4 zeeland. PROVINCIALE ZEEUWSCHÊ ^IDDELBÜRGSCiiE c.üÜRANT VAN WAAR KOM1 LENTEBLOEMEN VANDAAN Dr. Raoul Francé. Tocht naar Rus/and f DE STERRENHEMEL 4—11 Maart, 20 uur M T ZUID A KJ V Hls v/OENSDaG 4 maart 1931. No- 53. eerste dagen van de lenle hou- j den.allë menschen van bloemen De: lichte v.olkjcs, de-vroolijke zonneschijn; en het blijde gefluit van de vogeltjes j kunnen niemand onverschillig 1 ten en r.K ve geet rekeningen en acten, boe- ke en zakenbrieven voor de groene weiden en.den bloeienden boschrand. El madeliefje wordt met vreugde be groet en dé vergeetmijnietjes en paar de bloemen, de viooltjes en anjelieren zijn als altijd de trouwe metgezellen van de lente. Wat hebben die lieflijke lentebloemen nu te maken met zooiets dors en droogs als de plantkunde? Zeer veel. Want wanneer men beseft, dat een bloem niet maar uitsluitend een kunstwerk der na tuur is, dat zij niet alleen bestaat ter- wille van de schoonheid en de vreugde in onze omgeving, doch dat zij een drin gende noodzakelijkheid is, dan voelt men de verhevenheid van de groote wet, die zoowel van de bloemen als van de men schen eischt, dat zij een vast doel na streven en dat op de beste wijze. Bloe men zijn geen kinderen van de lentelucht en levensvreugde, doch van zorg en strijd om het bestaan. Als zoodanig kun nen zij ons nog des te liever worden, want zij leeren ons, uit den nood eeni deugd te maken, bij al hun moeite om zich in het leven te handhaven, ver spreiden zij nog schoonheid om zich heen. Onze lentebloemen zijn bovendien nog ait hun vaderland verwijderd; zij leven als vreemdelingen in ons land en deelen dus het lot van de Alpenbloemen, die ook geen Europeanen zijn. Om hun va derland te vinden, moet men ver reizen naar de door de zon beschenen steppen in het verre Oosten, die groote afgelegen weiden, waar onze lentebloemen oor spronkelijk thuisbehooren. Men zou zich moeten hegeven naar de grensgebieden van Rusland en Turkestan en naar het hoogland van Iran, soms zelfs naar den Himalaya om hen te vinden. Alleen de 'uchsia komt uit Zuid-Amerika. Wanneer men zoo'n doodsche steppe ijdens den bloeitijd ziet, zou men haar niet herkennen. Tusschen het in den vind wuivende bloeiende vedergras, dat hier te lande niet in het wild g-oeit, zou men een groot aantal oude beken den terugvinden: al onze droge siergras- <en, paardebloemen, distels en zwaard elies, salie en duizendblad. En in de enteflora van Turkestan zou evenals bij ns anemonen en lelietjes van dalen, ulpen era hyacinthen zien. Juist de lentebloemen komen bijna zonder uitsondering uit Azië en zii pas sen z'ch dan ook meestal niet vólkomen j aan bij ons klimaat. Hierin ligt dan ook de oorzaak, dat zij vroeger bloeien dan onze inheemsclie planten, terwijl zij in Mei en Juni/wanneer de klimaatsver- houdingen pas werkelijk goed zijn, eigenlijk hun tijd al gehad hebben. Dit geldt vooral voor boi- en knolgewassen, zooals anemonen!, paardebloemen en viooltjes; andere planten daarentegen, zooals de herfsttijloos, laten den goeden tijd eerst voorbijgaan. Al deze planten komen n.l. uit warmee streken, waar de winter in Januari of Februari al geëin digd is. Zij passen zich aan ons voorjaarsweer aan, door hun geheele huishouding an ders in te richten dan de planten, die in den zomer, bloeien. Zij sparen uit alle k-acht voor den moeilijken tijd, waarin zij werkeloos en machteloos moeten, blijven. De bollen, knollen of wortel stokken zijn hun provisiekamers en uit die reserve voeden zij zich ook nog in het begin van de lente. Daardoor be hoeven zij niet dadelijk vele en groote bladeren te vormen, d'e den bloe; slecht zouden! vertragen. Vele kleinere lente bloemen bloeien zelfs al, voordat zij hun blade-en nog goed ontplooid hebben, b.v. het peperboompje. Bij alle lentebloemen is dan ook de verhouding in grootte tus schen bladeren en bloemen veranderd en naar verhouding hebben