OEERSTE KW. ©VOLLE MAAN 3LAATSTE KWARTIER ^NIEUWE MAAN TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 14 JANUARI 1931. No. 11. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG Nieuwjaarsrede, llli DOOÖ ALICE CAMPbEh BINNENLAND. WINKELSLUITINGSWET EN WERK TIJDENBESLUIT. DE STERRENHEMEL 14—21 Jan., 20 uur M.T. ZUID DE REGEERÏNG EN DE SUIKER INDUSTRIE. RECHTZAKEN. Politierechter te Middelburg. y De tekst van de nieuwjaarsrede, die burgemeester P. Dumon Tak voorne mens was hedenmiddag in de vergadering van den gemeenteraad van Middelburg uit te spreken, laten wij hieronder volgen. „Het is een oud gebruik dat in de eerste bijeenkomst van het jaar Uwe Voorzitter in het kort in herinnering brengt wat het afgeloopen jaar voor onze Gemeente heeft gebracht en welke belangrijke besluiten door Uw College zijn genomen). Met deze traditie zoude ik niet gaarne breken, en het is daarom dat ik voor enkele oogenblikken uwe aandacht ver zoek. Het zal U duidelijk zijn dat ik in dezen tijd van groote oeconomische depressie geert vroolijk geluid kan doen hooren. Ook onze Gemeente lijdt hieronder, zoo wel hare inwoners als de gemeenschap door b.v. het zeer groot aantal werk- loozen, maar laat ons dit niet tot te groot pessimisme leiden, want zeer zeker zal deze golf van malaise toch ook weer verdwijnen en zegt ons verstand ons dat andere tijden zeer zeker op komst zijn. Wij moeten dus wel ons beheer der ge- meente-financin aan den zuinigen kant houden, maar moge niet bepaald nood zakelijke uitgaven uitstellen tot betere tijden zullen zijn aangebroken. Wij zullen ook met groote aandacht hebben te volgen de finantieele resul taten en de druk op onze gemeente naren van de nieuwe finantieele ver houding usschen Rijk en Gemeente, op dat Uw College zal kunnen nagaan of de vorige jaren inzake belastingheffing ge nomen besluiten juist zijn geweest. Van hetgeen vorig jaar in onze Ge meente voor belangrijks heeft plaats ge vonden moge ik vermelden dat de werkverschaffing aan den Kleverkerk- schen weg, vooral ook door de groote toename der werkloosheid, in het laatst van het jaar haar einde nadert. Wij zijn reeds bezig aan het ontwerpen van een plan voor nieuwe objecten voor werk verschaffing. In het afgeloopen jaar zijn voor het eerst werkloozen uit onze Gemeende, met steun der Regeering ,te Witleveen in Drenthe te werk gesteld. Ook dit jaar hopen wij dat hiermede weder zal kunnen worden voortgegaan. De nieuwe gemeentelijke Zwemgele- genheid aan den Havendijk werd dezen zomer in exploitatie gebracht. De zo mer was niet gunstig en zal wel eene schaduw1 op de exploitatie-rekening werpen. Het schoolartsen-instituut heeft dit jaar zeer belangrijk werk verricht en het is wel reeds voldoende gebleken dat verschillende vraagstukken inzake de hygiëne van hét schoolkind onze aan dacht zullen vragen. Ook met medewerking van Uw Col lege werd de helft van den Middelburg- Veerscben weg zeer belangrijk ver nieuwd en verbeterd. Deze verkeersver- betering is m.i. voor onze stad van groot belang. Het vraagstuk van de op te richten barak voor besmettelijke ziekten, zulks in verband met de nieuwe Wet, is nog niet opgelost. Ik hoop dat in den loop van dit jaar eene regeling met omliggen de Gemeenten, psal kunnen worden de- troffen. Vorig jaar heeft door besluiten van Uw College de reorganisatie van de Brandweer haar beslag gekregen Wij zijn nu bezig met de uitvoering daarvan, en hopen de verder nog noodige voor stellen spoedig aan U over te leggen. Ik herinner er hierbij nog aan dat' door gitten van de Burgerij het mogelijk is ge weest dat de Gemeente een zeer doel matige motorspuit heeft ten geschenke 63. 't Was gedaan met Esther's blijdschap. Een nieuwe gruweldaad zou gebeuren. Wat had die man nu weer in. 