^Jroirirtciale 2ttenwsche No, 5 3. Twee bladen. WOENSDAG 4 MAART 193 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. Het continu a tier echt in de praktijk. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. ZEELAND. MIODELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2,30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 38 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers; Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke cqfó meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits na drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 Voor den belangstellenden buiten staander is een der zoo op het eerste gezicht meest rechtvaardige laudpach- ters-eischen wel die van het conti- nuatierecht. Nietwaar: wanneer een land- of tuin bouwer grond pacht voor een aantal jaren, en hij streeft er gedurende den pachitermijn met al zijn kracht en ken nis naar, dien grond te verbeteren en de productiviteit van den bodem te ver- hoogen, dan eischt de gewoon-mensche- lijke billijkheid, zou men zoo zeggen, dal de pachter na ommekomst van den pachttermijn in de gelegenheid gesteld worde, dan ook verder de vruch':en van zijn naarstigen arbeid te plukken. En wanneer bewezen zoude kunnen wor den, dat de pachtheer als regel aan dezen eisch van billijkheid niet voldoet, dan zou het zeker overweging verdie nen, naar voorziening in dezen te streven. Toch zal men goed doen, hier niet ai te veel zijn hoop op wet en reglement te stellen, met terzijdestelling van minder gunstige menschelijke eigenschappen, Waarmede toch ook rekening gehouden dient te worden. Anders gezegci: de allerideaalste wettelijke regeling zal wel eens zonder resultaat kunnen blijven, wfanneer de menschen die haar moeten uitvoerenniet óók ideaal zijn. Deze overweging kwam bij oas op, toen we kennis namen van de practische resultaten van het continuatie- recht in de gemeente Z u t p h e n. Het is ons van nabij bekend, hoe daar nogal wat om dat continuatierecht te doen ge weest is, eni hoe tenslotte een naar onze meening hoogst fatsoenlijke regeling voor deze zaak door den gemeenteraad ge troffen werd. De bedoeling in de Berkel- stad was deze: een gedeelte van den gemeentegrond is geschikt voor inten- sieven tuinbouw. De voorwaarden tot de ontwikkeling daarvan zijn in Zulphen gunstig: er is land- en tuinbouwonder- wijs, er zijn zeer actieve vereenigingen op dit gebied en de leeraren en/of con sulenten. loopen zich graag het vuur uit de. sloffen Men wilde in Zutphen door het schep pen van een continuatierecht, (hetwelk dus den landpachter de zekerheid zou geven, dat zijn aan den grond besteede moeite en kosten ook in de toekomst hemzelf ten goede zouden komen) deze intensieve groente- en verdere tuinbouw pogen te bevorderen. De Raad vereenigde zich, nu een paar jaar ge leden, met de betrokken voorsteilen en het verkregen continuatierecht kon dus zijn zegenrijke werking doen gelden En nu de resultaten van de verkregen rechten in de praktijk? Dezer dagen verscheen in de „Zut- phensche Courant" het verslag, dat de stedelijke Pachtcommissie, over 1930, aan B, en W. uitbracht. Deze commissie stelde zich, bij haar controle der gron den, op het standpunt, „dat de conti nuatie-pachter na afloop van den pacht termijn den grond zal mogen behouden, indien hij dit wenscht, wanneer er ge bleken is dat hij zich in de richting van de intensieve tuinbouw-cultuur heeft begeven." Als gevolg van een keuring van 97 perceelen komt de commissie nu tot het resultaat „dat er weinig pachters zijn, die blijk geven, dat zij de continuatie- gronden op de juiste wijze weten te be telen." Na dit met cijfers te hebben aange- toon.. (meer dan een kwart der gekeur de perceelen „zagen er uiterst slordig uit, vol onkruid") vervolgt het verslag: „De Pachtcommissie ziet nog niet veel verbetering in het landgebruik, noch van de continuatie-, noch van de andei e per ceelen. Het uitoefenen van werkelijk intensieven