^Jrouinciale Jfentiusche 4 - No. 3 1- Twee bladen. VRIJDAG 6 FEBRUARI 193 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. BINNENLAND. PERSKRONIEK. ZEELAND. f3 VADERLANDSCHE BANK 1 IVoor Belaste Waarden, Den Haag, Kort Zeeuwsch Nieuws, ONDERWIJS. KUNST EN WETENSCHAP. MIDDELBURGSCHE COURANT Oe abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone adverteniiën 30 een» per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent. per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Adverientiën" worden, mits ipt- drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 reggit opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" pi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. INDISCHE BEGROOTING 1931. Aan de Memorie van Antwoord op hei Vöorloopig Verslag der Tweede Ka mer inzake de Indische begrooting 1931, ontleen/en wij Het ligt in de bedoeling, om voortaan bij het bepalen van de financieele poli tiek in meerdere mate dan voor som mige diensten thans reeds placht te ge schieden, gebruik te maken van werk plannen, loopende over meer dan één jaar. Te dien einde zullen werkplannen worden opgemaakt voor het tijdvak 1932—1936. Tegenover een tegemoetkomende ge dragslijn ten aanzien van elk emancipa tie-streven van evolutionnairen aard, heeft de Landvoogd evenzeer getoond, krachtig té kunnen ingrijpen bij extre- roistisc# drijven van volksleiders zoodra zij van de hun aanvankelijk in ruime rnate gela,en vrijheid misbruik maken. De koers der algemeene politiek zal moetei blijven gaan in de richting van een rustig streven naar ontwikkeling in breeder. zin, met eenparige samenwer king van alle bevolkingselementen. Eer ste voorwaarde voor zoodanige ont wikkelingspolitiek is, dat het gezag on der alle omstandigheden krachtig ge handhaafd wordt. Ook de minister acht de benoeming van revolutionnaire elementten in den Volksraad ongewenscht. De wederkeerige bezoeken aan de omringende landen hebben geenszins de bedoeling gehad om te komen tot on derlinge samenwerking ter bestrijding van nationalistische gevoelens der ge kleurde rassen. De minister deelt de zienswijze van de leden, die den al ge meen en econoiiii- scüen toestand ongunstig beoordeelen. Een der het meest de: aandacht trekkeni- de feiten in de economische ontwikkeling van Ned.-Indië gedurende de laatste de cennia is, dat dit gebied in sterker ma te dan voorheen werd opgenomen in het wereldverkeer en de wereldhuishouding. Bevordering van kapitaalvorming on der de inheemsche bevolking heeft de aandacht der Regeering, het behoeft ech ter geen betoog, dat de tegenwoordige situatie der voor export werkende cultu res allerminst de mogelijkheid daartoe begunstigt. Ook de minister betreurt het, dat In- dië als afzetgebied voor de Nederlandl- sche industrie aan heteekenis verliest. De bevordering van de hij deze aange legenheid betrokken belangen van 'de Nederlandsche industrie en den Neder- landschen handel behoort in de eerste plaats tot de bevoegdheid van den mi nister van Arbeid, H. en N., weshalve hij de ter zake in het Verl. Vers. gemaakte opmerkingen onder de bijzondere aan dacht van dien Bewindsman heeft ge bracht. Dat het in Indië op dit gebied ontbreken zou aan samenwerking tus- schen de departementen van Landbouw Nijv. en H. en van Binnennl. bestuur, is den minister niet gebleken. «t fr Aan de geregelde luchtverbinding met Indië worden thans geen moeilijkheden in den weg gelegd. Ten aanzien van de radio-omroep in Ned.-Indië, waaromtrent ten vorige jare eene ordonnantie werd vastgesteld, meent de minister voorhands een afwachtende houding te moeten aannemen. Eene wettelijke regeling van de po sitie der Europeesche vrouw, die met n Mahommedaasc i Inlander is gehuwd, is in overweging. In overeenstemming .