^Provinciale JSeeutusche Fi K M. HOFMAN mooie moderne Eetkamer No. 3 8. DRIE BLADEN. ZATERDAG 14 FEBRUARI 19 3 1. Eerste Blad, 174e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Crisis en werkloosheid. BINNENLAND. VERTREKDATA VOOR DEN LUCHT- DIENST NEDERLAND—NED.-INDIE. Tijd voor beantwoording in DE WERKLOOSHEID IN NED. INDIE. WIJ ETALEERT een teqan billijken prijs. LAMSE ^00 ROSlRAAT ZEELAND. Kor! ZeeuwscL Nieuws. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg f8 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits «ffe- drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. sm ÖMeren is het debat over crisis en wterkloosheid voortgezet. De heer v. d. Tempel (s.d.) noemde het antwoord van minister Ruys, hoewel deze op enkele punten is tegemoetgeko men, over het algemeen onvoldoende. De onderscheiding, die de minister blijft maken tusschen crisis eni werkloosheid, acht hij onhoudbaar, omdat die z i. wille keurig is. De toegezegde kleine contact commissie kan niet in de plaats treden tan een algemeene crisis-commiss:e. Hij bleef aandringen op een herziening van de circulaire over de steunregeling en het verwijderen daaruit van indivi- dueele bevoordeeling, die hij een vorm van armenzorg noemt. Hij diende een motie in, vragende om alle werkloozen- kassen in staat te stellen, de uitkeerin- gen met zes weken te verlengen, en voorts een motie, in hoofdzaak vragende de herziening van de circulaire aan da gemeentebesturen, opdat het element van bedeeling daaruit wordt verwijderd. De heer Snoeck Henkemans (c.h.) meende, dat in de circulaire aan de gemeentebesturen te weinig is rekening gehouden met de plaatselijke ver schillen! Hij zou het een vrucht van deze crisis noemen, als algemeen ingezien werd, dat de "wettelijke regeling voor de werk loosheidsverzekering noodzakelijk is om een behoorlijke loonreserve te kweeken, eni zou gaarne weten, welke maatstaf aangelegd wordt bij het onderscheid maken tusschen de soorten van werk loosheid, een onderscheid, dat hij niet juist acht. De heer S m e e n k (a.r.) meende tot voorzichtigheid bij het beoordeelen van de regeringsmaatregelen. Zeker mag in dezen tijd niet worden aangedrongen op verhooging van den leerplichtigen leef- ïijd. De heer Joeke s (v.d.) drong aan op een versnelde uitvoering van het wegen plan, op overleg met de ondernemers over den bijslag op de loonen, op wette lijke regeling der werkloosheidsverzeke ring, opneming der neutrale vakcentrale in de contact-commissie. De heer Bongaerts (r.k.) betoo- genjde, dat de werkloosheid de koop kracht vermindert, bepleitte een bijslag op looneni van arbeiders die méér in •dienst worden genomen pn voorkeur voor Nederlandsche producten ook als 'het buitenland iets goedkooper kan leveren. De heer Hermans (r.k.) betoogde, dat werkbehoud en werkverruiming vóór de werkverschaffing behooren te gaan en dus de Nederlandsche industrie krachtig moet worden bevorderd. Tegen het stel sel Bongaerts heeft hij bezwaar, en drong in verband daarmee aan op ge meentelijke werkverschaffing en ruime en royale toepassing der steunregeling. Dr, 'Vos (lib.) meende, dat de werk loosheid voorziening teveel den impro- ductieven kant opgaat, en dat de pro ductieve arbeid bevorderd moet wor den, Hij dient een motie in ter bespoe diging van den aanleg van wegen en bruggen. Mevrouw Bakker - Nort (v.d.) kwam op tegen de uitsluiting van vrouwen. De heer van der Merys (r.k.) bepleitte een verdere verlenging van den iiitkeeringsduur, de steunregeling ge heel voorrekening va nhet Rijk te ne- men en de instelling van een crisisfonds n-n ^e,cris.is ter opvanging van de moei lijkheden in de toekomst. Dinsdag voortzetting. JAGEN OP DE WESTERSCHELDE. Op de vragen van het Tweede Ka merlid den heer Kersten betreffende 't nemen van maatregelen tegen het jacht maken op waterwild