4 4 p^Kpr Rheumatiek LINIMENT T DOODT PIJN EM 8E K-ZO UT HEEREN BAAI 0 - en W. Souburg. CIGARETTES KUNST EN WETENSCHAP. LAATSTE BERICHTEN. KERKNIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS. Het natuurlijk SPORT. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. MARKTBERICHTEN. ft doen tïa de vakorganisaties werd aange nomen met 12 leg n 6 stemmen, die der ■wethouders en van de heeren Polder man, Woltering en Huson (de heer Wes- selin.» had de vergadering verlaten). Overige vootrsellen. Z .h. st. werden nog aangenomen de voorstellen om f 47.400 U ue. ile mue. voor verbetering der Kerkhoflaaa, die dan Koudekerksche weg zal heeten; tol het opzeggen van pacht van een perceel weiland bij fort de Nolle ten behoeve der werkverschaffing en tot verkoop van 205 vierk. M. grond aan de Paul Krugcrstraat aan J. Looisen voor f2187. Hierna sloot de VOORZ. de vergade ring, daar niemand iets voor de rond vraag had. moet de reden zijn waar om U een sigaret rookt. Elk cadeau of inlage wordt op de kwaliteit verhaald. Koopt een doos en oordeelt zelf (Ingez. Med.) Schilderijententoonstelling van Raimond Kimpc Kunst museum. Het gebruikelijke zinnetje op de gedrukte kaart, die .tot bezoek aan een door de locale vereeniging „Voor de Kunst" te houden tentoonstelling uit noodigt, enj behelzende dat de tweede zaal des museums gratis toegankelijk is voor hem of haar, die z'n penninkske voor de eerste zaal reeds offerde, ont breekt ditmaal. De reden daarvan blijkt deze te zijn: dat ook bedoelde tweede zaal, na ontruimd te zijn, ter beschik' king ran den exposeerenden Middel burgschert Vlaming gesteld werd. ■Daarmede heeft men een voordeel be reikt: de uitgebreide tentoonstelling is niet alleen omvangrijker dan gewoonlijk, zij is ook beter verdeeld en rustiger ge hangen. En de vraag, of Kimpe wel zoo veel Tuimte van noode had, vindt voor den aandachtigen beschouwer een ge reede beantwoording in de geëxposeerde werken, die van een zoodanige veelzij digheid va-n expressie-vermogen en tech niek-verscheidenheid zijn, dat een eenigermate volledige tentoonstelling niet iu den zin van zoo ongeveer alles, wat ia feite gemaakt werd, maar schil derkunstig of talent-omvattend volledig moeilijk in kleineren omvang denk baar ware. Ik zou b.v. niet gaarne een aantal doeken aanwijzen!, zeggende: die kunnen wel weg wèl daarentegen herinner ik me van Kimpes tentoonstel ling ia Antwerpen enkele werken, die vóóral hier, in Zeeland, ernstig gemist worden. jDat deze expositie zonder dat er iets anders tusschen kwam, volgt op die van het Gooische echtpaar Kruyder- Bouman, is een gelukkige toevalligheid, die uitermate leerzaam is voor hem, die beide tentoonstellingen bezocht. Want wat Kruyder met zijn werk w i 1 zeggen, doch niet altijd kan zeggen, dat geeft Kimpe in een soms welhaast voleindigden vorm van duidelijkheid en directheid, die niet doet bevroeden hoe er om ge worsteld is. Wat trouwens den beschou wter ook niet aangaat. Het verschil is dit Kruyder voelt modern, maar het is nog niet, of niet sterk genoeg, doorgebroken, Kimpe is 'n moderne neo-expressionist in hart en nieren, in staat om, zij het wellicht niet zonder hevige weeën, ter wereld te brengen wat zijn geest concipiëerde. Deze tentoonstelling is dus zoo be langrijk, dat We ieder, die ook maar eenhge belangstelling voor schilderkunst heeft, met klem aanraden er een middag voor