- de gedachte, welke bij den opzet der oestuurshervorf- ming reeds bestond, zal de voortschrij ding der nieuwe taakverdeeling steeds meer tot inkrimping leiden van de sterk te van het Europeesci bestuursperso- neel. Plet aantal residentiën opi Java en Madoera zal mede belangrijke verminde ring ondergaan. EEN. WETSONTWERP TOT STRAFBAARSTELLING VAN GODS LASTERING IN VOORBEREIDING. Op een vraag van het Tweede Kamer lid van Wijnbergen of de minister bereid is mee te deelen of de nadere over weging van de bij de behandeling der jongste Justiiiebegrooting zoowel schjrif- telijk als mondeling gehouden gedacH- tenwisseling over strafbaarstelling van godslastering, beschouwd in verband met het sindsdien voorgevallene, reeds tot een bepaalde conclusie heeft geleid, heeft de minister van justitie geantwoord: In de memorie van antwoord der Ju- (stitiebegrooting 1931 heeft de minister meegedeeld, dal, indien men in de uitiiy- gen, zooals die destijds reeds enkele ma len moesten worden gesignaleerd, niet met een incidenteel verschijnsel te doen had, de in de vraapi bedoelde aangele genheid ook, naar zijn oordeel, de aan dacht van den wetgever verdiende. Eenir ge .voorvallen van den laatsten tijd schij'- nen er op te wijzen, dat hét even'bedoelde voorbebjoud niet langer kan geldén. Dé minister heeft dan ook een ontwerp van wet in voorbereiding genomen DE PACHTWETTEN. Het Koninklijk 'Nederlandsch Landt- bouw-Comité heeft een adres verzonden aan de Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp regeling pacht en regeling pachtcommissie. Na een uitvoerige uit eenzetting over de. op het gebied van de pacht bestaande misstanden en de wijze, waarop het wetsontwerp hierin voorziet, komt het comité resumeeren- de tot de conclusie, dat alleen in tijden van opgaande conjunctuur de pachter met het continuatie-recht zal zijn ge haat, omdat het ongemotiveerd opdrij ven der pachtprijzen wordt voorkomen. Niét alleen wordt betoogd, dat de pachter met het gewijzigde ontwerp-re- geling pacht niet zal zijn gehaat, daar naast zegt adressant, dat het voor den verpachter vele schaduwzijden lieeft en noemt als belangrijk punt, dat de grond eigendom minder aantrekkelijk zal wor den, omdat wettelijk ingrijpen den eigenaar steeds hoven het 'hoofd zal hangen. Ook dit bezwaar wordt nader toegelicht en tenslotte verzoekt het co mité het ontwerp-regéling Pacht te wil len erwerpen. DE NEDERLANDSCH-DUITSCHE ECONOMISCHE VOORBESPREKINGEN. Over de op hél Ministerie van Buiten land sche zaken lusschen de Nederland sche en Duitsclie delegaties gehouden economische voorbesprekingen wordt medegedeeld, dat deze dienden lot uit wisseling van de gedachten over de vraag wat in bijzonderheden als on derwerpen der later te voeren onderhan delingen over en weer gewenscht werd. Afgesproken werd dal de voorzitter der Nederlandsche delegatie, dr. Colijn, eer lang een opgave van afzonderlijke 'Ne derlandsche wenschen aan den voorzit ter der Duilsche delegatie, dr. Posse zal doen toekomen. Verder kwam men 'tot t>vereenstemming dal het bepalen der tiïotgende bijeenkomst zal worden afge wacht tot na het bekend worden "der resultaten van de besprekingen op 24 Maart 1930, zoowel als van de reeds be gonnen Duitsch-Enigelsche onderhande lingen De Belgen en Van Speijk. In het „Handelsblad van Antwerpen' treffen) we een beschouwing aan van „Taxander" (den hoofdredacteur Jan van Mentenj waarin op merkwaardige wijze bevestigd wordt hetgeen wij gisteren over Van Speijk schreven. Wij citeeren „Het verblijf van dit Hollandsch es kader was een bestendig voorwerp van onrust voor onze bevolking, want ieder een wist dat deze schepen niet alleen een grooten voorraad oorlogstuig en munitie inhielden, maar ook bemand waren met flinke mariniers, die de al oude faam van dapperheid van het Ne derlandsche zeevolk eer aandeden." Verder, na het