door Belgen des Zondags op de Westerschelde heeft de minister van Justitie geantwoord, dat hij onderzoek is geoleken, dat het inderdaad' ®°gal eens schijnt voor te komen, dat 'gen op de Westerschelde Op Neder- 'audsch gebied met gebruikmaking van ianongeweren jagen op waterwild, een enkele maal ook we] op Zondag. De mi nister zal nagaan, wat daartegen valt te Hoen. In den laatsten tijd is herhaaldelijk aangedrongen op verandering in de dagen van vertrek van de vliegtuigen die den luchtdienst NederlandNed, Indië onder- houden.Deze aangelegenheid is echter niet zoo eenvoudig als zij er op het eerste oog uitziet. De keuze van de vertrekdagen is in alle mogelijkheden^iitvoerig nagegaan en met behulp van grafieken in haar ge volgen bestudeerd. Wanneer men een vlucht heen en te rug als één geheel beschouwt, dan is het tijdsbestek tusschen het vertrek uit Ne derland en het weder gereed zijn voor de tweede afvaart juist 4 weken 28 dagen. Deze 28 dagen worden als volgt ge bruikt: Heenreis 12 dagen Ned.Indië 3 dagen Thuisreis 12 dagen Tijd voor beantwoording in Nederland 1 dag Totaal 28 dagen Toen een gemiddelde overtochtsduur van 12 dagen werd aangenomen, was men van meening, dat dit gemiddelde in het algemeen aan den ruimen kant was, dat er dus als regel „winst" in zou zit ten, Inmiddels zijn de omstandigheden echter eenigszins gewijzigd doordat de route via Istanbul en Aleppo moest wor den vervangen door de langere route via Athene en Kaïro. Sommigen betoogden dat de dag van vertrek uit Nederland (Donderdag) niet gunstig zou zijn gekozen. Door eenigen werd aan den Maandag, door anderen aan den Zaterdag de voorkeur gegeven. Men verliest hierbij echter uit het oog, dat men de datums van vertrek uit Ne derland niet op zichzelf mag beschou wen, doch dat men tevens rekening moet houden met de datums van aankomst in Ned.-Indië, het vertrek uit Ned.-Indië en de aankomst in Nederland. Daarbij moet een aankomst op Zondag en bij voorkeur ook op Zaterdag (omdat de Zondag daarop volgt) zooveel mogelijk worden vermeden, omdat de postver zending alsdan minder gunstig is. Een vertrek uit Nederland op Maan dag is uit een oogpunt van postverzen ding ongewenscht. De handelskantoren zouden dan de mail des Zaterdagsmid dags moeten sluiten, zoodat anderhalve dag noodeloos verloren zou gaan. Boven dien is het postvervoer des Zondags zeer beperkt, zoodat uit vele deelen van ons land verzending reeds des Zaterdags bij tijds zou moeten plaats vinden. De thans gevolgde dienstregeling is naar het oordeel van degenen, die de aangelegenheid langdurig hebben gewikt en gewogen, de beste, die onder de ge geven omstandigheden kan worden ver kregen. De overigens zeer gewaardeerde mee- ningsuitingen van het publiek leveren eens te meer het bewijs van de groote belangstelling, welke voor den luchtpost dienst NederlandNed.-Indië bestaat. Een wekelijksche lucht verbinding zal vele bezwaren uit den weg ruimen, dat is het beste middel om de verbinding in Indië, zoowel als in Nederland, ten spoedigste populair te maken. En men weet, dat de K. L. M. met October van dit jaar de wekelijksche ver binding hoopt te kunnen openen. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is aan D. Burgij, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1931, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van notaris, te Roordahuizum. DE RUPSENPLAAG. Het Tweede Kamerlid mevrouw Van Itallle—Van Embten heeft aan den mi nister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd daar te vreezen is dat in den komenden zomer de rupsen- plaag zich in hevige mate herhalen zal, of het thans, nu de hoornen nog niet in blad zijn en de rupsennesten duide lijk te onderscheiden zijn, geen tijd is om tot een georganiseerde verdelging' over te gaan en of de minister bereid is om zoo noodig in samenwerking