^Provinciale J5eeuuj0che Abdijsiroop VICTORIA-WATER i Keus on Borst Stop vkag dien GRIEFaanval No. 2 0. DRIE BLADEN. ZATERDAG 24 JANUARI 193 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. Geweigerde gratie *7mT J. w. Sillevis, „Het recht van gratie." BINNENLAND. 'l ,,Voor de Borst" AKKER's ZEELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws. CORRESPONDENTIE. BIOSCOPEN. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits ttit- drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. 3TS Toen kapitein Borren voor het Cura- ?aosche geval door het Hoog miliatir ge rechtshof was veroordeeld tot één dag gevangenisstraf, kreeg menigeen den in druk, dat een vrijsprekend vonnis welis waar juridisch niet mogelijk was geble ken, maar dat niettemin de minimum straf van 1 dag gevangenisstraf de per soonlijke „schuld" van den voor het ge recht gedaagde toch vrijwel tot nul re duceerde en dat dit vonnis düs eerder een veroordeeling, over Borrens hoofd henen, van anderen was. Dat de soldaat Borren, na dit vonnis, zelf geen gratie heeft willen vragen we kunnen het ons volkomen indenken. Dat anderen het voor hem deden, is al evenzeer begrijpelijk, en dat velen ge dacht en gehoopt zullen hebben, dat het schoone gebaar van gratie-verleening hier toegepast zou worden, is buiten kijf. Gratie mag geen persoonlijk of louter gunstbetoon des vorsten zijn; zij wordt verleend door den Koning, na ingewon nen advies van den betrokken rechter én zij dient te berusten op rechtvaardig heids- en billijkheidsgronden. Welnu: wanneer ons hoogste militaire rechtscollege Borren werkelijk schuldig had bevonden schuldig niet in juridi- schen zin, maar zooals de gewone mensch dat opvat dan zou dat college zeker niet nagelaten hebben, hem streng te straffen, Inplaats daarvan sprak zij een formeele straf uit. Wij kunnen ons niet voorstellen, wat er, zoowel uit een oogpunt van recht vaardigheid als van billijkheid, in den weg gestaan kan hebben aan het ver- leenen van gratie. Gratie kan o.a. verleend worden om politieke redenen. In negatieven zin aldus: wanneer het ten uitvoer leggen van de straf van een zeer populair man in bepaalde gevallen gevaarlijk zou kun nen zijn voor de openbare orde en rust. Dan wijkt dus het recht voor gevaar, zooals een schoolmeester den beminden belhamel van de klas niet durft te kastij den, uil vrees de heele bende op zijn nek te krijgen. Hoeveel schooner is zulk een gebaar dan echter om politieke redenen in posi tieven zin: wanneer het rechtsgevoel des volks getroffen zou wezen door een gra- tie-verleening aan iemand, dien het toch feitelijk niet als schuldig in den gewonen zin des woords vermag te beschouwen! Wij vreezen, dat deze afwijzing van het door derden ten behoeve van kapi tein Borren ingediende gratieverzoek geen onverdeelde instemming zal vinden. En wij kunnen vooralsnog geen rede nen vinden, die een andere beslissing waarlijk onmogelijk maakten. Bij neusverkoudheid en koude op de borst had men vroeger de goede ge woonte om neus en borst in te wrijven!. Tegenwoordig gebruikt men hiervoor de geneeskrachtige Purol. (Ingez. Med.) WEDERKEERIGE OUDERDOMS PENSIOENEN. Tusschen de Belgische en de Neder- landsche Regeering zijn besprekingen ge opend ten einde een wederzijdsche overeenkomst te treffen om aan al de daarvoor in de termen vallende Neder landers in België en Belgen in Neder land eenzelfde ouderdomspensioen toe te kennen. Momenteel krijgen, alle Neder landers in België, die voor 1862 geboren zijn, aldaar volledig ouderdomspensioen. In Nederland ^krijgen de Belgen geen ouderdomspensioen. UITKOMST VOOR DE LUISTERAARS OP 298 M. De Ned. Chr. Radio Vereeniging deelt mede, dat dank zij het volhardend wer ken van de N. S. F.