iProuinciale ustfte H 2 8. Twee bladen. DINSDAG 3 FEBRUARI 193 1. Eerste Blad. 174e Jaargang» BINNENLAND. bond van jonge liberalen. ZEELAND. vlissingen. Kort Zeeuwscfr Nieuws. KERKNIEUWS. MIDDELBURGSCHE COURANT abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen t3Q, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën •fö eent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:. Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits nat- drakkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ©I „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. ©e vijfde jaarlijksche algemeeue ver gadering van den Bond van Jonge^ Libe ralen is Zaterdagavond te Utrecht voortgezet met een feestelijke bijeen komst, waar mr. M. H. de Boer, wethou der te Utrecht en hoofdbestuurslid van de Liberale Staatspartij, gesproken heeft over: „De sociale taak van een gemeen tebestuur in onzen tijd". De heer B. Gobits, die zes jaar lang deel heeft uitgemaakt van het hoofdbe stuur en voor een. herbenoeming niet meer in aanmerking wenschte te komen, •werd onder luiden bijval tot eerelid benoemd. Daarna hebben mr. H. Smeenge en professor dr. B, D. Eerd- mans korte toespraken gehouden, Hierop volgde een samenspraak van twee leden, waarin het leven en werken van den Bond in de afgeloopen jaren werd geschetst. 1® het bestuur werden nieuw geko zen) de heeren ds. J. Luchies en, J. B. Slotboom. Tot eere-leden werden be noemd de heeren B. Gobits en mr. I. E. Drievoet Mei algemeene stemmen werd besloten tot toetreding tot de Jong-Liberale In ternationale, alsmede om de volgende internationale conferentie van Jonge Liberalen met Pinksteren e.k. te 's-Gra- venhage te ontvangen. Na uitvoerige discussie werden met algemeene stemmen de navolgende re soluties aangenomen. Sociale Wetgeving. De B. J. L. enz. erkennende, dat het liberalisme in Nederland gedurende vele jaren steeds stuw- en trekkracht voor een weldoordachte en heilzaam werkenjde sociale wetgeving is geweest', van meening, dat het hedendaagsche liberalisme niet alleen in staat is tot, doch ook op grond van de eraan ten grondslag liggende beginselen niet an ders dan krachtig medewerken aan eni op vooruitstrevende wijze initiatief ne men tot het tot stand brengen van de door de omstandigheden geboden of ook wenxchelijk geworden sociale maat regelen; tevens van meening, dat vrees alleen voor de voor liberalen heden ten dage weliswaar nimmer aanvaardbare sociali satie nooit mag leiden tot het ontzeggen, van steun aan zelfs zeer ver gaande en diep ingrijpende sociale voorschriften, mits deze slechts met behoud van de persoonlijke vrijheid van het individu in het algemeen derhalve met uitschakeling van elk groepsbelang worden gegeven; spreekt als zijn gevoelens uit, dat een goede sociale wetgeving niet steeds toe neming van het aantal ambtenaren ten gevolge behoeft te hebben, doch bij voor keur gebruik dient te maken van het geen economisch sterkeren kunnen of spontaan willen ondernemen! ten gunste der economisch minder bedeelde; er op gericht behoort te zijn, dat met behoud van het beginsel „loon naar werken", ieder staatsburger de beschikking kan krijgen over een zeker minimum, dat hem in vollen eigendom toebehoort; rekening behoort te houden met de zich in som mige gevallen opdringende noodzakelijk heid, dat de overheid als al- of niet monopolistisch eigenaar-ondernemer op treedt; mede tot doelstellen hebben, het bevorderen en zoo noodig imperatief voorschrijven van overleg tusschen hem, "wier belangen parallel loopen en alleen door voortdurend contact kunnen wor den behartigd; ten slotte rekening ermee diene te houden, dat in verband met de bestaan de locale differentiatie zekere onder- ee en beter