KUNST EN WETENSCHAP. GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. ...affl derde met 64 en het aantal muntmeters toe te staan, conform de regeling van met 84 Het hoofdbu zennei onderging in 1930 een uitbreiding met 11.785 M.; het heeft thans een totale lengte van bijna 42 K.M. Het aantal geplaatste en in gebruik zijnde straatlantaarns bedroeg op 31 De cember j.l. in totaal 378, waarvan321 in Goes of 11 meer dan het vorig jaar. Bij de P. Z. E. M. waren op 1 Jan, j.l. 735 perceelen aangesloten. lemoreerl dan de belangrijkste het Burg. Armbestuur, Nadat een amendement-Crucq om 20 pet. reductie te geven, werd verworpen, wordt het voorstel van 13. en W. aange. nomen. Ket verzoek van den kerkeraad der Geref, kerk om verharding van drie uit wegen en betere verlichting wordt met alg. st. aangenomen. De V o o r z. komt nu terug op 't beken de geschil met den Minister van onder wijs, K. en W. over het gebouw der Spr. ai raadsbesluiten, die genomen werden; o.a.j R.H.B.S. de herstelbars- en verbeleringswerken1 pe Minister heeft geschreven, dap Raai het torenuurwerk en klokkenspel; de<>\\r&r de gemeente weigert het gebouw (gemeenschappelijke regeling met de ge-, der R-H.B.S. in eigendom aan het Rijk meente Kapotte tot het leveren van glas'over te dragen, er toch een regeling zal vanuit Goes; de regeling van het g'e-i getroffen dienen te worden ,dat def meente!ijk betastingstelsel in verband met f 23.0001 d e de verbouwing zal kosten de totstandkoming van de wet, houdende, tot zijn recht komt. De gemeente zal in herziening van de financieele verhouding de verbouwing,skosten niets hebben te tusscheu het Rijk en de gemeenten; de 4 pCl. leening1, groot f 1.228.000 ter con/ versie van rijksvoorschotten inzake wo ningbouw oil de eindovereenkomst met betalen, als het gebouw nog 50 jaar na de restauratie als H.B.S. dienst blijft doen. Maar wordt het binnen die 50 jaar aan zijn tegenwoordige bestemming onttrok de P.Z.E.M. inzake verderen aanleg van! ken ,dan is liet billijk dat de gemeente het eleclricileitsnet. Vermelding verdient nog de weder in gebruikneming van het gerestaureerde, kerkgebouw van de Nederl. Hervormde gemeente alsmede de ingebruikstelling van een geheel nieuw gebouwde Geref. kerk aau den Westwal. Spr. herinnert dan aan de op 19 No vember 1930 in deze gemeente ge houden crisisvergadering, welke door ongeveer 1600 personen werd bezocht en w.aar wel duidelijk naar voren is ge bracht .dal de landbouw en met name de .akkerbouw in Zeeland in een ongum- stigen toesland verkeert De welvaart van Goes ,a!ls centrum van het mooie Z.-Beveland, ook als gun stig gelegen centrale plaats van de pro vincie Zeeland hangt ten nauwste samen met de meerdere of mindere welvaart van 't platteland Ook in 't 'belang van de aan onz% ncrger toevertrouwde gemeen te, moge ik voorze'kerook namens u allen hartelijk wenschen, dat wij nog betere tijden mogen zien aanbreken, waardoor ook de Zeeuwsche landbouw en al wat daarmede in nauw verband staaft, weder op het oude niveau mag terugkomen. U, mijne heeren, zeg ik .gaarne dank voor hetgeen gij, naar uw beste weten en kunnen in het afgeloopen jaar voor de gemeente hebt verricht, ondanks verschil van inzicht va,ak, was de samenwerking toch steeds aangenaam. Hierna deelt de voorz. mede, dat hij in de vorige vergadering gezegd heeft dat het bestuur der R.K. bewaarschool de subsidie-voorwaarden niet behoorlijk nakwam. Dit is onjuist: liet bedoelde be stuur heeft den tijd tot 1939 om de school uit te breiden. Een voorstel tot wijziging der voor waarden waaronder gas wordt geleverd, wordt z.h.s. aan,genomen, terwijl na eeni- ,ge discussie ook z.h.s. wordt aangenomen het voorstel van B. en W., o-mi den jgas/- prijs opinieuw te regelen. Zij wordt nu voor huishoudelijk igeoruik 9 ct. per kub. •Meter, imuntigas 10 ct. Voor Wilhelminaj- dorp, Kloetinige en Kapelle is dit