LANDBOUW, DE STERRENHEMEL 25 Feb.-4 Mrt„ 20 uur M. T. ZUID KUNST EN WETENSCHAP. 100 tal vrijwillige abonnementen werd hierop genomen. De lectuurverspreiding en bibliotheek mochten zich in een groote belangstelling verheugen. Uitgeleend werden in den loop van 't jaar 2344 boeken aan 1220 lezers. De bibliotheek bevat thans 680 attmmers. Hartelijken dank wordt ge bracht aan de bibliothecares, mej. J. G. H. Ketting, voor haar arbeid. Ingesteld werd een Commissie voor Jeugdwerk en jeugddiensten die reeds een Vrijzinnige Jeugdkerk stichtte. Het jeugdwerk mag zich ook in een groeiende belangstelling verheugen. Met een opwekkend woord besluit de secretaris zijn lijvig jaarverslag, hetwelk met luid applaus door de vergadering werd ontvangen. De penningmeester, de heer A. Veen- hoven, bracht vervolgens zijn financieel verslag uit, hetwelk door de financieel© commissie was goedgekeurd. De begroo ting voor 1931 werd vastgesteld mét in pntvang en uitgaaf een bedrag van f 8800. Uitgeloot werden de obligaties nrs. 197, 354, 186, 313, 51, 183, 229 en 231. De beide periodiek altredende De- stuursieden mej. W. P. van der Harst en de heer L. J. Visser Jr. werden bij enkele candidaatstelling gekozen, terwijl in de vacature mevr. HioolenMac Leod, die zich niet. meer herkiesbaar stelde, werd gekozen mevr. Tellegen-Kingma. De heer Veehhoven, die als afgevaar- jfügde der Ver. naar de 16 Feb. te. Utrecht gehouden vergadering van de Ver. „Kerkopbouw" was geweest bracht daarvan verslag uit, waaruit bleek, dat er ten opzichte van toenadering van de vooruitstrevende rechtzinnigen en de vrij zinnigen hoop op de naaste toekomst is. Na behandeling van eenige punten van ondergeschikt belang werd de zeer geanimeerde vergadering door den voor zitter gesloten. B. v. G. Gisteren hield de B. v. G. (de Vereen, van oud-leerlingen van Land- en Tuin bouw cursussen) in de Prins van Oranje te Goes een algemeene vergadering on der voorzitterschap van den heer W. de Buck te Meliskerke. De voorzitter deelt mede, dat o.m zijn verhinderd om deze vergadering bij te wonen! de heeren Mr. Dieleman, Ir. C. Stevens en Ir. v. d. Plassche en -lat een der sprekers, de heer Zwart uit Tietjerk, door ziekte niet kan optreden. Verder drukt spr. zijn spijt uit over de geringe opkomst op deze vergade ring. Ziekte is hiervan wel de hoofdoor zaak. Spr. hoopt, dat de zomer-vergade- ring, die op het* eiland Tholen zal wor den gehouden, drukker bezocht zal zijn, Hierna verwelkomde spr. in hef bij zonder de heeren Ir. Siebenga en Zwa german, resp. secretaris der Z. L. M en veeteeltconsulent. Het jaar 1930, aldus de voorzitter, was een jaar van zegen. De akkers hebben, rijken oogst gedragen. Daarin hebben wij hoogeren zegen te zien. De medaille heeft echter ook een keerzijde. De weersgesteldheid in 1930 was niet gunstig. Dit had invloed op de kwaliteit der producten. De prijzen wa ren zooals bekend laag. Spr. verblijdt er zich over, dat het tarwe-wetje is aangenomen en hoopt, dat nog meer zal worden gedaan om de ge volgen van de crisis voor den landbouw te verzachten. De crisis zal steeds ver der haar invloed doen gevoelen Van rtiaatregelen van bovenaf moeten we niet alles verwachten. We moeten zelf alles doen, wat we kunnen. Spr. heeft reeds gehoord, dat er jonge landbouwers zijn die van beroep veran deren willen. Hij wil op dit voornemen geen invloed uitoefenen. Wel acht hij het gewenscht de opgroeiende jeugd te wijzen op de ernstige toekomst en dat aan de richtige beroepskeuze aandacht wordt geschonken. De heer Ir. Siebenga, secretaris der Z. L. M. sprak over het onderwerp. ,,de jonge boer en de organisatie". Spr. schetste de meest ideale ver houding van den jongen boer tot