^Provinciale jJeeutusche Kalm blijven PUBOL Twee bladen. DONDERDAG 5 FEBRUARI 193 1. Eerste Blad, 174e Jaargang. BINNENLAND. het gedenkteeken voor juliana van stolberg. het notarisambt voor de vrouw. ZEELAND. v. v. v. Niet verzuim^ den rion, het den den laand onin- vVest- s. A. ïlder, ffeur, *el L ;erke, mink, erstr. 'ersë- •e, 's 17; J. rbeid, M. K O- iksin- aster- ^ange man- iHel- ullie, harij- nder- >rssel irtstr. 5; A. H. Pa. rdaim se, L. Ju- i Dij kV otter- Lange s traaf Lam- onstr. Arne- Bali- Mol- al'stir. M„ ijkstr. Ko- ■henk- ïOERr MIDDELBUPGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vbssingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg f8 sent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 ceni per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.16; elke «egd meer 30 cent. ïn de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra, Bewijsnummers 5 oest No, 3 0. msssssss Ir is den laatsten tijd weer een en| ander gaande: Van Speijk en de Belgi sche generale staf als we ze nu eens in één adem mogen noemen hebben het 'm gedaan. Duidelijker gezegd: Van Speijk had den we niet mogen herdenken, en de Belgen mogen hun schatkist niet ruïnee ren met het aanleggen van machtige ver dedigingswerken langs al hun grenzen; behalve de Fransche grens. Waarom Van Speijks heldendood niet herdacht zou mogen worden? Volgens de overgevoeligen, omdat dat minder prettig voor onze Belgische buren zoude wezen en volgens 'n aantal vredelieven de gereformeerden, omdat Van Speijk moord en) zelfmoord pleegde, hetwelk in strijd zou zijn met de gereformeerde ge loofsleer en;, voegen wij er bij, ook nog Wel met andere geloofsleeren en -opvattingen. Wat daarvan Men zal wel zoo eens gemerkt heb- ben, dat wij den oorlog verafschuwen; en dat wij er niet op uit zijn, valsche va derlandsliefde en lawaaierige helden moed aan te kweeken. Maar wij mogen daardoor ons oordeel niet laten ver troebelen: wat Van Speijk deed was een moedige daad. Toen en nu bestaat voor zooiets rechtmatige vereering Voor het tegendeel verachting. Zouden wij den officier Van Speijk nu niet mogen eeren, en niet kunnen eeren, zonder dat de huidige Belgen daardoor pijnlijk getroffen worden? Och kom; het geval 1831 behoort afgedaan te zijn, in- dividueele daden mogen wij onzerzijds, en de Belgen hunnerzijds, prijzen zonder dat wé elkaar daarom boos hoeven aan te zien En wat het protest der gereformeerde vredelievenden betreft: ja, wanneer men niet vermag in te zien het verschil tus- schenl den schipper van een smokkel- kotter, die in arrenmoede of een dolle bui zijn schip met man en muis naar den kelder jaagt hetwelk moord en zelfmoord is en Van Speijk die als officier deed wat hem een plicht als soldaat enI Nederlander was.don lijkt discussie van deze zaak ons onmogelijk. Van geheel anderen aard is de ver ontrusting en; journalistieke hen ie om de verdedigingswerken, die Belgic aan legde en nog voornemens is aan te leg gen: o.m. aan zijn Noordgrenzen. Nu de chef van den generalen staf in de N. R. C. verzekerde, dat „hij aan die plannen eeni zuiver defensieve strek king toekent en dat hij ze eer ten voor. deele, dan ten nadeele van Nederland acht"vragen wij ons in gemoede af, waarom we ons daarvoor nu zoo druk zouden maken Wil België zich ruïneeren door mil- liarden uit te geven voor defensieve verdedigingswerken het is zijn zaak. We hopen van ganscher harte, dat het volmaakt overbodig werk zal wezen. Maar het raakt ons niet en, wan neer we ons er al te dik om maken, dan zou deze bemoeizucht wel eens irriteerend of lachwekkend kunnen werken. Kalm blijven is het beste Het Nationaal Comité tot het oprich ten) van eenl gedenkteeken voor Juliana van Stolberg deelt mede dat de te kening en verantwoording van den pen- niIAflTrleeS\er in orde is bevonden. ij voldoening kan worden medege deeld, dat de rekenling met een batig saldo van ruim f 3000.