WEERBERICHT etc. NIEUWS UIT BELGIE. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. Voorkomcn is beter dan genezen! BURGERLIJKE STAND. BEKENDMAKINGEN. 25 Februari. Hoogste: 774.7 te München. Laagste: 744.3 te Nordöan. Thermometer. Hoogste eü laagste temperatuur van ijveren morgen tot hedenmiddag 2 u. Hoogste45 gr. Laagste: 40 gr. Weersverwachting van het K. N, M. L Matige, wellicht krachtige Z.-W. tot Wi. wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Tij- fdoyjk regen. Zachter vooral 'in "het Donderdag 26 Februari. Zon qp 6.57; onder 5.31. Ucht aansteken alle rijwielen, motor- «jjttrigen en andere rij- ea voertuioen 8.01 Maan op 9.49 v.m.; onder 2.51 v.m. 'Volle maan 4 „Maart. HOOGWATER VLI9SINGEN. Middelbare tijd, Donderdag "26 Febr. V'r©dag 27 Zaterdag 28 Zondag 1 Maart Maandag 2 Dinsdag 3 Woensdag 4 6 39 7 48 9 23 1052 11 55 0.16 1 01 9 20 20 4 i 22 15 23 17 12 48 13 32 dood en toch het ei in het spoedig rot tende lichaam gelegd. Om te zien of een dier intelligente handelingen kan verrichten, moet mem zien of instinothandelingen gewijzigd kun nen "worden door het nieuwe situaties aan te bieden. Onderzoekingen schijnen aan een wespensoort inderdaad iets der gelijks te hebben kunnen constafceerein. Een kip, die op den weg naar haar voedsel een hindernis ontmoet, staat ér voor te trippelen. De hooger ontwikkelde hen vindt een omweg, als die aanwezig is. Een paard, dat voedsel op den grond rechtopstaand niet kan bereiken, kromt zijn poot, de geit gaat in dezelfde om standigheid op de knieën liggen en beide bereiken hun doel door een doelmatige handeling. Een musch zal een harde korst achter in zijn snavel brengen om haar te breken zonder kennis van de wet van den hefboom. De proeven met anthropoide apen, als de Chimpansee, toonen aan, dat deze die ren handelingen verrichten, die veel over eenkomen met die van kleine kmderejn. Door 'spelen met strootjes en stokken^ die in elkaar passen is de chimpansee in staat tot „denken door handelen'. Het komt tot uiting bij het voldoen aan le vensbehoeften en -aandriften. Ben, door tralies van een, op eeniige meters af stand liggende banaan, gescheiden, chim pansee, zal, rustig spelende, plotseling in zijn nabijheid liggende[ stokken, zoonoóïlig door in elkaar schuiven ver lengd, grijpen om de banaan naar zich toe te trekken, als de nabijheid van klei ne apen deze bedreigen. Een drie meter hoog van den grond verwijderde banaan kon door den chim pansee 't zij door in een stok te klim men, 't zij door kisten op elkaar te stapelen, 'bereikt worden. Een „verstan- tige" lotgenoot in de nabijheid hielp dan soms de wankelende kisten vasthouden. De zoogenaamde aha! belering, die bij de practische intelligentie een rol speelt, kennen wij bij het plotseling te binnen schieten van de oplossing van een raad sel, waarbij dikwijls de logische denkweg ons niet bewust is. De vraag is natuurlijk of wij dit intellegentie mogen noemen. Het voortdurend spelen met de in elkaar schuivende slokken schijnt een secondair inzicht te scheppen, dat tot primitijef motorisch psychische uiting komt en aan leiding geeft tot handelingen op grond van dwangmechanisme. waarbij ook (Van onzen bijzonderen correspondent.) De „Bom"-aanslag op het Na- tionaal-Radio-Instituut. Het werk van fascisten.Een ter roristische organisatie, U hebt ongetwijfeld gehoord van den aanslag, die dezer dagen is gepleegd op het gebouw waarin het Nationaal Radio- Instituut is gevestigd. Dit gebouw is ge