iPromnciale KING pepermunt Twee bladen. WOENSDAG 14 JANUARI 193 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws. KERKNIEUWS. AFLOOP AANBESTEDINGEN I MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2,30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 ceat per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 eent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE; N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 11. DANSPARTIJ TEN HOVE. In kleinen, kring hebben de Koningin en de Prins der Nederlanden Maandag avond een danspartij gegeven. Genoo- digd waren tijdgenooten van Prinses Ju liana en hun ouders. AUTEURSRECHTEN. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend twee wetsontwerpen: tot goedkeuring van de in 1928 te Rome gesloten her ziene Berner conventie ter bescherming van letterkundige- en kunstwerekn en tot wijziging van de Auteurswet 1912 naar aanleiding van de herziene Berner conventie. Blijkens de toelichting is het de be doeling dat de toetreding van Nederland tot de nieuwe conventie evenals ten aanzien van de bestaande zal gelden ook voor Ned. Indië, Suriname en Cu rasao. In het tweede ontwerp wordt o.m. voorgesteld in art. 15 der Auteurswet te lezen, dat als inbreuk op het auteurs recht op een nieuwsblad of tijdschrift niet wordt beschouwd het overnemen van daarin verschenen artikelen, berich ten of andere stukken, met uitzondering van romans en novellen, zonder toe stemming van den maker of zijn recht verkrijgenden door een ander nieuws blad of tijdschrift, mits daarbij het nieuwsblad of tijdschrift, waaruit is over genomen, op duidelijke wijze wordt ge noemd en; tenzij het auteursrechtuit drukkelijk is voorbehouden. Bij tijd schriften is het voldoende, indien dit voorbehoud in algemeene bewoordingen aan het hoofd van het nummer voor komt. Ten aanzien van artikelen, poli tieke geschilpunten betreffende, nieuws tijdingen en gemengde berichten kan een v' orbehoud niet worden gemaakt. DE RIJKSPOSTSPAARBANK BESTAAT 50 JAAR, Naai- vernomen wordt zal de Rijkspostspaarbank, gevestigd te Am sterdam, op 1 April a.s, 50 jaar bestaan. De eerste directeur was mr. A. Kerdijk, de huidige directeur is mr. J. H. C. Bu sing, die van 1913 deze functie be kleedt. Het ligt in het voornemen een gedenk boek nit te geven. VERBINDING TUSSCHEN ROTTER DAM EN DE Z.-H. EILANDEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een onteigenings-wetsontwerp voor den aan leg van een weg van Rotterdam naar Hoogvliet, in de gemeenten Rotterdam, Rboon, Poortugaal en Hoogvliet. De weg zal beginnen bij den Schulp weg te Rotterdam en de trambaan van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschap pij aan den Zuidkant volgen tot den toe- gangsweg naar de brug over de Oude Maas te Hoogvliet. EEN BOSCH BIJ AMSTERDAM. Rij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend voor het aanleggen dooi de gemeente Amsterdam van een bosch op gronden gelegen j|n de gem|eentem Amsterdam, Nieuwer Amstel en Aals meer. ■Van de voor het doel in aanmerking komende plaatsen beantwoordt vooral een complex gronden ten zuiden van het Nieuwe Meer en ten westen van den Am stel veenseh enweg aan de gestelde eischen. Deze gronden beslaan een totale oppervlakte van rond 875 ha. Zij om vatten den Rietwijkeroordierpolder, het voor een viertal jaren drooggemaakte deel van den Buitendijkschen Buitenvel- derschen polder, een deel van den Zwar ten- of Schinkelpolder, den „Poel" en eenig boezemland langs liet Nieuwe Meer. HET GOOIRESERVAAT. De gemeenteraad van Bussum besloot gister zonder hoofdelijke stemming voor f 260.000 deel te nemen in het kapitaal voor de stichting van een natuurreservaat in het Gooi. DE RAMP VAN DE MERAPI, De Iferapi werpt