mwummim ^mÊÊÊÊÊÊmi RAI lïrotnnciale Zttuwsche No. 2 3. Twee bladen. WOENSDAG 28 JANUARI 193 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. ZEELAND. 23 JANUARI .1FE8RIMI TfNTOOHSTfUIIK MOTORRIJWIELEN ny MIDDELBUPGSCHE COURANT De «foonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MLDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reg»l meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. EERSTE KAMER, In memoriam J. J. G, baron van Voorst tot Voorst. I» de gisteravond gehouden vergade ring hebben zoowel de voorzitter mr. W. L. baron de Vos van Steen- w ij k, als minister Ruys deBeeren- b i o a c k gevoelvolle woorden gewijd aan de nagedachtenis van den ex-voor zitter J. J. C. baron van Voorst tot Voorst. „Een leider, zooals vele andere lei ders dat niet vermogen tq zijn, een lei der, wiens gezag werd aanvaard, zonder dat het werd gevestigd. Waar enl in welken kring ook zijn arbeidzaam leven zich achtereenvolgens heeft afgespeeld, zien wij hoe zijn kordate persoon de harten wint van zijn omgeving. Deze was gediend van zijn leiding, die mensch- kundig was, van zijn gezag, die bemin nelijk werd uitgeoefend. Zoo mag hij worden gezien aan het hoofd van zijn voorbeeldig gezin. Aan het hoofd ook van hen, die hij in zijn militaire loopbaan onder zijn vertrouw de aanvoering had. Zóó ook heeft hij zijn verantwoorde lijke plaats in deze Kamer bezet," zeide minister Ruys o.a. De Kamer hoorde de redevoeringen staande aan. DERTIG-JARIG HUWELIJKSFEEST VAN HET KON, ECHTPAAR. Op 7 Februari zullen de Koningin en Prins Hendrik den dag herdenken, waar op zij dertig jaar geleden in het huwelijk traden. Het huwelijksfeest zal vermoedelijk ten| paleize gevierd worden. gj DE RADIO-CONTROLE EN DE LIBERALE OMROEP, Nadat de minister van Waterstaat aan den Liberalen Omroep de beschikking had gegeven over het zend-station Hil versum (1875 meter) op a.s. Donder dagavond 8 uur, heeft deze omroep den wensch te kennen gegeven, voor de microfoon haar standpunt op radio-ge bied uiteen te zetten. Na inzending van de desbetreffende redevoeringen is op dit verzoek een weigerend antwoord ontvangen. Deze weigering houdt ver band met een nieuwe regeling van de radio-omroep-contröle-commissi eaan de omroepvereenigingen is n.l. meege deeld, dat in het vervolg niet zullen worden toegelaten: 1. Uitzendingen, die een bespreking inhouden van het beleid der regeering enj van regeeringscolleges inzake den radio-omroep; 2, uitzending, waarbij critiek wordt ge oefend op andere omroepvereenigingen. Bij niet-inzending van den tekst of in dien op dezen tekst niet de goedkeuring van de commissie is verkregen, zullen de artikelen 8 en 11 van het radio-con tröle-reglement worden toegepast Provinciale Statenverkiezing, De Chr. Hist, lijst van candidates in de Kringen Goes en Sluis is als volgt vastgesteld: 1. A. D. F, v d. Wart te Goes (aftr.) 2. C. de Jonge te Ierseke (aftr.); 3. I. Cappon te Breskens; 4. S. A. N. v. Oeveren te Wolfaartsdijk; 5. M. de Looze te Kapelle; 6. I. de Bruijne te Cadzand; 7, P, K. van Nieuwenhuijzen te 's Heer Arendskerke; 8. C. Flipse te 's Heer Arendskerke en 9, dr, J. de Hullu te Cadzand. De anti-rev. lijst voor den Kring Goes luidt voorloopig: 1. C. P. Vogelaar te Krabbendijke (aftr.); 2. J. A. Dominicus te Wemeldin- ge (aftr.); 3. mr. P. A. Schwartz te Krabbendijke; 4. L, W, B. A, Mulder te Ovezand; 5. A. de Lange te Goes; 6, C Ha verhoek te Krabbendijke; 7. mr. J. W. Goedbloed te Goes; 8. J, Houmes te Nieuwdorp; 9. J. Wisse te Kapelle en 10. B. C. Sliggers te Goes. De Christelijke Historische lijst in den Kring Hulst bevat de volgende namen: 1, M. W. Koster te Axel (aftr.); 2. A, de Feijter, te Zaamslag; 3. C. A. Kaan, Terneuzenj