een dubbel Woonhuis, LAATSTE BERICHTEN. LEGER EN VLOOT. SPORT. GEMENGD NIEUWS. Handel, Nijverheid en Visscherij AFLOOP VERKOOPINGEN BUITENLAND. Algemeen Overzicht, MARKTBERICHTEN, OostkapsII#* Advertentie n: Voor den Bloementuin. Wegens sterfgeval te koop Woensdag 18 Februari 1931, den Bastaardsatijn vlinder. Even zoo werd een bedrag beschikbaar gesteld voor de kas van het Musschengilde. Sommige leden klaagden dat de aansla gen in de insomsiexioetasLing veel te hoog werden opgevoerd, waarop 't bestuur adviseerde te trachten beter boek te houden en bezwaren in te dienen ter be- voegder pUatse. De zelfde kracht werd geuit omtrent het schatten der gronden. Invoer van herkauwende dieren in België. De invoer van herkauwende dieren, van Nederland naar België over de grensstations Middelourg en Selzale, is met ingang van 13 Februari weer toege laten. J. Smit, 's-Heer Arendskerke, Dorps straat E 142, handel in rijwielen, rijwiel- onderdeelen en aanv. art,, een en ander in den ruimsten zin. Zaak omgezet in eene venn. onder firma. Handelsnaam ge wijzigd in: Firma Jacob Smit Zoon (B.P.) Venn.: J. en J, M. Smit, GEZANT IN ITALIË. Het Haagsen Corresp. Bureau ver neemt dat binnenkort de benoeming is te verwachten van den heer mr. J. A. N. Patijn, oud-burgemeester van Den Haag tot gezant bij het Quirinaal; jhr. mr. Van der Goes,.thans gezant, zal binnen kort naar Cairo terugkeeren. HANDELS- EN LANDBOUWBANK FAILLIET. De Haagsche rechtbank heeft hèdni de Handels- en Landbouwbank en de Spaarbank van die bank in stiat van L;'- lissement verklaard. HET AUTOBUSONGELUK TE BLERIK. Dinsdagmorgen zal het sectieonderzoek op de slachtoffers van het autobusonge val te BI er ik plaats hebben door het parket van Boermond. Waarschijnlijk zul len de slachtoffers Woensdagmorgen wor den hegraven. Omtrent de oorzaak van de ramp kunnen de autoriteiten nog niets mededeelen. Vermoed wo-dt dat de auto bus toen zij door den trein werd mee gesleurd tegen het seinhuisje is gesmakt. Het is voor deskundigen onbegrijpelijk dat er niet meer dooden waren. Door Burg. en Weth. vau Krui- ningen is overeenkomstig diens ver zoek eervol ontslag verleend aan J. de Nooijer als schrijver ter secretarie met ingang van 1 April 1931. Zaterdagmiddag reed een auto van bakker E. uit Goes bij de hofstede van S. de Jonge te Kruiningen tegen een straatlantaarn, welke afknapte. De auto kwam in de sloot terecht. De inzittenden, onaer wie de leerling-bestuurder, kwamen met den schrik vrij. De PHAEZ uit Indië is heden morgen te 11 u. 8 op Schiphol geland. Zondagavond werd naar uit Bus- sum wordt gemeld een auto die aan den Rijksweg tusschen Nachtegaal en de-Hak- kelaarsbrug stond en waarvan de 'be stuurder even den wagen "had verlaten, ctoor een auto aangereden en In een sloot geduwd. De inzittenden twee dames èn een 78jange neer uit 'Haarlem werden door ten bestuurder drijfnat uit het wa ter gehaald. Tegen den heer B. bestuur- ter van de auto die de stilstaande 'aan reed, is proces verbaal opgemaakt. V.D. meldt uit Rome: Volgens de officieele cijfers be droeg de werkloosheid in de afgeloopen maand 721.976 tegen 642.169 in de vo rige maand. Deze stijging zou voorname lijk in verband staan met de toenemende werkloosheid onder de landarbeiders en seizoenarbeiders. Sanchez Guerra is door den koning van Spanje met de vorming van een nieuw kabinet belast. Mevrouw Hopman-Kwast, f In den ouderdom van ruim 74 jaar is hedenmorgen te Amsterdam overleden mevrouw Hopman-Kwast, leidster