— sloot. Iu de op 4 November ,1. gehouden laatste verga dering van het Dagtl.jksch Bestuur werd een'stemmig besloten aan Prinses Juli ana te verzoeken de in schikking over het batig saldo te willen aanvaarden mat bestemming voor een liefdadig doel. Op het desbetreffend verzoek van den len December jl, mocht het toestemmend antwoord van de Prinses ontvangen worden, met de mededeeling, dat het batig saldo te zijner tijd zal worden be stemd voor eert nog nader te bepalen1 liefdadig doel. Op het wetsontwerp, houdende voor zieningen door wijziging van de wet op net notarisambt, tot meer waarborg voor hem, die belangen toevertrouwen aan notarissen, heeft mevr. Bakker-Nort een amendement ingediend met de bedoeling o.m. om buiten twijfel te stellen, dat de- vrouwelijke candidaat-notaris benoem baar is tot notaris. HET AANTAL RADIOTOESTELLEN. Op 1 Jan. j.l. bedroeg het aantal aan giften van radiotoestellen 253.527, op dien datum waren 173,703 aangesloten aan radio-distributiecentralen inge schreven. In totaal komt dit aantal neer op 55 radioluisteraars per duizend inwoners. DE VAN SPEIJK-TENTOONSTELLING. Ter gelegenheid van den honderdsten herdenkingsdag van Van Speijks dood heeft de directeur van het Scheepvaart museum te Amsterdam, de heer W, Voodbeijtel Cannenburg een tentoon stelling van curiosa, schilderijen, tee- keningen, en diverse voorwerpen, be trekking hebbende op Van Speijk, in gericht. Deze zou hedenmiddag wordend geopend door vice-admiraal Quant. In verband met de Van Speijk-her- denking hebben; in de hoofdstad gister- midcag kgplaats genomen aan de De Ruyterkade de paui.serboot Brinio en de torpedoboot Z. 8. Voorts is van IJmui- den naar Amsterdam opgevaren 'e on derzeeboot O. 9, die ook daar zo a wor den gemeerd. DE KLEUR VAN HET STEMPEL BIJ DEN EIERENUITVOER. Naar de Maasbode verneemt heeft het bestuur van het Ned. Eiercontrolebimeau den minister verzocht, a. wat voorge schreven wordt dat de kleur voor het stempel van uitvoer van versche Neder- landsche eieren met ingang van 16 Febr. zwart moet zijn. Bij het doen van dit verzoolt heeft de overweging gegolden dat binnenkort weer wordt aangevangen met den opslag van eieren in koelhuizen en andere inrich tingen ter verduurzaming, zoowel hier te lande als in het buitenland. Indien uit Nederland afkomstige eieren in het buitenland in het koelhuis wor den opgeslagen zijn deze dus zwart ge stempeld met het woord Holland. Indien in het najaar, voordat koelhuis- en ver duurzaamde eieren aan de markt komen, wordt voorgeschreven, dat de kleur voor versche Nederlandsche eieren „rood moet zijn en voor verduurzaamde „zwart", dan zijn de verduurzaamde eieren in het buitenland van de versche te onderscheiden. b. te willen bepalen, dat het tegen woordige leeuwenstempeltje wordt ver vangen door een ovaal stempel, waarin het woord „Holland". c. te willen bepalen, dat niet alleen stempeling van naar Engeland (Uit te voeren eieren verplichtend wordt ge steld, doch dat dé stempalingsvoorschrif- ten gelden voor uitvoer naar allé lau den. HET KON. NEDERLANDSCH LANDBOUW COMITÉ. Het Kon. Nederlandsch Landbouw- comité heeft den minister van arbeid, handel en nijverheid verzocht niet over te gaan tot het indienen- van ee.i wets ontwerp inzake de bindendverklaring van de collectieve arbeidsovereenkomst ïu een tweede adres zet het K.N.L.C. zijn bezwaren uiteen tegen het ontwerp- Bedrijfsradenwet. Tenslotte heeft hetzelfde comité een adres aan den raad van ministers ge richt, betreffende de crisis in den land bouw. In dit laatste adres wordt gewezen op de urgentie van de steunmaatregelen ten behoeve van de akkerbouwbedrij ven, speciaal wat betreft de voorzienin gen inzake de