provinciale jJceuiusche NIVEA 4 0. DINSDAG 17 FEBRUARI 193 1. 174e Jaargang. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. n Tochi DSsr Ai Rusland ffffifij't I i i x. BINNENLAND. Bij guur weer, bij wintersport ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 3Q cent per regel; voor ingezonden xnededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regal meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels •pgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" <d „Bevragen bureau dezer courast" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. S5? Be Burgemeester van Middelburg brengt ter openbare kennis: le. dat op Dinsdag 10 Maart a.s. de oandidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zeeland in den kieskring I, Middelburg, zal plaats hebben 2e. dat op dien dag van des voormid dags 9 uur tot des namiddags 4 uur bij den voorzitter van het hoofdstembureau ter secretarie der gemeente Middelburg, listen van candidates kunnen worden ingeleverd; 3e. dat iedere lijst moet worden onder teekend door ten minste vijf en twintig personen, die volgens de kiezerslijsten voor 19301931 kiezers zijn voor de Provinciale Staten en als zoodanig voor komen op de kiezerslijst van eene bin nen genoemden kieskring gelegen ge meente 4e. dat achter den naam van ieder der onderteekenaars de gemeente moet wor den vermeld, op welker kiezerslijst hij voorkomt; 5e. dat, indien de naam van een onder teekenaar niet voorkomt op de kiezers lijst der gemeente, waar het hoofdstem bureau is gevestigd, bij de inlevering der lijst moet worden overgelegd eene ver klaring van den burgemeester der ge meente, dat die naam voorkomt op de kiezerslijst in die gemeente; 6e, dat dezelfde kiezer niet meer dan ééne lijst mag onderteekenen; 7e, dat de candidaten met vermelding van hunne voorletters en woonplaats op de lijsten moeten worden geplaatst in de volgorde, waarin door de onderteeke naars aan hen de voorkeur wordt gege ven en, indien de candidaat is een ge huwde vrouw of weduwe, met den naam van haar echtgenoot of overleden echt genoot, onder toevoeging van haar eigen raam, voorafgegaan door het woord „ge boren" of eene afkorting van dat woord, terwijl bij de vermelding van een candi daat de voorletters geheel of ten deele door de voornamen mogen worden ver vangen; 8e. dat op dezelfde lijst ten hoogste twintig candidaten mogen worden ge plaatst; 9e. dat dezelfde candidaat niet mag voorkomen op meer dan ééne van de lijsten, ingeleverd in den bovengenoem- den kieskring; 10e. dat bij de inlevering van eene lijst de onderteekenaars schriftelijk een ge machtigde en diens plaatsvervanger kun- nen aanwijzen, bevoegd tot het verbin den van de lijst overeenkomstig artikel 50 der Kieswet; 11e. dat bij de lijst moet worden over gelegd de schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden candidaat dat hij bewilligt in zijne candidaatstelling op deze lijst, waarvoor ter secretarie nezer gemeente van 17 Februari a.s. af kosteloos formulieren verkrijgbaar wor den gesteld; 12e. dat, indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, de onder 11 bedoelde verklaring lelegra- rWarmer's Daar wij de achterhoede der aroote larmeé uitmaakten, moesten wij den vij Pand den overtogt over de Berezina zoo f lang mogelijk betwisten. Zoodra het dus donker geworden was maakten wij ons in alle stilte op om de brug te phisch kan worden gedaan en in dat geval niet aan het formulier hierboven bedoeld gebonden is; 13e. dat de inlevering der lijsten ge schieden moet persoonlijk door