provinciale Zteuw&cht TEMTOOWmUIK Pkfml 'MÊÈÊËËÊM4 RAI AUTOMOBIELEN RAI 23 JANUARI -1 FEBRUARI N o. 1 5. Twee bladen. MAANDAG 19 JANUARI 193 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. MOTORRIJWIELEN Kort Zeeuwsch Nieuws. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:. Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel? opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. DE ONTSLAGEN BIJ PHILIPS. Naar de Limb. Koerier van bevoegde zijde verneemt, zijn in het begin van 1930 bij Philips te Eindhoven 25Ö0 ar beiders ontslagen, hetgeen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar is gevolgd door een nieuw ontslag van 2000 arbeiders. Thaös moet een nieuw massa-ontslag op komst zijn. Het gemeentebestuur en de Arbeids beurs te Eindhoven treffen reeds voor bereidende maatregelen om den schok op te vangen. Tof zoover de Limb. Koerier. Be correspondent der Maasbode te Eindhoven teekent hierbij aan: Naar onze inlichtingen luiden zou h A getal arbeiders bij Philips nog ongeveer i5.000 man bedragen, in elk geval geen 18.000 meer. De ontslagen gaan er nog geregeld door. (1929 bedroeg het getal ruim 23.000) De gemeente Eindhoven rekent er in derdaad op, dat er binnenkort nog 2000 man ontslagen zullen worden, waarvan er dan naar schatting 1000 ten laste der gemeente Eindhoven zullen komen, de overige voor de buitengemeenten. Het aantal ingeschreven werkloozen bedraagt momenteel 1470; als gedeelte lijk werkloos zijn er ingeschreven 537, dus in totaal pl.m. 2000, Vergeleken b.v. met Amsterdam, Rot terdam en| Helmond is dit getal zeer klein te noemen. In vergelijking met ge noemde plaatsen zou het aantal werk loozen hier 7000 moeten bedragen. De ontslagen bij Philips in het verle den kwamen vooral aan de dorpen ten nadeele. Philips ontsloeg eerst de Belgen, toen de dorpelingen, maar nu gaan langza merhand ook de Eindhovensche arbeiders meer voor ontslag in aanmerking kó men. Men geeft de ontslagen zóó, dat er in elk gezin toch nog kostwinners over blijven. Deze goede methode maakt de lasten voor de gemeente zoo weinig mo gelijk drukkend. Behalve de 2000 genoemde ingeschre ven geheel of gedeeltelijk werkloozen, zijn er nog 2150 niet-ingeschrevenen, die gedeeltelijk werkloos zijn. Onder de genoemde werkloozen zijn 3 a 400 jongelui, die maar ledig blijven rondloopen, ofschoon hun ouders elders wonen Ook deze komen natuurlijk niet voor steun in aanmerking. Men raamt, dat er straks in EinJnoveri 3500 gehèe' of gedeeltelijk ingeschreven werkloozen /..uilen zijn, van wie de helft voor steun in aanmerking zal komen. De malaise doet zich vooral voelen in het Philipsbedrijb in het Houtbedrijf en in het winkelbedrijf Maar zooals gezegd, vergeleken met andere steden, is de last voor de stad Eindhoven niet zoo groot te noemen), Tot zoover de Eindhovensche corres pondent. Bij informatie van de Maasb. ter bevoegde plaatse bij Philips werden de gegevens omtrent het ontslag van ar beiders bij Philips onjuist genoemd. In tegenstelling bevestigt de directie van de arbeidsbeurs te Eindhoven de boven)- genoemde getallen betreffende het ont slag bij Philips, De directie van de Eind hovensche arbeidsbeurs deelde mede, dat het getal inzake nog te verwachten ontslag van 2000 arbeiders hem ver strekt was door een afdeeling van Phi lips, In verband met het bovenstaande heeft de red. zich volledigheidshalve nog eens om inlichtingen gewend tot den Nederlandschen, Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders te Eindhoven. Hier deelde men mede, dat volgens haar meening op het oogenblik bij Philips niet meer dan 14,000 k 1.5.000 arbeiders Werkzaam zijn. Thans is, zoo deelde deze bond verder mede, aan pl.m, 2000 man ontslag aangezegd. De arbei ders zullen binnen 