nog voortdurend ma teriaal uit, dat thans ophoopt in de richting van het Batangravijn. Onder de bevolking wordt een gedeeltelijke gods diensiverdwazing opgemerkt. Wanneer de lahar, zich inderdaad een weg baant langs de Batang-glijhaan, zijn dè daar gelegen desa's onherroepelijk verloren Het toeristenverkeer is wederom ge heel stopgezet. Het gebied waar de la har zich bevindt blijft hoogst gevaarlijk. De Locomotief verneemt nog, dat het waarschijnlijk onnoodig is de daklooze vluchtelingen over te brengen naar Öost- Java of Zuid-Sumatra, daar waarschijnlijk aan alle dakloozen (voorloopig geraamd op 1000 gezinnen,) grond en huis be schikbaar gesteld worden in de af deeling Magelang. Voor 450 gezinnen is voldoen de land beschikbaar in het district Kranggan in het Temanggoengsche (naar den Diëng-kant); tientallen gezinnen kunnen worden ondergebracht op de hel lingen van den Merbaboe. Alles, wat ik ben en was, dank ik aan mijne moeder; zij heeft mij haar grondbeginselen geleerd en de gewoon te om te werken. Napoleon, Al wat ik ben, heb ik aan mijn moe der te danken. Lincoln, De scheikundige analyseert, —het publiek proeft de aparte kwaliteit van (Ingez. Med.) Onderlinge Vrouwenbescherming. De Ver. Onderlinge Vrouwenbescher ming verzoekt ons het volgende onder de aandacht te brengen: De sinds 28 jaar bestaande af deeling van deze -vereeniging,, die hoofdzakelijk haar arbeid in Middelburg en omgeving deed, heeft zich thans' uitgebreid tot een afdeeling dezer vereeniging voor ge heel Zeeland. Het provinciaal bestuur bestaalt thans uit: mevr. L. C. van Hoek—van Hoek, presidente, mevr. B. Boasson—Sanders, isecretaresse, mevr. A. A. v. d. Veurvi Wjjk, penningmeesteres, mevr'. M. C. Mantz—(Belderok, mevr. A. J. Snoepvi Stam, mevr. G. C. Zijlstra—Wittdveen,i allen te Middelburg; mevr. T. v. Bier- komChevalier, meVr. A. Grippeling— ten Hove ,mevr. B. LouisZijlstra, allen te Vlissingen; mevr. R. Vaandragerv. d. Grient te Domburg; mevr. E. J. v. d. Broecke—De Man te Aardqnburg en mevr. dr. Planteijdt te Goes. De Ver. Onderlinge Vrouwenbescher ming houdt zich bezig met het lot van de' ongehuwde moeder1, de verlaten vrouw en hare kinderen. Tev'ens wordt wordt vaak haar hulp1 ingeroepen door ouders, waarvan de dochters moreeii dreigen te vallen. Juist door dit j>reven tief werk kan veel ellende voorkomen worden. Waar de vereeniging, gedwongen door den nood der tijden ,haar arbeidsveld zoozeer heeft uitgebreid, spreekt het van zelf dat versterking van haar financieele positie door vermeerdering van het le dental zeer gewenscht is. Eer, der hoofdbestuursleden zal bin nenkort een lezing houden over het nut tige en noodige werk der vereeniging om er zoodoende nog meer bekendheid aan te geven. De datum, waarop deze ge houden zal worden, zal nader worden bekend gemaakt. Opgave van nieuwe leden worden gaarne ingewacht bij de penningmeeste res, mevr. A. A. v. d. Veurv. Wijk Belgen, jagend op de Westerschelde? Het Tweede Kamerlid de heer Ker sten; heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld Is het uw Excellentie bekend, dat jaar na jaar Belgische jagers, in strijd met art. 20 der Jachtwet, des Zondags op de Westerschelde in het bijzonder onde den wal van den Emanuelpolder en Waarde, jacht maken op waterwild. Kan uw Excellentie mededeelen of bovendien in strijd met de Jachtwet ge bruik wordt gemaakt van z.g. kanon geweren? Acht uw Excellentie het niet noodza kelijk, dat tot verhindering dezer aan houdende overtredingen wordt opgetre den door politie, voorzien van een mo torbootje, daar de politie op den wal machteloos is? MIDDELBURG. Toen het begin dezer maand 25 jaar geleden was, dat de heer Ir. H. C. Ghijsen in de directie der N.V. The Vitrite Works