^Provinciale JEeemoscke RAI TEHTOONSTEUIH6 AMSTERDAM KM AUTOMOBIELEN 23 JANUARI -1 FEBRUARI 8B80BBBBBBBBBB 33 33 CS CS 33 CS 33 33 CS 33 S3 S3 S3 0BBBBBBB8BBBBB DONDERDAG 22 JANUARI 193 1. 174e Jaargang. BINNENLAND. DOOR ALICE. CAMPbËh ZEELAND. MOTORRIJWIELEN S CS m MIDDELBURGSCHE COURANT .De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 «ent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 .cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mite uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regeia opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No, 18, MR. J. A. N. PATIJN GEZANT TE ROME? Het Amsterdamsch Effectenblad weet te melden, dat er sprake van is, dat de oud-burgemeester van Den Haag mr. J. A. N. Patijn gezant zou worden te Rome, terwijl dan jhr. mr. A. van der Goes van Rome naar Cairo zou wor den Overgeplaatst. DE TERAARDEBESTELLING VAN BARON VAN VOORST TOT VOORST. Gister had te Vilsteren bij Zwolle de teraardebestelling plaats van luit.-ge neraal baron Van Voorst tot Voorst, oud president der Eerste Kamer. De Koningin was vertegenwoordigd door luit.-generaal Jhr. "Wiiiert, de Prins der Nederlanden was persoonlijk aanwezig. Voorts de de minister van binnenlaffidsche zaken Jhr. mr. Ch.. Buys de Beerenbropck, vertegenwoordigers der Duitsche orde Balye van Utrecht, vertegenwoordiger* der .Malthezer ridderschap, der 'Johanni- terridderschap, de ridderschap van Gel derland, en van liet regiment Grenadiers en Jagers. De absoutè in de r. k.. kerk werd verricht door den zoon van den overledene, pater jezuïet in Den Haag. Aan de groeve werd gesproken door J. :M. baron v. Voorst tot Voorst, namens de familie; door mr. van Lanschot, na mens de r.k. fractie der Eerste Kamer; den Commissaris der Koningin in Lim burg, mr. baron van Hövell tot Wester- flier. ÉDe oudste zoon dankte. DE BOTERPRODUCTIE IN ONS LAND. In het Alg. Ned. Landbouwbl. lezen wij het volgende. Vóór de wereldoorlog uitbrak be droeg de boterproductie in ons land om streeks 70.000,000 K.G. Tengevolge van gebrek aan kracht voeder in de oorlogsjaren en in de eer ste plaats na den oorlog, daalde, de pro ductie met gem. 10 millioen K.G. p2 jaar, om eerst na het zeer droge jaar 1921, dat in 1922 zich nog wreekte, in 1923 Weer het peil te bereiken van vóór 1914. Met de hoeveelheden kaas, in ons land bereid vóór den oorlog en in de oor logsjaren was het niet anders, zooals de volgenlde getallen doen zien. Kaasproductie in 1922 op de boerde rijen in ronde getallen 51 millioen K.G. en in de fabrieken 44 millioen K.G. of samen 95 millioen K.G. In 1917 was de productie op de boer derijen en' in de fabrieken samen nog ruim 84 millioen K.G., doch ze daalde in 1918 tot 52 millioen K.G, Het binnenlandsch verbruik neemt per hoofd der bevolking, nog voortdurend af, terwijl het gebruik van margarine steeds toeneemt en' thans reeds 1)4 maal zoo hoog is als dat van natuurboter. De reclame voor deze laatste, thans aangevat, moge in den Ongunstigen toe stand betreffende het boterverbruik ge leidelijk verbetering brengen, 't Moge in vroegeren tijd waar zijn llli 70.) 