Ijrouirtciale iteeuwsche Dm No, 2 9, Twee bladen. WOENSDAG 4 FEBRUARI 1931. Eerste Blad, 174e Jaargang* BINNENLAND. ALICE CAHPbËh mo ZEELAND. WAARSCHUWING Timmerman MIDDELBURGSQHE COURANT 0e abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingea f 2J&&, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen ia Middelburg ce*t per week. D« advertentieprijs is, voor de gewone advertentie* 30 fjfnt per regel; voor iagezonden medcdeelingen 60 cent per regel. éboanement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke eegfeh meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Adverteatiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor spgegeven, adverteatiën, tot niet aaeer dan 5 regel» •pgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Adverteatiën onder „Brieven" ei „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 eest. NEDERLAND EN BELGIE'S MILITAIRE PLANNEN, f)£ Belgische militaire plannen hjei>- ben, zooals overigens te verwachten was, in Nederland heel wat pennen in bewe geng gebracht, vele tot felle bestrijding, enkele ook om te overwegen, in hoeverré die plannen ook voor ons land eenig voordeel konden hebben. In het „Handelsblad van Antwerpen' vindt de Maasbode intusschen een arti kel van den parlementairen redacteur van genoemd orgaan, dat zelfs laat door schemeren, dat die plannen de instem ming van den Nederlandschen general en staf hebben. We laten aldus de Msb de desbetreffende passage, deze natuur lijk geheel voor rekening van hpt Bel gische blad latend, hier volgen, met de spatieeringen, zooals die in het ,,H. v, A." zijn aangebracht: En ook thans zou men zich vergis sen, indien men zou denken, dat d e nieuwe militaire ontwer pen worden afgekeurd door den Nederlandschen gene r alen staf om maar dien te noemen. Het tegenoverge stelde is waar. De agitatorische bladen zooals 't „Dagblad van Noord- Brabant, de „N. R. Ct." en. andere, die sedert maanden campagne voeren feegen de nieuwe Belgische militaire ontwerpen, zouden goed doen zich te bevoegder plaatse in te lichten, alvorens een at mosfeer van onrust tusschen twee buurstaten in het leven te roepeni Zij zijn niet op de hoogte van den toe stand. De N.R.Crt. acht de uitval tegen zijn blad misplaatst, enl gelooft, dat het Hbld. van Antwerpen gedacht heeft aan een passage van de rede 'van dr, Bro queville. Deze luidt aldus: „De Duit- r-chers zouden door Nederland kunnen, '.rekken. Men weet dat bij onze -buren, Onze Generale Staf beeft zich in verbin ding gesteld met den Nederlandschen generalen staf. De overeenstemming is volkomen (L'accord est parfait)," Het blad noemt deze passage mislei dend en: onjuist. (Zie hieronder.) Dit sluit niet in, dat onze Generale Staf in de Belgische militaire plannen een vermeerdering van het oorlogsge vaar voor Nederland ziet. Luitenant- oeneraal Seyffardt, de chef vaa dien staf, machtigt de N.R.Crt. mede te dee- len, dat hij aan die plannen een zuiver defensieve strekking toekent en dat hij ze eer ten voordeele dan ten nadeele van Nederland acht. De kans op een Duitschen aanval op België en Frankrijk door ons land wordt daardoor z.i. eerder verminderd dan vermeerderd Het Nederl. correspondentiebureau meldt officieel: Het bericht, voorkomende in enkele Nederlandsche bladen, dat de nieuwe militaire ontwerpen voor de Belgische landsverdediging het onderwerp eener bespreking zouden hebben uitgemaakt tusschen den Nederlandschen er- den „Neen mijnheer, dat zou ik gemerkt nebben, maar Aline heeft een paar maal bij uw kamer gedrenteld en. deed dan Het alsof ze uit het raam keek. Ik ver trouw die vrouw niet." „Geloot je, dat ze in mijn kamer wou gaan?" „Ik ben er zeker van mijnheer' "Over dit alles nadenkend, dronk Ro ger zijn koffie. .