TWMDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZBEUWSCHE MIDDBLBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 5 MAART 1931, No. 54. AMERIKAANSCHE NOTITIES ZEELAND. WEERBERICHT etc. HOOGWATER VLISSINGEN. Middelbare tijd. Trjjdag 6 Maart 2.21 14.48 "Saterdag 7 3.03 1181 fondag 8 8 51 16 14 Vlaandag 9 4 84 17 02 Dinsdag 10 ,1 5.20 17 48 Woensdag 11 612 18 48 Donderdag 12 7.24 20.07 KUNST EN WETENSCHAP. Wat hoort onder groot New- York?Menschen opeenhoo- ping. Wat stagnatie in den geregelden gang kost. De droogte van het afgeloopen jaar en de watervoorziening. Zuinigheid geboden Volgens de laatste telling bedraagt de stad New-York ruim zes millioen inwo ners, maar de groote vraag is maar: wat wordt er onder de stad New-York ver staan? De vijf „boroughs" of districten, 'ieder met een burgemeester en een ge meenteraad aan liet hoofd, ressorteeren onder het groote stadhuis in Chamber Street en opperburgemeester James J. Walker; het zijn de districten Manhattan, Bronx, Queens, Brooklyn, en Richmond. Dit alles is strict New-York City, nxaar onmiddellijk daaromheen biggen zooveel grobtere en kleinere plaatsen, dat zij eigenlijk een geheel met de stad vormen. Waar begint White Plains of Yonkers, vraagt men zich af bij het doorrijden per tram of auto. Hetgeen allemaal beduidt, dat het onderlinge verkeer van voer tuigen en menschen zich over een veel grooter gebied uitstrekt dan de City. En op die manier is men gaan spreken van Greater New York of Groot New York en dan komt men tot een totaal van onge veer elf millioen menschen, die wonen of hun bezigheden in 'de stad heb ben. Die elf millioen wonen bij wijze van spreken op een kluitje en qua dicht heid van bevolking veel en veel érger dan zelfs op Java, dat er beroemd om is. Het is bijna ondoenlijk er zich een goede voorstelling van te vormen, zelfs al zou ik met cijfers komen aandragen, die toch allemaal in de zes of negen nul len loopen. Maar iedereen kan begrijpen, dat bij zulk een opeenhoping1 van men schen niet de minste afwijking mag plaats hebben in den gieregelden gang van za ken of er gebeurt een kptaslrophe. Hoe men aan die berekening in dollars en centen komt? Bvb. Op een goeden mórgen hangt een zware mist over de stad. Nu wil het geval, dal er 's morgens per trein, boot, tram en auto een heele bevolking als de stad Amsterdam' naar New-York toekomt om daar het dage- lijksch werk te doen. Sommigen beweren dat het er 700.000 zijn, anderen schatten het aantal veel hooger. Die menschen worden opgehouden door den mist en komen in plaats van om 8 of 9 uur pas om 10 uur of nog later op hun kantoor. Al die gemiste honderdduizenden werk uren worden door statistici en efficiency- experts netjes in do bars omgezet en het totaal daarvan vormt werkehjk een "duizelingwekkend bedrag. Of stel, dat er 's nachts een heftige „blizzard" of sneeuwstorm plaats heeft, die in een paar uren tijds alles vol go oil met een paar voet sneeuw. Direct gaat het rader werk langzamer met de gevolgen van- jtien'. in aen nacrn Komen uit alle vier wmOiSterKen zonaer ophouden groote .remen met meiK,. groente, eieren en an dere voedselproducten naar de stad toe. Maar een paar voet sneeuw maakt de wegen moeilijk of geheel onbegaanbaar, verstopt de wissels, belemmert vlug la den en lossen en de menigte merkt het direct in de winkels„nog geen melk ontvangen, het brood nog' niet bezorgd!" Niet in één winkel, maar overal. Niet alleen in Midden-Amerika, waai de farmers bij duizenden tot den bedel staf gebracht zijn en gevoed worden door het Roode Kruis, maar ook hier in liet Oosten des lands is veel te weinig regen gevallen. Zoo weinig, dat de New-York- sche watervoorziening leelijk in de war geraakt is. Waar haalt een