van 't bekende kinderoperettegezelschap. Dirk Schaeier. f Hedenmorgen te 5 uur is te Amsterdam op 57-jarigen leeftijd overleden de heer Dirk Schaefer, de bekende pianist, ook hier te- stede zeer bekend. —De vaandrig J. de Feijter van het 14e ragt. inf. komt 19 Februari a.s. voor den tijd van 24 dagen voor oefeningen bij het detachement 14e regt. inf. te Ber gen op Zoom onder de wapenen. ïn overleg met de Belgische tele foonadministratie zijn nieuwe regelen in gevoerd voor een vlotte afwikkeling van het Nederlandsch—Belgisch telefoonver keer. Officier van den marinestoomvaart dienst 2de ki. G. A. W. Grimberg, on langs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 23 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. torpedoboot Z 8 (te Nieuwediep. Hr. Ms. Witte de With, op uitreis naar Ned.-Indië is Vrijdag te Aden aan gekomen. V oetbaiuitslagen. 2e Klaase A. R.B.C.—Middelburg 1—1. 3e klasse A. Hulst—Middelburg II 5-1 Walcheren—Terneuzen 4. 3e klasse B. Vlissingfen—D.O.S.K.O. II 5—0. Goes—Paarswit 7—0. N.A.C. Ill—Alliance 1—3. Athletiek. De Vrijdag gehouden jaarvergadering van de Vlissingsche athletiekvereeniging „Marathon" benoemde tot voorzitter en secretaris van de technische commissie resp. de heeren D. Lap en C. Sinke. Besloten is te trachten in het begin van het badseizoen een Boulevardloop te organiseeren, terwijl verder gnoote nationale wedstrijden voor werp-, spring en sprintnummers op het programma staan. AUTOBUS DOOR TREIN MEEGESLEURD, DRIE DOODEN EN ZWAARGEWONDEN. Faillissementen. De Arr. Rechtbank heeft heden failliet verklaard W. P. Pieters, hrandstoffenhan>- delaar te Middelburg, Pottenmarkt. Reehter-commissaris mr. J. W. Zijl stra. Curator mr. F. W. Adriaanse te Middelburg. Handelsregister. Aan de in „Handelsberichten" opge nomen openbaarmakingen inzake het Handelsregister betreffende Zeeland, ont- leenen wij het volgende: Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Fijnwerk, Maatscteppij tot het vervaardigen van fijne werktuigen en fijne gereedschappen, te Vlissingen, Vlis singen, Koningsweg 45, gereedschapfabr. De zaak is ingebracht in de N.V. Klin kenberg—Fijnwerk, gevestigd te Rotter dam. Te Vlissingen is alleen fabriek, maar geen kantoor meer gevestigd. vFirma J. P. Rijn en Zoon, Schore. aaimeet A 32, het drijven van handel m en de slagerij van vee, schapen en varkens, een en ander in den ruimsten zm Handelsnaam gew. in: Firma J. P. Ryn en Zonen (B.P.) Nieuwe Venn. C Rijn. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur is een autobus van de firma Kuppers die met marktbezoekers van V e n 1 o naar Venray reed op den overweg aan den Achterweg te Blerik bij wacht post 66 door een trein uit Blerik gegre pen en ruim 150 meter meegesleurd. In de bus bevonden zich 15 personen, waarvan er drie onmiddellijk werden gedood, terwijl de overige inzittenden) bijna allen zeer ernstig gewond werden. De machinist remde uit alle macht en wist op 150 meter den trein te stoppen. Voor aan de machine hing de chauf feur van de bus, die zich aan de locomo tief had vastgegrepen. De namen van de dooden zijn J. Swiln- kels uit Venray; F. Winckers uit Venr ray en G. Moorees, 14 jaar dit Horst. Zwaar gewond werden: Weferinck, chauffeur van de bus uit Venray, mej. Swinkels, G. Peelers uit Horst, benevens diens zoon en echtgeuoote, G. v. Leuken uit Venray, L. Cleven uit 'Horst, H. Vol- lenberg uit Venray, H. Joosten uit Grub- benvorst, Th. v. Dijk uit Venray, Kraus uit Venray met