^Provinciale jSeeutuöche N 3 6. DONDERDAG 12 FEBRUARI 193 1. 174e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. !ri(^rifi -t DOOR ALICE CAMP&Eh ZEELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws. MIDDELBURGSCHE COURANT Be abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen fm, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers Redactie 269 -:- Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regei meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. SSSSi TWEEDE KAMER. Steun aardaappelmeelindustrie. De interpellatie-v. d. Tempel over de maatregelen t.a.v. de crisis wordt toege staan; de interpellatie-Wijnkoop over de politieke en militaire oorlogstoerustingen in West-Europa en de uitlatingen van den chef van den generalen staf wordt afgewezen op grond, dat bij de begroo- iing de gelegenheid was de zaak te be spreken en geen nieuwe feiten zich voordeden. De heer Wijnkoop werd toen naar het vragenrecht verwezen. Bij de behandeling van het steunwetje voor de aardappelmeelindustrie, zette minister Ruys de Beerenbrouck uiteen, dat zonder crediet een schrale oogst dreigt met de daaraan verbonden oeco- nomische nadeelen. Hij zeide toe, dat de bepalingen zeer soepel zullen worden toegepast, al kan verband tusschen cre- diej en) onverkochten voorraad meel niet worden losgelaten. Een renteloos voorschot kost den staat f 90.000 per jaar, welk bedrag de streek in het minst niet kan helpen. De rente loosheid zou 't voostel denatureeren en onbillijk zijn tegenover andere bedrijven, In verband met den aandrang om de af lossing soepeler te maken is de regeering bereid te bepalen, dat de terugbetaling zal bedragen f 4 per baal, als de prijs f 10 of hooger is. Bij een lageren prijs wordt de terugbetaling minder. Daarop heeft de heer v. d. Heuvel (a.r.) nog een amendement verdedigd om de rentevergoeding te doen vervallen, dat echter na bestrijding van de heeren Knottenbelt (lib.), S n o e c k Henkemans (c.h.) en den minister, werd ingetrokken. Zooals wij gisteren onder laatste be richten zagen werd het ontwerp daarna aangenomen^ met 81 tegen 2 stemmen. Tegen waren de beide communisten. Daarna zijn aan de orde de interpel laties de Visser en v. d. Tempel inzake de werkloosheid en de crisismaatregelen. De heer de Visser (comm.) wees er op, dat de wereldvoorraden levensbe hoeften enorm zijn, terwijl desondanks de massa ellende lijdt. Over de wereld zijn 130 millioen menschen werkloos; in Holland alleen 200.000. Hij vroeg daarom de instelling van een crisisfonds, met uit- keering op een basis van 50 pet. boven de thans door de werkloozenkassen ge dane uitkeeringen en voorts tal van maatregelen in het belang der betrok kenen. Heden voortzetting. HET SCHELDE-REGIME. Wij meldden gisteren de uitlating van den burgemeester van Gent betreffende nieuwe onderhandelingen met Nederland over het Schelde regime. De correspon- 88.) Roger zag de veranderde uitdrukking in haar oogen en hij had deernis met haar. „Neen, nog niet, maar hij wordt na tuurlijk gevat, het is maar een kwestie van tijd. Je moet daar niet over tobben en dat doe je wel, kijk me eens aan." „Ik tob er niet over", zeide ze dapper. „Waarom zou ik daarover tobben?" Hij trok de gemakkelijkste stoel naar voren en deed haar daarin "zitten. Haar holle oogen en de donkere kringen er om heen deden hem pijn. „Esther, in ernst, wanneer ik denk aan wat je hebt ondervonden, wat zoo'n diepen indruk op je heeft gemaakt en flat ik dien indruk niet kon 'wegnemen, wat ik ook doe, zie je dat kan ik; niet dragen. Ik heb het gevoel dat het onze schuld is." „Maar dat is bespottelijk, bel is de schuld van niemand. En je moet dank baar zijn dat het zoo i s afgeloopen. En ik ben denkbaar, dat verzeker ik' je. Ik' dent van de