TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 29 JANUARI 1931. No. 24. BRIEVEN UIT NED. OOST-INDIE. Mrewoaris» l! ALICE CAMPbEh JECOVI T O L ZEELAND. WEERBERICHT etc, KUNST EN WETENSCHAP. (Van onzen Indischen medewerker.) De jacht op groot wild. De bestemming ovei het leven in bosch en water. De jacht: wanneer vrij en, wanneer beperking. De moeilijke en „nobele" jacht. In dc jongste jaren is de bescherming van hetgeen in bosch en water vrije lijk leeft zeer toegenomen. Die overheid heeft herhaaldelijk roeping' gevoeld op te komen togen een marnier van jagen en vangen, die strijdig is te achten met het voortleven van planten en dieren, opdat een verarming van dc eilanden ten aan zien van flora en fauna niet al te ver gaat. ^Tan lieverlede heefl liet gouvernement zijn beschermende hand moeten uitstrek ken over het leven in bosch en water, zij het ook. dat die hand slechts bepa lingen schreef en afkondigde en de hand having van die bepalingen overliet aan de welwillendheid van het publiek, dat intusschen van die bepalingen zelfs geen kennis had genomen. Wie in Indië „de bepalingen'" wil kennen, zou er dagwerk aan hebben .Hoe moderner Indië wordt, des te meer slijt de heerlijke onverschil ligheid weg, waarin men vroeger ten opzichte van de mees'te regelingen en ■voorschriften kon leven. Behoeft- het nog gezegd, dat naarmate op Java, Sumatra en andere eilanden de vestiging van ondernemingen en ver schillende nederzettingen toeteam, de wil de dieren de wijk namen naar ontoe- (gankelijke bergterreinen Olifanten op Sumatra laten zich in bewoond gebied zelden zien, de tijgers op Java krioelen niet meer zóó in bewoonde streken. De jacht er op staal vrij. Anders is hel met die op bantengs, de prachtige wilde run deren, die m afgelegen oorden op Java en Borneo v oorkomen. De stieren dragen een machtig gewei en zijn even schuw als gevaarlijk voor den jager. De inlan der zal probeeren het beelst met een strik te vangen; de Westerling gaat er op uit, igedreven door jaehtsport. Veel ban- lengjjagers zijn er niet en de jacht is ook door bepalingen beperkt. Hetzelfde geldt omtrent den rhinoceros, die in Zuid-Java 'voorkomt. Noodzakelijk wordt een be perking', zoodra er stelselmatig jacht wordt gemaakt op bepaalde diersoorten met een handelsbedoeliug, maar de spor tieve jager zal niet licht een gebied be- rooven van eenig wild. Onbeperkt is de jaclit op tijgers en krokodillen en van die dieren vallen er dagelijks in handen van den mensche- lijken vijand, terwijl er toch nie,ts is te bespeuren van een vermindering van het bestand. Zij zijn in sommige streken een groote last voor de menschen, juist daar waar zij in hun element niejt genoeg dier lijke prooien vinden. De krokodil geldt gelijk! de tij gier als ondier dat den mensch belaagt en nie mand denkt er over, dat de jacht op zulke beesten wel mag worden beperkt. Maar' die jacht is niet geschikt voor ieder die wel een geweer hanteert; de jager dient toch te beschikken over ze kerheid van schot en hij moet weten hoe het wild té zoeken. En zulke jagers zijn er niet heel veel in Indië. Als men van zoo een hoort, hoe hij het wild zoekt, krijgt men den indruk van de echte kunst en bij zulke jagers is de hartstocht aanwezig, mooi en beheerscht. Zij zijn de edelen, die het brute doodeii verach ten en zich zelf blootgeven aan het dier, opdat het ook de gelegenheid heeft zijn wapen te gebruiken. Daarom vallen zij ook ééns als slachtoffer van hun kunst De nobele jacht zal geen groot wild in Indië uitroeien. Dat kan alleen hel sge- T\D O - WOR 76 De Frauschman trok zijn roodachtige wenkbrauwen naar