zij alle groote bloemen. Wanneer men den laatbloeiern- den ridderspoor vergelijkt met het vroeg- bloeiende riddermanskruid of het 's zo mers bloeiende vingerhoedskruid met het vroegbloeiende leeuwenklauwtje, dan springt dit duidelijk in het oog. Wel zijn er enkele lentebloemen met groote bla deren, zooals de moerasdotterbloem en de Aaronskelk, doch dat zijn dan ook planten, die op een vochtigen moeras- sigen bodem groeien en daardoor naar verhouding beter gevoed worden dan de meeste andere lentebloemen. Doordat zij uit een ander land stam men en daardoor in moeilijke omstan digheden verkeeren, wanneer zij in koudere streken komen, worden de lente bloemen dus gedwongen, in den war nieren tijd allereerst te beginnen met een weelderigen bloei. De lenteflora kenmerkt zich dan ook door veel opval lende bloemen, vandaar dat onze weiden in April en Mei veel bonter zijn eenigem anderen tijd van het jaar. (Nadruk verboden.) Het kanaal GentTerneuzen. De Antwerpsche correspondent van de 'laasbode, citeert uit de (Belgische) Standaard het volgende betreffende het kanaal GentTerneuzen. „Of men van Nederlandsche zijde de meening van de Gentenaren zal deelen dat het tractaat van 1895 aan België het recht toekent dit kunstwerk aan te leg gen en dat er enkel besprekingen zouden r.oodig zijn voor wat betreft de plannen en de verdeeling der kosten, daar zijn v, ij niet zoo zeker van. Als de bestaande Westsluis werd ge bouwd was dit werk ook in principe voorzien in een vroeger tractaat. Maar dit belette Nederland niet ons de totale sanleg-, onderhoud- en bedieningskosten op den hals te schuiven, zonder te ge wagen van de beruchte compensatie onder vorm van volledige gelijkstelling van Terneuzen met de Belgische zee haven over wat de in-, uit- en doorvoer- iarieven op onze spoorwegen betreft. XXIII. Do volgende dag. weder ecu rust dag zijnde, werd door ons besteed om onze weinige klederen (of béter ge zegd klungels zooveel mogelijk le her- isiellon. En zoo ondervonden wij dan,, dal nood den fnensch alles leert. Deze 'toeh is. volgens het zeggen van een ouden dichter, de uitvinder der kunsten. Ik kon dus ook reeds een stuk in m'ijne kleedcren zot Ionevenwel kan ik juist niet zeggen. dat het beet netjes was, en een inspecteur van de naald, zoude er veel op aan te merken gehad hebben. Geen wonder, want ik was niet tot de snij- iderslafet opgeleid, doch ik begreep, dat eene tap. al zit hij er dan ook een beetje lomp op, tocli nog beter is dan een ga*- Den lslen Augs. passeerden wij de •weinig beduidende rivier Onsja, op een vlot van naasl elkander liggende boom stammen gemaakt,. Wij moesten bij gc- fdeellcn op hetzelve gaan. wijl eene te. .groote tast lictzelfve zoude doen onder zinken. Van de eene zijde van de rivier naai de a ndere was een louw ge spannen. (waarmede hel vlot werd over gehaald. zooals bij ons met de ponten (gebruikelijk is. Dil touw was zeer dik van boombasten samengedraaid. en zoo Daarover werd maanden en maanden geredetwist en het oorspronkelijke trac taat werd zelfs een eerste maal in onze wetgevende kamer verworpen." De „Standaard" schijnt niet goed in gelicht, aldus de correspondent, en gooit de zaken leelijk door elkaar. Het kanaal Gent-Terneuzen, zooals het thans bestaat, werd vergroot en ver beterd volgens de tractaten van 1895 en 1902, toen de Westsluis gebouwd werd. Het is niet juist, dat Nederland daarbij den eisch heeft gesteld van een tarieven- compensatie voor Terneuzen en dat er maanden en maanden werd geredetwist. De „Standaard" vergist zich schromelijk en moet teruggaan tot het verdrag van 1879, toen in het oorspronkelijk 'n ta- rievengelijkstelling voor Terneuzen was voorzien. Hiertegen kwam Antwerpen op heftige wijze in verzet; de Gentenaren de eerstbetrokkenen, zagen daarin niet het minste gevaaf, maar toch werd het tractaat in Mei 1879 door de Belgische Kamer verworpen. Het nieuwe ontwerp, waarin artikel 11 totaal geschrapt was, fraai en regelmatig gemaakt eu volko men aan het oogmerk voldoende, dat ik hel mei verwondering bezag. Ik heb op mijne verdere togt nag meermalen zulke louwen ontmoet. Ook is hel bekend, daL Russen van boombasten schoenen ma ken. 