provinciale Zteuwsche HE EEU^ HUISHOUD-SKCERIJEN No, 5 1. Tweede blad. MAANDAG 2 MAART 1931 Eerste Blad. 174e Jaargang, Bij Griep en Gevatte koude Bij Hoesten en Bronchitis ZEELAND. BINNENLAND. middelburg. IN DE BLAUWE BUSJES MET DE PALMEN HOUMEHA SPiClüiJiti IN DE BEKENDE WITTE BUSJES DE BESTE K WALST EST vSillevoldt's Speceryenrnalery dnr,ol853 Rotterdam MIDDELBURGSCHE COURANT ^Ik.sijonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen ^ders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 regel; voor ingezonden xxededeelingen 60 cent per regel. Bij abüTOenient voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:. Administratie 139 Postcbèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigiegea: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" werden, mits itfc- drukkelijk Aaarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder t,Brieven'r cd „Bevragen bureau dezer courant" 16 cent extra. Bewijsnummers 5 eest Al te commercieel. Wij hebben er meermalen van doen blijken, dat we waardeering hebben voor het streven van het staatsbedrijf der P. T. T., om van een in den ongun- stigen zin van dit woord bedoeld 1 ambtenaarlijk bedrijf te worden tot een, commercieel bedrijf, waar de begrippen heerschen, die men in elke goeJ geor ganiseerde fabrieks- of handelszaak aantreft. Maar alles heeft z'n grenzen. En deze grens werd, dunkt ons over schreden toen wij dezer dager een groene enveloppe in de brieven/bus von den, die met allerbedriegelijkste handig heid ons den stelLgen indruk gaf, af komstig te zijn, en afgezonden te zijn, door het centrale postgirokantoor te 's-Gravenhage. In de eerste plaats de zelfde kleur, dan de ,,normaal"-indeeling van de adreskant der enveloppe (welke men bij particuliere instellingen vrijwel nog niet aantreft); vervolgens staat op de plaats, waar gewoonlijk „Postchèque- en giro dienst" gedrukt is, thans „Belangrijke en spoed di e n s t" Daar onder staat bij de echte en/eloppe „Dienst P.T.T.", bij de valsche „Dienst T.L.Ï." En zoo is de rest al even be- driegelijk nagebootst. Alleen vindt men bij microscopische beschouwing in den rechterbovenhoek, in een heel piete peuterig lettertje „Frankeering bij abon nement Amsterdam". Maar dat zie je toch niet, als je 's morgens de post openmaakt. Het ergste is echter wel, dat de af druk van het origine el e stencil of adresplaatje van den Poslgiro- dienst op de enveloppe voorkomt Dat doet den emmer overloopen, want juist die afdruk geeft aan deze enve loppe het vertrouwde giro-karakter en het persoonlijke cachet van „mijn" of „uw" postrekeningsafrekening. Wanneer wij nu verklappen, dat de inhoud van deze bedriegeliik nage bootste giro-enveloppe een reKlame- drukwerkje voor een, overigens achtens waardige, particuliere instelling was, dan zal men kunnen begrijpen dat wij over deze al te commercieele op vatting van den postgirodienst weinig gesticht kunnen zijn. Bovendien was dit „handige vondstje" van de directie dier particuliere instel ling, nu uit zuiver reklame-technisch oogpunt bezien, héélemaal mis ook nog. Want het eerste voorschrift luidt im mers ontstem den te bewerken klant- in-spe niet. Houd hem niet voor den gek, tracht niet hem iets te suggereeren waar bij hij later het voor hem onaangename gevoel moet krijgen: daar ben ik inge vlogen. Dat nu heeft deze instelling gedaan, geholpen door een al te groote bereid willigheid of een al te commercieele op vatting van den girodienst. Menigeen zal, door den bedriegelijken vorm, van den inhoud der reklamc geen kennis genomen hebben, zoodat beide partijen in dit complotje hun do ex voor bijschoten. moreel-schadelijke lectuur worde ge weerd. „Nu heeft niet onwaarschijnlijk inder tijd, naar