N. Rott. Ct. meldt dienaan gaande uitvoeriger In een der commissies van den Gent- schen gemeenteraad heeft een raadslid de vraag gesteld, of eenig nieuws be kend is omtrent de kwestie der nieuwe zeesluis, welke ten behoeve van de Gentsche zeehaven in Terneuzen zou dienen gebouwd te worden. Burge meester Van der Stegen heeft hierop ge antwoord, dat diplomatieke betrekkin gen tusscheni Nederland en België voor wat betreft het Schelderegime hervat zijn; het resultaat van deze besprekingen diende te worden afgewacht, alvorens iets met zekerheid kon worden meege deeld aangaande de inzichten der beide regeeringen. HET RUSSISCH GRAAN VIA ROTTERDAM NAAR ANTWERPEN. De correspondent van de N. Rott. Ct. ;e Brussel meldt: Naar aanleiding der bewering van de Antwerpsche Courant Neptune, als zou den, trots het invoerverbod van de Bel gische regeering, af en toe toch te Ant werpen rivierschepen met Russisch graan, vergezeld van valsche certifica ten van herkomst, aankomen, heeft het liberale kamerlid voor Antwerpen, mr. Joris, een verzoek om interpellatie van den minister van landbouw ingediend. BLOEMENTENTOONSTELLING OP ZONDAG. Naar de Standaard verneemt zullen in deze week, nu de Algemeene Verieen. voor .Bloembollencultuur te Haarlem baar groote tentoonstelling houdt, eenlge vooraanstaande kweekers^, die bezwaar hadden tegen het openhouden der ten toonstelling op Zondag, mede als daad van protest in plaats van op de groote tentoonstelling hun inzendingen exposee- ren in het gebouw „Bloemlust", te Sas- isenheim Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 1 tot en met 7 Februari 'in de provincie Zeeland bedroeg: Febris typhoïdea: Waarde 1. Roodvonk: Graaüw en Lan- gendam 1. Buitealandsche werkkrachten in Zeeuwsch-Vlaanderen, Men schrijft uit Zeeland aan de N Rott. Crt. De vestiging van eenigle buitenlandi- sc!he industrieele ondernemingen in Z. Vlaanderen blijkt op de vermindering van de werkloosheid in dit gedeelte on zer provincie niet zooveel invloed ten goede te hebben gehad als indertijd ver wacht werd. De nieuwe fabrieken stellen weliswaar vele arbeiders te werk, doch voornamelijk buitenlanders, in hoofdzaak bewoners van Belgische dorpen, even over onze grens gelegen. Te Sas van Gent, dat 310Ó zielen telt, vinden 2099 personen in de aldaar gevestigde fa brieken werk. Toch zijn in die plaats ben niet zenuwachtig of niet goed bij het hoofd, zooals die man je wijs wou ma ken. Ik ben volkomen normaal." „Goddank ja, dat ben je. En ik ben een ezel geweest door er maar even aan te twijfelen." „Dat weet ik nog zoo niet. Wat voor indruk moet ik dien avond gemaakt heb ben, toen ik daar als een bom naar binnen vloog. Hoe ik er ooit beu geko men is een mysterie voor mé. Ik was den halven tijd versuft, geloof ik, ik herinner het mij niet meer, het was al les als een koortsachtige nachtmerrie. Toen de taxi niet verder kon dacht ik dat alles verloren was en in Millie wan hoop heb ik de laatste mijl geloopen en ik dacht nooit dat ik er komen zou 'en in elk geval zou het dan wel te laat zijn. En het ging bergop, ik herinner mij dat dikke zweetdroppels' met de regen droppels langs mijn gezicht gutsten ein mij het zien onmogelijk maakten. En en dan viel ik neer en het is' gelukkig toeval, dat ik niet opgepakt werd we gens dronkenschap." j.Mijn lieve Esther". Laten we er niet meer over praten, ik wil trachten het te vergeten." 