tuinbouw komt zeer spora disch voor en is slechts op enkele grond stukken waarneembaar. Het is onbegrij pelijk zegt de commissie dat de groentekweekers in hun eigen belang niet tot andere maatregelen overgaan. Ondanks voorlichting en het nemen van proeven met verschillende meststoffen, blijkt het. dat de belangstelling voor een cultuurwijziging zeer gering is. Het is onverklaarbaar, dat de bezitters der continuatieperceelen nog rond kun nen komen met de inkomsten van den groven tuinbouw, dien zij uitoefe nenj, waar toch in 1930 alleen de glas producten nog eenig gunstig resultaat gaven. Van enkele telers, aan wie de com missie (in haar puntenstelsel van 010) een 0 gaf, en die in de toekomst het con tinuatie-perceel niet kunnen behouden, blijkt het, dat eenige hunner op dure grondstukken zitten. Eén verbouwde late aardappelen en mangelwortels op een grondstuk van f 300 per H.A een tweede hetzelfde gewas op grond van f 285 pachtwaarde; een derde heeft zeker voor geen f 100 aan producten ge haald van een stuk, waarvoor hij een pacht betaalde van f 380 per H.A. Nog een ander heeft op grond van f 298 per H.A. haver en gras gehad. Twee andere telen nog op grond ter waarde van f 400 en f 345 per H.A. bijna niets anders dan late aardappelen. Iedereen, die op de hoogte is met bodemcultuur, kan zeer gemakkelijk aantoonen, dat dei gelijke verbouw niet loonend kan zijn," Ziedaar de droeve praktische resul taten van een met zooveel warmte be pleit, zoo rechtvaardig stelsel, waarvan de invoering zulk een goeden invloed op de ontwikkeling van den intensieven tuinbouw zou hebben „Moreela rech ten' „onaangevochten bestaanszeker heid en al die fraaie dikke woorden of begrippen (ideologieën noemt men dat in zeker kamp) waren noodig, om de regeling bij gemeentelijke verordening van een continuatierecht aan het rollen en tot een goed einde te brengen. De rest zou vanzelf wel komen. Maar zij kwam niet. Omdat er, behalve wet, verordening of reglement, nog andere, menschelijke, medebepalende factoren in het produc tieproces zijn EERSTE KAMER. Huldiging Prof. van Embden. In de korte avondzitting gisteren heeft de voorzitter, mr. W. L. baron De Vos van S t e e n w ij k een hoffelijk en sym pathiek gebaar gemaakt, door prof. van Embden met eenige hartelijke woorden te 'huldigen voor zijn 25 jarig jubileum als ihoogieeraar. De heer Van Embden zeide zeer getroffen te zijn door deze onverwachte als vereerende woor den. TWEEDE KAMER. Indische begrooting. Poenale sanctie. Nog steeds afdeeling Justitie der In dische begrooting. De heer Kupers (s.-d.) wenschte een fepoedige afschaffing 'der poenallei sanctie, en maatregelen tagem de gevol gen der werkloosheid. De poenale sanc tie ,kan nog niet gemist, vond de heer F eb er (r.-k.), doch moet geleidelijk ver minderd; bovendien is een uitbreiding van het aantal arbeidsinspecteurs nood zakelijk. De heer Van Kempen (lib.) be treurde 't dat bij de wijziging der koeli- pirldonnantie niet meer rekening is ge houden met de wenschen der Nederland- sche Permanente Commissie. Een cau saal verband tusschen poenale sanctie en misstanden bestaat niet. De heer En gels (r.-k.) vroeg verdere uitbreiding der arbeidsinspectie en opleiding van in landers tot arbeidsinspecteurs, en finan- cieelen steun aan de inlandsche nijver heid. Ook de heer Joekes (v.-d.) vroeg ge leidelijke, de heer W ij n k o p (comm.) onverwijlde afschaffing der poenale sanctie. Eerstgenoemde klaagde boven- difen over een achterstand in de recht spraak als gevolg van het tekort aan ju risten. Minister De Graaf beantwoordde de verschillende sprekers. Hij wachtte nog adviezen inzake de rechtsgelijkheid van Chineezen en Europeanen. Een zelfstan dig departement van Arbeid is thans te duur. 