resp 10 cent en 11 cent; IOV2 cent en >1 D/z cent; IO1/2 cent en lli/a cent. Voor indu strie en verwarming1 wordt het te Goes: 5 ct.; de andere gemeenten resp!. 6 cent 6i/2. cent, 61/2 cent per kub. Meter. Verder wordt een vastrechttarief in gevoerd, waarbij voor een hooger ver bruik 4 cent 'per kub. Meter reductie wordt gegeven. Z.h.s. wordt aangenomen een nieuwe verordening voor het bestuur van het Gjasthuis waarbij voor rekening der ge meente worden genomen de helft der kosten van de controle over het financi' eel beheer dier instelling. Tevens wordt, na eenige bespreking, vastgesteld een gewijzigde verordening op vorengenoemde instelling; waarbij de functie van secretaris-penningmeester vervalt, en het secretariaat voortaan he kleed wordt door een der Regenten; Die administratie in haar vollen omvang wordt opgedragen aan den admmistra|t- teur Het verzoek van het "bestuur der Chr. U.L.O. om beschikbaarstelling van gel den ingevolge art. 72 der L. O -welt wordt zonder discussie toegestaan. Aan de orde is dan het verzoek van het R. K. Kerkbestuur om beschikbaar stelling van gelden volgens ditzelfde wets artikel ten behoeve van de R.-R. Jon gensschool, voor deze gelden wil men hardsteenen urinoirs doen vervangen door porceleinen. Met de stemmen van de heeren Simons en Van der Does tegen wordt het afwijzende prae-advies van B. en W. aangenomen; de Raad is van meening dat, J>ij deugdelijk onderhoud, hardsteenen urinoirs ook goed zijn. Het schoolbestuur moet dan maar in beroep ga«ta De Regeling met betrekking tot het onderhoud enz. der gemeentelijke uur werken gedurende 1931 wordt aangeno men, nadat de voorz. nog opgemerkt heeft, dat hel uurwerk geschrokken van. de wekelijksche carrillonbespeling weer van streek was. Teneinde over de zeer gewaardeerde diensten van den gemeente-archivaris, den heer De Kruyter, te kunnen blijven beschikken, ondanks het feit, dat deze den ontslagplichtigen leeftijd van 70 jaar bereikte/ benoemt de Raad hem met alg, stemmen tot adviseur met het sa laris van den archivaris. Naar aanleiding van het verzoek van twee pachters van gemeentegronden- om vermindering van pachtsom, of ontslag van pacht, stellen B. en W. voor de pacht tc handhaven en 10 pet. reductie de gemaakte kosten ten deele vergoedt. De Minister stelt voor ieder jaar 2 pet. van het bedrag (f 23000) af te schrij ven. Wordt hec genouw nu vóór 1982 niel meer als R.H.B.S., gebruikt, dan betaalt de gemeente voor elk jaar dat aan die 50 jaar tekort komt, 2 pet, van f 23.000. B. er; W, wilden hierop niet ingaan. Zij hebben geantwoord, dat de Raad niet geweigerd heeft het gebouw aan 't Rijk af te staan, maar wel om 't g r a- t i s over te doen, Ook is de verbouw voor de gemeente niet van zoo veel beteekenis. B. en W. hebben toen voorgesteld: 2 pet. voor de eerste 25 jaar en 1 pet. voor de tweede 25 jaar. Naar dezen maatstaf zou dan vergoed worden, indien eventueel vóór 1982 het gebouw als H.B.S. niet langer dienst deed. De Minister heeft hierop geantwoord, dat hij hierin zal berusten. Weth. Goedblóed vindt deze me thode van den Minister, om uit de ge meentekas retributies te halen, niet fraai. Het laatste voorstel is echter aanneme lijker en' kan nooit een strop voor de ge meente worden. De kosten bedragen in totaal f 70.000; de f 23000 betreffen al leen hei deel van het gebouw, dat eigen dom der gemeente is. De heer Van Vloten voelt er wei nig voor om in de in 1901 getroffen rege ling verandering te brengen. Spr. vindt het optreden van den Minister minder waardig. Weth, Goedbloed wil er toch ook op wijzen, dat andere gemeenten voor het M. O. vaak groote sommen betalen. Ook voor onze (centrum) gemeente is een H.B.S. van groot belang. De voorzitter'. Slechts de grond heeft waarde, maar van het gebouw is niets te zeggen. De heer C r u c q vindt de houding van den minister ook niet, ,,wat je noemt". Besloten