't zin? Met ingehouden adem luisterdd ze. Ze hoorde de s charmeren van de eikenhou ten kastdeuren kraken en geklik van glas. Met iets nieuwsgierigs in zijn stem vroeg Hollidav: „Wat voor preparaat bedoel je; toch niet iets van vergif?" „Goede hemel neen, dat zou maar last geven. Het moet een natuurlijke dood zijn. Iets anders is buiten kwestie. Hier is het." „Wat is dat? Het ziel er zoo onschul dig uit." „Dood eenvoudig. Tetanus." Esther dacht dat haar hart ophield met kloppen. Tetanus! Ze werd wee van angsl, maai* bedwong zich doodstil le blijven liggen en ais in een droom hoor de ze stem van den jongen man. .„Tetanus, wel goede hemel, dat is de iklem" gekregen. Met dankbaarheid wil ik dit hier vermelden. De uitbreiding van de waterleiding aan de Oranjezon is zoo goed als vol tooid. Zeer zeker is onze stad nu voor lange jaren1 verzekerd van overvloedig en goed drinkwater. Met ingang van dit jaar is de commer- cieele boekhouding bij Gemeente-wer ken ingevoerd. Ik moge ook even in herinnering bren gen) de schitterende feesten door „Uit het Volk, Voor het Volk" terzake van den 50en jaardag van H.M. de Koningin georganiseerd en dat deze, dank zij de medewerking van een ieder, zoo'n goed verloop hebben gehad. Tot mijn groot leedwezen moet ik ver melden dat er nog steeds geen nieuw ambtenaren- en werkliedenreglement be staat. Ik hoop altijd nog van ganscher harte dat een weg zal worden gevonden om de principieele verschillen van. mee ning tusschem de Raadspartijen tot el kaar te brengen. Ook dit jaar zullen belangrijke voor stellen Uw College worden voorgelegd. Heden hoop ik dat het vastrecht-tarief voor electriciteit zal worden behandeld, terwijl aan voorstellen tot onbewoon baarverklaring en daarmede verband houdenden bouw van woningen voor weinig finantieel krachtige gezinnen, de laatste hand wordt gelegd. Dit is ook het geval met een voorstel tot oprichting van een abattoir. Ook zal het vraagstuk van eventueele grenswijziging met de gemeente Koude- kerke dit jaar onder het oog moeten worden gezien. De gezondheidstoestand was dit jaar goed. Besmettelijke ziekten kwamen zeer sporadisch voor. De kindersterfe was niet hooger dan andere jaren. Voor het vertrouwen dat Uw College ons steeds schenkt en de prettige wijze waarop wij steeds met U samenwerken zijn wij U zeer erkentelijk. Dat onze gezaipenlijke arbeid ook dit jaar moge strekken ten nutte van onze stad. Ik moge eindigen met U allen en den Secretaris met Uwe gezinnen veel heil, zegen en voorspoed in dit jaar 'toe te wenschen." De heer HONDIU.S, het oudste lid van den Raad zou als volgt antwoorden „Mijnheer de Voorzitter Als1 tolk van de Raadsleden wensch ook ik getrouw te blijven aan de goede gewoonte om bij de eerste zitting in een nieuw jaar U hartelijk geluk te wen- scbeni en een blik achteruit .en ook vooruit te slaan. Met dankbaarheid herinnert de Raad dat Gij, Mijnheer de "Voorzitter, in het verloopen jaar, met zooveel tact de vergaderingen hebt mogen leiden. Al kon 't soms niet uitblijven, dat in den strijd over beginsel vragen de mee ningen wel eens met elkander in botsing kwamen, toch meen ik te kunnen con- stateeren, dat over 't algemeen een goede geest in onze vergaderingen heerschte, dank zij uwe bekwame leiding.' een enkele hamerslag of meer nog een guitige kwinkslag waren voldoende om de rust en de kalmte te doen weder- keeren. Waar thans uw toespraak helaas moest aanvangen met te wijzen op den minder gunstigen toestand waarin onze gemeente zich bevindt, tengevolge van de algemeene economische depressie, sluit zich de Raad gaarne aan bij uwe opwekking om den moed niet te laten zakken, maar desniettemin de zuinigheid te beoefenen1 al mogen beslist noodzake lijke uitgaven niet tot later worden uit gesteld, te meer daar dit jaar een jaar van onzekerheid is met het oog op de nieuwe financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeente. Met U hoopt de Raad, dat het ge lukken moge nieuwe objecten te vinden voor productieve werkverschaffing voor de vele werkloozen:, liefst in den om trek onzer stad. De werkloozen moeten gehol „Ja. de anti toxine is ontdekt, ik heb haar ontdekt. Maar dat weel het publiek niet, het is van zeer recenten datum." Esther