'De practijk van het huidige sy steem der arbeidsinspectie dient afge schaft. De rotlanstraf kan niet geheel gemist worden. Afschaffing der poenale sanctie moet geleidelijk geschieden. De bezetting der rechterlijke macht onder vindt 'moeilijkheden door de geringe uil zending. Thans wordt een toelage toe ge. kend voor de aanvullende studie in het Ned. Ind. recht. Door den ongun'stigen ffitnaiiicieelen toestand is later de uit zending weer stop gezet. Heden stemming. Vrijdag wordt de steun aan de suikerbietencullumr in de a.fdeelingen onderzocht. Een te zamen geleden verdriet, een te zamen gedeelde zorg, verbindt de harten nauwer aan elkaar dan jaren van onafgebroken voorspoed. DE BEGROOTING VAN ARBEID, NIJVERHEID EN HANDEL- Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer over de begrooting van Arbeid, Handel eni Nijverheid, ontleenen wij: Tot stopzetting van de sociale maat regelen zou de Minister ook nu niet wil len overgaan. Van een politiek van ont houding wenscht hij niet te weten Wel echter is aanpassing aan de economische depressie geboden. Wat aangaat de uitvoering der Ar beidswet, binnenkort volgt de inwer kingtreding van de bepalingen omtrent de arbeids- en rusttijden voor het vol wassen kantoorpersoneel, daarna die voor de arbeiders en apotheken en in koffiehuizen en hotels. Het voorontwerp- Werktijdenbesluit voor kantoren, dat thans bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig is, behelst geen bepalingen, waardoor de arbeidsduur per dag of per week verlengd wordt. Een wetteiijke re geling van den landbouw-arbeid, welke betrekking heeft op kinderen, jeugdige personen en vrouwen, zal worden aan hangig gemaakt, zoodra de omstandig heden zulks toelaten. Het verbod om versch brood vóór 9 uur te vervoeren en vóór 10 uur te ver- koopen of af te leveren, is eerst bij een wetsherziening in 1922 algemeen inge voerd. De minister is van meening, dat het bestaande vervoer- en verkoopver bod ter voorkoming van ernstige nadee- len voor het bedrijf en de arbeiders en van verhooging der distributiakosten dient gehandhaafd te blijven,. De indiening van een wetsontwerp be treffende de huisindustrie kan binnen kort worden tegemoet gezien Wetsontwerpen tot verbetering der ouderdomsvoorziening en de andere prestaties der invaliditeits- en ouder- domsverzekering zijn in bewerking. Aan een technische herziening der Ziektewet wordt gewerkt. Het vraagstuk van de werkloosheid is een van de ernstige vraagstukken, waar mede de Regeering zich op het oogen- blik heeft bezig te houden. Door het be staande nauwe interdepartementale over leg worden de bezwaren, die aan het huidige stelsel kleven, voor een goed deel ondervangen. De vraagstukken, verband houdenlde met het toezicht op vreemde arbeiders, worden onderzocht door een interde partementale commissie. De adviezen dier commissie wenscht de minister af te wachten, alvorens nieuwe maatregelen te treffen of uit te lokken ten aanzien van het verrichten van arbeid in Neder land door vreemdelingen. DE LIBERALE STAATSPARTIJ, Mén verzoekt ons, er de aandacht op te vestigen, dat de openingsrede van mr. D. Fock, ter gelegenheid van de jaarver gadering van De Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", Vrijdagavond 6 Maart a.s, van 7 hl tót 8 uur per radio wordt uitgezonden op golflengte 1875 M. DE RADIO-KWESTIE, De V.A.R.A. deelt aan Het Volk mede, dat zij van den minister van Wa terstaat antwoord heetf ontvangen op haar verzoek, om door dezen bewinds man een conferentie te doen bijeenroe- peni van de vier algemeeoe omroepver- eenigingen ter oplossing van het zender vraagstuk. Dit antwoord luidt 1. Het in de motie van uw hoofdbe stuur tot uitdrukking gebrachte verzoek om mijnerzijds een conferentie bijeen te roepen van de vier algemeene omroep- vereenigingen, ten einde in onder ling overleg het vraagstuk van den zenderbouw tot een goede oplossing te brengen, heb ik zeer ernstig overwogen, 2. De wenschelijkheid van samenwer king zoowel op technisch als op ander gebied eni zulks op voet van gelijkheid, is en wordt door mij ten volle erkend en werd door mij herhaaldelijk geuit, 3. Zoo lang echter één der omroepor ganisaties zich op het standpun. blijft stellen tot samenwerking op dien voet niet bereid te zijn en van die onge neigdheid tot samenwerking in vergade ringen en in de pers telkenmale blijk geeft, is m.i. van een vruchtbare poging als door u bedoeld, althans voorloopig, geen resultaat te verwachten. 