-technici, met ingang van heden de energie van den zender op 298 M. golflengte aanzienlijk is ver sterkt. Elke luisteraar wordt verzocht, eens opnieuw te luisteren en per briefkaart aan postbus 5 te Hilversum te rapportee ren over de volgende vragen la Hoe is de ontvangst bij u overdag en jhoe 's avonds na 20 uur. Cto. Is er 's avonds storing van Turijn op goecf afgestemd en af te stemmen toe stel. Bemerkt u „fading"' (sterke variaties) des avonds? RECHTSTREEKSCH VERKEER BERGEN OP ZOOM—ANTWERPEN. De goedkeuring van den Minister voor electrificatie en aanleg van smalspoor in België is thans verkregen door de N.V. Stoomtramwegmaatschappij Antwerpen Bergen op ZoomT holen, zoo meldt „De Grondwet", zoodat thans spoedig tot aanleg van smalspoor .en electrificatie van de lijn Bergen op ZoomGrens in aansluiting van de lijn naar Antwerpen zal worden overgegaan. Hierdoor komt er weer rechtstreeksch verkeer met Ant werpen en Bergen op Zoom. Griep is een ziektetoestand, die door Abdijsiroop op een bijzondere wijze wordt bestreden. Abdijsiroop houdt de ontwikke ling en het verder razen van een griep-aan val tegen, door de taaie slijm - bezwangerd met ziektekiemen - uit te drijven. Abdijsiroqp kalmeert het hoesten, verzacht de plekken, die ruw en rauw zijn in Uw keel, en Uw gestel ondervindt den gunstigen invloed. Onovertroffen bij Hoest - Griep - Bronchitis - Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs F!. 1.50, i'l. 2.75, FI. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop» Inaw? Provinciale Statenverkiezing. Gedeputeerde Staten hebben den da tum voor de verkiezing der leden voor de Provinciale Staten bepaald op Woens dag 22 April. Auto's met de Prov, booten. Onder de wenschen, die meermalen gehoord zijn in verband met de Provin ciaie Stoombootdiensten, komt o.a. voor die ten opzichte van de vrachtprijzen voor auto's. Het bezoeken van Zeeuwsch- Vlaanderen per auto, had o.a. het be zwaar het hooge bedrag voor het over brengen! van een auto, Thans is met ingang van 1 Februari daarin verandering gebracht. Was de prijs tot nu toe 15 cent per 100 K.G., thans is dit geworden voor auto's voor hoogstens 6 personen f 1,en voor grootere personen auto's f 2.Men zie verder de advertentie in dit nummer. MIDDELBURG. I. K, van Heuven. f Op 76-jarigen leeftijd overleed alhier de heer I. K. van Heuven, oud-hoofdcom mies ter Provinciale Griffie van Zeeland, De heer Van Heuven is niet minder dan 50 jaar op de Provinciale griffie werk zaam geweest. De overledene trad in dienst 1 Juli 1874 en doorliep verschillende rangen, totdat Ged. Staten hem met ingang van 1 April 1910 benoemde tot hoofdcom mies. In Juni 1924 verliet de heer Van Heu ven na eervol ontslag te hebben gevraagd en verkregen, den dienst. „In de mist." De Middelburgsche H. B. S.