„Er is nog iets wat ik gemerkt heb mijnheer, van vele deuren missen, de sleutels en vroeg op den avond staken, ze nog in de sloten. Er was geen reden om ze weg te nemen." „Dus je denkt, dat Aline ze heeft genomen dm mijn deur open te maken?" „Zoo is het mijnheer. Maar ijk had! haar kunnen vertellen, dat er geen twee ge lijke sleutels in huis,zijn. Om' tien uur kwam ze me heel vriendelijk eens uit- hooxen of het waar was, dat feuster Bowe dronken was binnengekomen, maar Belgischen generalen staf, is van allen grond ontbloot. Besprekingen over deze of soortgelijke aangelegenheid hebben in geenerlei vorm plaats gehad. WIJZIGING MOTOR- EN RIJWIEL WET. In de Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag (O.bl. 30 Jan. j.l.) over het wetsontwerp tot wijziging van de motor- en rijwielwet, deelt de minister van Waterstaat mede dat de commissie tot herziening van de motor- en rijwiel- wet en -reglement reeds, mede op zijn verzoek, een onderzoek instelt omtrent de punten, in het Voorl. Verslag bespro ken (waardoor straffen voor roekeloos rijden); nadat deze commissie haar taak zal hebben vervuld, zal de minister aan stonds overwegen, of wijziging der wet ten aanzien van de bedoelde punten wenschelijk zal zijn. DE V.L.R.A. TREKT HAAR VERZOEK TOT UITZENDING IN. De V.L.R.A. (liberale omroep], welke aan den minister van Waterstaat had verzocht om vergunning tot uitzending per radio van een deel van het partij congres der Liberale Staatspartij te De venter n.l. op 6 Maart de openings rede van mr. D. Fock en op 7 Maart de rede van ir. J. A. Kalff over „de ver houding tusschen werkgevers en werk nemers" en de rede van mr. G. A. Boon over „politiek en radio" heeft in de verscherpte regeling inzake de radio- centeuur aanleiding gevonden bet ver zoek tot uitzending op 7 Maart in te trekken. AUTOMATISEERING VAN DE TELEFOON. De heer Guit heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd, of het juist is, dat bij de leiding van het Staatsbedrijf der P. T. T. het voornemen bestaat om den interlocalen telefoondienst grooten- deels te automatiseeren, onder daartoe geëigende verdeeling van het land in een aantal districten. Indien dit voornemen inderdaad be staat, dan verzoekt de heer Guit den Minister mede te deelen: op welk bedrag de totale uitgaven voor die automati seering wordt geraamd, c.q. geschat, hoelang de uitvoering der werken ge acht wordt te zullen duren en1 of reeds in een ander land de interlocale tele foondienst is geautomatiseerd op de wijze en op zoo groote schaal, als met betrekking tot dien dienst hier te lande in het voornemen ligt. NIEUWE REGELING IN DE RIJKS WERKVERSCHAFFING, Naar de grondwet verneemt is bij be sluit van den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw een nieuwe regeling getroffen ter vervanging van de z.g. regenvergoeding in de werkver schaffing hier te lande. In de plaats van de oude regeling, wlelke niet voldeed, is nu ingevoerd een vergoeding per uur, welke voor het platteland in het algemeen 20 cent per uur bedraagt. Het eerste verletuur op een dag wordt ze kreeg niets ios. Ik begreep waar ze heen wilde." Uren verliepen. In de schemerachtig verlichte kamer zat Roger 'het heel© verloop van zijn vaders ziekte na te gaan. Hij kon niets bedenken dat eenigs zins vexxiacht leek. Alles was gewoon gegaan. Maar neen, 'dat telegram, dat niet verzonden was. Misschien had ze een heel urgente reden gehad om hem maar weg 'te houden. Misschien was ze bang geweest hem in 'huis te hebben. Hij was de eenige, die bekennd was met de verhouding tusschen haar en" Hoiliday, hij aleen doorzag haar. Met een gevolf ran waning aaent hij aan naar pogingen om een oonqgenoot van nem ie matsen. Had ze dat gedaan om hem te blinddoe ken? Dat zou afschuwelijk berekenend zijn geweest. Hij doorleefde weer het oogenblik toen ze hem zoo liefkozend! had öiÏÏhelsd, haar geparfumeerde wang vleiend tegen zijn borst. Een gesmoorde .gil uit het bed deed