statl als Grea- ater New York al het leidingwater van daan? In het kort gezegd bezit de stad XXIV. Dit verwekte bij ons een grote gerust stelling, want wij hadden al dikwijls on dervonden, qat die groote heeren soms allesbehalve vriendelijk en kwalijk te na deren waren. Wij werden alzoo de stad binnengeleid, en ons door eenen politie commissaris aangewezen, in welk buis wij ons moesten begeven. Op de deur werd met een stuk krijt 'het getal aan gewezen. hoe veel er in ieder huis zou den zijn, Ik behoorde bij een getal van vijf; onze kibitken hielden voor°hel aan gewezene huis stil, wij stapten er af namen ons bundeltje in de hand, en klopten aan. Doch er werd ons 'geen (gehoor gegeven, wij zetten ons voor de deur neder om te wachten, tot dat er opengedaan werd. Doch toen ons dal ver veelde, klopten wij andermaal maar wat sterker aan. Eindelijk werd de deur ter halve opengedaan, en nadat men ons braaf uitgescholden en toegespogen had, weder toegesmeten. Terwijl men nu be zig was oin onze overige lotgenoolen hunne woningen aan te wijzen, zaten wij daar als veriatenen op de straat, niet wetende wat wij zouden doen. Eindelijk besloten wij twee uit ons midden te be- een uitgestrekte vlakte aan reservoirs en meren in een groote cirkel van tien tallen kilometers daarbuiten. De Kensico en Ashokan-reservoirs zijn twee kunst matig gevormde meren, die behalve huil nut veel hebben bijgedragen tot een nieuw natuurschoon. Op de tienlallen meren rond New-York is het 's zomers verboden met motorbootjes te varen of te zwemmen, met een bijzondere ver gunning mag men er wel visschen en met een kano op varen. Onderling staan zij allen met elkaar en met de New- Yorksche waterleiding in verband door middel van buizen, waai' een sleepboot doorheen zou kunnen varen. Zij worden gevoed door bronnen, beken en natuur lijk door regenwater en gesmolten tejneeuw. De reservoirs en nieren nu hebben in de laatste 36 jaar niet zoo La/tg ge staan Een droge zomer, een droge herfst een koude winter met sneeuw, die al Weiken blijft liggen, dit alles is niet be vorderlijk voor watervermeerderingDi rect hebben burgemeester en wethou ders zich tot de bevolking gewend met het verzoek om zuinig in het waterge bruik te zijn en wat een veeg Teeken is: over de radio wordt nu de dubbele (klaagzang gezonden van „zendt een bij drage naar liet Roode Kruis voor tie farmers'" en „laat geen water noodéloos wegloopen". Hoeveel millioenen gallons (een gallon is 41/2 L.) New-York per dag gebruikt en hoeveel .er nog maai' be schikbaar zijn, zoolang er niet een beetje .'bij kómt, loopt in de zooveel cijfers, (die bovendien niets zeggen, dan dat wij het nog drio maanden kunnen uit houden, indien er geen druppel bijkomt, dat ze beter onvermeld blijven. Aangezien de stad per jaair met onge veer 200.000 zielen toeneemt, leert de toestand wel, dat men nooit ver genoeg in de toekomst kan zien en dat de meest giganteske maatregelen op den duur niet zoo geweldig blijken. Inmiddels moet de New-Yorker zuinig zijn. Hel is nog niet zoover gekomen als in hel Westen, waar verboden is een bad te nemen of zijn auto af te spuiten. De groote vraag is: zal de New-Yorker zicli tegenover deze drooglegging een ibeetje inschikkelijker betoo-nen dan te genover de nationale, die hij met voeten treedt? En in verband daarmede heeft de brandweer ook een waarschuwing de wereld üigezonden 0111 nog voorzichtiger te zijn met brand dan anders, want de tonnen water, die noodig zijn om een fikschen brand te blusschen en een New-Yor,ksche brand kan niet voor de poes zijn kunnen beter aangewend worden. Prov, Statenverkiezing. Naar wij' vernemen heeft de he-er M. W. Koster, aftredend Chr. Hist, lid der Provinciale Slaten zich teruggetrokken