boven. „Air, ah", merkte hij op. „Mag ik u vragen of u iets van die antipathie hebt geweten voor haar terugkomst?" „Ik wel" zeide dr. Sartorius. „Ik heb hel aan lady Clifford medegedeeld en ik begon te denken dat zij leed aan vreemde geestesverbijstering." „Ik begrijp het. En bent u tot een resultaat gekomen over haar tegenwoor- digen toestand, dokter?" „Ik heb mij daar' geen oordeel over kunnen vormen". „O ja, ik begrijp uw moeilijkheid vol komen. Heel onaangenaam, heel onaan genaam. Met uw verlof zal ik dan nu maar eens zien wat ik doen kan." Bij de uitwisseling van al die beleefd heden had Roger moeite zijn ongeduld te bedwingen. Terwijl de doktoren vrien delijke praatjes hielden, kon Esther be zwijken. Gespannen zag hij toe hoe de dokter instrumenten en fleschjes te voor schijn haalde, van bril verwisselde en =eindelijk er toe overging de patiënt te voig zijn van een stelselmatige vangst om handelsvoordeel. En dan nog niet vol strekt, want wat mogelijk zou zijn bij dieren, die alleen in enkele streken voor komen en in germgen getale gelijk de schuwe tapir op Sumatra, is daarentegen niet mogelijk bij dieren met snelle voortleeling en levend in zeer groote uitgestrektheden. Zoo heeft de ruwe jacht den Paradijsvogel op verre na niet uitgeroeid en reeds is hij weer versche nen in die gedeelten van Nieuw Guinea waaruit hij de wijk had genomen. De re geering kan de jacht op groot wild in Indië wel vrij laten, maar er kunnen redenen zijn om stelselmatig vangst met handelsvoordeel als oogmerk onder eenig toezicht te stellen, opdat de perken niet worde te buiten gegaan en het gebied niet in zijn fauna verarmt. DENGAN HORMAT. (Ingez. Med.) Het kanaal GentTerneuzen. Aan hel blad Navigation du Rhiu wordt uit Gent geschreven, dat naai de meening van de Kamer van Koop handel aldaar het belang van Neder land bij de ontwikkeling van liet ka naal naar Terneuzen eiken dag aan be- teekenis wint. Daarom zou Nederland *11 de kosten van de voorgenomen wer ken ruimer moeten bijdragen. Neder land zou uit hel oogpunt van de spoor- tarieven de getijk.slelliqg van Terneuzen met de Belgische havens gelijk vóór den Sooiiog willen vragen. Te Terneuzen worden echter noch haven- noah' kade rechten geheven. De havenwerken van de Nederlandsche stad zouden dientengie- volg'e boven Gent bevoorrecht worden. (Dienaangaande zouden waarborgen ge vraagd moeten worden. Verder zou Wa terstaat voor de nieuwe sluis, door het (Belgische voorstel op een breedte van 26 M. gesteld, een van 33 M. verlangen. De voorhaven van Terneuzen zou wor den verruimd waart tegenwoordig moe ten vele schepen ter reede wachten,, alvorens te kunnen schutten!. De Kamer van Koophandel te Gent wil de zaak no.g eens doornemen en de Belgische regeering er in kennen. MIDDELBURG, Uitvoering van Wilheimina. De Schultershofzaal was goed bezet gisterenavond toen de leden en adspiran- len der Gymnastiekvereeniging „AVilhel- mina" het tooneel op marcheerden en zich daar opstelden. De voorzitter, de heer Krijger, riep de aanwezigen het welkom toe, en dit spe ciaal aan het bestuur en de leden va;n, bij stand van de C. J. M. V., aan bestuur en t. c. van het K. N. G. VI en van den, den Zeeuwschen athletiekbond. Spr. wees er op, dat een der onderdeden van het doel der C. J. M Vip s het lichamelijk welzijn te bevorderen en daarvan zal men thans de resultaten kunnen zien. De Vereeniging is den laalsten lijd weder onderzoeken, de hartslag beluisterde, de pols voelde en de oogen openhield. Toen vroeg hij met een ernstig gezicht: „Hoe lang is ze in dezeii toestand?" „Zoowat twintig minuten." De Fransclnnan trok zijn lippen samen en