'waarmede zij zich in den wintertijd bezig houden; doch men kan ligt be grijpen aal men van zulke schoenen eenigc dozijnen in een jaar verslijten kan Dc rivier de Nosja, die ook weinig beleekent, overgetrokken zijnde, kwamen wij in een dorp. waar ik voor het eerst ffneeuwschoenen zag. Dit waren houten planken, 6 jvoet lang, 1/2 voet breed en een duim dik. in welker midden eene plaats was waarin de voe ten mei touwen van boombast vastge maakt worden. Deze sneemvsclioenen dienden om over de hoogfgevallene sneeuw te gaan. wijl men zonder deze voorzorg zich aan ongelukken zioudc blootstellen. Nu, deze schoentjes zijn daar -zekerlijk ook beter loe geschikt, dan om er mede te dansen. Ook in Hoorweg gen zijn zij bekend en men heeft da,ar zelfs compagnieën sneeuwlopers. w elke met zulke schoenen voorzien zijn. De streken welke wij nu doortrok ken, waren zeer armoedig en leverden genoegzaam geen noemenswaardig dorp of gehucht op. zoodat er ook weinig ver- versching voor ons te bekomen was. Hoe stonden wij dus verwonderd, toen wij op eenmaal eene ambulante kabak za gen naderen. Dit -is een ding als bij werd T nadièh vangen men. Sindsdien hchb de onderhui: ;cr steeds tot bevrefbgen.de eve styn geleid Nederland was vlti, liim en breed. Het cl'èeci mderdaau bp artikel 13 een toezegging aan België op la-gen termijn, maar bovendien, net necfjt België niet weinig geholpen om te zorgb t dat het kam.al aan een moderne behoefte beantwoordde. Bij het sluiten der overeenkomst "an 1895 nl. hebben de Nederlandsche ex perts de Belgische collega's e- op be wezen dat de voorgestelde afmetingen volgens hunne meen'ng'niet voldoende waren voor de ontwikkeling van hst toekomstig verkeer. Van Belgische zijde wilde men daërmee geen rekening hou den. Doch toen men in 1901 bezig was met den bouw der 'nieuwe sluis in Ter neuzen, bemerkten de Belgen dat de Ne derlandsche deskundigen gelijk hadden en vroegen een nieuwe overeenkomst, welke bereidwillig we d toegestaan. De „Standaard' spreekt voorts van „kosten op den hals schuiven'. Dat België hetwelk alleen belang heeft bij het kanaal, de kosten bel aaide, is zoo natuurlijk, dat nimmer daartegen bezwaar werd gemaakt. Het is een be ginsel, dat niet dateert, zooals het Brus- selsche blad wil dogn voorkomen, van het tractaat van 1895, maar hetwelk bijna zoo oud is als het kanaal zelf. Reeds in de overeenkomst van 5 Novem ber 1842 vinden wij bij artikel 23 iit prin ciep vastgelegd en in latere tractaten wordt het gehandhaafd. Zoo vinden wij in het verdrag van 1902 artikel 1 par. f bepaald, dat België ieder jaar 94.500 gulden aan Nederland heeft te betalen voor de onderhoudskosten en bediening. Ind!en men de Nederlandsche begrooting van Waterstaat naslaat, dan ziet men on middellijk dat dit bedrag niet voldoende is, zeker niet wanneer men daarbij nog rekenen kan het onderhoud van Ter- neuzen-haven, welke ongetwijfeld ten deele ten goede komt aan de vaart op Gent. Uit alles blijkt, aldus de cor es^on- dent, dat Nederland steeds te loyaal de wenschen is tegemoet gekomen van Gent, dat aan een Nederlandschen ko ning zijn zee-kanaal te danken heeft. Ook na den oorlog, toen Gent, in ver band met de uitbreiding der scheepvaart, nieuwe verlangens naar voren bracht, heeft Nederland herhaaldelijk verklaa d, aat het bereid was de noodige schik kingen te treffen. En wat de „Standaard" den Gentenaren ook moge voorhouden, het verleden wettigt geenszins de poging om het geloof aan deze verklaringen aan het wankelen te brengen. WALCHEREN. Gemeenteraad van Aagtekerke, AAGTEKERKE In de Maandagmiddag' gehouden vergadering