M DBGraowSmrn immmrnm AUTOfefOBIELiN AMSTERDAM RAI RM 23 JANUARI - FEBRUARI TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DINSDAG 20 JANUARI 1931. No. 16. BINNENLAND. EEN DAM IN HET HELLEGAT. PROFJIEERING EN DE NOBELPRIJS VOOR DEN VREDE. ZEELAND. WALCHEREN. Gemeenteraad van Westkapelle. DOOR ALICE. CAMPDEh NOORD-BEVELAND. Gemeenteraad van Wissekcrke. MOTORRIJWIELEN RECHTZAKEN, WEERBERICHT etc. aft. Calf- lOade pr op der ireau 'ee, loot ifo» iri: iRoü 8 - 8!- 8.- loena on rareo )UT. Boot De regeering overweegt spoedig' over te gaan tot aanbesteding van den aairüeg van een eerste gedeelte van een dam in het Hellegat. Het is de bedoeling, in dit jaar het gedeelte op den ondiepen vooroever tus- schen het Oost-Heliegat en den Noord' brabantschen wal te maken en om aan de Oostzijde van dien dam een geul t> baggeren. In 1932 kan dan hel nu te maken gedeelte van den dam aan den oever van het eiland Goiedereede en Overflakkee worden aangesloten, waar door de vaarweg langs de Oostzijde van den dam zal worden geleid. Aan den dam zal een kruinsbreedte van 15 M. worden gegeven bij een hoogte van meer dan 1 M. boven den hoogst bekenden stormvloed, ten einde dat werk ook dienstbaar te kunnen maken aan de verbetering van de verbinding tusschen den vasten wal en de Zuid-Hollandsche' eilanden. Het bestuur van de Nooi|t-Meer-Qorlog Federatie heeft op voorstel van het be stuurslid ds. J. B. Th. Hugenlioltz, die als lid van den raad van het Internationale Vredesbureau te Genève bevoegd is, ieder jaar een candidaat voor den Nobel prijs voor den Vrede aan liet Nobiel-comi- té van liet Noorscheparlement aan te wijzen, besloten en ds. J. B. Th. Huge|n- holtz daartoe gemachtigd, prof. dr. G. J. Heering te Leiden, schrijver van: De Zondeval van liet Christendom, als candi daat voor genoemden Nobelprijs voor te dragen. Genoemd boek is ook in het Duitsch en het Engelsch verschenen, en 'n Fnn- sche vertaling ervan wordt voorbereid. (Slot.) Naar aanleiding van een verzoek van den Centr. Bond van transportarbeiders afd Westkapelle, zegt de voorz. dat hier op het ooigenblik veel werkeloosheid heersclit. De regelingen, die in andere gemeenten hiervoor getroffen worden, steunen' bijna allemaal op verschil lende vakbonden. Hierdoor wordt controle mogelijk op de werkeloozen en kan voor een bepaald aantal weken op de kassen van deze bonden gesteund worden, zonder andere kassen aam Le spreken. Hier zijn weinig arbeiders georgani seerd. Een reden is hiervoor niet gemak kelijk te vinden. Velen hebben een stukje grond, waar zij een gedeelte van '1 jaar /op werken en daardoor le weinig bij anderen werk zaam zijn. Er zijn verschillende middelen voor werkverschaffing! te vinden. In de eerste plaats dient er een betere regeling te komen in de arbeidsbemiddeling; '1 zal daarom noodzakelijk zijn, het co.rresponl- schap naar de secretarie over le bren gen. In de tweede plaats zegt spr., dient rekening te worden gehouden mol hel 'schrijven van Ged. Staten van 29 Augs. '1930, betreffende ondersteuning van werkloozen. Ondersteuning Van werkloo- Een zal slechts kunnen geschieden hij rampen en economische crisis. Gezien de haast, waartoe wordt aan gedrongen door de verzoekers, is bet niet mogelijk om thans het systeem voor werkverschaffing te ontwerpen, ten 88.) HOOFDSTUK 31. „Chalmers, kwam mijnheer Roger daar binnen? lik dacht dat ik hem hoorde." „Ja miss, hij is in zijn ka/mer. 11$ vroeg waar u waart." Chalmers kwam de kamer in en wreef langs zijn grijze kin, hij had blijkbaar