zette hoofdschuddend zijn onderzoek voort. Rogers onrust groeide. Denken de het gemakkelijker te maken wees hij op de gaatjes van den mantel. „Wat denkt u hiervan, dokter?" De borstelige wenkbrauwen gingen omhoog. „O zoo", riep hun bezitter en handig de beide mouwen af latende glijden be zag hij de roode plekken op de huid, waarop zich een ontstoken*- gezwollen plek vertoonde. „Zoo, zoo, nu wordt 't duidelijk. Dokier", zeide hij tegen Sar torius, „had u eenig vermoeden dat de jonge dame verslaafd was aan verclro vende middelen?" Roger wierp oen onderzoekenden blik naai' den man bij het vuur, het bteeke gezicht bleef onbewogen. „Ik heken, dat ik, dit niet vermoedde toen ze hier was, ofschoon haar gedrag dat vermoeden wettigde, maar deze plekken hebben mij ingelicht." Niettegenstaande zijn voornemen om kalm te blijven, viel Roger uit: „Wilt u te kennen geven, dat zij zich zelve die in spuitingen gaf door beide mouwen heen?" Sartorius draaide zich zwijgend om. Dr. Bousquet haalde de schouders op en veegde zorgvuldig' zijn brilleglazen vooruit gegaan doordat de heer A. de Jonge, als directeur terug kwam en de heer P. J. Sturm, die ook weder in zijn oude vereeniging terugkeerde, eeu paar maanden geleden een damesafdeeling stichtte. Aan beiden bracht spr. dank voor liet vele, dat zij voor de vereeniging doen. Een der hecren leden kwam met enkele waardeerende woorden den heer De Jonge een rookgarniluur aanbieden, terwijl een der dames namens allen den heer Sturm een bloemenhulde bracht. Na de opening werd onmiddellijk aan gevangen met het uitvoerige program ma. De hecren openden de rij met goede slaafoefeningeu, en hebben later bij de vlugge vrije oefeningen, maar niet minder bij de krachtuitdrukkende ajlhletische oefeningen en aan de werktuigen, nml. ringen, brug en rek, doen genieten van hun kunnen, er waren verschillende zeer kranige gymnasten onder het troepje. De damesafdeeling heeft gezien mede haar jeugd veel gepresteerd, en dat zoo wel bij de vrije oefeningen als bij het werk aan de brug', bij dit laatste voldeed de slolgroep ook uitstekend. Dit was voor dien reeds het geval ge weest bij de groepen van de lieeren maar ook van de jongens. De beide klassen van jongens bevatten ook vele krachten, die voor de toekomst veel doen verwachten. Die van de eerste klasse gaven met tranplinpaaiaLpringen en met vrije oefeningen en die der tweede klasse met bet brugwerken en met dc vrije oefeningen volgens systeem Niels Bukli heel goed werk te zien, dc leiding van alle afdeelingen was bij de lieeren De Jonge en Sturm in zeer goede han den. Als slot werden een 3-tal plastische standen voorstellende tafereelen iiil het leven van Willem Teil ten beste gegeven en dat zeer verdienstelijk. De vereeniging had op een gebied „pech" op het allerlaatst vernam men dal de persoon, die voor de verlichting der groepen enz. zou zorgen zieik is geworden het was toen te laat om andere maatre gelen te nemen. j Behalve turnen werd door de jongste afdeeling van de G* J. M. V., nml. de mondorgel vereeniging „,Musica" tol twee maal toe voor afwisseling zorg gedragen en bleek dat deze afdeeling goed vooruit gaat dit bleek uit de verschillende ge speelde nummers. De pauzes en begeleiding waren voor het drietal De Graaf— S.teinz—v. Loo, op viool, piano en cel, en als altijd was dit goed. WALCHEREN. Gemeenteraad van Oostkapelle. OOSTKAPELLE. Woensdag hield de gemeenteraad een openbare vergadering waarin alle leden tegenwoordig waren. In korle trekken memoreerde de voor zitter hetgeen in 1930 tot stand is ge- schen toestand, doch niet zoo rooskleki- schen toestand, doeli niet zoo hooslrieiu- rig is doch hoopte dat er weder betere tijden zouden aanbreken. Van de P.E.Z.M. is bericht ingekomen dat de prijs der eleetrici.teit voor deze ge meente op 39 cent per K.Wj.U, is gesteld. Van den keuringsdienst van waren te Goes de begrooting 1931 sluitend met een bedrag van f 34.650. En de re kening van den vleeschkeuringsdiensl Oostkapelle. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Z. h. s wordt besloten om het hoofd van dienst der vleeschkeuring een toelage te geven van f 200. Ook werd z .li st. 'besloten de gemeenteverordening opnieuw vast te stellen. Een verzoek van het besituur der Chr. school om een voorschot van f 1400 wordt ingewilligd. Bij de rondvraag jdaagt de lieer I) c It a m over den slechten toestand der zijkanten van den weg naar Grijps'kerke. De voorzitter zal het polderbe stuur vau Walcheren ermede in kennis stellen. De heer Maas informeerde naar de werkloosheid in de gemeente. Er had zich nog maar een persoon aangemeld, die werk gevonden had op West hove. Veel werd gesproken over liet plaatsen van een scheiding tussehen particuliere en gemeente eigendommen doch volgens den heer J an se schoot dit niet erg op daar belanghebbenden tot lieden nog geen overeenstemming konden krijgen. SCHOUWEN-DUIVELAND. Gemeenteraad van Zierikzee, Z1ERIKZEE. De raadsvergadering van Dinsdag begon met de gebruikelijke nieuwjaarsrede van den burgemeester, waarin deze de gedane werken de revue liet passeeren en wees op de komende) die van de g'emeente-financiën veel zul len vergen. Wethouder Timmerman dankte den burgemeester, wedcrketerig het besle toewenschend. Aan den heer Begeiftan wordt eervol ontslag gegeven wegens zijn benoeming lot hoofd der u.l.o. school te Ede. Het bedrag van die school voor het geven van meer lesuren in de handwerken wordt verhoogd lot f 200. Aan den heer Pairoux wordt een stuk gemeentegrond verhuurd, groot 160 verk. M. tegen 1' 5, per jaar gedurende 5 jaren. Aan J. Baas wordt een gedeelte garage Verhuurd voor f 25 per jaar. Een nieu we verordening betreffende te maken overuren door de politie wordl aangeno- nri'CIl. Een voorstel van Burg. en Welh. öm gebruik te maken van de $jtn- bieding van hel waterschap 'Schou wen om voor 3/3 deel te nemen in de verharding van wegen, wordt aangeno men. Behandeld wordt een voorstel tot pachtvermindering. De lieeren C :i t s- lioek en Versteeg wenschteu te ver nemen naar wrelke maatstaf is gerekend bij hel voorstel tol 15 pet. verlaging, waarbij eerstgenoemde opmerkt, dal iemand ,die slechten grond lieeft, min der van de verlaging zal prol'ilceren dan anderen en dus lager beloond zal wor den door de opbrengst. Na beantwoording wordt liet voor stel igoedigeekurd. I11 behandeling komt een adres van den Zierikz. Bestuurdersbond, de afd. S. D.A. P. en den R. K. Volksbond, be- ireffendc de werklooslieidvoorziening. De heer Catshoek verdedigt het adres dat .0. a. aandrong valiede arbeiders te plaatsen bij het productieve werk (rio- leering, uitbaggering der grachten enz.), dc oude .maar nog geschikte menschen in de werkverschaffing, terwijl de inva- Tiede arbeiders steun zouden krijgen van het B. A.. doch uitbetaald door een com missie. De wethouder Koopman deelde me de, dat hij accoord ging met hetgeen de heer Catshoek had te berde gebraclitt. Hij beklaagde zich, dat er nog arbeiders zijn, die zoo slecht hun plicht verslaan. T. a. v. de minislerieele circulaire be treffende de werkloosheid zou men na der zien, omdat men eerst moet weten, wie onder „crisis-werkloosheid' vallen. De raad ging accoord met het voor gestelde 'Evenizoo met het rioleerings- plan wal een