-club „Rhe torica" heeft gisteravond, ter viering van haar 3e lustrum, in den Schouwburg een opvoering gegeven van het Engelsche blij spel „In de mist". Het is een verbazend kluchtig spel waarbij men telkens meent, dat het aan tal bereikbare personenverwisselingen en Vertrouw je maar aan de kleuters toe, maar geheel. Geen halfheid, geen liefdoenerij. Ze vóélen je echtheid. Jan Ligthart. WAT ZIJN UWE INZICHTEN BETREF FENDE DE WERKLOOSHEID, OORZAKEN, VOORZIENINGEN EN VERBETERING Het grootste wereldprobleem voor de toekomst is dat van oorlog en vrede: het grootste probleem van lokalen aard en van den huidigen dag is dat der werkloosheid. Velen onzer lezers zullen over dit ver schijnsel, dat zoo schrikkelijken omvang gaat aannemen, hunne gedachten heb ben;. Wij vragen hun: zet dat eens op papier em stuur het ons toe Wij zullen van de binnenkomende ant woorden op deze prijsvraag een aantal zoo het resultaat gunstig is, een do zijn of meer in ons blad publiceeren, en daarna onze lezers uitspraak laten doen, Welk artikel h.i. het beste was. Den schrijver van dat artikel zullen wij een prijs van f 25. uitkeeren. De voorwaarden om aan deze werkloosheids-prijsvraag mede te doen zijn 1. Het ingezonden artikel mag ten hoog ste 800 woorden lang zijn. 2. Elke staatkundige of politieke rich ting mag vrijelijk aan het woord komen. 3. De opstellen worden zonder den naam des schrijvers gepubliceerd. 4. Een algemeene beschouwing des probleems is geoorloofd, doch het liefst zien wij Zeeland én/of M i d- delburg op den voorgrond gesteld. 5. Antwoorden die te onzer inlich ting den naam des schrijvers wel dieröen te bevatten moeten uiter lijk 2 Februari 1931 des morgens 9 uur in het bezit zijn van de DIRECTIE DER MIDDELBURGSCHE COURANT. andere tot grappige complicaties en situ aties aanleiding gevende mogelijkheden zal zijn uitgeput, totdat er zich nog een nieuwe geheel onverwachte verwikkeling voordoet, waardoor de toestand nóg grappiger wordt. Er is dan ook steeds meer en hartelijker gelachen om de op voering van dit onschuldige en kluchtige spel, dat tot aanleiding voor alle dwaas heid heeft het feit, dat twee heeren van volkomen gelijken naam toevallig, en zonder van eikaars bestaan te weten, in eenzelfde huis verdiepingen betrok ken. Met een opmerkelijke vrijmoedigheic en aangename vlotheid hebben de jonge lui dit spel voor het voetlicht gebracht; er schuilen verschillende uitstekende a.s. dilettanten in de t speelsters en spelers en een flink volgehouden tempo heeft tot het welslagen van dezen avond het zijne bijgedragen. In de pauze speelde het Rhetorica- strijkje aardige wijsjes op verdienstelijke wijze. Voorzitter H. Munnik opende den avond met een vriendelijk toespraakje en later heeft een zijner medeleden, mej. Van Pienbroek, hem voor 't voetlicht na mens de leden gehuldigd voor zijn be leid. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, heeft de Plaatselijke Raad alhier Maandagmiddag eene vergade ring belegd in St. Joris, waar mevrouw Van Schaik-Dobbelmann, presidente van de Vereeniging voor Onderlinge Vrou wenbescherming, als spreekster zal op treden. Waar het streven van deze vereeni ging zeker belangstelling in ruimen kring verdient, wekken wij de vrouwen en ze ker allen, die zich op sociaal gebied be wegen, gaarne op tot een bezoek aan deze vergadering. WALCHEREN. SINT LAURENS. Vrijdagavond ver gaderde de Anti-Revolutionnaire Kies- vereeniging. In zijn openingswoord wekte de voorzitter, de heer PBoon, de vele aanwézigen op vooral dit jaar alle krachten in te spannen, nu we voor twee belangrijke verkiezingen, staan. Aan het adres van de kiesvereeniging te Giessen-Nieuwkerk, inzake vrijstel ling van lichamelijke oefeningen op de scholen ook na 1936 te verkrijgen in verband met de hooge kosten voor de gemeeniteu, werd adhaesie betuigd. De heer J. Marinissen heeft uitvoerig ver Heerlijk en Gezond. OBERIAHMSTEIM Natuurlijk Bronwater Werkt zeer gunstig bij maagstoringen1 