^Provinciate Zteum^the A ••|LEV|RJRA&H No, 2 6. Twee bladen. ZATERDAG 31 JANUARI 19 3 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. EEN PACIFISTISCHE ENTENTE, Vredelievende landen, vereenigt u [DR AiSffl A-van V4LK,01BURQ'S BINNENLAND. IN ONZE STATEN-GENERAAL. ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2,30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 eent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummer s Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regek opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra, Bewijsnummers 5 cent- •Het bestuur van de aid. Middelburg der Vereeniging voor Volkenbond en| Vrede ontving van een zijner leden een beschouwing over het vraagstuk van Oorlog eni Vrede, welke, naar zijn mée- niag, de grootste aandacht verdient. Aangezien ook ons blad, op zijne wijze, gaarne naar vermogen wil mede werken ter bevordering van de idealen, welke „Volkenbond en Vrede" zich stelt, voldoen wij met genoegen aan den geuiten wensch, den hoofdzakelijken in houd dier beschouwing zij het dan in verkorten vorm in den wijderen kring onzer lezers bekend te maken, „Onder alle maatschappelijke proble men zoo vangt deze beschouwing aan is er geen zóó geweldig en zóó allesbeheerschend als het vredespro- bleem. De snelle ontwikkeling der moderne oorlogstechniek, heeft tengevolge gehad, dat de oplossing van dit probleem voor de meuschelijke samenleving een levens- quaestie is geworden. Wordt de oorlog niet uitgeroeid, dan gaat de beschaving haar ondergang tegemoet. Wat men tot dusver voor het behoud van den vrede heeft gedaan, is nog zeer weinig in vergelijking met hetgeen nog gedaan moet worden. De stand der bewapeningen bewijst dit. Men zal moeten zoeken naar nieuwe wegen." Na er op gewezen te hebben, dat Europa al aardig op weg naar een nieu wen oorlog is, en aangetoond te hebben, hoe de Hitlerianen! in Duitschland niet zouden aarzelen, het Volkenbondspact, Locarno en Kellog als vodjes papier te gaan beschouwen, vervolgt de schrijver: „Nieuwe vooruitzichten, zullen zich echter openen, indien Frankrijk over de herziening der vredesverdragen wil gaan onderhandelen en bereid is ook hier te handelen volgens het beginsel „Vrede door Recht". En misschien zal het daartoe bereid zijn er is nu reeds een minderheid, die véór herziening is indien het dan ook kan rekenen op die veiligheid en daadwerkelijken steun, op welke een waarlijk vredelievend volk aanspraak kan maken. „En hier is het, dat men een belang rijke stap vooruit kan doen. En moet doen. Want het wordt tijd, dat men het zeer geschokte geloof in den vrede gaat herstellen door: ,-,een groot en zorgvuldig opgezet vredsniobi- lisatieplan, dat dadelijk in werking ge steld kan worden, wanneer een oogenf- blik van groote spanning intreedt" wij ontleenen deze woorden aan de N.R.C. van 11 Oct. '30 en dat dit voegen wij er aan toe door een ethisch beginsel, waarvan het uitgaat, spreekt tot het gev/eten van den menjsch." Hoe kan dit bereikt worden? „Door het Kellogg-Pakt om te zetten) in, of te steunen door, een Pacifis tische Entente, d.w.z. door het vormen van een statenbond, die homo geen is ten opzichte van het beginsel, dat men daadwerkelijken steun moet verleenen aan staten, die toonen vrede lievend te zijn." „Er moet daarom zulk een wereldor ganisatie komen, die door het toezeggen! en verleenen) van daadwerkelijken- en! van financieelen bijstand, tracht te voor komen, dat vredelievende staten door de* oorlog worden bedreigd. En deze daadwerkelijke, niet militaire steun kunnen alle staten der wereld, hoe ver zij ook geographisch van elkaar ver wijderd mogen zijn, zoo noodig onmid