iets op bet hart. „Miss, ik wou dat we mr. Roger er toe konden krijgen om niet zoo in weer en wind uit te gaan. Hij heeft koorts en het zal hem kwaacl doen. Hei is bar zooals hij er uitziet." De oude dame schudde wanhopend het hoofd. „Dat weet ik wel Chalmers, maar het geeft niets wat ik ook zeg. Hij is hang, dat er iets met zuster Rowe ge beurd is en hij wil haar opsporen, hij is jzoo ziek." De knecht kuchte eens, keek naar hel karpet en gaf op die manier te kennen op tactvolle maar ondubbelzinnige wijze, dat het zoeken naar de vermiste ver- geefsche moeite was. Miss Clifford be greep dit en zij vond óok, dat haar neef minste in dien men daarbij steun van Rijk en; Prov. tracht te verkrijgen. B. en W. hadden nu gedacht een com missie in te stellen, bestaande uit 2 raadsleden, met een lid uit de verschil lende Armbesturen met den burge meester als voorzitter. Aan die commissie zou kunnen wor den gegeven een lijst van menscheni, die voor ondersteuning in aanmerking ko men. Deze kunnen zich vanaf Maandag a.s. van 912 uur ter secretarie daar voor opgeven. Tenslotte moet men nog nagaan, wat voor werkverschaffing kan worden ge- daan; o.a. uitdieping van de vaart in het vroon, uitdieping van de sloot bij de be graafplaats; begraven van vuil op 't vroon, en/z. Met algemeenc stemmen wordt aldus besloten. Mocht de werkloosheid lang duren, dan meent de voorzitter, dat een geor ganiseerde werkverschaffing ingesteld moet worden. Ook de Polder zou dan misschien wel mee willen merken. De heer Huibregtse zegt, dat wij ons zelf op den achtergrond gewerkt hebben, door ons niet aan te sluiten bij de regeling van het werkloosheidsbe sluit. Hier wordt niets gedaan vanwege het Rijk, omdat men ons niet kent. De arbeidsbemiddeling is hier nooit goed georganiseerd geweest. De voorz, zou nu willen bepalen, welke som uit de gemeentekas zou wor den overgedragen aan de Commissie. Spr. stelt voor een crediet van f 1500 te verstrekken aan de Commissie. De heer K. C ij s o u w vraagt, welk loon verdiend kan worden bij de werk- verschafifng. De Voorzitter dacht van f 2 per dag, maar meent, dat dit de Commissie moet uitmaken. De heer K. C ij s o u w zou f 2,50 per dag niet te hoog vinden. De heer H u i b r. C ij s o u w zegt, dat bij den boer nu ook maar f 2 per dag verdiend wordt. Verder wijst spr. er op, dat het hier maar een hulpmiddel is, en dat al wat daarvoor uitgetrokken wordt, den werkman ten goede komt. De heer Huibregtse is met den heer K. C ij s o u w van meening, dat een loon van f 2.50 per dag niet te hoog is. Spr. wijst er nog op, dat degene, die werkt, behoorlijk gevoed moet worden. Het is thans de duurste tijd van het jaar, in verband met aanschaffing van vuur en licht, zoodat f 12 per week te weinig is. De heer Minderhoud wijst er ook op, dat bij den boer slechts f 2 per dag verdiend wordt, waarop de heer Hui bregtse opmerkt, dat de menschen, die bij den boer werken, zooveel andere voordeelen hebben, o.a. aardappelland. Na de uitvoerige bespreking van het werkloozeni vraagstuk, komt in behan deling de onderhandeling, gevoerd met den Ambachtsheer over den aankoop van het Noordervroon, De voorzitter deelt mede, dat hierover een correspondentie heeft plaats gehad tusschen B. en W. en den heer Blaupot ten Cate te Middelburg. Spr. zegt, dat het vroon nu voor f 2000, dus f 300 minder als voordien is bedon gen, is te koopen vermeerderd met de te maken onkosten, die gesteld worden op f 80. De voorz. raadt aan, het Vroon over te nemen, gezien het belang voor de