coöperatieve aardappel- meelindustrie eni de suikerbietencultuur. Een niet tijdig tot stand komen; of indie nen van wettelijke steunregelingen ten opzichte van de genoemde arbeidsinten sieve cultures zal een groote inkrimping daarvan tot gevolg hebben, met het re sultaat, dat de diensten van een groot aantal landarbeiders niet meer noodig zullen blijken. Nu er wegens den slech- teni toestand van het akkerbouwbedrijf ten plattelande toch al groote werkloos heid voor de deur staat, is de noodza kelijkheid alleszins geboden al datgene te bevorderen wat kan voorkomen, dat de verbouw van fabrieksaardappelen en van suikerbieten belangrijk zou moeten worden ingekrompen. Het K.N.L.C. verzoekt spoedige behan deling der wettelijke steunregelingen en maatregelen, dat zij door de beide Ka mers vóór 1 Maart a.s. worden aange nomen. Denk vooraf: men moet verdragen Wat het grillig lot wil biên! Minder drukt het leed ter neder, Dat men vroeger heeft voorzien. DE SLUITING DER GRONINGSCHE BIOSCOPEN. Naar de Prov. Gron. Crt. verneemt zal dezer dagen een conferentie plaats vinden tusschen) vertegenwoordigers van den Nederlandschen Bioscoopbond en directeuren van tooneelgezelschappen, teneinde maatregelen te bespreken, die uit het bioscoopconflict zouden moeten voortvloeien. Natuurlijk is het doel van den Bioscoopbond er toe te komen, dat de tooneeldirecteuren zich solidair zul len) verklaren en dus, hangende het con flict, niet meer naar Groningen te komen. Ruwe Huid Ruwe Hand n Ruwe Lippen Ingez. SI ©o Toch niet naar Zeeland De heer G. H. Ravelli, vertegenwoor diger der Nederlandsche spoorwegen in de Ver. Staten, te New York, schrijft ons Naar aanleiding van uw artikel „En niet naar Zeeland?" dato 7 Januari, omtrent den tocht naar Nederland van de leden der Holland Society te New- York in het najaar veroorloof ik mij u te berichten, dat het oorspronkelijk voorgelegde reisplan, hetwelk gebaseerd was op een verblijf in- ons land van 15 dagen er a.v. uitzag Rotterdam, Deni Haag, Leiden, Haarlem, Amsterdam, Alkmaar, Hoorn, Leeuwarden, Sneek, Arnhem, Nijmegen, Den Bosch, V 1 i s- singen, Middelburg, Rotterdam. Op verzoek van de Holland Society werd de duur van het verblijf in Neder land, om verschillende redenen-, terug gebracht van 15 tot 10 dagen, terwijl mij tevens door de Society verzocht werd het nieuwe reisplan zóó in te richten, dat de leden van het gezelschap slechts in twee plaatsen in ons land (Den Haag en Amsterdam) zouden be hoeven te overnachten, dit ter vodr- koming van een voortdurend verhuizen met de daaraan verbonden bezwaren. Aangezien dit verzoek bijna onuit voerbaar bleek, indien men tenminste iets meer van Holland wilde zien dan Den) Haag, Amsterdam en omstreken, werd ten, slotte toegestemd in een op onthoud in 4 plaatsen (Den Haag, Am sterdam, Leeuwarden en. Utrecht). Onder de gegeven omstandigheden bleef niets anders over dan het reisplan te besnoeien en dat Walcheren daarvan, helaas, de dupe is geworden betreurt schrijver dezes minstens evenzeer als u. Tot zoover de heer Ravelli. Onze lezer zullen nu, en met recht, vragen: komerf ze nu, of komen ze nu niet Welnu: als 't niet verandert, dan komen ze tenslotte inderdaad niet. Na het bovengeciteerde artikri heb ben wij, op gezag van 'n hoofdbestuurslid der AJgemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer, onzen lezers medegedeeld, dat de leden der Holland Society w 1 naar Zeeland zou den komen. De directeur der A.N.V.V., de heer Van Deventer, bericht ons thans, dat deze verklaring op dat oogenblik vol komen correct was: het voornemen wed toen uitgewerkt, de „party" ge durende twee dagen te splitsen en de leden dan in de gelegenheid te stellen gedurende die twee vrije dagen naar Gelderland, Brabant en Zeeland te gaan. Telegrafisch is echter thans bericht