één der onderteekenaars, bevoegd tot deelne ming aan de verkiezing in den kieskring, en dat de candidaten daarbij tegenwoor dig kunnen zijn; 14e. dat van 17 Februari a.s. af de tot invulling bestemde formulieren voor de lijsten van candidaten ter secretarie dezer gemeenite kosteloos verkrijgbaar worden gesteld. Middelburg, den 16 Februari 1931. De Burgemeester voornoemd, P. DUMON TAK. BE RIJKSMIDDELEN IN JAN, 1931, De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en' opcenten) over de maand Januari 1931 bedroeg 43.255.758, tegen 44,456.585 over de maand Januari 1930. Het één twaalfde gedeelte der ra ming over het geheele jaar bedraagt 39.158.020. We laten hieronder volgen de op brengst over de maand Januari 1931, vergeleken met die over de maand Januari 1930. 1931 1930 Grondbel. 3.222.575 3 232.440 Pers. Bel. - 3.301.426 - 3.243.953 Ink. bel. - 7.908.643 - 8.400.217 Verm. bel. - 1.251.357 - 1 343.982 Div. en T. - 826.223 - 838.260 Inv. recht - 5,224.983 - 5.652.176 Stat. recht - 282.249 - 362.935 Zout - 194.635 - 224.357 Geslacht - 756.347 - 1.064.122 Wijn - 35.102 - 51.161 Gedfstill. - 3.452.202 - 3.194.883 Bier - 943.271 - 1.134.038 Suiker - 4.459.476 - 4.265.249 Tabak 2.808.257 - 2.633.399 Goud, zilv. - 69.547 - 86.417 Zegelrecht - 2.351.322 - 2.453,478 Reg. recht - 1.343.739 - 2.274.077 Succ. recht - 4.102 609 - 3.214.334 Domeinen - 249.004 - 303.748 Staatsloterij - 16.974 - 16.954 Loodsgelden - 455.807 - 466.395 Wie te lang verzint, heeft een misluk ten oogst, ook na den besten zomer. Totaal 43.255.758 44.456.585 De opcentens ten bats van het Lee- ningsfonds gaven over Januari 1931 een opbrengst van 5.887.588 tegen een bedrag van '8.125.878 in Januari 1930. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over Januari 1931 een opbrengst van 572.682. Rijwielbe lasting 9.865. DE BEGROOTING VAN FINANCIEN. In de afdeelingen der Eerste Kamer hebben, blijkens het voorloopig Verslajg over de begrooting van Financiën, vele leden bet wenschelijk geachj, dat om trent de voorgenomen reorganisatie van den belastingdienst meer licht worde ontf stoken, opdat er gelegenheid zij tot het beoordeelen van de voornemens der Re- ,geering, alvorens hieraan vaste vormen worden gegeven, welke het later moei- bereiken, die ongeveer een uur hogerop lag. Hoezeer ik door vermoeijenis en pijn afgemat en mijne ingewanden van koude en honger inéén krompen, suk kelde ik echter mede voort, leunende op eenen stok; doch ik fconde iniets an ders op den grond zetten, dan mijne hielen; want mijne teenen waren bevro zen, en gehieel bebloed, daar zij slechts met lappen en schapenvachten omwoa den waren. Elk ogenblik dreigde ik te bezwijken; zoodat mijne beide luitenant: Calliou en Fechters (welker eerste ook bier zijn graf vond) mij onder /de armer moesten nemen en ondersteunen. Of dezen weg binderden ons de traineurs en eene menigte, die niet meer weerbaar waren, geweldig. Hun getal beliep eeni- ge duizenden, waaronder vele vrouwen waren. Deze drongen alle op ons .aan, om, zoo mogelijk, tegelijk met ons, -de brug te passeeren; dan helaas! het was te laat. De vijand was ons reeds voort gekomen en had zich aldaar geposteerd, ons met eene batterij van ongeveer zes tien stukken opwachtende. Wij maakten ons dus zoo snel mogelijk tot den |aanv i gereed en rukten in geslofene kolonnen voorwaarts. Eene doodscbe stilte heerschte er onder hjet afgematte en moe delooze vo-ljk. Weldra ontmoeteden wij de Russen en geraakten dadelijk met hun slaags. Daar wij in den stikdonkeren nacht elkander niet