gemeente De regeling van den zand- put zou beter kunnen' worden ter hand genomen; de bestrating van den ouden Zandweg zou geheel kunnen geschieden, zulks ten genoege van de belanghebben de aangelanden daaraan, terwijl ook een betere verharding van het Noordkerke- pad zou kunnen plaats hebben, In ver band hiermede, dat in het plan voor be strating wijzigingen zijn aangebracht. Ook 't Hout, zou daardoor wel eerder aan de beurt kunnen komen. De heer K. C ij s o u W vraagt, of 't niet in een toestand was om langs de straten te zwerven. „Als ik het zoo zeggen mag mists, zonder brutaal te zijn, zou ik mr. Ro ger dadelijk in bed willen stoppen, hem een goed slaapmiddel geven en als hij dan morgen weer er uit wil, zou ik zijn kleuren wegnemen." „,Dat is nog zoo kwaad niet, Chal mers", zeide miss Clifford, ondanks zich zelve glimlachend. „Maar ik hoop dat het niet noodig zal zijn, hij beloofde me, dat hij na vandaag het zoeken pp zou geven. Ik moet nu weten wat hij Le ver tellen heeft en dan zal iik probeeren, hem in bed te krijgen." „Hier is mr. Roger, miss". Hij ging op zij om den jongen man binnnen te laten. En na een korten blik op het zieke, vervallen gelaat ging1 liij weg. Miss Clif ford zag haar neef ook met onderzoeken den blik aan. Hij was mager en zijn blauwe oogen glinsterden koortsachtig. „Roger, mij" lieve jongen, ga je nu dadelijk uitkleeden en a.ls je in bed ligt kom ik met je praten." Koppig schudde hij liet hoofd, ging' naast haar zitten op de chaise longue, diep ter neer geslagen en toch met iets zeer vastberadens. „Ik geef het nog niet op", zeide liij ,.,Nog niet, er is zooveel te doen. Maar als hel u gerust kan stellen, dan kan ik u zeggen dat mijn tempera/tuur wat lager is dan gisteren om dezen tijd. Ik heb haar zooeven opgenomen en j,k geloof Hout niet gelijk met de binnenwegen op dezelfde wijze zou bestraat kunnen! worden. Ook heeft spr. gehoord, dat nu enkele eigenaren van perceelen, gele gen aan den Zandweg niet veel voor verharding gevoelen, wat door den heer Minderhoud wordt bevestigd. De voorzitter stelt nu voor, van den Ambachtsheer over te nemen de perceelen sectie B no. 506 en 3504 en daarvoor te betalen f 2000 plus de on kosten era zich te verbinden tot den on derhoudsplicht van het Noordkerkepad, waartoe met algem. st. wordt besloten. De heer K. C ij s o u w vraagt bi; de rondvraag nog, of er geen Wcstkappe- laars zouden kunnen werken aar den weg WestkapelleMiddelburg. De voorzitter zal hieromtrent in lichtingen inwinnen, waarop de verga dering gesloten wordt. WISSEKERKE. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad. Alle leden aanwezig. De Voorzitter liel in het kort de revue passcoren wat in het vorige j,a,ar is tot stand gekomen. Bedoeld j!a,ar kan in de annalen der gemeente worden a,ange|- teekend als een zeer belangrijk jiaar Spr. wijst o.a. op de gedeeltelijke ver nieuwing van den weg Kamperland -Wish se kerke, waartoe in 1929 was besloten en de aartslui ling van de koon: men Wissekcrke er. Geersdijk aan het Provinciale foec'risclie net. De werk loosheid is nog vod een deel bestreden door eleclricitehswerken. Eenig produc tief werk zal kunnen gevonden worden, door verbetering van een weg in de kom v.narloe teen, vroege is besloten. Wethouder Buy ze sprak de wensch uit dal de Voorzitter met denzelfdea ijver cii nauwgezetheid moge voorlwer1- ien Het amendement van den heer de Ridder waarover cle vorige zitting de stemmen staakten, betreffende de Oost- achterweg werd nu met 7 stemmen voor aanjgenoime.n. Van