Tïrouinciale JJecuuischc Mo. 5 2. DINSDAG 3 MAART 193 1. 174e Jaargang* BINNENLAND. ZEELAND. Kapitein Waqevier's -r Tocht marA Rus/amd MIDDELBURG. Kort Zeeuwsch Nieuws. Jk kocht eens een doosje „Zij-Crème voor proef en deze bevalt mij zoo goed dat ik voortaan geen andere huid- crème meer wil hebben. KERKNIEUWS. (Wordt vervotgdl MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 >per kwartaal, Week-abonaementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentién 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elk* regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentién" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentién, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 eent bij vooruitbetaling. Advertentién onder „Brieven oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ceot. A. BARON VAN DEDEM, f Op den huize Voorstonden, gemeente Bjranimen, is gisteren overledien, in den ouderdom van 93 jaren, de heer A. A. baron van Dedem, oud-lid van de Tweede Kamer (van 1888—1913) In de Kamer wao de heer Van Dedem1 aanvankelijk anti-revolutionair; daarna heeft hij zich bij de bekende splitsing aan de zijde van Lohman geschaard. .Woordvoerder der christelijk-historistchen was hij bij financieele beschouwingen en bij de behandeling van landbouwbelangen. Don 3den Augustus 1878 is hij een van de personen geweest, die den Koning op het Loo het bekende volkspetitionnement na de aanneming van de onderwij swet- Ifappeyne hebben aangeboden. HET MUZIEKAUTEURSRECIÏT. minister van justitie heeft een nota ingezonden naar aanleiding vara het wetsontwerp lot wijziging van de Anteurswet 1912 met het oog op be middeling inzake inuziekauteursrecht. In deze nota wijst de minister er uitvoerig op, dat de Fransche, Spaansche en Bel gische regeeringen haar bezorgdheid te hennen hebben gegeven over een wet- gevenden maatregel tegen de Sacem wi*r uitsluiting uit Nederland de belan gen der Fransche. Spaansche eö Belgi- sehe toonkunstenaars zou schaden. De minister merkt voorts nog op, dat in het tegenwoordige Stadium geen Sell ziet in stappen zijnerzijds of van zijnentwege van een samenwerking van jfe Sacem en Bunia door overleg, te ver- weaenlijken, daargelaten öp wélke biasis zulks dan zou moeten geschieden. Een in 1929 van particuliere zijde onderno men poging omi tot een oplossing dier mbieilijkheden door overleg te komen heeft, hoewel een gunstig resultaat niet onmogelijk scheen, ten slotte niet tot liet gewcBschte gevolg geleid EEN FORDFABRIEK TE AMSTERDAM Naar de Amsterdamische correspondent van de N. Ro'tt. Crt. uit de beste bron verneemt,is thans het contract geteekendi tussschen de gemeente Amsterdam en de vertegenwoordigers van Ford betreffende de vestiging van een fabriek te Amster dam. Het voor den bouw bestemde ter rein nabij de Nieuwe Havens-West, dat aan Ford zal worden verkocht, heeft een oppervlakte van 1'0 a 17 H.A. De fabriek zaüt aan ongeveer 1500 man wérk ver schaffen. DE PALEISKWESTIE TE AMSTERDAM. ©e minister van financiën heeft aan het college van B. en W. van Amster dam een schrijven gezonden, waarin wordt uiteengezet, dat naar het inzicht der regeering de meest juiste oplossing in de paleiskwestie zou worden ver kregen, als de gemeente het Paleis aan het Rijk afstaat en hiertegenover het Rijk op zich neemt de gemeente behulp zaam te zijn bij het bouwen van een nieuw Raadhuis. Zoowel historisch als economisch schijnt dit aan de Regeering een veel betere solutie dan de bouw van een nieuw Paleis. De minister hoopt dat op dezen voet overeenstemming tusschen B. en W. en de Regeering zal zijn te verkrijgen, waarna dan de gevonden oplossing van weerszijden