te nemen. Of men zooals de geijkte frase luidt 77 »yer®fand van kunst heeft", doet hierbij niets ter zake; ik zou haast zeg gen,: heb het liever niet. Wat doet het er toe, of ge al dan niet wat kunt mee praten over tijdperken en -ismen en Weet ik wat meer. Ga, en kijk Ea bewonder Neen, dat moet ge niet en nooit op bevel of advies van anderen doen Maar; keur ook niet dadelijk en fel af, omdat het „wat anders dan gewoonlijk' Ga, kijk en onderga de werking van deze in elk geval schoone en] tot ons ge moed sprekende kleurencombinaties, em, zoo ge tenslotte zegtneen, ik moet er..**®k Tan hebben, dan is dat een be- ^"2? oordeel. Laat het daar dan bij Maar grooter is de kans, dat ge vast- éeé™Pen en geboeid wordt door het sterke, gave en zeer bizondere talent dat hier tot u spreekt. Dat ge gevoelt: Onze groen-witte tweedeklasser Middel-1 impe heeft ons wat zeggen en hij doet burg speelt haar laalslen Ihuiswedslrijd dat in grootschen stijl. tegen Breda. We gelooven niet, dat de Begin b.v. met zijn Kermis (2e zaal bezoekers weer met de overwinning zul- links midden). Dat is voor ons Middel- len gaan -strijken. Integendeel, zij zullen burge-s vertrouwd terrein. Hoe knap is morgen ongetwijfeld met den kous op dat geschilderd, hoe juist weet dit doek liun kop naar Breaa terug kunnen rei- ons de bonte fleurigheid mèt de uiter- zen, indien de Middelburgers tenminsle lijke ingetogenheid van een Middelburg- niet teleurstellen. In den strijd om de sche kermismarkt voor oogen te stellen, plaatselijke suprematie te Bergen op W:e neemt een goede kleurreproductie van deze markt eens ter hand Die zou er in gaan als koek, bij vreemd en eigen). En aanschouw dan daartegenover het doek, dat in Antwerpen waarom heb ik nooit begrepen „De ziel van Veere" heette. De sporadische kleedij dezer Zeeuwsche maakt juist de moge- ijkheid eener min of meer pornografi sche behandeling van dit onderwerp grooter dan gewoonlijk, en toch hoe wel er een kom:sch element in gelegen is hoe zuiver en, malgré tout, hoe kuisch is dit naakt behandeld. •Rechts en links hiervan hangen twee koppen, een visscher en zijn vrouw. Mijn waardeering begint hier ree s iets te tanen en deze zijn nog realistisch, vergeleken bij den olijfgroenent neger, die in den linkervoorhock van hetzelfde zaaltje hangt. De schilder moge dat is het oude liedje dit zoo „gevoeld" hebben, hij maakt met dergelijke neger- plastiek-koppen zijn medememschen het „navoelen" niet makkelijk. En van He noodwendigheid dezer expressie-wijze nen ik nog n'et overtuigd. Vergelijk dezen groenen mannenkop nu eens met het vriendelijke fel-roode gezichtje van een Souburgsch meisje, dat er vlak bij hangt. Tien tegen een, dat ge tegen dit laatste geen enkel be zwaar zult hebbent, doch enkel genieten zult van de fijnheid zonder romantische sentimentaliteit dezer gelaatstrekken en van de sterke kleuren, die Kimpe hier tegen elkaar dorst en, mopst zetten. De Middelburger vergete vooral niet in den tegenovergestelden hoek te zien „Dam ent Rouaansche kaai": daarin ligt zoo een en ander van de ziel van onze stad. Reeds de plaatsruimte verbiedt ons, zoo door te gaan. Volstaan we c'us met enkele der grootere en opvallende Wer ken nog te noemen. Het portret van Fe lix Timmermans zal misschien de dwe pers met dezen schrijver niet volkomen bevredigen, maar wie zoo een en ander meer van hem vernam, die zal de ge durfde