aanleiding van de debatten in de Tweede Kamer, minister Heemskerk, van wien deze eisch van formuleering afkomstig is, hier uitsluitend gedoeld op moreel-schadelijke lectuur van sexueelen aard. Dit is begrijpelijk, omdat toenter tijd nooit aan de mogelijkheid is ge dacht, dat organen van eenige politieke partij, die dus voor de groote openbaar heid schrijven, zich leenen zouden tot uitingen in woord en beeld, die opzette lijk en bij herhaling bedoelen te krenken de godsdienstige idologie van eenig mensch. Een primair gevoel van fatsoen en betamelijkheid verbiedt ieder be schaafd mensch een ander daarin opzet telijk te krenken. „Dit nu heeft „De Tribune" op ondub belzinnige wijze en voor geen misver stand mogelijk gedaan in verscheidene nummers van de laatste maanden." Sanapirin-tabletten, Buisje 75 en 40 ot. Anga-siroop. Flacons van f 1.75 en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Mt*.', DE „TRIBUNE" IN DE OPENBARE LEESZALEN. Het bestuur van de „Centrale Ver- eenjging voor openbare leeszalen en bi bliotheken" heeft van zijn besluit tot wering van „De Tribune" uit de open bare leeszalen een advies aan den Mi nister van Onderwijs, K. en W. uitge bracht. De motiveering daarvan is nu gepubliceerd, waaraan ontleend wordt, dat het bestuur niet inziet, dat door niet- terlezinglegging van een of ander dag blad, eventueel door verwijdering op deugdelijke gronden, de onpartijdigheid der O. L. geschonden zou worden. „Het Hilversumsche Leeszaalbestuur, dat in naam der onpartijdigheid de nood zakelijkheid van de ter-lezinglegging van „De Tribune" poneerde, ziet één ding voorbij, nl. dat de Rijkssubsidie voorwaarden óók verlangen, dat alle Provinciale Statenverkiezing. Zondag hield de R. K. organisatie in den Statenkieskring Hulst stemming voor de rangschikking op de candida- tenlijst. Deze is als volgt: E. Kalle, West- dorpe; J. A. Van Rompu (aftr.), Terneu- zen; E. B. Dumoleijn, Hontenisse (aftr.); Ch. Goossen, Sas van Gent; L. F, M. van Waesberghe, Hulst (aftr.); J. W. Vienings, Clinge (aftr.); C. E. Vermeer sen, Hulst eni P. V. M. Vercauteren Nieuw Namen, In dezen kieskring^ werd een ernstige strijd gevoerd, voor het naar voren brengen van arbeiderscandidaten en ook van een landbouwer. Aangezien te voor zien is dat op de lijst vier candidaten zullen gekozen worden, zullen de aftre dende heeren Van Waesberghe en Vienings plaats moeten maken voor de arbeiderscandidaten. De Schelde-tunneL De „Terneuzensche Courant" wijdt een beschouwing aan het, ook door ons niet au sérieux genomen fantastische plannetje van een Schelde-tunnel, die Z.-Beveland met Zeeuwsch Vlaanderen zou verbinden. „Dit bericht is moeilijk ernstig te nemenaldus de Tern. Crt. ondanks het schermen met „een ter zake kun dige". We willen de technische zijde laten, ofschoon daaromtrent ook wel iets zou op te merken vallen. We bepalen ons echter tot het financieele, en dan. zal het wel aanstonds duidelijk zijn, dat het bericht niet kan kloppen, We nemen als vergelijking de kosten van den tunnelbouw te Antwerpen. De groote tunnel van 2KM. en de kleine van 500 M. zullen kosten f 19.6 millioen. Dat is, indien we een gemiddelden prijs aannemen, per K.M. f 6.53 millioen. Tegen dien eenheidsprijs zou dus de Scheldetunnel, welks lengte op 4.? K.M. wordt berekend moeten kosten f 27Vi millioen. Het tekort op den stoombootdienst op de Wester-Schelde wordt, blijkens gege vens in de Staatsbegrooting, geraamd op hoogstens f 220.000. Indien men alleen rente zou berekenen a 4 pet., zou dat bedrag een rente vertegenwoordigen van een kapitaal van f 514 millioen. Nu willen wij de aflossing, die toch ook moet gebeuren, nog schenken, maar dan dunkt ons, dat een verschil van 22 millioen