Jlrouinriale JSeeuuiseke IIE XX'EELW pu aot CAFZ CLIXO I 5 5. Twee bladen. VRIJDAG 6 MAART 193 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. MIDDELBUR3SCME COURANT abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen fi2.36, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg f8 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel*, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. regel? In het fuikje gezwommen Het is toch wel eens aardig, wanneer je zoo heelemaal op je eentje 'n wed- denschapje met jezelf aangaat, en liet blijkt dan, dat je dien, overeenkomstig je voorgevoel, gewonnen hebt Toen ons het ingezonden stuk van „Een vrijzinnige boer" dezer dagen be reikte, overwogen we geruimen tijd, of we het wel plaatsruimte zouden ver- leenen; niet vanwege den toon, waarin het gesteld was, niet omdat we in onze kringen niet tegen een hartig woordje van kririek zouden kunnen, maar omdat we er van overtuigd waren, dat de politieke tegenstander ook hieruit zou trachten munt te slaan, door wederom enkel en op zijne wijze, zelfs uit dit ingezouden stuk, datgene te pikken wat op de onte vredenheid van landbouwers tegenover liberalen zou kunnen duiden Deze vrees of verwachting waar van we in ons naschrift blijk gaven door te stellen: „de tegenstanders maken op elke wijze gebruik ervan om voor zichzelf stemmen te winnen" was ge grond op de meer dan onbehoorlijke wijze, waarop „De Zeeuw" gemeend had zip lezers een indruk te mogen geven van wat er op de vergadering van de Centrale Zeeland der Liberale Staats partij te Goes had plaats gevonden. Van den inhoud der voortreffelijke rede van ons Kamerlid Knottenbelt werd met geen woord melding gemaakt; en enkel de minder gelukkige inleiding van den voorzitter en het, symptomatisch be langrijke maar naar zijn feiielijken in houd minder ter snede zijnde debat, waarin de ontevredenheid „zoo prach tig" naar voren kwam, werden uit het door de „Goessche Courant" gegeven verslag geknipt. In zeer rustig gekozen bewoordingen werd eerstgenoemd blad daarover door zijn Goesschen vrijzinnigen collega op de vingers getikt en wij hebben het daar over geschrevene toen in de „Perskro- nivh onzen lezers aangeboden. Welnu onze stellige verwachting was, dat „De Zeeuw"" ook op dit inge zonden stuk zoude springen als de bok op de havefkist. En ziet, dat is precies zoo 'uitgekomen: voorzoover het anti- Vrijheidsbondsch was, heeft „De Zeeuw" ons Ingezonden, met de gretigheid waar mede een gier zich op een biefstukje zoude storten, in zijn redactioneele ko lommen overgenomen ent zelfs een enkele sprekende zinsnede, die bij ons gewoon gedrukt was, extra vet laLen zetten: „dat er zeer veel landbouwers zijn, die den V. B. gedaan zullen geven". Heerlijk, kostelijk, verrukkelijk, niet waar? De kritiek op den tegenstander, yr:af>r 'e 200 *ük op bent, wordt je daar zóó inaar in den schoot geworpen Van ons onderschrift, dat toch in de journalistiek met het Ingezonden stuk als één geheel beschouwd pleegt te worden, neemt „De Zeeuw" natuurlijk fi, w®er ëeer> woord over, even natuur- i destijds mr. Knottenbelt ver donkeremaande. Maar nu een vraag: meent het Goes sche a.r. dagblad nu waarlijk, dat zijn lezers het voor zulk een eenzijdige halve en tendentieuze voorlichting dankbaar zullen zijn Of zouden niet veeleer de a.r. Zeeu wen verlangen, dat men hun ook de tegenargumenten voorzet, zoodat zij zelfstandig zich een oordeel kun nen vormen Als „De Zeeuw" meent, dat zulks uit politieke overwegingen minder „handig" is, dan heeft het blad toch wel een lagen dunk van de zelfstandige