door den plaatselijken wet- rlnler 4ere£eld kunnen worden, zij het i' ,^at Jeze somtijds van hooger re<seïci° a f mvoeren van zulke maat- „edwongen zal moeten worden, Landsverdediging. tuiging uit €nZ" Spreekt aIs over" dat, zoowel voor de nationale veilig- he.d ra Europa en de overzeesche ge- biedsdeelen, als ter voldoening door Ne derland aan reeds bestaande en bij een gezonde, normale ontwikkeling der in ternationale verplichtingen, instandhou" ding, van een goed georganiseerde, Ne- derland's financieele draagkracht niet te boven gaande, weermacht, strikt nood- zakelijk is verzet zich derhalve met klem tegen elke revolutionnaire of défaitistische actj® T{°t ondermijning van de Neder- landsche weermacht en. tegen elke even- tueele sabotage van de naar de begin selen der parlementaire democratie ge nomen beslissingen der Volksdefensie; verklaart zich in het bijzonder tegen; a. de leuze der eenzijdige ontwapening van Nederland, en b. het middel der dienstweigering 1 tenzij als zuivere en eerlijke gewetensgetuigenis in overeen stemming met art. 183 van de Grond wet; verafschuwt den oorlog als middel tot oplossing van internationale geschillen, als in flagranten strijd met de waardig heid van den mensch en' de menschelijke cultuur, benevens met het godsdienstig besef beschouwt de ontwikkeling van ver trouwen en samenwerking tusschen de volkeren met een daarop gebaseerde ar bitrage en algemeen verplichte interna tionale rechtspraak als de noodzakelijke voor voorwaarde voor het tot stand komen van een toestand van internatio nale ontwapening en duurzamen wereld vrede roept daarom alle Jongeren in Neder land op, zich bewust te Worden van hunne verantwoordelijkheid voer den gang van zaken, niet alleen in Neder land, maar in de geheele wereld; en erkent als dringende noodzakelijkheid: internationale samenwerking op alle ge bied, propageering van de Pan-Europa en Volkenbondsgedachte; verspreiding van kennis omtrent den Volkenbond, zijn or ganen! en zijn arbeid; rechtvaardigheid in alle internationale verhoudingen, so ciaal ten aanzien der minderheidsgroe pen!; hervorming van het geschiedenis onderwijs in meer pacifistische richting; krachtige bevordering van het pacifis me, nationaal en| internationaal langs den weg der evolutie. Mr. J. A, N, PATIJN GEZANT TE ROME, Volgens het Vad. staat 't thans zoo goed als vast, dat mr. J. A. N. Patijn, de vroegere burgemeester van den Haag, gezant te Rome wordt. DE OPVOLGER VAN BARON VAN VOORST TOT VOORST In de vacature, ontstaan door het overlijden van baron Van Voorst tot Voorst, heeft het centraal stembureau benoemd ir. L. J. M. Feber, lid der Tweede Kamer. Deze zal waarschijnlijk de benoeming niet aanvaarden. Opvol ger is dan de heer F. L. D. Nivard, wet houder van Rotterdam, DE PACHTWETTEN. De vereeniging van rentmeesters heeft aan de Eerste Kamer een adres gericht, waarin aangedrongen/ wordt op verwer ping van de wetsontwerpen nieuwe re geling Pacht en Pachtcommissies. Het voornaamste wat wij, aldus het adres, verwachten, van de Pachtwetten, is een sterkere commercialiseering van het pachtrecht, ten nadeele vooral van die pachters, die thans rustig en goed koop zitten. Zij zullen worden geleid in de banen van exploitatie van het nieuwe verstijfde pachtrecht, naast de toepas sing ervan door den grondeigenaar, door middel van contante dotatiën (hetzij om zich in te koopen, hetzij om zich te doen uitkoopen) welke de tegenwoordige pachtsommen eenvoudig zullen verhoo- gen. De wetten zullen alzoo naar onze overtuiging naast veel onrust, rechtson zekerheid en intriges met als gevolg veel ambtenarij e.d., nieuwe realiseer bare waarden scheppen, en dit ten na deele van den pachter in het algemeen, W.elke