iprotiinciale Meentuscke „Gij zult jnet Men" Zeemansvrouwen" Ziek FLORA BIOSCOOP, PT VRIJDAG A.S. VRIJDAG 27 FEBRUARI No. 4 1, Twee bladen. WOENSDAG 18 FEBRUARI 19 31. Eerste Blad. 174e Jaargang* IN ONZE STATEN-GENERAAL. Mijnhardt's Poeders BINNENLAND. Al/es wat een menseh aan goedheid in de wereld uitgeeft, werkt door op de harten en op het denken der menschen. HARRY LiEOTKE - CONRAD VEI0T - WERNER KRAÜS3 IJ HERMAN BOUBER. MAURITS VIGEVENO. ZEELAND. MIODELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Yüssingen 2.3Q, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 peat per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden roededeelingen 60 cent per regel. 9ij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBüRGSCHE COURANT Lange Sb^ Pieterstraal, Middelburg I eleioannummers: Redactie 269 Admir.istratie 139 Postckèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reggü meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentien" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regafe opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ob „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ces! TWEEDE KAMER, Crisis en werkloosheid. Voortgezet werden de interpellaties-de Visser (com.) en v. d. Tempel (s.d.) over de crisis en de werkloosheid. 1 De heer Kupers (s.d.) critiseerde de toestanden in Rusland en betoogde dat de heer de Visser niet veel wéét van het werkloosheidvraagstuk hetgeen blijkt uit de door hem gestelde vragen. Hij wenschte te zien gebroken met aftrek van twee derde van gezinsinkoimsten voor den steun en inhouden van den steun aan Jonge arbeiders, die bij hun ouders wonen. Verder dringt hij o.m. aan pp een verkorting van den arbeidstijd Zoo noodig moeten millioenen uitge*- geven worden ter handhaving van onze volkskracht. Ifevrouw Groene weg (s.d.) kwam ap tegen de uitsluiting van ..vrouwen van de steunregeling en achtte èen spe ciale steunregeling voor vrouwen nood zakelijk. Nog sterkere teleurstelling bracht de afwijzing van de uitbreiding leerplicht De heer Loerakker (r.k.) wees op de toeneming der werkloosheid in het bloembollenbedrijf en kwam er tegen op dat dit bedrijf is uitgesloten van ver lenging van den uitkeeringsduur. Hij drong aan op de uitbreiding van hert overleg met de vakceirtralen tot alles wat steun betreft. Hij diende een motie In. om de regeering uit te noodigen de regeling aangaande de bijdragen aan de gemeenten te herzien in overleg met de vakcentralen. De heer v. Poll (r.k.) achtte het ka pitalisme opgevat als stelsel waarbij de overheerschende beteekenis van kapitaal bezit wordt toegekend, de oorzaak van de crisis Daarom moet de scheiding tus- schen kapitaal en arbeid geleidelijk wor den opgeheven. De heer de Boer (s.d.) wenschte bespoediging der uitvoering der Kanaal plannen in Friesland en Groningen De heer, W ij n k o o p (com.) be loogde dat in Rusland geen werkloosheid be staat en dat de crisis een zuiver kapital- Isitisch verschijnsel is. Hij pleitte ver der voor een 7-urendag zonder loons verlaging De heer Kortenhorst (r.-k.)pleitte nog voor de instelling van een econo misch departement Men kwam 't i s trouwens een zeer actjueel en belangrijk onderwerp niet met een middagvergadering toe. 's Avonds heeft, nadat nog de hee- ren Hiemstra en Zandt (s^g.) het woord hadden gevoerd. Minister Ruijs de Beerenhrouck nog zeer uitvoerig geantwoord. Hij geloofde niet dat de regeering in groote lijnen in deze kwestie heeft misgetast, maar er wordt gestreefd naar het bereikbare. De kern van het werkloozenvraagstuk is het ontbreken van afzetgebied voor overproductie Een subsidie aan de industrie zou die overproductie nog grooter doen wor den. Daarom geen subsidie aan de in dustrie, beter is indirecte steun door een beteren economisiclien voorlichtings dienst, beter nijverheidsonderwijs en voorkeur aan producten der Nederlandk sche industrie. In dit verband heeft de minister de quaestie der locomotievenlevering bezien De wegen in Nederland staan niet acN- ter bij die in het buitenland vond de mi nister. Verschil van meening met den premier is hier ondenkbaar. Aandrang op gemeenten om meer open bare werken te doen uitvoeren, gelijk de heer Van der Meys vroeg, is moei lijkzij zou aansprakelijk kunne;: