iProtnnciale Üïeeutujsche H UIS HOU DSPEC E m 3 Elf HOLLANDIA SPECERIJEN 3 9. Twee bladen. MAANDAG 16 FEBRUARI 193 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. BINNENLAND. DE KONINGIN TE PAARD. BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN DE WINTER-BOLBLOEMEN- TENTOONSTELLING. ZEELAND. Provinciale Statenverkiezing. MIDDELBURG. Federatie Zeeland Vrijzinnig- Democratischen Bond. IN DE BLAUWE BUSJES MET DE PALMEN! IN DE BEKENDE WITTE BUSJES DE BESTE KWALITEIT vSillevoIdt's Specerijenrnalerij rfnno'1853 Rotterdam WALCHEREN, MIDOELBURGSCHE COURANT Beabonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 'f 250, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg eest per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 39 seat per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:*. Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: vaa 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regek opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o! „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. M®, HHBB De Koningin heeft, naar 't Vad. meldt, Vrijdagmiddag met gevolg te paard een toeht door de Wassenaarsche duinen ge maakt. Te ongeveer 4 uur kwam men te Katwijk aan, waar op den boulevard twee hofauto's klaar stonden, waarin naar Den Haag werd teruggereden. Zaterdagmorgen werd de win ter bol- bloemententoonstelling te Haarlem onver wacht bezocht door de Koningin. Aan dit bezoek was geen ruchtbaarheid ge geven. B. V. arriveerde per auto. Aan de grens van de gemeente werd de Konin gin opgewacht door de Haarlemsche mo- lorbrigade, welke verder op den tocht naar het Krelagehuis voorop reed. Aan den ingang van het Krelagehuis weAi de Koningin door den voorzitter der Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur, den heer E. H. Krelage ontvangen. •Door de oudste dochter van den heer Krelage werden li. M'. bloemen aangebo- den. i 'Met groote belangstelling nam H. M. kennis van hetgeen op de tentoonstel voldoening te kennen over het succes dat de vereeniging bereids met deze tentoon stelling heeft mogen behalen. Na den rondgang werden H. M. eenige rerverschingen aangeboden. AANGAAN VAN CONVERSIE- LEENINGEN. Ingediend is een wetsontwerp tot het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het rijk. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: ten einde profijt te kunnen trekken van de sedert eenigen tijd ingetreden daling van den rentestand voor leeningen op langen termijn, komt het den Minister van Financiën wensche- lijk voor over te gaan tot conversie van nationale schuld. Aangezien de leenings- voorwaarden der 6 schuld zich tegen aflossing in dit jaar verzetten, komt daar toe thans eerst in aanmerking de 5 leening 1918. V an deze leening beloopt het uitstaand bedrag 298.970,000, waarv'an op 1 Juni 1931 moet worden afgelost 4,975.000, zoodat voor conversie is te rekenen een bedrag van 293.995.600. Ter verkrijging van de middelen, be- noodigd tot aflosbaarstelling dezer schuld behoeft de Minister de bemachtiging tot het te gelde maken van schuldbekente nissen ten laste van het Rijk, welke machtiging tot een bedrag van 294 mil- lioen in het wetsvoorstel wordt gevraagd. De te creëeren schuld zal een lagere rente moeten dragen dan de aflosbaar te stellen schuldbewijzen, zoodat de rente last der nationale schuld door de voor genomen conversie zal worden vermin derd. Blijkens art. 2 van het wetsontwerp worden de voorwaarden van de te gelde making der hierbedoelde schuldbewijzen door den Minister van Financiën vastge steld. Deze Leeningwet kan worden aan gehaald als Leeningswet 1931. HET CONFLICT IN HET ZEEVISSCHERIJBEDRIJF. Op het departement van arbeid, handel en nijverheid heeft Zaterdagochtend de rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn. een conferentie gehouden met de par tijen, betrokken bij de moeilijkheden in het vischlossersbedrijf te IJmuiden. Deze besprekingen hadden een informatorisch karakter. Wel hebben de reeders te ken nen gegeven, dat zij geen enkel bemidde lingsvoorstel in overweging wenschen te nemen. Mr. de Vries heeft schriftelijk aan par tijen nadere inlichtingen verzocht. EEN VERKEERSDAG IN ONS LAND. De Bond van Vrijwillige Verkeersin- spectiën in Nederland zal op Zaterdag 6 Juni a.s. een algemeene verkeersdag houden. Deze dag zal gewijd zijn aan de bevordering van een veilig verkeer in ons land. Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door 30-60, Tube 60 et. W2Ëè U M i£3> W A po tb. «D Drogisten Hf HRjC (Ingez. Med.) De lijst der Ghjrist. His. in den kring Tlvolen is als volgt vastgesteld: 1. M. M Schippers, aftr., Kamperland; 2. mr. R M. van Dusseldorp, aftr., Middelburg; 3. W. Dronkers, Poortvliet; 4. W. M Kloet, St. Maartensdijk; 5. J. van Els»- acker, Tfyolen; 6. Math. Heijboer, St Annaland; 7. W. J. Geluk, Tluplen; 8. S. de Korte, Thplen. De Zeeuwsche Vereeniging „Zee- Iandia" te Den Haag gaf op 22 October j.l. een zeer goed geslaagde uitvoering van de Provinciale rei van den heer Chr. J. Mazure alhier en mocht nu het ver zoek ontvangen van de afd. Den Haag van het Alg. Nederl. Verbond om op 21 Februari op een streektalenavond in Pul- chri Studio dien dans opnieuw uit te voeren. Middelburgs Mannenkoor zal zijn 25-jarig bestaan vieren met een concert op Donderdag 19 Maart a.s. (met gene rale repetitie op Woensdag 18 Maart) in de Concert- en Gehoorzaal. Medewer king zal worden verleend door mej. Machteld Hagenbeek, sopraan, Amster dam. Dr. H. van der Kamp, bariton, Dom burg, en mevr. W, van Doorn-v. Looke- ren Campagne, klavierbegeleiding, Sou burg. Naar aanleiding van het ingezonden stuk in ons nummer van Zaterdag van „Iemand, die gaarne werken wil", hebben wij gelegenheid gehad een kijkje te ne men in de loonlijsten der laatste weken, bevattende hetgeen aan hen, die aan den Kleverskerkschen weg werken, is uitbetaald. Hierop komt ook voor de inzender. Gemiddeld wordt aan dit werk verdiend 1718, doch er zijn er enkele van iets daarboven, maar ook beneden deze bedragen. Tot deze laatste behoort de inzender, maar zijn gemiddeld bedrag komt toch vrij belangrijk boven de 13.60. Er werken thans ongeveer 85 personen aan den Kleverskerkschen weg en on geveer 100 aan gemeentewerken. Deze laatste, die o.a, buitenwegen in orde brengen enz., kunnen niet op accoord werken, en daarom is hen een vast loon van 37 cent per uur of 17.76 per week toegekend, dat dus ongeveer met het gemiddelde van den Kleverskerkschen weg overeen komt. „Het Volk' deelt mede, dat de Mi nister van Arbeid bericht heeft aan het gemeentebestuur, dat verlenging der kas- uitkeeringen is toegestaan voor de meu belmakers, (kleermakers, metaalbewer kers, landarbeiders en de werkloozenkas voor .,De Schelde''. Men verzocht ons plaatsing van het volgende: De hier gevestigde afdeeling van het Nederlandsche Meisjesgilde hield haar algemeene vergadering. Uit het jaarver slag bleek, dat het jaar 1930 zeer gunstig voor de afdeeling was. Het ledental steeg van 56 op 67. De wekelijksche bijeen komsten waren druk bezocht en hadden een geanimeerd verloop. In de vacature, ontstaan door het vertrek van een der leidsters, kon onmiddellijk worden voor zien. In de maand Augustus werd gekam peerd door 9 padvindsters en 2 leidsters in de buurt van de gemeente Ommen. Nagenoeg alle padvindsters namen deel aan den vaandelgroet aan H. M. de Ko ningin, gehouden in Den Haag op 16 September. Het hoofdbestuur bood aan een leid stercursus te organiseeren voor de af- deelingen in Zeeland. Deze cursus zal nu plaats vinden in 't voorjaar van 1931. De leuze „Wees bereid" is het begin sel eener organisatie van onderlinge sa menwerking, die een school voor het practische leven vormt, waarop het be stuur de ouders van gegadigden gaarne opmerkzaam maakt. De Indische luchtpost. Op Donderdag 19 Februari a.s. 