^rouinciale .Zeeuwsche OnziVröedschap No, 4 8. Twee bladen. DONDERDAG 26 FEBRUARI 19 31. Eerste Blad. 174e Jaargang. m IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND, ZEELAND. ersfandège MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2,30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elef oonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2,10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" warden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regssl» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" m „Bevragen bureau dezer courant" 16 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Middelburg, 26-11-1931. Het was zoo om en bij half zeven, dat de Middelburgsche Vroedschap gister avond uiteenging, na in een zitting van vier-en-een-half uur een lange agenda te hebben afgewerkt. Bijna één uur van dezen tijd werden toehoorders en pers uit de Raadszaal gebannen, opdat hei. collegie zich in grooter vrijheid vai meeningsuiting kon beraden, ja, waa, over Wanneer we de wel zeer lapidaire en één-persoons aanbeveling van 't col lege van B. en W. voor een benoeming van commandant der brandweer be schouwen, en daarbij in overweging ne men, dat over deze, toch zeker wel eenige publieke belangstelling trekken de, zaak geen woord in openbare Raads vergadering gewisseld is, dan lijkt ons de veronderstelling, dat achter de gesloten deuren een show van candidaat-brand- weercommandanten is gehouden, niet al te gewaagd. Dat over deze, zoo sterk d® persoonlijke qualiteiten van den te be noemen man rakende, aangelegenheid niet in het openbaar beraadslaagd werd, spreekt vanzelf. En indien het lijstje van het dozijntje sollicitanten, dat wij sub rosa of uit de vierde hand wel eens zoo hebben* hooren noemen, de werkelijkheid getrouw is, dan heeft zoo wil het ons voorkomen de Raad ook wel de beste keuze gedaan. Een vakman-brandblusscher en brand gevaar-bestrijder, zooals wij die in de eerste plaats gewenscht hadden, is de heer Bierman niet. Maar zoo-iemand had men hier thans niet gezocht en voor dit tracteriïent natuurlijk ook niet kunnen krijgen. Er zijn evenwel ook tal van vrijwillige, althans niet-uit-het-beroepskader-voort gekomen, brandweercommandanten in Nederland, die zich een groote mate van deskundigheid hebben eigen gemaakt en die, over een uitstekend geschoold en wél-gedisciplineerd brandweercorps be schikkende, bij de bestrijding van kleine en groote brandjes en branden uitste kend werk verrichten. Dat het den heer Bierman zal mogen gelukken, na zich de noodige speciale kennis op dit gebied te hebben eigen gemaakt, zulk een brandweer in Middelburg te organi- seeren wij wenschen het van harte. De andere eigenschappen, welke een brandweercommandant, naast de eigenf- lijke vakkennis, moet hebben, achten wij bij den benoemde zeker aanwezig. De heer Bierman, meestal „den overste" genoemd, is zonder twijfel een populair man. Dat een luitenant-kc lonel b.d. or- ganiseeren kan en, wanneer actief op treden zaak is, ook commandeeren kan, is in het algemeen al waarschijnlijk en bij overste Bierman, wiens prettigen om gang met menschen van allerlei slag men Steeds roemt, is dat zeker het geval. Dat de nieuwe brandweercommandant in de ure des gevaars ook over het noodige gezag zal beschikken, zoo, dat men weet dat h ij de commandant is, en hij alleen te bevelen heeft, we zijn er van over tuigd dat ook in dit opzicht de be noemde aan dezen eersten eisch van goed brandweerbeleid zal voldoen en vasthouden. Met belangstelling en welwillende ge zindheid wellicht echter met niet al te veel geduld zullen we nu de ver dere ontwikkeling van deze affaire gadeslaan. We gaan dus den rioolwatergaog naar Veere en ook de vesten uitdiepen. Bij de behandeling van het eerstgenoemde