van den Raad dei- gemeente Aagtekerke, waarin de hcereu Visser en Verhage zonder kennisgeving afwezig waren, werden 'tot leden der schattingscornmissle voor de rijksinkom stenbelasting herbenoemd de heeren loens, De Visser en Corré, terwijl in de olaals van den heer S. Hosselaar, die verzocht had niet meer voor eene herbe noeming in aanmerking le komen, werd benoemd de burgemeester de heer J. Hosselaar. Tol leden der commissie lot wering van schoolverzuim werden herbenoemd dc heeren Jac. Idle Voogd, Joz. Minder houd, L. de Visser, J. Bouman, L. Francke, Chr. Louws en S. Maijaars. Aan het bestuur van de Ver. de Diaco nieschool werd een voorschot op de ver goeding bedoeld in art. 101 der L. O. wet '20 verleend van f 100; aan hel Eestuur van de Ver. tot het instandhou den eener schoot voor L. O. op Geref. Grondslag een voorschol van f 800. De rekening van den Vleeschkeuring's- 0EERSTEKW. ©VOLLE MAAN O LAATSTE KWARTIER NIEUWE MAAN VENUS MARS JUPITER CD SATURNUS Bovenstaande kaart vertoont ons den sterrenhemel, zooals deze de komende maand in Nederland te zien zal zijn, op den in het opschrift aangegeven t"d. Er is echter een verschil, dat men wel in het oog moet houden. Wanneer wij den blik naar het Noorden wenden, en met den rug naar den Zuidelijken hori zont gekeerd staan, dan is het Oosten waar zon, maan en sterren opkomen aan onze rechterhand, het Wes ten is dan links van ons. Op de kaart is dat net andersom. De reden daarvan is deze: dat men anders de sterrebeelden in spiegelschrift, afge beeld zou zien Er zijn wel sterrekaar- ten, die zoo geconstrueerd zijn, maar de oriëntatie is er niet gemakkelijk cp. De verwisseling van Oost en West levert voor den beschouwer van den sterrenhemel niet het minste bezwaar op, wanneer men slechts een klein deel van den hemel tegelijk beschouwt. Wlie naar het Noorden kijkt, die draaie het kaartje zoo, dat „Noord" onderaan komt, en zoo verder. Op dit kaartje, het eerste van de maand komen de namen der Sterre- beelden in recht, de eigennamen van enkele heldere sterren in cursief schrift geteekend, voor. diensL Ooslkapelle over '30 word goed gekeurd. M. a. st. werd besloten aan den raad der gemeente Arnemuiden instemming le betuigen met liet bekende verzoekschrift waarbij gevraagd werd ook na 1936 de gelegenheid open te stellen om vrij stel ling te geven van de verplichting' lot lieL geven van onderwijs in vak j bedoeld in arl. 2 der Lager Onderwijswet. E. en W. stelden voor weer voor vijf jaar vrijstelling le Vragen van de ver plichting lol hel instandhouden van eene Openbare Lagere School. Dc heer Kodde, hoewél toegevende dal aan zulk eene school thans misschien geen behoefte bestaal kon, om princi- pieele reden, zijn stem niet aan dil voor stel geven, het werd daarna met 4 stem men vóór aangenomen; de heer Itodde onthield zich van stemming. Van d'eii Minister van Arbeid, Nijveir- cn Handel was ecu schrijven ingekomen waarbij deze wees op de wenschelijk- AMBuiAure ka&an nn?,.y ons een bierwagen, waarop verscheide ne vaten dwars liggen en aan dezelve hangen een imenigle maatjes, van onder scheidene grootte en men kon hier naar goedvinden bediend worden. Wij raad pleegden onze beurs en spraken de lcai- bak naar bevind van zaken aan, ook de den wij nog eenige voorraad op, wijl wij bij ondervinding wisten, dat een glaasje op reis niet kwaad is. Deze ka bak nu reist van dorp tot dorp en biedt daar zijne drank le koop. Wij zouden er niets tegen gehad hebben, zoo deze B,ac- chus-kar ons overal vergezeld had. W|am» neer imen een dorp nadert, kaïn men reeds van verre ontdekken, of er eene kabak iSj of niet, want dezelve onderscheidt zich door een langen stok, midden op de zelve geplaatst, aan wiens boveneind een soort van bezem is vastg'enïafakt. Zij is dus als 't waren een baken wfaarop de liefhebbers van hel nal kunnen aanstu ren. In zulk eene kabak is men