Elecp°,0X Model TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 25 FEBRUARI 1931. No. 47. ONZE LEZERS over Kapitein Waaevier's 2, Tocht naar x Ras ia na -al ft pepermunt KERKNIEUWS. 19 BET VRAAGSTUK der WERKLOOSHEID. De weg tot opheffing der werkloosheid is gelegen in een loondaling) welke den ondernemer in staat stelt) we derom een grooter aantal ar-' beiders in dienst te nemen. Bij een onderzoek naar de oorzaken der werkloosheid behoo"t te worden uitgegaan van de wet der theoretische economie, welke zegt, dat het arbeids loon wordt bepaald door de grenspro- ductiviteit van den arbeid, d.w z. door het produkt dat verkregen wordt door den laatsten tewerkgestelden arbeider. Hierbij is op te merken dat deze grens productiviteit des te grooter is naar mate het aantal tewerkgestelde arbei ders kleiner is (kapitaal etc. constant ondersteld). Voornamelijk door twee oorzaken welke sinds den oorlog meer in het bi zonder aan den dag zijn getreden, is het loonpeil sterk opgedreven, n 1. door de vakbewegings actie en de sociale ver zekeringswetten, waarbij als derde fac tor de wettelijke bekorting van den ar beidsduur is te voegen. Men moet n.l. bedenken, dat de premie die door den werkgever betaald wordt voor sociale verzekeringen, evenzeer deel uitmaakt van het loon als het bedrag in contanten dat de arbeider beurt. Door al deze feiten heeft men den ondernemer ge dwongen minder arbeiders in dienst te nemen ten einde de grensproductiviteit van den arbeid in overeenstemming te brengen met het gestegen loon. Sedert ongeveer een jaar heeft zich hierbij gevoegd de invloed der economi sche crisis waardoor de grensproducti viteit van den arbeid een daling heeft ondergaan en, aangezien de loonen zich hierbij niet hebben aangepast, de werk loosheid overeenkomstig is aangegroeid. De oorzaken van deze crisis uit te vor- schen, is natuurlijk niet mogelijk binnen het kader van dit opstel. Wij zullen het dus niet hebben over goudschaarschte noch over het afhetalingssysteem Dat o«k allerlei protectionistische maatrege- leni dezelfde uitwerking hebben gehad, is evidenlt. De werkloosheid heeft dan ook een omvang aangenomen die ongekend is in de economische geschiedenis. j Bovenstaande beschouwing geldt in meerdere of mindere mate voor alle landen en mag ook voor onze provincie geacht worden haar beteekenis te hebben. Indien deze verklaring van de werk loosheid juist is, volgt de herstelmaat regel hieruit vanzelf. De weg tot ophef fing is dan gelegen in een loondaling welke den ondernemer in staat stelt wederom een groot aantal arbeiders in dienst te nemen. In tijden waarin de grensproductiviteit van den arbeid daalt, zooals in een economische crisis staan de arbeiders voor de keus: öf loonsver- laging of gelijkblijvend loon maar dan werkloosheid. Nu is 't uit 'n oogpunt van direct groeps belang wellicht gemotiveerd dat de ar beiders de voorkeur geven aan het laat ste, met name wanneer de vraag naar arbeid een geringe elasticiteit bezit, al wordt op den duur het arbeidersbelang door een dergelijke politiek niet ge diend. Ook afgezien van depressietijden laat deze taktiek zich denken, en dan als een poging om een loonsverhooging door te zetten ten koste van het ontstaan van werkloosheid Maar het is m.i. af keurenswaardig wanneer de Overheid XVII. De volgende dorpen tot aan de stad Nevel toe waren zoo armoedig, dat ik het niet der moeite waardig rekende derzelver namen op te teekenen. Zij' wa ren inderdaad, niets