provinciale OlfZ&tóEBSCHAP 4P1IK. V| T Twee bladen. DONDERDAG 15 JANUARI 193 1, Eerste Blad, 174e Jaargang, BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT Qe abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 23Q, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg Ï8 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 39 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St, Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" el „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. N 1 2. I Middelburg, 15-1-1931. üooals in de meeste gemeenteraden het geval is, plegen ook hier de leden onzer vroedschap zittende het woord te voeren. Maar één uitzondering is er op dien regelin de eerste bijeenkomst van het nieuwe jaar houdt 's Raads voor zitter, staande voor zijn troonzetel en geflankeerd door den secretaris, zijn welkomst-troonrede, waarop het oud ste Raadslid thans nog de heer Hon- dius eveneens staande het adres van antwoord voorleest. Beiden waren in de eerste vergadering va® 1931 gematigd-somber, of donkere wolkjes met zilveren rand de hoop en stellige verwachting, dat er aan malaise, crisis en werkloosheid ook wel weer eens een einde zal komen. Mem vindt beide documenten textueel in om tweede blad van gisteren. BuMen kijf is het belangrijkste feitelijke werk, door onze Vroedschap gisteren verricht, wel dit dat zij vaststelde een vastrechttarief voor electriciteit. Wanneer het er om gaat, voor Mid' delburg iets in te voeren, dat men elders al lang kent of heeft, dan wordt wel eens misschien wel vaak of tè vaak gewezen op de uitzonderlijke merk waardige omstandigheden en toestan den „die hier alles heel anders doen zijn dan overal elders." Wij denken b.v, aan het feit, dat onze gemeentebedrijven, voor zoover ons bekend, nog steeds ont breken in de rij der zusterinstellingen, vermeld in den gids voor rekeninghou ders van den girodienst, of, om iets an dere te noemen, aan onze middeleeuw- sche huizennummering met wijkletters inplaats van straatnummers. Maar ten aanzien van de moeilijkhe den, die de vaststelling van een vast- rechttarief meebrengt, geven we toch grif toe, dat onze stad inderdaad een van het normale beeld eener stad van 'n 20.000 inwoners afwijkend type te zien geeft. Er is ook in den Raad gisteren nog op gewezen reuze-huizen met klei ne gezinnen, kleinere huizen met groote gezinnen, zuinige menschen in groote huizen en royale menschen in kleine hui zen. Men had er nog aan kunnen toevoegen een abnormaal groot aantal huiseigenaars-tegen-wil-en-dank. Neen daar om technische en financieele rede nen het meest billijke piek-tarief niet kon worden ingevoerd, en om voren staande eigenaardigheden een oppervlak te-, lichtpunten-, of welstandstarief in derdaad onmogelijk is hier, bleef den Raad niets anders over dan een vast rechttarief aan te nemen, dat gebaseerd is op het stroomverbruik in het verleden. Bh ervaring is ons bekend, dat zulk een regehag goed kan werken, indien de vast stelling van het stroomverbruik in het verleden niet alleen op deskundige, maar ook op eenigszins zakelijk-soepele wijze geschiedt. Zoodat rekening wordt gehou den met het feit, dat iemand, die reeds tal va® apparaten gebruikte in den duren, vastrechtloozen tijd, daarvoor een reduc tie op zijn berekend normaal-verbruik krijgt.. Met de ervaring en het cijferma teriaal, dat het G. E. B. ter beschikking zal staan, moet het betrekkelijk een voudig wezen, dunkt ons zoo, om in den regel dat normaal-verbruik op alleszins bevredigende en redelijke wijze te be rekenen en vast te stellen. Beroep op B. en W. zal dan ook wel niet veel voorkomen. Wél gevoelen wij voor het denkbeeld-Streefkerk, om bij de schatting van het normaal-lichtver- bruik de aftrek voor het reeds in ge bruik hebben van apparaten verplicht te stellen. Het is eisch van wijs