't Hooge woord was er uit. „Sinds de begrafenis van mijn vader werkt dit huis op mijn zenuwen. Ik voel me zoo ge drukt. Begrijp je wat ik bedoel?" Hij had gedacht, dat er op haar ge zicht een uitdrukking van hoosaardige achterdocht zou komen, die hij zoo goed kende en hij was aangenaam verrast toen zij glimlachend zeide: „JB|este Roger, natuurlijk weet ik dat 't is heel natuurlijk, ik zou ook; weggaan. Waarom ga je niet naar een ziekenver pleging? Zijn tante en hij konden hun ooren niet gelooven. Thérèse was veel meer «-■vatbaar geworden voor réde „Misschien, dat zal er van afhangen hoe ik mij gevoel. Ik vind het aardig, dat je het zoo goed begrijpt. Het zijn natuur lijk niets dan zenuwen?' „Bespaar* je de moeite om me dat te zeggen, alsof ik niet weet Wat zenuwen zijn. In dat geval heb je Sartorius' niet noodig." „Wiel ikin verwarring brak hij af, om zijn verbazing niet te toornen. geweest, dat goede wijn geen krans be ïoeft, thans is reclame noodig om den afzet te bevorderen. HET PALEIS-CARILLON. iMen zal zich herinneren, dat eeniiglen tijd jgeleden op verzoek Van de directie Van het Carltonhotel te Amsterdam het «gemeentebestuur de klok vian het ca rillon van den Munttoren 's nachts hjeeft doen stop zetten. Thans hebben de directie Van het hotel 'Suisse en het bestuur der Groote Club1 aan H. ML de Koninig|in een verzoek gericht om1 ook het Paleis-carillon 's nachts niet meer te laten spelen. H. ÖVf. de Koningin heeft dit verzoek ingewil ligd. DE MERAPI. Omtrent de situatie van. den M.erapi kan worden gemeld, dat dr. Harloff gis termorgen twee verkenningsvluchten heeft gemaakt, waarbij geen noemens waardige veranderingen werden opge merkt. De werking van de nieuwe prop neemt af, zoodat weinig aneteriaal afbrok kelt en de puin-glijbaan in de kloof van Blongken slechts zeer langzaam aan groeit. De verkenningsvluchten, zijn voor- loopig onderbroken. De waarneming van den berg van den .grond af wordt voort gezet. De werking zal verder waarschijn lijk een rustig verloop hebben. DE AARDSCHOKKEN OP MIDDEN JAVA. Het-.aantal dooden ten gevolge van de aardschokken in Midden Java, waarom trent gister werd geseind bedraagt nu 18; 40 personen zijn gewond, waarvan 15 ernstig. Honderden inlandsche woningen zijn vernield of zoo goed "hls vernield. De totale schade wordt volgens een voor zichtige raming geschat op f 100.000 doch het lot van vele inlandsche dorpen is nog niet bekend, d>or het ontbreken van verbindingen met die plaatsen. Van nacht zijn wederom nieuwe schokken ge constateerd. De bevingen zijn van tecto- nischen en niet van vulkajnischen .aard. De aardbeving veroorzaakte vrij zware schade te Boemiajoe. Zes personen wer den gedood. De instorting der schoor- steenen van de tapiocafabriok kostte geen slachtoffers in tegenstelling met het vorig bericht. DE PENHOUDER VAN LOCARNO. Men zal zich herinneren, dat de pen houder, waarmede de voorloopige trac- taten; te Locarno zijn geteekend, is. ver loren geraakt, hetzij op de reis naar Ne derland, hetzij kort na aankomst ter Vredes en Volkenbondstenloonstel.iinig te Den Haag. Aan het Gemeenitebestuur van Lo carno is thans door de verzekerings maatschappij een bedrag van f 5000. voor de verloren geraakte penhouder uitgekeerd, met Welk bedrag het Ge meentebestuur van Locarno zijnerzijds zich volkomen heeft tevreden gesteld. „Sartorius zou voor zijn plezier naar Algiers gaan. Hij bleef hier om mij ple zier te doen." Zoo was die zaak dus heel kalm uit gemaakt, en Roger was zijn stiefmoeder dankbaar, al schaamde hij zich een beetje dat hij haar misschien verkeerd beoordeeld had. Verlegen over haar vriendelijkheid bukte hij zich om haar zakdoekje op te rapen en toen hij het op haai* schoot legde, g'af zij een scher pen gil. „Roger, je handhet bloedde weer Doe je er niets aan? Laat mi| eens zien?" 