gulden het bericht in de N.R.Crt wel in een ietwat vreemd licht plaatst, ent we verdere commentaar aan onze lezers kunnen laten." Luchtpost naar Indië. Op 5 Maart a.s. zal liet nieuwste vliegtuig der K. L. M„ een groote drie- motorige Fokker, type F XII, naar In dië vertrekken met aan boord den di recteur der K. L. M. den heer A. Ples- man, bestuurders Duimelaar en Sillevis werktuigkundigen Veenendaal en Den Blanken, marconist Dené. Het vliegtuig is uitgerust met Ameri- Water bluscht vlammend vuur. Zoo verzoent milddadigheid zonden. kaansche Wasp-motoren en het is bui tengewoon snel. Het biedt, wanneer het op het Eu'opeesche net gebezigd wordt, plaats aan 14 reizigers. Naar men ons mededeelt, is de laat ste buslichting voor deze vlucht t Mid delburg Woensdagavond te 7 h. 15 m„ het verdient echter aanbeveling de brieven en andere poststukken dien dag uiterlijk 6 uur ten hoofdpostkantore al hier bezorgd te hebben. VLISSINGEN. De Christelijke Besturenbond zag in 1930 zijn ledental met 71 toenemen en steeg dit tot 1000, verdeeld over 14 afdeelingen. Alleen de metaalbewerkers- bond telt 427 leden. Döor het rechtskun dig bureau werden 312 adviezen verstrekt. WALCHEREN. Verbetering. Door het inschuiven van een verkeer den correc tier egel is het slot van ons bericht over de begrafenis van wethouder Franckee van St. Laurens onduidelijk geworden. Het moest luiden: „De zoon van den overledene dankte voor de belangstelling en de gesproken woorden." KOUDEKERKE. Zaterdagmiddag had onder groote deelneming op de Algemee- 11e begraafplaats de ter aardebestelling plaats van wijlen den heer Cornells Boone. Nadat de kist in de igroeve was ne- dergelsten, sprak de Burgemeester de heer A. Bakker, die ruim '3 jaar met den overledene in het Burgerlijk Armbestuur heeft samengewerkt, en 'hem daar heeft leeren kennen als 'n eenvoudig mensch, fnet groote gaven en 'n zeer warm hart voor de minderbedeelden wiens advie zen men (gaarne volgde. Hiervoor bracht spr. zijn wclgemeenden dank en voorde diensten aan de (gemeenschap bewezen als Wethouder en als Raadslid. De heer v. d. Harst, voorzitter van "den Raad van Toezicht der ""•Boeren leenbank herdacht den overledenie ai'si di recteur, welke betrekking vanaf de op richting, 22 jaar, geheel belangloos met meeste zorgen door hem was waargenor men en bracht hem ook namens alle le den zijn hartelijke dank. De heer M e 1 s e van Serooskerke, die met den overledene zitting had in „Helpt Elkander" en „Onderlinge Hulp" was diep getroffen bij' het bericht van zijn overlijden en dankte voor het vele wat in de 20 jlaar door hem voor die vereeni- igjng is verricht. Ds. R. ten Kate wees er op, hoe ook het Kerkelijk leven een groot ver lies lijdt, door het heenjglaan van den heer Bioone. Hij sprak woorden van troost voor de weduwe en de familie De oudste zoon de heer P. B^oone, dankte de sprekers voor de .gevoelvolle woorden en de talrijke aanwezigen voor de laatste eer zijn onvergelelijken vader bewezen. ZUID-BEVELAND. K R A'BBEN DIJK EIn de Vrijdag j.l. gehouden raadsvergadering werd beslo ten om de arbeiders, die in den Wierin- «erpolder werken, gedurende acht we ken de helft der reiskosten te betalen uit de gemeentekas met 4 tegen 3 st. yBpsloten werd met 5 Legen 2 st. tot toetreding tot het werkloosheidsbesluit 1917. De schoolmeubelen uit de op te hef fen school werden verkocht aan de bij zondere school aldaar voor f 100. De vergoeding van huishuur (aan den gemeen teveldwachter werd vastgesteld op f 225. NOORD-BEVELAND. COLIJNSPLAAT. Vrijdagavond hield de vereeniging voor Ziekenhuisverpleginig 'n algemeene vergadering, die vrij' druk be zocht was. Uit het jaarverslag bleek, dat de heer M. de Bruine was gekozen als