wordt in de volgende verga dering op deze zaak terug te komen. De voorz. wijst er op, dat de 's H. Hendrikskinderendijk verlegd zal wor den. Daar is maar één forand|kra,an, dat is te weinig. Spr. stelt voor, nu toch alvast 10 T-stukken aan te brengen. Deze kosten f 50 per stuk. Later kan dan over de brandkranen worden beslist. Die kosten f 40 per stuk. Alzoo besloten. De Voorzitter leest voor een rapi- port van den Directeur van Gemeente werken over tal van werken, in werkf- verschaffing (door het Burg. Armbestuur) uit te voeren, 0.B1. uitbaggeren van ves ten, s'pdtten in de plantsoenen, ophoogen van het gedempte kleine vestje, afbre ken van enkele woningen, enz. In totaal Izal dit f 5500 Skosten (waarbij! f 3S00;mn lóón inbegrepen). Verder bereidt de P.Z. E.M. het leggen van een kabel' aan den Westsingel voor. De heer Van Bommel van VI'of- ten had het beter gevonden, dat B. en W. tijdig' een vast omschreven voorstel hadden ingediend en een scheiding had den gemaakt tusschen productieve en nie t-productieve werken. Spr. wil dit punt aanhouden. De heer B u ij s dringt er op aan, dat aan de 40 werkloozen, die nog steeds leegloopen, werk wordt verschaft. De voorz.: kan hierop niet antwoor den. De lieer Crucq: daar hebben we niets meer mee te maken. De heer Buijs vraagt toch passend werk voor de 20 transport- en 17 bouw vakarbeiders. Bekeurde automobilisten. De heer Hollestelle heeft gehoord, dat er vorige week Dinsdag tal van automobi listen zijn verbaliseerd, die hun auto op de Vlasmarkt hadden neergezet. Was een waarschuwing niet beter geweest? De voorzitter antwoordt, dat hij vorigen Dinsdag weer zag, dat achter de kraampjes op de Markt weer tal van auto's stonden. Hij heeft toen den Com missaris van Politie daarop gewezen. D-en volgenden dag bemerkte spr., dat ter zake 18 processen-verbaal waren opge maakt, ook voor het onbeheerd laten staan der auto's op de Vlasmarkt. Gis teren zijn weer 16 a 18 processen-ver baal opgemaakt. Spr. vindt persoonlijk waarschuwing beter, maar de verordening is er nu eenmaal en is bekend genoeg. We moeten de uitvoering aan den Com missaris van Politie overlaten. De heer Simons juicht het toe, dat Krachtig wotct opgetreden. De VOORZITTER: Er zijn in Goes ga rages genoeg. Burg. en Weth. heb ben nu in studie het aanwijzen van een parkeerterrein. Dat zal ouk. wei moei lijkheden met zich brengen, nu ook ve len de autobussen op de Markt houden. De circussen. De heer CRUCQ vraagt of het juist is, dat B. en W. geweigerd hebben een cir cus op de Markt toe te laten. De VOORZITTER antwoordt, dat B. en W. hebben besloten geen circussen meer toe te laten. Wat het door den heer Crucq bedoelde circus betreft, dit was zóó groot, dat het nergens in Goes ge plaatst zou kunnen worden. Hierna gaat de Raad over in geheime zitting. Natuurkundig Gezelschap. Maandag hield prof. dr. C. J. van Nieuwenburg te Delft voor het Natuur kundig Gezelschap een lezing over: De technische ontwikkeling van de Chinee- sche Keramiek. Aan de hand van een groot aantal lantaarnplaatjes, waarvan vele gekleurd, geeft spreker een overzicht van de ont wikkeling van de Chineesche Kerami sche techniek, zoowel wat betreft de grondstoffen, glazuren en verschillende decoratiemethoden als ook van de de tails van de fabricage, voor zoover deze blijken uit oude prenten en brieven. De Keramische techniek van de Ch'ou dvnastie f1125255 v. Chr.), heeft wei nig overblijfsels nagelaten, aangezien deze in de daarop volgende Ch ien dy nastie (waarvan de naam China afkom stig is en die 206 v. Chr. eindigt), wer den vernietigd, omdat de keizers wilden verhinderen, dat men te veel in het ver leden leefde, daar de eerbied voor de in de vorige dynastie voortgebrachte pro ducten, de aandacht van het heden benam. De Han periode (206 v. Chr.220 n. Chr.) heeft veel reliefstukken voor bouw constructies opgeleverd en sierlijke va