'Hij kwam bij haar zitten in de ven sterbank en na een oogenblik gezwegen 'te hebben zeide hij: „Esther, nog één ding, hoe ben je het allereerst op het idéé gekomen, dat er iets niet in den haak was met de De ware schoonheid staat in dienst van de schoone waarheid. Wielenga. ruim 100 Nederlandsche arbeiders inge schreven bij de gemeentelijke arbeids beurs. Gebleken is, dat van de 975, in drie bedrijven te Sas van Gent te "werk gestelde arbeiders, 653 een vreemde na tionaliteit Jiebben. MIDDELBURG. De hevige wind heeft gistei avond een schoorsteen van een der huizen op de Vlasmarkt geveld. Een deel der stee- nen) en een mast van de atenne kwa men naar beneden op straat terecht en vernielden in hun val nog een der be vestigingsdraden van een electrische lantaarn, die boven de straat hangt. Een A.V.R.O.-avond. Gisterenavond had de Sdhutter&hofzaal zich bijna geheel gevuld met Avro-luis- tervinken en andere radio-luisteraars, die belang stellen in wat de Avroi uit zendt Vlaggen en doeken langs den wand en op het tooneel lieten allen twijfel lover de richting der bijeenkomst verdwijner en vroegen om gelegenheid voor de A.V. R.O. om eiken dag uit 'te zendefm en spra- ken van de A.V.R.O. voor allen, allen voor de A.V.R.O. De heer mr. J. Moolenburgb, voorzitter van bet Avro-actie-comité Mid delburg sprak een woord van welkom vooral tot liet bestuur in Zeeland waln de Avro en de vertegenwoordigers van de comité's te Goes en Vlissingen. Spr. zeide dal 'tgoed is, dat men lien, die men zoo dikwijls door de radio hoort en be wondert eens kan getuigen van de waar- deering voor wat zij brengen. Dank bracht spr. aan den heer Hoogiesteger die de zalen belangloos beschikbaar stel de. Hierna, kon met het programma wor den aangevangen en was het de 'heer Louis Schmidt, die met zijn Avro-Octe den Avro-marsch deed hooren. In den loop van den avond was het 'Octet nog meermalen het middelpunt van een wel verdiende ovatie voor wat het bracht In het Octet had de pianist Eigber Veen, die ziek is, zijn plaats faoeten aft staan aan Pierre Palla, bij de luisteiy vinken ook geen onbekende. Deze heeft zich later op den avond als een uit ster kende piano-solist doen kennen en moes tot tweern?al toe iets exra's geven. (Maar hij' [heeft ook twee andere solisten dp izeer verdienstelijke wijze begeleid en wel mej' Ilenriëtlie Sela, een van A.V.R.O.'s beste concertzangeressen, die over een krach tijg, mooi stemgeluid beschikt en den bijl iederen luistervink bekenden solo-violist) Bioris Lensky: Orkest, zangeres, pianistl en violist brachten iels van hoog|e muzï kale en vokale waarde. Mej. Sa,la bad een bloemenhulde, de heer Schmidt voor zijn korps een groo ten lauwerkrans beide met cle Middel- burgscne kleuren in ontvangst te nemen Behalve het optreden der Avro-men- schen, werd de film vertoond, die teen kijk jgeeft op het aanbieden vanihel Avroi petitionnement aan den Minister van Wa ter staat en op de groote betooging op Houtrust op 6 September. De Voorzitter van het afdeelings- bestuur voor Zeeland, mr. J. Adriaanse, lieeft een korte toespraak gehouden, waarin hij op bet mooie werk vam Ac Avro wees, op haar grooten bloei, die jluist reden werd tot pfgunst en tdie atndere vereenigingen den strijd deed aanbinden o.a. met motieven, waarvan de onge grondheid blijkt, nu die vereenigingen zelf meer zendtijd hebben en soms juist stootende dingen zeggen, die de Avro steeds vermijdt, terwijl zij op ander ge bied de Avro geheel nabootsen. Een bijeenkomst als deze versterkt den onden- lingen band en doet o.a. ook in Zeeland blijken, dat men blijft pai staan voor de A.V.R.O. Een bijeenkomst werd een 14 dageji geleden te Goes gehouden, nu volgt 25 Febr. Oostbung, 26 Fdbr. Vlissingen en 5 Maart komt Marett Weber met z'ijn or kest naar Middelburg concerteeren Aan het slot der bijeenkomst bracht nir. M o o 1 e n b urgh o.a. dank aan al len, die aan het welslagen vam dezen avond medewerkten en wenschte allen „jgoeden nacht en wel te rusten"! Zooals bij een goeden Avro-avond past volgde nog het door allen medegezongen Wilhelmus en even half twaalf was deze uilzending in beperkten kring afgeloopen. De