en ongeregelde stofwisseling. SEDERT 1887 EENE NEDER LANDSCHE ONDERNEMING. slag uitgebracht van de vergadering van de Centrale Middelburg, waarna werd overgegaan tot het stemmen van candi- daten voor de Provinciale Staten. De uitslag hiervan was nr. 1 J. W. van 't Hoff; 2. J. Bosselaar; 3. mr. L. van An- del; 4 en 5 L. J. van Voorthuysen en W. A. den Hollander (gelijk aantal pun ten); 6. A. D. Littooy; 7, dr. K. Hui- zinga; 8. S. Simonse; 9 J. F. Heems kerk; 10. C. Louwerse. Nadat nog eenige vragen omtrent ge meentezaken waren gesteld eni uitvoerig beantwoord werd de vergadering door den heer J. Koole met dankzegging ge sloten. ZOUTELANDE. Donderdagavond ver gaderde de A.-R. kiesvereenigihg alhier. Uit het verslag van den penningmees ter, den heer A. Kodde, bleek, dat het met de financiën der vereeniging in het iafgeloopen jaar iets vooruit is gegaan. Er werd adhesie betuigd aan een adres van de A.-R. kiesvereeniging van Gie- •sen—Nieuwkerk inzake onderwijs in li chamelijke oefeningen. Doel is dit on onderwijs niet verplichtend te stellen. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. Melis en P. Geschiere. Hierna werd de candidatenlijst voor de Prov. Staten opgemaakt. De heer J. Jobse, hierin gesteund door den heer A. Jobse, stelde voor om xoor de a.s. (verkiezing van den gemeenteraad een eenvoudig program van actie op te Stel len opdat iedereen weten zou wat Üe A.~ R. richting hier voorstaat en opdat be vorderd worde ,dat de A.-R. raadsleden in den g emeenteraad meer eensgezind op treden. Het persoonlijke zou bij de ver kiezingen meer op den achtergrond tre den en het verschil met andere richtin gen beter uitkomen. Dit voorstel ont moette tegenstand. Als motieven werden door de tegenstanders voornamelijk aan gevoerd: men moét vrij zijn en nie mand naar de oogen behoeven 'te zien en de (opstelling van zoo'n program is on mogelijk. Het voorstel is niet in stem ming gebracht. ZUID-BEVELAND. HOEDEKENSKERKE. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente heeft de voorzitter met, de gebruikelijke nieuwjaarsrede de ver gadering geopend, die door wethouder Lous werd beantwoord. Tot onderwijzer werd benoemd de heer A. de Nooyer te Goes. Het primitief kohier hondenbelasting bevattende 81 aangeslagenen met 84 honden wordt daarna vastgesteld. In verband met den slechten toestand der gemeentefinantiën wordt besloten tot het aangaan van een kasgeldleening af te lossen vóór of op 31 December 1931 groot f 2500 tegen ten hoogste 5 pet. rente. Eert, verzoek van J. C. Paauwe alhier en P. A. Butler te 's Heer Arendskerke tot het hebben van een radiodislributie wordt in handen van B. en W. gesteld om advies, evenzoo geschiedt met het verzoek van de R.K. landarbeidersver- eeniging „Sint Deus Dedit" om een steunregeling in het leven te roepen voor hen die niet bij dien bond zijn aan gesloten of anders te zorgen voor werk verschaffing voor werkloozen. De voor zitter deelt naar aanleiding daarvan nog mede dat reeds enkele werkloozen te werk zijn gesteld bij het verbeteren van een dijk. Bij de rondvraag deelt de voorzitter nog mede, met betrekking tot den aanleg van de electriciteit in deze gemeente, dat hem nog geenerlei stukken van de P.Z.E.M. hebben bereikt. Vrijdag gaf in de Geref. Kerk te Kruiningen de heer H. J. Kruithof, blinde organist der Geref. Kerk te Kam pen, een vijftal nummers voor orgel, w.o, enkele met zang, ten gehoore, waar tus schen een meditatie in blindenschrift over Lucas 2 51. Benoemd tot