'Hij stond toe dat zij er naar "keek en zijn tante zétte haar bril op en kwam er oók naar zien. „,'t Ziet er leelijk uit, ik had hét bijna vergeten. Het gaat niet dicht en lijkt wel ontstoken te zijn." ,,'t Is allemachtig lastig, ik blijf er aan haken en' dan. gaat het wefer open. Ik heb er geen verhand om gehad sindsHij "eindigde den zin niet, want het herinnerde hem aan "Esther. „Het is niets ernstigs, maar ik zal het toch eens aan 'Sartorius lateu zien, dan kan het gedesinfecteerd worden en zoo wat 'meer. "vindt je ook niet? Hij vroeg er vanmorgen naar en sprak van infectie öle er öij Kon komen, maar'ik had toen geen tijd." Roger was blij dat hij hier aan dacht, het was een vergoeding voor Thjérèse voor de teleurstelling die hij haai* be zorgd had, ,als het een teleurstelling Hei is een harde waarheid, dat wij bij het scheiden eerst gevoelen, hoe groot onze liefde was. George Eliot. MIDDELBURG. Bestrijding der werkloosheid. Zooals ook uit een advertentie in dit nummer blijkt, heeft de Coöperatie ,„De Vooruit" alhier besloten om ingaande Maandag a.s. aan alle gezinshoofden en kostwinners een korting van 2Ü pet. op het brood te geven en dit voor 12 cent te verstrekken. De werkloozen, die van dit prijzenswaardig aanbod, dat voor orfbepaalden duur is genomen, gebruik wenschen te maken, kunnen zich morgen aanmelden aan het kantoor der Coper,a tie in de Nederstraat, maar moeten dan hun werkloozen kaart mede brengen. In een publicatie, eveneens' in. dit num mer .opgenomen doen B. en W|. een be roep op de ingezetenen om werkzaamhe den, die anders allicht worden uitgesteld, thans te laten uitvoeren. Heden zijn alhier aangekomen een tweetal zeer groote brandkluizen, die met veel moeite zijn binnengebracht in de Provinciale bibliotheek, waar zij dienst zullen doen: als bergplaats voor de zeldzaamste boekwerken. De Vereeniging „De Zeeuw.sche Dorcas" heeft f 135 ontvangen van- 't Hurgronje-fonds. In de Biogardzaa.l te Middelburg hield de afd. Walcïi.ei*en van de Ned. Chr. Reis ver een. gisteravond eem vergadering. Wegens ongesteldheid van den voor zitter, had de vice-voonzitter, de hieer S Caljouw, de leiding. Vóór de pauze hield de heer Groiziano, vertegenwoordiger der Zwitsersche Verkeerscentrale in ons land een korte Iezinjg met prachtige lantaarn plaatjes over een deel van Zwitserland, ii.l. het Noord-Oositen. We zalgen den be kenden waterval bij SchaffUausen, schil derachtige kleederdracblen uit Appen zeil, glrootsche viaducten en bergbanen en landschappen, zooa.ls alleen Zwitser land die te zien kan géven. Na de pauze zagen wij dezelfde land streek op1 de film. Vooral de wintersport te St. Moritz (schaatsenrijden, wedstrijd in skiloopen en -springen) liet ons zien, dat ook Zwitserland in dén winter mooi is. De vooifzitter sprak in zijn slotwoord den welisch uit, dat vele leden "der N.C, R.V. dit mooie toeristenland zullen bezoe ken en wekte de aanwezige niet-leden op zich aan te sluiten. iMen kan zich opgeven bij liet Centraal iBjureau Den Haag, of bij den secr. der afd. Walcheren, den h,eer L. van Wallen burg, Noordweg S 223g, (Middelburg De vergadering werd door ds. Linde- (boom van Serooskerke, hoofdbestuurslid der N.C.R.V., met dankgebed gesloten. was. Hij was blij dat het haar plezier deed, het verminderde zijn schuldge voel. ,,'t Is wel zoo goed om! die dingen goed te verzorgen", zeide miss Clifford kalm. „Ik denk aan Smithers, dien