groenteveiling bestaat 25 (aar- Dinsdag had in besloten krinlg de her denking plaats van hel 25-jarig bestaan der groenteveiling alhier. De voorzitter de heer B. Koole, open de vergadering en zeide, dat het niet de tijd js om feest te vieren, toch het be stuur meende dezen dag toch niet geheel (onopgemerkt te mogen laten voorbij gaan. Er zijn sommigen die vragen1: Is een veiling nog wel noodig1?, doch de 25 jaar van haar bestaan, de groote hoeveelheid producten en de lijd waarin wij 1 even geeft daarop voldoende ant woord. Hel is een noodzakelijkheid ge worden. Spr. uitte den wensch, dat on der Gods zegen het de veiling "wel moge gaan. Aan den heer C. Matliijsse, die een der oprichters was, overhandigde de voorzit ter een klein blijk van waardeering na mens besLuur en directeur. Aanwezig waren o.a. namens de Prov. Commissie van veilingen en als voorzit ter ider zustervereeniging te Goes, ide heer II. A. IIanken en de hee,r ir. v. d. Plassche als vertegenwoordiger van het Centraal Bureau van de veilingen en als rijfkstuinbouwconsulenl. Verschillende schriftelijke gelukwen- schen werden voorgelezen. Verschillende sprekers voerden hel woord, de secretaris gaf een historisch overzicht, de lieer Matliijsse nog enkele Staaltjes "uit vroeger tijd, de heerLou- werse sprak namens het college van commissarissen en de directeur ook na mens het p ersoneel. De voorzitter dankte ten slotte allen voor hun aanwezigheid en de goede wenschen aan de vereeniginjg. Het aanlal leden s teeg in 25 jaar van 122 tot 484, de omzet was f 21.000 tot f350.000. Q5 ziekte van mijn vader?" Een tijdlang zat ze stil na te denken: „Dat weetik niet precies, dat is moeilijk te zeggen; er waren van die kleinigheden, die apart beschouwd wat vreemd waren. Misschien zou ik nooit kwade vermoe dens hebben gehad als ik niet uat ge sprek had gehoord tusschen je stief moeder en kapitein Holliday op dien middag waarvan ik je vertelde." „Ik weet dat je hen samen hebt ge zien, maar je hebt me nooit verteld waar ze over spraken." Tk heb toen heel wat vernomen, ik luisterde aandachtig, maar liet het niet merken en het interesseerde me enorm. Hij zeide dat hij naar Zuid-Amerika ging met zijn Spaansclie vriendin en zij liet duidelijk merken, dat zij vreesde hem te laten gaan, omdat hij niet weer tot haar zou terugkeeren. En toen hoorde ik dat de houding van iemand diien zij Charles noemde, alles zoo moeilijk maak te. Ik wist natuurlijk niet wie Charles was en daarop vertelde zij iets dat mij erg interesseerde, n.l. dat ze bij een soort medium of kristalziens ter was geweest en die vrouw zag Charles te bed liggen. Bij hem waren een verpleegster en een dokter En ze. zeide dat de dokter Sar- torius was." fcUch kom.' en ik kwam juist bij Sartori us van daan om te trachten een betrekking te krijgen, dus je begrijpt hoeveel belang ik er in stelde en ik kreeg het gevoel dat hij en lady Clifford teleurgesteld waren omdat het medium niet zag hoe het verder zou gaan en kapitein Holliday zeide schamper dat Charles wel zou herstellen en negentig jaar zou worden, wat de dame heelcmaaL van streek bracht." „Geloof je dat toen -Neenik geloof dat lady Clifford nog geen vast plan had tot Holliday zeide' dat, hij den achtsten waarschijnlijk vertrekken zou. En de vrees hem te verliezen maakte haai' doortastend. Door Holliday wist ze veel van den dokter af en hoe ze. iets van hem gedaan kon krij gen door te werken op zijn afkeer van dc dagelijksche sleur. Het leven van een mensch beduidt niets voor hem. Hij voelt alleen voor de wetenschap." „Geloof je dat Holliday er iets mee te maken had?" vroeg Roger, terwijl hij met het gordijnkoord speelde. Ik ben er bijna zeker van dat hij er niets van wist, maar hij kan vermoeden; ,geliad hebben. Op liet laatst