meer dan een ver zameling van bedelaarshutten. In een van dezelven echter vonden wij nog eene menigte hoenders, waarvan wij eene lek kere soep gereed maalden. Dikwijls gebeurde het ook, dait de paarf dea eenige dagen bij ons moesten blijj- ven, wijl wij in deze armoedige slree- ken geen (anderen krijgen konden. En daar het den boeren slecht 'beviel, om zooi ver van huis te gaan, kwamen zii' soms de arbeiders gaat dringen) in deze richting. En dit gebeurt wanneer de publieke kassen op ruime schaal voor werkloos heidssteun worden beschikbaar gesteld. De een&ge goede werkloosheidsverzeke ring. heeft mej. mr. Van Dorp eens ge schreven, is een zoodanige waarbij de arbeiders onderling elkaar verzekeren. ft Het vaak vernomen argument tegen loonsverlaging dat hierdoor de koop kracht zou afnemen en daardoor de werkloosheid nog zou stijgen, is onhoud baar. Ten eerste houdt deze redeneering geen rekening met de koopkracht van niet-arbeiders. Ten tweede behoeft het grooter aantal arbeiders dat tegen lager loon tewerk gesteld is, in totaal geen kleiner loonbedrag te verdienen dan het kleiner aantal voordien tegen hooger loon. Hooge loonen zijn zeer wenschelijk, doch alleen wanneer zij berusten op een ook bij opname van alle arbeiders in het productieproces hooge grensproductivi teit van den arbeid, iets wat mogelijk is bij sterke kapitaalvorming (moge de heer Keynes mij vergeven) eni geringe bevolkingsaanwas. De scheikundige analyseert, het publiek proefr de aparte kwaliteit aan (Ingez. Med!) GEZONDHEIDSCOMMISSIE TE MIDDELBURG, Aan het verslag over 1930 van da Gezondheidscommissie te Middelburg is net 'vofgencle ontleend: In de samenstelling der Commissie greep in het afgeioopen jaar geen ver andering plaats. Het lid mr. M. P. Sipkes, dat op 1 Juli 1930 moest aftreden, werd door den Commissaris der Koningin we derom voor het tijdvak van vijf jaren, dus tot 1 Juli 1935,' herbenoemd als lid en tevens als voorzitter. Er zijn 9 vergaderingen gehouden, en wel in de maanden: Jan., Febr., Maart, Mei, Juni, Sept., Oct.,-Nov. en Dec. Ten einde de leden in staat te stellen op gemakkelijker wijze een en ander nog eens na te slaan uit de verslagen, bro chures en tijdschriften, die in een voor de Gezondheidscommissie gereserveerd vertrek van de Provinciale Bibliotheek worden gerangschikt en bewaard,, is met medewerking van den concierge een ca talogus daarvan aangelegd. De gezondheidstoestand der gemeente gaf geen bijzondere reden tot klachten. In Oct. deed ziel? een enkel gevaL voor van Paratyphus B, dat gelukkig door geen ander werd gevolgd. In het vorig verslag werd melding ge maakt van een klacht van een bewoner van den Veerschen weg, dat het gemeen teriool de faecaliën in zijn woning te rugspoelde. Nadat daarop van gemeen tewege idle noo'dige maatregelen waren genomen om dit euvel uit den weg te rui men, bereikte de commissie in Fè'br. wederom een klacht, dat de toestand opnieuw onhoudbaar was, waarop door onze commissie bij het College van B. en W. ernstig werd aangedrongen, af doende maatregelen te nemen, al zou het der gemeente ook groote finantieele offers kosten. Daarop is dan ook een zoodanige verbetering aangebracht, dot men hopen mag, dat dit bezwaar voor goed is overwonnen. Verscheidene klachten kwamen in, op den inval, om des nachts sitil met hunne wagens en paarden de terugreis aan te nemen, wij hadden dan dikwijls veel moeiie om nieuw transpor! Ie krij*- gen. Eindelijk kwamen wij den 