de or ganisatie. Mocht spr. gedachten uitspreken en ideeën verkondigen, die niet overeen stemmen met hetgeen de practijk ons te zien geeft, dan mag daaruit niet afgeleid worden dat spr. critiek op het bestaande vereenigingsleven zou willen uitoefenen of geringschattend denken over het werk van een of andere organisatie. Het ge- heele organisatiewezen vertoont een historische w'ordingslijn. Spr. wil dan ook liever waardeeren wat er is en dan trachten de bestaande en gevoelde be zwaren weg te nemen. Spr. ziet in den jongen boer de jonge man die uit ambitie het beroep van boer heeft gekozen, die dat beroep heeft ge kozen boven ieder ander, die niet van plan is om uit sleur het beroep zijns vaders uit te oefenen. Deze jonge boer moet goed landbouw onderwijs hebben genoten. Het volgen van een iandbouwwinterschool of lagere landbouwschool of cursus zegt op zich zelf nog zoo ontzettend weinig. De jonge boer moet uit drang naar vermeer dering van kennis de lessen hebben be studeerd en getoetst aan de practijk. Hij moet wel willen helpen om de onopge loste vragen tot oplossing te brengen, ■Spr. ziet den jongen boer met al de eigenschappen van de jeugd, bezield met enthousiasme voor zijn beroep en met idealen voor een betere toekomst, met andere denkwijze dan het bestaand ge slacht en daardoor critisch, gestemd te genover alles wat in den loop der jaren is gegroeid en geworden. Hij is trotsch op zijn beroep. Den laatsten tijd ziet spr. wel1 eens een verscherping tussehjen boer en- ste deling. Ligt de schuld daarvan alleen bij den stedeling? Of is de boerenstand niet zelf soms mede schuldig? omdat hjj nimj rner de geringste waardeering toont voor den niet-boer? Als de jonge boer van school of cur sus op het bedrijf terugkeert, spreekjt het vanzelf, dat hij1 lid wordt van de ver eeniging van oud-leerlingen. Hij moet zijn kennis nog verder ontwikkelen en door samenwerking handelingen verrichten, die hij als enkeling rniet kan. In de vereeniging zal de jionge boer zijn drang naar meerdere kennis kun nen bevredigen. De organisatie zal de jongeren moeten geven, wat zij zoeken en wat zij voor de toekomst noodig) heb ben. Men kan niet volstaan met een of tweemaal een algemeene vergadering te .beleggen om te luisteren naar een spre ker. Van groot belang' Zijn de leiders in de gongeremorigaiiisatie. Zij moeten in staat zijn het leven der jongeren aan te voelen en te leiden. Iedere jongferei organisatie moet haar eigen leiders kie zen. Wal. hel werk der organisaties betreft, noemt spr. bespreking, 'bestudieering en uitwerking van tallooze vraagstukken, die op cursus of school slechts zijn aange stipt Het. eigenlijke werk moet door de jongeren zelf worden gedaan. Eerst hou- de men inleidende besprekingen, lok'lde men discussies uit en make dan de do zaak commissoriaal^ waarna het eind rapport wederom in de alg. vergadering zal kunnen geschieden'. De bespreking Tnoel algemeen en levendig zijn!. Een zwijgende vergadering is een veeg teek (en. Een andere belangrijke aangelegenheid js. dat de vereeniging haar leden aan het werk ;zet. Prachtige voorbeelden hier van zijn de demonstratie- en proefveldein, het nemen van serieuze proeven, de boerderij- en veldkeuringen enz. Belangrijk zijn ook de excursies in eigen omgeving. Verder het houden van inleidingen en doen van mededeef lingen door de leden zelf. Tenslotte komt de inricbltinlg' van de vereeniging zelve. In Zeeland is het altijd moeilijk op een centraal punt samen te komen. Men is hier aangewezen op plaat selijken onderbouw en kringvorminig. Veel werk anoet in de afdeeldojgten geschieden. De jongeren moet geleerd worden ge regeld de vergaderingen te bezoeken. Des noods door ze