dellijk verleenen," De vraag is echter: zijn er betrouw bare criteria te vinden' om de al dan niet vredelievendheid van een staat objectief vast te stellen? Naar de meening van den schrijver dezer beschouwing, bestaan zulke cri teria inderdaad: er zijn er z.x, twee: „le. Een vredelievende regeering moet bereid zijn bij dreigend oorlogsge vaar een internationale samenwerking te aanvaarden, die noodig is om te kun nen constateeren, wie aanvalt en wie wordt aangevallen. Een regeering, die bij dreigend oorlogsgevaar deze inter nationale samenwerking afwijst, mag niet vredelievend genoemd worden. 2e. Een vredelievende regeering tracht door een beroep op het Recht door een voorstel dus het geschil aan rechtspraak of arbitrage te onderwer pen i den oorlog te voorkomen. Dit beroep op het Recht en de bereid willigheid om bij dreigend oorlogsgevaar internationale samenwerking te aan vaarden zijn de twee objectieve, voor de geheele wereld zichtbare, criteria, die het vooruitzicht openen) op een onmid dellijk en eenstemmig partijkiezen tegen den "staat-misdadiger en die men noodig heeft om Ware en voorgewende vrede lievendheid van elkaar te onderscheiden en aldus aan het begrip „vredelievend heid" een zeer ongewemschte vaagheid te ontnemenl." Nadat de vredelievendheid vastgesteld is, kan een Pacifistische Entente aan den Waarlijk vredelievenden staat haar machtigen moreelen en financieelen steun verleenen. Hoe echter, indien een oorlog dreigt uit te breken tusschen niet-vredelieven- de staten? „Dan zal een P. E. al haar invloed moeten aanwenden om dien oorlog te voorkomen. En ten slotte zal zij, zoo noodig, moe ten dreigen met het collectief afbreken der diplomatieke betrekkingen en voor al ook met het van uit de lucht ver spreiden van een collectief manifest, gericht tot de bevolkingen zelf. In een dergelijk manifest kan veel gezegd worden), dat geschikt is een door oorlogsneurose aangetaste bevolking tot bezinning te brengen." De mogelijkheid blijft nog steeds be staan, dat een principieel niet-vrede lievende gezinde staat b.v. Sovjet- Rusland zonder eenigen omslag een oorlog met een' ander land begint. „Het collectief afbreken der diplo matieke betrekkingen en de aan de aan gevallen staat te verleenen financieele steun zullen dan allicht niet het ge- wenschte succes hebben. Daarom moe ten er in aansluiting aan de groote Pa cifistische Entente i-egionale militair- pacifistische allianties gesloten worden; deze vormen de sluitsteenien- van het gebouw. Hun werking zal in hoofdzaak preventief wezen." Wij meenen de bedoelingen van den schrijver, dezer nieuwe beschouwingen over oorlog en vrede voorzoover zulks in dit kort bestek mogelijk was, in groote trekken te hebben geschetst met het vorenstaande. Verlichten zal, wie licht in zich draagt, niet die er van spreekt. Bescha ven zal, die beschaving heeft, niet die het woord noemt. Liefde brengen zal alleen, wie zelf liefde is. Marie Jungius. van hel tekort van het spoorwegpen- |sjoerifonds kwam de heer Moltma- ker (s.-d.) er met kracht tegen op, dat geen enkele personeelsorganisatie is ge hoord. Hij waarschuwde zelfs dat 't per soneel zich niet alles zal laten welge vallen. De heer S lingenb erg (v.-d.) ach- te het beginsel juist, dat ieder bedrijf zijn eigen pensioenlasten moet betalen. De heer Oude geest (s.