13den in het stadje Nevel, waar wij bij de burgers geinkiwartierd werden. Hier bleven wij 11 dagen; wijl er niet eerder paarden of wagens te bekomen waren. Dezen tijd bragten wij grootendeels met wandelen door. Op Zekeren tijd buiten de stad wandelende, passeerde ik eenen buiten plaats, welke niet onaardig gelegen was en door een weduwe met hare beide dochters bewoond werd. Op eenmaal kwa,m mij een knecht uit naam der ei genaresse vragen, of ik ook genegenheid had om binnen te komen, wijl men ver onderstelde dat ik een der gevangenen was, die zig] thans in de stad ophielden-. Ik! nam het aanbod met genoegen aan, Dorp «ar bfc06laars(mjttt!v waaraan voor het meerendeel kon tege moet gekomen. Door het bouwen van woningen buiten de kom der gemeente, traden eenige malen klachten op van (stank door mestvaalten "öf pulpputten. Daar de commissie hier niet kon ingrij pen, omdat de daarop betrekking heb bende politieverordening alleen gefdt lot de ibinnen de kom staande woningen, kwam dan ook eën uitbreiding dier kom haar niet ongewenscht voor. In één dier gevallen beklaagde zich een tweetal per sonen over het feit, dal een mesthok voor varkens werd gebouwd in de on- middelijke nabijheid hunner woningen. Daar de aannemer zich beriep op de toestemming der Bouwpolitie; daar hel hok huns inziens viel buiten de grens lijn der kom, liet de commissie door twee harer leden een onderzoek instel len, omdat er ten deze bij haar eenige twijfel gerezen was. Na meting bleek het hok 3 Meter binnen die grenslijn te vallen, zoodat het hok moest worden afgebroken en nu, zeer ten gerieve der klagers, geheel achter op het weiland werd opgebouwd. Dit had niet plaats gegrepen als de Gezondheidscommissie niet als interme diair lichaam tusschen de Overheid en het publiek was opgetreden; een der klagers zou dan zeer zeker in zijn be drijf zijn geschaad geworden. Dat de commissie dit simpele feit zoo op den voorgrond doet treden, heeft ten doen uitkomen: het goede bestaansrecht der Gezondheidscommissies (wat meer malen is betwijfeld) en wel juist als be middelend, goeden ra id gevend Instituut tusschen den vaak bescheiden klager en de ambtenaren door de Overheid aange steld. die, hoewel zeker ter wille, niet altijd den tijd hebben de klachten in den grond te onderzoeken en vaak ook niet den durf met al die klachten de taak van de Overheid te bezwaren. Enkele klagers over stank uit pakhui zen en lompenbergplaatsen moest onze Commissie eenige malen verwijzen naar het Commissariaat van Politie. Uit verschillende deelien der gemeente kwamen klachten over ratten, redenen waarom de commissie zich tot het Col lege van B. en \V. heeft gewend met het verzoek: dc bestrijding hiertegen met ernst ter hand te nemen, daar dit onge dierte een besmettingsgevaar kan op leveren, waarvan de draagwijdte niet te berekenen valt. Mede door den hevigen .brand, die dit jaar in de gemeente woedde, bereikte de commissie van B. en W. menig ver zoek om advies inzake bouwen of ver bouwen in afwijking van de Bouwveror dening. Ingevolge een van het kantoor der Posterijen en Telegrafie ingekomen ver zoek is in de Bouwverordening de be paling opegnomen, dat het aanbrengen van een brievenbus of sleuf verplichtend wordt gesteld voor nieuw te bouwen woningen. i Het nieuw ingestelde Instituut van Schoolarts gaat steeds voort tot groote tevredenheid te 'functioneeren Het aantal besmettelijke ziekten be droeg voor: Roodvonk 13; Diphtheritis 1; Paratyphus B 