voorstel heeft de heer Den Hollander de aanmerking gemaakt, dat de pers eerder met „dit voorstel" bekend was, dan de commissie van fabricage. Indien dit op ons blad mocht slaan, dan zouden wij willen opmerken dat het berichtje in ons no. van 4 Febr. luidende „Nog vernemen wij, dat door het Rijk een belangrijke subsidie is toegezegd voor het uitdiepen van de riooiwater- gang naar Veere in werkverschaffing." toch kwalijk „een voorstel" genoemd kan worden. En van geldsbedragen heb ben wij niet gerept, zoodat dus de toe zegging van 's Raads voorzitter „nog eens op geheimhouding te zullen aan dringen" ons, indien zij althans niet als een doekje voor het bloeden beschouwd moet worden, vrij overbodig voorkomt. Het voorstel is overigens zonder veel praten aangenomen en, na breedvoerige bespreking, dat betreffende het uitdie pen) van de vesten eveneens. Op zichzelf is het een zoowel als het ander zeer toe te juichen. Dat men voor de vesten gaarne een grootere bijdrage van den polder Walcheren had gekre gen, is begrijpelijk. Maar wanneer het juist is, wat ook ons van deskundige zijde met stelligheid is verzekerd, dat het belang van den polder bij deze uit dieping waarlijk slechts gering is, dan is het maar 't beste om 'deze bijdrage welke met die van het rijk toch meer dan de helft der totaalkosten uitmaakt te aanvaarden, gelijk de Raad dan ook met 133 stemmen deed Er zijn nog vele andere zaken op dezen langen namiddag aan de orde gekomen. Vermelden we daarvan slechts dat de Raad is ingegaan op het voorstel of verzoek van den Middelburgschen Be- stuurdersbond om een toeslag te geven op de uitkeering der werkloozenkassen, dat de Raad tevens zich accoord ver klaarde met een, staande de vergadering door wethouder Onderdijk ingediende crisis-steunregeling, en dat de Raad be sloot een aantal krotwoningen af te breken en 10 fatsoenlijke doch zeer eenvoudige huisjes daarvoor in de olaats te stellen. Mogen we voor het overige den in gemeentezaken belangstellenden lezer verwijzen naar het uitvoerige Raadsver- slag elders in ons blad Het surrogaat is altijd veel bruter dan de waarheid, want het kent geen noblesse oblige. TWEEDE KAMER. Indische begrooting Bij de voortgezette behandeling der Indische begrooting heeft de heer L i n g- b e e k (h.g.s.p.) het Nederl. gezag in In- dië als historisch verschijnsel verdedigd, en aangedrongen op steun voor de gees telijke en stoffelijke ontwikkeling en* scheiding der protestantsche en katho lieke zendingsgebieden, De heer D e Visser (comm.) zeide dat de ellende en de werkloosheid toeneemt onder het kapitalisme. Het levenspeil der bevol king is zeer laag, de overheidszorg voor volkshuisvesting en volksgezondheid schiet ten eenenmale tekort, en de on- derwijscijfers zijn hemeltergend. Hij diende drie moties in. die niet werden ondersteund. Mevrouw Westerman (lib.) be pleitte de benoeming ^an een vrouw tot lid van den Volksraad De heer M o 11 e r (r.k.) bepleitte de doorvoering der Zondagsrust. Hij beval de emigratie van Javanen naar de bui tengewesten aan Mevrouw Groeneweg (s.d.) wilde daarin boventdien een inlandsche vrouw! De heer Engels (r.k.) wilde bevor dering der volkscultures boven produc* tie door ondernemingen. Toen kwam minister De Graaff aan het woord. Hij betoogde, dat alle aan dacht gericht moet zijn op het herste van het financieel evenwicht, waarbij aan een snel voorbijgaan van de heer- schende depressie niet mag gedacht, en overbrenging van uitgaven van gewoon naar buitengewoon niet gewenscht is. Te overwegen is de instelling van een nivelleeringsreserve. Het zwaartepunt moet gezocht in bezuiniging, o.a., van den staatsdienst, als ultimum remedium door tijdelijke verlaging der ambtelijke tractementten. Naast bezuiniging wordt verhooging der middelen