oordeelskracht zijner lezers Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent. (Ingez. Med.) EERSTE KAMER. Staatsbegrooting. Bij de gister voortgezette algemcene beschouwingen zeide de heer van Lanschot (r.k.), dat de politiek der sociaal-democraten er een is van avontuur en wanhoop. Hij voelde veel voor een industrie-bank, doch niet voor een crisisprogram. Het kabinet, dat overwegend goede eigenschappen bezit, behoort te blijven). De heer W i b a u t (s.d.)achtte bijzondere voorzieningen noodig voor vele gemeenten, die nadeel hebben van de tegenwoordige wet op finantieele verhouding. Hij bepleitte grootere zelfstandigheid in gemeentelijke uitgaven. De heer van Embden (v.d.) hield weder een ontwapeningsbetoog, zeg gende sinds 1914 in de weermacht geen bevestiging meer te zien. Verzet tegen mobilisatie kan niet beschouwd als in breuk op de democratie, want in den mobilisatietijd zetten de militaire auto riteiten alle rechten des volks stop. De heer Slingenberg (v.d.) achtte den finantieelen toestand niet ongunstig, wijzend op helastingoverschotten uit vorige jaren. De heer Koster (lib.) wees op de ongunstige conjunctuur voor vele bedrij ven, waaronder de scheepvaart. De wereldcrisis is te wijten niet aan de voortschrijdende techniek, doch aan gebrek aan vertrouwen. Een snelle uit voering van groote werken is gewenscht. Heden voortzetting. TWEEDE KAMER, Indische begrooting. Afdeeling onderwijs der Indische be grooting. De heer Gerhard (s.d.) drong aan op goede kweekscholen, en de heer S e v e rij n (a.r.) vroeg de totstandko ming eener algemeene volksschool, en meer desascholen. De heer M o 11 e r (r.k.) acht de confessioneele school beter voor wat betreft de karakterhervorming en opvoeding dan de openbare, de heer van Boetzelaer (c.h.) oordeelde, dat de volksschool zich niet genoeg in het inlandsche leven past, en de heer Joekes (v.d.) meende, dat in het al gemeen een groote achterstand is 'n te halen op het gebied van het onderwijs. Hij kwam op tegen dienstbaar maken van de school voor de zending. Veel te weinig wordt er gedaan aan volksonder wijs en ambachtsonderwijs, oprdeelde de heer t e r L a a n (s.d.) Hij diende voorts een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de nieuwe reri- regeling voor alle ambtenaren dient te gelden. De heer de Visser (commvond op geen enkel gebied de verwaarloozing zoo groot als op onderwijsgebied. De minister van koloniën, de heer de Graaff kan niet ingaan op net herordeningsplan, dat nog in een begin stadium verkeert. In sommige streken is 't moeilijk de desaschool ingang te doen vinden. De minister meent ook dat con fessioneel onderwijs het best is voor karaktervorming. De afdeeling onderwijs werd daarop goedgekeurd. Heden voortzetting. DE BEGROOTING VAN FINANTIFN. Uit de Memorie van Antwoord op net V.V. der Eerste Kamer over de begroo ting van financien zegt de minister aan gaande de beurscrisis: Er zijn rampen, die de regeering be treurt, maar niet voorkomen kan. Daar toe behooren de verliezen, aan de beurs geleden. De regeering is niet van mee- ning, dat deze uitsluitend hun oorzaak vinden in een immoreel spel van bais siers. Zij vinden mede hun oorzaak in le. de tijdsomstandigheden; 2e. in eigen schuldige speculatiezucht. Indien de huidige gebeurtenissen er toe mogen bijdragen, dat sommigen door schade en schande wijs worden en mitsdien de in de tweede plaats genoemde oorzaak wordt teruggedrongen, zal de regeering zich daarover verheugen. De resteerende oorzaak het im moreel spel van baissiers door wet telijke maatregelen weg te nemen, stuit In