b KERKNIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. BEURSTHERMOMETER. Koninkl. U Philips MARKT Accoust. Aku Schepen - Mijnen nenden slaagden erin de inzittenden te redden. De heer E. had nog de tegen woordigheid van geest gehad zijn stuur om te gooien, zoodat de wagen weer te gen den kant opkwam. De bestuurder bekwam door brekend glas een ern stige wond aan de hand, waardoor de peezen op de handrug werden afge sneden. Naar Zelandia verneemt stelt het bestuur van het waterschap Kruispolder te Lamswaarde pogingen in het werk om de verzwaring van den zeedijk te doen uitvoeren als werkverschaffing. Istizin het middel bij trage darmfunctie. Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. (Ingez. Med.) STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Naar aanleiding vlan de in de verga ring van 9 Januari ingekomen adressen inzake bestrijding der werkloosheid en het voorstel van den hper Spanning c.s. over brandstoffen- en huurbijslag, waar over de stemmen staakten, hebben B. en W. overeenkomstig een verzoek der vak organisaties met deze op 23 Januari een onderhoud genpd, 'waarbij partijen uit voerig hun standpunt hebban 'uiteengezet. B. en W. wijzen er nu op>, dat de werk loosheid zien te Vlissingpn bijna uitslui tend beperkt tot de arbeiders van de Kon. Mij. De Schelde, van wie ongeveer 240 werkloos zijn. Van deze wenkt noig om 1de 4 weken. Zooals B. en "VV. (reeds eerder mededeelden, zijn zij reeds eenigen tijd bezig mei de voorbereiding eener werk verschaffing. Zij hebben getracht daarbij een zoo igroot mogelijke rijkssubsidie te krijlgen. Volgens de 'bespreking, welke B. en W. met den adjiunct-inspecteur voor de werkverschaffing in Zeeland voer den, zal allereerst voor de werkverschaf fing in aanmerking komen het gereedma ken van den grond rond het voormalig Fort de Nolle. De opgaven over den olm- vang en de kosten dezer werkzaamheden worden thans gereed gemaakt. In af wachting van de regeling en goedkeuring dezer werkverschaffing zijn tbpns reeds eenige werklieden tewerk gesteld toiji de gemeentewerken. Bij de uitbreiding van de werkloosheid Ikian de uitvoering nog van verschillende weTk'en worden ter hand genomen, zoodat B. en W. voornemens zijn op deze wijze in den nood te voorzien. Voor de be handeling van de aangelegenheden dezer werkverschaffing stellen B. en W. voor aan te wijzen de Commissie van Advies voor de Arbeidsbemiddeling en Werkloos heidsverzekering, welke thjans over de noodige ervaring beschikt. Bijl hipt toeken nen van de subsidie uit 's Rijks |jas 'zal vermoedelijk een loon van 35 tot 45 cent per uur worden vastgelegd. Waar B. en W. de werkloosheid traehlten te bestrij den door invoering van werkverschaffing achten zij het om verschillende redenen niet gewenscht thaas reeds een steunre geling vast te stellen. De commissie voor Maatschappel ijken steun keert in bepaal de iglevallen reeds f 10 per week plus 1 per land tot een maximum' vaia( ,f (15 uit. Een belangrijke uitbreiding van steun in dien [geest zou de gemeente niet kun nen betaien .Wel zijn B. en Wi. (bereid voor te stellen genoemde commissie te machtigen bet bestaande tarief te ver- hojogen tolt f '12 en 18; met idiefn'verstande dat kostgangers f 10 krijgen en onge organiseerden in alle gevallen f 2 min der. Eerst als voor een groot aantal' menschen een steunregeling zou wor den ontworpen, zou men genoodzaakt