met zijn ambtgenoot van waterstaat: lo. hoornen en heesters staande op Rijksgronden en langs rijkswegen zooveel doenlijk van ,rqj>sennesten te doen zuiveren' onder deskundig toezicht en al of niet door middel van te werk gestelde werMoozen; 2o. provinciale en gemeentebesturen door circulaires aan te schrijven desgelijks te willen handelen voor hoornen en heesters staande op en Tangs de door hen beheer de gronden en wegert; '3o. het particu liere initiatief aan te moédftgen door het Laat door geen schrikbeeld u ontstellen, Schoon 't uitzicht donker zij! Hem blijft des Hemels gunst verzeilen, Die moedig is en vrij. toekennen van premies aan degenen die hun terreinen voor de zomermaanden grondig van rupsennesten zullen hebben gezuiverd? Uit officieele telling is gebleken x dat er op het óogenblik 27'00 Europe a e in Indië werkloos zijn, voor het over- groote deel woonachtig in de groote steden op Java, en voor het overige in de belangrijkste cultuur-centra van de buitenbezittingen. Volgens plaatselijke groepeering is liet werkloosheid-cijfer van Soeiabaja bet hoogst met 970. Deze stad herbergt dus meer dan een derde deel van alle Euro- peesche werkloozen in geheel Noder- landsch-Indië. TELEFOON 560. (Ingez, Med.) MIDDELBURG, Het Bal-Masqué van Medio. Voor honderden is het bal-masqué van Medioburgum een der voornaamste feest avonden van het jaar en het was dan ook gisterenavond weder gezellig druk in de Schuttershofzalen, Het drukst natuurlijk in het „Lichtpaleis", waarin de groote zaal was omgetooverd. Zeer op zijn plaats waren de woorden van den voorzitter, den heer Ch, J. Ma- zure, toen hij in zijn openingswoord dank bracht aan allen, die aan die gedaante wisseling hadden medegeholpen. Maar de voorzitter sprak ook zijn dank en vreug de uit, dat zoovelen gemaskerden waren opgekomen. Er waren er toen reeds on geveer 125 en hun aantal is later nog aan gegroeid. Hoe welkom ook de niet-gemaskerden zijn, de hoofdfactor vormen toch de mas kers, en als deze van een verscheiden heid en kwaliteit als gisteren zijn, dan is het doel, gesteld aan een gemaskerd bal, bereikt. Voordat wij verder gaan over de mas kers, nog even terug naar het aanzien der zaal; achter het extra papieren pla fond en aan den wand aangebrachte lan taarns alles in modernen stijl, deed het gedempte licht het uitstekend; een aar dig idee was het ditmaal de leden van den bekenden Jesayes-Band gekleed als matrozen in een geïmproviseerde stoom boot te doen plaats nemen, waarvan af ook de gezagvoerder van schip en zaal, de heer Aerssens uit Vlissingen, zijn commando's gaf en zorgde dat de band steeds door het groote orgel werd af gelost, en dat er steeds te dansen was. Als wij in onze gedachten de verschil lende groepen, paren, dames en heeren nog eens langs laten trekken, dan weten wij niet wie wel en wie niet even te noemen. Moeten wij met de lezers even binnen gaan in het tentje der zigeunersfamilie, of ons laten filmen door den fotograaf, die met sterren van Holywood aanwezig was, of een saluut brengen aan de kra nige matroosjes der Amerikaansche ma rine, om maar enkele der vele goede groepen te noemen? Wil men nog eens hooren het trompetgeschal der twee hé rauten, die het 40-jarig jubileum van Me dio op 27 Augustus 1931 aankondigden, die den langen stoet van paren vooraf gingen door de zaal? Moeten wij afzon derlijke damestoiletten prijzen of laken: wij denken daar niet aan; ieder harer deed haar best. De heeren zouden wellicht minder ge raakt zijn, als wij veen hunner speciaal prezen, wij zullen dit toch niet doen, al leen raden wij het bestuur aan, goed uil te kijken welke voorstelling wordt gege ven en niet iets toe te laten, dat licht kwetsen kan. In tegenstelling met de laatste jaren was er ditmaal geen jury, maar kregen de niet-gemaskerden weer kaarten om hun oordeel uit