wor den gesteld om de benoodigde gelden daarvoor te kunnen garandeeren. Wat den bouw van arbeiderswoningen betreft geldt voor de regeering in de eerste plaats, of de volkshuisvesting dien bouw eischt. Hier mag niet de vraag naar werkverscha ffing overheersclien. Omtrent den omvang der werkloosheid beschikt men over gegevens der arbeids beurzen en die der werkloosheidskjassen Geen van beide kunnen het juiste cijfer der werkloozeii geven. De kosten van de steunregeling schat de minister op 4 millioen. Indien bij sommige bedrijven wel groo te aantallen werkloozen zijn, en toch van crisis geen sprake is, moet dit toch' afzonderlijk worden gehouden. Voor een steun moet streng aan het crisis-karak ter worden vastgehouden. Intusschen is voor het heden de crisis zoo algemlëen, dat praktisch alle werkloosheid onder crisiswerkloosheid zal vallen. Dit is b.v. bij alle transportarbeiders het geval. In de steunverleening aan kostgangers kan de minister niet afwijken. Ook hier zullen uitzonderingen mogelijk zijn, wel ke door de gemeenten moeten worden nagegaan. De leeftijdsgrens van 60 jaar kan niet worden verhoogd. Personen, die na 1 Januari 1931 gehuwd zijn, zullen moeten worden uitgesloten, anders gaat men trouwen om steun te krijgen. Meer vrijgevigheid len aanzien van den aftrek van de gezinsinkomsten, kan de mini% ter niet opnemen. Eén derde wordt nog Vrijgelaten. Steunverleening aan meer lé den van één gezin past niet in het sy steem van steun aan het gezin. Er wordt voor die andere leden een zekere toe slag gegeven. Als tegemoetkoming van de groote gezinnen vamj 6 en meer personen is door spr. de steun reeds verhoogd tot 70 en 65 pCt. in plaats van 65 en 60 pCt. van het loon. De minister verklaarde successievelijk alle moties overbodig. door gevatte koude en bij pijnen van velerlei aard, zullen een der hieronder genoemde U spoedig helpen: Mijnhardt's Griep- poeders. Hoofdpijnpoeders. Ver- koudheidspoeders. Kiespijnpoeders Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheu- matiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij uw drogist. (Ingez. Med.) DE NOOD DER LANDARBEIDERS, Op vragen van het Tweede Kamerlid,- den! heer Weitkamp over de in noodver- keerende landarbeiders heeft de minister .van financiën geantwoord, dat hij niet zal Tegenspreken, dat het in de tegen woordige tijdsomstandigheden wel zal voorkomen, dat landarbeiders, 'die met financieelen steun van den staat in het bezit van een landarbeidersplaatsje zijn gekomen, evenals anderen, met ie beta ling van de verschuldigde rente of annuï teiten moeilijkheden ondervinden. Intus schen blijkt uit de tot heden ingekomen jaarverslagen, dat over het algemeen ge regelde of vrij geregelde betaling heeft plaats gehad. Tot veriaging van de rente en de an nuïteiten voor in moeilijkheden verkee- rende landarbeiders is de minister niét (bevoegd. UITVOERING ZIEKTEWET. Bij Kon. besluit van den 28sten Januari is vastgesteld een algemeene maatregel van bestuur, als bedoeld in art. 22, eer ste lid, der Ziektewet. Hierbij is be paald Personen, niet werkzaam in een onder neming. die echter krachtens het eerste lid van art. 21 der ziekte wet verzekerd zouden zijn, indien zij in dienst waren van een onder neming, zijn verzekerd overeenkomstig de bepalingen: der Ziektewet in de na volgende gevallen a. indien zij in loondienst werkzaam zijn aan inrichtingen, staande onder be heer van een natuurlijk of een rechts persoon, en zij niet ingevolge het be paalde in art. 3 der Pesioenwet 102, (Staatsblad no. 240) onder ambtenaar worden verstaan en zij evenmin inge volge het bepaalde in art. 4, eerste lid, onder h, i, j, k, 1, en n dier wet al, amb tenaar worden beschouwd; b. indien zij in loondienst werkzaam zijn van personen, die een vrij beroep uitoefenen, zooals advocaten, procu reurs, zaakwaarnemers, geneesheeren, notarissen, architecten, accountants, ten behoeve van de uitoefening van dat be roep, c. indien zij in loondienst werkzaam zijn van rcchtpersoonlijkheid bezitten de vereenigingen, met uitzondering van degenen, die werkzaam zijn in dienst van instellingen van weldadigheid, voorko mende op de lijst, bedoeld in art. 3 der Armenwet, of van instellingen van maat schappelijk nut, welke door den minister van arbeid, handel