zijn gebruik te maken van de voorwaar den, waaronder van het Rijk' een 'bij drage in de kosten kan worden verkre gen. De Commissie voor Maatschappelij- ken steun verricht naar behooren haar taak en ook in de conferenties met de vakorganisaties, werden geen feiten ge noemd van het tegendeel. Thans 'Rebben in de Commissie zitting de wethouder van sociale zakten als voor zitter, een lid-werkgever en een lidt- werknemer. Uitbreiding van de Commis sie met vertegenwoordigers der valkor ganisaties zou de tegenwoordige snelle behandeling van zaken zeer vertragen. Dit zelfde zou het gevolg zijn van leen omzetting der commissie in een voor maatschappelijk hulpbetoon Uitbetaling door de organisaties, in plaats van zooals nu op het Stadhuis, zal voor de betrokken personen tocli geen enkel voordeel kunnen opleveren. Dit zal wel geschieden als gebruikt wordt gemaakt van de rijksvoorwaarden der steunregeling. Ten slotte wijzen B. en Wi. ten aanzien van het voorstel nopens het verleenen van een brandstoffen- en huurbijslag er nogmaals op, dat zij naast de uitgaven, welke gedaan worden voor de werkver schaffing, niet over geldmiddelen be schikken, voor het toekennen van extra bijslagen aan de werkloozen, die uit keering ontvangen uit de werkloossen- kassen of vanwege de commissie voor steunverleening, waarvoor het Rijk geenerlei bijdragen verleent. De aanneming van dit voorstel blijven B. en W|. dan ook om financieele 're denen ten sterkste ontraden. In hun voorstel t ot benoeming van den heer A. P. Smitt tot gemeenlegeneeskun- dige, ook voor het Gasthuis, deelen B. en Wi. mede, dat zij ten deze overleg hebben gepleegd met de Vlissingsche mejdici en den voorzitter van de af- deeling Walcheren van de Nederl. Mij. tot bevordering der geneeskunde. Deze meenden, dat voor twee internisten, in Vlissingen geen voldoende werk was en daarbij komt, dat men ter goeder trouw aan een nieuwen internist geen voldoend yaste positie kan aanbieden, zoolang nog niet bekend is, hoe het met de zieken- huisverpleging te Vlissingten in de toe komst zal gaan. B. en'Wl. stellen voor den heer Smitt te benomen op f 3000 per jaar met 2-twee jaarlijfcsche verhoo- gingen van f 250. Bij benoeming! zal hij direct zijne betrekking van controleerend geneeskundige aan de Kon. Mij. „De Schelde" neerleggen. Voor de vervul ling van zijn functie van geneesheer-in ternist in het St. Joseph ziekenhuis en voor het houden van toezicht op liet laboratorium in het diaconessenhuis „Bethesda", het verleenen van consul ten en het verrichten van observaties aldaar, zal de goedkeuring' van den raad vereischt worden. Daar de heer Smitt reeds een halve gemeen'tebetre.kking als schoolarts ver vult, ligt het voor de hand deze volledig te maken door hem in de vacature-Bron- gers le benoemen. B. en WL zijn van oordeel, dat op deze wijze het algemeen gemeentebelang gediend wordt. No te boom, Aagtekerke, ds. A. F. W|. de Kluis, Serooskerke, burgemeester Lou- werse en de heer Koets. Laatstgenoemde verwelkomde den nieuwen predikant namens kerkeraad en gemeente, kerkvoogden en notabelen. De gemeente zong hu ds. Tjebbes Ge zang 96 toe. Ruim twee maanden was deze ge meente vacant. De nieuwe voorganger van de Vrije Gemeente te Amsterdam, ds. P, v d. Veer, tot nu Ned. Herv. predikant te Drachten, heeft Zondag zijn intree-rede gedaan. De kerkzaal was geheel gevulc met een talrijk gehoor. In de flink bezette Ned. He;rv Kerk te G a p i n g e werd Zondagmorgen de beroepen predikant van Vrouwepol- der-Gapinge, caiididaat J. Tljebbes van mens Visser van Velp, die als tekst had men Visser van Velp, die als tekst had gekozen Lucas 12:42. Na de handoplegging' werd den nieu wen leeraar toegezongen Gezang 96 waarna de bevestiger nog een kort per soonlijk woord sprak. 