konden zien, rigte- •lij-k zouden maken, daarop, zoo noodig, in meerdere of mindere mate terug te komen. Deze leden zouden gaarne zien aan gegeven, hoe de Minister zich de inrich ting van het dienstvak der belastingen denkt en hoe de indeeling der inspecties en kantoren over het geheele land er on geveer zal uitzien. Mede zouden zij gaarne worden 'ingelicht omtrent de gevolgen van de reoilgamisatie voor de ambtenaren. Vrij algemeen zou men het invoeren der reorganisatie gaarne voorloopig zien uitgesteld en gaf men dein 'minister in overweging om het volgend jaar een vol ledig uitgewerkt plan in te dienen. Een der leden vroeg of het niet mof- gelijk was een einde ie maken aan hét optreden der baissiers. Enkele leden waren van oordeel, dat de tijd is gekomen om wettelijke maat regelen te nemen ter invoering van 'n belasting op buitenlandsche handelshui^ zen, die hier te Lande zaken drijven Gewezen werd op de onbillijke wijze, waarop art. 19 der Wet op de Inkomsten belasting niet zelden wordt toegepast; Het gev)lg daarvan is, dat personen die volkomen te goeder trouw meenen te hoog te zijn aangeslagen en het ongetwij feld- inderdaad ook zijn, van hun recht om in beroep te komen, geen gebruik maken, uit vrees voor mogelijke straf, waarvoor niet de geringste rechtsgrond aanwezig is. Ook bij deze begrooting kwam ter sprake de d~uk, welke in steeds toe nemende mate op den grond gelegd wordt; in het bijzonder bad men hier het oog op het opdrijven der opcenten) De aandrang door tal van landbouv.lt organisaties uitgeoefend om zoo spoedig mogelijk tot afschaffing der crisisopcen- ten te komen, vond bij vele leden steur- VOLKENBOND EN VREDE. Telken jare schrijft onze vereen iging voor Volkenbond en Vrede een prijsvraag uit, welke baar doelstelling helpt te ver wezenlijken. Dit jaar zijn bigt er twee: a. een voor jonge leerkrachten van het L.O.; b. een voor a.s. leerkrachten van het Voortgezet onderwijs. Het Hoofdbestuur van de „Vereenigisng voor Volkenbond en Vrede" stelt dit jaar 3 prijzen beschikbaar van f 150 voor de best geoordeelde opstellen. Deze bedragen zullen moeten worden aange wend om, ongeveer eind Augustus, de bekroonden in staat te stellen, een reis naar Genève te maken, daar 10 a 12 dagen te verblijven, onder deskundige leiding lies le bezichtigen en verschillen de belangrijke conférences bij te wonen, georganiseerd door het bureau van de „Union Internationale des Association pour Ja S. d. N." aldaar. Voor geleide naar en van Genève zal levens worden gezorgd. Als onderwerpen voor de prijsvraag den wij ons vuur op de vlam (der, vij andelijke kanonnen. Dan wijl zij hunne positie bij dag genomen hadden, wisten zij naauwkeurig den weg, langs welken wij komen moesten. Bijna geen van hunf ile schoten miste dus; en er werden zeer velen van ons door geveld, zooals wij maar al te wel" aan het geschiteeuw en gekerm der gewonden bemerkten. Zij die door een doodelijk schot getroffen wer den, waren nog de gelukkigslen, want die gewond werd, was zeker van eenen martelenden dood te zullen sterven. Hulp .toch was er niet; iedereen bad genoeg met zich zeiven te doen; en hij, die in déezen barren winternacht op den grond viel, sliep weldra, door koudié overmand den eeuwigen slaap in. Tweemaal Iracb. teden wij de Russische batterij met storm' te overmeesteren, tiiaar werden genood zaakt. met gpoot verlies, van ons voorn- nemen af te zien en -trokken eindelijk naai- eenen berg terug, alwaar wij quar- rées formeerden, om ons zoo lang moog lijk, staande te hpuden; in den waan