en 4, W. Bedet te Terneu- zen. Bescherming van Dieren. In de jongste algemeene vergadering van de afd. Zeeland der Ned. Ver. tot bescherming van Dieren, bleek uit het jaarverslag, dat 1930 voor de afdeeling een goed jaar was. Behalve de gewone Werkzaamheden: instandhouding asyl, onderhoud drinkbakken voor trekdie ren, verspreiden van lectuur en het werven van nieuwe leden, nam het be stuur twee belangrijke besluiten n.l. wederoprichting van correspondent schappen in verschillende deelen van de provincie, en. het houden van een pro- paganda-avond met filmvoorstellingen. Beide besluiten zijn met succes uitge voerd. Voor de plaatsen Goes, Haam stede en Zierikzee zijn reeds correspon denten gevonden, (van de eerste twee plaatsen de burgemeester), terwijl het bestuur o.a. met Ooslburg nog in onder handeling is. De filmvoorstellingen; op !2 en 13 November hadden een over weldigend succes: 17C0 bezoekers, w.o. ruim 1200 leerlingen, van lagere scholen. De heer Ennik, algem. inspecteur, trad als explicateur op; het Hoofdbestuur was zoo welwillend, om een tegemoetko ming in de onkosten toe, te kennen, die dankbaar werd aanvaard Aan dc hoofden van een aantal lagere scholen werd een verzoek gericht, de kinderen van tijd tot tijd iets meer over het werk van Dierenbescherming te ver tellen); de afdeeling stelt lectuur beschik baar voor de onderwijzers, waarin zij materiaal voor dergelijke besprekingen kunnen vinden. Het klachtenbureau ontving een. tien tal klachten), die door den heer Ver meulen nauwkeurig werden onderzocht. Tot lid van het bestuur werd in het afgeloopen jaar benoemd de heer R. P. Brons, commissaris van politie alhier, en op j.l. vergadering de heer G. A. Ha- jenius, burgemeester van Goes, voor heen correspondent aldaar. Peniningmeesteres is thans mevr. I. HesselinkFeitsma, Noordsingel. Tot slot richt het bestuur een ver zoek aan allen, die iets voor het werk voelen!: wordt lid van de afdeeling,' Her.- haaldelijk worden hier in de omgeving dieren op zéér pijnlijke wijze dood ge maakt door minvermogenden, voor wie het tarief voor pijnloos afmaken in het asyl te hoog is. De afdeeling moet in der gelijke gevallen kunnen helpen. Een dringende eisch is ook een eenvoudige stal voor woonwagenlpaarden, die nu dag en nacht in de open lucht staan. Maar wat kan de afdeeling doen met het belachelijk kleine aantal van 152 leden? De minimum contributie is f 1,25. De secretaresse: mej. H. C. van Hoek, Rouaansche kade 134 te Middelburg, hoopt haar ledenlijst binnenkort met een flink aantal namen te kunnen uit breiden! MIDDELBURG. Met een enkel woord willen wij wijzen op de advertentie in dit nummer, waarin een feestavond van de Middel- Ourgsche Atleliekvereeniging op 7 Febr. wordt aangekondigd en daarbij melden dat de medewerking van den bekenden humorist Trotsenburg is verkregen. De afdeelingl Middelburg van den Bond van Typografische Studiegezel schappen maakte verleden week een ex cursie naar het Foto-gra-phisch- en Kunst schilders atelier van den heer Kees Hel der te Vlissingen. Door den heer Helder rondgeleid en voorgelicht heb'ben de deelnemers volop genoten van al hetgeen op dit atelier is te zien en met keunis verrijkt en dankbaar keerden allen huiswarts. Het sluitingsuur voor café's. Het Plaatselijk Drankweer Comité heeft zich met een adres tot den gemeen teraad gewend, waarin het er op wijst, dat het in het belang van de inwoners der gemeente is te achten, dat de uithui zigheid, die in den tegenwoordigen tijd toch al zoo'n grooten omvang neemt, worde beperkt; dat ook tot de uithuizigheid in zeer vele gevallen medewerkt, het verblijven in café's; dat, als men zich soms laat op straat moet begeven, het is opgevallen, dat