daartoe statuair een ver plichting op te leggen. Groote aandacht verdient de samen stelling van het Bestuur. Dijt moet een afspiegeling zijn van de stroomingen in de 'vereeniging. Spr. is voorstander van wis- seling in het B,estuur. Natuurlijk zal men in een vereeniging met een wisselen|di Bestuur wel eens ups and downs heb ben, maar dat heeft men ook in vereend- gingen met een vast bestuur. Een ver keerde keuze kan men mij bij Oeide sy stemen doen. Spr. is voorstander van niet directe herkiesbaarheid der bestuursle den. De Algemeene vergaderingen moéten niet zijn 'n gezelschap van vastaangestelde afgevaardigden. Een lid, dat zich in de lafüeclingen voor een bepaalde zaak' in teresseert of zich in een 'bepaalde kwes tie heeft ingewerkt, moét 'de gelegen he id «hebben zijn meening persoonlijk in de alg vergadering te vertolken. Juist in een jongeren) organisatie zal lief jsysleem „laat zitten wat zit" gevaren inhouden voor de organisatie zelve. De ouderen, die reeds met beide beienpn in het: volle leven staan, zullen de ver- vereeniging niet meer voeleini als een .fongerenbeweging. Dan on.slaat het ge vaar dat men onorgaiiisatorisch niaast of legen de algemeene bocrenorgani-, salie ingaat werken. De jongeren moe ten de vereeniging 'kunnen beschouwen als de hunhe. Hel bestuurslidmaatschap van de ver eeniging van oud-leerlinigen moet niet ge voeld worden als een persoonlijke /.aak of als een middel, waardoor men in vloed uitoefent, welke men elders niet meent te kunnen verkrijgen. Die jonge ren-organisatie mag geen bestuursleden hebben, die in die organisatie vergrijsd zijn. Spr. wijst op Friesland, waar dejon gerenbeweging doelbewust naar voren is (gelreden. Het uiteindelijk doel moet zijn |om later, wanneer men! zelf boer iis (geworden, met beide beenen 'in de practijk is komen te staan, om de boeren ibrganisatios te versterken en uit te bou wen. Hel. leven in de jongerenbeweging is de sleutel, van het toekomstig landbouw- Icvon. Eenmaal komt het oogenbl'ik, 'dat de jonge boer zich losmaakt uit de jon geren-organisatie, om zich geheel te wij den aan het lioereuvcreeiniigingslcveinn. Spr. wijst ook op misverstand 'en mis vatting tusschen jongeren .en ouderen. Bij de laatsten ziel men vaak een zekere zelfbewustheid voor hetgeen tot stand is gebracht en een niet begrijpen van de jongeren, bij de eersten een gbmis aan waardeering voor hen, die het bestaande hebben weten lot stand le brengen. De jongeren hebben recht op erken ning. De ouderen bioeten beseffen, dat zij straks, wanneer hun gelederen dun nen, de jongeren noodig zullen hebben. Daarom is noodig samenwerking tusschen organisaties van jongeren en algemeerie organisaties, zooals in Zeeland op ver schillend gebied bestaat. In de jaren '1916—1918 werden dan ook de prov. landbouw-maatschappijen in bijna alle provincies gereorganiseerd om daardoor ook aan de jongere genera ties meer invloed te geven. Spr. wijst ook op de reorganisatie van het K.N.L.G. en van het Centraal Bureau. Telkens zal het weer de jonge genera tie zijn, die de klop op de deur laat! hooren. Ook in ons landlbouwveree'ni- gingsleven zal men daarmede steeds re kening moeten houden. De vorige gene ratie verdient dank voor hetgeen is op gebouwd. De jongeren zullen het werk der ouderen moeten voortzetten, uittrou wen en verbeteren, daarbij de fouten, die gemaakt zijn, vermijdend. We zullen echter ook moeten bedenken dat ook wij fouten zullen maken en dat een volgende jongere generatie ons werk zal becriti- seeren. Noodig is een krachtige wil tot samen werking een steeds meer zoeken Wat elkander als boer bindt, een verre hou den, wat elkander zou kunnen verdee- len, een weten, dat in kennis macht