nagestreefd. Emigratie is gewenscht. Zondagsrust wordt bevorderd. Aanwezigheid van een vrouw in den Volksraad is thans niet gewenscht. Het optreden tegen de revolution naire beweging heeft zuiverend gewerkt De verdwijning van het Europeesch ge zag binnen afzienbaren tijd zou een rampzalige verbrokkeling en verwarring voor de bevolking van Indië beteeke- nen. Heden voortzetting. Abonnementen en Advertentiën vooi de Middelburgsche Courant kunnen voor Vlissingen worden aagenomen doo Boekhandel F. LANDSMAN, St. Jacobstraat. „JAGTLUST" GEMEENTEHUIS VAN DE BILT. Ged. Staten van Utrecht hebben, naar het U. D. meldt, thans de verbouwing van Jagtlust tot gemeentehuis van de Bilt goedgekeurd. Het betreft hier het plan, hetwelk door een raadscommissie onlangs in den gemeenteraad van de Bilt is verdedigd en welk plan belangrijke bezuinigingen in het oorspronkelijke ontworpene aan bracht. WERKLOOZENDEMONSTRATIE IN DEN HAAG. In Den Haag is gisteren een van de roode vakbewegingsoppositie uitgaande landelijke demonstratie gehouden Zoo wel per trein als per autobus waren uit diverse oorden des lands werkloozen- groepen met en zonder doeken of bor den met opschriften voor het Volksge bouw aan de Prinsegracht gekomen, waar één uur een meeting plaats had in den tuin. De politie had de noodige maatregelen getroffen om de orde te handhaven. Nadat eenige voorgangers het woord hadden gevoerd, werd beslóten tot het zenden van een adres naar de Tweede Kamer. Hierin eischt de Roode Vakbe wegingsoppositie verwerping van alle wetsvoorstellen ter verhooging van in directe belastingen op sigaretten en an dere artikelep, die door het arbeidende volk worden verbruikt en voorts finan ciering van de werkloozenvoorziening op kosten van de bourgeoisie zonder eenige premie of andere betaling door de arbeiders. Zij verklaart zich solidair met de door de fraktie der Communis tische Partij-Holland in de Tweede Ka mer gevoerde actie inzake voorziening in den nood der werkloozen." Dit adres werd door een deputatie naar het Binnenhof gebracht. Ordever storingen hadden niet plaats. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week' van 15 tot en met 21 Febr. in de provincie Zeeland bedroeg roodvonk: Biggekerfe 1, Goes 2. Kruiningen 1. Diphtherie: Neu zen 1. MIDDELBURG. Benoemd tot keurmeester van vee en vleesch te Middejfourig1, de heer L. A Pieterse, tot heden in gelijke functie in den vee- en vleeschkeuringskrmg te Oiostkapelle. Handelsbelang. Al mocht er dan gisterenavond ook elders in onze stad wat te doen zijn: de bovenzaal van de „Vergenoeging", waar „Handelsbelang" een ontspanningsavond gaf, was niettemin tjokvol, toen de vice voorzitter, de heer Boasson, de bijeen komst opende met een woord van wel kom, waarin hij o.m. betrok het eere-lid der vereeniging, den heer Schulte, die met z'n echtgenoote voor dezen avonc was overgekomen. Het programma was samengesteld naar het beproefde recept: ernst, luim en mu ziek. Het leek ons goed gezien, dat de mu ziek niet was het gebruikelijke „strijkje" maar een kwartet dat, schoon lichtver teerbare, niettemin goede kamermuziek ten gehoore bracht. De melodieën van Grieg; Paderewsky's bekende zoo elegan* te Menuett en andere soortgelijke mu zieknummers, op verdienstelijke wijze door het ensemble Höfelein-Bekker ten gehoore gebracht, mochten de toehoor ders zeker boeien. En natuurlijk heeft men zeer genoten van hetgeen Handelsbelangs voorzitter thans als declamator optredende, voor droeg. De heer Stofkoper paart aan een humoristisch observatietalent voor de dingen des dagelijkschen levens de kun de, op sappige wijze hiervan voor te dra* gen en zoodoende heeft men van de Vlaamsche schetsen (Eernest Claes, Tim mermans e.a.) zeer genoten. Op verzoek heeft de heer Stofkoper tenslotte zijn eigen