-d.) vestigde bovendien de aandacht dat door het wetsontwerp de staat allerlei concurren tie tegen de spoorwegen toelaat; de lieer Koster (lib.) was bang voor een tekort op dc afschrijvingsregeling:, wat het be drijf niet zal kunnen dragen. De minister van Waterstaat de heer R e ij m e r meende dat juist door het niet hooren van het personeel het bewijs is geleverd, dat die belangen geen gevaar loopen. Evenmin is er reden voor be zorgdheid voor te zware belasting van het bedrijf of tariefsverhooging. De minister van Financiën de heer De Geer ontkende, bovendien de mo reele aansprakelijkheid v)am den staat, juist «omdat er in 1920, zij het niet for meel igenaast is. Toen werd het wetsontwerp aangeno men met 15 tegen 11 stemmen en de «vergadering verdaagd tot 17 Febr. LEEUWARDEN- (Ingez, Med.) (Ingez. Mied.) EERSTE KAMER. Herziening Gemeentewet Bij de voortgezette behandeling van de herziening van de Gemeentewet schetste minister Ruys de Beerenbrouck de Voorgeschiedenis van het ontwerp'. Aan vervulling van den wensch van den heer de Vlugt zou Grondwetsherziening moeten voorafgaan, daar de Grondwet ook het bestuur in handen van den raad legt. Voor burgemeester acht ook de mi nister de vrouw minder geschikt dan de man. De Tweede Kamer beeft de benoembaarheid van de vrouw echter in hei'ontwerp gebracht en de Minister hoewel dit een fout achtend, vond daar in geen voldoende aanleiding tot intrek- kinjg van het ontwerp. De samenwer king van gemeenten zal zooveel mogelijk aan intercommunale regeling worden overgelaten. Met aandrang verzocht de minister de aanvaarding van het ontwerp. De heer Rink (lib.) zeide dat zijn fractie de voordeelen van het ontwerp .voldoende acht om voor te stemmen. Het ontwerp wordt met 25 tegen 11 stemmen aangenomen. Tegen' de a.r. en c. h. Bij het ontwerp inzake de voorziening AFSCHAFFING DER POENALE SANCTIE. Verschenen is de ,M. v. A. op bet Volks- raadsverslagl inzake herziening der koelie ordonnanties (geleidelijke afschaffing poe nale sanctie). De Regeering bestrijdt uit voerig alle principieele suggesties, welt ke hetzij versnelling, hetzij verlangzaming van de door haar voorgestelde inkrimping der poenale sanctie beoogen. Zij is slechts bereid ook de .gewesten Palembang ei Benkoelen (behalve Bedjang), Sumatra's Westkust en de afdeeling Indragiri in dc geleidelijke -.afschaffing te 'betrekken. DE HOOGE RAAD. De Hooge Raad der Nederlanden heeft de volgende lijst van aanbeveling ingezon den aan dc Tweede Kamer, teneinde daarop te kunnen achtslaan bij het ma ken der nominatie van de vacature van een Raadsheerplaats ontstaan door de be noeming van nu wijlen den raadsheer nir. H. M. A. Savelbei-g! tot vice-president van dien Raad: le dr. L. A Nypels, advocaat en pro cureur te 's-Gravenhage2e. dr. J. A F. van Asperen, raadsheer in het Ge rechtshof te 's-Gravenhage3e. dr. G. A. Servatius, vice-president van de arf- rondissementsrechthaiik te Amsterdam' Mr. dr. J. E. van der Meuïen, Irechter m de arrondissementsrechtbank te Utrecht 5e. dr. Charles van Oppen, advocaat en procureur te Maastricht; 6e. dr. P. van Reg'teren Altena, raadsheer in het Ge rechtshof te -Amsterdam. STANDAARDISATIE VAN CONSUMPTIEMELK. Het Kon. Ned. Landbouw Comité en de Alg. Ned. Zuivelbond hadden ongeveer twee jaar geleden half April 1929 tot den directeur-generaal van de volks gezondheid, inr. L. Lietaert Peerbölte, "t verzoek gericht, een oommissie samen te stellen, die de qnaestie der standaard isatie van consumptiemelk aan een grom dig onderzoek zou onderwerpen Deze commissie had zich na de sam'en stelling gesplitst in vier sub-commissies Het rapport dezer sub-ooimmissies en de colmmissie is thans verschenen Het H'bid. trekt uit het rapport de conclusie dat 'bij de commissie bezwaar bestaat tegen de praclische toepassing der standaardisatie. Wat de wenschelijk- heid betreft, wezen de enkele voor dui ders op de onbillijkheid, da,t voor vet te melk evenveel wordt betaald aan de 'boeren, als voor -minder vette, benevens op