ontvangen, dat nóch de Holland So ciety, nóch de America Express Co., dit plan laten doorgaan. Zoodat dus, het welk de A.N.V.V. ten zeerste betreurt, volgens de laatste berichten het bezoek aan Zeeland toch niet doorgaat. Natuurlijk moeten onze Amerikaan- sche afstammelingen en. hun reis-leiders tenslotte' zelf weten wat ze doen. Maar het is geen overdreven provin cialisme, doch een nuchtere feitelijkheid, wanneer w*e schrijven dat het een dwaasheid is, een trip naar Holland te J maken en.' niet saar Zeeland te komen. Het karakteristieke Zeeuw,sche volks- en stedenschoon is door zijn gaafheid en echtheid in Nederland zonder weerga; wié dat, na afloop der Holland trip, niet zag, deed zichzelf tekort. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten) over de week van 25 tot en met 31 Januari in de provincie Zeeland bedroeg: Febris typhoïdea: St. Maartensdijk 1, Roodvonk: Krumingen 1, O. en W, Souburg 1, Vlissingen 1. Diphtherie: Heinkenszand 1, Hontenis- se 1, Sluis 1. MIDDELBURG. De „Vereenigmg tot bevordering van 't Vreemdelingenverkeer in Walcheren te Middelburg richt zich tot den Raad dezer gemeente met een adres, waaraan het volgende ontleend is: 26 Aug. 1929 verzocht V. V. V. den Raad haar elk jaar een subsidie te ver- leenen) ten minste gelijkstaande aan het bedrag harer contributiën. 27 Nov. 1929 is het voorstel van B, enl W. om het jaarlijksche subsidie van f 450 te verhoogen tot f 1000, verworpen met 107 stemmen. Voor speciale reclame tijdens de We reldtentoonstelling te Antwerpen is V. V. V. daarna bij Raadsbesluit van 2 April 1930 een subsidie voor eenmaal van f 500 verleend. Hoewel dit zeer gewaardeerd wordt betreurt V. V. V, het, dat hare eerste aanvraag niet is toegestaan. Tegen het gunstig voorstel van B. en) W. zijn slechts drie motieven aange voerd. Ie. Particulieren geven te. weinig. In het verleden moge dit wellicht het ge val geweest zijn; dank zij V. V. V.'s on vermoeid werken is echter de opbrengst der contributiën geregeld gestegen Zij bedroeg in 1892 tot en met 1901 tus- schen f 300 en f 400; 1902 tot en met 1905 rond f 600; 1906 tot en mei 1920 tusschen f 600 en f 800; 1921 tot en met 1926 ruim f 800; 1927 tot en met 1929 ruim f 1000; 1930 f 1245. 2e. Er is niet veel reclame noodig, ge zien den reeds grooten toeloop. Erken(- telijk voor het indirecte compliment aan V. V. V. worde opgemerkt, dat het gaat met vreemdelingenverkeer als met eiken winkelier; wil hij zijne zaak in de her innering van het publiek levendig hou den, dan moet hij telkens op het bestaan er van wijzen. Reeds 26 Aug. 1929 schreef V. V. V. o.m,: „Zal ons werk blijvend vrucht dragen, dan zal onze re clame nog veel intenser en uitgebreider moeten worden. De belangstelling voor Middelburg, welke allerwege is opge wekt, moet aangewakkerd worden. Bij den! stroom van reclamemiddelen, waar mede vooral de reisbureaux worden voorzien, moeten in toenemende mate ook die van onze stad worden gevoegd." 3e. Vreemdelingenverkeer, zoo werd in den Raad opgemerkt, is een.- :ndu- strie en nu z'al iedere industrie geld ko men vragen voor reclame maken Even wel: V. V. V. is geboren uit een gevoel van belangstelling voor onze gemeen',- schap. De bestuursleden geven hun tijd en. moeite geheel kosteloos in het voor deel van allen. Nü is de Nederlandsche taal wel rekbaar, maar om daarin „in dustrie" Ie zien, dat gaat V. V. V. toch te ver Maar aangenomen, dat van „in dustrie" sprake kan zijn, dan is dat in allen gevalle eene industrie, waarbij ieder ingezetene van de gemeente be lang heeft en waarbij ook de gemeente als zoodanig in hooge mate is betrokken: enjtrée's raadhuis, vermakelijkheidsbe lasting, opbrengst van andere belastin gen enz. Wij kunnen niet anders aannemen), dan dat de afwijzing van onze aanvraag berust op onbekendheid of