^rouinriate Zeeuwsche No. 4 5. Twee bladen. MAANDAG 23 FEBRUARI 193 1. Eerste Blad. BINNENLAND. ZEELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws. LANDBOUW. 174e Jaargang. ONDERWIJS. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vhssingen '230, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. —-"De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. 8ij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke rq-gvl meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven in „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. HET RADIOVRAAGSTUK. Wijten,s het V. V. der Eerste Kamer van de Postcrijen-bAgrooting 1931 hebben eenige leden 's ministers beleid inzake het radio-vraagstuk zeer ongelukkig en de gtevolgen daarvan zeer bedenkelijk ge maakt. De fout v u den minister, zoo meen den zij, lAg k» he' aanvaarden van de lei ding der omroep.-rganisaties, waarvan aan de NL 1! V. een veel te groot deel van den zendtijd is toegestaan. Naar him oordeel 'hjad de nrnisler eerst moeten zoeken naar hetgeen vereenigt, wat gelukk'g nog 'n zeer groot gemeen schappelijk terrein 'beslaat, waarop men door concentratie had kunnen komen tot een zoo uitnemend moigelijken nationalen omroep. De regeering behoort zoo werd betoogd, den bouw van zenders ter hand te nemen en gevraagd werd of de minis ter dit zou willen bevorderen. Sommige leden jiuichten de oprichting van afzonderlijke omroep vereenigingen toe. Dit behoeft eöhter samenwerking niét uit te sluiten en zij spraken den wensch uit, dat de minister deze samenwerking zooveel mogelijk zou willen bevorderen. Verscheiden leden verschilden mét den minister van gevoelen over dé régeling van de censuur. Vele andere leden daar entegen achtten prevéntièvè censuur voor den radio-omroep onmisbaar. Eenige leden vroegen, of de minister maatregelen zou willen nemen, opdat de hinderlijke storingen van de stations Hil versum en Huizen worden voorkomen. VEILIGHEID DER WEGEN, Volgens het V. V. der Eerste Kamer over het Wegenfonds 1931 werden ver schillende wenschen geuit met betrek king tot de veiligheid op de wegen. Sommige leden zouden gaarne verne men, hoe de minister denkt over een al- gemeene regeling van 't verkeer >n den geest van de onlangs in werking getreden wet in Groot-Brittar.nlë, terwijl mede aangedrongen werd op scherper toezicht op het naleven der bestaande verkeers- voorschriften. Met betrekking tot dit laatste vestigden zij de aandacht op de vergelijkenderwijs lichte straffen, opge legd aan bestuurders van motorrijtuigen, die letsel of den dood veroorzaakten. An dere leden konden dit laatste niet be amen. De Dempo. De proeftocht van de „Dempo' die Zaterdag zou plaats hebben, en. waartoe reeds Vrijdagavond de 250 genoodigden zich ter reede van Vlissingen had den ingescheept is door het mistig weer niet door kunnen gaan, althans niet dat de meeste genoodigden mee konden. Tot hen behoorden jhr. mr. Quarles van Uf- ford, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, mr. F, J. Sprenger, vice-president van het college van Com missaris der N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde", de directeur dier N. V., de heeren W. Ruys Bzn„ Ha. Cromme- lin, directeuren der Rotterdamsche Lloyd, M. C. Koning, directeur der Stoom boot Maatschappij Nederland te Amster dam, L. A. van Woelderen, burgemees ter van Vlissingen en vele anderen. Om 8 uur 's morgens werd naar zee gekoerst, doch de opkomende mist, deed besluiten het anker neer te werpen. Te gen drie uur 's middags klaarde het weer op, doch toen was 't te laat om voor den nacht nog in Rotterdam te komen. Aan boord heeft mr. Sprenger het schip aan den Rotterdamschen Lloyd overgedragen. Spr. deelde onder luid ap plaus van alle aanwezigen mede, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft den heer W, Ruys te benoemen tot Ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, Deze rede werd beantwoord door den heer W. Ruys Bzn., die zeide, dat hij ook