koop- mansbeleid, goede klanten tenminste evenveel te laten profiteeren van nieuw in te voeren gunstige regelingen als af nemers, waaraan tot dusverre weinig te verdienen viel. Voor de rest eens een jaartje afwach ten, hoe de verbruikers op het nieuwe tarief zullen reageeren. Men beginne in ®lk geval, met eens aan te vragen, wat ket b zal kosten. Dat is vrijblijvend en mogei}jih ziet ge er een voordeeltje in da» Dai het verzoek tot gelijkstelling van de vermakelijkheidsbelasting der bios copen met andere vermakelijkheden, werd afgewezen kunnen wij begrijpen, al juichen we dit besluit niet toe voor al niet om de gronden, waarop het werd genomen. Feitelijk kwam het hier op neer het geld stroomt nu gemakkelijk in onze kas ;.als we de gevraagde ver mindering, die feitelijk wel recht vaardig zou wezen, toestaan, dan kost ons dat 1500 en dat moeten we in dezen slechten tijd toch maar niet doen. Fraai is die redeneering niet B. en W., en ook de Raad, konden zich vereenigen met het verzoek van den Middelburgschen Bestuurders Bond, om er bij den Minister op aan te drin gen, dat de termijn van uitkeering uit de werkloozenkassen, vanwege de cri sis-werkloosheid, verlengd zal worden. Feitelijke of financieele gevolgen heeft het genomen Raadsbesluit (nog) niet het beoogt slechts den betrokken minis ter wat aan te porren. Een merkwaardig iets deed zich voor bij de benoeming van een leeraar in het Hebreeuwsch aan het gymnasium alhier. Zooals men zich herinnert is destijds ds. Kastein als no. 2 der voordracht be noemd naar algemeen wordt aange nomen op grond van kerkelijk-politieke overwegingen, die in den gemeenteraad niet behooren te gelden. Dat de toenmalige no. 1, dr. Obbink dien wij als te dezen opzichte bij uit stek bekwaam hebben hooren noemen zich niet ten tweeden male aan zulk een passeeren wilde wagen, en dus niet sol liciteerde, dat achten wij volkomen be grijpelijk. Maar of het, wannéér hij des niettemin dezen post toch wel ambieert, de weg is dat, 5 seconden voor de stem ming, de leider der rechterpartijen een verklaring voorleest dat hij en z'n poli tieke vrienden ditmaal op dr. Obbink zullen stemmen Wanneer de betrok kene daarvan niet wist, en dit slechts als demonstratie van gezindheid of pro test opgevat moet worden, dan hebben wij tegen dat gebaar geen bezwaar, maar indien dr. Obbink een benoeming alsnog op prijs gesteld had, dan ware daarvoor waarschijnlijk toch wel een betere weg te vinden geweest dan dit verklarinkje, dat als een bommetje in de Raadszaal viel, dochbij het uiteenspatten een zeepbel bleek geweest te zijn. Met 107 stemmen is ds. Landstra, de opvolger van ds. Kastein, benoemd NEDERLAND, BELGIE EN FRANKRIJK. Verschenen is het rapport van de spe ciale commissie uit de Kamer voor de begrooting van buitenlandsche zaken in België, waarin over de betrekkingen met Nederland het volgende wordt ge zegd. De commissie vernam met genoegen, dat Den Haag en Brussel steeds in ver binding zijn betreffende de oplossing, welke dient gegeven te worden aan de Hollandsch-Belgische vraagstukken en zij is ervan overtuigd, dat de Koninklijke Regeering er voor zal waken dat het vraagstuk van de verbinding Antwer penRijn, een vraagstuk van essentieel belang voor ons land, een oplossing krijge, die heelemaal voldoening geeft. Niets kan deze oplossing meer bespoedi gen dan op wederzijdsch vertrouwen steunende betrekkingen tusschen de beide regeeringen, evenals tusschen de openbare opinies van beide landen. Der halve kan de commissie slechts de krach tige logenstraffing goedkeuren welke de Belgische regeering bij monde van den heer Lippens, minister van verkeers wezen, liet volgen op sommige geruch ten in buitenlandsche bladen verspreid, volgens welke er sprake zou zijn van de oprichting op ons grondgebied van zoo genaamde strategische spoorlijnen ge richt tegen Nederland, alsmede van be- tonneni schuilplaatsen in het Noorden van Vlaanderen. Eeniieder weet in Bel gië, dat er geen sprake is van iets der gelijks. NEDERLANDERS IN ITALIË. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken brengt in herinnering, dat Neder landers, die zich naar Italië wenschen te begeven, in het bezit moeten zijn van een geldig Nederlandsch paspoort te hunne name en zich binnen 3 dagen na aankomst in genoemd land moeten! aanmelden bij de „Publica Sicurezza" hunner verblijfplaats aldaar, waarbij zij een verblijfsverklaring moeten doen. Zij Brengt blijdschap en laat uw linker hand niet weten wat uw rechter doet. moeten dit herhalen bij elke verandering van hun verblijfplaats in Italië. Nederlanders dit in Italië alleen op doorreis naar een ander land vertoeven of die er zich voor ontspanning gedu rende niet langer dan twee maanden ophouden), behoeven,' slechts de eerste verklaring bij aankomst af te leggen. Zij, die in Italië arbeid wenschen te verrichten behoeven daartoe een bijzon dere vergunning. DE RADIO-CENSUUR, Naar Het Volk gisteravond meldde, had de Radio-omroep-controle-commis- sie verschillende bezwaren gemaakt tegen het ten gehoore brengen van Tine Kipstra's Echtscheiding, het tooneel- stuk van mr. Francois Pauwels en Her man Bouber, door het Groot Volkstoo- neel, dat gisteravond op het V.A.R.A.- programma stond. Zij verlangde o.a., dat het geheele laatste bedrijf (de behandeling van de zaak in de rechtszaal) zou vervallen. In plaats van dit laatste (vijfde bedrijf) gaf de omroeper een korte samenvat ting, er bij voegende, dat in Amsterdam verscheidene vertooningen gegeven zijn, zonder dat de orde werd verstoord, DE GOEDERENTARIEVEN DER NED SPOORWEGEN. De minister van Waterstaat heeft thans een commissie van onderzoek be noemd naar de huidige goederentarieven, der Ned. Spoorwegen, die zal hebben na te gaan of d;e tarieven in vergelijking met die in andere landen gerechtvaar digd zijn of verlaging behoeven. Speciaal zullen die voor den uitvoer van land- en tuinbouwproducten onder het oog wor den gezien. GESCHIL TUSSCHEN BREDA EN GINNEKEN. In de gisteren gehouden zitting van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o.m. behandeld een, beroep der gemeente Ginneken en Bavel inzake vaststelling van schade loosstelling in verband met de annexatie door de Gemeente Breda van gebieden van Princenhage en Teteringen. De gemeente Ginneken eischt volle dige schadeloosstelling, zijnde f 223,000 wegens overgang van bezittingen en rechten van Ginneken als concessionaris voor levering van water en licht, naar de gemeente Breda. Namens de gemeente Breda werd be toogd, dat de eischen van Ginneken geenl basis vinden in de desbetreffende an nexatiewet, dat in "t geheel geen rech ten van Ginneken op Breda zijn óverge- gaan en dat overigens de Kroon onbe voegd is in deze kwestie, omdat 't be treft een schuldvordering uit overeen komst, die uitsluitend ter beoordeeling van de rechterlijke macht staat. De besiissing der Kroon volgt later. Steun aan den landbouw. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Z. Vlaanderen heeft zich met een adres tot den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw gericht, waarin zij na uitvoerige beschouwingen er ernstig op aandringt: lo. dat ten behoeve van den verbouw van tarwe zoodanigen steun wordt ver leend, dat het loonend verbouwen van dit product mogelijk blijft; 2o. dat ook middelen zullen worden overwogen voor het steunen van vlas teelt, in het belang van dén wisselbouw en de verruiming die de verwerking tot vezel biedt; 3o, dat bovenal steun zal worden ver leend ten behoeve van de beetwortelcul tuur en -industrie, welke, omdat zij in het gebied der Kamer in zoo ruime mate beoefend wordt en omdat daarin ook ge vestigd zijn twee fabrieken voor het ver werken der