1; Typhus abdomiua- lis 2;(d;e drie laatste van buitenaf inge voerd. Door den Schoolarts werd een verzoek gericht tot B. en W. om het aantal zieik- ten, genoemd in de Politieverordening, te willen uitbreiden met de navolgende: Mazelen, Bof, Favus, Trachoma, Angina contagiosa, Trichophytia, Lupus, Erysipe las, erge Pediculosis, open Tuberculose en Lues. De commissie betuigde hieraan hare adhaesie. Met het feit, dat de aangifte van som mige besmettelijke ziekten door een "ken nisgeving op de deur, thans is overgela ten aan de prudentie van den hehande- lenden geneesheer, kan de commissie zich maar moeilijk vereenigen, daar het haar voorkomt, dat in het niet aanbren en binnen komende werd ik met grooje vriendelijkheid ontvangen, welke niet weinig] vermeerderde toen ik te kennen gaf, dat ik een Hollander was. Dit bacl ook ten gevolge, dal ik reeds dien dag ter tafel geneodigd werd. Den 15 Mei (zijnde mijn geboortedag) begaf ik mij met eenigen mijner lat- en landgenooten naar een herberg buiten de stad. Hier kregen wij onaangenaamheden met eeni ge Russische boeren, <jpn daar zij ons in getal verre overtroffen, was het gevolig daarvan, dat wij de deur uitgeworpen werden. Daar wij ons nu te weer stelden, viel er een hevig gevecht voor, waar in behalve de vuisten ook tafels, stoe len en banken hunne rol speelden. Mijn stok, dien ik uit hoofde van mijne zwak heid nog steeds bij mij droeg, deed ook getrouw mede, doch werd eindelijk krijgs gevangen gemaakt. Thans moest ik mij op mijn Hollrndsche kneukels verlaten, welke ook goed hun best deden. Eindelijk nam het gevecht een einde. Wij waren blijde van die ,'girap' af te zijn, en beloofde ook heilig om nooit weer met Russische boeren aan te leggen. Toen ik te huis komende de sporen ontdekte, welke dezé boerenoorlog op mijn aangezigt had ach tergelaten, kende ik niet nalaten bij mij zelve te denken, wie had mij ooit kunnen voorspellen, dat ik op mjjnen 35sten ge boortedag op een Russisch dorp met vuistslagen zoude gefeliciteerd worden! gen van genoemde kennisgeving o.a. bij eën leurder, wiens woning was inge richt als pakhuis van artikelen, die sterk aan besmetting onderhevig waren, toch aitijd een groot gevaar schuilt. Met ingenomenheid ontving de com missie in April een missive van het col lege van B. en W. betreffende de op heffing der voorzorgsmaatregelen tegen de Ala trim. Het in één der vergaderingen geopper de plan in hel najaar tot een stelselmati ge „ontmugging" over te gaan, behoefte niet te worden doorgevoerd, omdat slechts zeer sporadisch gevallen van Ma laria voorkwamen. Volgens de verstrekte maandstaten van den loop der Burg. Stand bleek dat de influenza dit jaar geen offers eischte, dal daarentegen de kanker, tuberculose, hart en nieraandoeningen en ook de arterio- sclerose nog menig offer vergden. Het keukenzoutgehalte (NaCl) van het leidingwater, dat geregeld maandelijks werd onderzocht, schommelde van 139 tot 80 mgr. per Liter. Herhaaldelijk werd het water bacterio logisch onderzocht n wel meestal uit een kraan van de périphérie, maar ook eenige malen aan de prise d'eaur a. uit het kanaal; n. vóór het filter; c. uit de reinwaterKelder. Als résumé der resultaten uit de ge zonden rapporten kan gemeld worden dat het aantal bact. op Agar gekweeflet, gemiddeld 2-3 colon, vormden en dal de proeven naar M.C. ingesteld met 4 maal 12 CC water allen bevonden wer den negatief te verloopen. In verband met het voorkomen van een geval van Paratyphus