aan de op 25 Maart a.s. te houden algemeene vergadering van Het is wel heel moeilijk om in den te- genwoordigen tijd, nu alles met alles zoo j innig verband houdt, aan te geven wie iets bepaalds gedaan heeft. Men kan wel zeggen: „Foch heeft den wereldoorlog gewonnen", maar een frontsoldaat zal dan allicht ietwat schamper opmerken, dat Foch nooit door een spervuur is ge sprongen, met de bajonet op het geweer en een mes tusschen de tanden. Die frontsoldaat heeft gelijk en is er tóch' ver naast, want inderdaad wordt een oor log althans nog, net als vroeger, gewon nen of verloren door het strategisch in zicht en- talent van den leider, in wiens hand alle draden samenloopen. En dus hééft Foch den wereldoorlog gewonnen. Wat voor 'n mensch was deze man? Commandant Charles Bugnet vertelt u dat in een onlangs bij C. Blommendaal te 's-Gravenhage verschenen boek: „Maar schalk Foch aan het woord" (vertaling van Albert Vogel). Bugnet was een van Fochs adjudanten en hij koestert een groote vereering voor „den maarschalk". „Door de grootheid van de zaak, die hij verdedigde, de enorme verantwoordelijk heid, die hij op zich nam en de overwin ning die hij tenslotte behaalde; door zijn karakterkracht in tijden van beproeving en de macht van zijn genie tijdens de af wikkeling der wereldgebeurtenissen, is men gedwongen eerbied voor dezen grooten man te gevoelen." Zoo schildert de schrijver, ergens in dit boek, zijn chef. En hij vertelt nog heel veel meer typisch en goeds van den groo ten maarschalk, zooveel, dat we wel eens Foch, naar den menschelijken kant zoeken „Mijn broeder Jonathan," „Mijn broeder Jonathan", door Francis Brett Young (vertaling van Jeanette Wink-Nijhuis) verscheen bij Van Holkema Warendorf U.M. te Am sterdam. Het is een boek naar ouden romantischer!; trant, van den glorieuzen broeder Harold en den mannelijken As- schepoes Jonathan. Alleen met dit ver schil, dat Asschepoes het tot koningin brengt en Jonathan. slechts tot held. Maar dan pas op z'n sterfbed, want de schrijver gunt hem het geluk op aarde niet. Romantiek genoeg en dat vermengd met de gemoedelijke Engelsche „psycho logy", wat heel iets anders is dan de Nederlander onder dat woord verstaat. Een prettig boek voor den Zondagmiddag. Aardrijkskundig expeditxeboek. Van de hand van G. Kluft verscheen bij W. J. Thieme Cie te Zutpbén een „Aardrijkskundig Expeditieboek". Die wat te verzenden heeft en wie heeft dat niet tegenwoordig? kan in dit boek in 'een oogwenk zien naar welk sta tion hij zijn zending adresseeren moet en welke verdere middelen van vervoer hij moet aanwijzen. De schrijver behandelt eerst uitvoerig de expeditie in het -algemeen, de tarief- voorschriften en de bepalingen voor het vervoer op de spoorwegen. Hierna volgt een lijst van de plaatsen waar gelegen heid bestaat voor het afhalen en bestel len van goederen en lijsten van de sta tions met of zonder beperkte verkeers- bevoegdheid voor: bestel-, ijl- en vracht aandeelhouders voor te stellen, over het aigeloopen jaar een dividend uit te keeren van 7 pet. (onv.) en een omzet- prem e vu.n 10 ets. (onv.) per 100 K.G. afgenomen producten der vennootschap, met dien verstande echter, dat de totale uitkeering aan dividend en omzetpremie de 25 pet. (onv.) niet zal overschrijden. H. IJ. S. M. Elders in dit blad vindt men bijzonder heden omtrent de uitgife van f 30 mil- lioen 4 pet. Obligaties ten laste der N.V. Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij tot den prijs van 98 pet. Op 1 April 1932 zal van deze geldlee- ning a pari aflosbaar gesteld warden f 126.000 en verder op 1 April van elk jaar een zelfde bedrag, vermeerderd met de vrijgevallen ren'.e van de reeds in vorige jaren aflosbaar gestelde Obli- gatiën, een en ander op duizend ,allen af gerond zoodat de geheele ieening in uiterlijk 60 jaar zal zijn afgelo'st. Vervroegde aflossing wordt voorbehou den; aan houders van 5 pet. Obligaties 1931 wordt toegestaan deze in te wisse len tegen 4 pel. met f 20 wegens koers verschil vergoeding. Ind. Stoomvaartlijnen. Slamat (uitr.) p. 7 Ouessant. Sibajak (thuisr.) 