bieten, van zoo grooten in vloed zijn voor de economische welvaart van Zeeuwsch-Vlaanderen, en vooral ook voor de werknemers van zoo invloedrij ke beteekenis wegens het hooge bedrag dat aan de verwerking der suikerbieten wordt verloond, op een tijdstip, dat ander seizoenwerk stil ligt; 4o. dat, voor zoover steunmaatregelen zullen worden uitgevaardigd, dusdanige regelingen zullen worden getroffen, dat, yïTA MIisn-CT IENGÖLÜN P. FLES^S 5U apothÉKEÜS Eft ÜRö<3i5TÉR (Ingez. Med.) door de hulp aan het eene deel der bedrijfsgroepen verleend, geen andere zullen worden geschaad door deze bij het distributieproces of het brengen der waren van teler naar den consument uit te schakelen, efa alzoo te zorgen dat alle bedrijfsorganen hunne gewone functie blijven vervullen; 5o. voorzorgen te nemen dat, indien fi- nanciëelen steun zal worden verleend voor het telen van grondstoffen, die ook in eigen land worden verwerkt, die steun zich zal beperken tot de grondstof die in eigen land wordt verwerkt, opdat de voordeelen die door het verleenen van dien steun kunnen worden verkregen, niet alleen aan den binnenlandschen te ler, doch ook aan de binnenlandsche in dustrie en werknemers zullen kunnen ten goede komen, en alzoo geen Nederland- schen steun zal worden verleend die ten goede komt aan uitvoer van grondstoffen, welke in dubbel opzicht nadeel aan het eigen land zou berokkenen, door daaraan in de eerste plaats grondstoffen te ont trekken en later door invoering van het afgewerkte product tegen de binnenland sche industrie te concurreeren; 6o. wordt ten slotte de wenschelijkheid uitgesproken, dat, vooral onder de eco nomische omstandigheden waarin ons land thans verkeert, de Regeering zich voor wat betreft hare tariefspolitiek ten opzichte van het buitenland niet zal bin den, doch zich voor wat betreft het uit vaardigen van verweermidelen ten bate van het eigen land alle vrijheid van han delen zal voorbehouden. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 4 tot en met 10 Januari in de provincie Zeeland bedroeg: Febris typhoïdea: O, en W. Souburg 1. Diphtherie: Heinkens- zand 1. MIDDELBURG. Heden herdenkt de heer A. Dour- leijn den dag, waarop hij vóór 25 ja,ar in dienst trad als timmerman bij den heer A. Loois. Als voorman heeft de jubilaris veel groote werken helpen voltooien. De heer Loois bood zijn goeden hulp een geschenk in enveloppe aan. Gisterenmiddajg1 had opi de R.K. Begraafplaats alhier de ter aarde be stelling pla;ats van het stoffelijk over schot van wijlen den heer W. A. de Groote, die o!p 62-jarigfen leeftijd alhier is overleden. De overledene was tal van jaren ver bonden aan het Rijksarchief alhier en is ongeveer 34 jaar ook in dienst' ged weest van wijlen den heer W. J. S'pir en iger alhier. De familie Siprenger gaf met zeer velen blijk van deelnemen met het overlijden door aanweziglheid op het kerkhof. Toen de familie in het sterf huis terugjkeerde, had daar weder een sterfgeval plaats gehad nml. van de 94- jarigie schoonmoeder van den heer de Groote. Wel zeer tragisch. De collecte ten behoeve van de 1st raëlitische armen heelt Maandag f 192.271/ opgebracht. Lezing Ned. Chr. Vrouwenbond, Gisterenavond hield mr. A. de Graaf, van Zeist, voor de afd. Middel burg van den Ned. Chr. Vrouwenbond in de Bogardzaal een lezing over de vraag: „Hoe de jeugd te beschermen tegen de pornografie?" Spreker heeft op deze vraag zelf geen afdoend bevredigend ant woord, maar wil er met zijn hoorders naar zoeken. Allereerst behandelt hij het schiften van boeken en prenten en tracht daarbij een grens te trekken tusschenl kunst en pornografie. Alles komt neer op de bedoeling van den schrijver of schil der. Er is geen neutrale zone tusschen deze beide gebieden. Hetzelfde geldt ook in hooge mate voor schrijvers en teeke naars van kinderboeken. Onberekenbaar ver