4. In verband hiermede kan ik voors hands aan het in uw motie gedane ver zoek niet voldoen, 5. Ik voeg hieraan toe, dat ik in staat hoop te zijn binnen niet al te langen tijd een beslissing in zake het zendervraag- stuk te kunnen nemen, ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. De Rotterdam Lloyd Rapide, in aan sluiting op het motorschip Sibajak, ver- t-ekt heden om 11.50 uur uit Marseille, komt te Roosendaal aan 5 Mawt om 7.16 uur, te Rotterdam D,P. om 8 51 uur eni te Den Haag H.S.M. om 9.19 uur. DE WERKLOOSHEID IN NED. INDIE, Naar het „Nieuws" verneemt, is er uit officieele tellmg gebleken, dat cr op het oogenblik 2700 Europeanen tn Indië werkloos zijn, voor het overg_oote deel in de groote steden op Java, en voor het overige in de belangrijkste cultuurcen tra van de Buitenbezittingen. Volgens plaatselijke groepeering is het werkloosheidscijfer van Soerabaja het hoogst met 970. Deze stad herbergt dus meer dan een derde deel van alle Europeesche werk- loozen in geheel Ned. Indië. Provinciale Statenverkiezing. De candidaatlijst voor de verkiezing van de Provinciale Staten van de R.Ki in de Kieskringen Middelburg, Vlissingen en Zierikzee zal luiden als volgt: 1. Wi P. Edelman, Vlissingen; 2. L. J. Mes (aftr.) Middelburg; en 3. A. den Bioer Zierikzee. Daar de R.K. in deze combinatie van kringen op ni.et meer dan één zetel kun nen rekenen, zal dus de heer Mes, even als de heeren Vienings en van Waes- berghe, die op de R.K. lijst van den kring Hulst te laag werden geplaatst om her- kjozen te worden, niet meer in de staten teruglkeeren dezen zomer. •e» MIDDELBURG. De Ned. Reisvereeniging, afdeeling (Walcheren, is 'er steeds op uit ook in den winter haai- leden afwisseling te geven, en sluit het winterseizoen ditmaal Vrijdag a-s. met een feestavond in het Schut tershof, waaraan fcjpl gezelschap- Jan van Riemsdijk, bestaande uit Jan en zijn vrouw, Rie van de Roovaart en HJpns Snel, hun medewerking verleenen. Men weet dus vooruit iets goeds te krijgen, want dit gezelschap h(eeft alom en ook hier een goeden naam'. Mr. G. J, Sprenger, Naar wij vernemen is mr. G. J. Spren ger alhier met ingang' vani 1 Oct. a.s. be noemd tot agent van de Nederlandsche Biank te Utrecht. Met den heer Sprenger zal weder een zeer gezien burger d'e gemeente ver laten. Als gemeente-secretaris en daarna enkele jaren als lid van den gemeente raad heeft hij direct deel genomen aan het bestuur der gemeente. Maar ook thans nog mag' de heer Sprenger genoemd worden als een werk zaam man op velerlei genied. Slechts en kele der vele bestuursfuncties, die hij bekleedt, willen wij ter staving hiervan noemen. De heer Sprenger is voorzitter van het bestuur der Godshuizen, van den Voogdijraad, van Pro Juventute, van het Zeeuwsch Genootschap, van de Vereeui- g'ing' tot instandhouding van oude gebou wen Van de andere functies noemen wij nog die van recliter-plaatsvarvanger, secretaris van curatoren van het gymna sium, bestuurslid van Vreemdelingenver keer enz. enz. Ook mevrouw Sprenger— Kolff maakt zich o.a. als regentes van het oude mannen- en vrouwenhuis zeer verdienstelijk. VLISSINGEN. -De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de heer J. Louwerier, oogarts, belast met het onderzoek van het gezichtsorgaan van belanghebbenden ingevolge de Schepenwet en de Schipperswet te Vlissingen voortaan voor bedoeld onderzoek zitting zal houden van 1116 u. Badhuisstraat 93, aldaar. WALCHEREN. Electriciteit in het dorp Koudekerke. KOUDEKERKE. Dinsdagmiddag' kwa men bij het transformatorhuisje bijeen de directeur der P.Z.E.M., de heer Sloo- ves, de ingenieur en de heer De