2 weken afgewerkt zijn. Voorts is volgens den' Bond' aan 20 ingenieurs per 1 Maart ontslag aange zegd. VERLAGING TARIEVEN GRAAN- LOSSING IN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. Naar men aan het Handelsblad mee deelt, hebben de Elevator-maatschap pijen in de Rotterdamsche haven beslo ten de tarieven voor lossing van graan voor de reeders met ing. van 1 Febr, te verlagen. De verlaging bedraagt circa 15 pet. van het thans geldende tarief. Aanleiding tot het doen van dezen stap was de algemeene tendenz om door goedkoope oplossing de aantrekkelijk heid van de Rotterdamsche haven te vergrooten en om op deze wijze steun te verleenen aan de pogingen om Rotter dam als distributiehaven belangrijker plaats te doen innemen, ten einde hierin compensatie te vinden voor het verlies aan transitoverkeer naar Duitschland. Als in de toekomst door lagere haven- en loonstelsels, die automatisch in de zeevrachten zoowel naar als van Rotterdam verdisconteerd worden, ver dere steun gegeven zal worden, dan is ongetwijfeld tegemoet te zien, dat dit verkeer van graan in kleine zeeschepen, die direct zonder kosten uit de groote imporlbooten worden geladen, naar de Scandinavische en de havens aan de Noordzee, van Rotterdam sterk zal toe nemen. DE MERAPI. De „Mataram" meldt, dat de vulka- noloog Harloff den Gouverneur van Djocjakarta attendeerde op de wen- schelijkheid van de inrichting van waar nemingsposten boven de hoog gelegen kampongs in het gebied van den boven loop van de Krassak (de grensrivier tusschen Djockjakarta en Kedoe) ten einde waar te nemen in hoeverre ont ruiming noodig is in verband met de werking van den Merapi. Gistermorgen heeft de heer Har loff in een legervliegtuig gedurende an derhalf uur boven den Merapi gevlogen, welke op het oog den indruk geeft van sterker werking dan een week geleden, hetgeen echter op die wijze zeer lastig te constateeren is, waarom veertig lucht foto's genomen werden. VERZETBEWEGING. V.D.-Aneta meldt uit Soeragaya: De Indische Crt. meldt, dat een ver- zetbeweging is uitgebroken in Kampong Rembal van het Tegalsche, omdat de bevolking zich niet w'ldte onderwerpen aan de mil. punctie. Er had een. botsing plaats tusschen volk en het Binnen- landsch bestuur. Aan de zijde van het B. B. werden 7 personen gewond w.o, de assistent Wedana en 6 agenten. Het verzet is gebroken. Het conflict had geen communistisch of nationalistischen onder grond. Van het oogenblik, dat de mensch zich opricht en voorwaarts gaat, opent zich een rechte weg voor hem. Inayat Khan. MIDDELBURG. Ernstige binnenbrand. Ruim 7 uur gisteravond zijn politie em brandweer, van het Gasthuis uit, gealar meerd voor een binnenbrand, die woed de in de kruidenierszaak van den heer A. W. Dert, hoek Noordpoortstraat en Noordpoortplein. Boven die zaak woont de heer A. P. M. van den Berg; er was echter op dat oogenblik niemand thuis. De brand is omstreeks 7 uur door voorbijgangers waargenomen; in het Gasthuis heeft men niet volstaan met alarm maken, maar de dienstdoende por tier heeft dadelijk de brandslangen van het gasthuis aan elkaar gekoppeld en zoo wist men, door de voordeur en over het plein, den brand te bereiken. Later heeft men van het Gasthuis uit ook nog door een raam aan de'voorzijde water gegeven. De brand bleek ontstaan te zijn in een bergplaatsje achter den winkel; het later ingesteld onderzoek naar de oorzaak is voor de politie aanleiding geweest, den winkelier voorloopig in verzekerde be waring te stellen. De brandweer was spoedig ter plaatse; wanneer wij het wel hebben in de volg orde: motorspuit I, burgerspuit en huur- spuit. Verder nog wat klein materiaal enl ook moterspuit li.. Tegen achten, toen de brand gebluscht was, verscheen ook nog een ladderwagen