buitengewoon opzich ter van den Rijkswaterstaat te Utrecht, de heer S. A. de Regt te Kort gene. Enkele dagen geleden antwoordden wij, onder deze rubriek, den inzender H. A. E. te Middelburg: „Zeur niet Men heeft ons de vraag gesteld, of deze uitdrukking niet ietwat uit den hoffelijken toon viel, op welke ons blad, in het verkeer met zijn lezers, hoogen prijs stelt. Inderdaad is dit het geval, en aangezien een buitenstaander, zonder nadere gegevens te zijner beschikking te hebben, het al of niet gerechtvaardigde van deze uitdrukking moeilijk vermag te beoordeelen, stellen wij er prijs op, die gegevens alsnog te verstrekken. Bij het stellen van ons verslag over den binnenbrand aan 't Noordpoortplein maakten wij melding van een opmer king, ons gemaakt door een bestuurslid van de Middelburgsche Brandweer, be helzende „de noodzakelijkheid, be schermde brandputjes in de vesten uit te diepen, op de wijze, als in het eerste reorganisatie-rapport van de (oude) brandweer, en later in een tweeden brief van dat college, is bepleit." Inzender verklaarde ons nu „met ver wondering" dit gelezen te hebben; hij zou het „aardiger gevonden hebben indien wij óók van het bestuur der dus genaamde „Vrijwillige brandweerver- eeniging", dat te dezer zake in een rapport hetzelfde opmerkte, gewag had den gemaakt. Wanneer men nu overweegt, dat be doelde inzender ons sinds 7-XII-1929 bij voortduring in vele folio vellen schrifts heeft^ doen blijken! van zijn belangstel ling voor brandweer-, aanverwante en andere zaken; dat het onzerzijds ge waardeerde advies van het Middelburg sche Brandweerbestuur dateert van 12 Dec. 1929, terwijl het door den inzender bedoelde schriftuur eerst op een verga dering van 13 Jan. 1930 een onderwerp van bespreking uitmaakte; dat inzenders brief niet uitging van het bestuur der Vrijwillige brandvereeniging; dat de plaatsruimte in ons blad beperkt is en tenslotte, dat de in den aanhef dezes vermelde brief van den heer H. A. E., ter overtuiging en „tot ons gemak" we derom vergezeld ging van een dozijn v-ompres betypte foliovellen, dan laten wij thans de vraag, of dit eenigszins on gewone bescheid onzerzijds ditmaal zijn rechtvaardiging in de feiten vond, gaarne eni met gerustheid onzen lezers ter be antwoording over. FLORA. De straat der zonde. In de sloppen van de wereldstad, in nauwe vervallen sla-aatjes, waai- het zon licht nooit 'binnendringt en de grauwe triestheid over alle dingen ligt, daar le- ven de typen, die hun duister bedrijf in allerlei vormen uitoefenen. Sterke Bill (Emiel; Jannings;, een be roepsinbreker, is daar de ongekroonde Koning. Op een avond verschijnt in de stamkroeg, zuster Lize, een heilsoldaat, en Bill komt, ondanks de bespotting zij ner trawanten, onder haar bekoring. Ball's leven verandert geheel, wat zijn vrienden hem heel kwalijk nemen. Ondanks alles, neemt hij toch nog deei aan een „kraak", en dat wordt zijn nood lot. Verraden door z'n vroegere geliefde, valt Bill door een kogel van zijn eigen mannen, wanneer zij door de politie over vallen worden. We zien Emiel Jannings in deze film in een prachtige creatie van jongen van de vlakte. Ziet hem daar stappen, van zijn kracht bewust, door de armoedige straten. Elk (gebaar is gaaf. Het is Jan nings en daarmede is bijna alles gezegd. Fray Way als zuster Lize en Annie (Baclanova) zijn waardige tegenspelers. Als eerste nummer loopt de fiito „Ma ma's tweede jeugd" met Al'bert Conti en

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1