in de lucht vliegen van Van Speijks schip beschreven te hebben: „De daad van Van Speijk werd bë- zield door de gedachten die toen loo pende munt waren bij de officieren van elke marine; wie toen niet handelde, zooals hij, zou door zijne gelijken uitge sloten zijn geworden als hebbende ge faald aan alle beginselen van eer en plicht. Vandaag willen wij ons gaarne aan sluiten' bij de hulde die Nederland brengt aan den jongen held, wiens verminkt bovenlijf enkele dagen na de ontplof fing teruggevonden en begraven werd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam." De schrijver besluit: „Nog eens. we waren toen vijanden, maar we hebben respect voor kranige kerels, en dat waren werkelijk Van Speijk enl Koopman en al hunne Jan maats." Naar de spellingsanarchie. Over het Maastrichtsche initiatief, tot het voorschrijven van een, van de spel- Jing-Terpstra afwijkende, schrijfwijze De grondslag van alle philosophie is spraakkunst. Bolland. onzer Nederlandsche taal, oordeelt „De Nieuwe Koerièr" (r.k.): „Dit is een onderwerp, waarin geen enkele gemeente voor onze provinciale hoofdstad zal behoeven onder te doen. En het artikel kóst 'niets. De belasting behoeft met geen cent te .worden ver hoogd. Plattelandsbesturen, die van meening zijt, dat uw kinderen maar al te veel met spel- en taalregels worden lastig geval len, aan 'i vereenvoudigen! Met z'n drieën, B. en W., hebben ze het heele geval in hun hand. We hebbenj nooit geweten, dat de autonomie der gemeenten zoo ver ging, dat haar dagelijksche besturen zelfs kun- nen| worden losgelaten op onze goede, geduldige Nederlandsche taal, We zouden evenwel haast wenschen, dat zij in grooten getale hun taalgevoel gingen botvieren. Dan kwam er eindelijk eens een re geering, die niet zeide: zoo mag je spel len, maar je kunt het ook laten,, maar gebiedend voorschreef: dat is de Neder landsche spelling en niet anders, om daardoor onze speiling-anarchie uit de wereld te helpen. Het woord is aan de B. en W 's van Lutjebroek, Koedijk en overal, waar men wee wil doen aan het verhaspelen van onze beklagenswaardige taal MIDDELBURG, Op aansporing en met finaticieelen steun van de Vereenigirug tot instandhou ding van oude gebouwen, heeft de eigenaar van den fraaien en beiangrij- ken 'trapgevel in de Brakstraat O 274, dezen doen restaureeren. Met oud ma teriaal werd de gevel hersteld, zooveel1 mogelijk sparend wat nog mee kon; slechts aan de zandsleenen waterlijsten zijn enkele nieuwe stukken toegevoegjd. Ook werd de gevel ontdaan van verf en vuil, die hem hier en daar bedekten. Het belangrijkste van den gevel, naast zijn rijzigen Hap yan 9 treden, zijn de bogen boven de ramen, gemetseld in gelen steen; op de eerste verdieping twee kitel bogen, op de tweede, boigen met een (versiering die aan de Gothische drie- pasvulling doet denken, en een) Tudor boog boven het top venster. Een een voudig, doch aantrekkelijk staal van oude metselaarskunst is hierdoor behouden. ZUID-BEVELAND. Poging tot moord? OVEZANDE. Donderdagavond omstreeks 9 uur werd in de woning van den: koster van de R. K. kerk, B. aldaar, diens' vróuw aangetroffen met een ernstige schot wonde in den hals terwijl het geweer Waarmede het schot zou zijn gelost, in hare nabijheid lag. Bij een door de po litic ingesteld onderzoek, wees de vrouw •haai- man als den dader aan, terwijl ook moet zijn gebleken, dat tie vrouw inderdaad het schol zelf niet kan heb ben gelost. Dr. Iluese verleende de eer ste hulp; terwijl de vrouw daarna naar hel; ziekenhuis te Goes ter verdere be handeling is overgebracht. Koster B. ont leent hel feit te hebben gepleegd, doch dc politie heeft blijkbaar termen gevon den B. in arrest te stellen. De justitie uit Middelburg vertoefde heden ter plaatse. IERSEKE. De gemeenteraad vergader de Donderdagavond. De Voorzitter