en in organisatie kracht ligt. (Applaus.) Op deze rede volgde nog een interes sante bespreking. De heer Siebenga deelde in antwoord op verschillende vragen o.a. het volgen de mede. Er is in het algemeen geen grens te stellen, waarbij mm uit de jongeren-or ganisatie moet treden. De een is al oul op 35-jarigen leeltijd, de ander is m.g jong, als hij 55 ia. is. Wat de opkomende Chr. jongeren actie betreft, daartegenover staat spr heel gemakkelijk. Meerit men da" die organisatie gewenischt en noodig «s, dan ga men er toe over, hoewel in organisatie kracht en in eenheid macht ligt. Wanneer men de Chr. organisatie ziet om daarmee en daardoor af te breken wat bestaat dan betreurt spr. dat. We moeten niet beginnen om af te geven op wat is tot stand gekomen. Maar wan neer men langs anderen weg mede wil opbouwen, staat spr. daar sympathiek tegenover. Wel moeten wij het groote belang in het oog houden en aan de al gemeene organisaties overlaten wat prin cipieel niet verdeelt. Er is zooveel, wat We gezamenlijk kunnen! doen. Het treft spr. dat men dezen tijd, waarin we zoo voelen elkander noodig te hebben, ge bruikt, om af te breken wat bestaat of daarnaast te gaan bouwen. Wat de verhouding tusschen boer en stedeling betreft, zegt spr. dat we moe ten oppassen, dat we geen mannen naar allerlei colleges afvaardigen, die eerder als een carikatuur dan als vertegen woordigers van den boerenstand kunnen beschouwd worden. Spr, evenals later de heer Zwagerman, geeft daarna nog enkele inlichtingen over het onderzoek, dat men dezen win ter wil instellen naar de meest doel matige voeding van de paarden. Beide sprekers wekken tot medewer king der leden op. Hierna pauze. Middagvergadering- Te ruim één uur wordt de vergadering voortgezel.. De secretaris leest allereerst zijn jaar verslag, het 17e der vereeniging en te vens het eerste, dat in h(ejt jlaarboekje zal kunnen worden opgenomen. Er werden twee algemeene en twee Bestuursvergaderingen gehouden. T,a,l van werkzaamheden mochj: de vereeniigiimg verrichten. Enkele vraagpunten werden aan de orde gesteld. Enkele kringen wer den gevormd, waarvan spr. het nut aan toont. Het aantal aangesloten vereenigingen ■nam met één toe. Een conferentie had plaats mei de vereeniging van oud-leer lingen van tuiinbouw-cursussen, waarvan een onderlinge samenwerking het ge volg was. De vereeniging trad in relatie niet de Overijselsche zustervereeniglng over het uitwisselen van boerenzoons. Me dewerking werd verleend aan den land- b o u w o n tw i kk e ling's da.g Tenslotte deed spr. verslag! van het werk der aangesloten vereenigingen. De afgevaardigde van Dreischor klaag de over te weinig toewijding en ambitie in zijn afdeelinlg. In malaise tijd schijnt men minder actief le zijn dan in gunstige tijden. De v o o r z i t,t e r meende ook dit ver schijnsel waargenomen te hebben Het is zeker niet goed te keuren. De afge'v. van D uc i s c h o r meent' dat de mentaliteit van ae tegenwoordige jon ge landbouwers zoo geheet anders is dan die van twintig jlaren geleden. Spr. wil politiek en godsdienst hierbij uitschakke- len. We moeten één zijn. De heer M a a s te Vrouwepolder lieeft zijn vraag in dc morgenverg'adering' ge steld naar aanleiding van een jongeren- actie door den Chr. Boeren- en Tuinders- bond. v De voorzitter wil djt rustig laten begaan en geen tegein-actie ontwikkelen. Wc moeten ons daar geheel buiten hou den, omdat we liet anders misschien sommige leden moeilijk maken. Het spijt spr. dat deze kwestie hier vandaag is besproken. De penningmeester, de heer J. II. TIage, doet hierna rekening en verant woording. De ontvangsten "bedroegen f 544,42, de uitgaven i' 328,32, alzo» een batig saldo van 1" 216,10 (vorig jaar f 216,52). Nu volgt bestuursverkiezing. De heer J, II. Ilage stelt zich niet herkiesbaar. Hij wil plaats maken voor een jongere. 