en nijverheid gelijk zijn gesteld met instellingen van welda digheid, mits de vorenbedoelde in stellingen zijn aangesloten bij een orga nisatie, welke in het bijzonder ten be- hoeve van personen, in dienst van zoo danige instellingen voorziening beoogt voor het geval van ziekte en, invalidi teit, al of niet in vereeniging met andere voorzieningen, indien het reglement dier organisatie, krachtens hetwelk zij ver zekerd zijn, bij Kon. besluit is goedge keurd. d. indien zij in loondienst werkzaam zijn als tuinman, boschwachter of in een soortgelijke betrekking; e. indien zij in loondienst werkzaam zijn voor de verzorging van dieren of voor de bediening van rijtuigen, motor rijtuigen. vliegtuigtn en pleiziervaar- tuigen: f. indien zij in loondienst werkzaam zijn bij in aanbouw, aanleg, onderhoud, herstelling of slooping zijnde bouw-, water- of grondwerken, uitgevoerd in eigen; beheer. Dit besluit treedt in werking met in gang van den eersten Juli 1931. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is benoemd ;ot no taris binnen het arrond. Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, J. A. H. C. Reyners, candidaat-notaris, wonende te Bussum. HET CONFLICT I$f HET VISSCHERIJ- BEDRIJF. Nog steeds duurf: het conflict in het visscherijbedrijf tè IJinuiden onveran derd voort. De Kat'wijksche loggers, wel ke (Maandag en Dinsdag aldaar aan de markt kwamen, werden op de gewone wijze door de bemanningen gelost, zon der dat er incidenten voorkwamen. Hoewei reeds eenige conferenties tus- schen de verschillende partijen 'hebben plaats gehad, zijn nog absoluut geen re sultaten bereikt. EDE GARNIZOENSPLAATS. Op 1 Mei a.s. zal 't 25 jaar geleden zijn, dat Ede garnizoensplaats werd. Op dien datum werden de aldaar gebouw de kazernes betrokken door her eerste en tweede bataillon van het op 1 Juni te voren opgerichte tweede regiment infanterie. Ede's burgerij ontwerpt plannen ter gelegenheid van. het jubileum het garnizoen een feest aan te bicden. Ook van andere zijde zullen festiviteiten worden georganiseerd, waartoe eveneens een commissie is ge kozen. HET PALEIS VAN WILLEM H TE TILBURG, Naar de „Tijd" van welingelichte zijde verneemt, heeft de burgemeester van Tilburg aan den gemeenteraad, uitvoerig verslag gegeven van den stand van de onderhandelingen met de drie Duitsche vorstenhuizen, die mede eigenaar zijn van het voormalig paleis van "Willem II, over den aankoop door de gemeente van dit historisch gebouw. Naar men weel, rust op dit gebouw, Waarin de R. H. B. S. is gevestigd een servituut, en de bedoeling van het gemeentebestuur is het in onbezwaard eigendom te krijgen, in verband met de bestaande uitbreidings plannen. HET ZOEKEN EN VERKOOPEN VAN VOGELEIEREN. Het zoeken, rapen en builen openbare wegen en voetpaden vervoeren van eie ren van kemphanen, wulpen, scholeksters grutto's, tureluurs, meerkoeten en water hoentjes is toegestaan van heden af tot en met 28 April a.s. Hel ten verkoop in voorraad heb ben, te koop aanbieden, verkoopen, afle veren en langs openbare wegen en voet paden vervoeren van éieren van ge noemd waterwild is toegestaan van he den tot en met 30 April a.s. Het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, garizqn. jetctntilen (alle soorten) duikers, watersnippen en goud plevieren, wordt niet toegestaan. DE TRIBUNE EN DE OPENBARE LEESZALEN. Het dagblad De Tribune was als ge volg van de aanschrijving van den rijks inspecteur dr. Molhuysen ook van de leestafel in de openbare leerzaal te Utrecht verwijderd. Krachtens een be stuursbesluit is echter deze maatregel in hefe sterk dramatische levensdrama brengen wg wegeus het enorm succes te YLISSINGEN de grootste en allernieuwste Hollandsche film naar het bekende Tooneelstuk vaa Waar het Tonneelstuk hier ter stede een groot sncces was, zal de film dit nog verre overtreffen. Explicatie van den bekenden Hollandschen Zanger: (Ingez. Med.) opgeheven en het blad wordt er dus weer ter algemeene lezing gelegd. DE OPHAALBRUG OVER DEN ROOSENDAALSCHEN EN STEEN- BERGSCHEN VLIET, Op een schrijven ontving de B.B.N. van den Prov. Waterstaat van Noord- Brabant bericht betreffende de ophaal brug over den Steenbergscheu Vliet. Deze brug is gesloten voor motorrijtui gen met eene asbelasting grooter dan 1500 