van de voor den kieskring Hulst vastge stelde lijsl en wenscht dus ook hij niet meer in de Staten terug te keeren. Alles wijsl er al meer en meer op, dat een groote verandering van personen in de Slaten zal plaats hebben, ook al onder gaat de zetelverdeeling over de partijen weinte of aéen verandering. MIDDELBURG. De Kleermaker en de Kabouteis. Het is uitgekomen, zooals wij Dinsdag voorspelden, er was ook gisterenavond geen plaatsje in den Schouwburg oulbezet Dij de derde opvoering van het vroolijk spel door meisjes en jongens. Er moesten ook nu nog vele personen teleur worden gesteld, en er kwam van (ziekere zijde reeds aandrang 0111 een vierde opvoering, maar de organisatoren begrepen goed, dat driemaal scheeps recht is en dat er vooral in het belaing van de kinderen, hun gezondheid en noeuien om ons in persoon bij den gou verneur óver deze schandelijke 'behan deling le beklagen. Hiertoe werden de lste luitenant S. en ik verkozen. Na dus op sfpaat in de opene lucht ons toiilelj zoo goed mogelijk gemaakt te hebben, begaven wij ons naar liet gouvernements huis. Hier werden wij dadelijk tegengehou den en ons de toegang belet, deels dooi de schildwachten, deels door de knechts, welke ons te* kennen gaven, dat de gou verneur £an tafel zat en dus niet te spreken was. Dit schrikte ons evenwel niet pf, wij drongen als het warer met geweld in huis, voorgevende, dat wij zijne excellentie noodzakelijk spreken moesten. Dit had ten g|evolge, dal er een knecht uit de eetzaal te voorschijn kwam, len einde naar de oorzaak dezer onverwachte beweging te vernemen. Deze ons ziende ging beriglen, dat er twee gevangenen waren, welke er op aandron- 1 gen .oiiii zijne excellentie le spreken. De gouverneur met zijne gemalin en eenLge andere dames en heeren aan tia- fel ziftende, giebood dat men ons zoude laten naderen. Na dat wfj met gepaslen eerbied binnen gekomen waren, vroeg hij ons, wie wij waren en wat wij bte- geerden. Hij sprak Hoogduitsch en ik beantwoorde zijne vraglen in dezelfde taiaH Toen de edele man bemerkte, dat wij geen Franschon waren, verzogt hij ons hun werk, ook weer een einde aan moet komen. De derde opvoering is niet minder t'.uccesvol geweest dan de beide eerste; de aanwezigen hebben meermalen na ieder bedrijf doen „halen" en ten slotte moést hel laatste zangnummer ten deele worden gebiseerd. Leiders en uitvoerenden kunnen zich ervan verzekerd houden, dat zij honder den personen, oud en jong aangename uurtjes, hebben bezorgd. ZUID-BEVELAND. KATTENDIJKE. I11 de Maandag, gehou den raadsvergadering werd medegedeeld, dat op verzoek van Ged. Stalen is inge trokken een wijziging der aigemeene po litieverordening, waarbij bepaald werd de maximumsnelheid, doch de Raad besloot geen nieuwe afzonderlijke strafverorde ning vast te stellen. Aan "VV. Nieuwenhuize te Kattendijke wordt toegestaan een hekwerk te plaat sen als aan den overkant en zal hem als bijdrage f 1 per M. gegeven worden. Het circus Gleich te Rj'cslau wenscht voorstellingen in deze gemeente te ge ven, en wil daarvoofj f 2000 geven. Be sloten geen bezwaren te hebben, mits ook eventueele politiekosten vergioed worden. jBtesloten ladhaesie le betuigen aan het bekende adres van Arne|muiden inzake vak' j tobt. 2 E O.