Regt de vertegenwoordiger van den Raad van bestuur mr. dr. Graaf van Lijnden en de heer Vader, opzichter der P.Z.E.M. met den burgemeester en het Dag. Be stuur der gemeente en verdere belang stellenden. De heer S 1 o o v e s deelde mede dat de werkzaamheden zoover gevorderd wa ren dat voor het dorp de stroom kon worden ingeschakeld. Hij verzocht den burgemeester daartoe over te gaan. De burgemeester, de heer A. Blak ker zeide, dat het nogal lang had ge duurd, maar het hemt toch verblijdde, heden te kunnen medewerken aan. de groote verbetering die de electriciteit overal brengt, moge zij ook hier strekken tol bevordering der welvaart van de gemeente. Na aan de uitnoodiging te heb ben voldaan, wenschte de heer S 1 o o - v e s den burgemeester en de gemeente geluk met deze verbetering. Hij hoopte dat er een groot getal aansluitingen zul len volgen. Mr.d r. Graaf Van Lijnden wensch te de gemeente geluk als inwoner en hoopte dat met ter tijd de kerk ook nog eens eTectrisch verwarmd mag wofrden in Koludekerke. De heer Sloloves deelt mede dat 17 aansluitingen zijn aangebracht, 8 in behandeling zijn en no|i; een enkele aan sluiting binnen 14 dagen moet inkomen, om den prijs op 39 cent te krijgen. Aan belangstellenden werd ^gelegenheid gegeven het transfojrmatorhuisje te be zichtigen. Gemeenteraad van Serooskerke. SEROOSKERKE (W.) Dinsdagmiddag werd een voltallige Raadsvergadering gehouden. De voorzitter leest de reüenmg in details voor van den Vleeschkeurings- dienst kring Oostkapelle, waaruit blijkt, dat een batig slot aanwezig is van f 1.416, waarvan onze gemeente een be drag ontvangt van f 200. B. en V/. stel len voor, deze rekening goed te keuren, doch opheldering te vragen inzake de post verlichting en verwarming van het laboratorium ad f 114,29, welke post B. en W.. hoog voorkomt. Z.h.s. wordt al dus besloten. Het Gemeentebestuur van Ar.iemui- den verzoekt adhaesie te betuigen aan een adres van den Raad dier gemeente om art. 195 van de L. Onderwijswet 1920, zoodanig te wijzigen, dat ook na 1 Januari 1936 het onderwijs in lichame lijke oefening niet verplichtend wordt ge steld. B. en W. stellen voor, dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Ook zij zouden het toejuichen, dat dit onder wijs onverplichtend werd gesteld, maar waar eenerzijds door de vereeniging =van Ned. Gemeenten ten dezen opzichte reeds stappen gedaan, en anderzijds in verband met het verschenen rapport van de Commissie-Rutgers, geen wijziging der wet moet worden verwacht, meenen zij aldus te moeten adviseeren. Z.h.st. besloten. Het kohier der hondenbelasting 1931 werd vastgesteld op 63 honden met een bedrag van f 186. Aangaande een verzoek van het be stuur der bijz. lagere school om een voorschot op de vergoeding voo- 1931, tot een bedrag van f 1200, stellen B. eni W. voor, in te willigen, en het bedrag betaalbaar te stellen in 4 gelijke ter mijnen. Z.h.st, werd aldus besloten. Een voorstel tot oninvorderbaarver- klaring van het schoolgeld 1930, de bij zondere school voor een bedrag van f 84.62 en O. L, school voor een bedrag van f78,50, werd goedgekeurd. Op een verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, om opschor ting van omzetting der O. L. school in een Christelijke tot 1 Mei 1931, stellen B, en W. voor het besluit genomen tegen 1 April en reeds goedgekeurd door Ged. Staten in te trekken en medewer king tot opschorting te verleenen. De heer de Buck vraagt nog eenige in lichtingen, welke door den voorzitter worden verstrekt. Aldus z.h.st. besloten. Als leden der schattingscommissie, voor het tijdvak 1 Mei 19311 Mei 1935 werden herbenoemd de heeren L. Melse, A. Goedbloed en W. C. Allaart en be noemd in de plaats van den heer J. Cor- nelisse, die zich niet meer herkiesbaar stelde, de heer P. Melis Wz. De voorzitter deelde voorts mede, dat de 5 pet. Ned. Schuld, leening 1918, per 1 Juni a.s, wordt ge oever-

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1