zijnde, dat wij nog versterking zoude be komen van de andere zijde der rivier Ons regement en bet 44ste stonden in één quarré en toch waren de flanken nog geen dertig rotten sterk, waaruit men kan nagaan hoe verschrikkelijk, wij ge leden hadden: en echter kregen wij hjei nog eenige schoten met schroot, welke vele van mijne brave krijgskameraden Voor ge U near builen begeeft, éérst inwrijven, Nivea dringt geheel in de huid zonder glans achter ie .laten. Zij maakt de huid gezond en krachtig, en geeft weerstandsvermogen tegen weer en wind. Een roode en gesprongen huid is bij gebruik van Nivea onmoge lijk, Wrijft ook iederen avond voor het naar bed gaan gezicht en handen grondig hiermede in. Nivea is niet te vervangen, want haar bijzondere wer king berust op bet gebatte aan huidverzorgende Eucerit, dat in geen andere huidcreme aanwezig is. Doozen: 15, 20, 40 en 90 ct. Tuben: «5 en 75 et, PEBECO MIJ., AMSTERDAM-C. (Ingez. Med.) zijn gekozen de twee volgende vragen: a. Wat kan een onderwijzer bij het Lager O. doen in de school ter bevordering van de Volkenbonds- en Vre- desgedachte? b. Heeft het Kellog-Pact inderdaad werkelijke beteekenis voor de bestrijding Van den oorlog? Zoo ja, in hoeverre? Voor beantwoording van de eerste vraag komen in aanmerking kweekelingen en jonge onderwijzers(essen) tot en met den leeftijd van 25 jaarvoor die der tweede vraag jonge a.s. leeraren(essen) in de geschiedenis, studeerende aan een onzer Universiteiten. Nadere toelichting tot deze prijsvraag zal men kunnen krijgen bij het secretari aat van het Hoofdbestuur der Vereeni,- ging, of bij het Bestuur der plaatselijke afdeeling. Voor de afdeeling M.iddelburg van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, zal ds. G. W\ Melchers uit" Wargfa, Don» derdag 12 Maart des avonds te 8.15 uur in St. Joris spreken .over „PaimEuropa IR. G. J. VAN THIENEN. f Gisteren is overleden ir. G. J. van Thienen, oud-hoofdinspecteur van den arbeid. De heer Van Thieneni heeft ons land op verschillende buitenlandsche confe renties on trent arbeidsbescherming en arbeidswetgeving vertegenwoordigd, vóór den oorlog o.a. te Bazel en te I uzern en na den oorlog op de historische confe rentie le Washington. HET HELLEGAT. Het Belgische nationaal comité voor de verdediging der binnenscheepvaart heeft, naar de Maasbode meldt, besloten een schrijven te zenden aan den minister van buitenlandsche zaken over de moei lijkheden die de Rijnvaart ondervindt door de verzandingen, in het Volkerak en het Hellegat. Het comité is van meening dat de, door de Nederlandsche regeering ont worpen werken in het Hellegat geen Waarborgen bieden onder oogpunt van duurzame verbetering der waterwegen tusschen de Belgische havens en het Hollandsch Diep. Het zal bij de regeering opnieuw aandringen opdat zij bij een en landgenooten nedervelden. Nadat wij dus tot middernacht gestaan hadden, en er gjeene hoop op uitkomst was, werd er eene capitulatie voorgeslagen, welke ook weldra tot stand kwam; en waarbij wij ons met bet geheele korps krijgsgevangen gaven. De Divisie-generaal Partonneaux was reeds voor ons gevangen, als zijnde voorwaarts ten einde de posten zoo ver mogelijk te onderzoeken en werd door de Kozakken verraseht. Daar er nu in den stikdonkeren en akek ligen nacht niets meer te verrichten viel, bet men ons rhet rust; doch wij werden, zonder dat wij het wisten, van alle zij' den door de Russen bewaakt. Zooi.aJ h.et quarré >gesta,an had, viel ieder op den grond neder, en wij kropen zoo dig mogebjk bij elkander om ons te verwar