waarden dan zullen kunnen gel den als vergoeding voor den grondeige naar voor de feitelijke gedeeltelijke ont eigening. GODSLASTERLIJKE PUBLICATIES TEGEN „DE TRIBUNE" De Nationale Bond tegen Revolutie heeft een adres gezonden aan den mi nister van Justitie, waarin wordt be toogd, dat wanneer aan het communis tische dagblad „De Tribune" wordt toe gestaan voort te gaan met het publicee- ren van godslasterlijke taal en afbeel dingen als geschiedde in het nummer van 19 Januari j.I„ hetwelk een spot prent bevatte met het onderschrift „in- lerventieplannen worden in den hemel gesmeed en op aarde uitgevoerd", bij voortduring het overgroote deel van ons volk in zijn heiligste gevoelens zal wor den gekrenkt. Aangedrongen wordt op het nemen van maatregelen om dergelijke godslas terlijke publicaties voor het vervolg on mogelijk te maken en het ter lezing leggen van dit en dergelijke bladen in cpenbare leeszalen en' andere voor het publiek toegankelijke lokalen te ver bieden). Het is altijd vruchtbaar voor de ziel, wanneer zij in aanraking komt met het leed. KINDERTOESLAG AAN DE ARBEIDERS IN DE WERKVERSCHAFFING. Naar de Grondwet verneemt heeft de regeering besloten voor diverse West- Brabantsche gemeenten een kindertoe slag te verleenen aan de arbeiders, die in de werkverschaffing zijn te werk ge steld. Deze toeslag die verleend wordt van af het vierde kind bedraagt 50 ets, per week ens per kind tot het 13e jaar. De uitbetaling van dezen kinlertoe- slag heeft niet plaats op het werk, maar geschiedt ten gemeentehuize. Gemeentebesturen kunneni deze uit gaven bi] het departement van Binnenl. Zaken in rekening brengen tot een be drag van 50 procent. SLUITING DER GRONINGSCHE BIOSCOPEN. In de gisterenmiddag gehouden zeer druk bezochte buitengewone ledenver gadering van den Nederlandschen Bios coop-Bond is met algemeene stemmen, besloten van bondswege over te gaan tot sluiting der bioscopen in Groningen, we gens de aldaar niet meer op te brengen vermakelijkheidsbelasting, die, zooals bekend is, 25 pet., der onzuivere op brengst bedraagt. Voorts is besloten aan de leden te Groningen ter vergoeding van de schade, welke zij tengevolge van deze sluiting lijden), uitkeering uit de weerstandskas te doen. Tevoren had de bedrijfsafdeeling-film- verhuurders, waarin alle filmleveran ciers vereenigd zijn, met algemeene stemmen besloten, het voorstel tot slui ting aan te nemen en geen films meer ter vertooning in de gemeente Groningen te leveren. De gasvoorziening van Zuid-Beveland. Men schrijft aan de N.R.C.: Op initiatief van Ged. Staten is te Middelburg Vrijdagmiddag een vergade ring gehouden met de colleges van B. en W. der gemeen/ten in Zuid-Beveland, die hetzij alleen hetzij in combinatie een gasbedrijf exploiteeren, ter bespreking van het vraagstuk der centrale gasvoor ziening voor dit eiland. Nadat een aan bod van Goes tot levering van gas aan „Oosteinde" geen resultaat had opge leverd, werd thans de vraag gesteld of men van beide zijden tot nadere onder handeling bereid was. Dit bleek het ge val te zijn. Op voorstel van den com missaris der Koningin is een commissie in het leven geroepen, die in den ruim- sten zin de kwestie van samenwerking zal hebben onder het oog te zien. Voor Goes namen hierin zitting de heeren- G. A. Hajenius, burgemeester van Goes, A. L van Melle, voorzitter der Goes- sche gascommissie en K. K. Brink, di recteur van het Goessche gasbedrijf. Van. den; kant van „Oosteinde" zijn aan gewezen de heeren mr, P. A. Schwartz, voorzitter der commissie van toezicht op de gascen/trale „Oosteinde", J. N. Elen- baas, vice-voorzitter van die commissie en{ J. D, A, Sneep, directeur der- gas- centrale „Oosteinde", Als adviseur der commissie