Ged. Stalen was bericht ingekomen dat vrijstelling van onderwijs in licha melijke oefening mei 2 jiaar is verlengd. Van de P.Z.E./M. dat de prijs voor Elec- triciteit Le Geersdijk bedraagt 45 cent per K.W. In de vorige vergadering staak ten de stemmen over de straatverlichting betreffende de slerkte 40 of 60 watt. Thans werd met 9 voor en 2 stemmen tegen aangenomen voor den a vond-ver lichting 40 en voor de lichten die 'des nachts blijven branden 60 wall. Het vooiv stel van B. en W. om den, veerwejgl 'te Kamperland de straatlantaarns zig zag te plaatsen, werd aangenomen. Aan de haven te Kamperland komen drie lan taarns waarbij één die des nchls blijft branden. Daarna kwam plan A en terzake van liet doortrekken van de wegsverbetering van de Bioschdijk naar Wissekerkc. Na voorlezing der berekenin gen ontspon een bespreking. Plan A, cle bestaande weg mei afsnijding van zijn hoeken werd verdedigd door de heer de R e g t die wel voor wegverbelering was maar niet als plan B vanaf den Boschdijk in een rechte lijn naar den hoek van den Korteweg om dal er kavels 'bouwland ver sneden werd. De heer K r a m c r en B: u y s e zeggen het tegendeel. Blij de stemming bleken 10 st. voor plan B, de heer do 'Regjt voor plan A. Het voorstel van B. en -W. lot het besluiten tot het aangaan eener Reke- ninigl-Ciourant-Overeenkomst met de Bank van Ned. Gemeenten, werd na toelichting z.h.s. aangenomen. Ingekomen was de door de Kroon goedgekeurde verhooging, vatn de jaa,b- wedclen van den Burgemeester, den se! crelaris en wethouders. Dientengevolge1 werd een wijziging der gemeentêbegroo ting 1931 zonder op of aanmerking goedt- gekeurd. Het voorstel van Bi. en- W. tot ver koop/ aan A. van Halst Ie Geersdijk van GEOPEND VAN IOVM.-5N.M; ÖN.M.-ION.M. (Ingez. Med.) wel dat ik over liet ergste heen ben." „Dat weet ik niet, je ziet er zoo ziek uil", zuchtte zijn lanle. „Je houdt je op door de macht van je wil en later zal je dat moeten bezuren. Maar vertel me eens, is er eenig bericht over liaar?" Hij schudde het 'hoofcl en loosde een mistroosigen zucht. „Niets, geen woord, geen teelten; het is zoo geheimzinnig. Ilk heb alles gedaan wat ik maar kon bedenken. Er zijn mis schien nog een paar pensions waar ik niet geweest ben en hel is zoo vreemd, dat geen enkele taxi-chauffeur in Cannes zich herinnert Dinsdag een persoontje te hebben gereden clat haar signalement nabij komt. Ik heb ze allemaal onder vraagd." „Kan zoo'n chauffeur dal niet verge ten hebben?" „Dat is niet waarschijnlijk. Het is niet iets gewoons, om een Amerikaaasch meisje, dat met haar bagage op staal staat, te moeten vervoeren, om niet te spreken van die beschadigde aulo. Die gebeurtenissen zouden zich wel genesteld hebben in liet geheugen van den een of anderen chauffeur. Ik ben aan buis geweest bij twee die ziek zijn." „Ja, liet is heel raar, W/at heb je nog meer gedaan?" „Ik heb haar als vermist hij de politie opgegeven." „O!" riep miss Clifford op verschrik ten toon uit. „Vindt je dat zoo noodig?" „Wat denkt u? Als Esther mijn zuster een stukje grond van de gedepilplen vijver achter zijn woning, werd z.h.s. aangeracy men en ter afdoening in handen van -B,. en W. gesteld. 