dezelfde mate, als ge wenscht te ontvahgen, moet ge geven; wilt ge een geheel hart, geef dan een geheel leven. af op onöve'komenlijke bezwaren. Voor eerst zou alsdan ook de hausse-specu latie, die even ernstige gevolgen voor derden kan hebben, aan banden moeten worden gelegd. Doch noch het een noch het ander zou practisch mogelijk zijn, zonder invoering van een zóó uitgebrs:de controle en> zóó scherpe maatreg len van tucht, dat ook de reëele effecten handel daardoor ernstig zou worden be nadeeld. Reeds om die reden meent de regeering zich van dwingende maatrege len te moeten onthouden. Aangaande de belastingbetaling op postkantoren zegt de minister: De ge troffen regeling werkt zeer goed en de minister stelt zich Voor te dezen aan zien bij de volgende begrooting een stap verder te gaan. De minister heeft onlangs, naar aan leiding van een in de Tweede Kamer uit gesproken wensch doen onderzoeken, of de inkomensgrens, waar beneden vrij stelling der rijwielbelasting wordt verleend, niet hooger gesteld kan wor den, doch ernstige administratieve be zwaren hem daarvan doen afzien, V.A.R.A., A.V.R.G, EN DE UITZEN DING VAN DE MATTHAUS PASSION Het „Volk" verneemt, dat de A.V. R.O. zich gewend heeft tot de V.A.R.A. met verzoek om haar zendtijd af te staan op Zaterdag 28 Maart, op welken datum in het Amsterdamsche Concert gebouw de „Matthaus Passion" woidt uitgevoerd. De A.V.R.O. motiveerde dit verzoek met het verlangen, dat onder de luisteraars bestaat, naar de uitzen ding van dat werk en verklaarde zich bereid den eigen zendtijd op 29 Maart aan de V.A.R.A. af te staan. De V.A.R.A. heeft, vernemen, wij verder, geantwoord, dat zij zulk een ruil pas zou kunnen overwegen, wanneer de A.V.R.O. ook op ander gebied in het belang der luisteraars een minder onver draagzame houding jegens de V.A.R A. aannam. Waar dit echter niet het geval is, heeft de V.A.R.A. onmiddellijk maat regelen genomen om de „Matthaus Pas sion" zelf uit te zenden. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Tiel, ter standplaats de gemeente Zaltbommel.; L. Offermans, candidaat-notaris te Nij megen. HET DREIGEND CONFLICT IN WEST-BRABANT. Gisteren vergaderden de vertegen woordigers van alle Boerenbonden aan gesloten bij den kring Steenbergen en eenige afgevaardigden van de kringen Fijnaart en Standdaardbuiten te Steen bergen om de eischeni der R. K., Chri en Mioderne Landarbeiders-organisaties te bespreken. Aanvankelijk hadden deze laatste drie organisaties handhaving der bestaande loonen geëischt voor 1931, doch hadden thans hun eischen gewij zigd en vroegen handhaving der loonen tot 1 April a.s. In deze vergadering werd hiervan me- dedeeling gedaan, evenals van het stand punt der werkgevers die een loonsver laging van 15 pet. wenschten tot 1 April terwijl dan nieuwe onderhandelingen zullen worden gevoerd. De vergadering besloot om opnieuw een onderhoud aan te vragen met de leiders der landelijke arbeidersorganisa ties. De datum van 1 April was door de werkgevers- en werknemers-organisa ties bepaald, omdat men tegen dien tijd de, maatregelen van de Regeering ver wacht. BE INVOER VAN ROZEN IN CANADA Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Lovinik, in verband met de door de Canadeesche regeering gehevén wordende buitengewone rechten ten aan zien van invoer van Nederlandsche ro zen heeft de minister van buitenland- sche zaken geantwoord, van meening te zijn dat een willekeurige vaststelling van de „fair market value", als hier bedoeld, ook voor verschillende andere Neder landsche artikelen ernstige gevaren biedt, mede in verband