treedt op de heer J, Bruin- wold Riedel, directeur van het Advies bureau der vereeniging van Nederland- sche gemeenten, die reeds eerder een rapport omtrent deze aangelegenheid heeft uitgebracht. MIDDELBURG. Den 9en Febr. zal de heer W. H. Vliegen in de bovenzaal van de sociëteit „De Vergenoeging", op een openbare vergadering van de afd. Middelburg der S.D.A.P. spreken over: „Waarom moet de arbeidersklasse het kapitalisme be strijden Zooals o,a. uit een advertentie in dit nummer blijkt, houdt de M. B. Bond a.s. Zaterdag een feestavond ter eere van zijn 35-jarig bestaan in het Schut tershof, waarop het gezelschap Bouw meester zal medewerken en o.a. de voor radio-luisteraars bekende zangeres Jeanne Bacelek. (Ingez. Med.) Ter gelegenheid van de Van Speijk- herdenking zal op Woensdag 4 Febr, a.s., des avonds 8 uur in het Bellamy- park te Vlissingen een taptoe worden gehouden door de marinekapel van Hr. Ms. „Noord-Brabant" en de tamboers en pijpers, WALCHEREN. Gemeenteraad van Souburg, SOUBURG. De Raad der gemeente O. en Wi. Souburg komt in spoedleisclien- de zitting bijeen op Woensdag 4 Februari a.s. des namiddags zeven uur. 1. Verbetering Kanaalstraat. In verband met de in bewerking zijnde plannen tot verbetring van de Kana/alL straat alhier, zal Het noodig zijn dat de boomen in die straat worden verwij derd en de voortuintjes geheel of ge deeltelijk in de veroreeding worden be trokken voor den aanleg van tegeltrot toirs. Het zal bekend zijn dat plantrecht in genoemde straat aan de ambachtsheer lijkheid behoort en de boomen dus eigen dom zijn van den ambachtsheer. Ook be zit deze aan de zijkanten van de straat nog eenige strooken grond tot een ge zamenlijke grootte van 1446 vierk. meter. De ambachtsheer is thans bereid de hoornen in de Kanaalstraat af te staan en aan de gemeente over te dragen. Hel) plantrecht aan beide zijden van de Ka naalstraat, zoomede in eigendom der ge meente over te dragen de perceelen zij kant ter weerszijden van de Kanaalstraat ter gezamenlijke grootte van 1416 vlerk, meter. De prijs van een en ander bedraagt f 1200 komende de kosten vallende op de overdracht voor rekening der gemeen te en de lasten vanaf 1932. Dit aanbod van den ambachtsheer komt B. en W. aannemelijk voor niet al leen met het oog] op de uit te voeren werken, doch ook om dat dan het plant recht in handen der gemeente komt en de moeilijkheden tot nu toe steeds zijn ondervonden met de boomen, waarover de gemeente niets te zeggen had, wor den opgeheven. Voor de verbreeding van de straat is van zelfsprekend heit eigendomsrecht noodig van de boven genoemde perceelen zijkant weg. Voorgesteld wordt: Van den ambachtsheer te koopen voor de som van f 1200.—. a. de boomen staande ter weerszijden in de Kanaalstraat (100 sluiks); b. hel plantrecht aan beide zijden van de Kanaalstraat'; c. de perceelen zijkant weg ter weers zijden van de Kanaalstraat, Kadastraal bekend sectie B no. 1137 en sectie E no. 183-326-685 en 686 ter gezamenlijke grootte van 1446 vierk. meter. Het ligt in id,e bedoeling, zoodra de boomen het eigendom zijn der gemeente, met, het rooien clier boomen een aan vang te maken en ïïel opruimingswerk met de menschen der werkverschaffing te doeii geschieden. Om deze mfensditen productief bezig te houden is reeds een aanvang gemaakt met de Itemping! van. de sloot, welke door aankoop reeds eiigen- uom der gemeente is. De kosten van aankoop denken B. en W|. te bestrijden uit een leening lot dek king der totaal kosten van verbetering en verbreeding van de Kanaalstraat, wel nee kosten thans bezwaarlijk kunnen wor den opgegeven in vernand met de over name. van de voortuintjes. Bovenstaand voorstel wordt thans ge daan, omdat de ambachtsheer