'Pij cle rondvraag! vroeg de heer Kr ai mer naar do mogelijkheid om het graaf werk voor de eleclrische verbindingen door inwoners ie laten doen. De Voorzitter zeide hierna reeds geïnformeerd le hebben. Voor clat graafwerk moeten ook al deskundigen rijn. liel wordt niet door cle P.Z.E.M. ge daan maar door een aannemer, die niet gedwongen kan worden inwoners le ne men. De heer Abraham se nam hierop afscheid als raadslid met een a-ede, waai* in hij memoreerde, clat ook Wissekerke zijn evolutileer heefL op het gebied van het leven der arbeiders de, geschiedenis leert dit. Dat is begonnen in het jaar 1903 door wijlen Witte Hage die den stoot heeft gegeven tot oprichting va» een vereeniging van arbeiders die elkan der zouden steunen bij1 ziekte, wat spoe dig! gevolgd werd door ds. Smelt, die daaraan een beplaalde richting, wilde ge ven. Hieruit is weer /gevolgd het jaar 1918, toen een vakorganisatie ontstond -en dus ook de arbeiders een vasten grond onder de voeten wilden zoeken in hun sociale leven. Hiervoor werden nog al- lijd gevolgd cle beginselen vain samenwer king tusschen cle verschillende standen in deze gemeente. Spr. hoopt, clan ook clat liel arbeidsleven oji socia,all gebied in cle gemeenten zijn verderen groei moge hebben in den geest van genoemde bei- iginselen en clat dit bij voorduur tolt' zeZ /gen cler gemeente moge zijn. Spr. zeide voor cle samenwerking in het bijzonder den voorzitter en den secretaris hartei- lijk dank en hoopte dat het allen hij voorduriug wel moge gaan, Hierna dankle dé voorz, den heer Abrahamse namens den Raad en sprak de beste Weiischen uit voor den heer Abrahamse en zijn gezin. Voor heL gerechtshof 1e Amster dam stonden Vrijdag terecht de 31-jarige G. O en cle 22-jiarige B. J. T, tuinarbei- ders .beiden Wonende te Alkleanadé, thans gedetineerd in het Huis Van Bewaring le Amsterdam ,verdacht van diefstal in vercrnilginp', >v|ain een partij narcissenbol- len, merk „King Alfred", ten nadeele van den tuinder P. Akerboom le Roelof- .arendsveeu Do réchtbank le Haarlem veroordeel de G. O. lol een jaar /gevangenisstraf en was en zoo op eens verdween, zonjder een spoor na te laten, zou[ u dat dan Pielt ernstig vinden? Hier. is een jong meisje in een vreemd land, zonder vrienden. Als wij er geen belangstelling voor hébben pi» baar terug te vinden. Wlie zal 't clan hebben? Er kan van alles met haar ge beurd zijn, dingen waar men niet graag' aan denkt." Zijn stem sitokte. Hij ver volgde: „Ze kan uitgeschud of bestolen zijn of iets wat nog veel erger is. Wat goed doet het om je oogen voor de mo gelijkheden le sluiten?" Zijn gezicht verraadde do gedachten clie bij hem omgingen. Eenige secondleu ging zijn tante voort met haar breiwerk, toen legde ze liet neer en zeide op, ge- dempten toon, terwijl zc naar de deur van lacly Clifford tuurde: ..Er is iets clat alles zou veranderen. Stel dat waar was wat Arthur aan (Thérèse vertel de?" „U bedoelt dat hij clie historie van die autobotsinguit zijn duim gezogen heeft. Alleen in clat geval...." „Roger,, begrijp me niet verkeerd", zeide de oude dame haastig. „Ik voor mij heb nooit iets kwaads willen geloovcn van dat aardige ineisjjeMaar heb je wel eens gehoord Wal de dockter tegen Thérèse over haar losliet? Hij scheen te denken, dat ze niet altijd, niet heele- maal „Heel't Thérèse u dien onzin ook ver teld?" vroeg hij knorrig. „Wel, ik beken dat ik, er van opkeek, 20 Januari. Barometerstanden. Hoogste 769.3 te Sarna. Laagste: 743.5 le Reickjjajvick. Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur van gisterenmorgen Lol hedenmiddag 12 u.: Hoogste49 gr. Laagste: 43 gr. Weersverwachting van het K. N. M. I.j Zwakke lol matige wind uit Z. rich tingen. Nevelig lol halt' bewolkt. Weinig o!' geen neerslag. Iels kouder. Woensdag 21 Januari. Zon op 7.59; onder 4.23. Licht aansteken alle rijwielen motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 4.53. Maan op 9.36 v.m.; oifdor 714 n.m. Eerste kwartier 27 Januari. HOOGWATER VLISSINGEN. Middelbare tijd. Woensdag 21 Jan. 2.54 15.16 Donderdag 22 3.26 15.52 Vrjjdag 23 4.