hoorde een diepen, sidderen den zucht. „,Maar hoe wil je dal doen, is het niet gevaar-lijk?" „stamelde Hollidav. ,,'t Is heel eenvoudig, een buitenkansje waardoor ik aan tetanus kon denken. Al een week heeft Clifford rondgeloopen met een open woud aan zijn duim. De helft van den tijd is er geen verpand om, hoewel ik hem voor infectie gewaar schuwd heb. Vanmorgen vroeg zijn tan te mij of ik er eens naar wilde zien en. de duim goed verbinden wilde en dat zal ik vanavond doen." Er kwam een geluid alsof Hollidav onpasselijk werd. Een stoei knarste over den vloer, een getik als tegen glas. „,Ga daar zitten en houd jc goed. Ik wist niet, dat je zoo gevoelig waart." Vreemde, benauwde geluiden volgden. „Ik weet het niet, ik heb den kerel nooit uit kunnen staan, maar dit.... en buitendien is het allemachtig gewaagd." „Waarom? Denk eens kalm na. Wie kan uitmaken hoe hij de infectie kreeg. Dat is immers nooit te bewijzen. Ieder een weet, dat het zijn eigen schuld is en dat ik hem gewaarschuwd heb. Neen, neen, je zult het zien. E(n djajt je eigen gevoel aangaat, die kinderachtigheden moet je met je zelf uitmaken, dat gaat pen worden, maar vooral door arbeids gelegenheid, omdat geldelijken steun al leen, demoraliseerend werkt op werk willige arbeiders. Moge- de aanhangige grenswijziging, daartoe bevorderlijk kunnen zijn Dat de bevolking in de laatste jaren een dalende lijn aanwijst, kan tot be zorgdheid aanleiding geven, maar is ten deele te verklaren uit de toename der bevolking in de aangrenzende ge meenten. Gaarne zal de Raad zijne medewer king verleenen aan alle maatregelen die in 't belang van oud en jong op hygië nisch gebied dienen te worden geno men. Dat onze gemeente bewaard bleef voor epidemieën pleit voor den gezond heidstoestand onzer stad en stemt tot dankbaarheid. Met instemming vernam de Raad de aangebrachte verbetering in zake de verkeerswegen tot de stad, moge dit jaar ook het verkeer door de stad der mate worden verbeterd, dat de veilig heid der voetgangers beter gewaar borgd worden. Ten opzichte van de brandweer ge troostte de Raad zich zware financieele offers, daarbij gesteund door het parti culiere initiatief. Moge het vraagstuk van de bediening der bluschmiddelen spoedig worden opgelost, opdat de bur gerij in dit opzicht gerust de toekomst moge tegengaan, opk met 't oog op onze merkwaardige gebouwen. Met u betreurt de Raad, dat het vele goede, dat 't verworpen ambtena renreglement bevatte om principieele redenen, niet kon worden ingevoerd, toch geloof ik, dat de voorbereidende arbeid daaraan verbonden, niet ver- geefsch zal zijn geweest en er een weg zal kunnen worden gevonden, die tot oplossing dezer kwestie leiden kan. Met dankbaarheid herinnert de meerderheid van den Raad zich de feesten bij gelegenheid van den 50sten jaardag onzer Koningin, waarbij op zoo treffende wijze een hoogere eenheid der bevolking aan het licht kwam te mid den van zooveel dat scheiding maakt; vooral de Vereeiyging „Uit 't Volk, voor 't Volk" komt dank toe voor het geen ze ter wille van het volk in al zijn geledingen heeft gedaan; moge de goede uitslag haar een aansporing zijn om op dezen weg voort te gaan, verzekerd als ze zich houden mag van de medewerking van het grootste deel der bevolking. Mijnheer de Voorzitter, Het jaar 1931 zal ook voor den Raad van groot gewicht blijken ten gevolge van de aanstaande gemeenteraadsver kiezingen, waardoor zeker andere per sonen ten tooneele zullen treden, maar wat ook verandere, de goede geest, die steeds in onze vergadering heerschte moge blijven voortduren, onder Uwe bekwame leiding! Schenke God daartoe de wijsheid, die u en ons noodig is!" De hoofdbesturen van den Ned. R. R. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden „St. Franciscus van Assi- sie' en van de Nederl Vereeniging van Christelijke Kantoor- en HandelsPedien- den, riclilten dezer dagen aan den Mi nister van Arbeid, Handel en. Nijverheid een schrijven, waarin wordt verzocht om een datum vast Le stellen, waarop de Rijkswettelijke Winkjelsluiiling in wer king treedt. Uitvoerig wordt in dil verzoek gemoti veerd waarom de beide hoofdbesturen zulks noodzakelijk, achten Onder andere wordt er de vrees1 uitge sproken, dat door sommige vertegen woordigers in de gemeenteraden indirect de spoedige invoering der wet zal wor den tegengewerkt, door de voorbereiden de werkzaamheden,, bestaande in het ju- mij niet aan." Korte stilte volgde, waarin Esther op haar harde rustplaats met gebalde vuisten de tanden vast op elkaar kiem de. Zou ze flauw vallen? Ze voelde dat ze luisteren moest, ze mocht geen woord verliezen. Als in een boozeu droom ging de koude, phlegmatieke stem door: „Ik beschouw zonder vooroordeel de dingen zooals ze zijn; er moet een besluit ge nomen worden. Ben ik het offer van een menschenleven waardOnpartijdig ge sproken, weet ik niet of jij liet waard bent, mijn goede vriend, maai' ik ben bet wel waard. En dit uitgemaakt hebbende ga ik mijn gang, eenige voorzichtigheids maatregelen in acht nemende, zoolang als een bijzonder individu boven de massa staat. Ik aarzel niet te zeggen dat het werk, dat ik voor de wetcinschap doen kan, honderd of duizend Cliffords waard is. 't Is belachelijk om het werk, dat ik in de volgende twintig jaren doen zal, in de weegschaal le stelten tegenover dat van dekatoenfabrikanten." „Ha, ha", lacht Holliday, zenuwachtig geworden, „dat is een verduiveld goecle mop." „En we moeten ooik niet vergeten, dat, als de jonge man uit den weg is, wij tweeën er veel beter bij zullen varen. Lady Clifford erft twee of driemaal zoo veel. Ik ben dan goed af en kan de rest van mijn leven, aan wetenschappe VENUS MARS JUPITER SATURNUS Van de bewegelijke sterren of plane- kaartje te zien; de Maan is er de ge- ten zijn slechts Mars en Jupiter op ons heele week om 8 uur 's avonds nog niet. dienen en wijzigen van de gemeentelijke verordeningen op de winkelsluiting zoo lang mogelijk op te houden. Hel vaststellen van een datum, waar bij een redelijken termijn voor het tot standkomen der bedoelde wijzigingen kan worden geslcld, zaL noodeloos langer uit stellen van het in werking treden der Rijkswet voorkomen. In een ander adres aan den Minister verzetten de organisaties zich tegen de voorstellen tol wijziging van bet Werk tijdenbesluit voor de winkels gedurende den SI. Nicolaastijd van 28 November tot en met 5 December) ingediend dooi den Mjddonstandsraad. In dit schrijven wordt uiteengezet waarom de voorgestelde wijzigingen een noodelooze verslechtering voor bet per soneel zouden beteekenen. Op 5 December j.l. heel'l de regeering bij monde van den minister van Binnen- lands.che Zaken en Landbouw verklaard, dat zij bereid is de suikerbietenteelt; met een wettelijken maatregel te helpen. Bij aanvrage is de Mifiisbode van be slist bebouwbare zijde gebleken, dat de regeerjng nog steeds op hetzelfde stand punt staat, en dal ,..de .besliste ver klaring" van den minister: „De regeering is bereid de suikerbietenteelt met een wettelijken maatregel le helpen" nog evenzeer geldig is als toen deze zes we ken geleden afgelegd werd. De krijgsraad te 's-Herlogenbosch uitspraak doende in de zaak tegen J. L P., uil Breda, opzichter van fortificatiën 2e ld. le Arnhem, beklaagd van smaad ten opzichte van den eerst-aainwézend ingenieur der genie, majoor v. Reenen (met betrekking tol beweerde onregel matigheden te Soesterberg) heeft verd., tegen wien een geldboete van f 100 was igieëischtvrijgesproken. Voor de rechtbank te Arnhem stond terecht de 58-jarige E. E„ gedetineerd vroeger directeur van de drukkerij „Cni- lijke onderzoekingen wijden. De klok sloeg beneden één slag. 