legen in het hoog gedeelte van de stad, vlak bij de Naamsche Poort. Benevens de installaties, spreekcellen, eniz. van het Instituut, is het gebouw ook bewoond door verscheidene gezinnen. Op den avond dat door den socialistischen radio- omroep een concert werd uitgezonden, dat, zooals steeds, was geopend met het spelen der internationale, werd een ,,bom gelegd in de trapzaal van het ge bouw, die, gelukkig toen niemand in de nabijheid was, als een helsche machine ontplofte, met het gevolg dat ruiten wer- den verbrijzeld en eenige andere, vrij onbelangrijke, materieele schade werd aangericht. De opschudding welken werd gewekt door den aanslag was dadelijk groot. Menf wist dadelijk van waar de wind schreeuwen een toestand van onrust aan duidt. IVimair is de aanpassing en de instelling van de gedragingen van het geheelc organisme op de nieuwe situatie. Aanleg en oefening kunnen hierbij een rol spelen en bij den mensch kan lang zamerhand de denkfunctie er, tusschen inkomen. Dressuur van dieren, die „denkende"' paarden, „rekenende" chimpansee's ien „sprekende" honden te voorschijn brengt heeft natuurlijk inet intelligentie niets te maken. Kinderen leeren het mechanisch over brengen van kracht bij ervaring. Met den leeftijd neemt het vermogen, om zich iu nieuwe situatie te helpen, toe. Ben klein kind zal aan het touw, waaraan het een paardje voorttrok, nog blijven trek ken, ook al is het paard er los van. Wanneer het een kinderwagen voort duwt en wenscht om le keereu, zal het zich zelf wel kunnen omdraaien, maar niet weten hoe het den. kinderwagen den omgekeerden weg zal doen afleggen. liet denken door handelen; of intuï tief denken is (filet, iedereen in gelijke mate gegeven. Socrates was in dit op zicht hoogst begaafd, eveneens Goethe, die zeif zegt, dat hij zijn werken als in een droom schreef en Byron, wiens pen de isnelheid van zijn gedachten niet ko(n volgen. Bij Rousseau daarentegen, wa> liet weinig ontwikkeld. Zijn manuscripten •^jn onleesbaar door de vele doorhalin gen. De schemata voor de testonderzoekin gen zijn onvoldoende wegens het ontbre ken van een onderzoek naar de prakti sche intelligentie, die zoo groote betee kenis heeft in vele beroepen. Terwijl een goed paedagoog spoedig en juist een kind zal kunnen onderzoe ken moeten beambten, i.e. de gediplo meerderen onderwijzers, zich met sche mata behelpen. Bij het onderzoek voor de armee in Amerika is bizonder gelet op praktische intelligentie, die in don Oorlog natuurlijk vooral noodig is. Hel leven is 'n geheel en 'daarvan het theoretisch intellect isolleeren is evenzoo foutief als de bloem te isoleeren van de plant. Het leven in zijn geheel is een uiting van het hoogste intellect van don Schep per. De hooggeleerde spreker heeft in zijl rede levensvragen van de hoogste betee- kenis aangeroerd en zeer beach tens waar dige stof tot overdenking geleverd. De lezing sluit zich zeer goed! aan bij die, welke de heeren Portielje en Prof. Jor dan hier meermalen hebben gehouden. De aanwezigen dankten den spreker door een hartelijk applaus. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 18 Februari veroordeeld wegens met een motorrijtuig daarmede over een weg rijden waarop niet aangegeven fabriek, fabrieksiiuinmer enz. van het rijtuig: ,T. J. de W. te Goes: f 0.50 b. s. 1 d. h.; rijden met een rijwiel zonder licht: L. v. K. te Biggekerke f 5 b. s. 5 dl. h,; een rijwielpad berijden buiten nood zaak anders dan met een rijwielK. v. d. B. te Vlissingen f 10 b. s. 10 d. li.; ïïiet een motorrijtuig rijden op zoo danige -wijze, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht: M. de B. te Kruiningen f 5 b. s. 5 d. h.; A. K, te Middelburg f 10 b. s. 10 d. h.; idem met een rijwiel: J. B. te Mid delburg f 10 P. s. 10 d. h.; straatschenderij: L. v. E. le Nieuw- en St. Joosland' Ontslag van alle rechtsver volging; een valschen naam opgeven: "M. A. G. te Middelburg f 15 b. s. 15 <1- h.; openbare dronkenschap bij tweede- herhaling: C. A. P. te Vlissingen 14 dagen hechtenis; kwam, want enkele dagen vóór de aan slag werd gepleegd, werd door het. Insti tuut een brief ontvangen, waarin met repressaille maatregelen werd gedreigd, indien er geen einde werd gesteld aan het spelen van de Internationale. Verder was er ook getelefoneerd door iemairt. die zich opgaf als een fascist en die sprak in denzelfden geest. Het „Légion Natio nale" te Brussel had er in een motie ook op gewezen, dat het maatregelen zou nemenl indien de Internationale zou ge speeld blijven zoodat men niet lang kon aarzelen. Van de zijde van de handvol Belgische fascisten moest de aanslag komen. En er volgden twee arrestaties, na melijk van den 35-jarigen Jules van de Putte, een groot-handelaar in kleerstof- fen, verwant met een Belgischen gene raal, en wiens vader in den oorlog sneu velde, eni een 25-jarigen bediende, Jacques Parent. Van de Putte moest, na een valsch alibi te hebben opgegeven en valsche getuigenissen te hebben! laten in winnen, bekennen, dat hij met Parent den aanslag had gepleegd. Hij, de oudste en de voorzitter van de Brusselsche fas cistische „stormtroepen", speelde de lafste rol. Zij verklaarden, dat hun daad bedoeld was als een protest en als een grap. De aanslag op zichzelf is niet zoozeer openbare dronkenschap bij le her haling: J. de R. te Vlissingen:: 3d. h.; vee laten loopen op eenig weiland: P. de P. te KoudekerkeVrijspraak; overtreding arbeidswet: M. G. B. te Middelburg geen straf toegepast in ver band met de geringe beteekenis van. hel feit „en de omstandigheden waaronder het is begaan; W'. J. R. te MijdjdejTbnrg f 0,50 b. s. 1 ld', h.; als eigenaar van vee, dat verschijnselen van eene besmettelijke ziekte vertoont hiervan niet terstond kennis geven aan den burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindjt: J. J. A. te Middel burg f 75 b. s. 50 d. h.; in Zeeland, rapen van, schelpdieren aan den voet der dijken: M. G. en J. v. B., beiden te Arnemuiden, ieder f 0.50 b. (s. 1 d. h.; overtreding warenwet, tweemaal ge pleegd: L. v. M. te Oostkapehe f 3 b. s. 3d|. h. en f 20 b. s. 20 d. h.; wateren nuiten de daartoe bestemde bakken: K. v. d. B. te Middelburg f 1 I d. h. SCHIPPER VERVOLGD. - Ruim 2 jaar geleden j!s de Nederlandsche mo torschoener „Azolla" op de Elbe in aan varing gekomen met een visschersvaar- tnig, van hetwelk de schipper verdronk. Tegen den schoenerkapiteim is nu eene vervolging ingesteld met bevel in het be gin van April voor het kantongerecht te Hamburg te verschijnen. HEVIG ONWEDER TE BRUGGE. Zaterdagavond dacht men te Brugge zoo meldt de Maasbode, dat er ergens ëen ontploffing had plaats gehad, doch aldra bleek het, dat te midden van een hevige hagelbui, de bliksem in de O. L. Vrouwekerk was ingeslagen, waarna het hemelvuur in den vorm van een reusach- tigen lichtenden bol door enkele stra ten snelde, tol grooten schrik van de voorbijgangers, die door een paniek aan gegrepen werden-,. Verscheidene personen werden, door de