zijn aan bod gestand doet tot 8 Februari a.s. ZEEUWSCH VLAANDEREN W. D. AARDENBURG. Naar we vernemen zal een kleine, doch zeer goede wijziging aangebracht worden in het tracé van den nieuw te leggen weg1 (keiweg, en geen betonweg zooals sommigen beweren) van Aardenburg naai' St. Kruis. Ter plaatse van de herberg ..Het Groene Woud" zal niet alleen de weg met pl.m. 40 c.M. verhoog]d worden, doch zal de, voor het automobielverlkeer zoo hinderlijke scherpe bocht worden weg genomen. Door de betrokken overheid zijn reeds met succes .onderhandelingen gevoerd met den eigenaar der weide ter plaatse, zoodat onteigening niet behoeft plaats te hebben. Bovengenoemde op hooging iïegint ongeveer vanaf de wo ning van den heer Wijffels. Een tegel pad van twee tegels wordt bovendien aangelegd van af. Mornhout tot aaa de driesprong naar den Heeronweg. De aan besteding van den nieuwen weg heeft 20 dezer plaats. De begrooting is pl.m. 80.000 gulden. De Nederlandsche sleepboot „Hoek van Holland" heeft 'bij het assisüeeren van een bunkerschip in de Vlissing- s c h e hgven een stuk staaldraad in de schroef gekregen en is daardoor op de steenglooiing vastgeloopen. 'Zondagavond trad ds. A. Scheele Geref. predikant te Kapellë Z.-B.) op in de Gereformeerde kerk te A r n e m u ï- den voor een zeer talrijk publiek voor de Stichting „Vrederust." Gisterenmorgen is de liond van den heer B. te Heinkensz and in gevecht geraakt met eenzeeoitter van 1.28 M, lengte! De heer B. slaagde er met moeite in het dier te) klooden. In Wolphaartsdijk beerscht de griep in vrij sterke mate. Tot heden gelukkig met geen ernstig karakter, daar nog geen sterfgevallen voorkwamen. Het torenuurwerk te Kort gene is al sedert het vorige jaar niet in orde. Vorige week en nog heden scheelde het 8 minuten met den Amsterdamschen tijd. Het reizend publiek ondervindt hiervan grooten last. Te Hoofdplaat werd van 31 Januari tot 3 Februari een drukbezoch te cl ufoten toonstelling' gehouden van Ko nijnen en Pluimvee vanwege de vereefii- ging „De goede verwachting." De eerste prijzen 'werden behaald door J. Temmerman, tweemaal; C. van Aert, tweemaal; P. Dossche, tweelmaal; A. van den Ameele, P. de Schepper, J. Motief B. Martens, G. Wijffels en A. de Gerinigel tweemaal, allen te HoofdplaatA. J. Faas, B. Lippens, L. Flaers, tweemajaï en Adr. Faas allen te Biervliet'; R Ha- melynck, tweemaal, A. de Meijer te IJzendijkeen G. Steyaert te Schoondijk'e. Voor konijnenkampioen werd uitgeroe pen A. de Meijer te IJzendijke en voor Pluimveekampioen G. Wijffels te Hoofd plaat. De 90-jarige heer J. van Roo, de eendg overgebleven oprichter van de Harmonie te Oostburg, wat gebeur de op 11 September 1863, is tot Eere- lid dier Vereeniging benoemd. De Belgische quarantainestallen voor vee aan de grens te IJ z e n d ij k e, die in zeer verwaarloosden toestand verkeeren, zullen afgebroken worden, Daar aan de grens te Sas van Gent op Belgisch gebied groote stallen daarvoor zijn en) de afstand tusschen beide plaat sen niet groot is, zullen er geen nieuwe gebouwd worden. Hel prov. kerkbestuur van Zeeland heefl aan den lieer J. W. Drost, predi kant der Nederl. Herv. gem. te W,©mel ding! e, op zijn verzoek na veertigjarige Evangeliebediening het eervol emeritaat verleend met ingang van 1 Mei. De leden der Ned. Herv. Genk te Waarde hebben Maandag gestemd of voor de volgende tien jiaren de Kerke- raadsleden enz. gdekozen zullen worden door een kiescollege of niet. Met 46 tegen 43 stemmen werd be sloten, dat er geen kiescollege 'komt De vrouwelijke lidmaten namen voor de eerste maal aan de stemming deel Bij de (gehouden stemming d r sierm- gerehtigde lidmaten der Nel Ilerv.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1