men. Ik lag' midden irn het quarré, bij de trommen en Sappeurs, in de sneeuw en toen ik wilde opstaan, was mijn man tel aan den grond vast gevrozen, zooda ik veel moeite had om denzelven zondéi scheuren los te maken. De akeligste gé dachten over mijn toekomstig lot be stormden onophoudelijk mijne geest; en dikwijls kwam de roekelooze wensch bij mij op, wanneer ik 'n bevrozen lijk zag „ach, ware ik reeds aan u gelijk!" want ik dacht ieder oogenblik, van vermoeijei- nis, pijn, honger en koude te zullen be zwijken. Onze kolonel Wagner, welke reeds se nieuw kanaal-ontwerp krachtdadig stand houde, opdat dit niet westelijker uit- monde dan Willemstad. HOLLANDSCHE BOTER IN BELGÏE. De B-usselsche correspondent der Maasbode meldt, dat een Nederlandsch blad gemeld had, dat men in België in overweging had genomeni, de invoer rechten op Hollansche boter met 2 frs. per K.G. te verhoogen, docb dat men later gekomen is op een verhooging van frs. 1.40 per K.G. Het b'lad in kwestie voegde hier aan toe, dat de regeering voor een verhooging der rechten even wel niet veel gevoelt. Aan de hand van inlichtingen uit de beste bron kan de Maasbode mededee- len, dat aan de regeering geen enkel ver zoek is gedaan, om de inkomende rech ten te verhoogen en dat anderzijds de regeering zelf geen enkele verhooging in dezen geest in overweging heeft ge nomen. Het blad kan er nog aan toevoegen, dat in strijd met andersluidende bewe ringen, als de kwestie aan de orde van den dag zou komen, de regeering er wel iets voor zou gevoelen, om de inkomende rechten op Holiandsche boter te ver hoogen. Landarbeidersloonen. Men schrijft ons: Nog steeds blijft de toestand onder de veldarbeiders onder Nieuwvliet en omi- geving gespannen, al is er natuurlijk nu van staking weinig -te bemerken. Maar ook de landbouwers zitten niet stil. We vernemen, dat de werkgevers van Nieuwvliet, Groede en Retranchej- ment onderling besloten om bet volgende loontarief aan te bieden: 23 cent per uur bij een werkdag van 9 uren in de wintermaanden en 30 cent in de zomermaanden; dat komt dus over een -met een dagloon van resp'. f 2.07 en f 2.70. Hieraan is echter nog de voorwaarde verbonden, dat als de prijs van de tar we minder dan. f 12 is, en die der bieten minder dan f 14-, zij zich voorbehouden om het lom uog te verminderen. Verwacht wordt, dat het voorjaar op- dert eenige dagen ziek w-as aan eene soort van l.oop, en zich gedurende de actie in zijne reiskoets had bevonden, werd nu daar wij van alle kanten omsingeld wat- ren, genoodzaakt zijn rijtuig te verlaten. Ik zag hem door eenige sappeurs in 'n deken binnen het quarré dragén. Ook is hij naderhand aan de gevolgen dezer ziekte overleden. Zijn rijtuig werd ogenp bdkkelijk door onze eigene traineurs ge plunderd. Nog moet ik eene bijzonder heid vermelden, welke seduurende het gevecht voorviel. Daar het niet raadzaam was, in den donkeren nacht te paard te blijven zitten, waren alle generaals en opt- per-officieren afgestegen, en marscheer- den te voet aan het hoofd hunner cok lonnes. De iknegt van onzen overste Car ron hield deszelfs paard bij de hand, toen een kanonskogel over hetzelve heerp vloog' en hel eene oor digt aan de kop wegnam, even als of het (met een scheer* mes afgesneden was, terwijl het paard overigens geen letsel had. De knegt echt- ter stierf weinige dagen daarna, hetzij door koude, hetzij aan de gevolgen van den schrik, of van den schok van den kogel, die zoodigt bij hem heen was ge gaan. (Wordt vervolge^.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1