hem opspringen. Esther zat op eens over eind, de oogen vol afgrijzen, een ma gere hand klemmend tegen haar mond. „Esther, lieveling, wat is er?" Ze bleef in doodsangst staren naar Tie deur „Stil", fluisterde ze, „.luister". Roger luisterde maar hoorde niets. Het was doodstil in huis. Zacht nam hij haar hand, die beefde als een espen blad en hield ze in de zijne. „Kindje, er is niets om bang voor te Heb altijd wat goeds in den zin. niet vergoed, het niet te vergoeden aan tal uren is echter beperkt tot de begin- uren der eerste drie dagen. Dus komt een verlet voor van Maandag 2 uur, Dinsdag 3 uur, Woensdag 1 uur, Don derdag 4 en Vrijdag 5 uur; dan worden vergoed resp. voor Maandag 1, Dinsdag 2, Woensdag 0, Donderdag 4 en Vrijdag 5 uur. De leider van de werkzaamheden be- oo-deelt ol er „onwerkbaar weer" is. Degenfeni, die toeslag genieten op het loon in werkverschaffing bekomen 20 cent per uur plus hun toeslag voor de onwerkbare uren. Verlet, dat minder bedraagt dan een half uur komt niet in aanmerking, een half uur of langer wordt gerekend voor een vol uur. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. De Koningin heeft benoemd tot ridder le klasse in de Huisorde van Oranje dr. J. H. Bungenberg de Jong, oud-hof arts, VEREENIGING INDIE-NEDERLAND- Zaterdag j.l. werd in een daartoe be legde bijeenkomst in het hotel „De Twee Steden" te 's-Gravenhage de ver- eeniging Indië-Nederland (V. I. N.) op gericht. Zij neemt stelling tegenover het propageeren van de z.g. liquidatiepoli tiek van ons koloniaal beleid. [Jammer, dat deze gezaghebbende mannen het noodig oordeelen, een nieu we vereeniging op te richten, in plaats van het Ned.-Indonesische verbond, met vrijwel dezelfde doelstelling, te steu nenjRed.] Tot voorzitter der vereeniging werd gekozen het oud-lid van den Raad van Ned.-Indië A. M. Hens, terwijl verder als leden van het hoofdbestuur werden aangewezen o.a. de heeren A. J. A. A. baron van Heemstra, jhr. ir. J. C. van Reigersberg Versluys, Z. Exc. H. N. A. Swart, C. G. Vattier Kraane en R. Zuy- derhoff. DE NIEUWE KANALEN IN TWENTHE Te Zutphen is aanbesteed het maken van zes gedeelten van de nieuwe kana len in Twente tusschen den weg Zut phenLaren onder Almen, en de Aals voort onder Lochem, met bijkomende werken. De raming was ƒ885.000.De laagste inschrijver is de heer H. Möller te Wilhelmshaven, met 796.503.50. PHILIPS GLOEILAMPEN FABRIEKEN. Naar het Handelsblad van welinge lichte zijde verneemt zal dr. A. F. Phi lips zeer waarschijnlijk in den loop van deze maand voor een kort bezoek naar de Ver. Staten van Noord-Amerika ver trekken. Zijn zoon, ir. G. L. Philips en de secretaris, mr. Van Walsum, zullen hem op zijn reis vergezellen. Bij geruchte vernam het blad, dat dit bezoek in verband zou staan met het sluiten van een belangrijk contract. zijn. Wat dacht je dat je hoorde?" Met vreemde, schorre stem zeide ze: „Het was de dokter, hij wap daar 'buiten in de gang; ik weet het." „Nonsens, als het i eniand is dan is het Chalmers." „Luister dan." Roger luisterde, en beiden luisterden hun adem inhoudend. Toen -hoorden ze zacht een voetstap kraken, alsof iemand, die daar gestaan had zich voorzichtig verwijderde. Roger wilde opstaan, maar ze hield hem tegen. „Neen, neen. laat me niet aileen". „Zeker niet, als je dat niet hebben wilt, maar je bent hier geheel veilig; je behoeft nu niet bang meer te zijn." Ze leunde tegen hem aan èn fluister de schor: „Ik ben niet veilig zoolang ik met hem in hetzelfde huis ben. Hij is bang voor mij, hij wil me beletten te spreken, hij zal alles doen om me te laten zwijgen, hij wacht zijn kans af". Ze begon hevig te beven, dikke zweet droppels parelden langs haar voorhoofd haar oogen schitterende wild. Men kon nu gemakkelijk gelooven,, dat zij een aanval van vervolgingswaanzin had en dat haar ziek brein de geheele historie