B deed de Burgemeester het water aan een herhaald onderzoek onder werpen. Het water bleek daarbij niet veront reinigd te zijn. Met voldoening mag de Commissie vermelden, dat groote en kost bare installaties ter vergrooting van het filteroppervlak aan de prise d'eau zoo goed als voltooid zijn en zij zou het dan ook op hoogen prijs stellen, zoo in het aanstaand verslag van den Hoofdinspec teur van de Volksgezondheid gemeld werd, dat de watervoorziening te Mid delburg thans aan de hoogste eischen voldoet. Dit jaar werden geen bijzondere klach ten vernomen over den slechten reuk en smaak der melk, veroorzaakt door het al te sterk voeren der koeien met bie tenkoppen en pulp. Middelburg, H. Segeerstr. H 9, Tel 377, ,l (Ingez. Med De Algemeene Synode der Neder- landschc Hervormde kerk heeft ook' dit jaar weder van de Koning'n twee giften voor de Synodale fondsen ontvangen, t.w. f 2000 ten behoeve van het Fonds voor Noodlijdende kerken en personlen en f 750 voor het Fonds ter voorziening in de (geestelijke behoeften der geniteenfcfn, waar eigen middelen ontbreken. Vereeuigmg van Vrijzinnig Hervormden te Middelburg, Bovengenoemde vereenig'ng hield haar igced bezochte jaarvergadering in het kerkgebouw Lange St. Pieterslraat. De voorzitter, de heer A. Heijboer, heette de aanwezigen hartelijk welkom en memoreerde vervolgens verschillende voor de vereeniging belangrijke gebeur tenissen in 1930. De secretaris de heer A. J. Barto Dracht zijn jaarverslag uil, waaraan wij het volgende ontleeneii: Het jaar 1930 bleek voor de vereeni ging, zoowel wat de innerlijke al's de uiterlijke versterking betreft, een buiten gewoon goed jaar te zijn geweest. Velen werkten met liefde en enthousiasme. Naast de Commissie van Bijstand werd hartelijk dank (gebracht aan den voorgan ger ds. II. J. Kastein, aan wiens arbeid mede de krachtige ontplooiing der ver eeniging werd toegeschreven.-. In' harte lijke bewoordingen werd ook in dit ver slag van den voorganger afscheid ge nomen wegens zijn vertrek naar Kam- pen In het algemeen overzicht worclt lang stil gestaan bjj de verhouding tot de Ned. Herv. Kerk. Zeer betreurd wordt het feit, dat niettegenstaande de open hartige en eerlijke houding tegenover de .rechtselie collegës, van eenig contact nog niet kan worden gesproken. Vele verzoeken werden tot de diverse colleges jgerichtP waarop steeds een weigerend <mtwoord werd onlvanieen. Aan het eenige verrzoek dat aan cle Diaconie der Ned. Herv. Kerk tot de Vereeniging werd gericht, werd daarentegen onmiddellijk voldaan. Men vraagt zich toch wel eens af, aldus de sercetaris, of men in die colleges nog oog heeft voor den nood toestand der Ned. Herv. kerk, die men door een laakbare behandeling van; eer, Igrool deel goedwillende lidmaten nog verergert. Onze cultuur behoeft meer dan ooit een religieuse fundeerinjg, di!e men door een starre afwijzende houding «tegenover een deel van Wet .gehjejel' nooit zal kunnen aanbrengen of 'verster ken en waardoor men inplaals van leden te winnen steeds meer menscheai van de kerk vervreemd. tjacli worden de. leden opgewekt den moed niel te laten zakken. Het bezoek der Godsdienstoefeningen 46 in getal, was tamelijk bevredigend, het bestuur is hierover evenwel niet tevreden en wekt tot grooter bezoek op. Het aantal verhuurde plaatsen in de kerk vermeerderde. Er werden 1 huwe lijken ingezegend. De door ds. Kastein gehouden ^"iüter avonds amenkosten mochten zich in een tamelijk bezoek verheugen. Het