-wet 1920. Besloten toe te treden tot het Werkloos heidsbesluit 1917. Aan de Commissie tol werkverruiming te Goes zal bericht worden dat er in deze gemeente geen werken te doen wa ren en gevraagd .of als er een bijdrage verleend werd, daq ook de werkloozen in deze gemeente elders werk kunnen krijgen. (Bjesloten werd tot liet vaststellen eener verordening volgens art. 178 gemeente wet. De oo uw verordening als bedoeld bij art. 1 der Woningwet werd met 4 legen, 2 'stemmen (van der Kemp en Hun- dersnïarck) vastgesteld. Met 't gemeentebestuur te Goes zal n contract opgemaakt worden inzake een barak voor besmettelijke ziekten. Van de Gasthuisbarak zal in hoofdzaak gebruik gemaakt worden. Door de heeren Hundersmarck en van der Kemp. werd een motie van wantrou wen legen het beleid van B;. en W. inge diend op grond dat zij de Raadsbesluiten niet uitvoeren zooals deze worden vast gesteld. Deze motie werd verworpen met 4 tiejojen 2 stemmen, die van de voor stellers. RILLAND. BiATH. Dinsdag vergader de de gemeenteraad. Naar aanleiding] van de ingekomen verslagen van de Com missie van toezicht op het L. O. en de commissie tol wering van schoolverzuim vestigde de heer Van 't Leven er de aandacht op, dat de grenzen tusschen ge oorloofd en ongeoorloofd schoolverzuim fiiet door alle hoofden van scholen ge lijkelijk worden getrokken. Besloten wordt hm een verzoek le richten tot de commissie tot wering van schoolverzuim om" mét de hoofden van schoten overleg te plegen. Het bekende verzoek van de gemeente Arnemuiden Wordt voor kennisgeving aangenoimjejnf. - Aan den heer K. van Munster werd ontslag verleend als hoofd der O. L. school te Bath, wegens zijn benoeming te Apeldoorn. Besloten wordt toe le treden tot het werkloosheidsbesluit 1912 Een adres der ingestelde commissie van werkverruiming op N.- en Z. Beve land, olm een bijdrage te geven van 1 cent per inwoner uit de gemeentekas, wordt verworpen met 5 tegen 2 slem'men, voor de heeren Dronkers, en Van 't Leven. De raad vereenigde zich met het ont werp, samengesteld door den lieer F. G. C. Rothuizen voor liet uitbreidings plan der gemeente. Ingekomen is een adres van verschil- aan zijne tafel plaats le nemen en vain het opg'edischte gebruik te maken. Men kan begrijpen, dat wij ons dit geen twee maal lieten zeggen. Zulk een diner toch was geheel buiten onze berekening. Wij namen dus plaats en deden, zonder even wel de bescheidenheid, die een welop gevoed mensch betaamt, uit het oog te verliezen, onze aardsche tabernakel ee(ns regt wat te goed. Het eten smaakte ons heerlijk, en de wijn wa-s ook lang geen krabhals en fris. Wij hielden hier een maaltijd zoo als ons in vele miaanden niet ten deel was gevallen. Men deed ons intussclien vele vragen, die wij alle al etende (wanl wij smeedden 1111 het ijzer terwijl het beet was) beantwoorden. Toen de tafel afgenomen was, slond men op, een porle-brisée opende zicli en het ge zelschap begjaf zich in een andere zaal, wij volgden den trein, aan het einde dier zaal was een oamapé of sopha ge plaatst, waarop zich de gouverneur en zijne ega plaatsten; het -overige gezel schap zette zich in een halven cirkel Ier wederzijde op stoelen, wij voegden ons hierbij, sch.oon wij- door onze arm hartige kleèding een singulier conlrast met deze welgtekleede dames en heeren maakten. Niemand editor scheen dit te willen bemerken en men bewees ons dezelfde oplettendheid, alsof wij aldiaar in gala verschenen waren. Zulk een ge drag! deed deze menschen waarlijk' eer aan. 'Zij toonden dat zij gevoel voor! lende aangeslagenen in de zake 1 ij k e bedrijfsbelasting, houdende ver zoek .om deze belasting op te heffen met ingang' vani 4 Januari '31. Bi. en Wi. hadden praeadvies uitgebracht en er vooral op gewezen dat deze belasting1 welke f 4000 opbrengt dan wordt ver legd op anderen, daar de gemeente deze inkomsten niet kan missen. Als men. hel bedrag v-an f 4000 tracht te vinden door verhooging van de opcenten ,op de per- soneele belasting wat een vermeerdering van 70 opcenten heleekeiit, zouden de inwonende landbouwers dit voor een groot deel moeien betalen uit hun nega tief. HeL voorstel van Bj. en W. om op het adres afwijzend te beschikken voor zoover 'betreft inwilliging