6 van Tangei Prino der Nederlanden (uitr.) 6 v. Ge nua. Johan de Witt 7 van Eatavia te A'dam. Marnix v. St. Aldegonde (thuLr.) 6 v. Singapore. Stoomvaartlijnen op N. Amerika. Binnendijk, 7 v'. Philadelphia te R dam. Rotterdam, 7 (n.m.) v. Larnaka naar Haifa. Schrale Lippen Gesprongen Handen (Ingez. Med.) Ongelukken. Op het rangeerterrein te Hare n is het lijk gevonden van den rangeerder J. B. De man was gehuwd, vader van 8 kinderen en is vermoedelijk door efen ran geerlocomotief gegrepen. Op den Donau bij Belgrado zijn twee passagiersboolen met elkaar in aan varing geweest. Beide schepen lteliepen ernstige averij. Elf menschen zijn bij de aanvaring' verdranken. Zaterdagmorgen is op den Westvar- kenoordscheiv weg te Rotterdam een man aangareden door een tram. Hij werd eenige meters meegesleurd en met zijn hoofd tegen de treeplank van het achterbalkon gestooten, waardoor hij zeer ernstige verwondingen opliep Op hem is een stempelkaart gevonden ten name van den 37-jarigen J. H. F. Woorts van Nieuwehaven Het slachtofler is overleden. goederen, rij- en voertuigen, verhuis- en kermiswagens, vee- en wagenladingen. Dan worden behandeld de uitzonde ringstarieven, de rechtstreeksche tarie ven en de belangrijkste bepalingen be treffende stopplaatsen, en die over het vervoer van rijwielen en bagage. Hierna wordt het gebruik van het boek met voorbeelden toegelicht. Het grootste ge deelte van het boek volgt dan, n.l. een lijst van alle steden, dorpen, buurtschap pen en gehuchten in Nederland met ver melding van gemeente, provincie, naast- bijgelegen station en verdere middelen van vervoer. Niet gemakkelijk zal men een plaats kunnen vinden, die niet op deze lijst voorkomt. Het boek besluit met een lijst van de stations, waar een weeg brug is gevestigd. Zooals men ziet, geeft, dit boek alle in lichtingen die men bij verzending noodig kan hebben, het is geheel volledig en tot op den huidigen dag bijgewerkt. Toch is het aardig, zoo eens een kijkje dicht in de buurt te nemen van den man, die den wereldoorlog won 20 Verhalen. Bij de Erven J. Bijleveld te Utrecht verschenen „20 Noord- en Zuid-Neder- landsche verhalen", samengesteld en in geleid door Constant v, Wessem. Jn de zen bundel is vooral de jongere generatie der Nederlandsche en Vlaamsche schrij vers aan het woord. Dit boek bevat de volgende verhalen: Anton Coolen; „Sterfhuis"; A. den Doolaard: „Het witte konijn van de Bu- et"; Jan Engelman: „Charley te Chica go"; R. van Genderen Stort: „Een leven"; Roel Houwink: „Anna"; Aart van der Leeuw: „Hei Landpad"; H, Marsman: „A.-M.B."; Mau Marssen: „Vuisten"; E. du Perron: „Petrus en Paulu§ of de over drijving der jeugd"; Maurice Roelants. „Een vrouw en een passerdoos"; Jeanne van Schaik-Wiiling: „De lüsteloozen"; J. SlauerhoTf: „De Erebos"; Johan van Vor- De werkbaas T. van de N. I. Handels bank te P r o b o 1 i n g g o is, zittende in een Ford, gedood doordat een vracht auto de Fo.d aanreed en deze over den kop sloeg. Vrijdagmiddag kwam op de Hee'en- gracht te Den Haag een ongeveer 65- jar'g vrachtrijder met een mestkar aan rijden, Het paard schrok en sloeg op hol en kwam in botsing met den be stuurder van een bakfiets den 60-jar'gen G. A. van 't H. Deze kwam te vallen waarbij hij een hersenschudding be kwam, waaraan hij ter plaatse is over leden. De landbouwer J. B. bij O s s, is van een zolder gevallen, waardoor hij aam de gevolgen is overleden. Vrijdagmiddig is de 18-jarige B'. op