luchtverplaatsing ter aarde gesmakt en verloren gedurende eenigen tijd het bewustzijn. In de kerk zelf, heeft de bliksem ge lukkigerwijze slechts weinig schade aan gericht. DE TREINAANSLAG KEULEN- BRUSSEL. De Brusselsche correspon dent der Maasbode meldt dat zooals ge meld, werd op- 8 Februari in den snel trein Iveulen-Brussel, 'tusschen 'Nos- seghem en Saventhem, een aanslag ge pleegd op den te Antwerpen wonendem Nederlander Boekman, die van een vrij belangrijke soms gelds werd beroofd. Hoewel men den dader nog niet heeft kunnen arresteeren, weet de politie, thans met zekerheid, dat het den in 1905 te Oued Marsa (nabij Constantine) gebo ren .Arabier Muley Aldebouhay l>en Amed, moet zijn. I4ET EINDE VAN EEN BLINDEN PASSAGIER Toen de sneltrein van Parijs naar Saarbrücken op liet station Epernay stopte, bemerkte een spoor wegbeambte op het dak van één der waigions het lijk van een naar schatting 2(\-j'a.rigen jongeman, wiens hoofd van het lichaam gescheiden bleek te zijn. Ret ingestelde onderzoek wees uit, dat men te doen had met een zekeren D„é- moulin, wonende in net S aangebied, die als blinde passagier op het dak van een wagon was geklommen en waarschijnlijk bij het passeeren van een langen tunnel op zoo vreeselijke wijze om het leven lcWam. OPLICHTERSBENDE GEVAT. De Fransche politie heeft te Nice drie Franschen en de vriendin van een hun ner gearresteerd, die in Januari 1.1. tal rijke banken te Wiesbaden, Frankfort a. d. Main, Coblenz, München, Mann- Bij elke ademhaling dringen ontel bare bacteriën, overbrengers en ver wekkers van die verschrikkelijke griep, (die bij het spreken, hoesten en niezen met de speekseidruppel- tjes zoo gemakkelijk kan worden overgebracht), Uw mond binnen. Voorkomt de ontwikkeling van die gevaarlijke bacteriën door veelvul dige mondspoelingen met Odol, het e e n i ge w e r k e 1 ij k antiseptische mondwater. Odol ia ook verkrijgbaar in kleine flaconnetjes, die U steeda gemakkelijk bij U kunt dragen. (Ingez. Mest) van beteekenis. IVat vooral aandacht ver dient is het feit, dat hij werd gepleegd door een organisatie, welke reeds her haaldelijk van zicli heeft doen spreken door allerlei gewelddaden, gepleegd on der fascistische vlag. Wij hebben vroeger reeds aandacht gevraagd voor de vor ming van „Fraternelles" van oud-strij ders, volgens de regimenten waartoe zij hebben behoord en onder de leiding van hun vroegere officieren. De gearresteerde van de Putte is niet alleen voorzitter van het „Légion Natio nale" maar ook van een Brusselsche „Fraternelle". Dit is, voor deze laatste, wel heel compromitteerend, want het „Légion Nationale" staat alles behalve buiten de politiek. Het „Legioen" is een ver.eeniging met Luik als hoofdzetel en afdeelingen in de verschillende steden. Hun doel is hyper-nationalistisch, in den geest van Mussolini en, Hitier, maar met uitgesproken voorkeur voor den Duce, wiens zwarthemd zij eveneens hebben overgenomen. De bedoeling is actie te voeien tegen de Vlaamschgezinden en legen de socialisten, ook door geweld. Hun leden worden verbonden door wat het bestuur een ijzeren krijgstucht noemt; ze zij'n voortdurend verplicht tot het houden van gevechtsoefeningen, etc. Dit kan gebeuren onder voorwendsel dat de jonge lieden worden gedrild met het oog op hun legerdienst. Het is dit voor heim, Stuttgart enz. door middel van val sche credietbrieven van het filiaal te Nice der Barclay's Bank voor groote sommen hebben opgelicht. Een handlan ger, die de credietbrieven