uilgaaf zou vorderen van f' 66100,40 te verdeelen over vijf ja ren, 11a toelichting van den gemeente- bouwmeester. Alleen werd nog discus sie (gevoerd over de wijze van financie ring die ten slotte werd vastgesteld. Hel voorstel van B. en W, tot deelne ming in liet garantiefonds voor hel vlieg veld Jokte eenige discussie. De heer ,V e r s t e tg' meende, dal het wel eens nadeelig zou kunnen zijn voor de ge meente, in plaats va.11 de gedachte voor deden door B. en W. De 'burgemeester was enthousiaster en hoopte, dat ook de heer Versteeg dit zou worden. Dc hee- af met een zijden zakdoek. „Het zou on gewoon zijn mijnheer, maar niet onmoge lijk. Men weet nooit welke dolheden die patiënten uithalen. Ze is nog onder den invloed van morfine" 011 voorzichtg voeg de hij er bij: „Hel sclyijnt morfine te zijn." t „Dan draagt die man daar de verant woording van. Een kwartier geleden heeft hij blaar de laatste injectie gegeven." Het werpen van dezen bom had een niet te beschrijven uilwerking. Er lieeerschte een veroordeelend zwijgen en miss Clifford en de kleine dokter staar den Roger aan niet een mengeling van verwarring en ongeloovige belangstelling „Roger, mijn besle, weet jic wel wat je zegt?" .fluisterde de oude dame, pijn lijk getroffen, op vermanenden loon. Verdrietig, dat hij zich zoo bad uitge laten wendde Roger zich op de lipipen bijtend om. Het was klaarblijkelijk nog niet het oogen'blik om onomwonden te spreken. En hij zag de beide doktoren een blik wisselen van wederzijdsch be grijpen. waarin verontwaardiging lag voor hem. ,,'t Doel er niet toe, hoe z,e dfe itejieoties kreeg", zeide hij haastig tegen dr. Bous quet, „het igaat er om dat ze .'gered,word'!', ik had dit niet moeten zeglgen." De dokter zweeg, hij Ihjad tegenover Ro ger iets onvriendelijks en verwij tends. „Wel mr Clifford, het is h|et 'beste dat de jjonge vrouw wordt uitgekleed én naar 'bed gebracht. Dan kan ik zien (of ik nog meer sporen van injecties vinden kan en |pt ecu conclusie, komen over een paar punten, die nog twijfelachtig zijn. Is dit mogelijk „Zeker, ik zal dadelijk een 'kamer voor haar in orde laten maken." Hij schelde en vroeg toen op den man af: Ze,git u mij nu eens dokter, gelooft u dat zij in levensgevaar is?" „Hel is heel moeilijk iets le zeggen, voor 'I vei'doovend middel heeft uitigeweik! Ze schijnt aan ernstige zenuwuilpulting ten prooi le zijn en de invloed Vak tic morfine is daarbij een noodlottige com plicatie. Ze schijnt eeniiglen tijd geen vtoedb sel le hebben gebruikt, hpar levenskracht is bijzonder laajg, maar aan het hart vind ik geen afwijkingen." Weer zag Roger het meisje 'buiten haai' zinnen door de straten zwerven. Daardoor was ze zoo uitg|eput. Met moei te weerstond hij zijn ziekelijk verlangen er met Chalmers over le spreken „Miss Rowe's kamer is klaar, mijn heer" zeide de oude knecht, „ik 'had het maar laten doen, omdat ik begreep diat zc naar bed zou anioeten g|a|an. Ik faal 'een handje lifdpcn om 'haar te dragen, mijn heer." Het overbrengen van Esther naar btaai oude kamer ging heel gemakkelijk'. Re iger bleef in de hall, dicht bij (het 'bout doir en sprak nog even met dr. Bousquet over Esther voor bij weer de wacht over Sartorius ging houden. „Ik meen 11 le moeien zeggen dokter, dat zij voor ze bewusteloos [werd een ;zeer schokkende mededeeling deed. Wé we 29 Januari. Hoogste: 769.4 le Vardoe. Laagste: 746.5 te Malinhead. Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur van Igits termorgen tot hedenmiddag 12 u.: Hoogste:. 