zijn vrouw. Het slachtoffer Morees was vreeselijk verminkt, terwijl G. Peeters Sr. Zaterdag avond stervende was. Alleen de heer Tb. van Dijk uit Ven ray, wien van een der handen de duim werd afgerukt, kon na verbonen te zijn, huiswaarts keer en. De overige gewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen. De oorzaak van het ongeluk ïs, dat de afsluitboomen bij den overweg niet ge sloten waren. Déze moeten bediend wor den door mèj. E. uit Blerik. De wach- teres, wier man ploegbaas is en op Üe lijn werkzaam was, heeft 14 kinderen en was druk met haar huishouden bezig, zoodat zij vermoedelijk de kloksignalen langs de lijn, die volgens getuigen inder daad geklonken hebben, niet heeft ge hoord. Zij kwam naar buiten toen de trein de bus greep. Zij is totaal van streek en in een zenuwcrisis in haar wachtpost gebracht. De chauffeur reed iets voor den trein uit, en heeft daardoor waarschijnlijk hpt gevaar niet zien aankomen. Over een afstand van ongeveer 100 meter werden de brokstukken van de bus verspreid gevonden, de kap van de bus lag aan de andere zijde van den spoorweg. De machinist remde nog uit alle macht doch de bus werd gegrepen, meegesleurd over een afstand van ongeveer 150 M. en geheel versplinterd. Hedenmorgen was de toestand van de heeren Joosten en Peeters, die Zaterdag bij het ongeval te Blerik zeer ernstig werden gewond nog steeds zorgwekkend. De toestand der overige gewonden was Maandagochtend vrij goed. Ongelukken. Aan de Haagpoort te B r e d a werd Zaterdag de 32-jarige arbeider K. uit St. Wiliebrord door een vrachtauto aangere den. Zwaar gewond werd de ongelukkige opgenomen en in een woning binnenge dragen, waar hij eenige uren later over leed. Hij laat een weduwe en twee kin deren na. Zaterdag is de 31-jarige havenar beider N. v. d. K. te Schiedam tegen een autobus aangeloopen. In deerniswekken- den toestand is hij opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd, Donderdagavond is te L i s s e de 83-jarige H. v. d. B., toen hij uit een autobus stapte, door een auto aange* reden en gedood. - Zaterdagavond is de schippersknecht J. K. bij het lossen van een schip in de haven te Venlo van het dek in h.fet ruim gevallen. Hij bekwam een ernstige hersenschudding en is spoedig daarna overleden. J. K. was 35 jaar en gehuwd'. EEN ONBEHOORLIJKE CIRCULAI RE. Aan boord van het m.s. „Baloe- ran" werd onder de vrouwelijke passa giers een circulaire verspreid, welke quasi de „handschoentjes" waarschuwen zou voor de haar eventueel aan boord dreigende gevaren. Nog afgescheiden van het feit, schrijft het „Soer' Hbl.", dat een zoodanige waarschuwing veeleer gegeven dient te worden door familieleden, ouders, of voogden, dan door een ge drukte. circulaire, zijn de bewoordingen van dien aard, dat het stellig niet te veel gevraagd is, het daarheen te willen leiden, dat passagieressen in den vervol ge van het ontvangen van dergelijke drukwerken verschoond blijven. De druk werken kwamen in Marseille als post stukken aan boord, afgezonden door „S. C. Kiosk, Den Haag", De administrateur van het mailschip had een dier circu laires toevallig geopend en van den in houd kennis genomen. Hij vroeg nadere instructies, wat te doen, doch moest de circulaires verspreiden, aangezien ach terhouding, of vernietiging volgens het postcontract niet mogelijk was. Het wil ons voorkomen, dat die mogelijkheid dan zoo spoedig mogelijk moet worden ge schapen. EEN FANTASTISCH VERHAAL DOOR 15-JARIGEN JONGEN. De Antwerpsche