trad, heeft het personeel hem als blijk van waardeering „De Kro niek van Zeeland'' van Smallegiange aangeboden. De heer Ghijsen heeft dit op zeer hoo- gen prijs gesteld en alle deelnemers in de gelegenheid gesteld eens extra te kunnen rooken Met ingang van 1 Januari j.l. werd bevorderd tot opzichter-teekenaar bij den Provmcialen Waterstaat van Noord- Holland, de opzichter P, J. Gabriëlse te Wormerveer, vroeger alhier. Het was gisteravond weder eens feest in het Oude mannen- en vrouwen huis op de Heerengracht, want heden viert „vader" zijn 55sten verjaardag en wilden hij en zijn vrouw ook bun „kin' deren" daar voor eenige feestelijke uren aanbieden. Met medewerking van den heer Peek, die meer dan een kwart eeuw regent van het gesticht is, is dit plan ten volle geslaagd. De vrouwenzaal was door vrienden handen in een feestzaal herschapen en daar waren de oudjes gezeten, toen de echtgenoote van den president van het bestuur der Godshuizen, mevrouw SprengerKolf, de heer Peek, en zijn mederegent, den heer M. H, Boasson met zijn echtgenoote zich bij de feest vierende schare voegden. Maar dit de den ook bestuur, directeur en leden van de Middelburgsche mondharmonica ver eeniging Crescendo-Bu tentuin, die zich belangloos beschikbaar stelde voor het muzikale deel van den avond. Nadat de heer Peek allen verwelkomd bad, nam de directeur, de heer Wagen voort, den dirigeerstok op en1 gaf het korps het eerste van een lange rij van nummers, waarvan het eene al beter tot zijn recht kwam dan het andere. Voora: populaire marscheü en andere bekende melodiën brachten velen der ouden van dagen in extase en er waren er, die fei telijk; niet stil konden zitten, een bleek haar carrière te zijn misgeloopen en: had directrice van een muziek- of zangver eeniging moeten zijn. De muziek moest af en toe rusten en behalve dat die pauzes werden benut om de aanwezigen te onthalen zoowel de oudjes als de leden van Crescendo heeft de heer J. C. Peeman, verschillen de bekende cabaretliedjes, op door allen op hoogen prijs gestelde wijze, te beste gegeven en daarmede de vroolijke stem ming niet weinig verhoogd. Het was zeker uit aller naam, dat de heer Peek sprak, toen hij zoowel Cres cendo met haar kranigen directeur, als den heer Peeman dank bracht voor het gebodene en „vader" en „moeder" on der aanbieding van gelukwenlschen voor het onthaal. Namens het bestuur zegde spr. onder luid applaus Crescendo een zilveren medaille toe. De heer Willems, voorzitter van Cres cendo, bracht daarvoor dank, evenals voor het onthaal en riep gaarne een „tot weerziens" toe. De heer Peeman dankte den pianist Frans Willems, voor de keurige wijze waarop hij, onvoorbereid, de liedjes be geleidde. De heer Beaufort dankte ook zijner zijds allen, die aan het welslagen van den voor de oudjes onvergetelijken avond, medewerkten. Met het door allen medegezongen Wil helmus werden de prettige uurtjes be sloten. Gistermiddag demonstreerde voor de leden der Nederlandsche Vereeniging! van Huisvrouwen de firma Stokvis Zonen uit Rotterdam met hare laatste vindingen, op gas- en electrisch gebied o.a. het „Inventae Sudder Comfoor", dat door aanbrengen van een kleine bran der, lager gelegen dan den gewonen, het mogelijk maakt alle spijzen zacht te laten koken (sudderen) zonder aan te branden; verder het automatisch strijk ijzer, waarvan automatisch het electrisch contact verbroken wordt bij te groote verhitting, daardoor bestaat er geen brandgevaar meer door oververwarming en geen schroeien van 't strijkgoed is meer mogelijk. Ook werd er nog een uit stekende stofzuiger gedemonstreerd. ZUID-BEVELAND. GOES. Zaterdagavond j 1. werd, naar Het Volk meldt, te. Goes en Zondagmid dag te Breskens, een vergadering gehou den van de s.