de café's niet bevolkt zijn tot aan het thans geldende sluitingsuur; dat er soms toch personen iii die in richtingen vertoeven, die zijn inziens be hoorden te zijn bij vrouw en/of ouders; Een getrouw vriend is levensbalsem. Met hem is niets te vergelijken. Er is geen maatstaf zijner waarde. dat zijn inziens het sluitingsuur alhier veel te laat is gesteld, in vergelijking met plaatsen ongeveer gelijk te stellen met onze goede stad; redenen, waarom adressanten, namens hunne vereenigingen, den Raad beleefd verzoeken, het sluitingsuur voor inrich tingen waarin drank wordt verkocht en die vallen onder de Politieverordeningen, te vervroegen en in den vervolge te stel len op 11.30 uur. Adressant voegt bij het verzoek een staatje waarop voorkomen de gemeenten van ongeveer dezelfde grootte als Mid delburg benevens de daar geldende slui tingsuren. Deze zijn voor Oldenzaal des winters werkdagen 10 uur, Zondags 11 uur, zomers alle dagen 11 uur; Sappe- meer, Veendam, Zwolle, Almelo, Steen- wijk, Apeldoorn, Zutphen, Winterswijk en Zaandam allen 11 uur; Wageningen 10 uur. Ontspanning voor werkloozen. Door het Bestuur van den Middel- burgschen Bestuurdersbond is met de directie van de Flora bioscoop een re geling getroffen, waarbij de werkloo zen georganiseerd in organisaties aan gesloten bij den M. B. Bond éénmaal per week (Woensdag of Donderdag, naar verkiezing) gelegenheid krijgen om voor 10 ct. de bioscoopvoorstelling bij te wó nen- Kaarten daarvoor worden 's Zater dags van 89 uur in 't Volksgebouw; Nieuwstraat uitgereikt, te byginnen met a.s. Zaterdag 31 Januari. Die kaarten, die strikt persoonlijk zijn, moeten bij het bioscoopbezoek wor den ihgeleverd en tevens moet daarbij inzage worden gegeven van de werk loozen kaart. WALCHEREN. De afd. Koudekerke van de S.d.a.p. wendt zich met 'n circulaire tot dei bewo ners van 't Zandt en omstreken, Waarin zij schrijft: Het zal zeker allen bekend zijn, dat door Ged. Staten van Zeeland een ontwerp Wtet aan de gemeentebe sturen van Middelburg en Koudekerke toegezonden is, waarin grenswijziging wordt Voorgesteld van Middelburg; ten einde 't Zandt bij Middelburg te voegen. Velen zullen zich ongetwijfeld nog her inneren, dat 7 jaar geleden Middelburg zelf een ontwerp van Wet aan 'Geid. Staten heeft voorgelegd; toen is het slot geweest dat Ged. Staten afwijzend te genover dit vraagstuk stonden. Er is; toen van de zijde van Koude kerke en het overgrootsle gedeelte van de bewoners van 't Zandt stevig stelling genomen, nadat den gemeenitenaren van Koudekerke beloofd was bestrating, ver lichting, yioleering, enz. entz. 'komt in orde. Om nu eens na te gaan- wat daar van is ten uitvoer gebracht, wil deze afdeeling in een openbare vergadering met alle bewoners dit vraagstuk eens onder het oog zien. Het vroeger raads lid de heer Sanderse zal over dit vraag stuk fjpreken. Deze vergadering wordt Donderdag avond 29 Januari gehouden. Tot deze vergadering hebben al leen toegang bewoners van "t Zandt en Dorp en burgemeesters en raadsleden van beide gemeenten. O. EN W. SOUBURG. Men schrijift ons: De plannen tot het verbeteren van de hoofdstraat, de Kanaalstraat alhier, schijnen thans vasteren vorm aan te ne men. Het ligt n.l. in de bedoeling deze straat te ver'breeden en aan de eischen die het moderne verkeer stelt, zooveel! mogelijk tegemoet te komen. Hierbij1 is ook gedacht aan de voet gangers, waarvoor ter weerszijden van de woningen trottoirs zullen worden aan gebracht. Hiervoor zijn de voortuintjes der bewoners aangewezen, die reeds per circulaire zijn verzocht daarvan afstand te willen doen. Ook de vuile moddersloot die reeds jaren velen een ergernis is ge weest, zal worden dichtgemaakt. Gemeenteraad van