correspondent der Maas bode meldt: Op een Antwerpsch politiebureau heeft zich re 15-jarige H. St. uit Zeven bergen aan gemeld, die het volgende ver haal deed: Hij was werkzaam te Breda op het „Radio Centrum". Toen hij een paar dagen geleden op het kantoor kwam, sprong een kerel achter een bureau van daan en bedreigde hem met een groot mes. S. moest den man wijzen, waar het geld en de papieren lagen. Nadat de boosdoener heel wat op zak had gesto ken, dwong hij den jongen mee te gaan S. was zoo benauwd, dat hij gewillig volgde. De man nam hem mee naar Bel gië. Te Neerpelt kreeg S. een nieuwe pet en een nieuwe regenjas. Van daaruit ging hij naar Antwerpen, waar de ge heimzinnige persoon plotseling verdween, S. ging in een logement overnachten. Aldus het zonderlinge verhaal van den jongen, die bij zijn aankomst op het poli- tie-bureau nog 27 gulden op zak had. De politie kwam alles Zêer verdacht voor en bij nader onderzoek bleek, dat de jongen alles gelogen had en zelf den diefstal bedreven had, S. is daarop ter beschikking gesteld van den Nederlandschen consul te Ant werpen, EEN VROUW BIJ EEN BRAND OM GEKOMEN. In de Londensche wijk Marylebone zijn Zaterdagochtend bij een ernstigen brand de vrouw van een rechter en nog iemand omgekomen en vijf menschen gewond, onder wie drie brandweermannen. De twee andere ge kwetsten waren uit ramen gesprongen. RADIUM VERLOREN. De medi cus dr. Walton heeft op een der P a r ij- s c h e politiebureaus mededeeling ge daan dat hij op straat bij kon de juiste plaats aanwijzen twee 1deine gouden tubes, ieder met een inhoud van tien milligram radium, liad verloren. GROOTE SCHENKING. De oude iiEïigelsche chirurg Biiecston Browne heeft 50.000 pd. st. aan hét Royal Col lege of Surgeons geschonken ten be hoeve van een nieuw op te richten in stituut voor chirurgisch en biologïsfch on derzoek. Zaterdag werd ten overstaan' van notaris Matthijs in café Nimrod, ten ver zoeke van wed. P. Dieleman te Kam perland verkocht een woonhuis staan- de in den Keiweg. Kooper P. G. Leent- dertse qq. voort' f 4200. Een stukje tuingrond voojn f 2600 aan den heer M. Wildeman te Kamperland, plm. 50 roeden met 81/2 pCt onkosten. Terug naar het parlemen tairisme in Spanje. Ook Berenguer heeft het niet kunnen bolwerken, juist nu Spanje weer een Cortes, een volksvertegenwoordiging zou krijgen. De rede was de verklaringen van Romanones', Pricto en andere vooraanjk slaande politici, dat zij alleen de bijeen roeping van een grondwettige nationale vergadering beoogen. Zij willen daartoe de in Maart te kiezen Cortes ontbinden, want zij zijn van meening, dat de ernsti ge politieke, oeconomische en sociale vraagstukken van Spanje niet zonder steun van de tegenwoordige politieke par tijen onderzocht kunnen worden, die deelneming aan de verkiezingen weigeren. Deze verklaring is aan de regeering mef- degedeeld. Berenguer verklaarde teen dat de re geering niet voor die Cortes kon ver schijnen. De koning heeft daarop direct bespre kingen gehouden met verschillendé lei dende politici. En evenzoo de verkiezin gen uitgesteld, die op 1 Maart waren uit geschreven. Direct zijn toen in heel Spanje de voorbereidingen voor een ver kiezing geslaakt. Algemeen is het advies aan den ko ning: Terug naar de constitueerende Cor tes, met souvereine bevoegdheden. De toestand wordt het duidelijkst ge typeerd door den bekenden journalist Jules Sauerwein in de Matin" van Zon dagochtend: Koning Alphons XIII is gisteren terug gekeerd tot