geesteskind, de beroemde boots man Arie, ook nog ten tooneele gevoerd. Het publiek was gul met een dankbaar applaus en tot slot van dezen welgeslaag den avond heeft de heer Boasson den voorzitter als blijk van erkentelijkheid, een fraai boekwerk aangeboden. De Kleermaker en de Kabouters. Dat was een merkwaardig! gezicht. Den voriigen avond groote menscheapubliek en nog geen 24 uur later onze SchouW- rg) nagenoeg geheel gevuld niet kin deren. T,oen we het, uit de aard der zaak eenigszins rumoerige publiek eéns in ooigienscbouw namen en vooral 'het gekwetter ons bijkans doof maakte, dach ten we: hoe is zulk een onrustig publiek rustig te krijgen.... en le houden. Het strijkje imocht dit althans niet gelukken en geen wonder want aller verwachting ging uit naar 't groote oogenblik dat 't doek op zou gaan en „De Kleermaker en de Kabouters" zouden komen. Alvo rens dit groote moment aanbrak sprak de voorzitter nog een kort woord tot de rumoerige gasten. De spreker „pakte" onmiddellijk en daaraan is net mede te danken dat er onder 't spelen de noodige stilte heersch- te. 't Voornaamste evenwel was, dat er zoo buitengewoon aardig gespeeld is, niet alleen door den kleermaker Hans Pik en z'n vrouw Griet maar door allien, kabou ters en elfen. En er waren er bij, die toch waarlijk geen kleine rol hadden! Ze waren alfemaa! rolvast en zonder haperen brachten ze bun boodschap aan Griet Pik en het jonge volkje in de zaal. Na tuurlijk mogen we niet uit de school kllappen, want de groote avond moet >lg komen, maar het moet ons toch van 't hart 'hoe roerend de dans van elfen en kabouters was. Er (moet veel en hard gewerkt zijn eer aUles zóó in de puntjes voor "elkaar was, maar het spontane klappen van zulke kin derhanden aFs daar, is zeker een flinke beltooning. Zijn. pauzes voor groote menschen meestal taai voor kinderen met popelen de hiartjjies is 't niet om uit te houden. Maar hier moesten a llen medewerken oirn den tijd door te komen en wel door prettige leuke liedjes te zingen, waarin a,l|len, zelfs de kinderen boven de 14 jaar betrokken werden. Vijf-jarig bestaan Chr. Middenstands- vereeniging Middelburg- Men (schrijft ons Ter herdenking! van het vijfjarig be staan van de Cfir. Middens tandsvereeni- ging, waren de leden met hunne dames daartoe in het Militair Tehuis saiamge- roepen door het bestuur op Vrijdag 20 Febr. j.l. onder voorzitterschap van den heer K. Helder, die te 8.15 u. deze ver gadering opende. De bijeenkomst word op de gebrui kelijke wijze geopend. Daarna sprak de voorzitter een woord van hartelijk welkom tot de leden, ook tot de dames," die zijn opgekomen naar deze feestvergfedering, en tot de afge vaardigden van de Chr. Hist, kiesvereerii- ging, van den Chr. Besturenbond en van de Chr. werkliedenvereeniging „Patri monium'. Spreker beveelt de Chr. Mid denstandsorganisatie hartelijk aan voor intensieve samenwerking waar zulks mo gelijk en noodiig is met genoemde ver- ëeni gingen. Alsnu doet de voorzitter nog een en kele greep in het verleden, om le herin neren met welken tegenspoed ook dé vereeniging te kampen had in' de vjjf jaar die gingen. Doch hij hoopt ver der te gaan, sterker te worden, hardór te werken; doch niet in Jigen kracht, maar hopend en steunend op 'den troon van onzen .God. Door applaus geven de aanwezigen bliju' in te stemmen met des voorzitters woorden. De afgevaardigden van de Chr. H. kiesyereeriiging, van den Chr. Besturen bond en van Patrimonium" brengen den gelukwensch uit, en verklaren zich gaar ne bereid tot samenwerking, omdat men zich schaart onder hetzelfde vaandel,, gedekt weet onder éénzelfde: vlag. Dc secretaris brengt dan zijn vijfjarig verslag uit: Mochten wij 5 jaren gele den, onder een bezielende rede van d|e!n heer Altena uit Hilversum,, een vereeni ging