meesterknecht van je vader, die zich gekrabt had aan een ijzerdraad en veer tien dagen later aan bloedvergiftiging stierf." Terwijl ze sprak kwam de dokter de kamer binnen en groette het drietal met zijn gewone phlegmatieke kalmte. Allen zwegen en miss Clifford deed haar best de stilte te verbreken. „Is er wat nieuws?" vroeg ze. „Ik veronderstel, dat u niets van zuster Rowe hebt gehoord?" Hij keek haar een oogenblik vragend aan; het was alsof hij zich trachtte te herinneren wie zuster Rowe was. „Zuster Rowe", herhaalde hij flauwtjes „neen ik heb' niets gehjpord, maar ik geloof ook niet dat zij de moeite zou ne men om mij iets te laten weten." De lichte nadruk op het woordje mij hinderde Roger en hij zag den dokter scherp aan, zich afvragende wat er om ging in 's mans methodieken en onaan- doenlijiken geest. Verzweeg hij iets? Wist hij meer van Esther af dan hij zeggen wilde? Voor het eerst kwam die gedachte bij hem op. Vriendelijk en spontaan zeide Thé rèse: „Dokter, wilt u zoo- goed zijn eens naar de hand van mr. Clifford te zien? Ik geloof zeker, dat er wat met die hand njtj MORGEN OPENING GEOPEND VAN IOVM.-5N.M*, ÖNM.-ION.M. 121 21 i (Ingez. Med.) 2 UUK N.M. TOEGANGSPRIJS F 1.20. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Dinsdagavond ver vergaderde de A.R. Kiesvereeniging al hier. De aftredende bestuursleden, de heeren J. J. C. van der Graaf en G. van der Louw, werden herkozen. In de be- stuursvacatures, voorheen C, A, Cor- nelisse en| L. van de Ketterij, werden de heeren P. van Belzen en Iz. Cornelisse gekozen. Uit de aanwezigen traden op die ver gadering twee personen als lid toe. Gemeenteraad van Domburg, DOMBURG. Bij dë opening van de Dinsdagavond gehouden vergadering van den Gemeenteraad zeide de Voor zitter niet te willen afwijken van de traditie om in de eerste vergadering van het jaar een overzicht te geven van het geen het vorige jaar plaats had. Hij wees er op dat allerwege geklaagd wordt over de malaise en, niemand weet wat er ko men kan, maar toch moeten z.i. zij die regeeren zich niet te veel laten mede slepen door het aigemeene pessimisme maar optimist blijven. Spreker gaf daar na een overzicht van de werkzaamheden van den Raad, als de twee belangrijkste noemde hij de herziening van het belas tingstelsel enI de overneming van de Electrische stroomlevering van de Ge meente door de P.Z.E.M, Hartelijk dank bracht hij de leden van den Raad voor de aangename samenwerking ook bij verschil van meening en) wenschte hen zoowel in hunne kwaliteit als persoon lijk en met hunne gezinnen het beste voor dit jaar. Hij zeide dat de heer Van Sluijs, die naar hij vernomen had, zou bedanken als Raadslid, vele jaren in het belang der Gemeente, ook als wethou der, heeft gewerkt en daarbij niet altijd den dank heeft geoogst die hij verdiende. De heer De Visser dankte daarna in dichtvorm, de Voorzitter hartelijk voor zijne goede wenschen, waarbij hij verklaarde soms wel pessimistisch te zijn, waar de landbouw in zulk een slechten toestand verkeert, wanneer hij ziet hoe in Domburg gebouwd wordt vreest hij voor groote schulden. Aan het slot van zijn gedicht, dat met veel in stemming werd aangehoord, hoopte hij op hetere dagen en sprak den wensch uit dat men met eendrachtig samenwer ken de crisis te boven zou komen. De heer Van S I u ij s dankt daarna voor de speciaal tot hem door den Voorzitter gerichte woorden. Daarna werden tot leden der Com missie tot wering van