's Middags deed ds. Tjebbes zijn h trede in de Ned. Herv. Kerk van Vrou wepolder met een predicatie over 2 Cor. 1 vers 24. f Na afloop van de predikatie werden verschillende toespraken gehouden waarna nog het woord voerden ds. J. W AMSTERDAM, 27 Jan. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt die van heden, onder voor behoud ontleend aan de Officieele Prijs courant van.de Ver. v, d. Effectenhandel. Ned. 22 A/B 1000-6 103- 103. Ned. 18 1000-5 101—101. Ned. 17 1000-41/2 1023/8- 1021/1. Certificaten-3 82i/g— S2i/'g. Cert. N.W.S.-21/2 69-69i/<t- Duitschl. 100-7 97—97. Engl. W.L. 50-200-5 1 04— 1033/g. Zaauws. Hyp. B-5 lOO'/s Zaauws. Hyp. B-4i/2 101—101. A Amsterd. Bank 168- I663/4. A Bank Assoc. 4243. C Ned. H.M. 100 149s/4149<3/i- C Rett BBankver 103-103. A K.M. De Schelde 72— 743/4 C Farbenind EG- 1183/4—1173/4 C Fisk Rubb. Cv. 11. C U. States St. C. 143%—143%. C C. Publ. Serv. 19%—19. C North Am. Cy. 71%72. A Born. Sum. H. M. 142143. A Singkep Tin M. 114114. C Shell Union O.C. 10%—10%. A J. C. Japan Lijn 67 A Rotterd. Lolyd 115123%. A S. M. Nëderland 130—135. jA Amst. Thee C.M. 54i/2—54. A Houlh. Alberts 62i/2— 60s/4. C Peruvian C. Pr. 21i/2—20i/2. A Erie Spoorweg 32i/g A. Kansas Ctiy S. 45—45. A 'Southern Rlw. 65— 665/s- 'C Union Pac. Rr. 193-197i/3. A Ned. Ind. Tram 3 A Kol. Bank. 136i/a135i/e A N.I. Hbk. 1000 125%—125%. C Ned. H. M. 1000 144%—144%. A Alg. Kunstz. U. 49—48%-9%. A v. Berkels Pat. 5252. TERAARDEBESTELLING I. K. VAN HEUVEN. Hedenmiddag had op de algemeene begraafplaats alhier de teraardebestel ling] plaats van het stoffelijk overscho van wijlen den heer I. K. van Heuven in leven oud-hoofdcommies ter Provinci ale Griffie van Zeeland. Op de begraafplaats waren o.a. annwe zig de Commissaris der Koningin, de griffier der Staten en enkele ambtenarei ter igriffie. t Aan de groeve werd niet gesproken enkele bloemstukken dekten de baar. HET MINISTERIE VAN DEFENSIE EN DE PAARDENFOKKERIJ. Men meldt ons De heer D. C. M. André de la Porte, reserve-kolonel der artillerie, directeur van het remontewezen, heeft zich be reid verklaard op de te houden algemee ne vergadering tot bevordering der paar denfokkerij op 4 Februari te Den Haag een uiteenzetting en een overzicht te ge ven van de maatregelen van het Minis terie van Defensie tot bevordering der paardenfokkerij. HET SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN. V.D. vernam heden morgen dat de in het Academisch zieken huis te Groningen opgenomen gewonden vrij goed zijn. De patiënten hebben een goeden nacht doorgebracht. Voor gteen van hen bestaat levensgevaar. Omstreeks middernacht waren de op ruimingswerkzaamheden geëindigd. Hoewel de oorzaak nog niet is vast gesteld door de oommissie van onder zoek, ingesteld door de Ned. Spoorwegen, kan thans reeds worden gemeld, dat heit ongeluk hoofdzakelijk, is te wijten aan na latigheid van den rangeerder en van den machinist van den goederentrein. Op 66-jarigen leeftijd is te 's G ra ve n h a g e overleden de bekende