't Was dezelfde klok, die zoo luid likte de eerste maal dat Esther dit huis be trad. Ze zag de witte wijzerplaat met de bronzen wijzers voor zich. „Half zeven, ik moet weg om Clifford fe pakken te krijgen. Die domkop heeftl met hooge temperatuur (wee dagen rondgezworven om dal meisje te zoeken. Hij zou vandaag naar de politie gaan- Een reden te meer om geen. tijd te ver liezen. Het is wel niet waarschijnlijk dat ze hier zullen komen, maar je kunt nooit weten." In Iiaar verlammenden angst deed het Esther toch goed le hooren dal Roger zoo ongerust was over haar verdwijnen. Dus haar niet teleföheeren bad hem gespeten. Ze wist nu ook hoe lang ze hier was geweest. Als die twee nu maar heengingen, dan kon zij ontvluchten. Hoe gevaarlijk ook, zij zou liet wagen. Een maal uil huis zou ze Roger telefoneeren. Dal zou voldoende zijn. Als ze nu maai-, gingen. Waarom draalden Ze zoo? De vloer kraakte weer onder cle zware stap pen, ze kreeg een beetje hoop, maar hoorde den dokter zeggen: „Ik zal haar nog een spuitje geven voor mijn vertrek, dan is ze weer veilig voor een tijd. - Waar is liet spuitje?" „Hier op tafel." Stilte. Toen de stem van Sartorius. versurn" le Oosterbeek. Ilem was ton laste gelegd in de jaren 1929 en 1930 in. genoemde functie ten nadeelc van deze drukkerij f 1100 te hebben verduisterd. De officier van Justitie eisclite 8 maanden gevangenisstraf met aftrek der _nrcv. hechtenis. De rechtbank le Arnhem heeft Th. J. B„ verdacht van moord op den 8-jarigen J. S. te Valburg op 17 Juli j.l. na eerst met hem oneerbare foandelin- gen te hebben gepleegd, ontslagen van rechtsvervolging, doch gelastte plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den lijd van een jaar, waarna beschikbaar stelling van de regeering. In de zljting van 13 Januari j.l. waren de volgende personen gedagvaard R. J. v. P., 48 j„ landbouwer le Koe wacht wegens mishandeling van ,1. F. de Rechter en C. M. de Gronchiel te Koe wacht op 12 November 1930. Eisch en uitspraak: 1' 20 of 20 d. ii. Mej. mr. A. Bolle verdedigde den verdachte en vroeg vrijspraak. D. P v. II., 29 jaar, werkman te Goes, wegen-; diefstal van een portemo- naie inhoudende 3 bankniljelten van 1' R) er eenig klein ge.kl, toebehoorende aan M. J Jeremias'se 1c Goes op 11 Novem ber 1930, subsidiair werd hem ten laste' gelegd dal hij dat geld had ontvangen van W. Harink die portemonaie cn geld ge vonden had na door dezen le zijil ge vraagd of hij een en ander verloren, was en bevestigend iiad geantwoord en Op deze wijze poriemonaie en geld heeft verduisterd. 'Eisch bekrachtiging1 van het verstek- vonnis. Uitspraak 1 maand gevang, voorw. proeftijd 3 jaren. J. van 't L„, 30 j.„ arbeider te Ovc- zande wegens bedreiging van J. F. .Moer man le Ovezand op 13 November j.l. door mei opgeheven spade op Hem toé te loopen en hem heeft toegevoegd: „wlL ik jc nu maar doodslaan." Eisch cn uitspraak f 10 of 10 d. li. Pa. de K.. huisvr.. S. K., 38 j.. zonder beroep le Serooskerke Schouwen) we gens bedreiging' van Dirk Verboom te Serooskerke S.) door met een mes in zijne richting te steken, onder hel uit- „Hm, je hebt baar niet alles gegeven, er is nog wat in." Dus daardoor was ze tol bewustzijn igefcomenIronie van hel noodlot, Hol liday had bewerkt dat ze niet onbe wust voor goed was ingeslapen, maar die foliering van het taaiste uur door staan had. In een 'paar seconden zou ze weer builen kennis zijn en de laatste kans om Roger te redden zou verkeken wezen. Zou ze worstelen en zoo ster ven, of was hel beter zich bewusteloos le houden en stil toe to laten dat de naald haar een nieuwe bezwijming toe voerde? „Geef ine die kom eens aan," Water uit de kraan plaste in de kom. 'Ze had kunnen lachen om dien man, die nu bet er niets loc deed, toch niet van zijn gevoiiic afweek. 'I Was als zag ze hem de naald reinigen en bel glas neer- zeilen op het kleine tafeitje. Hij was in aantocht, de prik, die haar wakker zijn zou vernietigen, die haaiv zou ver hinderen den man dien ze liefblgid van een gruvzamen dood le redden. 'L Was alles voorbij. Ze voelde hoe de adem van den dokter haar ipaar bewegen deed. Ze voelde de warmte van zijn lichaam. Ze rook tabakslucht, nu dan, Agar móóie blouse zou wel doorprikt zijn met gEiatjes. Hoe jammer, het deed er niets toe. iWordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5