schoolverzuim herbenoemd de heeren Bommeljé, De Jonge, Vergers en A. de Kam en be noemd de heer Anth. Provoost. Tot plaatsvervangend Voorzitter van het Stembureau werd benoemd de heer Elout, tot leden de heeren Almekinders ent Van Sluijs. Besloten werd niet te. voldoen aan het verzoek van de groep Nederland van het Alg. Nederlandsch Verbond om. door eenie belastingverordening het gebruik van vreemde woorden o.a. in aankondi gingen en als namen van villa's enz, te weren o.a. uit overweging dat eene der gelijke verordening voor eene gemeente, die door vele vreemdelingen' wordt be zocht,. zeer ondoelmatig zou zijn. Van het bestuur van de Ver. tot stichting van een Chr. Ziekenhuis „Be- thesda" te Vlissingen was een schrijven ingekomen inzake het reserveeren van plaats in een te bouwen ziekenbarak. Naar aanleiding daarvan was geïnfor meerd hoever de plannen van de ge meente Middelburg stonden, wat betreft de stichting van zulk een barak, waarop was geantwoord dat deze nog in be- gebeuren moet, ze ziet er leelijk uit." Met doodelijke kalmte piaaltsle de fof- sche man de lamp zoo, dat Het licht op de kwetsuur viel, toen boog hij Het hoofd en bekeek de wond met ernstig gelaa)t. Het duurde zoo lang, dat miss Clifford Iiaar werk neerlegde en ook ging kijken. Was er iets niet goed? Roger begon zich ook te verbazen. Hij liet Hem kalm toe dat dr. Sartorius zijn arm bevoelde tot aan den schouder, inaar Het maakte hem ongeduldig, toen deze rijn gezicht naai* het licHt wendde en zijn kaak be tastte i' ,„Hebt u daar geen vreemd gevoel?" vroeg de dokter, de spieren vlak voor het oog voelend." „Neen, volstrekt niet." Waar wilde de man heen? Het was al lemachtig vervelend. Toen het onderzoek was afgeloo.pen, richtte de dokter zicH weer op en sprak op onverschilligen toon; „Ik moet Het dadelijk duchtig reinigen, dat kan ten minste gebeuren." Deze opmerking, en de toon waarop zij werd geuit, was zoo weinig geruststel lend, dat miss Clifford dadelijk vroeg: „Is er infectie bij gekomen, dokter?" „Ik hoop van niet, ik hjpop van niet. Ik denk dat er Wat vuil in is gekomen en geen wonder. Is er nog tijd voor lief diner? Er moet wel igjauw wat ia,an< ge beuren." ,,'t Is nog maar tien minuten over acht", zeide TKérèse, „en ik heb het di ner besteld om half negen." „Heel goed, dan zal ik het dadelijk doen." Toen de dokter de kamer uit was lachte Roger even en keek naar zijn rau- wen duim. „Wiat is hij een neerdrukken de persoonlijkheid. Ik zou me kunnen verbeelden, dat ik een vneesehjk iets er in heb gekregen." Thérèse stond glimlacfiend op van haar stoel j„Ik zou maar niet tobben, hij Heeft je niet 'bang willen maken. Ilifjja voor het eten nog even een briefje schrijven." ^Dat was een buitenkansje", zeide Ro ger. „Ze was heelemaal niet beleedig(di, maar kwam me halfweg tegembet." „Ze is heuscH zoo kwaad niet, Roger", zeide de oude dame zacht. „Ik wou al leen maar dat wij Ze kon haar zin niet uitspreken, want de dokter kwam binnen. Hij ging naar de tafel met zijn leeren trousse en legde zorgvuldig alles gereed: watten, schaar, gaas, een flescbje jodium. Hij knipte zorgvuldig een stuk gaas éh was geneel verdiept in zijn arbeid. Hij stond' met rijn rug naai* Roger en naar 'de deur ge keerd. Hij gaf zich niet eens "de moeite om te zien, toen de deur onverwachts open ging en Chalmers met ietwat qpge- won'den stem zeide: „Miss Clifford, hier is zuster Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1