vcrpligt eerst geld te geven, eer men dcir bran- dewijïi ontvangt, en dil wantrouwen schijnt mijl niet geheel ongegrond ie zijn, wanl daar de kastelein achter de loon- toiank staat, zónde iemand ligtelijk zon der betalen de deur kunnen uitsluipenl Overigens is de verkoop v;an brandewijn een monopolie van de kroon, even gelijk die van tabak in Frankrijk, en dus passen deze Iwec mogendheden goed bij elkan der, want bij een pijp behoorl toch een borrel. Den 15den kwamen wij in de slad Or- lof, die zeer wijd uiteen gebouwd is, lig gende aan de groote rivier Watka. Hier De stippellijn, die door de Zwaan, Cassiopeia, Wagenman, Twee lingen en Schip loopt, heet galacti sche equator; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. De schijngestalten van de maan zijn in Maa t: Veile Maan 4 Mrt.; Laatste Kwartier 11 Mrt.; Nieuwe Maan 19 Mrt. en Eerste Kwartier 27 Mrt. De planeet Venus is morgenster van groote helderheid; gemiddeld 3,7. Zij'staat in Caprico nus, den Steen bok; 's morgens omstreeks 5 uur komt ze op. Mars en Jupiter komen beiden heel de maand op onze kaartjes voor; ze zijn ongeveer stationnair, d.w.z. dat ze zich tusschen de sterrebeelden zoo goed als niet bewegen; Mars st^at in Cancer of de Kreeft; zijn helde heid is ongeveer 0.0; Jupiter in Gemini of de Tweelingen is pl.m. 1.9. Nu deze planeten zoo dicht bijeen staan is het wel aardig, eens op hun verschil in kleur te letten; Jup'ter zacht witgeel, Mars rood. S a- turnus, nog steeds in Sagittarius of den Schutter, is een slecht zichtbare morgenster. Men vindt de Volle Maan ten Z.O. van den Leeuw; na den 4en is de Maan 's avonds 8 uur nog niet op. heid dal de gemeente zou toetreden tot liet Werkloosheidbcsluil 1917. Dc lieer Moens zog hel nul van een dergelijke toetreding*, waar in deze ge meente geen werkloozen zijn, niet in. Met algemeenc stem'men werd besloten niet loe te treden. In plaats van den heer S. Bioïselaar, die bedankt heeft, werd lol Ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd de heer P. de Visser. De heer C*o r r wees op den slech ten toestand, waarin verschillende wegen zich bevinden, hoofdzakelijk door het leggen van electrische kabels. De voorz. deelde mede dat door de P. Z. E. M. reeds enkele verbeteringen, zijn aangebracht, doch dat het slechte/ weer in dezen zeer tegenwerkt. De heer Corré vraagt verder bordjes te plaatsen (dal dc berm hiel te berijden is. Besloten wondt zulks le laten doen. De heeren Peper en B oogaar fc zag ik, dat men door middel van op eene hangende plank te slaan, even ge lijk bij ,ons de klepperlieden, de uren van den dag' aankondigden. Ook was liier eene bazar of kerimis, wa,ar alles te koop was; die dus lusl en geld bad, kon hier teregt komen, aan hel eerste ontbrak het mij niet, maar wel aan het laatste, ik moest mij dus met kijken vergenoe g/en, en ondervond dus dal, hier zoo wel als elders, geld de 'hoofdrofl. speelt'. Eindelijk kwamen den lSden Aug. wij ic Watka, een tamelijk schoonc slad, lig gende a,an de rivier van dien naam. Bjj onze aankomst waren wij niet weinig, ver wonderd hier lotgënoolen aan te treffen, welke aldaar reeds een geruimen tijd geweest 'waren, Izijnde deze stad tot hunne verblijfplaats bestemd. Doch niel minder was ik verheugd, onder deze gevangenen cenen speelmakker mijner jeugd le vin den, die van mijn handwerk zijnde, ook door het lol des oor logs in gevangen schap was geraakt. Dit was de luitenant L. Maccherp, zoon van een gepensio neerd generaal, wiens broeder, C. Mac cherp, als een 'braaf soldaat in de ba- taille van Waterloo gesneuveld is. Deze gaf mij terloops ccnige inlichting over den toestand der zaken ald'aar, en 'hoe men er de gevangenen behandelde. Hier uit kon ik duidelijk merken, dal de gou verneur een zeer menschlievend mensch' was, gelijk ik ook daarna zelf ondervon den heb. (Wo-:

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5