zonder proeftocht het schip wil overnemen. Hij dankte verder voor de prettige samenwerking met „de Schelde." en prees allen, van hoog tot laag, die aan den bouw van dit schip het hunne heb ben bijgedragen voor den door hen ge- presteerden arbeid en complimenteert deni heer Kromhout voor zijn bijzondere manier van ontwërpen. De Commissaris der Koningin Jhr. Mr. W. Quarles van Ufford uitte zijn beste wenschen voor de Zeeuwsche industrie, i.e. „de Schelde", De heer Koning, directeur van de Nederland, zeide, dat de Zeeuwsche scheepsbouw niet behoeft onder te doen voor die van de overige werven in ons land. De heer C. A. van Woelderen, burge meester van Vlissingen, gaf in een zeer geestig speechje uiting aan zijn wensch, dat de goede verstandhouding tusschen „de Schelde" en den Rotterdamschen Lloyd nog langen tijd zou mogen aan houden. Zoodra de lunch geëindigd was, werd door kapitein Ross het voorstel geop perd de Reederij-vlag te gaan hijschen, welke plechtigheid kort daarop, onder het zingen van 't Wilhelmus door de aanwezigen, plaats had. De Dempo is om 5 uur Zaterdagmid dag vertrokken, te 10 u. 40 in den Wa terweg aangekomen en lag tegen 1 uur Zondagmorgen te Rotterdam voor den wal. De brug over de Schelde Blijkens het V. V. der Eerste Kamer ojyer. de begrooting van het Wegenfonds 1931 hebben vele leden aainigedronlgeii op (snellen bouw van bruggen over de tiro o te rivieren en de hoofd verkeers wegen en de vraag gesteld of ook' aan bruggen over het Hollandsch Diep en en de Schelde wordt gewerkt. Liberale Staatspartij. Op de morgenmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes te houden algemeene vergadering van de Centrale Zeeland der Liberale Staatspartij welke zal wor den bijgewoond door het Tweede Kamer lid mr. J. H. Knottenbelt zal, 'behalve de vaststelling van de lijsten voor de verkiezing van de Provinciale Staten, ook aan de orde komen een bespreking van de landbouwcrisis. MIDDELBURG, Het Was niet Jan, docli Jo den Toon der, die Vrijdag bij Achillis is gehuldigd. VLISSINGEN. Voor een goed gevulde grooie zaal van Britannia gaf de Vlissingsche Post- fanfare Zaterdagavond een soirée, waar aan medewerkten de Mondharmonica en Tooneelvereeniging E.M.M. uit Middel burg, die ook hier met de revue Is 't een uitstapje" groot succes mocht be halen. WALCHEREN. ST. LAURENS. Tengevolge eener hart- aanjdoening is Zondagmiddag te S,t. Laurens plotseling overleden, wethouder J. Francke. Hij was vanaf 20 November 1917 lid van (dl en gemeenteraad, van 1919— 102J3 en wederom vanaf 1927 tevens wet houder. De overledene was zeer gezien en genoot algemeen het vertrouwen. Domburgs Winterclub. DOMBURG. Vrijdag j.l. sprak in de Winterclub mejuffrouw M. Siegers uit Klipheuvel, Kaapprovincie Z.A., thans met verlóf te Vlissingen, over „Leven en Literatuur in Zuid-Afrika". Op levendige en dikwijls humoristische wijze gaf de spreekster een indruk van haar ervarin gen, als studente aan het College te Oudshoorn en als jong onder wijzeres midden onder de Boereni- bevolking. Steeds wist zij aan haar persoonlijke indrukken een alge- meener karakteristiek te verbinden, ook door de voordracht van verschillende ge dichten in het Zuid-Afrikaansch, waar door zij land en volk voor ons deed leven. Het tweede en voornaamste deel van haar voordracht wijdde spreekster aan de literatuur. Zij deed daaraan vooraf gaan eenige opmerkingen over de kunst in Zuid-Afrika in 't algemeen. Alle kunst staat daar nog in haar be gin, toch mag reeds de schilderkunst ge noemd worden. Bekend is o,a. de land schapsschilder Peter Wenning, een Fries van geboorte, bij wien zich de Nederland- sche afkomst verraadt in zijn voorkeur voor gedekter, somberder tinten. Een merkwaardige figuur is ook de portretschilderes mej. Laubser, die met haar vele portretten van kleurlingen een nieuwe richting insloeg, ook door het medegevoel met deze lagen der bevol king, dat uit haar werk spreekt. Opmerkelijk is, dat de smaak der Zuid- Afrikanen, hun