sprak de gebrui kelijke wenschen voor het nieuwe jaar uit, daar het de eersite vergadering was van den Raad, die de heer C. Hartoog beantwoordde. Ingekomen was een schriji Ven van den Transportarbeidersbond afd. Ierseke, waarin gevraagd werd om werk verschaffing of a nders uitkeering van steun in voldoende mate. Uitvoerig werd een en ander behan tield. Het plan is spoedig eenige open 'bare werken uit te voeren in eigen, be heer om daar arbeiders aan het werk te kunnen stellen. Tl. en W. stellen voor het adres van den raad der gemeente Arnmuidèn om adhaesie van liet bende verzoek aan de Koningin, inzake de verdaging der beken de onderwijswetten, voor kennisgeving aan te nemen. De heer Willemse wil adhaesiè be tuigen. Na discussie wordt besloten met algemeene stemmen adhaésie te betuigen Tot lid der schoolcommissie werd be noemd dc heer A. Willemse met 7 stem/ men. Nu komt aan de behandeling do onderhandsche verkoop van de voorma je onderwijzerswoning aan de Damt- straat aan den heer Nijssen voor f 4.555 Een strookje grond aan de Dam were verkocht aan den lye er P. Hoogstrat voor1 f 30 de roede. 'Bij de rondvraag vestigde de heer Cornelisse de aandacht op gaten na den aanleg van gas. Deze zullen gedicht W-orden. THOLEN. ST. ANN AL AND. In de Dinsdag a.s. igehouden raadsvergadering werd mede gedeeld dal het bestuur der Bijz. school over 1929, als voorschot te veel had ontvangen f545.65, welk bedrag zal wor den iafgeliouden van de in 1931 te ver- leenen rijksvergoeding en volgens Voor- loopige raming de gemeente ïn 1931 zal ontvangen: Aandeel in de grond belasting f3800, opcenten daarop f1700. Aandeel hoofdsom personeele belasting f 3200, opcenten daarop 2660. Het voorstel van B. en W. tot aanslui ting 'bij liet werkloosheidsbesluit 1917 werd aangenomen met 5 tegen 2 stem men (de heeren M. J. Heijboer en G. Goedegebuur.) Op het adres van de Vereeniging Landbouwbelang, om, ofschoon dit jaar een herziening zal plaats hebben van de thans geldende tarieven, nu reeds tot ver- Laging daarvan over te gaan, werd mede op voorstel van B. en W. afwijzend be schikt met 5 tegen 2 stemmen, (de hee ren J. W. Elenbaas en C. M. Elenbaas). Nog werd besloten adhaesie te be tuigen met het bekende adres van den gemeenteraad van Amemuiden. ZEEUWSCH VLAANDEREN O. D. Raad van Sas van Gent. SAS VAN GENT. In de Dinsdagavond gehouden Raadsvergadering sprak de burgemeester een Nieuwjaarsrede uit, waaraan het volgende ontleend is De scheepvaart gaf in opvaart 2818 stoomschepen, 9 zeilschepen. In afvaart 2815, waarvan 59 stoomschepen voor de in onze gemeente gevestigde industrie, zeilschepen 9. Binnenvaart: Stoomschepen in opvaart 7281, in af vaart 7005; zeilschepen in opvaar. 5998, afvaart 5502, Geloste en geladen schepen in onze gemeente 2099, waarvan 59 zee booten. De aanvoer der suikerbieten bereikte voor 1930 het liooge cijfer van 91.000.000 K.G. In- en uitklaringen, Aan de landzijde: inklaringen 14,760, uitklarin- geni 2250, aan de rivierzijde: inklaringen 14.707, uitklaringen 14.804. Per spoor inklaringen 5622, uitklaringen 8020. In de fabrieken vinden 2099 arbeiders werk. Onze gemeente, tellende rond 3100 inwoners, zou men mogen aanne men, dat werkloosheid niet kon voorko men, zelfs meer vraag dan aanbod bij de arbeidsbeurs zou genoteerd zijn. Doch wij moeten het aanzien, dat meer dan 100 werkloozen zich dagelijks naar de gemeentelijke arbeidsbeurs begeven vragende om arbeid. Werkloosheid zou ter plaatse zijn buitengesloten wanneer naast iederen buitenlander, in Sas van Gent werkzaam, ook maar één inwoner zou geplaatst worden. Dit moge blijken uit het aantal werknemers arbeidende in drie bedrijven, alwaar op 975 arbeiders, niet minder dan 653 buitenlanders werkzaam zijn. Het oudste Raadslid, de heer V e r- schaffel, heeft op deze toespraak