knapheid en de psychologische juistheid van deze visie vermoedelijk wel aanvaarden. Liggen niet, op de tafel, Pallieter boven en de Scheme ringen; van den dood onder? Twee groote stukken in de voorzaal (ze hangen tegenover elkaar) zijn schikt om Kimpes verschillende moge lijkheden nog eens aan gedemonstreerd te zien: De veerman van de Styx (rechts) en de Twee Westkapellenaars (links) Het eerste een boot, varende door de beklemmend nauwe grachten, onderdoor oude boogbruggen, tusschen gevels, die met den last der eeuwen bezwaard op u dreigen te vallen het andere, strak behandeld, de krachtige oer-sterke men- scheri, met verbrande koppen starend over de wijde zee, achter hun de klare Zeeuwsche luchtenl Kimpe houdt van de zee, en allen die haar bevaren en bevolken: de visschers eni de matrozen, de zeekapitein en zijn schip, en het vermaak dat deze mannen zoeken aan den wal, bij de harmonica onder het schijnsel van een petroleum lamp, met een dansmeid in den arm, Maar hij kan een heusch portret ook wel aan, dat krachtig is en toch een portret. Als ge weten wilt, wie al deze doeken schilderde Hij hangt i n het achterzaaltje, aan uw rechterhand in den' hoek, als ge binnen komt Zoom, houden we het, al is 'bij dergelijke wedstrijden alles mogelijk, op Mevo. Tenslotte ontvangt T.S.C. bezoek van de Baronie. Ook deze Bfedasche tweedeklas ser zal van haar uitstapje naar Poster- hout niet veel plezier beleven Plet programma luidt aldus-. 2e Klaase A. MiddelburgBreda. D .0 .S.K.OMevo. T.S.C.de Baronie. 8e Klasse A. Sinotode Zeeuwen. Hulst(Walcheren. Zeelandia II—Axel. Vlissingen IITerneuzen. 3e Klasse B. AllianceN. Borgvliet. BoeimeerVlissingen. Millioenen lijders hebben ver lichting gevonden door het gebruik van Sloan's Liniment Het doodt de folterende pijnen in gewrichten en spieren. Ver lichting en rust worden den aangetasten zenuwen en weefsels toebedeeld. Probeert het. Sloan'a dringt door zonder inwrijven. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. APOTHEKEN. Zondag en de nachten dor volgende week is te Middelburg geopend de apo theek van den heer M. J. van Pien- Droek (Pottenmarkt.) PROV. STATENVERKIEZING. De uitslag voor de stemming der Chr. Hist. Unie voor candidaten der Prov. Staten van Zeeland zooals die in den Statenkring Zierikzee op 29 dezer voorloopig is vastgesteld, luidt als volgt: 1. Wi. J. van Schelven, ZierikJee; 2. Dr. J. H. van Eldik, Noordgouwe; 3. G. van Duin, Zierikzee; 4 W. Wandel, Nieu- werkerk; 5. A. J. Padmos, Renesse-, 6. B. C. de Mul, Zierikzee; 7. IJl. den Boer, Haanstede; 8. M. Krijger, Bruinisse; 9. C. J. Boogerd, Zierikzee; 10. I. de Broe- kert, Zierikzee. (Ingez. Med.) op alle plaatsen in de kamer wezen uit, dat de vrouw en de beide knapen zich op wanhopige wijze hadden verweerd, al vorens aan den moordenaar ten prooi te vallen. Een dokter trachtte de levensgeesten van den bediende op te wekken. Wel is de man half tot 'bewustzijn gekomen, doch zijn toestand was nog niet van dien aard, dat hij in verhoor kon worden genomen. Prof. Baart de la Faille verrichtte de sectie op de drie lijken. Zijn onder zoek is echter nog niet ten einde, doch er bestaat aanleiding om te vermoeden dat de moord op de vrouw door geweld pleging is voorafgegaan. Uit het voorloopig onderzoek naar de oorzaak, van dit drama blijkt vrijwel vast te staan zoo meldt de Maas'b., dat de Indische huisbediende, die