ten tooneele. In verband met de nabijheid van het ziekenhuis valt het toe te juichen, dat met groot materiaal werd uitgerukt. Het brandje was nu spoedig gebluscht, dooi de huurspuit en motorspuit I. De burger spuit heeft aan het blusschingswerk géén deel genomen: zij weigerde hardnekkig water te geven en is tenslotte.... door de huurspuit op sleeptouw genomen) en zoo jammerlijk naar haar garage terug gesleept. Dat was wel een droevige vertooning,- vooral wanneer wij denken aan de voorwaarden, waaronder deze spuit geschonken werd, en waarin van eenj garantie van bedrijfsvaardigheid sprake was, meenen we. Men meldt ons nader, dat gisteravonc het defect aan de burgerspuit nog ge vonden is: het zat 'm in de ontsteking De spuit heeft vanochtend reeds weer proefgereden. Op het terrein van den brand troffen wij o.a. aan den Commissaris der Ko ningin, den burgemeester en verschillen de andere autoriteiten; ook gaven enkele Raadsleden van hun belangstelling blijk. De demissionaire brandweer heeft op dezen regen'achtigen Zondagavond een prijzenswaardige activiteit aan den dag gelegd. Lang behoefde zij niet in touw te blijven: personeel van gemeentewer ken heeft er dezen nacht brandwacht gehouden. Vah brandweerzijde wijst men ons er nog op, dat deze brand nabij het zie kenhuis nog weer eens heeft aangetoond de noodzakelijkheid, beschermde brand- putjes in de vesten uit te diepen, op de wijze, als in het eerste reorganisatie- rapport van de (oude) brandweer, en later in een tweeden brief van dat col lege, is bepleit. VLISSINGEN. De Zaterdag in Britannia gehou den feestavond, waarvan de opbrengst bestemd is voor de havenfeesten, was zeer druk bezocht. De heer M. Laernoes, sprak wegens ongesteldheid van den burgemeester, een openingswoord. Tijdens den storm zijn van de brug rond den voormaligeni gevangentoren een paar planken afgeslagen. Het ver keer over die brug is tijdelijk gestremd, Gisteren heeft een aanvaring plaats gehad tusschen het Nederlandsch stoomschip Schouwen eni het Engelsche stoomschip Ardijscijfe. Beide schepen zijn met averij op de haven gekomen enl zullen hier voorloopig gerepareerd worden. Van een Duitsch schip zijn twee Spaansche verstekelingen aan wal ge zet. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Dezer dagen hield de Muziekvereeniging „Arne's Genoeglen" te Arnemuiden haar jaarvergadering onder leiding van den' voorzitter den heer Iz. Boone. Volgens mededeeling van de commissie tot nazien der boeken van den penning meester, bleek dat deze in orde bevonden waren en met een batig saldo sloot. De altredende bestuursleden de heeren A. Buijs Azn. en G. Mulder wer den met meerderheid van stemmen her benoemd; in de vacature A. de Hamer 4werd de heer Jac. Baaijens benoemd. Besloten wérd den heer F. Crucq Jzn, welke bereidwillig een electrische lamp voor de Vereeniging getracht heeft te vervaardigen, in de gemaakte kosten te gemoet te komen. De wenscbelijkheid werd geuit om den directeur elke week de repetities te laten leiden inplaats van om de 1-1 dagen. 'Daar dit aanmerkelijk verhooging van uitgaven zal kosten werd besloten met den dirigent te onderhan delen. Door een lid werd opgemerkt maatregelen vte nemen (tegen de zooge naamde „beroepswegblijvers". Besloten werd op den 2den Pinksterdag a.s. mede te doen aan het' bondsmuziekconcours van den Zeeuwschen Bond van Harmonie) en Fanfaregezelschappen, dat te Hans- weert gehouden zal worden. Aan het eind der vergadering bracht de heer F. Buijs namens de aanwezigen den voor zitter dank voor de goede en gezellige wijze van leiden van deze vergadering. zoekers. Het doet hem genoegen, dat, bij alle verschil van. meeningen, de ge voerde besprekingen steeds in goede toon bleven. Spr. wijst vervolgens