aantal catechisanten bij ds. Ka stein en mej. De. Meester bleef vrijwel gelijk, 16 catechisanten werden te Ber gen op Zoom aangenomen en bevestigd! tot lidmaten der Ned. Herv. Kerk. Het ledental, groeide aanmerkelijk. In traden 111 leden toe, terwijl door over lijden en vertrek 23 leden moesten wor den afgevoerd, waardoor het ledental steeg tot 150. De financiecle lasten die door tie af wijzende houding van Kerkvoogden, en Notabelen der Ned. Ilerv. Kerk op ver zoeken om restitutie van een deel der door vrijzinnige lidmaten lie taald wor dende kerkelijke belasting worden ver zwaard, worden door de leden op voor beeldige wijze gedragen, zoodat zelfs- nog een klein batig saldo overbleef. De ont vangen collecten overtroffen het bedrag der raming. Het maandblaadje „Mededccliugen" valt bij de leden zeer in den smaak. Een Den 24sten eindelijk onze reis voort zettende, kwamen wij aan een gehucht, waar bijna geen huizen waren', gefschikt om in te overnachten. Wij namen dus on ze boevlug't tot een soort ven schumr. Die'zc was ruim en hoog, en wij dachten der halve dat liet geen kwaad zoude kunnen in het midden van dezelve vuur aan te leggen om ons eten gereed te maken. In den beginne ging dat goed, en wij lie ten het vuur gerust branden. Dan op eens ontdekten wij dat de vonken het dak aangestoken hadden, en deze brand nam zoo spoedig 'toe, dal wij nauwelijks •tijd hadden om ons zeiven en ons kos!- telijlcc eten le bergen. Wij retireerden dus na,ar eene andere schuur, alwaar wij gerust onze maaltijd hielden. Geluk kig] dat het brandend gebouw van de overigen afgezonderd stond, anders zou den er grootere ongelukken uit zijn voort gekomen. In het volgende dorp over nachten ik bij eenen geestelijke, ons eerste werk, wanneer wij ergens kwa men was om eens naar levensmiddelen te informeeren. Elier vonden wij niets dan drie potten met melk, van verschil lende grootte, hier werd om geraden of jomgelstaan. Terwijl wij met deze broe derlijke deeling bezig waren, werden wij onverwachts (gestoord door de komst van eenen Engelschman, hoe die vent hier verzeild kwam, weet ik niet, maar wel, dat hij stomdronken was. Hiji braakte volgens de loffelijke- gewoonte der Brit ten allerlei scheldwoorden tegen ons uit en zeide, dal zoo hij eenen Iingelschman onder ons ontdekte, die de l-'ransehen gediend had, hij hem dadelijk den !\als zoude breken. Wij sloorden ons echter niet aan zijne dronkemanspraat Na nog meer ellendige gehuchten ge passeerd te zijn, waar wij moeite (genoeg hadden om wat te eten te krijgen, kwar- men wij eindelijk aan het dorp Us wad, alwaar wij bij1 cle inwoners in huis gejr le.gd werden. Hier werd ons een rustdag verleend, dien wij igrootcndeels besteed den, met onze versletcne plunje te her stellen en ons linnen te reinigen. Dit' moest ieder voor zich zeieven doen, en wij deden dit ook zoo goed, dat men zoude (gezegd hebben, dat wij van onze jeugd af aan bet wasschen geleerd had den, van stijven eb strijken] kwam er echter niets inOok waren er onder ons die het lappen van schoenen en laarzen meesterlijk verstonden. Onze reis daarna weder voortzettende, kwamen wij den 23sten in de stad Willisch. Hier wer den ons weder twee rustdagen vergund, welke wij ons ook ten nutte maakten om deze en :gene benodigdheden voor onze volgende reis aan te schaffen, hetgeen hier beter kon de geschieden dan op1 'n dorp, namelijk wanneer men contanten had (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5