-d raadsleden in de distric ten Zuid-Beveland, Tholen en Zeeuwsch Vlaanderen. De heer Overhoff hield op beide ver gaderingen een inleiding over de werk loosheidsbestrijding in onze provincie.; Een bespreking, waaraan door verschei- denen werd deelgenomen, voilgde. Uit deze besprekingen bleek, dat mede door de beruchte circulaire van Ged. Stalen naar de meening der aanwezigen in de meeste ge em en ten niets of zoo göed als niets voor de werldoozen wordt gedaan, terwijl het aantal werkloozen schrikba rend 'groot is. Besloten werd, in aLle gemeenten, waar par tij-af deelingen of af deelingen van moderne vakbonden gevestigd zijn, adressen aan de gemeenteraden te doen zenden teneinde de gemeentebesturen opnieuw te wijzen op hun plicht inzake de werkloo-sheidszorg. Hiervoor bestaat, zoo meende men, te meer aanleiding sinds de Prov. Staten van Zeeland, op voor stel der s.-d -fractie besloten f 15.000 be schikbaar te stellen a]s bijdrage in de kosten der werkloosheidszorig van ver schillende gemeenten BAARLAND. Een dezer dagen bevon den zich een tweetal personen in bet café van den caféhouder T. alh'jer, die aan het biljarten waren. Op een gege ven moment verwijderde zich een van de twee, en kwam hij een kwartier later terug. Het was in den namiddag gewor den toen de caféhouder in een zijkamer tje in de woning kwam, en hij wat geld ■wilde opbergen in een aldaar staande kast. Spoedig bemerkte hij dat het raam was opgeschoven en uit een lade in do kast een geldsbedrag van ongeveer f 45 was ontvreemd. Bij de politie werd aangifte gedaan, die een onderzoek in stelde en aanleiding vond zekere C. G., koopman, wonende te Oudelande, aan te houden en ter beschikking van de Justitie te stellen. werd hem een bloemenmand aangebo den Ook van andere zijden aa. van de ca techisanten had ds. van Empel bewij zen van sympathie in ontvangst te ne men. Het Prov. Kerkbestuur van Zeeland heeft zooals gemeld, aan ds. J. E. B. Meloen, Ned. Herv. predikant te Hoofd plaat, op zijn verzoek eervol emeri taat verleend. Ds. Meloen heeft dan 40 dienstjaren die hij hoofdzakelijk in Zeeland door bracht. Hij aanvaardde h,et predikambt op 8 Maart 1891 te Schore, vanwaar hij in 1894 naar Geesteren vertrok. In 1898 kwam hij in Baarland, om in 1921 zich aan zijn tegenwoordige gemeente *e verbinden. Jeugdkerken. Nadat in October te Middelburg een jeugdkerk voor een groep vrijzinnige jon geren door den jeugdpredikant ds. A. M. van de Laar Kraft uit Rot ierdam werd geopend, is Zondag ook te Vlissingen door denzelfde in de Engelsche kerk, die geheel met belangstellenden gevuld was, een begin gemaaid met de jeugd diensten. Dezer dagen hoopt zich, een be stuur uit de jongeren te constitueeren ten einde tot een vaste instelling te ger ra-ken. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Rotterdam (vac. ds. J. C. H. Scholten), ds. J. W. Dippel te Aal ten, ds. \V. A. B. ten Kate -te Enschéde en ds. E. H. Blaauwendraad te Vlissin gen. Ds. A. van Willigen te 's-Grevelduin Capelle is beroepen te SI. Annaland. De machinist H. uit Vlissingen, die Zaterdagavond op het stationsemplace ment te Go es met een trein aan het rangeeren was, kreeg per ongeluk een stoot met een vuurhaak tegen het hoofd. Hij werd ernstig -gewond. De afdeeling „Het Groene Kruis" te Rilland Bath besloot met alge- meenje stemmen om met ingang van 15 Januari a.s. tot wijkverpleegster te be noemen mej. P. Blok alhier. Te O u d-Vosseraeer werd Dinsdagavond een zeer druk bezochte vergadering gehouden van den Vrijwil ligen Landstorm; er waren ook een aan tal dames aanwezig. Na inleiding door burgemeester Hamer werd het woord (gevoerd door de heeren Laernoes en Overrste Bierman daarna werden eeni ge mooie films vertoond. Benoemd tot voorzitter van het weezen-armbestuur te St. A n n a 1 a n d, de heer J. N. Geluk. De heer P. van Sluys, sedert 18 jaar lid van den gemeenteraad te Oost burg, waarvan 12 jaar als wethouder zal voor de volgende verkiezing als zoo danig geen candidatuur meer aan vaarden. Ds, M. van Empel. Vandaag herdenkt ds. VI, van Empel, Ned. Herv. predikant te Middelburg den dag waarop hij 25 jaar geleden in het predikambt werd bevestigd. Ds. van Empel werd in 1905 candidaat in Zeeland ,waar hij ook ail zijn ambts tijd heeft doorgebracht. 