gevoel voor kleur en lijn, zich niet uit in de versiering der huizen, doch wel in kleeding en liefde voor bloe men. Gelijk het zonnige landschap is de kleeding der vrouwen vroolijk, kleurrijk en vol smaak. Op muzikaal gebied is weinig te noe men, men vindt veel gedichten, bestemd om gezongen te worden, doch geen en kel op een oorspronkelijke melodie; men maakt veel muziek, doch de keuze der stukken duidt niet op ontwikkel len Alles zien en alles weten, is een groote reden om alles te vergeven. Wei nig zien en weinig welen is oorzaak, dat menigeen onwillekeurig op den dwaal weg eens onrechtvaardigen oordeels wordt gelokt. smaak, de concerten in de groote steden hebben weinig belangstelling. Anders is het met de literatuur. Ook deze is jong, de tooneelkunst bestaat nauwelijks, eerst de laatste jaren ver schenen een paar goede romans in het Zuid-Afrikaansch. Daarentegen heeft de poëzie een bloei, waarover men zich ver wondert, als men bedenkt hoe jong de Zuid-Afrikaansche taal is en met hoe veel tegenstand zij te kampen heeft ge had. Toen omstreeks 1870 de eerste dich ters zich opwierpen als verdedigers van het Zuid-Afrikaansch, moesten zij 'pal staan, niet slechts tegenover 't Engelsch, maar ook tegenover het Nederlandsch. Men schreef geen Zuid-Afrikaansch. Het kenmerkt den toestand dat zelfs nu nog de oudere Boeren geen preek in „die kombuistaai" wenschen te hooren; het was indertijd een daad van moed, Zuid- Afrikaansch te durven neerschrijven. Dat de eerste producten weinig lite raire waarde hebben, is onder deze om standigheden niet te verwonderen. Rijker is de tweede periode, waarin Leipoldt, Cellier en Dutoit optraden. Veel patriotische poëzie vinden we hier, waarvan spreekster een ontroerend voor beeld gaf in Leipoldt's „Zeepkissie", een gedicht over het leed in de concentratie kampen. Doch daarnaast leven in deze verzen natuurliefde en dierenliefde, een fijne opmerkingsgave en kostelijke hu mor. Welk een grootsch beeld van de Afrikaansc.he vlakte gaf mej. Siegers ons door haar voordracht van Cellier's „die Vlakte", hoe geestig en raak wordt het dierenkarakter getypeerd in Leipoldt's „Verkleurmannetje" (de kameleon) en Cellier's „Wachhondjes". Een aparte figuur in de Zuid-Afrikaan- sche literatuur is Van Langenhoven, de advocaat-senator, fel nationalist, speu rend naar „Hollandismen" in het Zuid- Afrikaansch en met den naam van „Diet- sche sap" bestempelend, wie niet zoover gaat als hij. Langenhoven's poëzie is min der belangrijk dan zijn proza. Een ge dichtje als „die Renegaat" typeert hem in zijn strijdlust. Ook van de twee dichters Keet en Wassenaar, die hun opleiding in Neder land genoten, gaf spreekster verschil lende gedichten: van den eersten het be koorlijk „Amsterdam", 't geestige „Mus kieten jach"; van den laatsten het krach tige „Holland". Afzonderlijk van deze staat weer dr. Visser, in wiens poëzie het algemeen- menschelijke op den voorgrond treedt: met diens „Prinses van Verre" en^ het naïef-humoristische „Grondmannetje" be sloot spreekster haar mooie en boeiende voordracht. Een woord van hulde aan haar zoo duidelijke en vloeiende weer gave van de Zuid-Afrikaansche poëzie, die ons de gedichten deed begrijpen en genieten, ons het melodieuze en frissche deed hooren van deze jonge taal en kunst. Verschillende vragen getuigden van de groote belangstelling der aanwezigen, die zich met hartelijk applaus aansloten bij den dank, door den voorzitter, den heer L. J. van Voorthuysen, aan spreekster gebracht. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. BRESKENS. De zeer actieve vereeni ging voor Volksontwikkeling gaf Zater dagavond in het hotel de Vuijst een extra 'feestavond, die door velen be- zocht werd. Wegens afwezigheid van den voorzit ster, »i en heer Salomé, opende de heer Weij'kman den avond, waarna de dames mevr. Spaanderman uit Vlissingen efn mej. Stroeijbandt uit Brussel (heiden zang), de pianiste mevr. Nurbel uit Brus sel en de danseuse aan het Theatre de la Monnaie te Brussel, mej. Janet, den be zoekers van hun kunst deden genieten. Langdurig applaus na elk nummer be loonde den spelers, terwijl' vooral dei dans De Stervende Zwaan het publiek hijzonder in verrukking bracht. Aan de uitvoerende dames werden bloemen aangeboden. Het Handelsblad van Antwerpen van dezen Zondag deelt mee, dat uit Ant werpen de derde nieuw gebouwde mo torloodsboot naar Vlissingen is vertrok ken. De Belgische loodsen hebben nu 3 nieuwe en 2 minder nieuwe motoij- booten te hunner beschikking. Vrijdagavond hield de Chr. Meis jesver. „Martha" te Zoutelande de jaarvergadering in de school. Na het af doen van huishoudelijke zaken werden er verscheidene samenspraken gehouden, enl een memorisatiewedstrijd gehouden, waarvoor drie prijzen beschikbaar waren gesteld. Aan 't eind van den avond werd het tableau vertoond: Kind'ren van één Vader. Zaterdagavond hield het muziekge zelschap „Euterpe" te Heinkensizand haar jaarvergadering. De ontvangsten be droegen f 380, de uitgaven f 256. Goed 'slojt1 f 124. Tot bestuursleden werden her kozen de heeren C. Griep en M. MaiHés- koote en gekozen in de plaals van de heeren J. Krenne en C. Impens de hep- ren A. Mallekoole en J. Vermeulen. De vereeniging Floralia te Bres- kens hield haar algemeene jaarverga dering in een der lokalen der openbare lagere school I. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. van Luijk (aftr.) en F. Vroon. Getracht zal worden in samenwerking- met de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer dit jaar een wedstrijd in gevel versiering life houden. De heer Hoolhorst, leeraar R.H.B.S. hield een interessante lezing over de Indische plantenwereld. Voor het te houden A.V.R.Oj'-con- cert door het omroeporkest onder leiding van Nico. Treep, Ie houden te O oi s tV b it, r ;g op 25 Februari as.., blijkt zoo groote belangstelling te bestaan, dat de igroote zaal geheel uitverkocht is. Men meldt ons uit Aardenburig dat de gunning van de vernieuwing v,an den weg St. Kruis—Aardenburg vooiToor piigl is uitgesteld. Oneder voorzitterschap van den heer H. A. Nijssen kwam de Veilings- vereeniging Kapelle Biezelin- g e enl Omgeving in algemeene ledenj- vergadering bijeen. Aan het jaarverslag kan worden ont leend: Waren het in 't najaar van 1929 meer de landbouwproducten welke lage prij zen opbrachten, ook de lage prijzen werden in den. tuinbouw gevoeld. Ofschoon tegen prijsdaling weinig is te doen;, kan toch bij nauwere samen werking heel wat worden bereikt. Dit heeft men kunnen zien in de koolstreek in Noord Holland waar alle handel over de veiling gaat Hier bestaat een groote stabiliteit in de prijzen. Ook hier wordt sterk gevoeld dat als nu eens in geheel Zuid-Beveland of ge heel Zeeland het fruit alleen op de vei lingen werd verkocht en niet uit de hand te koop was, de prijzen dan wel beter zijn zouden en men meer kans had te ontvangen wat er te verkrijgen viel. Een tamelijk resultaat gaf het zach te fruit als: aardbeien en kersen ook de pruimen ging wel, de prijzen van appe len eni peren alhoewel schaarsch waren hoog, deze oogst was mislukt niet alleen in onze omgeving maar in geheel West- Europa. Ook werd gewezen op wat een goede verpakking doet, welke wel wordt betaald. Gememoreerd werd het verworpen voorstel tot verplicht veilen;. Verzocht wordt om krachtigen steun van de leden in deze zware tijden. De aftredende bestuursleden de hee ren1 H. A. Nijssen, L. J. Kostense en P. J. J, Dekker werden herkozen. Uitgeloot werden', 10 aandeelen van f 25 en 15 aandeelen van f 100. Bij de rondvraag zegt de heer J. Gan seman dat het systeem van keuren veel te wenschen overlaat^ De voorzitter zegt onderzoek toe, De heer P. de Jager vroeg of het niet mogelijk was om het percentage van 4 op 3 pet. te brengenv De voorzitter ontraadt dit. De heer C. van der Vliet acht de con trole niet in orde en is niet tevreden over de emballage, vooral wat het ar tikel frambozen betreft. Tenlslotte vindt hij de boxen heelemaal niet voldoen. De voorzitter zegt dat met de aange voerde w'enschen en eischen rekening zal gehouden worden. D.e heer D- Mallekote wijst op het plaatsen van het elitefruit, soms tus schen het minderwaardigste. 