de bevordering tot concentratie van t grootbedrijf als gevolg van standaard isatie. Maar daartegenover voerden de tegen standers aan, dat zoowel de maatschap pij in haar geheel, als de belanghebbeinf- den, in de eerste plaats zijn gebaat bij een hygiënische behandeling, en dat juist deze zal worden geschaad door standaardisatie, terwijl de productiekos ten er door zullen stijgen, naar ver wacht wordt. De mogelijkheid der doorvoering werd .algemeen pessimistisch beoordeeld. Voor al de boeren die niet aangesloten zijn 'bij een Coöp. fabriek, zullen de bezwaren ondervinden, evenals de distribuanten in het kleinbedrijf. Tenslotte droegen ook de bezwaren, verbonden aan de controle bij tot het aifwijzende standpunt. DE WERKLOOSHEID, Naar V.D. verneemt is tegen a.s. Maandag namens de drie groote vak- centtralen het N.V.V., R.K.W.V. en C.N.V. in verband met de werkloosheid een audiëntie bij den minister aange vraagd. GRIEP IN HET GARNIZOEN TE AMERSFOORT. Naar het Hbld. verneemt worden de dienstplichtigen der infanterie, die op geroepen zijn tegen Maandag a.s. en be stemd zijn voor het garnizoen te Amers foort, wegens het heerschen van grief in dit garnizoen voorlooplg gelegerd te Ede De AV.R.O. Woensdag 11 Februari a.s, zal olij- kens achterstaande advertentie het A.V.R.O.-Octet, onder leiding van Louis Schmidt een concert geven in het Schut tershof alhier. Mr. J. Adriaanse zal een toespraak houden. De Houtrustfilm zal worden vertoond. Prov, Almanak voor Zeeland 1931- Wij ontvingen de Provinciale Almanak voor 1931, zevende jaargiang. Doel, omvang, beteekenis van Üen al manak zijn thans, naar wij mogen aanne men voldoende bekend. De bewerker en de uitgeefster, getrouw aan liet streven dat Van den aanvang voorzat, om het werkje tot een zoo vol ledig mogelijke vraagbaak te maken, hebben ook ditmaal weder de stof be langrijk uitgebreid. Zoo- worden thans boven hetgeen de vorige jaargangen ga ven aangetroffen: de namen vto de Gou verneurs (Commissarissen der Konin gin) van 1826 af, van de griffiers van 1850 af, en van de Hoofdingenieurs van den Provincialen waterstaat van 1881 af; de geldleeningen van alle gemeenten de telefoon- en postrekeningnummers overal, waar die konden worden ver kregen; de geheele tekst van de wèt op- de calamiteuze polders (St.bl. 119 van 1870); de provinciale legesverordening, enz., en dan nog een zeer uitgebreide lijst van allerlei vakbladen op het ge bied van de administratie en Van het verkeer In navolging der latere jaargangen, is ook deze almanak geïllustreerd met de ïbeeltenis van den Commissaris der Ko ningin in dit gewest, met een bijschrift van dezelfde bevoegde hand, die lot nu toe dat deel van den almanak Verzorgde. MIDDELBURG. De gisterenavond gehouden verga dering! der R.K. Kies vere eniging' stelde candidaat voor de Provinciale Staten de heeren L. J. Mes, W Edelman, Vlissihr gen en J. Lambermont te Middelburg. De proef stemming! hierover zal plaats heb ben op 'Zondag 1 Maart. l'Voor den gemeenteraad stelde de ver gadering de heeren L. J. Mes, J. Lamber- mont en G. M. Mes. Proef stemming 15 Maart. De Mondharmonica- en Toonceel1- vereeniging „E.M M." alhier geeft blij kens een advertentie in het nummer van g[isteren, a.s. Woensdag haar tweede uitvoering van de revue „Is 't een. juiJt stapje." Bij de eerste uitvoering konden wij woorden van lof doen hooren zoioiwel van deze revue als van het muzikale ge- Laat loopen, laat Itanden krijgen wijzen op Engelsche Ziekte. Engelsche ziekte is niet alleen de oorzaak van verkromming en verdikking der ledematen, ze belemmert kinderen ook in hun groei. Laat loopen, laat tanden brijgen, bleekheid en lusteloosheid zjjn