althans min dere bekendheid met wat onze Vcreeni- ging reeds deed. Wanneer V. V. V, nu hare aanvraag van 26 Augustus 1929 herhaalt, meent zij zich ontslagen te mogen achten van een betoog, dat bezoek van vreemdelingen in het belang der gemeente is. Dit is een feit, algemeen erkend, ook door den Raadsvoorzitter, blijkens zijn uitlating in een dagbladinterview: „Tenslotte het vreemdelingenverkeer, dat voor het economisch welzijn van Middelburg zulk eene groote rol speelt en steeds een belang van de eerste orde zal blijven. Wanneer onze welvaart een voortdurenJde stijgende lijn wil vertoo- nen, zullen wij het toerisme steeds met alle middelen dienen aan te moedigen", Ziet Uw rijwiel er oud en vuil uit, loopt het niet meer onberispelijk? Laat ons het in- en uitwendig nazien, zoo noodig lakken en nikkelen. Kortom: laat ons er weer een nieuw rijwiel van maken 1 Filiaal Lange Delft 19, Tel. 213. (Ingez. Med.) zei de burgemeester met grooten na druk, En hij sprak hierbij de verwachting uit, dat de vereenigingem die met alle kracht, welke in haar is, de bevordering van het vreemdelingenverkeer nastre ven, steeds loon naar werken zullen krijgen), waarbij steun van de overheid niet zal mogen ontbreken." In België heeft deze overtuiging zoo zeer post gevat, dat de inlichtingenbu- reaux als gemeentel ij ke instel lingen zijn ingericht. Nog niet lang gele den is daar door de R g e c r i n g op gericht een Office national beige de tourisme De medewerking der ingezeten e n is, zooals reeds aangegeven, aanzienlijk gestegen; de gemeente subsidieerde V. V. V.'s werk in de jaren 1892 tot en met 1905 in het geheel niet, van 1906 tot en) met 1920 met f 300 en daarna met f 450 per jaar. In verhouding tot de op brengst der contributiën is deze steun gering. Elders vat men de zaak anders op, zooals blijkt uit onderstaand lijstje: Contributiën. Subs. gem. Alkmaar f 959.50 f 1000.— Amersfoort - 1560.- 1500. Amsterdam - 4677.f 4500. Apeldoorn - 1004.- 1000.- Assen - 300.- 500. Baarn - 2100.- 5000 Bergen op Zoom - 1400,- 1400. Breskens - 250.- 500. Bussum-Naarden - 1454,70 - 1696.95 Delft - 250.— - 300. Gouda - 516.50 - 500.— 's Gravenhhage - 2277,60 - 3000. Heiloo - 174.75 - 250.— Hilversum - 2900.- 2400. Hulst - 152.50 - 300.— Nijmegen - 1850.— - 2000.' Oosterhout - 156,- 200. Renkum - 214.- 400. Rotterdam - 1736.- 2000.— Soesterberg - 132.50 - 250. Utrecht - 3435.- fOOO. Zuidlaren - 208.50 - 300. Zutphen - 346.'- 300, Zwolle - 950.— - 950.— Terloops zij opgemerkt, dat In deze lijst Middelburg niet plm. 18000 inwo ners en f 1245.contributiën geen kwaad figuur maakt. Op een aan B. en W. van Middelburg ingezonden begrooting voor 1931 heeft V. V, V. voor reclamemiddelen o.m. ge raamd: nieuwe gidsen in drie talen f 800; reclamekaarten f 1000; reclameplaat f 400; carillonconcerten f 50; verlich ting raadhuis f 500; bijdrage gemeenW schappelijken folder Zeeland f 250. Wil de Ver. aan dit alles uitvoering geven, dan zou zij voor 1931 komen te staan voor een geraamd tekort van f 1750. V. V. V. vraagt derhalve nog maals aan de gemeente, haar in staat te stellen, althans een deel van dit pro gramma uit te voeren, door het bedrag van het jaarlijksch subsidie te verhoogen tot het totaal bedrag der contributiën, zoo mogelijk hooger. Zangschool „Hosanna", Kinderzang is uit zijn aard al goed te hooren, maar geschoolde kinderzang is tóch nog aangenamer voor het oor. Onder leiding van Jan Kuiler heeft de zangschool van de gemengde zangver- eeniiging „Hosanna" gisteren een uitvoe ring gegeven, waarnaar de tot den laat sten stoel gevulde concert- enj gehoor zaal met genoegen heeft geluisterd. Voor de pauze werden winterliederen gezongen, te beginnen met het (heden ochtend profetisch gebleken bekende

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1