's morgens vroeg vertrekt het K.L.M.- vliegtuig PH-AFO van Amsterdam naar Batavia met de bestuurders Frijns en Both en den werktuigkundige Bruijne- stein. Als bijzonderheid kan worden ver meld, dat dit voor Frijns, die reeds met Koppen met de „Postduif" naar Indië heen en teruggevlogen is, de vijfde vlucht is, welke hij naar Indië gaat ondernemen, terwijl dit voor Bruijnestein de vierde vlucht is. Zij, die altoos het verledene verhef fen, zitten achterwaarts op den rollen den wagen des tijds en zien alleen, wat reeds voorbij is. Men, vestigt er onze aandacht op, dat met de postvluchten naar Ned, Indië ook post kan worden medegegeven voor Syrië en Palestina Het extra verschuldigde luchtrecht bedraagt dan f 0.15 per 20 gram. Naar men ons mededeelt, is de laat ste buslichting voor deze vlucht te M i d d e 1 b u r.g Woensdagavond te 7 h. 15 m; het verdient echter aanbeveling de brieven uiterlijk 6 uur ten hoofd- postkantore alhier bezorgd te hebben. Gisteren hield bovengenoemde Fede ratie een algemeene vergadering in de Nieuwe Doelen alhier. De voorzitter, de heer arts D, N. van Gelderen,, wees er in zijn openingsrede o. a. op dat de Vrijz, Dem. nog steeds staan op het standpunt „gehoorzaam heid" aan het wettelijk gezag, aan het wettelijk gegeven bevel, ook al zou henl dit zeer onaangenaam zijn. Zij zijn tegen dienstweigering; zoo zijn zij ook tegen een saboteeren van een; wettelijk gege ven mobilisatiebevel. Een andere vraag is echter of de V. D, mogen berusten in de wijze waarop deze zaak wettelijk ge regeld is. En dan moet hun antwoord ontkennnend luiden. Volgens de wet be rust de beslissing over mobilisaatie en oorlog uitsluitend alleen bij de regeering Eerst na gevallen' beslissing wordt de volksvertegenwoordiging er in gekend. In dezen toestand mogen zij niet berus ten. Met mr. Marchant zullen alk- 'V, D, het eens zijn dat grondwetherziening aan dit euvel ten spoedigste een einde zal moeten maken. Tot zoolang echter zullen zij, al is het dan ook met bloe dend hart ook bij een wettelijk bevel tot mobilisatie hun plicht tot gehoor zaamheid aan de wet gestand dienen te blijven. Spr. wees daarna op het artikel door een kundig en vooraanstaand lid der V. D. geschreven in „De Groene Am sterdammer" over „nationale ontwa- sterdammer over „nationale ontwape ning". De van de meerderheid der V, D. afwijkende inzichten doen niet aange naam aan en zijn in staat onrust te ver oorzaken; ook binnen eigen gelederen, Hoe komt het dat de mogelijkheid dat ons land bij een toekomstigen oorlog zich „neutraal" kan verklaren, zoo verschil' lend beoordeedld wordt, ook door pe- sonen binnen een zelfde partij, vraagt spr. Hij persoonlijk staat op het stand punt dat ons lidmaatschap van den Vol kenbond eeni neutraal blijven bij een volgenden! oorlog, op een hoogst enkele uitzondering na, niet toelaat. Het ware echter zeer gewenscht als over dit punt een algemeene vaste meening ingang kon vinden, Men hoort overal spreken.En toch? Spr. vraagt zich herhaaldelijk af is dit alles werkelijk zoo ernstig als men het doet voorkomen:? Een( gepaste ontspanning heeft een ieder noodig om gezond te blijven naar lichaam en geest, niet minder ia tijden' van tegenspoed als in die van welvaart. Doch verschillende dpor spr. opgesom de uitgangetjes kosten geld zelfs gedeel telijk veel geld, €n aan klinkt het steeds herhaalde refrain „malaise" wel zonder ling. „Werkloosheid". Wat verstaat men heden ten dage onder werkloosheid? Voorheen wisten verscheidene werkne mers dat in hun vak jaarlijks een tijd perk voorkwam waarin zij niet werk- tem Zij zorgden dan door in den werk tijd geld weg te leggen zelfstandig die niet werkperiode door te komen Valt deze regelmatig terugkeerende periode van niet werken tegenwoordig onder het begrip werkloosheid en tellen