aan het oordeel van de be voegde instanties zal zijn onderwoipen. Tarieven Prov. Stoombootdienst. Het Prot. Zuiden schrijft: Voor eenige weken heeft men de me- dedeeling kunnen lezen, dat de vrachten voor auto's op de Prov. veerdiensten op de Schelde zijn verlaagid- Op het veer Vlissingen—[Breskens betaalt men dan ook tegenwoordig als vracht voor een auto f 1.05. De eenvoudige lezer van het bovengenoemde bericht, zal hierin heb ben gezien de voorlooper van 'n zeer be- langrijke verlaging van de tarieven voor personen. Immers overal elders, op soort gelijke veeren, wordt voor een auto' aan vracht 10 of 5 maal de vracht voor een persoon berekend. Dit zou dus voor de overtocht van Vlissingen naar Bres kens neerkomen op een passagierstarief van 20 a 10 ct. Evenwel het tarief bleef bepaald op 55 en 75 ct. Zeer zacht uitgedrukt mag dit worden (genoemd een vreemde verhou ding. Niet iedereen heeft een auto, is voldoende kapitaalkrachtig! per auto te reizen. En al verklaren wij direct de prijzen voor het vervoeren van auto's nu redelijk goed te' noemen, ziooals de verhouding nu is, is er een zeer onbillijke bevoorrechting van de auto-bezitters. Hoe eerder deze verhouding in cijfers verbeterd wordt, hoe beter. Dat kan al leen, door een zeer 'bèduidénde verla ging van het tarief voor het vervoeren van personen. T ram-V rachtverlaging. Men schrijft ons De Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij heeft met ingang van 15 Maart a.s. hare tarieven in 't algemeen belangrijk verlaagd. De meeste speciale- tarieven der laatste jaren zijn nu alge meen van kracht geworden. Het verzenden van stukgoed bijv, kost slechts 15 a 20 cent per 50 K.G. al naar gelang van den afstand, tegen vroeger 25 a 50 cent. Voor open-wagenladingen is het mini mum teruggebracht van f 7.50 op f 5.50, terwijl de tarieven voor wagenladingen in het algemeen ongeveer veertig pro cent lager gesteld zijn. Voor paarden en vee is f 4,resp, f 2.geworden f 2.en f 1,25. Enkele zaken zijn tegelijkertijd ook eenvoudiger geregeld. Voor Suikerbieten zal de directie eene- regeling zien te ont werpen, zoodra de regeering haar steun aan deze cultuur en industrie bekend ge maakt zal hebben. Schatgraver is de mensch delvend echter meestal in anderer hart. In eigen hart dalen we zelden diép af. Hermanusa, XXII. a* liij dus ook verlangde om af scheid te nemen, en ten dien einde zijne plaatst verliet ,om naar mij toe te gaan, werd hij' door Russen met stokslagen weder naar zijne plaats gedreven. Het gjezügt dezer schandelijke mishandeling trof mijne ziel zoodanig), dat ik1 mij naar den stadhouder begaf, om daarover mij ne verontwaardiging te kennen te geven. Djaiar ik hel zekerlijk in wat al te ster ke termen deed, liet hij mij zeggen, da|t als ik niet zweeg', hij mij de handen op den rug zou laten hinden, en inplaats van te rijden, te voet te doen gaan. Ik moest deze vernedering)-dus verkrappen; en was blijde, dat ik door voorspraak van eenige officieren nog| van de mij gedreigde straf vrijkwam. Ik moest dus mijnen braven grenadier verlaten, om hem nimmer we der te zien. Hij strekte zijne armen nog naar mij uit, als wilde hij mij vajarwek zeggen: tranen stroomden uit ons bei der oogen; en onze harten waren diep geroerd. Ik had dezen edelen jongeling in vele kommerlijke omstandigheden le ren kennen en droeg hem broederlijke achting toe, gelijk hij mij als een vader vereerde. Ik zegende hem in mijne ge- Ten derde male zal morglen het aar dige kinderspel „De Kleermaker en de Kabouters" in den Schouwburg worden opgevoerd. De beide eerste keeren, was er geen pla®tsj!e onbezet en moesten zielfs velen worden teleurgesLeld. Ei* zijn verschillende