met een val schen naam teekende, kon nog niet wor den gevat; men meent, dat hij naar Span je is gevlucht, LAWINES IN ZWITSERLAND. Tengevolge van den hevigen sneeuwval te Altshol-Blausee nabij de Lötschberg- spoorweg, is een groote lawine omlaag gekomen, waardoor de straatweg geheel is versperd. De arbeiders, die te werk waren gesteld den weg weer vrij te ma ken, werden verrast door een tweede la wine. Zij konden niet tijdig genoeg dek king zoeken, doch gelukkig konden zij allen worden bevrijd. Het opruimings- werk moest worden stopgezet. De hoog spanning en telefoonleiding werd door de lawine vernield, en tengevolge van de daardoor ontstane kortsluiting ontstond brand in het postkantoor te Blausee, dat bijna geheel afbrandde. Te Goppenstein stortten op verschil lende plaatsen groote hoeveelheden sneeuw naar beneden en kwamen o.a, op den spoorweg terecht, waardoor een goederentrein in de sneeuw bleef steken. Te Mürren moest het tweede deel van de internationale ski-wedstrijden wegens den sneeuwval worden afgelast. De sneeuwval, die Maandag in het kanton Tessino is begonnen, duurt nog steeds onverminderd voort. Van de Centovalli wordt gemeld, dat verscheidene lawines zijn neergekomen, ERNSTIG TRAMONGELUK. Za terdagmorgen vond te A t h e n e een ern stig tramongeluk plaats. Van een in de buurt van het Atheensche stadion rij dende tram weigerde plotseling de rem, waardoor de tramwagen uit de rails ge raakte, tegen een muur botste en mid dendoor brak. Een gedeelte er van stortte in de ri vier, terwijl het andere deel van den tramwagen tegen den muur, die een af sluiting voor een terras vormde, bleef hangen. Een vreeselijke paniek maakte zich van de inzittenden meester. VERGIFTIGING OP EEN SCHIP. De bemanning van het te Smyrna in de haven liggende stoomschip .(Ruste-1 mie" is door .het nuttigen van zekeren spijzen vergiftigd. De kapitein is reeds overleden. Ver scheidene leden van de bemanning zijn mot ernstige vergiftigingsverschijnselen! naar hel ziekenhuis gebracht. VLOER INGESTORT. Te B a r 1 e t I a in de Italiaansche provincie Bari. stortte tijdens een lijkdienst de vloer van de sterfkamer, waar de lijkkist stond opge baard en waarop zich een groot aan tal personen bevond, plotseling in. At de aanwezigen, alsmede de priester en de lijkkist, stortte naar beneden. Er ble ken 28 gewonden te zijn, waarvan vier in 1 evensgevaarlijken toestand verkeeren. wendsel, dat het hun mogelijk maakt op te treden onder het eere-voorzitterschap van een luitenant-generaal, dat mili tairen in actieven dienst de oefeningen leiden en dat tenslotte het „Legioen de beschikking heeft over de Nationale Schietbaan, om er les in het schieten te laten geven. De leden zijn niet bijzonder talrijk, maar toch talrijk genoeg om allerlei in cidenten te verwekken. Er gaat geen groote Vlaamschgezinde betooging voor bij of door middel van provocatie weten zij moeilijkheden te brengen. Dat zij over voldoende geld beschikken om des noods een vliegtuig uit te rusten, hebben zij bewezen bij de jongste Vlaamsche bedevaart naar den IJzer, te Dixmuide. Zij beroemen zich er op, op goeden voet te staan met hooge personaliteiten. Dit belet niet dat, toen zij op 11 November van het vorige jaar, deelnamen, in fascis tisch uniform, aan den wapenstilstand- optocht, voor den Koning, deze hierover verontwaardigd was, en zij verzocht wórden zich in dergelijke omstandig heden niet meer te vertoonen. De reac tie kan niet uitblijven vooral als men weet, dat