zen, waarvan er een 20-tal bekend zijn, veel in handen van Amerikanen. Veel Keramische voorwerpen van dagelijksch gebruik werden in de graven gevonden, waarschijnlijk ter vervanging van de doo- denoffers, die in die vroegste tijden plaats hadden, waarbij een groot deel van het hof van den gestorven keizer in den dood moest volgen. De versiering geschiedt met aardver- ven in vlakke kleuren, oorspronkelijk monochroom, groenachtig blauw (koper geoxydeerd) later polychroom met geel bruin (ijzer), violet (mangaan) en blauw achtig violet (koper en mangaan). Er ontstaat een drie-eenheid n.l. de scherf, de onderglazuurstoffen en de kleurlooze glazuurlaag, eerst loodglazuur, later veld- spaatglazuur. Dit laatste glazuur is een groote technische vooruitgang wegens de eenheid van samenstelling tusschen scherf en glazuur. Porcelein is langzamerhand ontstaan uit het oorspronkelijke aardewerk. Soms spreekt men bij overgangsvormen van protoporcelein. Reeds onder de T'ang dynastie (618906) is het porcelein met de veldspaatglazuren ontstaan. De vraag naar porcelein nam vooral toe door de uitbreiding van het gebruik van thee in de 8ste eeuw. De Sung-dynastie (9601270) bracht een frisschen geest, de meeste produc ten zijn nog aardewerk, van het porce lein uit dien tijd is niets overgebleven, ofschoon het er wel geweest is. Het po lychrome wordt op twee manieren ver kregen 1ste door eenzelfde kleurstof in lagen van verschillende dikte aan te brengen. 2de door de kleurstoffen ge deeltelijk aan reduceerende, gedeeltelijk aan oxydeerende vlammen bloot te stel len, hierdoor wordt koperkleurstof rood of groenblauw. Het monochrome celadon is beroemd uit dien tijd. Het is de tegen woordige techniek nog niet gelukt al die producten na te maken. In Kopenhagen is men er gedeeltelijk in geslaagd. Onder de Yuan-periode (12791368), maar vooral onder de Ming-dynastie (1368 1644) kwam de groote opbloei, door het uit Perzië ingevoerde cobaltblauw- van de blauw-porcelein techniek, waarbij de vlakversiering tevens plaats maakte voor lijnteekeningen. Onder de Ming-dynastie is het porcelein regel. Onnavolgbaar is 't papierdunne eierschaalporcelein, dikwijls nog versierd met reliefteekeningen. Vóór dat het cobalt ook in China werd gevonden, werd het betaald met meer dan zijn gewicht aan goud. Het blauwe porcelein werd slechts éénmaal gebak ken, de beschilderde scherf werd met veldspaatglazuur bedekt en daarna in den oven geplaatst. Bij de andere onderglazuurkleurstoffen wordt er 2 maal gebakken eerst de ge kleurde scherf en daarna nog eens, na be dekking met het kleurlooze glazuur. Naar kleur en bewerking onderscheidt men „familie verte" ven „familie noire". De machtige keizer Kang Hsi (1662 1722) uit de Ch'ing-dynastie (1644 1912), tijdgenoot van Lodewijk 'den Veertienden, heeft voor de porcelein- industrie de stad Kingthechen, die thans tot op den grond verwoest is, laten bou wen met 8000 ovens en een millioen ar beiders. Deze fabrieken mochten al leen werken voor het hof. Slechts on- g'ekleurd porcelein mocht ook algemeen verspreid worden. Toch verschijnt nu reeds de kiem van den achteruitgang door het optreden van zoogenaamde moffelkleurstoffen op het glazuur, waar bij het porcelein als schilderspaneel werd misbruikt. Hiermede kwam de Kerami sche techniek in verval. Andere oorzaken van vefval vindt men (Ingez. Med.) in de zucht tot imitatie, bijv. van porce lein, dat op hout, paarlemoer, verroest ijzer enz. lijkt. De O. I. C. voerde jaar lijks honderdduizend exemplaren naar Europa en nu werd onder den invloed van de Hollandsche wansmaak een uit breiding aan de kleuren gegeven, die het Chineesche karakter aan de producten ontnam. De „familie rose" is door de Chineezen geleverd tengevolge van pressie van Hollandsche kapiteins, die dc paarse kleur (uit goudverbin dingen) aan de andere lieten toevoegen. De kei zers verboden