personen, die 'hel vroolijke spel reeds tweemaal zagen en nu nog voor een derde keer een kaart namen, dit spreekt meer waardeeriiigj uit dan wij in de best gekozen woorden zouden kun nen vertolken. Wij' twijfelen dap ook niet of morgen zal weer hei „uitverkoc'hlj" klinken. Leiders en uilvoerenden verdie nen dit ten volle ais hulde voor het ge duld en het volhoudings vermogen, waar mede het stuk is ingestudeerd. Niemand, die er heen gaat, zal zich' zijn of hear gang naar het Molenwater beklagen. WALCHEREN. ST. LAUREN'S. Gisterenmorgen kwa men op den Noordweig onder deze ge meente twee personenauto's achter el kaar gereden in de richting Middelburg) De eerste auto slierde tengevolge van de gladheid van den weg uit en kwamj in een sloot terecht, de tweede bestuur der moest alle krachten inspannen om geen ongelukken te maken maar kon niet verhinderen dat teüjn wagen tegen een boom aanreed. De inzittenden van den tweeden auito kwamen die der eerste onmiddellijk te hulp" en wisten ook hen uit hun netelige positie te helpen, izoodat allen vrijwel met den schrik vrijkwamen. De eerste auto, die met een kraanwagen moest worden weggebracht, was ernstig, de tweede ook wij' ernstig beschadigd. N.- EN ST. JOOSLAND. Vrijdag gaf tie muziekvereeniging „Oefening na den Ar beid" haar jaarlijksclie uitvoering in het café van den heer W,. Fritz. Onder leiding van haar directeur, den heer P. Meliefste, werkte het korps het programma vlot af. Na afloop van de muzieknummers volgden twee tooneel'-. stukjes n.l. „Janus de Wonderdokter", en „Dc Nachtwacht op de Maan", bei de kluchtspelen, eveneens onder leiding van den heer Meliefste. Zoo wel na afloop van de muzieknum mers als na afloop van de tooneel stuk-, jes hadden de spelers een dankbaar applaus in ontvangst te nemen. De burgemeester van Nieuwland., eere lid van „Oefening na den Arbeid" woon de de uitvoering] bij, hetgeen de leden op honger- prijs stelden. Een gezellig bal hield de aanwezigen nog langen tijd bijeen. ZEEUWSCH VLAANDEREN O. D. AXEL. Zaterdag hield te Axel de Ver eeniging van Zeeuwsche Fokkers van het Zware Trekpaard hare jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer B', G. Puylaert. De ingekomen stukken be stonden in een paar verzoeken otm ge bruik van het terrein om een con cour s- hippique door de V.V. te Axel en een .veulenkeuring door de vereeniging „Ar- heid Adelt", vereeniging van leden van het N.T.S. De rekening sloot met een goed sltit van f 263. Als bestuurslid werden gekozen de heeren A. Stallaert (aftr.), Kloosterzande, Herrn. de Regt, Terneuzen en I. de Feij-; ter te Axel. dachten, en vertrok met een beklemde borst. Nimmhr heb ik sedert ook we der iets van nem vernomen. De Hemel weet of zijne stof ook niet in het barre Noorden rust, en dus ben ik de eenigste van mijn gansche, meer dan 100 man sterke compagnie, die dit moordtoneel ontkomen^ ben, waarvoor ik dus duizend voudig reden héb om God te danken. Wij vertrokken den 20sten Jnlij van Wologda. Na eenige armoedige dorpjes als naar gewoonte, gepiasseert te zijn, kwamen wij in het steedjie Bpije, liggende bij de rivier Custroma, welke door de aanhoudende droogte doorwaadbaar was, zoodat wij zonder uit net rijtuig te gaan, er door reden. Op deze plaats begaf ik mij naar eene ka'bak of kroeg, ten einde een glas bier te drinken. Hier vond ik verscheidene hoeren, die bijna allen dron ken waren, want een Russische boer verlaat zelden een ka'bak, zonder de waar de duchtig genoten te hebben. Op- eens zag ik eenen geestelijke binnentreden, die mij toescheen de priester van de plaats te zijn. Ogenblikkelijk namen alle boeren hun ne hoeden af en waggelden naar hém