ongeveer 20 jaar oud is, de drievoudige moord heeft begaan en daarna heeft getracht zich door middel van gas van het leven te berooven. Reeds enkele dagen geleden moet de bediende zich tegenover buren hebben uitgelaten, dat de heer Soeparwi boos op hem was en dat hij geen vrijen dag meer zou krijgen. De reden hiertoe is onbe kend. Uit wraak schijnt de man dus tot ziju daad te zijn gekomen. Ds. G. C. Postma (tot voor kort Ned. Herv. predikant te Biggekerke daarna een tijdlang Algemeen secretaris van het Ned. Jongeli Verbond te Am sterdam) deed Zondag jl. na des mor gens te zijn bevestigd door ds. C.tJ. van Paassen, van Zutphen, (met een prediking naar aanleiding van Lucas 9 vers 62 des namiddags zijn intrede bij de Ned. .Herv. gemeente te Oudenbosch, met 'n 'predikatie over Psalm 100 vers 2a. De oude)rling P. Janse, vain Biggekerke voer de o.a). het woord namens vele vrienden aldaar, van wie enkelen waren over gekomen. is alleen verkrijgbaar in vier kante glazen flacons. Per flacon f 1.20. (Ingez. Med.) Voetbaloverzicht. 2e Klasse A. In onze hoofdstad concentreerde zich Zondag jfl. aller aandacht op den wed strijd in den Nadorst tusschen Zeelandia en Breda. Onze gr oen-zwarten hebben het in hun voorlautsten thuiswedstrijd weer leelijk laten zitten. Hoe kan hel ook anders. Een voorhoede, waarin elke doortastendheid totaal ontbreekt. Zij kun nen zich nu wel gereed maken voor de degradatiewedstrijden, want de nederlaag tegen Breda heeft, practisch gesproken, de beslissing gebracht. Mevo zorgde voor een groote verrassing door Dongen haat eerste nederlaag toe te brengen én dat nog wel op het Dongenveld. Eindelijk zijn dan toch de leiders de eerste punten ont futseld, hetgeen van de Mevoanen als een mooie prestatie aangeteekend mag worden. De ontmoeting de Baronie—R B.C. werd afgelascht. De wedstrijden voor morgen: Voor dezen Zondag staat er, behalve dan de plaatselijke ontmoeting in Bergen op Zoom tusschen D.O.S.K.O. en Mevo, niet veel bizonders op het programma. AFSCHUWELIJK DRAMA TE BILTHOVEN, MOEDER EN HAAR TWEE KINDEREN VERMOORD. Toen de heer Soeparwi Vrijdag."; omstreeks drie uur uit Utrecht, waar hij studeert, te zijnen huize aan jrle Koppellaan terugkeerde, ontdekte hij bij het binnentreden van zijn woning een scherpe gaslucht. In de keuken trof hij zijn Indischen bediende op den grond liggend 'aan, terwijl' het gas uit de gaslei ding stroomde. Onmiddellijk sloot hij de gaskraan af en rende naar boven, waar hij zijn vrouw en beide kinderen van omstreeks drie a vier jaar oud allen dood aantrof. Zij waren bloedend gewond een ook hier hing een sterke gaslucht. De bediende vertoonde nog enkele levensteekenen. De politie werd onmiddellijk van het geval in kennis gestel ld en was evenals de Officier van Justitie weldra aanwezig. Nader wordt nog gemeld dat de heer Soeparwi zich eerst naar die zijde van het huis begaf, w&ar zich de keukendeur bevindt, hij ging binnen en.' zag dat de 24-jarige inlandsche. bediende Sotno op den grond lag uitgestrekt, naar later bleek bewusteloos. Verder zag hij, dat er zich een gasslang in de onmiddellijke nabijheid bevond. Na dit droeve binnentreden in zijn woning, waai- hij Zondag a.s. een partijtje zou geven naar aanleiding va-n zijn verle den week afgelegd doctoraal examen "in de veeartsenijkunde, begaf de heer Soe parwi zich beangst naar de bovengelegen slaapkamer. Op de trap