te spreken. Het was ruim half één toen de telcom- missie zich door den berg kaarten had heen gewerkt en de voorzitter den vol genden uitslag kon mededeelen: Groepen: eerste prijs, de zigeuners, met 147 punten, voorgesteld door de families Vermeulen en Riemens; tweede prijs, de Holywood groep met 61 punten, voorgesteld door de dames Westerveld, mej. van Wijnen en de heeren Dingeman- se, Bosschaart en Castenmiller, Paren: eerste prijs met 76 punten, „de kleine man en de dikke dame van de kermis", voorgesteld door mevrouw Vriesman en mej. van Wittene; tweede prijs met 72 punten, Carmen en Tore ador, voorgesteld door mevrouw en den heer Wolsky. Dames: eerste prijs mej. G. Goossens met 111 punten; tweede mevrouw Hoo- gesteger, die een heks voorstelde, met 71 punten; derde mejuffrouw D, van der Staal, met 60 punten, Heeren: eerste prijs de heer J, Pieters, een oud-Egyptenaar, met 147 punten; om den tweeden en derden prijs lootten de heeren L. Kampman en P. Mulder, die beiden 72 punten hadden. Toen was het démasqué. Uitroepen van verbazing werden gehoord. Het bleef nog lang druk in het Schut tershof, WALCHEREN. Gemeenteraad van Koudekerke. KOUDEKERKE. Ajs. Woensdag 18 Feb. des 'namiddags half twee vergadert )de raad. Punten van behandelinig zijtn: ingeko men stukken; vaststelling pensioens|grond slag van den Burgemeester; vaststeLLiug Kohier hondenbelasting; benoeming leden stembureaus; electricileit in gemeentege bouwen; financieele regeling werkloos heid en comptabiliteit. ZUID-BEVELAND, GOES. Gisterenavond vergaderde liet hoofdcomité van de Oranjefeesten met afgevaardigden van de buurtcornmissies onder voorzitterschap van den lieer Abeleven. De rekening van don penningmeester, den heer J. Donner, wijst een te kort der feesten aan van f 529.55. Enkele buurtcornmissies zeiden reeds een oij- drage tot dekking van dit te kort toe, en andere zal op hun plicht ten deze ge wezen Wordeji. De voorzitter wekte op vooral leden der Oranjevereeniging te winnen. Besloten werd in beginsel op den Koninginnedag dit jaar een kinderfeest te houden bestaande uit zang op de Markt, optocht, en tractatie, en con certen op twee plaatsen. De kosten wor den op f 500 geraamd. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZIERIKZEE. Woensdagavond, ongeveer kwart voor acht, is naar de Z. Nwsb. meldt, de Prov. Boot, tijdens Vliegend weer en strlem'mden regen, bij het inko men van de haven, vastigeloopen in don Westhavendijk alhier. Een paar vis- schersiui, die als passaigier meevoeren klommen over boord en trokken per fiets naar de stad om sleephulp. Te voren 'had men getracht met een vlet een staaldraad uit te brengen naar den Oos'thavendijk, maar deze poig'ing mislukte, waarbij de vlet verloren iging. De visscherssc'hepen mei motor ver trokken spoedig naar het einde dei- ha ven, waar na ruim een uur werken de Prov. hoot los kwam en naar het Luitje stevende, waar 'te ongeveer half tien gemeerd werd. Donderdagmorgen is de 'vlet, igeha- vend, teruggevonden. De Prov. Boot zelf heeft, voor zoover bekend, door de on gezochte aanraking met den dijk, geen averij opgeloopen. ZEEUWSCH VLAANDEREN W. D. Tentoonstelling T.B.C.-museum. AARDENBURG. Vrijdagnamiddag had de opening plaats van de tentoonstelling van het T.B.C.i-museum. Bij de opening voerde allereerst het woord de burgemeester. Hij noemde het een gelukkige .gedachte der pla^selij^ ke T.B.C.-qommissie, om deze tentoon stelling te organdseeren, om aan allen, die daarvoor belangstelling hebben, een beeld te geven, van wat de T.B.C', -be strijding in het algemeen, dus ook voor) onze gemeente be teekent, en welké ré sultaten daardoor reeds zijn bereikt,. Spr. is overtuigd,, dat deze tentoonstel^ ling de belangslelling der ingezetenen zal opwekken voor de TBC-b e s I rij d iug, en wenschtc de commissie veel succes toe. De Voorzitter der T.B.C ..