14 Januari 1906 aanvaardde hij het predikambt te Big- igekerke, vanwaar hij in 1910 naar Mid delburg is vertrokken, aan welke ge meente hij zich 23 Jan. van dat jaar heeft verbonden. D-s. v. Empel is scriba van den ringMiddelburg en president van liet classicaail bestuur van 'Middel burg. De uitdrukkelijke wensch van den pre dikant was om dit jubileum zoo stil mo gelijk voorbij te doen gaan. Toch had zich een commissie uit de lidmaten ge vormd, die van vele zijden sympathie ondervond en die hedenmiddag dien ju bilaris ten zijne buize bij monde van den heer mr. "A. A. de Veer kwam com plimenteeren en hem namens de ge meente een enveloppe met inhoud, waar aan ds. van Empel 'n bestemming mag geven, aanbood. De jubilaris dankte in hartelijke woorden voor dit bewijs van belangstelling. Namens de Ver lot bestr. der tuber culose, waarvan de jubilaris voorzitter is, Namens Ged. Staten van Zeeland is heden (Woensdag) te Middelburg aan besteed het herstellen, vernieuwen en onderhouden, wat de perceelen la, 4, 6, 11, 14, 20 en 22 betreft gedurende é'én jaar en wat de overige perceelen aangaat gedurende 3 jaren, ingaande 1 Januari 1931, van de provinciale ^wegen en andere werken in Zeeland, in 23 per ceelen en in combinaties, te weten: la, straatweg van Zierikzee naar Zijpe: A. J. Verjaal, Dreischor, J. den Oude, Zierikzee f 5660; J. H. v. d. Ven, Vlissingen 5156; W. Wandel, Nieu- werkerk 4700; lb straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven: A. J. Verjaal en J* de* Oude 8550; J. H. v. d. Ven' 7654; M. W. Knuist, Goes 7342; W. Wandel 7300; 2. veerdam en steiger te Zijpe ea werken te Zierikzee: M. Krijgen, Brui- uisse 552; 3. steiger, steigerdam, toegangsweg en wachthuisje bij Stavenisse: A. West dorp, Stavenisse 900; 4. straat- en grindweg langs Wol- phaartsdijk: M, W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's Heer Arendskerke 4290; '5, veerdam, steigers enz. te Wol- phaartsdijk geen inschrijvers. 6. Straat- en grindweg van Goes over 's Gravenpolder naar Hoedekens- .;erke geen; inschrijvers. Combinatie 4 tot en met 6: J. H. v. d. Ven 13280; M. Wandel, Schoon- dijke 12611; M. W. Knuist en J. Knuist 12370; M. Hoogesteger, We- •neldinge 12240; F. Duinhouwei; te Goes 12232; J. Haringsma, Kortgene 11750; W. v. d. Linde, Kattendijke 11675. 7. Veerdam, steiger enz. te Katten dijke, geen inschrijvers; 8. Steiger met toegangsweg te Bors telen geen inschrijvers. 9. Pontons met toegangsbruggen enz. ie Hansweert -en klinkerbestrating te Vlake. Geen inschrijvers. 10. Steiger te Hoedekenskerke. Gee* inschrijvers. Combinatie 5 tot en met 10: M. Hoo gesteger 5622; F. Duinhouwer Sr. 5600; W. v. d. Linde 5299; A. v. d. Straaten, Hansweert 4890. 11. Straatweg tusschen Zuid-Beve land en Noord-Brabant: J. Haringsma Colijnsplaat 1625; M. Hoogesteger 1580; W. v. d. Linde 1547 ent F. Duinhóuwer Sr. 1545. 12. Steigers, veedam enz, te Kamper land: J. J. Jansen, Middelburg 1630. 13. Idem te Kortgene, geen inschrij vers. Combinatie 12 en 13: J. Haringsma 2450; J. M. Kater, Kortgene 2408; A. van Hee, Kamperland 2378; M. Hoogesteger 2360. 14. Straatweg wederzijds Sluis. A. J.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1