aan socialistische zijde, even eens een „arbeidersweer" is tot stand gekomen, „afweertroepen" die er ook geen geheim van maken, dat zij zich oefenen! in het „edel wapenbedrijf". Goes. Ondertrouwd: K. Schrijver, jm. 31 j. en M. P. Verse, jd. 30 j. Getrouwd: B. J. van Zweden, jm. 31 j. en R. Sampon jd. 2LP j. Bevallen: D. A. Brusket, geb. Verburg, d.; C. F. van der Straate ^eb. Westdorp» z.J. W. Westdorp geb. geb. Roda, d., M. Schijf, geb. Schrijver, z. BEVOLKING. GOES Ingekomen: A. van der Slikke, landbouwersknecht van Colijnsplaat, St. Jacobstrabt 42; H. v. d. Linde, schildersknecht, 's-H. Arends- kerke, Oude Singel 36; C. J. Louws, balkh ker, Hoedekenskerke, Kreukelmarkt 14; B. J W. Speijers, bankwerker, Arnhem, Oude Singel 12; A. Dijkgraaf, lijn werker, Brielle, Turfkade 17; C. Dronkers en ge zin, timmerman, Kloetingje, Lange Vo-rst- straat 64a. Vertrokken: S. A .Maartense, zonder beroep, naar, Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 337b; J. C. Struijker-Boudier en gezin, bureelamlb- tenaar R.W.S., 's-Gravenhage, Schalk Bur gerstraat 152; A. Oringe, Landbk. inge nieur, Wageningen, Delpad 22. 'VASTSTELLING DER KIEZERSLIJST, Burgemeester en Wethouders van Mid delburg maken hekend, dal de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1931- 1932 van 21 Februari tot! en met 16 Maart a s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegcl en tegen betaling der kos- len en afschrift en slemdistiftctsgewijtze in uittreksel verkrijgbaar wordt gestéld. ToL en met 9 (Maart a.s. is een ieder bevoegd hij hel gemeentebestuur verbe tering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een an der in strijd met dc wel daarop voor.- komt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeldi papier worden gesteld. Middelburg, 23 Februari 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, voorzitter. •M. VAN DER VEUR, secretaris. DIENSTPLICHT. De «Burgemeester van Middelburg brengt ter algemeene kennis, dat Jakob de Rijlke, Lein Calsman, Willem Roest, van de lichting 1932 wegens broeder- dienst vrijgesteld zijn van dienstplicht. Middelburg, 23 Februari 1931. De Burgemeester. P. DUMON TAK. Intusschen heeft de aanslag hier de aandacht nog meer gevestigd op het radio-probleem. Sedert 1 Jtebr. heeft het Nationaal Radio-Instituut officieel de be staande posten, een Nederlandsche en: een Fransche, overgenomen. Volgens de w,et stelt het zendtijd ter beschikking van de verschillende partij-radio-clubs, zendtijd welke is toegemeten volgens de parlementaire sterkte van de verschil lende partijen. Ook de Vlaamsche Na- üonalisten hebben, hun zendtijd. De tijd waarover het Instituut zelf beschikt om de programma's te verzorgen is zeer ge ring, met het gevolg, dat de luisteraars worden overstroomd meLpolit'eke rede voeringen en propaganda. De overgroote meerderheid van de luisteraars vindt dit allesbehalve prettig en het protest dat opgaat is van dien aard, dat er eer einde aan zal moeten komen. Sedert het In stituut de posten heeft overgenomen, is ook afgeweken van de gewoonte de uit zending te besluiten met het spelen van de „Brabanponnc". Over 't algemeen acht men dezen maatregel verkeerd, ook aan Vlaamsche zijde. Er is niet het minste bezwaar, dat de Vlaamsche post zijn uitzending besluit met de enkele maten van den Vlaamschen Leeuw enl van de Brabancjonne, terwijl ook, na de Internationale, nog de Brabanconne kan worden gespeeld.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 7