'Besloten wordt de vervullinlgl van de- OEERSTE KW. ©VOLLE MAAN 3 LAATSTE KWARTIER €1 NIEUWE MAAN VENUS MARS JUPITER SATURHUS Behalve Jupiter en Mars vindt menl 3 maantjes op deze kaart: 25 in den S t i er, 28 nabij Jupiter in de T w e e- lingenen 3 Maart in den Leeuw, ze vacature uit fe stellen tot de zo- mer-vergadering. De aftredende bestuursleden de hee ren C. A. Dees en Arie Sinke Jz. worfden. herkozen. De kring Zuid- en Noord—Bevejand heeft voorgesteld om hoofdbesturn1 sleden na twee periodieke zittingen diet direct herkiesbaar te 'stellen. De afgev. van Noord-Beveland merkt op, dat Noord- Beveland niet op die vergadering aan wezig was en het met dit voorstel niet eens is. De heer A. Sinke verdedigt het voor stel. Vroeger heeft de vereeniging' zich toen het over de Z.L.M. ging, reeds voor dit denkbeeld uitgesproken. Door enkele leden worden voor- en nadeelen genoemd. De Voorzitter is vóór de verplich te aftreding. Spr. wil zelfs lezen, dat een Hoofdbestuurslid slechts één periode v,an drie jiaar zitting kan hebben. Dit wordt weer door anderen beslrer den en door sommigen onderstreept. De heer de Vrieze te Dreischor vond de verplichte aftreding voor het Hoofdbestuur der Z. L. M. wel noodig maar hier niet. In de Z.L.M. zitten' men- schen. die al 10, 20 jaar rentenier zijn Hun belangen zijn anders dan die van een jongen boer. Zoo weet spr. dait een verlaging van het weegloon voor de sui kerbieten is tot stand ge'brach door de jionge boeren, tegen den wil van de ren teniers in. Spr. wijst verder op»de zware lasten voor de jonge boeren. Hun toekomst is donker. Daarom wil spr. in de Besturen van origanisaties van jonge boeren zoo weinig] mogelijk verandering brengen Het voorstel van den voorzitter (aftre ding na één periode en' nimmer herkies baar) wordt verworpen met slechts 5 stemmen voor. Het voorstel-Zuid-en N.- Beveland (niet herkiesbaar na zes jaar zitting) wordt eveneens verworpen met 18 tegen 13 stemmen. Er wordt nog op 'aangedrongen, $al bij elke 'periodieke aftreding de betrokken kringen een aanbeveling van drie per- tonen indienen. Uitwisseling van "boerenzoons. De se cretaris doet mededeeling van de corres pondentie hierover gevoerd. De bedoe ling is boerenzoons, ook op de hoog te te brengen met bedrijven in andere provincies. Uit de Bonden van oud-leer lingen is voor dit doel een commissi^ gevormd. Binnenkort wordt hiervoor vergaderd. Zij, die van deze gelegenheid gebruik wenschen te maken of personen uit andere provincies -wenschen te ont vangen kunnen zich bij den secretaris (aanmelden. Rondvraag. De heer I s r a, 1 vraagt naar de mo- geelijkheid van tewerkstelling in den Zui- derzee-polder. De Vooi'z. antwoordt, dat daarvoor slechts personen zulten worden aange nomen, die de R.L.W.S. of een lan.dbionw'- winterrcursus hebben gevolgd. Spoedige aanmelding is gewenscht. Hel Bestuur zal de opgaven doorzenden. Verder deelt de voorzitter nog mede, dat de zomer-vergaderring te St. Maar tensdijk za,l worden gehouden. De afdee- ling aldaar zal haar 25-jlarig 'bestaan vieren. Vervolgens, dat binnenkort een le zing met lichtbeelden over de Zuider zeewerken za,l worden gehouden. Hierna sluiting. Gebruik Nederlandsch Suikerbietenzaad. Naar het Hdlsbl. verneemt, beeft de minister van Binn. Zaken en Landbouw zich met een schrijven betreffende het gebruik van Nederlandsch suikerbieten zaad o.a. tot de centrale landbouworga nisaties gewend. Aanleiding fot dit schrijven moet de minister hebben ge vonden in den niet onbelangrijken invoer van suikerbietenzaad, en in