gefabriceerd had. Zich den raad van <tr Bousquet herinnerend, trachtte hij haar te kalmeeren en zeide: „Esther, je weet wel, dat al die morfine die je gehad hebt nog nawerkt", en toen, bevreesd" iets verkeerds gezegd te hebben, zweeg hij. Hoofdstembureanx. Gedeputeerde Staten hebben roet in gang van 18 Februari a.s. voor den tijd van vier jaren benoemd tot leden van het hooldstembureau voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten: in den kieskring Middelburg: de heeren mr. A. A. de Veer, J. Onderdijk, J. C. T. Larsen en rnr. H. Doorenbos en tot plaatsvervangende leden de heeren C. v. d. Weel, J. F. Heemskerk en J, A. M. Lambermont, allen te Middelburg; in den kieskring Vlissingen: tot leden de heeren M. J. Harts, P. G. Laer- noes, J. de Meij, mevr. de wed. H, C. Engering, geboren Spillner en tot plv. leden de heeren M, J. Hemmekam, W. L. Huson en J. C. Paap, allen te Vlis singen in den kieskring Zierikzee tot leden de heeren A. den Boer, L. Koop man Cz., mr. Ch. F. M. de Witt en A. Timmerman Cz. en tot plv. leden de heeren W. den Boer, J. A. Biermasz en L, J. Guinée, allen te Zierikzee; in den kieskring Tholen tot leden ce heeren J. M. Wagemaker, H, J. La- ban, H. Goossen en Th. A. Aertsen enj tot plv leden de heeren H. G. Deurloo, L. Bal en P. K. Baay, allen te Tholen; in den kieskring Goes tot leden de heeren J. M. Broekstra, D. A. Con- standse, A. de Bruijne en J. de Kok, en xot plv. leden de heeren P. J. Siemons, J. van der Meulen Bosma en J. Laport, allen te Goes; in den kieskring Sluis tot leden de heeren A. F. J. Aernaudts, H. van Ma- zijk, Iz, Brevet en E. F. Janssens en tot plv. leden de heeren J. N. Meiz P. F. van Overbeeke en H. M. Kerpestein, allen te Sluis; in den kieskring Hulst tot leden de heeren C. J. Burin, E. Th. Lockefeer, Jos, Maertens en A. C. M. Poppe en tot plv. leden de heeren C. J. v. d. Walle, G. M. Veugelers en L. F. M. v. Waes- fcerghe, allen te Hulst. MIDDELBURG. Gisteren melden wij dat de heeren Hofstede en de Groot resp. inspecteur- generaal en oud-inspecteur-generaal van 't Nijverheidsonderwijs bij de ingehrui'k neming; van het nieuwe gebouw der In dustrie- en Huishoudschooal zonder kennisgeving afwezig waren, dit is niet juist, het moest zijn m e t kennisgeving. Het Bestuur der Geschied- en Let terkundige vereeniging verzoekt ons te melden, dat de lezing van Parsival van Wagner, waarover de heer dr. H. van der Karrjp uit Domburg zal spréken, en die bepaald was op Vrijdag 6 Febru ari, is uitgesteld en nu zal plaats héb ben op Dinsdag 10 Februari, zooals oo'k uit een advertentie in dit nummer blijkt Naai- wij vernemen is met het Rijk een overeenkomst getroffen volgens wel ke op 23 Februari weder een ploeg van 35 werkloozen uit Middelburg, naar Drenthe zal igaan. De bedoeling is, dat „Morfine", herhaalde zij. ..ja, dat zal het geweest zijn en dan heb ik twee en een halve dag niet gegeten, dat maakt liet nog erger." „Twee en een halve dag!" Ontsteld zag hij haar aan, brandend van verlangen haar le ondervragen, maar hij durfde niet. „Dr. Bousquet heeft gezegd, dat je wat eten moest als je wakker werd. Wat zal ik voor je opwarmen?" Ze knikte en lag stil toe te kijken toen ffij de bouillon warmde op het spiritus- comioor. Daarna schoof hij een tweede kussen onder haar hoofd en voerde haar lepels- ge wij ze de bouillon, uit vrees dat ze mis selijk zou worden. Toen het op was sloot ze de oogen en had haar gezichtje wat tüeer tint. Het bleef doodstil en toen bij dacht dat ze weer sliep zeide ze zacht „Dat was heerlijk en ik had er behoefde aan. Je wordt zoo zwak als je zoo lang zoncler voedsel bent." Nu kon hij het niet langer uithoiidien en voorzichtig vroeg hij„Lieveling, waarom ben je zoo lang zonder voed sel geweest, wat bedoel je?" Ze keek hem vragend aan. Toen, met de hand langs haar voorhoofd strijkend zeide ze: .