-commissie, de heer Li. R. N o 11 e t memoreerde in kortfe trekken hoe in de, voor deze gje(- meentje, rumoerige jaren, nl. in 1927 de vereeniging Wijkverpleging, uitgaande van het Burger Gasthuis, en de afdeeling van het Wil(-Gele Kruis elkaar vonden, om de T.B.C.-beslrijding ter hand tc nemen, hoe, de samenwerking tusschen de beide besturen, iz'oowel als van de besturen met den geneesheer en met dé zuster, zoowel als allen onderling steeds bijzonder goed is geweest en bijzonder hartelijk, niettegenstaande er velen -meen den, dal in die bewogen jaren samen werking niet mogelijk zou zijn. Hij' roept 'en woord van welkom loe aan met- vrouw Coelee, die de leiding der len toon stelling heeft en dit werk met zooveel liefde verricht. De heer P. de B r u ijne doet daarna een beroep op de aanwezigen, om zoo veel mogelijk loten te koopen van een verloting, die ter dekking der onkoslen gehouden zal vVorden. De aanwezigen begaven zich daarop van de raadszaal, waar de opening' plaats vond, naar de tentoonstelling1, die in de zaal der Sociëteit gehouden werd. Veel is hier op T.b.c. gebied 'aanschouwelijk voorgesteld, doch voor den leek, zonder de uillegging van mevr. Coelee moeilijk le begrijpen. Voor leeken beter te begrijpen, is de tentoonstelling op het gebied der zuige lingen verzorging. In het gemeentehuis hjeld daarna dr. Hoorweg uit Middelburg een lezing over Tbc ,-b e s trij ding. De le Vlissingen gehouden col lecte voor Kinderzor.g 'te Middelburg heeft opgebracht f 347.20. Dit bedrag is bestemd als een feestgave ter gelegen- heid van liet ,25-jari.g bestaan dezer stich ting', dat op 23 Februari zal worden herdacht. Een oud-ingezetene van Vlissingein wonende te Brussel, heeft ter gelegen heid van een 25-jarig jubileum aan het Burgerlijk Armbestuur te Vlissingeln een som van f 200 geschonken, ten einde het bestuur in de gelegenheid te stellen een extra bedeelling van steen kolen onder de bedeelden le doen plaats hebben. Naar clc Zeeuw meldt is tol hoofdt redacteur van de „Goesche Courant" te Goes benoemd, de heer Werkman, thans redacteur van de Alkmaarsche Courant. Woensdag hield de afdeeling Waarde van „Het Groene Kruis" haar algemeene vergadering1. Het ledental bedraagt 193. Uit de jaarrekening bleek dat de ontvangsten over 1930 hebben bedragen f 810, de uitgaven beliepen f 672. Het reservefonds bedraagt f 349. Vastgesteld werd dat voor 1931 de minimum contributie weer zal dcdragen 50 cent. t Volgens verslag van den penning meester t. b. c.- en wijkverpleging hebben volgens de rekening 1930 van de Wijk verpleging de inkomsten bedragen f 1940 en de uitgaven f 1892 voor de t. b. c. waren de inkomsten over 1930 f 1300 en de uitgaven f 1300. Voor de t. b. c. loopt de begrooting 1931 over het bedrug aan inkomsten en uitgaven van f 459 voor de Wijkver pleging bedraagt dat 1' 2000. Donderdagavond hield dc afdeeling Stavenisse van „Schütlevaer" hare 20ste jaarvergadering. De afdeeling telt thans 130 leden (schippers en particu lieren.) Het verslag van den pjawiiing- meester vermeldde een saldo van f 87.13. Als afgevaardigde naai- de Algemeene vergadering tc Broek op Langendijk werd uit de leden gekozen de heer J. Leune. De heet van Oost gaf een mooi verslag van de vergadering te Bodegra ven, waarvoor dank werd betuigd. De heer J. W. v. d. Slikke deelde omtrent 't „schoolfonds" mede, dat thans 52 kin deren f 2 per week steun ontvangen voor huisvesting. Gaarne zag hij dat er een „suppletiefonds" kon gesticht worden voor kleedingverschaffing aan kinderen van behoeftige schippers. Daartoe vanwege het comité voor Chr. winterlezingen uitgenoodigd trad gisterenavond in de Gcr. kerk te K a - pelleBieïzelinge op ds. -1. A. Raams te Kloetinge met het omierwerp „Zoekende 'menschen".

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1