Arnemuiden, (Slot.) Rondvraag. De heer P. u ij) p e geeft in overweging zich met de onderlinge Brandverzeke ring „Helpt Elkander" op Walcheren in verbinding ie stellen, inzake gezamenlij ke aankoop van brandblusch'apparaten. Deze zouden, warneer een zeker kwan tum aangeschaft werd, niet 10 pCt. prijs vermindering worden geleverd. De Voorzitter zal naar een en an der informeeren. Nog wijst de heer Puijpe op het voet pad naar Kleverskerke dat bij! P. van Dijke in onderhoud is; hij heeft over dit voetpad klachten ontvangen. De heer J. Jan se (wethouder) zegt, dat nu het pad gemaakt is, het in zeer slechten staat verkeert. Ook het voetpad in onderhoud bi}.). A. Maas is niet 'in orde.1 De heer A. Schuit geeft den Raad in overweging om 'n verzoek te rich ten aan H. M. de Koning([in inzakeJ de inwerkingtreding van artikel 195 der' L.O.-wet. Hiji leest dit adres als voligt voor: „De Raad der gemeente Arnemuiden overwegende dat het vak lichamelijke oefening ver meld in art. 2 onder j' i'der (L.O.-wet 1920 krachtens art. 195 dier wet met 1 Janu ari 1936 verplicht wordt voor alle open bare en bijzondere scholen; dat dit voor de plattelandsgemeenten zeer hooge kosten met zich zal brengen en dientengevolge wederom verzwaring der belastingen tengevolge zal moeten hebben; besluit 1). H. M. de Koningin te verzoeken zoodanige wijziging van artikel 195 der L, O.-wet 1920 aan de Sit. Gen. te (willen voorstellen dat van de verplichting tot het geven van bedoeld onderwijs ook na 1 Januari 1936 vrijstelling wordt ver leend; 2). Afschrift v.an dit besluit te zenden aan Z. E. Minister van O., K. en W'. en aan de St. Gen. met verzoek hiertoe de vereischte medewerking te willen ver- leenen 3). de Raden der plattelandsgemeenten in Nederland te verzoeken aan genoem de autoriteit instemming met dit besluit te betuigen; l 4). hiertoe de medewerking; in te roe pen van de Vereeniging van Nederlaind- sche gemeenten en van de Prov. afdee- lingen." De Raad stemt hiermee in. Aldus be sloten. Nog wenscht de heer Schuit her stel van het voetpad naar den Seiigjerdijk. B. en W. zeggen toe het officieele voetpad te zullen herstellen. De heer Crucq heeft bezwaar dat er zooveel korengrond verloren is gegaan bij het afgraven van den dijk biji üle be graafplaats. De heer Franse stelt hem gerust; het afgegraven terrein wordt beter dan voorheen. Oolk de heer Crucq vraagt waarom de staatmaker niet verplicht is een werklooze te nemen voor het graafwerk van de nieuw aan te leggen straat in den Molenpolder. De heer Franse zegt dat het Cgier een werk van geringen omvang was en dat de straatmaker zeker de voorkeur gaf aan zijn eigen vaklmenschen. Verder vraagt de heer Crucq naar de zijn inziens eigenaardige drainage i!n den Molenweg waar steenslag opgelegd is. Waarom niet een halven meter in den dijk igelegd? De heer Franse zegt met opzet de draineerbuizen onder den kant van het verharde wejgldek te hebben laten lig gen, ter bescherming dier buizen. De toe voer van het overtollige water moet zijn weg vinden door de gegraven greppels. De heer Crucq maakt eenige aan merkingen op het raadsverslag in de Mid- delburgsche Courant van de paclitver- laigingaanvrage van den heer -M. Vader, daar zijn hem woorden in de mond gelegd die hij niet gesproken heeft. Spreker zag gaarne dat de Raad dit uitmaakte of hij dit gezegd heeft. De heer Franse zegt dat den heer Crucq zich dan tot de Redactie hadimoe- qten wenden. Die zouden hem zeker toestaan zich te verantwoorden. De heer C. S. van E enenn'iajara zegt zich te herinneren dat bet gezeg de in de Raad gebezigd is, doch weet niet meer door wie. Nog vraagt hij waarom den heer E. W. Neugebauer het hoofdtoezicht op de werkverschaffing is opgedragen, dit is toch zoo niet afgespeoken? Hij gelooftf dat de heer Franse hiervan af wil zijn. De heer F r ia use zegt dat de gemeen- tebouwimeesler alleen opgedragen is he uitmeten van de benoodigde grond er het vaststellen wat er wekelijks aan 4ui bieke meters grondspecie is verwerkt Spr .zegt dat dit deel van het werk Ihjem boven zijn petje gaal; overigens berus de leiding bij B. en W. Hierna .gaat de Raad over in gesloten zit t ling. Heropend zijnde Wordt besloten met het dempen der sloot aan de Oostzijde RAI GEOPEND VAN IOVM.