deze soort werknemers mede bij de gepubli ceerde cijfers over werkloosheid, dan zijn deze cijfers te hoog en roepen een beeld te voorschijn dat meer angst aan jaagt dan noodig en gewenscht is. Geeft slapte in de bedrijven tot een, abnormaal ontslag van werknemers aanleiding, en kunnen deze- elders geen werk vinden, eerst dan is er z.i, sprake van werkloos heid, Deze soort werkloosheid di**nt be streden te worden en de slachtoffers er van gesteund. Toch zij men ook hier met steunen zeer voorzichtig; volgens spr. past men) niet het zuivere verze keringssysteem toe; dus een: stelsel vol ledig gedekt door premiebetaling, dan (Ingez. Med.) zijn aan deze steunverleening enge gren zen te stellen. De pas gehouden be schouwingen door den Engelschen ar beider minister van financiën Snow- den geven stof tot zeer ernstig naden ken. Is het toelaatbaar dat, waar tegen woordig verscheidene vakorganisaties nauw verbonden zijn met politieke par- tijen\ deze vakorganisaties de draag sters zijn der werkloosheidverzekering zooals deze heden geregeld is? In Zeeland is de werkloosheid wer kelijk groot. Dieper hierop in te gaan ligt heden niet in de bedoeling van spr. Toch moet hij zijn spijt uiten over het feit dat Ged. Staten geen gevolg heb ben vermennen te moeten, geven aan 't verzoek van de V. D, fractie de nieuwl te bouwen veerboot voor Breskens te doenj maken op de werf van de Mij,„de Schelde", Deze was wel niet de laagste inschrijfster, doch zijn inlichtingen lui den dat wanneer het werk in Zeeland gebleven was, dit slechts een zeer luttel bedrag aan de provinciale geldmiddelen zou hebben gekost. En daartegenover stond het feit dat een beduidend aantal werknemers gedurende bijkans een jaar werk hadden gehad en nu grootcndeels ten laste van den werkloosheidsteun komen. Wie geregeld Zeeuwsch Vlaanderen Oost bezoekt voelt zich trots op de groote en talrijke industriën, die zich langs het kanaal Terneuzen;Sas van Gent hebbipn gevestigd Droevig klinkt dan het feit iemand in de ooren dat daar de werkloosheid zeer groot is, ter wijl dagelijks honderden arbeiders van over de grens hier een fink stuk brood komen verdienen. Waarom wordt hier de Nederlandsche arbeider achtergesteld bij den yreemdeling? Zou het niet op den Weg van het Provinciaal Bestuur liggen daarna eenls e^n diepgaand on derzoek in te stellen? Nog veel zou spr. over de werkloos heid zeker niet in de laatste plaats bij den, landbouw kunnen vertellen, doch hij wil het hier bij laten. Malaise erj werkloosheid hebben de volle aandacht van ieder Vrijzinnig Democraat. De voorzitter deelde mede dat dr, Sta verman de vergadering wegens ziek te niet kon bijwonen. Allen wenschpn hem een! spoedig en volledig herstel toe. De vergadering behandelde verder een huishoudelijke agenda. VLISSINGEN, Droevig ongeluk. Zondagmorgen igad of> het stalionsemj- placement een droevig ongeluk plaats De ongeveer 30-jarige spoorwegarbeider H. uit Souburg, die nog sleclgls enkele 'maanden 'gehuwd is, deed dienst als h'ulprangeerder en stond op een ran geerenden trein op de treeplank. Hij Is daarbij met zijn hpofd tegen een sein paal geslagen cn kort daarna aan de bekomen verwondingen overleden. Vele der alhier gevormde buurtcom- missies voor de havenfeesten, hebben vergaderd in verband met het feit, dal die feesten, die in 1931 zouden plaats vinden, zijn uitgesteld tol Augustus 1932, omdat de oprichting der N.V. Haven van Vlissingen voor dien tijd niet geheel ver wezenlijkt zal kunnen wörden. Het overgroote deel heeft besloten ook nu actief te blijven, omdat men toch in ieder geval de haven feestelijk wil ope nen. Wel' besloten enkele de wekelijk sche contributie in verband met het uit stel eenigszins te verlagen, waardoor dc benoodigde gelden nog geleidelijker bij een zullen kennen. Zaterdagavond heeft de afdeeling Vlissingen van de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel haar 25-jarig bestaan gevierd met een fees telijke bijeenkomst in het Concertge bouw, waar o.a. afgevaardigden der af- deelingen Middelburg, Goes, Koudeker- ke en Axel en ook van den Belgischen bond tegenwoordig waren. De heer R. van der Weerdt, hoofdbe stuurslid en lid van den gemeenteraad te Rotterdam, hield de feestrede. Een vaandel werd aangeboden, zang en voordracht, alsmede declamatie van den heer Jac. van Elsacker vulden het pro gramma. De politie alhier heeft aangehouden een Pool en een Duitscher, matrozen op een Rijnaak, verdacht van inbraak in een keet en diefstal van oliegoederen. Gemeenteraad van Si, Laurens, ST. LAURENS. Onder voorzitterschap van burgemeester Van 't Hoff, verga derde de Raad Vrijdagmiddag voltallig. Na opening met gebed wenscht de voor zitter de leden in deze eerste verga dering van dit jaar Gods zegen op hun arbeid. B. en W. zullen binnenl niet te langen tijd een plan voor den bouw van een nieuw Gemeentehuis aan de leden voor- leggen. Deze week is aan den heer E, W. Neugebauer, architect alhier op dracht gegeven tot het maken van een ontwerp. B, en W. hopen, dat het behoefte bestaat, nog dit jaar in gebruik zal kunnen worden genomen. De heer Wisse wenschte d^n voor zitter wederkeerig. alles goeds toe. De jaarwedden van den burgemeester, secretaris en ontvanger zijn thans door Ged, Staten vastgesteld op resp. f 1500, f 1700 en f 650, die van de wethouders met ingang van 1 Sept, a.s. op f 70. De totaalkosten van den bijbouw van een nieuw schoollokaal met bijbehoorende werkzaamheden zijn f 10.250. Medegedeeld werd, dat bijdrage in de kosten voor den keuringsdienot van wa ren voor 1931 f 158.78 bedraagt; dat de de electriciteitsprijs voor 1931 is be paald op 35 cent; door den ontvanger der directe belastingen, dat in 't \ervolg geen zitdagen meer zullen Worden ge houden, nu het poststation voor betalen van belasting is opengesteld. Naar aanleiding van de circulaire van Ged. Staten: inzake de bestrijding van de werkloosheid doet d.e voorzitter medeedeeling van de t, o. v. deze aan gelegenheid gevoerd overleg met het alhier bestaand „Comité ter bestrijding van de werkloosheid en hare gevolgen", o.a. van het leggen van het voetpad naar de hofstede van J. Wisse. De heer Marinissen vraagt inlichtingen om trent het uitbetaalde loon i?n arbeids voorwaarden en! welke personen voób werk in aanmerking komen. De voor zitter deelt mede, dat de arbeidstijd is als voor de landarbeiders en dat het loon f 2.per dag bedraagt. Slechts zij worden aangenomen, die lid zijn van de plaatselijke werkloozenkas, dat zijn mannelijke kostwinners beneden 65 jaar. In bijzondere omstandigheden zullen B, en W. eenige soepelheid bij het aanne men van personen toepassen. De heer Kwekkeboom prijst het besluit van B. en W. om geen ongetrouwde jongens aan te nemen, omdat zij anders in de hand zouden werken, dat de landbou wers geen knechts kunnen indienstne- rPi°n en vraagt hoe het toezicht bij het uitvoeren van werken is geregeld, waar op de voorzitter antwoordt, dat dit door wethouder Francke, den veldwach ter-gemeentebode en, hemzelf op onge regelde tijden geschiedt. Aan het adres van den gemeenteraad van Arnemuiden om het vak lichamelijke oefening niet verplichtend te stellen, wordt op voorstel van B. en W. ter wille van de hooge kosten adhaesie betuigd. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt herkozen de heer J. Kwekke boom Ger.zn. Op zijn verzoek wordt aan den heer L, Melse met ingang van 1 Maart a.s. eer vol ontslag verleend als ambtenaar van den burgerl, stand voor het voltrekken van huwelijken. In zijn plaats wordt met algemeene stemmen benoemd de heer Van 't Hoff, burgemeester, Z.h.s woidt aan 't bestuur van den. School met den Bijbel een voorschot van f 350 verleend op de gemeentelijke

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1