met ingang van 1 Jan. '31 wordt met algem. stemmen aangenomen, terwijl de Raad besluit bij de begroeting voor 1932, de vraag onder het oog te zien, of alsdan en zoo ja in welke mate aan de wenschen van adres santen kan Worden tegemoet gekomen. SCHOUWEN-DUIVELAND, Gemeenteraad van Zierikzee, ZIERIKZEE In de Dinsdag gehouden raadszitting werd medcdeelitig gedaan van een schrijven van Gedep. Staten be treffende de ha-venverlichting, waaruit bleek, dat genoemd college vasthield aan het genoemde bedrag van f 400 wat zij meenden dat de gemeente hal te be talen, indien zij verlichting van het ha venhoofd wenschte, Na bespreking werd besloten, dat de heer De Broekert deze kwestie, wat de kosten betreft, zou on derzoeken. Aan den! heer H. van Wijk zou een bedrag aan vergunningsrecht worden teruggegeven. Aan den heer P. Roedoe werd eervol ontslag verleend als stads omroeper en in zijn plaats benoemd de heer C. van Aken. Besloten we*'d een boom te doen rooien voor de R.-K. Pa rochie, nu was komen! vast te staan, dat het omspannen met een band het gevaar voor de omwonenden niet zou weghelpen. Een verzoek van de heeren P. J. van Tilburg en G. J. den Dekker om van de gemeente een stuk grond (Brandpad) te mogen koopen, vond bestrijding, om dat door het toestaan het gevaar zou ontstaan van een ontsiering van het Slingerbosch, vooral wanneer verdere bebouwing zou volgen. Besloten werd, dat B. en W. deze zaak nog eens zou den aanzien. Eeni verzoek van het R.-K. Kerkbe stuur van den H. Willibrordus om be schikbaarstelling van gelden o. 1. voor nieuwe schoolbanken, werd door dat bestuur ingetrokken. Het bestuui ver klaarde het zich accoord met het voor stel van B. en W., om oude nog uitste kende banken te doen veranderen en geschikt te maken voor gebruik. Aan w'erklooze timmerlieden zou daarbij ook gelegenheid worden gegeven in te schrijven. Aangenomen werd de wijziging der verordening op de begrafenisrechten, met daa'aan verbonden verhooging der bedragen voor het begraven en verhoo ging van vergoeding van de lijkrienaars, de grafdelvers en den opzichter. Na een bespreking in besloten zitting werd als hoofd van de U. L O. school benoemd de heer T. Broere, met 12 van de 13 stemmen. Een stem was uitge bracht op den heer Dieters te Utrecht. Hierna ontstond een uitvoerige be spreking over de werkloosheidsvoor ziening in deze gemeente, naar aanlei ding van een verzoek van den Zierikz. Bestuurdersbond en de afd. van de S, D. A. P., die invoering vroegen van het door deze organisaties en den R.-K, Volksbond gpzonden adres, In het adres werd gevraagd voor georgamse >rde kostwinners f 12 per week; ongeorgani seerden iets minder; deze bedragen te verhoogen met f 4 per inwonend ge zinslid, tevens gedurende den winter te menschen waarde hadden, en hel kleed van de man wislen te onderscheidert Men deed ons, echter met alle mogelij ke kieschheid, verscheidene vragen, die wij alle ig'ul, majar met gepaste welvoege- lijkheid beantwoorden. Er werd koffij en likeuren (gepresenteerd, waarvan wij ook een (betamelijk gjeoruik miapkle. Nadat alles afgeloopen was, vroeg de gouver neur ,ons eindelijk, wat onze begeerte was Ik gaf hem ons geval rondborstig en naar wiaarheid te kennen, er bij' voegende dat drie onzer kameraden nog op de straat zaten te wachten. Oogenblikkelijk gaf hij aan een zijner ondergeschikten last, om met ons te gaan en te zorgem dat wij onderdak kwjamen en den be woner van het hjiis bij hem te brengén,. Met warme dankbaarheid voor de gemo te nc weldaden, namen wij afscheid van dezen edelen rnrm, die toonde een waar; mensclienvriend te zijn en een echt krijjgs- 'manshart te bezitten, die itn den over wonnenen en gevangenen niet den vij and, maar den ongelukkige ziet; en wie alle haat en wrok vergetende, bem met liefderijke toegenegenheid tegpmoct komt, zelfs strekte de brave man zijne edelmoe digheid zoo verre uit, dat h£j mij! en mij nen kameraad, gedurende de 5 dagen, die wij hier vertoefden, dagelijks aan zijne tafel noodigde. Deze gouverneur was een Lijf lander van geboorte en had weleer Frankrijk en Holland doorreisd. Walk een hemelsbreed ondersteld tue- 5 Maart. Hoogste: 775.5 te Stensela. Laagste: 746.1 te Isafjord. Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur van gisterenmorgen tot hedenmiddag 12 tl.: Hoogste: 44 gr. Laagste.: 28 gr. Weersverwachting van het K. N. M. I.: Meest matige Z.-O. fot N.-O. wind. Hel der tol licht bewolkt. Waarschijnlijk: droog weer Lichte lot matige vorst des nachts. Overdag lichte dooi. Vrijdag 6 Maart. Zon op 6.39; onder 5.45. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 6.15. Maan op 9.02 n.m.; onder 7.24 v.m. i.aatste kwartier 11 Maart. verstrekken één H.L. eierkolen en een toeslag op de huishuur, voorzoover deze f 1,50 te boven gaat. Ten slotte werd door de heeren Ger ritsen" en Doeleman een voorstel inge diend om niet minder aan steun uit te keeren dan f 8.50. De heer Catshoek, die het adres had verdedigd, diene, na verwerping van zijn voorstel daartoe, een amendement in, om boven deze f 8 50 ook nog toe slag te geven. Dit werd eveneens verworpen, en dat van genoemde heeren aangenomen. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, In de Woensdag gehouden vergadering hield de heer D. C. A. Bout een voor dracht, getiteld: Zeventien jaar pioniers arbeid onder de Papoea's, waar wij in aanraking kwamen met kanibalen, kop pensnellers en menschen, levend in t steen en tijdperk. Spreker is 17 jaar op Nieuw Guinea geweest. Eerst zeven jaar op Wesl- Nieuw Guinea, daarna twee en een half jaar in de Zuid-Geelvinkbaai en hierna ruim zeven jaar op Jappen een eiland in dé Geelvinkbaai. Hij bezocht meerdere malen het gebied ten Oosten van kaap d'Urville tot aan Hollandia. Spr. geeft een kort historisch o /er- zicht van de eerste aanrakingen der blanken met dit land. Nog altijd heet een klein eiland ten Noorden van Nieuw-Guinea „Middel burg". En het was Pieter van Eek een Middelburger, boekhouder en kaartma- ker der Oost-Indische compagnie, die Jacob Wylandt ter zijde stond bij 't bezoek aan de groote bocht met t fregat de Geelvink om Nieuw^Guinea in kaart te brengen. Naar dit schip werd de groote bocht later Geelvinkbaai ge noemd. Nieuw-Guinea zegt spr. is het schen dezen man en den brutalen stad houder van Wologda! Hieruit ziet men duidelijk welke de voordeelen van eene beschaafde opvoeding zijn en dat vooral het reizen den mensch veredelt, althans wanneer hij op de regte wijze reist en met eencn geest van oplmerking is 'bezield. Dan leert hij de deugden en gebreken van andere volken kunnen en tracht zidlï de eerste eigen te maken en de laatste te vermijden. Alle vooroordeelen, natio nale haat verdwijnen dan en Ihjj (teert in eiken mensch van welken stand of volk ook zijnen broeder kennen, hem be minnen en in het ongeluk steunen. Dan laat ik tot ons zelve terug keren. Onze vriendelijke huisbaas moest ons dus notens volens in huis nemen en dus kwamen wij eindelijk onder dak. .Het duurde ook' niet lanjg of de vriend kwam van zijne wandeling naar den gouver neur terug, doch Wij was daar lang zoo vriendelijk niet ontvangen als wij, wablj zijne excellentie had }\em een gevoelige vermaning' laten geven, om hem te lee- ren naderhand wat beleefder te zijn je- igtens vreemdelingen. Men ziet dus dat de gouverneur wel met menschen wist om te gaan en het suum cuique (ieder hel zijne te geven) zeer goed verstond. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5