jour nalist N. Vas Dias, een der directeuren van het Ned. Corr. Bureau. De overle dene, die om de eerlijkheid van zijn journalistieke opvattingen in hoog aan zien stond, was Ridder in de Orcle van Oranje Nassau en begiftigd met ver schillende buitenlandsc'he onderscheidin gen. -j De commissie van bijstand in het beheer der zaken van kunst, heeft gister te Amsterdam vergaderd. De wet houder, de heer Ed. Polak, bracht de le den op de hoogte van den stand van za ken betreffende de vermoedelijke sa mensmelting van de K011. Vereen, het Nederlandsch Tooneel en de Vereen. Het Amsterdamsch Tooneel. In verband met de tooneelcrisis in de hoofdstad verneemt V. D., dat op het laatste oogenblik door den weth. voor de kunstzaken alsnog een nadere oplos sing schijnt te zijn gevonden, die de rechten van beide gezelschappen meer dere waarborgen schenkt. De bespreking over de nieuwe Fransche invoerbepalingen voor vleesch, tusschen de Fransche en Nederlandslche veeartsenijkundige diensten heeft tot een bevredigend resultaat g$Leid. Bij A 1 i c,a nlle is bij het beïjgien va'n een schip, een vonk van een fakkel in een voorraad carbid gevallen. 11 imjan werden daarbij' jgedood en 4 gewond Maandagavond te ongeveer kwart voor acht is ten Noorden van de Ro- chelsche brug bij de gemeente M e y e 1 de dijk doorgebroken. Het kanaal Bee- ringen—Nederweerd is leeggeloopen. Het water is voornamelijk naar Meyel gestroomd. Een aantal huizen kwam in het water te staan. V. D. deelt nog het volgende mede De aannemer J. de Waard uit Sliedrecht was met een 7-tal arbeiders werkzaam aan een duiker in de Rochelsche beek, die ter plaatse onder de Noordervaart doorloopt. Door de sterke kolken werd de dijk en de daarnaast loopende weg Meyel Nederweerd over een breedte van 20 Meier geheel weggeslagen het omlig gende land werd geheel onder water ge zet. De aangerichte schade is zeer groot, veel materiaal van de aannemers is ver loren gegaan. Het scheepvaartverkeer is geheel ontwricht. STAATSLOTERIJ. (Onder vu^rbehoud.) Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen f 1000: 3347 10248 13600 31343 400: 514 3740 8389 200: 1509 7704 8374 10059 18356 100: 806 1208 2910 4987 625(2 "11227 11254 11855 16182 18292 19653 20039 20327 20338* GEEN CARNAVALVIERING. Zon dag werd naar de Grondwet verneemt, in alle kerken te Bergen op Zoom, van af den kansel, namens de geestelijke overheid, het verzoek gedaan, mede met het oog op den slechten economischen toestand, niet aan de openbare carna valviering deel te nemen. EEN LEPELSLIKKER. Toen op 15 Januari voor de Bredasche rechtbank ae zaak wera benandetd van. 'de in den nacht van '23 op 24 Oct. bij de firma Hoeckel te Tilburg gepleegden inbraak waarbij een brandkast werd geforceerd en f 300 werd medegenomen, had een van de verdachten, de 30-jarige stoffeer der J. H. uit Rotterdam" zich ziek ge meld. Hij vertelde den steel van een le per ingeslikt te hebben, doch de recht bank die aan simulatie dacht liet hem toch verschijnen. Na afloop der recht zitting wist H. in het huis valn be- bewaring nog een lepelsteel in te slik ken, benevens eenige met allen decile u var. zijn kleeding ,met het gevolg dat hij in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Daar heeft liij een operatie on dergaan waarbij de ingeslikte voorwor pen uit maag en ingewanden werden Verwijderd. Echter is H. ovefrleden. De officier van