de methodes van den tijd van het parlementairisme. Hij heeft ach tereenvolgens alle leiders der partijen ontvangen van de conservatieve van uiterst rechts af tot aan Melquia des Alvarez, d.w.z. tot aan de reformisten, die sterk republikeinsch gekleurd zijn. De koning heeft verder getelefoneerd met Santigo Alba te Parijs. Alvorens dieper op het vraagstuk in te gaan, kan men zeggen, dat het veranderd optreden van den koning van een han dige taktiek getuigt. Het was voor de kroon een hachelijk beginnen, om een ministerie met zijn uitsluitend gezag te steunen, dat de verkiezingen inging, ter wijl groote groepen van de bevolking aan deze verkiezingen niet zouden deel nemen. Men kan over de houding van de voor uitstrevende partijen, die zich bij de aan staande verkiezingen afzijdig wilden hou den, verschillend oordeelen zeker is, dat de Cortes, die met de onthouding van zoo velen tot stand zou komen, van het begin af aan tot volkomen machte loosheid zou zijn gedoemd. Nü heeft men moeten ervaren, dat zelfs mannen, als de graaf van Roma,- nones en markies d'Alhucemas voor een ingrijpende verandering van de grondwet waren, is het iedereen duidelijk gewor den, dat de tot heden gevolgde taktiek funest was, dat zij moest leiden tot een revolutie en tot verandering niet alleen in de politieke, maar ook in de sociale structuur van het land, In 48 uur heeft de koning zijn handel wijze absoluut veranderd, 't Zijn nu de politieke personen, die, de een na den ander, het koninklijk paleis verlaten, na dat zij tot het volk hebben gesproken. Dit heeft ongetwijfeld tot een zekere ontspanning geleid." Het is dus wel zeker dat de Koning den ommezwaai heeft moeten maken. En hiermee eindigt inderdaad met eeltig éclat de dictatuur. En thans "komen ook voorspellingen op, dat dp koning zal aftreden. Inder dhad is hij gedwongen de groote zwenj-j king te maken en wordt zijn macht ook zijn beknot. Doch die vooorspéllingen ko men niet voor in Fransche bladen. Al fonso, die toch ook wel getoond, heeft, de bakens op het juiste 0ogenblik te kunnen verzetten die de Spanjaarden door en door kent, zal zich vermoedelijk wel tschikjken met een regeering. als waarin zooveel vorsten zich diende te schikken, na het absolutisme. JOEGO SLAVIE. Als een 'loopend vuurte deed gis teren te Belgrado plotseling het bericht de ronde, dat koningin Maria van Joegjot- Slavië, die momenteel te Boekarest ver toeft, aldaar ziek zou zijn geworden en wel aangetast door de zwarte pokken Van officieele zijde wrerd het bericht bef- vestigd en werd tevens medegedeeld, dat de verschijnselen van de ziekte zich drie dagen geledeD voor het eerst vertoonden. De ziekte ontwikkelt zich normaal en complicaties hebben zich niet voorgedaan. Na het bezoek aan Zagreb had koningin Maria zich dadelijk naar Boekarest hen geven om daar eenige weken bij ha,ar moeder door te brengen. TURKIJE. Uit Angora wordt gemeld, dat in de afgeloopen week in de nog wTeinig geëxploreerde streek van Bali Nesar een nieuwe complot tegen de Kemalistische regeering is ontdekten dat "n groot aan tal personen zou zijn gearresteerd. BR.