geantwoord. Met 43 stemmen aanvaardde de Raad het voorstel van B. en W. om beide stadsreinigers een vergoeding van f 50. per jaar toe te kennen voor hunne hon den. Een. door de heer De Leux inge diend amendement, om den tweeden stadsreiniger een vergoeding toe ie ken nen van f 100 voor het eerste jaar en f 75 voor het tweede jaar en' voorts f 50; dit om het z.g.n. onrecht weg te nemen', daar hij minder verdient dan de eerste stadsreiniger werd verworpen. O.m, aanvaardde de Raad vervolgens het voorstel tot wijziging van het stroom- leverings.contract met de P.Z.E.M. voor de wijk Zandstraat; in plaats van 55 cent zullen de bewoners nu slechts 38 cent per K.W.U. dienen te betalen en dit met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1931. Het erfpachtrecht van Cl, Remery te Westdorpe, voor den loods G. de Smetj* wordt verminderd onder rumoer op de fkOl tegen beurskoers B P g OBLIGATIï N a IJ fij I m#»t* inarl nitlntinn m (Ingez. Med.) tribune verminderd van 15 oo 10 et. per vk. Meter Besloten wordt tot vernieuwing be strating Wilhelm'nalaan en Emmalaan en tot het aangaan van een 4pet. geldleening van f 30.000 voor aanleg straten, stoepen en riolen. Op het verzoekschrift van de R.K. Bouwvereenignig Volksbelang om 1500 vk. meter grond in erfpacht en een voor schot van f 22000 voor het bouwen van 10 woningen nabij de Flankstraat, wordt, in het belang van de verbetering der volkshuisvesting, in beginsel gunstig beschikt. Een voorstel van den heer J. jle Leux, om f 150 uit te trekken .voor aanschaf fing van kruiwagens voor de werkver schaffing wordt met 42 stemmen aan genomen. Daarna ontstaat een door den voorz, aan de orde gestelde vraag of men, we gens de malaise, dit jaar niet zal begin nen het carnaval af te schaffen. De Raad blijkt daarvoor niet te gevoelen. Toen de torenklok middernacht sloeg opende de heer De Leux nog een dis cussie over het a~utbast.uur en daarna de heer Stouthamer nog eentje over de aan staande verordening op de stoepen. t Was bij half één, toen de gemeente belangen genoeg behartigd waren Onder leiding van den heer M, Evertse gaf Woensdagavond ji.l. de korf- balvereenigïug .,8. S. S.", afd. gymnastiek te Haamstede een goedgeslaagde uit voering. In de gehouden algemeene verga dering der m uz i akver eeni.gi hg ..Een dracht" te Scherpenisse is besloten om binnenkort voor geen financieel te kort te staan, de muziektent te verkno pen. De heeren .Tan Keur Dz., M. A. Kie vit en L. C. van Doorn te Sc h er pcuiis- s e hebben ontslag aangevraagd als lid van het burgerlijk armbestuur resp. als voorzitter, secretaris en lid'. Mej. Baart heeft tegen 1 Mei <i.s. eervol ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de O. L. schooi te Soherpenis- s e Te Heerlen slaagde voor h(et exa men kraamvrouwenverpleegster mej'. P. Trijes te H u 1 s t. Raimond Kimpe, Naar wij vernemen is dc te Mid delburg woonachtige en thans hier in hei Kunstmuseum exposeerendc Vlaain- sche schilder Raimond Kimpe door de Leipzi'ger Kunstvereiii uitgenoodigd om, ter {gelegenheid der Leipziger Mess. 'in het Kunstmuseum aldaar een deel zijner werken tentoon te stellen. Een 20-tal doeken zal daar na 15 Februari gehan gen worden. Een letterkundig geheim van Marjcrie Bowen. De „Daily Telegraph" onthult een „let terkundig geheim", gelijk hiel blad het zelf noemt. Marjorie Bowen, de ook hier te lande bekende schrijfster, die, naar men weet, eigenlijk Gabrielle M. Long heet 'ze is gehuwd met den heer Arthur Long), schrijft nog onder twee andere pseudo niemen: romans onder den naam van George Russet Preedy, en kronieken, over Oukl-Londen onder dien van Robert Paige. De schrijfster heeft ver lel aard, dat zij deze twee laatste pseudoniemen heeft aangenomen omdat ze wenscht dat haar

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1