bevonden zich vele bloedsporen, doch daar ook hiel de deur op slot was, sneldje de heer Soe parwi radeloos door de verschrikkelijke vermoedens, die hij koesterde, de trap weer af om een buurman'te roepen. De ze ging met hem het landhuis weer bin nen. Na krampachtige pogingen in het werf te hebben gesteld de, deur van de slaap kamer te openen, besloot het tweetal een smid te halen,, doch ooik die probeer de tevergeefs het slot te openen. Halverwege onder het bed lag het lijk van mevr. Soeparwi, wier meisjes naam Soemiah Raden Rorro is, op den vloer uitgestrekt. Men zag onmiddellijk dat zij op gruwelijke wijze met messte ken vermoord was. Vlak 'bij haar lagen de lijkjes van de twee zoontjes Soebagio en Soehroto, die onderscheidelijk 4 3 jaar oud waren. i De bloedvlekken op hel behang en GRENSWIJZIGING MIDDELBURG EN KOUDEKERKE. Mijnheer de Redacteur! Aangezien ik wegens ongesteldheid de vergadering niet kon bijwonen, die de afd. S.D.A.P. heeft gehouden, vergunne u mij langs dezen weg aan den inleider de navolgende vragen te stellen: 1. Hoe weet inleider, dat in tegenstel ling met 1924, het initiatief tot grens wijziging niet is uitgegaan van, en het ontwerp in concept niet is opgemaakt door het gemeentebestuur van Middel burg? Dit is van belang, omdat inleider tracht te suggereeren, dat wegens het eigen initiatief van G. S. tegenstand an ders dan in Den Haag nutteloos zou zijn. 2. Weet inleider niet, dat krachtens overeenkomst met de P.Z.E.M., Middel burg verplicht is electriciteit tot den zelfden prijs op 't Zand te leveren als in Middelburg, en dat men daar dus geen dank voor verschuldigd is? Gezwegen nog van het feit, dat ieder commercieel bedrijf, dankbaar zal zijn zooveel mogelijk te leveren van een koopwaar, waaraan veel verdiend wordt, 3. Kan inleider ook iets mededeelen over de gevolgen van de grenswijziging in den vorm van belasting, zoowel van de Oud-Middelburger als voor diegenen, welke op het bij Middelburg te voegen gebied wonen, tengevolge van den ach terstand in werken en welke zoo kost baar zouden zijn? Met dank voor de plaatsing, ALBT. JERONIMUS. Bondfield en Greenwood een schema voor een oplossing der moeilijkheden uit gewerkt. Na twee uur beraadslagen ver klaarden de wevers het echter onmoge lijk in die richting de oplossing te zoe ken; de vergadering werd geschorst en de onderhandelingen werden afgebroken. Alweer dus een échec! BELGDE» Te Wandre bij Luik is de Maas bui ten de oevers getreden en is een groot deel der gemeente ondergeloopen. Het tramverkeer tusschen Wandre en Her stal is sedert gisteren stopgezet. Ook de Sambre blijft nog steeds stijgen. Te Far- ciennes en Aiseau staan verscheidene straten blank en moesten de inwoners naar de boven-étage vluchten. Te Qua- regnon heeft de rivier de Haine het sta tions-emplacement overstroomd. In 't Italiaansche consulaat te Ant werpen kwam het gisteren tot een vecht partij tusschen een Italiaan, wiens iden titeitspapieren niet in orde bleken, en een ambtenaar van het consulaat. De Italiaan eischte een paspoort en dreigde den ambtenaar de hersenpan in te slaan, indien hij geen voldoening verkreeg. Na een verwoed gevecht werd de gevaar- ijke kerel overmand en aan de politie overgeleverd. De man, die in het bezit aleek van een geladen revolver, een dolk en communistische vlugschriften, is in het ruis van bewaring opgesloten. ENGELAND. Bij de gister