voor 1931, op het besluit tot medewerking van gemeen tewege aan de bestraling van binnen wegen: liet financieel ontwerp daartoe is thans igoedgekeurd door Ged. Staten. In het afgeloopen jaar zijn door par ticulieren zelf enkele binnenwegen ver hard. Gezien de moeilijke tijdsomstandig heden voor den landbouwer zijn thans door den i-aad zelf plannen ontworpen om met de verharding van nog enkele "binnenwegen door te gaan, door de be langhebbenden tegemoet te komen in de te maken kosten. De gemeente heeft besloten, belang hebbenden te helpen, door ze in de ge legenheid te stellen de kosten voor de bestrating over verschillende jaren te verdeden. Koesterde de voorz. in het begin van het vorige jaar de hoop, dat ook Westkapelle spoedig voorzien zou zijn van electrisch licht van de P.E.Z.M., thans moet hij, helaas, mededeelen, dat de gemeente nog lang geduld zal moe ten hebben, voordat veler wensch ver vuld zal zijn. Het gemeentebestuur heeft tot heden nog niets nader vernomen. Bij de intree van dit jaar kan wel worden, gezegd, dat, in verband met den nieuwen finantieelen toestand Westka pelle de zwaarst belaste gemeente in Walcheren zal worden. De gemeente zal slechts nog te beschikken hebben over 50 opc. op de gem. fondsbei,, zoo dat voor de zorgen voor werkverschaf fing en ondersteuning slechts ongeveer f 3000 beschikbaar zal zijn. Er zal dus, om daarin behoorlijk te kunnen voorzien, versobering noodig zijn o.a. in aanleg van straten' en onderhoud van wegen. Doch dit beteekent voor de gemeente achteruitgang. Dat de finan ciën op 't oogenblik tamelijk gunstig zijn, komt voor een groot deel door het zuinig beheer. Daarop wordt voorgelezen een, schrij ven van Ged. Staten, waarin dit college mededeelt, dat de nieuwe salarisrege ling voor burgemeester, secretaris, ont vanger en wethouders is goedgekeurd. In verband met een schrijven van ,Bethesda" uit Vlissingen, inzake de ge meentelijke verplichting! een bed beschik. ba,ar te hebben in een biarajk1 voor be smettelijke ziekten, zal de voorzitter ptro« oeeren in overleg met den inspecteur voor de volksgezondheid een voorde^ ligler regeling te 'krijgen. In verband 'met een ingekomen ver zoek van Johannes Hubb'ehneijer uit Ame ster dam, houder van een eleclxoi-tech- nisch installatiebureau, om vergunning voor het spiannen van een leidingnet tot distributie van radioi-omtvangst van de uitzending der Hollandsche omroepslb/- tions HilversumHuizen, zegt de voor zitter, dat de heer L. Roelse alhier, des tijds een dergelijke vergunning heeft a'anj» gevraagd. Besloten wordt prijsopgave te vrajgien aan Huhtoehnéij'er en Roelse, en dan den laags ten in prijs zijnde, de ver gunning te verleenen. Om1 praei-advies gaat naar B. en W„ een vejizoek van den Kerk'eraad der Ned. Herv. Kerk, om' in het vervolg h'ij'1 elke begrafenis de klok van het gemeentehuis enkele minuten te leiden totdat de begrap nisstoet biji het kerkhof aankomt. De keri keraad was van meening, dat zulks in den geest van de geheele gemeente zou zijn en dat hierdoor in het bijzonder 'bij tde eerbied voor den dood zal worden aanh gekweekt. Het Burgerl. Armbestuur bericht den R;a,ad, dat tot zijn voorzitter is benoemd de heer J. Minderhoud Kz. (Slot volgt.) S?JU Gemeenteraad van Westkapelle, WESTKAPELLE. Onder voorzitter schap van den burgemeester vergaderde Vrijdagmi|ddag de Raad. De voorz. wenschte de leden met hun gezinnen, na de opening een geluikkig' Nieuwjaar De heer H. de Kam wenschte hem en diens gezin, mede namens den Raad, Gods beste zegen toe. Daarop releveert de voorz. in het kort de belangrijke hesluiten, welke door den Raad in het afgeloopen jaar genomen zijn; o.a. het besluit ,tot aanschaffing van een motorbrandspuit, uitbreiding van bestrating in de ,kom der gemeente. In herinnering brengt spr. ook de gevoerde besprekingen over aansluiting bij de re geling van het Wierkloosheidbesluit 1917, alhoewel zonder resultaat voor de ver GEOPEND VAN IOVM.