K.G. Voor de pont, welke tijdens den bouw van de nieuwe brug in het verkeer heeft te voorzien, blijft eenzelf de beperking van het gewicht gehand haafd. Een eenvoudige pont zal dit ge wicht wel kunnen dragen. Mocht echter blijken, dat de pont moeilijkheden op levert èn voor de uitvoering van de werken èn voor het verkeer, dan zal worden overwogen het geheele verkeer met uitzondering van voetgangers en rijwielen langs andere wegen om te leiden. Opening Haven Vlissingen, Naar wij vernemen ligt het ir. het voornemen van H.M. de Koningin om op Vrijdag 17 April a.s. naar Vlissingen te komen voor de officieele opening der nieuwe havenwerken aldaar. Prov. Statenverkiezing. De R.K. lijst in den kieskring Goes is als volgt vastgesteld: 1. mr, J. H. M. Stieger te Goes (aftr.); 2. A. van Hoote- gem te Kruiningen, 3. Mr. A. J. J. M. Mes te Heinkenszand; 4. P. Raas te s Heerenhoek; 5. J. F. Brooymans te St. Annaland; 6. A. M. Simons te Goes; 7. A. Menheere te 's Heerenhoek. 8. C. Stokx te 's Heerenhoek, 9. A. S'monse Bz. te Heinkenszand. Werklieden uit Noord-Brabant. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft den minister van waterstaat gevraagd: Kan de minister mededeelen of bij den aan te leggen weg tusschen Krab be n dij k e en Kruiningen bijna uit sluitend menschen te werk gesteld worden uit Brabant? Indien dit het geval is, is de minister dan bereid zijn invloed aan te wenden, dat zooveel mogelijk werkloozen uit de streek, waarin het werk wordt uitge voerd, te v/erk worden gesteld MIDDELBURG. Met eenl enkel woord willen wij herinneren aan de propaganda-samen- komst van de Jongeren Vredes-actie Walcheren, op morgenavond 8.15 in St. Joris Als spreker zal optreden de heer Zwaan, en na de pauze zal mevr. E. J. van den Broecke-de Man uit Aarden burg declameeren. De Vitrite in Dustschland. In een der eerste artikelen onzer werkloosheids-beschouwingen heeft men de mededeeling kunnen aantreffen, dat de alhier gevestigde „Vitrite-Works een Libriek in Duitschland had aange kocht. In de „Groitzscher Nachrichten", van 31 Jan. j.l. het plaatselijke orgaan van het Saksische stadje Groitzsch, troffen wij een artikel aan, van de hand van den burgemeester, Herr Grund, over deze aangelegenheid; het volgende is daaraan ontleend. „Het bedrijf van de fa. Gebrs. Schmidt is laatstleden Woensdag verkocht aan de N.V. „Sockelfabrik Groitzsch". Dat is in weinig woorden een feit van groote beteekenis voor onze stad. Zooals men weet, is de fa. Gebrs. Schmidt in Augus tus 1930 in e:gendom aan de gemeente overgegaan, nadat deze firma in Mei hare betalingen; gestaakt had. Ik heb mij sindsdien alle mogelijke moeite gegeven, het bedrijf nieuw leven in te blazen en wanneer mij dat pas na acht maanden mocht gelukken, dan bewijst dat slechts, hoeveel moeilijkheden er te overwinnen waren." Na verschillende mislukte pogingen „bleef er niets anders over, dan met ka pitaalkrachtige buiterulandsche firma's onderhandelingen aan te knoopen" en zoo kwam burgemeester Grund „ten slotte met de Nederlandsche firma The Vitrite Works in aanraking. Dit is op het vasteland de grootste aller fitting- fabrieken; zij heeft een dochterfabriek in Frankrijk (Parijs). Na onderhandelin gen, die ongeveer 4 maanden duurden, is toen de N.V. „Sockellabrik Groitzsch" opgericht. „Toch moet men nu,' zoo vervolgt burgemeester Grund, „niet meenen dat de nieuwe fabriek snel weer draaien gaat neen, de nieuwe fittingfabriek kan haar bedrijf slechts heel langzaam weer op gang brengen en daarom kan men er aanvankelijk niet op rekenen, dat er dadelijk voor een groot aantal ar beidskrachten plaats is. Een ieder, die den economischen toestand juist ziet, zal dat zonder nadere verklaring duide lijk zijn. Ook voor de gemeente is dit aan vaardbaar, immers, wij allen hebben er belang bij, dat het bedrijf zich langzaam maar zeker ontwikkelt.... Ik kan en mag de bewoners dezer ge meente echter niet verzwijgen, dat bij alle onderhandelingen, die ik met tal rijke firma's over den verkoop van dit bedrijf voerde, steeds en steeds weer door belanghebbenden met nadruk de vraag gesteld werd, of de bevolking in Groitzsch in politieken zin rustig was, en of zij persoonlijk belang had bij, en

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1