43 gr. Laagste: 41 gr. Weersverwachting van het K. N. M. I.: Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, later uit O. richtingen. Nevelig tot j>elrokken of zwaar bewolkt. Weinig of geen neerslag. Iels kouder. Vrijdag 30 Januari. Zon op 7.47; onder 4.40. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere ifij- en voertuigen 5.10. Maan op 11.59 v.m.j onder 5.16 v.m. Volle maan 3 Februari. HOOGWATER VLISSINGEN. Middelbare tijd. Trgdag 30 Jan. 9.51 22.37 Zaterdag 31 11.05 23 37 Zondag 1 Febr. 12.09 Vlaandag 2 0 31 12 59 Dinsdag 3 1.17 13 40 Woensdag 4 2.02 14.32 Donderdag 5 2.46 15.15 ren Doeleman, De Broekerl en P a n 11 y verklaarden zich vóór de f 500 garantie, waarvan alleen eers[genoemde dit deed met volle overtuiging. Nadat ook de heer Koopman nog liad (ge wezen op de mogelijkheden met tuin bouw, die snelle verzending noo'dig ma ken, werd hel hoorstel aangenomen, na dat de lieer Versteeg had verklaard ook voor te zullen'stemmen, al was de mo tiewerking van de 0111 Haamslede lig gende gemeenten niet groot. Hierop volgen de benoemingen voor de 'stemhureaux, waarna 11a rondvraag de vergadering wordl gesloten. Natuurkundig Gezelschap. Lezing van dr. W. F. Hessebnk tc Arnhem over Microscoop en Camera bij de nasporing van strafbare feiten. De onbetrouwbaarheid van monde linge getuigen grondt zich, behalve op soms opzettelijk onwaarheid spreken, op onnauwkeurigheid van waarnemen, van oververtellen, op suggestieven in vloed van den vrager of autosuggestie en verdere verwarrende invloeden van psychologischen aard. De zoogenaamde stille getuigen, waarover spreker het zal hebben, zijn van geheel anderen aard; zij zijn objectief en kunnen, in vele gevallen herhaaldelijk onderzocht wor den. De camera en het microscoop ver vullen hierbij een belangrijke rol. Het microspectroscopische bloedonderzoek vereischt slechts een minimale hoeveel heid stof en een paar minuten tijd. Het microscopisch onderzoek van een be bloed mes kan direct de bloed lichaampjes aantoonen, zonder dat men de stof van het mes verwijdert. Vingerafdrukken worden eerst bedekt met fijn aluminiumpoeder, dat zich op dc vettige streepjes vast hecht, en daar na gefotografeerd. Reeds een 25-tal bij zonderheden van een enkelen afdruk eischt 15 maal 1024 verschillende vin gers voor de verschillende comb'naties ten niet of wat ze zeide waarheid bevat te, maar ik mag wel zeggen, dat! jer zeer veel van afhangt dat zij haar bewustzijn herkrijgt. Ik veronderstel, dat u niet kunt zeggen......." Over dr. Bousquel's gezicht gleed een vriendelijk, verachtelijk lachje: „Mijn heer, morfinislen zijn befaamd voor hun leugenachtigheid. Ze verzinnen allerlei buitengewone verhalen en uiten onge looflijke beschuldigingen met volle over tuiging. Ik weet natuurlijk niets van dit jonge meisje af, maarHij liet de zin onvoltooid en gaf op diplomatieke wijze het zegel van onbetrouwbaarhfeid aan al les wat Esther zou mogen getuigen. Vol gens zijn eigen verklaring wist de man niets, hij was geheel onbevangen. Hij gaf alleen uiting aan 'n medisch gezichtspunt'. Door nieuwen twijfel gekweld ging Roger weer naar het boudoir en de vrees bekroop hem dat hij: dwaas had gehandeld. De eigenmachtige wijze waar op h'iji zijn stiefmoeder en Sartorius lyid behandeld zou Tent iu groote moeilijkhe den kunnen brengen. Hij had niet de maclit hen in hun bewegingen te belem meren en het feit dat ijij Sartorius 'be paald gedreigd had kon als een straf baar feit worden beschouwd. En toch was hij1 overtuigd dat, als hjj !het weer moest doen, hij evenzoo zou bandelen. Hij wist zeker, dat, schuldig of onschul dig Thérèse en de dokter zijn argwaan bpdden opgewekt. iWordt Y«rvdgd

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5