met het feit dat deze regel niet geldt voor Britsche uitvoerar tikelen. De minister beschouwt de handelwijze der Canadeesche regeering als niet im overeenstemming met het systeem der ad valorem rechten, dat o.m. is vastge legd in het Fransch-Canadeesche handels verdrag, van welke voordeelen Nederland als meest begunstigde natie geniet Reeds hebben de stappen, ondernomen 'ten einde te verkrijgen dat de maatregel werd opgeheven ten aanzien van rozen struiken en dat al terstond de toezegging werd gedaan dat de reeds bestelde strui ken onder de oude voorwaarden zouden worden toegelaten en mogen worden af geleverd, voor wat het 'laatste punt be treft het gewenschte gevoig gehad Krachtens besluit van 13 Feb. j.l. is de toelating in Canada van de voor 1 December 1930 verkochte rozenstruiken onder de oude voorwaarden verzekerd, ■mits de invoer geschiedt vóór 16 April a.s. De vermelde stappen worden thans ge volgd door verder overleg voor wat be treft de zaak ten principale aan uw ■\f glaasje. aam mou \m ps&eu, j <3SS B«é O (Ingez. Med-) ZEELAND. Zij wisten hei J Toen tijdens den wereldoorlog enkelie malen vliegeniers van de oorlogvoerende landen hoven Zeeland bommen lieten vallen, wees men op de slechte geogra- phische kennis in het buitenland, waar men niet wist, ld! at Sluis, Goes en Zierik- zee in Nederland en niet in België liggen neen, zoo iets, zou een Nederlander niet kunnen doen. Nu lcomt ons echter een bericht on der de oogen waaruit blijkt, dat men met zulkeen critiek voorzichtig moet zijn, want het doet zien, dat het gemeentebe stuur van Amsterdam al heel weinig van aardrijkskunde af weet, en dan doelt dat niet op de wereldaardrijkskunde, maar op die van ons eigen land. Het is te waardeeren, dat men in een der nieuwe deelen der stad een Zeeuw- sche huurt wilt scheppen, maar niet dat men daar in naast de goed-Zeeuwsehe namen: Walcherenstraat, Duivelandstraiat Tholenstraat, Noord-Bevelandstraat en Zuid-Bevelandstraat, ook namen wilt ge ven van Zuid-Hollandsclie eilanden, als Voornestraat, Goereesttraat, IJselmonde- straat, Tiengemetenstraat, IJselmonde- straat en Beijerlandstraat. Deze hooren in een Zeeuwsche buurt niet thuis, en er blijven nog Zeeuvvsche namen van eilanden, steden,, waterwegen enz. voldoende over om de zes laatste te vervangen. MIDDELBURG. De heer A. van den Ende herdacht den dag", waarop hij voor veertig .jaair als kleermakersknecht hij de firma M Volkrijk Liebert en Co., thans N.V. v.h. Jac. M. Doorenbos in dienst trad. Zoowel zijn tegenwoordige patroon, als de leden van het personeel der zaak zorgden, dat dezen dag voor den jubila ris niet ongemerkt voorhij ging Avro.-toespraak. Op den Avro-avond in dc Concert- en gehoorzaal heeft in de pauze de heer Perey, Avro-consul voor Noord-Brabant en lid van het hoofdbestuur, een toe spraak tot de uit alle deelen onzer pro vincie opgekomen Zeeuwsche luister vinken gehouden. De minister aldus spr. zegt wel „de Avro is niks bijzonders", maar dat is toch niet heelemaal juist. Onze Radio bode heeft een oplaag grooter dan een kwartmillioen; de vrijwillige bijdragen der luistervinken liepen op van f 6000 in '24 tot ruim f 767.000 in het „ramp jaar" 1930 (Applaus). Spr. oefent dan, in goedmoedige be woordingen, kritiek op „andere" ver- eenigingen en zegt dan: ons batig saldo bedroeg op 31 Dec. 1930 f 1.200.000 en zeg nu maar eens, dat die vereemging „niks bijzonders" is. (Applaus). Enkele woorden wijdt spr. aan de interne moeilijkheden, die er geweest r VADERLANDSCHE BANK 1 IVoor Belaste Waarden, Den Haag, 8 OOI tegen beurskoers 4 f) fl 9 h Q