gaat hun invloed, omdat juist het kind zoo ontvankelijk is. Veel wat voor kinderen verschijnt, kan den toets van een ernstige kritiek niet doorstaan. De schuld is echter niet alleen bij schrijvers, teekenaars en uitgevers, maar ook bij de opvoeders, voor zoover zij dergelijke boeken hebben gekocht. Men heeft he laas niet den tijd, om al die boeken eerst te lezen. Natuurlijk is er een leeftijd, waarop wij de kinderen vrij moeten la ten, maar daartoe moet eerst hun smaak gevormd worden. Men moet daarbij reke ning houden met de neiging tot reactie bij de jeugd. Reactie zou men kunnen noemen: eens verdrongen, nu loskomend verzet. Het is zaak om de behoefte te begrijpen van iederen leeftijd. Men loopt anders gevaar om of op te dringen wat men zelf mooi vindt of om toe te geven en wansmaak te kweeken. Spr. wijst ook op den funesten invloed van de straat met zijn niet zelden brutale bioscoop affiches, op de courantenberichten van lustmoorden en dergelijke, 't Voornaam ste middel in dezen strijd is naar spre kers meening de opvoeding van den op voeder, het werken aan ons zelf, de stille invloed die uitgaat van een geheiligde persoonlijkheid. Dat is arbeid der ziel. Jezus zegt van zijn discipelen: „Ik heilig mij zelf voor hen, opdat ook zij geheiligd mogen zijn in waarheid." Als we het zóó zien, is het werk niet onuitvoerbaar, maar kan het zestig-, ja honderdvoud vruchten dragen. Onderlinge Vrouwenbescherming, Aan de namen van de leden van het Provinciaal bestuur der Vereeniging „On derlinge Vrouwenbescherming" moet nog) worden toegevoegd die van mevrouw M. Koekehakker— Lens le Middelburg. ZUID-BEVELAND. RILLAND-BATH. Maandag vergaderde de Raad. Afwezig de heeren Blok en Da vid, de eerste met kennisgeving. In zijn openingsrede constateerde de VoorziLter dat men aan het Departement van I manciën rekening blijkt te houden met betaiingismveiiijkheden, waarin o.a. \ele pi enters uit der, Kreeltrakpolder ten gevolge- van de crisis kwamen te ver- keeren Uitstel van pachtbetaling werd door onderscheid enen verkregen. Ooiklb^id in den weg van taxatie herziening der pachtprijzen plaats voor tal van open gevallen perceelen en al trad hier ver laging van beteekenis in, de pachten zijn nog altijd dermate hoog, dat zij op daling van pacht voor gronden, in l\anden van particuliere eigenaars, in menig geval een remmenden invloed uitoefenen. De plaatselijke vereeniging, die zich de toepassing der Laudarbeiderswet tot 'taak stelt, nam terecht i n hipt afgeloopen jaar een afwachtende hjoudingl aan wat be treft verdere pogingen tot aankoop van, glronden. Wanneer de daling der grond prijzen zich wal verder zal hebben door gezet, zal het juiste moment daar zijh voor verdere uitbreiding van grondbezit. Veel z,al hier 'afCi(angen van den onder nemingsgeest en het initiatief der land arbeiders zelf. Een adres van de groep Nederljand van het Al;g. Ned. Verbond om een Verordening vast te stellen tot heffing van ©en belasting' op openbare aankon digingen in de gemeente, werd voor ken nisgeving aangenomen. De pensioens grondslag van den Burgemeester werd herzien. Aan mevrouw T. van Munster De Vries werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O.L. School le Bat.i met ingang van 1 Jan. 1931, onder dankbetuiging voor de verleende diensten. Aangaande een adres van H. J. van Baal, electro-monteur, om vergunning tot aanleg van een radio-distributienet, toe sloot de Raad voorloopig geen vergun ning te verleenen, Èen crediet werd verleend voor aan schaffing van 100 stoelen voor meubi lair der leegstaande schoollokalen. Aangenomen werd het voorstel aan de plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis een subsidie van ten hoogste I' 800 te verleenen voor aanstelling van een wijkverpleegster, onder voorwaarde, dat

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1