1WIII HUM win lüÉjgg De secretaris wil gaarne aan verbe tering mee helpen werken. De heer jinrnooge vestigt de aan dacht cp het fiu't. dat verkocht soms twee dagers blijft staan, De heer Eve sdijk zou willen zien dat voor de aardbeien kleine veiling en voor verplicht veilen teekendeH een minder heffingspe-rentage geeischt werd De voorzitter acht hiervoor ae tijd nog niet 'ijp. Zaterdag werd in de zaal „De Zwaan" te Souburg een propaganda avond gehouden van de afdeeling „Volks onderwijs." De zaal Iwas geheel bezet en na opening der bijeenkomst door den voorzitter, spraik de heem J. v. d. !P;eijl uit (Terneaizen over: „Waarom de openbare school de beste is." Spr. betoogde dat de openbare school de verdraagzaamheid en waardeermg voor andersdenkenden aankweekt, iéders beginsel eerbiedigt en ook de eenheid des volks bevordert, iets wat scholen op anderen grondslag niet kunnen geven, daar deze de splitsing van het volk in de hand werken. De voorstanders van openbaar onder wijs strijden eerlijk en met open vizier en spreker wijst er op dat dit ook het devies is van de vereeniging „Volkson derwijs" met zijn meer dan 55000 leden. De heer v. d. Peijl gaf nog eenige staaltjes ten beste, boe in Zeeuwsch— Vlaanderen onder zekeren drang open bare scholen zijn opgeheven, waar nog een aantal leerlingen boven hot wetflee lijk minimum school igingen, zoo genaamd om de bezuiniging, terwijl terzelfder tijd een school van andere zijde was opgef^ richt, welke duizenden guldens kostte. Spr. spoorde de aanwezigen aan pal te staan voor de openbare school, daar deze wegens zijn hechte ffundatie nooit verdwijnen kan. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Door de sciioolkinderen werden op verdienstelijke wijze eenige zangnummers ten gehoore gebracht en 'n tooneèlstukje opgevoerd. Mej. P. C. J. Brakman, onderwij zeres te Wehl, vroeger te G r o e d e, is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot onderwijzeres te Ooltgensplaat, Daar zij met ingang van denzelfden datum in ge lijke betrekking is benoemd te Medem- blik, wordt door haar de benoeming te Ooltgensplaat niet aapgenomen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het voorloopig machinistendiploma, de heer M. van der Werf, van Zie rik zee, leerling van den machinistencursus, ver bonden aan de Ambachtsschool te Mid delburg. Geslaagd te Den «laag voor cou- peuse-leerares mej.. D. Krijger tc Sou- b u r g. Studiebelangen cf militaire belangen. Naai- de Grondwet verneemt, heeft de minister van Onderwijs K. ein W. een schrijven verzonden aan directeuren van van Hooger.e burgerscholen, lycea, rec toren van gymnasia en hoofden van bij zondere onderwijsinrichtingen, welke rijkssubsidie ontvangen, waarin wordt verzocht, medewerking te verleenen in zake de opleiding bij het instituut van vooroefening van leerlingen van hun ön- derwij sinrich tingen Gebleken i s toch, dat deze leerlingen gedupeerd zijn, doordat hun geen gele genheid werd gelaten de militaire oefe ningen bij te wonen. Wel degelijk wenscht de minister rekening te houden met de studiebelangen van hen, die een bewijs van voorgeoefendheid willen ver krijgen, doch er zijn, voligens den mi nister, enkele militaire belangen, die het noodzakelijk maken, dat dc studiebelan gen wijken, o.a verplichte militaire a'f- standsmarschen. Verlaging posttarieven naar het buitenland? Een N. T. A.-telegram uit Parijs d.d. 20 Febr. houdt in, dat een compromis van de Internationale Kamer van Koophan del de quaestie van een internationale postovereenkomst heeft onderzocht, die ten doel zou hebben binnen de grenzen van Europa, een algemeene verlaging van de posttarieven naar het buitenland te bewerkstelligen.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1