„,Ja, natuurlijk, dat weet j niet Hoe zou je het kunnen wéten? Hij hoopte dat ze zou voortgaan, maar op haar elleboog steunend, zeide ze zacht: „Vertel me eens, wat heb je met hem gedaan?" Herhaaldelijk krijgen wij den laatsten tijd voeten in behandeling, die door ondoel matig schoeisel totaal bedorven zijn, bijv, iemand met een voorvoetdoorzakking had men schoeisel gegeven voor een plat voet. „Tableau!" Laat u niet beïnvloeden door verbluffen de reclame. Het is niet zoo eenvoudig; elke voet moet afzonderlijk behandeld worden. Raadpleegt voor uwe voeten: Bellamypark, hoek Kerkstr., Vlissingen. Gediplomeerd. Talrijke attesten van H.H. Doctoren. (Ingez. Med.) zij daar dan twee achtereen volgende periode van 3 weken zullen werken, om na 6 weken door een andere ploegf té worden vervangen, waarop de eerste ploeg te Middelburg le werk gesteld wordt Nog vernemen wij, dat door het Rijlk een 'belangrijke subsidie is toegezégd voor het uitdiepen van de rioolwatergang naar Veere in werkverschaffing, „Tot Steun". De jaarvergadering van „Tot Steun" werd dit jaar wegens afwezigheid van den voorzitter, door den vice-voorzitter, den heer H. J. van Geuns, geopend. De commissie tot het nazien van de rekening heeft alles in orde bevonden. Ds. H. J. Kastein treedt, door ver trek, als voorzitter af. Besloten wordt zijn opvolger, Ds. Landstra, de plaats van voorzitter in het bestuur aan te bieden. Het periodiek aftredende be stuurslid, mevrouw J. FrelierWerner, wordt herkozen. Van mej. M. Callenfels was een schrijven ingekomen, meldende dat zij wegens drukke werkzaamheden bezwaarlijk bestuurslid kon blijven. Het bestuur was zoo gelukkig mr. H. Pleyte bereid te vinden haar plaats in te ne men. Tot leden van de commissie tot het nazien van de rekening over 1931 wer den aangewezen mej. A. M. de Man en mevr. L. C. van HoekVan Hoek, Uit het jaarverslag nemen we over, dat het aantal pupillen waarover de af~ deeling in 1930 de zorg had, met één vermeerderd is. Een meisje van 17 jaar werd aan de zorg der Ver. toevertrouwd. Zij is in het eigen tehuis opgenomen en moet daar nog eenigen tijd blijven vóór zij in betrekking kan gaan. Met de overige pupillen gaat het naar wensch. Een hartelijk woord van dank aan de pleegouders is hier wèl op zijn plaats. Er werden enkele lezingen over Tot Steun gehouden in besloten gezelschap in diverse plaatsen in Zeeland. Voor 1931 werden reeds ingeschreven 11 nieuwe leden en 9 nieuwe begunstigers en als resultaat van de lezingen wor den ook genoemd verschillende gaven aan de tehuizen. Het jaarverslag eindigt met den wensch, dat velen zich geroepen mogen voelen, het mooie werk van de ver. „Tot Steun" te steunen .„Met den dokter bedoel je? Niets. Hij is in zijn kamer en slaapt denk ik Het is zoo drie uur." Haar adem ging gejaagd. Haar pupillen zetten zich uit. „Bedoel je, dat hij niet gearresteerd is na wat ik je vertelde? Dan was hii daar bij de deur. ik wist het wel." Hij vatte geruststellend haar handen. „Neen, je moet niet bang zijn. Be grijp je niet, dat men niemand niet zon der reden gevangen kan nemen?" Ze zag hem doorborend aan. „Maar ik vertelde het je. Hij is een moordenaar', hij vermoordde je vader en hij zou jou ook vermoord hebben als ik het niet ontdekt had en juist op tijd hier was gekomen. Wat zijn de menschen toch dom en ik dacht dat ik het zoo duidelijk verteld had. Waarom heb je hem niet gearresteerd en baar ook niet? Ik begrijp het niet. Waarom niet? Die vraag op den man af eischte een antwoord. Verlegen draaide hij het hoofd af. „O", barstte ze opeens uit. de waar heid begrijpende. „Nu weet ik het. je dacht dat ik wartaal sprak. Dat deed de dokter je gelooven, hij weet er zich al tijd uit te redden. Maar hij heeft nooit gedroomd dat jk zou kunnen ontsnap pen." s iWordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1