toe, het hoofd nedergebogen, om zij nen zegen te ontvangen, welken hij, zij nen hoed afnemende, hen ook gaf, waar voor zij hem uit dankbaarheid de handen kusten. Dit gedaan zijnde, zetten zij de hoeden De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen: wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas tingen naar het inkomen en/of vermo gen (gewetensgeld) bij: den ont- ger der directe belastingen te Goes f 183.33, onder letters NN.; te Oost burg f 6.70. De heer S. J. Maas te St. Laurens is benoemd 'tot lid van den gemeenteraad ter vervulling van de vacature, ontsfijaau door het overlijden van den [heer Francke. Dinsdagavond vergaderde de afdee- ling van den Bjjz. Vrij'w. L,andst!orj:n l,e Aagtekerke. Overste Bierman sprak over de orga nisatie van het Verbondde heer Laer- noes over het nut en de noodzakelijkheid ervan. Aan twee koningschutters werd het. brevet met medaille en aan acht' scherpschutters het hrevql uitgereikt,' Eenige landstormfilms werden ver toond. Te K ap e lie is opgericht ee.n plaatselijke werkloozenkas, waartoe aan vankelijk 18 leden toetraden. Te Btiezelinge spraken de heer A. de Lange uit Goes en het hoofdbe stuurslid de heer G. Seuninga uit Goe- vorden over den Chr. Lamdarbeadersbond. De vergadering was druk bezocht, [Binnenkort zal een af deeling1 gevormd worden. Te S t. Maartensdijk heeft dr. S. E. BI. Bierema, lid der Tweede Kamer een rede -gehouden over het onderwerp: De landbouwcrisis en wat daarmede ver band houdt." Dr. Bierema hield deze lezing destijds ook voor de te Middelburg gehouden ver gadering van de Centrale Zeeland dei- liberale staatspartij den Vrijheidsbond. Be langstellende Verwijzen wij naar het toen gegeven zeer uitvoerig verslag. Vóór de gecombineerde raadsverga dering van Aardenburg en St. Kruis had de Raad van S t. Kruis in een spoed.- eischende vergadering een voorstel-iBtonle aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, een ig'eheel nieuwe aanbesteding te hou den voor keien van porfier 16 bij 16 cM|. éénmaal. Ibehakt of Zweedsch graniet. Op initiatief van het Winkelweek- Comité te IJzendij'ke is een plaatse- „ZIJ"-Crême is een betere huidcrême die in enkele oogen- blikken de huid zacht maakt en fraai van teint. Vóór dat U uitgaat, éérst gelaat en handen even met deze heerlijke crème inwrijven, om daardoor het ruw worden der huid te voorkomen. Ia Poozen en Tuben 30-45 en 75 ct. Potten 1 gld. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. "Tlngez. Med.) weder op, en nu drronk men samen een vriendschappelijk glaasje. Dit ger scliiedde al staande voor de toonbank, en het duurde niet laag1 of mijn goede priester was net zoo dr ronken als de rest, zoodat het mij toe schéén, dat hij geen groote meester in het drinken was, wijl hij het zoo schielijk weg had. Ein delijk dwaalde hij de deur uit en op straat eenen boer ontmoetende, gaf hij hem ook in het voorbijgaan zijnen zegen. Indien nu alle deze zegenwenschen tot hunne verbetering mogen strekken, dan is het goed, want die hebben zij hoog no o dig. Wij werden als naar gewoonte in dc geringste huizen ingekwartierd, want de zoogenaamde fatsoenlijke lieden wilden ons niet onder hun dak hebben. Echter had ik geen reden om mijn logement te beklagen. Want mijne hospita, een arme soldatenvrouw, beloonde ons, boe be hoeftig ook, alle hulp, en toen wij 'san- der.qn daags op1 reis gaande, onze bun deltjes op den wagen gepakt hadden en afscheid van haar namen, zagen wij, tra nen in hare oogen. Ook gaf zij ons nog een groot brood mede op reis, daarbij voegende: Ach, zoo mijne man oolc in vijand's handen mogt gevallen zijn, 'hoop ik, dat hem ook zoo iets met even gijl hart