plaats gehad hebbende mijnontploffing te Whitehaven (Cumber land) zijn in het geheel acht en twintig arbeiders gedood. MEXICO. In het Zuiden van Mexico zijn op nieuw aardschokken gevoeld, die een groote paniek verwekten. De Fransche regeeringsverklaring. Wij meldden gister reeds het voor naamste aangaande de buitenlandsche politiek uit de regeeringsverklaring van Laval. Ook deze regeering is vredelie vend, als alle andere regeeringen, die de verdragen eerbiedigen. Zij zal het werk van de toenadering der volken voortzet ten. Zonder de zorgen van de veiligheic van het land uit het oog te verliezen, streven naar een algemeene krachtsin spanning, strekkende tot het coördinee- ren van alle Europeesche krachten. Zij zal er naar streven, inzake de bewape ning tot overeenstemming te komen met anderen. Enzoovoort. Wat men overal van ieder land, van elke regeering hoort. Wat de binnenlandsche politiek betreft, had Laval ook allerlei beloften: steun aan de nationale welvaart, een recht vaardige belooning aan de landbouwers voor hun arbeid, den afzet der groote producten van den grond stabiliseeren afzetmogelijkheden scheppen door de samenwerking van den staat en het par ticulier initiatief te steunen, waakzaam heid ter voorkoming van finantieele schandalen, als de laatste jaren zijn voor gekomen. Een programma als steeds schoon van beloften, dat Laval in ieder geval een meerderheid bezorgde voor een motie van vertrouwen. Tot een volgende nederlaag! De uitsluiting in Lancashire. Mac Donald had met de ministers Miss ECHTE FRIESCHE aimummiuiaauHiiam ZO-50 d. per ons kt (Ingez. Med.) M i d d e 1 b u r g, 30 Jan. Op de veiling ver den de volgende prijzen besteed! Zeeuwsche blauwe 6,5, idem poters 3, id. bonte 2,5—3, bruine boonen 16, spruiten 11—25, losse id. 5—8, witlof 15 26, id. uitschot 89, Nantuspeen 2— wijnpeen 1 2, koolrapen 1—3, witte rapen 1—3, spinazie 24—25, karoten 1— 4. roode kool 24, sjalotten 9, veldsla 25->-50, winter postelein IS—21, schor- seneeren 2025, alles per K.G.bloem kool 2,5—9, boerekool 1—6,5, savoije- kool 1—6,5, roode kool Va—7, alles per stuk; prei 2—9,5, selderie 3,5—8,5 knol- tselderie 4, alles per bos; andijvie 3— 3,5, per struik; kropsla 3,5 per krop, peterselie 31, selderie 49—52, veldsla 52—56, boerekool 21, spruitkoppen 13, alles per last; tulpen: Prins van Oosten rijk 14—IS per 10 stuks. V lis sing en, 30 Jan. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed:' Kleiperen 24, pondsperen 23—25, zoete Bellefleur 20—21, roode kool 1,5—i3, bruine boonen 614, witte boonen 22, uien 1^—1,5 rapen 1,5, koolrapen 22,5, spruiten 14-26, karoten 22,5, wijnpeen. 1,5, kleine peen 2—2,5, witlof 14-25, alles per K.G.; boerekool 1,5—4, roode kool 1—2,5, savoijekool 4—(7, alles per stuk; selderie 46,5, prei 5—6,5, rapen 3, alles per bos; spruitkoppen 14, veld sla 24—54, andijvie 50—1.14, peterselie 34, alles per 'kist of mandje. Goes, 30 Jan. Veilingsvereeniging Z.-B. Pondsperen f 19, spruiten 20, wijnpeeU 0.700.80, poteraardappelen 1.70, sja lotten 7. witlof 13, uien 0.90, ales per 100 K.G.roode kool 0.90, bloemkool 8, beiden per 100 stuk?; prei 36, selde rij 3.80—4, rabarber 2, alles per 100 bos; bloemen 0.16 per bos. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden ook aangenomen door den Agent M. DE WITTE, Marnixple n, West-Souburg. t

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 3