-INDIE, Lord Irwin zou bereid zijn Gandhi te ontmoeten, niet als onderkoning, doch als man tot man, om inet hem de resul taten van de rondetafelconferentie te be spreken. Hoewel zijn antwoord nog niet is verzonden is toch bekend geworden dat hij tot een dergelijke bespreking bereid is. De campagne van de ongehoor zaamheid zal worden voortgezet, tot de definitieve beslissing van het Congres t.o.v. de resultaten van de Indische ron detafelconferentie. De werkcommissi-e van het congres wacht weer op de resultaten van de besprekingen van Gandhi en Ir win. Gedurende de onlusten tusschen Hindoes en Mohammedanen zijn Vrijdag en Zaterdag te Benares 20 huizen verbrand. Dertig personen zouden zijn gedood er. ruim 150 gewond, waarbij een geheele familie zou zijn vermoord. De win kels in de stad zijn nog steeds gesloten,. Ook het verkeer en de postdienst konden nog niet worden hervat. De algemeene stemming is zeer opgewonden. Britsche militairen patrouilleeren door de straten. Hulst, 16 Febr. De aanvoer was ruim. Tarwe f 4—6, rogge f 4.50, gerst f 6. haver f 4, erwten f 7.50, boonen 7.50. Rotterdam, 16 Febr. Veemarkt. Op voerci 525 vette runderen, 301 vette- de veemarkt van heden waren aange- en graskalveren, 368 schapen en lam meren, 1369 varekns. Prijzen voor vette koeien le kw. 0.82 1.4, 2e kw. 0.60-0.80, 3e kw. 0.55— 0.60; stieren le kw. 1.401.65, 2e kw. 1.10—1,39. 3e kw. 0.95—1.05; schapen le kw. 0.60—0.72, 2e kw. 0.53—0,59, 3e kw. 0.450.52; lammeren 0.750.90, varkens ie kw. 0.400.42, 2e kw. 0.20 0.39, 3e kw. 0.250.30; export 0,38 -0.42. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon van blauw 5460 K.G., prijzen 0.45—0.75, van Holl. geel 5800 K.G. prijzen D.45— 0.65; van "dauw-rood 1700 K.G., prijzen 0.4Ó—0.45. Liinzaad voer f7—10. zaai, blauwbloei f12—14, with loei f 11—13. Mosterdzaad, geel 19—21, blauw maan zaad 26—29, karwijzaad 21—23, kana- rïezaad f 9—10. Aardappelen: Zeeuw'sche blauwe en bonte f 4.80—5.25, Zeeuw. Eigenheimers f 4.204.50, blauwe f 44.50, Brielsche 5—5.50. Bravo's 5—5.60, Red Star f 4 4.50, Malta( winter) 9i/2—11, industrie f 33.70, drielingen f 2.803.25. Binnenlandsche granen. Tarwe f 4.75 5.75, uitgezochte partijtjes f 7—8, gerst, chevalier, f 5.50—6.50, haver f 3.50—4.50, erwten, kleine groene, f 6—8.25, schok kers f8—12, uitgezochte f 12.50—15, bruine boonen f 5—9.50. Abonnementen en Adver ten tién voor dit blad worden aangenomen door den Agent E. FLIPSE. P. F. GOOSSENS en B. H. GOOSSENS—MEERTENS geven met blijdsohap kennis van de voorspoedige geboorte van hun Zoon ALBERT HENNY. Middelburg, 15 Febr 1931, Eenige kennisgeving, Voorjaarsaanbieding 150 Gladiolen, gem. kl35 Mont- bretia, 20 dubb. Begonia, 10 Kaapscbe Lelies, 50 Anemonen, 50 Ranonkels, 50 Geluksklavertjes, 25 vaste Planten in 5 soorten voor Snijbloemen, 5 Prachtlelies, 5 gr. bl. Dahlia's. De geheele eoll. be staande uit 400 prima Bloembollen, elk soort apart verpakt, v.,jdeehts i 3.Plantasnwijzing en een fraaie Kamerplant gratis. M. WALRAVEN Co, Bloemisten, Kerkstraat 23, Hillegom. Postgiro 98727. een van de mooiste Café's op gö8' den stand te Middelburg, met Biljart. Eleetrische Piano met Clavier Columbia Kolster, Radio. Als le klasse ingerichte Hotel- en Dansgelegenheid. Te bevragen bij J. MUNTER. St. Janstraat, Middelburg. De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE zal op des namiddags te twee uur, in CAFÉ KLAP te Nieuw- en St. ioosland in het openbaar ver- koopen met steenen Schuurtjes, steenen Varkenshokken, Kippenhokken, Tuingrond en Erf te Nieuw- en St. .Toosland, aan den Molendijk, wijk A nummers 15 en 16, ter grootte van 8 Aren 59 c A. of 65 j Roeden. Bezichtiging Dinsdag 17 Febr. van 1012 en van 2—4 uur en Woensdag 18 Febr. van 10—12 uur. Nadere inlichtingen verkrijjgbaat ten kantore van genoemden Notaris.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 3