-5N.M; aNM.-!ON.M. (Ingez, Med.) De werkzaamheden aan het in aanbouw zijnd ziekenhuis „Bethesda" aan den Koudekerkscheweg te Vlis singen maken) goeden voortgang. Za terdagmiddag werd 'in tegenwoordig heid van het bestuur van het ziekenhuis de vlag geheschen, omdat de ruwbouw van het werk is voltooid en de' laatste betonstorting van den dakvloer heeft plaats gehad. Vrijdagnacht werd de politie ge alarmeerd voor een binnenbrand in het Beursgebouw te Vlissingen. Bij on derzoek bleek dat een vlam was gesla gen in een-pan met vet in de keuken, waardoor brand was ontstaan, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. De houten schoorsteen en zoldering had den reeds vlam gevat. Het is mogen ge lukken den brand met emmers water te blusschen, waardoor erger is voor komen. Een 9-jarige jongen die spelender wijze in een schuur in de Kolvenier- straat te Vlissingen aan een bie- ten,-snijmachine draaide, geraakte met zijn vingers in deze machine, waardoor de vingertoppen hem werden afgesne den. De kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk te W o 1 f a ar t s dij k heeft de pachtsommen over 1931 met 10 pet. ver minderd. Zaterdag j.l. gasven de Gebrs. Huij- Igens uit Bergen op Zoóm een filmvoor stelling in „De Stadswijnkelder" te Kortgene. Zaterdag is de motor-mosselbotter „Cornelia" uit Zierikzee in het Moddergat bij Wierum aan dc Friesche kust, tengevolge van den storm gestrand en stuk geslagen. De vijf opvarenden zijn door de reddingboot van Moddergat gered en behouden aan wal gebracht, Zaterdag j.l. werd te Haam stede een tentoonstelling gehouden v'an door de schoolkinderen uit Haamstede en Burgh in de verschillende huiskamers (gebroeide bolgewassen. Er werden eeniige prijzen toegekend. Voor 't Nutsdepartement Haam- stede-Burgh" trad Vrijdagavond j.1. op.-de bekende minstreel Geert Dils uit Amsterdam. De recherche te Rotterdam heeft aangehouden een zekeren K. wonende te Axel, verdacht van schaking van een minderjarig meisje, eveneens in laatstge noemde gemeente woonachtig. De K, is Zaterdag jl. ter beschikking van de Jus titie te Middelburg gesteld. Zaterdagavond gaf de voetbalclub ^Excelsior" van Biervliet te Driewe- x,gen een goed geslaagde uitvoering. Op gevoerd werden twee blijspelleltjes, afge wisseld door voordrachten. Het een en ander viel zeer in den smaak van het talrijk opgekomen publiek. Vrijdagavond reed een auto uit .Mid delburg even buiten IJzendijkc op den weg naar Biervliet in een sloot. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Zaterdagmorgen werd de auto uit de sloot geheschen. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van het bestuur der waterkcering van het Calamiteuze waterschap Trenhon- derd-en-Zwarte benoemd de heer I, Erasmus te C a d z a n d. Vrijdagavond omstreeks lialf zeven tijdens den hevigen storm was brand ont staan in twee vlasmijten van tien land bouwer P. L., bevattende het vlas van plm. 12 gemeten, en staande op een?'af gelegen, vrij liggend perceel in den Isa- bellapolder bij Aardenburg. Na tele fonisch ingewonnen inlichtingen, stond vast, dat er niets te redden.-viel en dat de brandweer daarom ook niet be hoefde te komen, daar er in dén omtrek geen schade door het vuur kon veroor zaakt worden. De oorzaak van den brand is onbekend terwijl de schade door ver zekering is gedekt. Vrijdagavond zijn onder de ge meente Aardenburg een tweetal groote hoopen vlas, toebehoorende aan den landbouwer L. afgebrand. Vermoe delijk is kwaadwilligheid in het spel.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1