OBLIGATI1N a |J |J (Ingez. Med.) zijn hoe een zekere groep aldus spr. langs revolutionnairen weg de macht in handen wilde krijgent, Maar dat lukte niet, mede dank zij het pal staan van den Avro-consul voor Zee land, den heer Adriaanse. (Daverend Applaus). Spr. behandelt dan de eigen-zender quaestie; het geld is er, maar de ver gunning blijft uit. En de deur van den minister is dicht voor ons. Waarom? Omdat wij opruiers zouden zijn Weet ge, wat ons gevoel tot uitdruk king brengt? Toen de 1,400.000 Avro- luistervinken op Houtrust gezamenlijk het aloude Wilhelmus aanhieven, dat is onze revolutiestem (Applaus). Temidden der Zeeuwen, aldus eindigt spr., zeg ik ook van de Avro: Luctor et Emerge. Steunt ons in onzen rechtvaar digen strijd. (Warme instemming.) Later heeft een der Middelburgsche bestuursleden van de Avro, mr. J. Moo- lenburgh, den heer Marek Weber in het Duitsch toegesproken en hem een groote lauwerkrans met de Middelburgsche kleuren om den schouder gehangen en vervolgens werd, bij monde van denzelf den' spreker, den heer Weitzel een twee tal zilveren servetringen voor zijn aan staanden huwelijksdisch aangeboden. Beide ringen waren van ons stede-wapen voorzien. De heer Weitzel dankte, mede namens den heer Weber, voor de hulde en de warme ontvangst. VLISSINGEN. Naar de Vlissmgsehc Courant ver neemt werd Woensdag aan den commis saris van politie mededeeling gedaan dal ten opzichte van een ambtenaar alhier chantage ~\vas gepleegd door steunlrek- kenden, die hiervoor op verschillende- tijdstippen gelden had ontvangen. (Bedoelde ambtenaar was Donderdag morgen aan het bureau van politie ont boden om inlichtingen te verstrekken. Hij |g|af den wensch te kennen te wachten lot de commissaris van politie, die op dat tijdstip afwezig was, op zijn bureau zou zijn teruggekeerd, teneinde de zaak mét den commissaris te hespreken. 'Woensdagavond laat had hij evenwel reeds 'n 'langdurig onderhoud met den commissaris op diens bureau (gehad. Toen om circa 12.45 Donderdagmiddag een agent van politie in de wachtkamer kwam', bemerkte hij dat de bovenbedoel de ambtenaar een eind aan zijn leven had gemaakt. Onmiddellijk' werden twee medici ontboden, die nog kunstmatige ademhaling toepasten, doch slechts den dood van den betrokken persoon konden cons ta tee re-n. De commissaris van politie heeft on middellijk .het parket le Middelburg met het gebeurde in (kennis gesteld Op 10 Maart en! zoo noodig op 11 en 12 Maart a.s. zal worden geschoten met geschut, geplaatst op den Weste lijken oever van de Marinehaven te Vlissingen en op 24 Maart en zoo noodig op 25 en 26 Maart met geschut ten Z. van het licht van Kaapduinen. De schietoefeningen zullen te 9 h. aan vangen. Op of nabij de batterij, vanwaar wordt geschoten, zal van één uur voor den aan vang tot het einde der schietoefeningen een roode vlag geheschen zijn. Zeevarenden worden verzocht, zich op genoemde dagen niet zonder nood zaak op te houden in het gedeelte van de Wester Schelde en van de reede van Vlissingenj, tusschen de lijnen getrokken van de batterij aan de marinehaven in Oostelijke en Zuidelijke richting tot een afstand van 6500 en op 24, 25 en 26 Maart in een gedeelte van de Galgeput, Oostgat en Deurlo tusschen de lijnen ge trokken van de batterij te Kaapduinen in Noord-Westelijke en Zuidelijke richting tot een afstand van 10800 m. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Donderdagavond ver-, ■gladerde de Chr. Werkliedenvereen i.ging „Arnemuiden" onder leiding van den heer Johs. Crucq in de Openbare

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1