— 16.25 Zaterdag 24 4.34 16.58 Zondag 25 5.06 17.33 Maandag 26 5 46 18.16 Dinsdag 27 6.32 19.19 B. J. T. lot '8 maanden, beidé onder af trek van voorarrest. De Procureur-Generaal mr. baron Ha- rinxnia tboe Sloolen, achtte het ten 'las te.1 gelegde bewezen en requireerdfe be vestiging van het vonnis dor rechtbaak Arr. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Maandag 19 Januari werden de navolgende vonnissen uitge sproken diefstal W. W. W. V., 23 jaar, elec- tricien, Schaerbeek (B.)gedetineerd, 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van- het voorarrest; L. A. F. 41 j., venter, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, 6 weken gevan. met aftrek van het voor arrest; C. H., 3.8 j., lichtwachter ie Vlis- singen, vrijspraak; overtreding Motor- en Rijwelwel W. C. V., 40 jaar, arts te Middelburg, f 5 b. s. 5 dagen hechtenis; G. B., 57 j., kunstschilder te Zoutelande, bevestiging behalve ten opzichte van de straf, geen, straf opgelegd; L. J. B., 28 j., landbou wersknecht, Ritthem, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter f 5 s. 5 d. h.; E. V., 40 j., landbouwer, N. en St. Jooslan-d, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, f 3 b. s. 3 d. h.; E. H. P. H., 24 j., employé te Gent, ver niet'ging van het vonnis van der. Kan tonrechter. Het O.M. niet ontvankelijk ve-klaard in zijn vordering; overtreding Jachtwet L. van C., 46 jaar, jager, Axel, vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter f 20 en f 10 en f 10 b. s. 5 en 2 en 2 dagen hecht., met verbeurdverklaring van het geweer mishandeling: C. J, H., 28 jaar, arbeider, Duivendijke en A. J. van der W., 28 jaar, arbeider, Duivendijke, ieder 6 maanden gevang, straf voorw. met een proeftijd van 3 jaar en f 25 b. s. 10 dagen hechtenis overtreding Veiligheidswet G. F., 40 jaar, uitvoerder van werken, Hoboken (B.), bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, f 200 b. s. 20 d. h,; zonder vergunning een geld-inzame- en ik dacht niet dat er iels van aan was. Ik heb nooit iets vreemds bij haar opgemerkt en liet verwonderde mij te liooreri dal een ander dit wel ha-cl gedaan. Maar de dokter is zoo zeker van zijn zaak, ofschoon hij er niet veel van zeide. En als zoo iemand zoo iets zegt, dan ben je wel genoodzaakl het ook te gelooven. Maar als hij gelijk had, dan kon ze wel eens uit Cannes vertrokken zijn en ver geten hebben het ons mede te deelen. Zc kan Jiaar geheugen verloren hebben, weet je." „En als dit zoo is", antwoordde Roger ferm, „dan is dit een reden te meer om haar te vinden. Maar Dido, ik moet u zeggen, dat ik niets hecht aan die opvat ting van den dokter. Ik 'heb met liem gesprokén, hij sprak heel geleerd, heel overtuigend. Hij verzekerde mij, dat er vele menschen waren die aan die kwaal leden en niet alleen zich zelve voor normaal hielden, -maar ook zoo be schouwd werden. Hij zegi, dat ze aller hande buitensporigheden verzinnen en gelooven. En dat niemand met zekerheid voorspellen kan wanneer ze huiten hun boekje zullen gaan en vreemdsoortige dingen doen. \V:at liij zegt is zonder twij fel waar, maar liet is niet toepasselijk op Esther. Als ik een zeer normale, evenwichtig vrouw aan moest wijzen..." „Ja,' ja dat zou i-k ook gezegd heli- bén." Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5