oprichtten met een ledental van 26 thans zijn wij uitgegroeid tot 48. Ge- (groeid zijn wij en dankbaar, maar niet voldaan. Mogen de omstandigheden en den druk der tijden waaronder ook wij als Midden standers zuchten, ons lot elkaar brengen om met elkaar te arbeiden en "het goede te zoeken voor onzen stand. Uit ons zelf ouden letten op den geregelden stoelgang van hun kinderen. Zij geven hun uitsluitend het ideale laxeermiddel voor kinderen. (Ingez. Meid daartoe (onbekwaam, wekt dit verslag op tot een nauw leven met onzen God, om bij Hem kracht te zoeken en steun te ■ontvangen voor allen arbeid die ons wicht ook m het leven onzer organisatie. Hierna krijgt de penningmeester gele genheid van de vergadering kennis te doen nemen van den financieelen toe stand der vereeniginig. Een en ander wordt accoord en in in orde bevonden en besloten wordt den penningmeester te déchargeeren. Na de pauze kon de vergadering zich vergasten op een 5-tal filmen. vDeze brachten ons ver van huis. Ze lieten ons zien pracht naluurgezichten. Wij namen kennis vam gebruiken en 'Meeding van vreemde volkeren. Ze lieten ons vaak schudden v an het lachen en toonden ons ook monumentale bouwwerken door menschenhanden ^gewrocht. In alles za gen wij de grootheid der schepping1 Gods. Tusschen de filmen door werden ook nog enkele voordrachten en gedichten ten beste gegeven. Hel was le ruim half 12 toen de voor zitter zeide,, dat het klokje de aanwezi gen huiswaarts riep. Met gezang en ge bed werd deze welgeslaagde avond ge- isloten. WALCHEREN. SINT LAURENS. Woensdagavond ver gaderde de afdeeling1 van dien Bijz. Vrij- willilgen Landstorm onder leiding van den Burgemeester, voorzitter van de plaat selijke afdeeling. Overste1 Bierman sprak over de organisatie van het verband, de heer Laernoes over het nut en de nood zakelijkheid daarvan. Het brevet als scherpschutter werd uitgereikt aan de leden K. WÜIemse, J. W. David sc. M. Boone, J. Riemens en S. Ilillebrand. Hierna werden eenige land storm films vertoond, die zeer in den smaak van de talrijke aanwezigen vielen. Met het zingen van het Wilhelmus werd deze avond be sloten. SOUBURG. Toen de heer J. J. Q. Pronk, arts, de gemeente verliet, werd uit zijn patiënten te Souburg en te Rit- them' een comité gevormd met het doel geld in te zamelen, ten einde hem stoffe lijke blijken van dankbaarheid aan te bieden voor zijn 18-jarigen arbeid in die gemeenten, wélke arbeid zich kenmerkte, naast bekwaamheid, door hulpvaardig heid, vriendschap en trouw. Dezer dagen vervoegde zich het co mité ten huize van den lieer Pronk te Middelburg. Een der comitéleden dank te hem' voor ,al de hulp, die hij tijdens zijn verblijf te Souburg aan de lijdende menschheid heeft bewezen en bood hein namens oud-patiënten een prachtige col lectie studieboeken en een cleetrische schemerlamp aan. Dokter Pronk betoonde zich hiervoor zeer getroffen en dankte hartelijk voor de bewijzen van waard'eering. Gemeenteraad van Vrouwenpolder. VROUWENPOLDER. Dinsdagmiddag vergaderde de Raad der gemeente Vrou wenpolder onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig wethouder Mesn. De voor z. gaf een overzicht van de werkzaamheden van den raad in 1930 en sprak zijn beste wenschen uit. De heer Maas dankte den voorzitter en hoopte op betere toestanden in 1931 in het algemeen en voor den landbouw in het bijzonder, en wenschte wederkee- rig den voorzitter alles goeds toe. De voor?;, deelde mede dat de rijks bijdrage over '1930 in de. kosten van den woningbouw in de afd. Gapinge is vaistgesteld op f 490, dat het bestuur der" Vereeniging' voor L. O. op Geref. grondslag in de afd. Vrouwenpolder dé aanvrage om beschikbaarstelling' van get- den voor den aankoop van grond en

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1