de Kunstzijdefabriek te Ede in een zunrpivt gevallen. Hij werd levenloos er uit opgehaald. Vrijdagmorgen wilde in de Erdal- falbriek te Amsterdam een 20-jarige employé op een der étages een kar in de lift trekken. Toen hij met zijn ruig in aanraking kwam met den liflbland, schoot de lift plotseling een eind omlaag met het gevolg, dat de jongeman er ach terover inviel en tusschen de kar en den wand bekneld raakte. In deerniswekkenden toestand is hij naar het O.L. Vrouwe-gasthuis- vervoerd'. Een meisje van plm. 15 maanden is uit het Kam der derde verdieping van een perceel aan de Korte Keizers straat te Amsterdam gevallen. Het kind is overleden. Verdronken. De bejaarde vrouw van den brugwach ter R. te Nieuw Amsterdam!, is bij hel afdraaien van een brug bver liet nieuwe kanaal te water geraakt en ver dronken. LAGE TEMPERATUREN IN MAART. De filiaal-inrichting te Rotterdam van hel Kon. Ned. Meteorologisch In stituut, deelt het volgende mede over de aan die inrichting h.t.s. sedert de op richting in 1889 waargenomen lage tem peraturen in Maart 7 Maart 1892 werd tijdens voistpe- riode van 2 tot 11 Maart als laagste temperatuur 7 gr. Celsius (19 gr. Fah renheit) aangeteekend. 8 Maart 1917 werd als maand-mini- mum 7 gr. waargenomen. 2 Maart 1929, op het einde van den bekenden uiterst strengen winter, daalde de thermometer tot 7.5 gr, Celsius. Zaterdag j.l. was de minimum tem peratuur 7.2 gr. Celsius. Het maandercord staat dus met 7.5 gr. op 1929, maar dat van den datum is ovei-gegaan op 1931. AANSLAG OP DE EFFECTENBEURS. Zaterdagmorgen heeft zich op rle effectenbeurs te Amsterdam1 «een ernstig incident voorgedaan. Een der ..jioeklui" heeft nl. toen het beursuur nog niet officieel was begonnen, zijn collega met een mes gestoken. De dader staat op de beurs bekend als een zenuwachtig man die bovendien door zijn slachtoffer al meerdere molen op onaangename wij ze werd gedwarsboomd, aldus de Maasb. Het voorval moet worden toegeschre ven aan een ernstige overspanning. Men zag dat de hoekman een klein knipmes te voorschijn haalde en daarmee a!1~ deren hoekman een stoot in de borst toebracht onder den schouder. Men kwam spoedig tusschenbeide en trachlte de vechtersbazen te kalmeeren. den: „Drie" etc.; Theun de Vries, Titus' eerste schooldag; Victor E. van Vries land, Eerste opvlucht en terugval; Beb Vuyk, De verliezer; Gerard Walschap, Vinus; Constant van Wessem, Waterloo; Gerard Wijdeveld. Sinte Jehanne d'Arc; Elisabeth Zernike, De koning verjaart. Daarop volgen nog Biographische aantee- keningen. David Golder, In „De Stern-bibliotheek", welke onder leiding van Dirk Coster staat, is het de buut van een jonge Russische vrouw verschenen: David Golder". (Uitg. Van Loghem Slaterus U.M. te Arnhem). Dit werk van een jonge schrijfster, heeft in korten tijd groote bekendheid verworven. Het is een moderne roman, zoowel door het milieu (de wereld van het bank- en petroleumkapitaal), als dooi de lotgevallen van de hoofdpersoon. Want in dezen David Golder heeft de schrijfster geschetst de machteloosheid van den modei-nen mensch om geluk met geld te bereiken en zij deed dit op een wijze zoo fel, als slechts zelden in de Europeesche literatuur is voorgekomen, Zeeuwsche vertelsels. Van de hand des jeugdigen Zeeuwschen schrijvers Levien de Bree, verscheen bij F. van der Peijl te Kruiningen: „Vier van Walch'ren en één Schouwenaar, Een paar Zeeuwsche vertelsels." Het zijn aardige, pretentielooze verhaaltjes, die de schrij ver opteekende om ook anderen aan te sporen „de legendes, de spookhistories enzoovoort, waaraan Zeeland wellicht nog rijker is, dan men vermoedt, op te sporen, te verzamelen ente publi- ceeren." Met deze vier „schriefsels" wil De Bree den lezer dus op die „ware volkspoëzie" opmerkzaam maken. St. Helena. In 1788 schreef Napoléon in een school schrift bij de aardrijkskunde-les: „Sainte 9 Maart. Hoogste: 775.8 te Seydisfjord Laagste: 746.3 le Marseille. Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur- rac Zaterdagmorgen tot hedenmiddag 12 u. Hoogste: 35 :gr. LaagsLe: 24 gr. Weersverwachting van het Iv. N. M. L: Zwakke tol matige Oostelijke tot Noor delijke wind, gedeeltelijk bewolkt. Wel licht eenige sneeuw. Matige vorst des nachts, overdag temperatuur om het' vriespunt. Dinsdag 10 Maart. Zon. op 6.30; onder 5.52. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen! 6.22. Maan op 1.31 v.in.onder 8.31 v.m. Laatste kwartier 11 Maart. HOOGWATER VLISSINGEN. Middelbare tijd. linsfiag 10 Maart, n 20 17.48 oensutig 11 6 12 18 48 <onderdag 12. 7 24 20 07 ï'rjjdag* 18 9 02 21 48 Zateraaw 14 10 80 23 01 'endag 15 11.40 ifaandag 16 0 01 12 29 De wonde bleek niet direct gevaarlijk te zijn. De dader gedroeg' zich ook na den aanval zeer nerveus en is zich persoon lijk bij de politie gaan melden. DOOR HET IJS GEBAKT. Vrijdag middag waagden zich. drie jongens op het ijs van den vijver te Winschicn ten. Zij zakten er door en scholen on der het ijs. Men wist de jongens, van wie er twee 'bewusteloos waren, op het droge te brengen. Van een hunner, den 1 O-jarigen S. H., konden de levensgees ten niet meer worden opgewekt. DRONKEN CHAUFFEUR. tonder- dagavond reed de chauffeur van Z., met zijn vrachtauto even buiten Gorincheim een fietser aan, die tegen dein grond werd gesmakt en wiens kleeren danig ge havend werden. Daarna reed van Z. -een andex-en fietser aan, zekeren van T., die ernstig gewond; werd en een hersen schudding bekwam. Daarna hotste de vrachtauto tegen een rijtuig op, dat ge heel in elkaar gereden werd. De chauf feur reed door. Bij onderzoek bleek, dat van Z. onder invloed van. sterken drank achter het stuur had gezeten. 500 RIJWIELEN DOOIt HET VUUR VERNIELD. Donderdagavond brak brand uit in de rijwielfabriek, kantoren en woonhuis der l'irma Kaï-el Cremers te Te gel en. De fabriek, waarin zich 400 a 500 rijwielen verschillende ï-adiotoestel- len en een groote voorraad onderdeden bevatte, brandde geheel uit. Het woonhuis bleef bespaard. POSTVLIEGTUIG IN BRAND GEVLO GEN. Men meldt aan de N. R. C. uit Hélène, petite ile"meer niet. Onder den titel „Sint Helena, een klein eiland", heeft de bekende Russische schrijver van historische romans M. Aldanoy, het leven van Napoleon in zijn verbanning beschre ven, op pakkende wijze. W. J. Thieme Cie. te Zuphen gaven Imt door dr. Boris Raptschinsky vertaalde boek uit. NIEUWE BOEKEN, „Penrod" door Booth Tai'kington, uit het Engelsch door H. v. d. Leeuw, Il lustraties van Gordon Grant. (N.V. Uitg. Mpij. P. den Boer, Utrecht). ri_ R. P. van Calcar: „Over de psycho logie van den angst en^ haar beteekenis voor de opvoeding (N.V. Leidsche Uitg. MHpij.) „In moeilijke jaren. Een boekje voor ouders (en opvoeders) van jonge men schen van 12'20 jai-en", door dr. A. de Vletter, rector van het Kennemer Ly ceum te Bloemendaal; Hollandia-drukke- rij te B a a r n. „De lui van OudenhiH" door J. van Eyk, vei'scheen bij de U. M. Holland te Amsterdam. „Mientje Watsinga in den heilstaat", door G. W. van Viersen Trip. Brus- s e, Rotterdam, Menno ter Braak, „Het carneval der burgers" (Van Lochum Slaterus, Ar n- heiu). Een gelijkenis in.... gelijkenis sen Van Louis Bertrands „Sint Augusti- nus" verschenen in korten tijd de Ie .en lie druk in Nederlandsche vertaling door Frans J. Wahlen: Het boek is verlucht met zeer schoone houtsneden van J. Franken Pzn. (Brusse, Rotterda m). Bij Andries Blitz te Amsterdam vei-scheen „Macht en kracht in de Na tuur", door den natuurfilosoof dr. Raoul H. Francé.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6