justitie had gevraagd een onderzoek naar zijn geestvermogens :te doen instellen. BRUTALE ROOFOVERVAL. Zater dag heeft in de Houttuin te Rotter dam een brutale roofoverval plaats had .De 16-jiarige J. v. E., in dienst bliji de firma van R. te Rotterdam, was 's-ocli- tends na,ar een bankinstelling geweest en kwam daarvan terug. Hij' droeg een actetasch onder zijn arm, waarin ruim 2000 gulden geborgen waren. In de ves tibule van het kantoor, dat aan de .Hout tuin gelegen is, werd hij plotseling door twee mannen overvallen, zoo meldt de Maasbode, die hem enkele haarde vuist slagen op het gezicht toebrachten, waar door h'iji op den grond viel. Hij zag! frog dat een derde man op straat op (den uit kijk stond, terwijl een vierde de tocht deur, die van de vestibule toegang heeft tot de trap, vasthield. De jongen 'begon luidkeels te schreeu wen en hield de tasch zoo stevijgj vast dat de aanranders geen kans zagen, hem die te ontrukken. In allerijl 'kwamen een paar kantoorbe dienden naar beneden hollen en op Run komst namen de aanvallers de vlucht, achtervolgd door enkele kantoorbedien den. Het laffe viertal slaagde erin te ont snappen. C Calvé-Delft 9494%-6%. A C. Suiker Mpij. 35%33. A Holl, Kunstz. I. 7170%. A Int. Viscose 12%13%-4%. A Küchenm. I. Acc. 82(82%-3. A Küchenm. I. Ultr. 72% C Unilever 1000 187%—192-89%. A Ned. Ford A.M. 230-231-6. A Philips Gem. B. 198%—209-5%, C Anaconda Cop. 71%71%-2. C Bethlehem St. 52%54%-%, C Gen. Aviation 7%7. A A.N.I.E.M.N.B. 240240%. C A. Gas en El. cy 221/4— 2Bi/2-5/8. C Cities Serv'. Cy. 18i/s 18i/2-5/g. C Midd. West Ut 22%—231/2- A ALg. Explor. Mij. 96— 97i/2. A Betoen Mijnb. 6565i/i-6i/2. A Kon. Petr. Mpij. 296%—298-301. C Contin. Oil Cy. 11%—10%-11. A Holl. Amer. Lijn 16%16%. A K. N. Stoomb. Mij, 46%49. A Ned. Scheepv. U. 133134%. A H.V. Amsterdam 349%346-348. INBRAAK EN POGING DAARTOE. Zaterdagnacht is ten huize van me vrouw J. de J, aan de Overschiesche- straat te Schiedam, tijdens afwezig heid van de bewoners door middel van een valschen sleutel ingebroken. Eenl linnenkast en een klein kastje in de tus- schenlkamer zijn opengebroken en de in houd is overhoop gehaald. Eenige gou den1 en zilveren voorwerpen, als arm- bandenl, halskettingen, horloges, enz., zijn gestolen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de 79-jarige mevrouw W„ wonen de Tuinlaan te Schiedam1, om 3 uur wakker door gestommel in de voorka mer, De dame draaide het licht op, maar hoorde niets meer. Nauwelijks had zij het licht weer uitgedraaid, of een man in lange overjas met zwarten bolhoed op verscheen voor het bed, waarop zij be gon te gillen. De indringer legde een hand op haar mond en ried haar aan zich kalm te houden', Zij kon zich echter cmdraaien en bleef om hulp roepen, waarop de man de vlucht nam. De familie G. was door het gegil wak ker geworden en was naar beneden ge gaan. Bij onderzoek bleek de man aan de voo-zijde van het huis binnengeko men te zijn door een raam op te schui ven, dat pieL op de pennen! zat. Er wordt niets vermist. WERKLOOZENRELLETJE. Te Dordrecht, waar het getal werkloo zen steeds stijgt, is het Maandagmiddag tot een relletje gekomen, meldt het Han- delsbl. De werkloozen trokken in op tocht door de stad en wilden den tuin van de villa van den burgemeester bin nendringen, Toen, zij vernamen dat deze niet thuis was trokken zij naar het stadhuis, waar de burgemeester