mag gegeven worden, als gij dit thans van mij ontvangt. Diep getroffen over deze menschlie- vendheid van deze goede vrouw zegen den wij haar en wenscTuten haar toe, dat zij eenmaal haren geliefden echtgenoot gezond en frisch in hare armen mogt zien wederkeren. Nadat wij onze réis vervolgende, de rivier Castro ma nogmaals overgetrokken waren, kwamen wij in een dorp, alwaar 'onze conducteur woonde. Hij had hier een groot huis even buiten hetzelve. Hiér nam liij twaalf van ons mede om te lo geren, en wende alles aan om ons heli leven zooveel mogelijk aangenaam Ie maken. Daar hij een groot liefhebber van de $a|gt was, legde hij tegen den volgenden dag een jagitpartij aan, die wij allen, zoo te voet als te paard, bijwoonden. Wij vingen veel wild, deels met schietgeweer, deels met de lange honden. Wij vermaak ten ons dezen dag zeer goed, en verga, ten dus voor eenige ogenblikken ons on2,ang|enaam lot. Dian dit gebeurde ons helaas, maai- zeer zeldzaam. Van hier kwamen wij in de stad Gal lisch, waai' wij rustdag hielden. Deze stad: ligt aan een groot meer, hetwelk zeer vischrijk en met hooge bergen om ringd is. Ik maakte van den ledigen tijd dien wij hier hadden gebruikt om eene dezer bergen te beklimmen, en ik vond mijne moeite rijkelijk beloond, door de heerlijke gezigten, welke men van daar had. Ik was hier bij eenen blauwverver in- Iijke Winkeliersvereniging opgericht met ongeveer een twintigtal leden. Als voorzitter zal fungeereu de heer M. Bia-tselaere. (Reeds gemeld in een deel der oplage van ons voris. nummer). Na een gehouden lezing door den heer J. Pijpers uit Hillegom is te IJ z e n- dij'ke een afdeeling opgericht van de Algemeene vereeniging voor Bloembol- leucultuur te Haarlem.Pannen bestajan om reeds dit jiaar met de bloembollen teelt te beginnen. (Reeds gemeld in een deal der oplage van ons voris. nummer). Na in de morgengbdsdiensitoefeining bevestigd te zijn door ds. A. N. Pijn acker Hoïidijk van „Zierikzee, welke tot tekst jójner rede had gekozen 1 Cor. 7 21 a, deed ds. J. N. Drost, overgekomen van Duwerkerk te Brouwersha ven Zon dagmiddag' zijn intrede in de Ned. Herv. Kerk met een predikatie naar aanleiding van dentek'st 2 )C|oir;. 1 )24. Na de predi katie volgden de gebruikelijke toespra ken. Beide keeren was de kerk goed be zet J.l. Zondag voormiddag; werd in de Ned. Herv. te St. Ann aland van1 den kansel afgekondigd, dat door het gekwartierd. Toen wij binnentraden, k'wam het geheele huisgezin te voorschijn. Zij békeken ons met de grootste nieuws gierigheid, alsof wij vreemde gedierten waren, en hielden hune neuzen diclïfl om1 den aangenamen reuk niet te ont« waren, die zij zich verbeelden, dat wif bij ons hadden. De vrouw van den huize, welke een kind op de armen had, begon met eerst tot ons te spreken; daarbij te verstaan gevende, dat wij geen Christenen waren, en dat wij te Moskou kleine kinderen vermoord en dezelve gegeten haddenv te gelijkertijd op haar kind wijzende, als willende daarmede te kenen geven, dat wij daar ook wel lust aan zouden heb ben. Wij hadden veel mjoeite om haar te beduiden, dat wij1 geen menscheneters waren. Dit belagchelïjfce vooroordeelhad- den de [geestelijken hun ingeprent, die een onbegrensd vermogen op deze domme mensclie hebben. Zekerlijk waren deze en andere geruchten door hun verspreidt om den haait teglen de Franseheu bij het volk op te wekken en gaande te Shou^ den, 'teneinde hetzelve ter vjerdediging van het vaderland aan te vuren en in zoo verre kan men zulk een handelwijze ver schonen, doch zij kon toch niet missen, nadelige indrukken na te laten, welke soms eeuwen duren.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1