werd hij er tegen zijn wil in betrokken, ten min ste ik kreeg dien indruk. En toen zat hij echt in zijn rats en hij snakte om weg te komen." „Ja, maar onze vriend Arthur kan zich niet zoo gemakkelijk uit te voeten maken. Een draadloos telegram is afge zonden naar zijn schip 'en als hij aan aankomt wordt hij in hechtenis genomen VLISSINGEN. —i Ook gisterenavond liet het weer niet toe het motorschip „Dempo" naar buiten te brenlgeh en ligt het nog in het verbreed kanaal te wachten op daar voor geschikt weer, NOORD-BEVELAND. COLIJNSPLAAT. De raad dezer ge meente benoemde gister tot secretaris- ontvanger van het Burgerlijk Armbe stuur den heer A. A. Schuit. THOLEN. SCHERPENISSE. In de gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd aan mej. M. J. Baart eervol ontslag ver leend ,als onderwijzeres aan de O. L. school en B. en W. gemachtigd sollicitan ten op te roepen. De voorzitter deelt mede naar aanlediing van een missive van den Minister van Binnenl. zaken en Landbouw betreffende brandgevaar ifl archieven, dat hij in de volgende ver gadering met een voorstel hoopt te ko men Aan hel bekende adres van Arnemui- den aan H. M. de Koningin zaF a&haesie betuiiga worden. Aan de heeren L. C. v. Doorn, M. A. Kievit en J. Keur Dz. werd eervol ontslag verleend eus lid van het Burgerlijk armbestuur. Met 6 legen 1 (A Kleppe) besloot men aan Ke slui ten |aan het werkfoosheidbesluit 1917. Tot lid der Schattingscommissie voor de rijksinkomsteribelasling werden gekozen de heeren A. Kleppe, D. Duijnhouwer Mz. J. Keijzer en W. Bijl. Besloten werd geen adhaesie te betuigen aan het adres van ;OucPVc»semeer inzake den finan- cieelen toestand der waterleidingmaat schappij. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BRESKENS. Onder Nieuwersluis is gisterenavond het motor-visschersvaar- tuig „Gerard Helena, Zeebrugge 37" ge strand. Het schip is reeds over den tweeden berm geslagen. De opvarenden zijn gered. Dinsdagavond trad ia een open bare vergadering van de Chr. Historische Riesvereeniging te O.-Vossemeer op de heer Van der Wart, lid der Prov. Sta ten van Zeeland, in verband met d© komende Statenverkiezingen. Er was veel belangstelling. In de Woensdag gelipuden buiten- gewone vergadering van den Vergaart(- polder onder de gemeente Terneu zen werd, wegens de crisis die in deja landbouw heersc.it, besloten tot afschaf fing van het jaarlijks ca diner en 'heb. be drag hiervan te bestemmen voor vermirfr derinig der polderlaslen. Woensdagmiddag geraakte J. II. Cz onderbaas op de cokesfabriek te S1 u i s1- kil, b'ij werkzaamheden voor het plantt en teruggebracht Als medeplichtige moet hij voorkomen en "dat kan wel eenss leelijk voor hem uitvallen. Maar ga door. Hoe kreeg je de overtuiging dat er iets ver keerds was „Dat werd me pas duidelijk toen het te laat was en dat vind ik zoo vreeselijk. Als ik er nu goed! over denk begrijp ik, dat mijn achterdocht werd opgewekt toen de dokter zoo woedend op mij was omdat ik die injectienaald verloren had. Dat heb ik je nog niet verield', geloof ik?" „Neen. Was dat na de inspuiting?" „'Ja, en toen heb jij je zoo gesnedien. Ik legde de naald ergens neer om je te verbinden en ik vergat, waar ik haar gelaten had. Toen heeft hij staan razen, en schelden en ik was woedend. Daar was niets geen reden voor en ik begreep er niets van. Toen werd je vader op eens zooveel zieker en ik vergat het heele slechte humeur van dien kerel. Maar toenJa, toen vond ik op eens de naald terug in een boek mét platen en toen trok' ik mijn conclusies. Maar ik wilde niet spreken over mijn achter docht, voor ik zekerheid had, 't ging om mijn werkkring. En toen bracht ik (de naald hij een apotheker en de rest weet je." (Slot volgt.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1