deze producten aan hun hof, maar lieten de fabricage tegen ont vangst van het Hollandsche geld voor de Hollanders toe. Ook de fabricage van 't „Chine de com- mande", voorwerpen van Chineesch por celein naar Westersche voorbeelden (een beeld van Lodewijk XIV, bordjes met Hollandsche en Fransche opschriften en wapens), teekent het verval van de Chi neesche Keramiek. De belangrijkste producten met onder- glazuur-decors vindt men niet in ons land, maar in het buitenland. Zeer fraaie voorbeelden van craquelé, waarbij twee lagen, een grove en een fijne boven el kaar, stammen uit de bloeiperiode. Het kaolien voor de scherf, het veld spaat voor het glazuur en mangaanerts voor de kleurstoffen, werd alles uit de bergen gehaald. Onder de bewerkingen is het stampen van het natte poeder een zeer belang rijke. Een bekwaam vakman, die dit werk met be:de handen 18 uur per dag ver richtte, verdiende 2 gulden en 30 cent per maand. Zijn minderwaardige collega's een gulden en vijftien cent. In de primitieve ovens werd gestookt tot ongeveer 1280 graden. In de latere moffelovens kwamen de vlammen niet meer in aanraking met de voorwerpen. Een hernieuwde bloei in de toekomst blijft mogelijk, doch dan slechts op de basis van een herwonnen zuiverheid en eigen stijl. De spreker heeft met zijn doorwroch te voordracht de aanwezigen een voor velen zeker geheel nieuwen kijk gege ven op deze hoogst belangrijke indus trie. Een dankbaar applaus drukte de erkentelijkheid uit van zijn gehoor. het sterven van een koe, maar het ca daver door S. uit Kethel heeft laten ver voeren. Bij het onderzoek zou hij er bij zijn beide knechts op hebben aan gedrongen te verklaren, dat de koe tij dens het vervoer nog leefde. Ook voor den* kantonrechter wilden de beide knechts d tzelfde verklaren, maar toen hun op den ernst van den eed was ge wezen, kwamen zij op hun verklaring terug. De kantonrechter veroordeelde ver-, dachle overeenkomstig den eisch van deni ambtenaar van het O.M. tot twee weken hechtenis. Tegen S„ die de doode koe vervoerd had, eischte de ambtenaar f 1500 boete of 100 dagen hechtenis; de uitspraak was f 600 boete of 100 dagen hechtenis. Het Amsterdamsch tooaeel. In verband met geruchten over de moeilijkheden, waarin zich de N.V. „Het Amsterdamsch Tooneel" Dir. Verkade en Van Dalsum bevindt, en over bespre kingen, welke tusschen dit gezelschap en de Kon. Ver. „Het Nejderlandscli Tooneel" Dir. Saalborn en Verbeek wor den gevoerd, ontving het Handel Sb J. de volgende mededeeling uit den kring der ver eeni gingen „Inderdaad bevindt het Amst. Tooneel zich in moeilijkheden. Doch deze heb ben voor het artistieke zoowel als het andere personeel nog geen enkel nadeed* gevolg gehad. In de praktijk is gebleken, dat de bespeling van drie schouwburgen te Amsterdam financieel nadeelig is. „Door de Kon. Ver. „Het Ned'. Too neel" wordt thans overwogen, op welke wijze eventueel medewerking zou kun nen worden verleend, om te komen tot een algeheele reorganisatie, welke voor bet tooneel te Amsterdam een toestand zou scheppen, die zoowei in financieelen als in artistieken zin zekerheid geeft". NIEUWE BOEKEN. Wij ontvingen onderstaande J e u gdb o eken: Van de Uitg. Mij. „Boek én Perio diek" te D e 11 H a a g Elize Knuttel-Fabius „Hans en, Hqn- nie" en, eveneens van denzel'fden uit gever, een alleraardigst plaatjesboek „Sinbad", Momenten uit het leven van een hond, geteekend door Edwina. Van de Uitg. Mij. J.. M. Meulen- lioff te Amsterdam: I. C. de Boone-Swartwalt: „Het huis met de duiven". Voor Ouderen: N.V. Uitg.. Mij. Gebr. Kluitman te A1 k m a a r. J. Stamperius: „Uit het leven van Edison" (vijfde druk). V. de Waal-Irving: „De Avonturen van Kek, den jongen Koper-Eskimo" uit het Engelsch vertaald door N. van Hichtum. Beide boeken zijn geïllustreerd door Pol Dom. G. B. van Goor Zonens U. M. Den H a ag. Gor Bruijn: „Het Vonkende Vuur", (tweede