secretaris in de plaats van den heer K. Janse, die naar elders is vertrokken. B|ij de ver eeniging zijn thans aangesloten 206 ge zinnen met 756 leden, waarvan 604 be talende. In 1930 zijn 175 verpieegdagen vergoed. De rekening gaf als ontvangsten in het afgeloopen jaar aan f 2241 en als uit gaven f 1169. In het reservefonds was op 31 Dec. 1930 in totaal f 572 aan wezig. LIngez. Med.) De contributie bleef onveranderd. Met algemeene stemmen werd aange nomen een voorstel van het bestuur om f 300 te storten in het reservefonds en verder nog een bedrag van f 5il6r9 uit te keeren hoven de f 368 voor verpleeg- dagen. Er bleef dus nu nog in kas f 202. ZEEUWSCH VLAANDEREN O. D. De nieuwe schutsluis te Ter Neuzen» Men schrijft ons Het „officieele Belgische communi qué" dat, naar de corr. der N.R.Crt. meldde, jl. Vrijdagavond qan de Belgische bladen werd verstrekt, moet toch wel een wonderlijken indruk maken. De belangen van Gent en Antwerpen loopen in de aanhangige vraagstukken niet parallel. Het door Antwerpen be geerde kanaal is immers voor Gent, dat toch reeds korter bij den Rijn ligt dan de Scheldehaven, van geen beteekenis. De belangen van de zich sterk uitbrei dende scheepvaart op Gent hebben drin gend de voorziening noodig waarom de belanghebbenden in die stad vragen. En naar het zich laat aanzien is die voor ziening te bereiken. Van die zijde gaat dan ook de aandrang uit, maar met de meeste stellighci d "kan worden verzekerd, dat „Ter Neuzenscbe krin gen," geheel staan buiten de publicaties der laatste dagen. Voor de vaart op bet Nederlandsch gedeelte van het kanaal is de behoefte aan een grootere smis en ruimer kanaal nog niet bepaald geble ken, al heeft men het onlangs in een publicatie van Belgische zijde bijna wil len doen voorkomen, alsof het juist de Neder landsche belangen waren, die de nieuwe groote sluis noodig hadden. Men gevoelt in Gent, dat men op sleeptouw wordt gehouden door. de re geering te Brussel, men heeft in verband daarmede getracht er het buitenland voor te interesseeren, doch dit lukt niet verder dan zijn belangen inderdaad gaan. Het is niet de eerste maal, dat uitbreiding van den toegang tot de ha ven van Gent wordt tegen gehouden onder invloed van Antwer pen, dat met leede oogen den bloei van de haven der Van-Artevelde-stad gade slaat. Het officieel communiqué kan geen ander doel hebben, dan de aandacht van den feitelijken toestand af te ieiden. Of de Nederlandsche Regeering bereid zou zijn tot partieele oplossing van tus- schen België en Nederland aanhangige zaken1? Laat de Brusselsche Regeering in Den Haag maar eens ooolshoogte nemen Ligplaats en schutten Terneuzen, In antwoord op een desbetreffend ver zoek ontving het Hoofdbestuur van Schuttevaer bericht van het Ministerie van Waterstaat, da,t de gevraagde verbe tering van ligplaats bij de Middensluis te Terneuzen niet in overweging kan wonden genomen, vermits de daaraan verbonden aanzienlijke kosten niet even redig zouden zijn aan de belangen, welke gediend zouden worden. Aan de binnenvaart wordt onder be paalde omstandigheden reeds gelegenheid' gegeven door de Westsluis te schuiten, voor zoover de belangen van de zee vaart zulks toelaten. Uitbreiding kan hieraan niet worden gegeven. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. IJZE'NDIJKE. Zaterdag werd het T. Bi. C. Museum te IJzendjijke geopend. De voorzitter der commissie, burge meester Hendrik se sprak voor een talrijke schare het openingswoord. Dr. Hermans zette het doel der tentoonstel ling uiteen. Daarna gaf de secretaris, de heer Cornelis, een overzicht van dc in richting en het werk der commissie, als mede van het wit-gele en de Groene Kruisvereeniging met him zusters. De genoodigden bezochten daarna de ten toonstelling in "het patronaatsgenouw, waar pleegzusters over alles inlichtingen gaven en jonge dames zich beijverden lootjes, ter bestrijding der onkosten, te verkoopen. Zaterdagavond en Zondag werd het publiek voor één duobeltje toegelaten. Maandagmorgen bezochten de schoolkinderen der hoogste klassen het museum;; 's middags en 's avonds werd gratis toegang' verleend. De tentoonstel ling trok groote belangstelling en is dus zeer goed geslaagd. Dreigende landarbeidersstaking in Zeeuwsch Vlaanderen. GROEDE. Men schrijft ons: In een eind der vorige week te Groe- de gehouden bijeenkomst var: de werk geversorganisatie in het landbouwbe drijf met de plaatselijke besturen van de Neutrale en R. Katholieke werkne mer svereenigingen, welke werden uijgs- woond door hoofdbestuursleden van beide werknemersverenigingen zijn uitvoerig behandeld de loonen en ar beidsvoorwaarden waarvoor de werk gevers bereid zijn de werknemers dit jaar te laten werken. Er is geen overeenstemming bereikt •en( de onderhandelingen worden hier mede als geëindigd beschouwd, zoodat momenteel in Z. Vlaanderen de beslis sing is gevallen dat de werknemers in het landbouwbedrijf cïiF*jaar niet zullen werken voor de loonen die de werkge vers hebben aangeboden, zoodat een algemeene landarbeidersstaking in Z. Vlaanderen W. D. onafwendbaar is. Gecombineerde vergadering der raden van Aardenburg en St. Kruis. AARDENBURG. Zaterdagmorgen kwa men de gemeenteraden van St. Kruis en Aardenburg, naar wij Zaterdag meldden, voor een gecombineerde vergadering op het raadhuis alhier bijeen. Van de zijde van het publiek was veel belangstelling om de besprekingen te hooren over de gunning van de aanbesteding van den gemeenscnappelijk te vernieuwen weg, die, zooals de voorzitter der vergadering, burgemeester Th. Overmaat zeide, lang zamerhand berucht begint te worden. In een Vrijdagmorgen gehouden gemeen schappelijke vergadering der beide dage- lijksche besturen, is besloten het werk te gunnen aan den laagslen inschrijver voor dolorietkeien" n.l. A. J. Cambier te Breskens vooit f 83.900. Het is mogelijk zegt de voorzitter, dat het bedrag door onvoorziene kosten of bijkomende kosten hooger zal worden dan het door Ged. Staten toegestane be drag. Ik raad ,U dus aan, 0111 bij het nemen van Uw besluit, hiermede reke ning te houden. Wethouder de Zutter van St. Kruis vroeg eenige inlichtingen. De technische ambtenaar, de heer V'. v. d. HoofjÉJte Goes zeide, dat een her- aanbesteding volgens het door St. Kruis genomen besluit, alleen kan plaats heb ben, als er onregelmatigheden hebbèn plaats gehad, dan wel als er een geheel nieuw bestek (gemaakt wordt. De hoofd ingenieur heeft hem gezegd, dat hij Ged. Staten heeft geadviseerd, ook voor dolo rietkeien een renteloos voorschot té ge ven, hoewel de granietkei heter is. Hij was van meening dat Ged. Stalen geen hooger renteloos voorschot zullen toe staan. De heer W. v. d. II ooft heeft bij Woensdrecht een weg van dolorietkeien (gezien, waar alle verkeer laings gaal van Brabant naar Zeeland. Deze weg is 17 jaar oud en vertoont nog zeer Weinig islijtage; daarentegen zag hij bij Schoondijke zoo n wegdek waarop wel reeds islijtage merkbaar was. Doloriet s chijnt wel eens verwisseld te worden met hardsteen keien. Doloriet' wordt echter niet glad op den duur. Na deze medeelingen heeft de officie|el(© opening van de raadszitting van Aar denburg plaats. B. en W. stellen voor de vernieuwing als boven, reeds gezegd aan den laagstel» inschrijver te gunnen, onder voorwaar de, dal voor de meerdere kosten een renteloos voorschot zal worden aange vraagd Ged. Staten wenschen dat de raad

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1