weiger de een deputatie te ontvangen. Daarop verspreidde politie de demonstranten), waarbij gevoelige klappen; werden uit gedeeld. Een man, die een politieagent te lijf ging, werd gearresteerd. TWEE SLACHTOFFERS BIJ EEN BRAND. In het stadscentrum van Doornik is in den nacht van Zondag op Maandag een perceel, waarin een hoedenmakerij gevestigd was, geheel uit gebrand. Verscheidene personen moes ten in nachtgewaad over de daken vluchten en door de brandweer gered worden. Een winkelier en zijn vrouw kwamen echter in den brand door ver stikking om. zjEEN BURENRUZIE. Twee agenten hebben in de Marnixstraalt te Den Haag aangehouden den 69-Jjarigen Wi. W, J. H. die zijn buurvrouw metf. E. G. H. .terwijl haar zoon een woopxdenwiSse- ling met hem had, bij de deurpost van haar woning met een dolle opzettelijk een steek in de linkerzijde vlan haair buik en een steek ia de linkerlies toebracht. H. die onder drankinvloed vejrkeerdie, is in verzekering gesteld. MOTORSCHADE. Het motorschip Rhea" van de Kon. Ned. Stoomboot maatschappij dat op de thuisreis van West-Indië naar Amsterdam is, heeft vol gens draadloos bericht motorschade. Het schip ligt 7 mijl West van Jérémie Point (Haïti), op ongeveer 300 voet afstand van de rotsen, geankerd. De toestand wordt gevaarlijk geacht DRIE BRANDEN OP; EEN DiAG TE BORNE. Maandagmiddag is brand uit gebroken in het café Kemna aan den Henigeloschen weg te B.orne. Terwijl men bezig* was dezen brand te blus- fschen, werd uit een ander deel van het dorp brand gemeld. Deze brand "was tyan ernstiger aard. Vier woningeml on der een dak zijn totaal uitgebrand, 'is Avonds werd voor den derden keep brand gemeld op een hooizolder. EEN DRAMA IN EEN VUURTOREN. Een der beide wachters van den vuurtoren van Otter-Head {aan de groo- te meren van Canada) is bij zijn gewone rondgang door den toren van een hoog te van 30 meter naar beneden gevallen, waar hij dood bleef liggen|. Zijn makker moest toen twee vVeken alleen, denj dienst doen. Onophoudelijk' liet de wachter van den toren de sireneni gillen die anders alleen maar met mistig weer als eenl waarschuwing voor de schepen dienen, maar de echo ging verloren in de bergen die het hooggelegen meer om geven en geen enlkel schip hoorde de noodkreten. Het was hoogtijd want de levensmiddelen! van denl torenwachter waren bijna uitgeput. Ongelukken. Op de straatweg naar Almelo is bij Colmscha te een auto geslipt en te gen een boom gereden. De wagen werd totaal vernield. De drie .inzittenden zijn ernstig gewoiid. Een der slachtoffers is aam zijn ver- kvondinigen bezweken. Te Schermer'horn is Maandiag- 'morgen de 42-jjarige P. G. B. die zich per fiets naar P urm er end: begaf, A Java Cult. Mij. 269269. A N.I. Suiker U. 159%—158%-9%. A Poerworedjo S.O. 28%28. A Deli Batavia 244248-52. A Deli Maatsch. 244% A Senembah 276287%-94. C Chicago Milw. 8.%—9%. A Amst. Rubb. C. 104%103-2%. A Deli-Bat. Rubb. 53%—53%-3. A Hessa Rubber 8484%. A Serbadjadi S.R. 63%60%-59%. A V.I.C.Ondern, 5656. C Interc. Rubber 3%3%. O Gem. Goes '30 97% Prolongatie 1%1%. WISSELKOERSEN. '26 Jan. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 12.067/8 59.O81/2 9.741/2 -34.651/s 48.101/2 66.45 2.485/g. '27 Jan. 12.073/8 59.091/9 '9.743/4 '34.661/2 48.111/9 6(6.47i./s 2.485/s Saike? Rubber Industrie Amerika I— Tabak Wettig gedeponeerd.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2