druk); Leonard Roggeveen„Draadlooze oogen" een spannend, romantisch en modern verhaal. Tenslotte, van de Boekerij „De Voortganck" N.V. te Amsterdam. „Emiel en z'n Detectives", door Erich Kastner, uit het Duitsch vertaald door Joh. Kuiper. Ongelukken. Op den Zuidwal le 's-Gravenhage is Woensdagmiddag het 8-jariige meisjje J. L. door een auto overreden. Het kind is vrij spoedig overleden. Woensdagavond was een 11-jarig meisje met een -vriendinnel/je gaan zwemmen in de zweminrichting aan de Tuinderstraat te Rotterdam. Het Sn eis je stond bekend als een goede zwemster. Haar vriendinnetje merkte op eens ,dat het meisje verdwenen Was en is daasr op alleen naar huis gegaan. Het meisje moest zich nog in het water be vinden. Men is het bad gaan afzoeken en heeft het meisje spoedig bovenge bracht. De levensgeesten waren echter reeds ge we Ken. Men vermoedt dat zij een hartverlamming heeft gekregen en op die wijze om het leven is gekomen. Een 54-jarige havenarbeider is aan boord van een in de IJhaven te Am sterdam liggend stoomschip, bij Qi.et verrichlqn zijner werkzaamheden in liet ruim gevallen en aan de gevolgen over leden. Dinsdagmiddag is de 32-jarige A. J. N. E,, die naast zijn fiets op de Ztaagf- molenbrug 1e Rotterdam liep, aan gereden door een vrachtauto, tengevolge waarvan hij ernstige inwendige kneuzin gen en een paar gebroken korte ribben bekwam. BRANDSTICHTER. Op grond van het feit, dat Hij indertijd in de gemeente Be.rgjen brand heeft gesticht, heeft zich bij de Justitie te Alkmaar aangjey- meld zekere D. B. uit Bergen. BLOEDVERGIFTIGING. Te Lei den is een 28-jarige arbeider uit Ter Aar ,die bij zijn werk bloedvergiftiging opliep, aan de gevolgen overleden. KERKDIEFSTALLEN. Te Cu- lemborg werd Zondag 21 Dec. van het vorige jaar een kerkbusje met in houd uit de Ned. Herv. Kerk Een dcode koe. Voor het kantongerecht te Schiedam heeft gediend de zaak tegen H. v. d. E., uit Kethel, die aangifte gedaan heeft van nomen. Zondagmorgen j.l. wilden twee jongens van 12 en 14 jaar hetzelfde spelletje herhalen, maar werden toen op heeter- daad betrapt door twee personen, die zich verdekt in de kerk; hadden opge steld Hiermede i s tevens de vorige dief stal opgehelderd, daar dit tweetal bekend heeft, dezen gepleegd te hebben. De ledige bus daarvan heeft men in een slootje terug gevonden. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. In het grensdorpje Barlo hij A alten is Maandagochtend de 21-jarige arbeider H. toen hij met zeven andere personen goé deren uit Nederland naar Pruisen wilde smokkelen en aan den haal ging toen kommiezen hem wilden aanhouden, door een schot van een kommies gedood. Het was de eerste maal, dat hij a,an een smokkeltocht deelnam. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Op het baanvak Frankfurt— Danmstadt heeft men het lijk van den 63-jarigein hoofdingenieur Karl Mühleisen van de firma Schwartzkopf aangetroffen. Hij is waarschijnlijk uit den slaapwagen van een der treinen gevallen. ANTWERPSCHE JUWELIERS TE BERLIJN BESTOLEN. Woensdagmid dag bemerkten twee juweliers uit Ant werpen bij het verlaten van de oindér- grondsche aan de Wittenbergplatz te B e r 1 ij ndat zij meer dan 100 juweejten en briljanten, tezamen ter waarde van meer dan 300,000 mark, kwijt waren. Zij zijn bijna zeker bestolen, maar van de daders ontbreekt elk spoor Men vermoedt te doen te hebben met een bende, die de kooplieden reeds van Antwerpen uit heeft gevolgd. De besto lenen hebben voor het terugvinden van de buit een premie van 10.000 mark uitgeloofd, terwijl de verzekering' 10 pet. van de waarde der teruggevonden ju- weelen zal uitkeeren. Men heeft nog geen spoor van de dieven ontdekt. MOORD' EN BEHOOVING. In de buurt van liet dorp Traki is een af schuwelijke moord gepleegd. De man, de vrouw, een dochter van 25 jaar en teen

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 7