-5N.M; 8NM.-10N.M. m SLUITING ZONDAG 5 UUR N.M. (Ingez. Med.) van den weg', de werkverschaffing nog eenigen tijd voort te zetten. Aan B. en W. wordt opgedragen ver der de noodige regelingen te treffen Gemeenteraad van N, en St, Joosland. N. EN ST. JOOSLAND. Maandagmid dag hield de raad dezer gemeente zijn eerste vergadering in 1931, waarin alle leden tegenwoordig, waren, terwijl de tribune ook goed bezet was. Alvorens de vergadering een aanvang nam, werd den leden, eerst getoond hel [geordende archief dezer gemeen te- wat thans in een vaste en losse kast is /opgeborgen. De heeren waren er zeer 'tover tevreden. Daarna opende de Voorzitter de vergadering. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vórige vergadering deelde de voorz. naar aanleiding daar van mede dat hii omtrent het spelen van kinderen od Zond aai in de schooL met het hoofd der school heeft gesproken,, die daartegen maatregelen zou nemen. Medegedeeld werd, dat de prijs van electrischen stroom voor licht in 1931 45 cent per K.WI.U. is geworden, waar bij bleek dat 17 pel. van de ai onstuitbare perceelen zijn aangesloten, (33). Ingekomen was ook een mededeeling van den Minister v'an onderwijs, dat de gemeente f 94 te weinig vergoeding volgens art. 56 L. O. wet heeft ontvangen over 1928 en het verslag over 1929 der Vereen. „Wederzijdsch Belang!' Ie Mid delburg (Landarb.wet), Deze mededeelingen werden voor ken nisgeving aangenomen'. Van de Vereeniging „Bethesda" te Vlissingen was een verzoek ingekomen of deze jgemeerile met die- vereleniging eten overeenkomst wilde aan,gaia,n voor het beschikbaar hebben van een bed, voor lijders aan een besmettelijke- ziekte. Een concept-overeenkomst werd bijgevoegd, Waaruit o.a-. bleek, dat de kosten voor deze gemeente berekend zijn op 6 cent per (inwoner, dat i-s ongeveer f 69 per jaar, buiten de verpleegkosten. Aange zien de raad in beginsel besloten heeft met Middelburg samen te werken, deelt de Voorzitter ook een schrijven van E. en W. van Middelburg mede, waaruit blijkt, dat er nog kans bestaat, zulk een overeenkomst aan te gaan, doch dat eerst nog de andere Walcbersiche ge meenten daarover moeten worden (ge hoord. B. en Wi. «tellen voor 'zoolang te wachten met de beslissinghierover. Dit wordt goed gekeurd. Hierna deelt de Voorz. mede, dat J. Joosse alhier machtiging heeft gevraagd a^, den (Minister van Waterstaat om ra dio-distributie in te voeren en dat hij aan B. en W. daarvoor ook de vereischte vergunning heeft gevraagd en verkregen. Aan mej. Burger is door B. en Wj. een verlof verleend van een maand, ter wijl als plaatsVerV. optreedt mejj. J. Baurdoux. B. en W. Vragen machtiging om het vervoer der materialen voor de gemeen te te mogen aanbesteden voor 1931. wel ke machtiging wordt verleend. Mede gedeeld wordt dat L. Klap zich heeft aanbevolen om ook daarv'oor in aanmer king te mogen komen. Thans stellen B. en W. voor om mr. de Brakke te Middelburg, die gratis liet archief dei- gemeente van 1851 tot 1925 heeft ge ordend en beschreven, daarvoor een gra tificatie te verleenen van f 50. Vroeger is ook zulk een bedrag verleend vooV lie-

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1