het feit, dat het zaad, dat in ons land wordt geteeld, niet voor het buitenlandsche zaad be hoeft onder te doen. Daarvoor beroept de minister zich in zijn schrijven op de resultaten van de proefnemingen, welke op de proefvelden van het Instituut voor de Suikerbietencultuur te Bergen op Zoom met tal van suikerbietenrassen, worden genomen,. Hoewel de resultaten! van die proefnemingen niet worden ge publiceerd, zijn de leiders der suikerfa brieken hiervan wel op de hoogte. Bovenbedoeld schrijven van den mi nister beoogt nu, naar 't blad vernam, om er bij de Nederlandsche afnemers op aan te dringen om in het belang van de Ne derlandsche kweekersbedrijven zooveel mogelijk bietenzaad te doen uitzaaien, dat in ons land is voortgebracht. Theoretische en practische intelligentie. Voor het Natuurkundig Gezelschap hield Prof. dr. L. Bouman te Utrecht, een lezing over: Theoretische en! practi sche intelligentie. Wat den merisch ver boven het dier verheft is de theoretische intelligentie d.w.z. het algemeene vermogen om onder doelbewust gebruik van denkmiddelen zijn handelingen op nieuwe eischen in te stellen. Het logische combinatievermogen, waarbij spraak en taal als middelen van den eersten rang dienst doen, wordt bij wetenschappelijk werk met -succes aan gewend. Het theoretisch intellect wijst bij rustig nadenken den juisten weg dien- men in dc toekomst bij nieuwe situaties dient te volgen. De methematica wijst den algemeenen weg aan om formules te vinden. Het resultaat, een bepaalde formule, is niet vooruit bekend. Er kunnenl zich echter gevallen voor doen, waarbij een nieuwe situatie zich plotseling voordoet en er nu bliksemsnel een besluit moet worden genomen Hier bij is practiscbc intelligentie noodig. Deze kan in vele gevallen van groot be lang zijn. Voor een logische gedachten- gang is men 'zich daarbij niet bewust en toch worden de juiste handelingen ver richt, die op raadselachtige wijze uit het onderbewustzijn schijnen op te schieten. Een der onderzoekers op dit gebied ontmoette op zijn gewonen, tocht per motorfiets plotseling' een afgesloten brug. Hij had zich vroeger bij wijze van spel wel eens geoefend in de kunst om onder een tocht plotseling rechtop zijn fiets te gaan staan, er af te springen, de fiets alleen zijn tocht te doen vervolgen!, zelf er achteraan te loopen, haar in te halen en er weer op te springen. Blik semsnel maakte hij in de bovengenoemde situatie van dit kunstje gebruik, waarbij de fiets onder den afsluitboom doorging en de persoon afzonderlijk eveneens door zich te bukken. Dit was het werk van een seconde en zonder bewust lo gisch denken. Hier deed zich de nieuwe situatie plotseling voor en moest snel een besluit genomen worden. Een bekende nieuwe situatie kan ook onbewust van gewoonte doen afwijken. Iemand moet, na zijn hoed te hebben afgenomen, met een potlood, dat hem zal worden gegeven, iets op schrijven: Hij zal nu onbewust van zijn gewoonte om den hoed met de rechter hand af te nemen, afwijken en dit met de linkerhand doen, zoodat hij vervol gens met de andere het potlood kan han- teeren. Komt deze practiscnc intelligentie ook Voor bij dieren' Bij het onderzoek moet men uiterst voorzichtig zijn en geen instinct mét in telligentie verwisselen. De anunophila, die haar eieren in het lichaam van een levende maar verlamde rups legt, door eerst een zenuwknoop door een steek buiten werking te stel len, schijnt hier intelligent te werk te gaan. Nauwkeurige waarnemingen leieren echter, dal de wesp eenige steken doet op de plaats waai- de huid het gemakke lijkst doordringbaar is. en dat daarbij dikwijls de rups wel degelijk wordt ge-

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6