alle verschijnselen, die het gevolg kunnen zjjn van Engelsche ziekte (Je oorzaak der Engelsche ziekte is een gemis aan Vitamine D, waardoor de be langrijke bouwstoffen, als kalk en phos phor niet voldoende kunnen worden opgenomen. Dit tekort aan Vitamine kan door het gebruik van „Dohyfral"-tabletten worden opgeheven. Deze „Dohyfral"-tabletten bevatten elk 0 04 m6 zuiver Vitamine D. Als voor behoedmiddel wordt 0.02 m.G. voorge schreven, dus is hiervoor een hall tabletje per dag voldoende. Kinderen nemen se even gemabfeeljjk als gewone chocolade. Philips-Van Houten's „Dohyfral"-tablet- ten werden op hun geneeskrachtige werking tegen f ngelsche ziekte onder zocht in de Kinderklinieken van het Academisch Ziekenhuis te Leiden en te Utrecht, zoowel als in de Kinderafdeeling van het Ziekenhuis te Heerlen, en door de daar werkzame Professoren en Dok toren als een zeer werkzaam middel tegen Engelsche ziekte bevonden. Prijs f 2.75 per buisje. Verkrijgbaar bij Apo thekers en Drogisten. (Ingez, Med,) deelte van het programma en, daarom wekken wij hen, die de eerste keer niet gingen, gaarne tot een bezoek aan het Schutlersbjof op, ook van hen, die de eerste keer er heen gingen, zullen, ér verschillenden zijn, die nog weer eens een kijkje g an nemén. Muziek' en voor dracht, kleeding en tooneel schikking zijn het waard De lieer W. Kosten, directeur van de Hoogerc Burgerschool A (Hoogere Handelsschool), de Middelbare Handels- dagschool en de Middelbare Handels avondschool en leeraar aan de R.H.B..S. alhier, heeft tegen 1 September a.s. eer vol ontslag uit die betrekkingen gevraagd. De heer Kosten is dan ruim 46 jlaar bij het pnderwijs werkzaam, waarvan juist 30 jlaar te Middelburg. Behalve op het ge bied van het onderwijs, en wel speciaal liet handelsonderwijs, deed de heer Kos ten ook) veel voor het acoountantswezen in Zeeland en stichtte o.a. het Accoun tants Bureau W. Kosten. De heer Kosten bekleedde ook ver schillende betrekkingen bij de Ned. Herv. Kerk, en is thans president-kerkvoogd. Ook deze betrekkingen zal hij n eerie g- WALCHEREN. N. EN ST. JOOSLAD. N Woensdag hield dc A. R. Kies vereeniging hare jaar vergadering. Op de lijst voor lid van da Prov. Staten werd als no. 1 geplaatst de heer .T. Bostelaar en no. 2 de heer J. W. van 'l Hof. Een groslijst fvverd op gemaakt voor de in dit jlaar te houden gemeenteraadsverkiezing. Als 'bestuursle den, in de vacatures van S. Wisse; en L.. Th. Vogelaar, werden gekozen de hoe ren E. Verlare en A. Wisse. De heer Vogelaar nam als lid en voorzitter af scheid van de vereeniging wegens ver trek naar elders. Door enkele leden wer den hem waardeerende woorden toege sproken voor zijn gedane werk in deze gemeente en hem alles goeds toege- wenscht in zijn nieuwe woonplaats. De heer Vogelaar sprak zijn dank daar voor uit en uitte de béste wensehem voor dc vereeniging en haar leden. ZOUTELANDE. Donderdagavond hield de Coöp. Boerenleenbank alhier haar igje- wone alg'emeene vergadering. Uit het jaarverslag bleek dat 1930 voor de Bank is (geweest een jlaar van groei en bloei. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1930, 137. De rentevoet in 1309 was als volgt: spaarrente voor leden 3,6 pCt, niet leden 3 acht-em-veerligl honderdste, pCt., jlaar-depositorente tot 1 Afpiril 4 pjüfc., daarna 3s/4 pCt., creditrente in rékening- courant 31/2 pCt. en debelrenle 5 pCt., voorschotrenten 4 neigen-tiende pGt. De balans per 31 Dec. geeft o.a. de bezittingen a,an: Voorschotten f 48.554, Io,opende rekeningen f ,705, loopemie re kening Centrale Bank f 16.685, jaardepo sito's Centrale Bank f 59.000, Effecflen

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1