iProtiinciale Abdijsiroop Geen benauwdheid! Geen gebrek aan tót! N o. 8. Twee bladen. ZATERDAG 10 JANUARI 193 1, Eerste Blad. 174e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. ZEELAND. ,,Voor de Berst Kort Zceuwsch Nieuws, BIOSCOPEN, m jen ten iet iet |i\v- ge- kN pst- ver laar laar jer- I die |nte den |len den iet rat laat in ge- te ran ind op blits cto- de leni llta- |rbij per- bna- den lirill tot fdtsj te iet kilie ver- jlee- foor- md- van ente jieb- jslot- Iden Inog luit- pagt Vk- leen Seen }and Ihul- het |ijke na |wij- raar me. :;zer |ver- een liieja bi) baak list- ïrde [zich bindt ge- lelijk iten- Iver- ;erd. Iver- |wiki rone de Si- ■sjak, |nkel in bfde" roe- ling de vier van de rerd iden, ank- MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen i 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg IS cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE; N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, jnits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. TWEEDE KAMER. Handelsovereenkomst van Genève, De heer De Visser (c.-p.) wilde eerst een interpellatie over den nood der werkloozen forceeren, voor a.s. Dinsdag Maar de kwestie is onlangs besproken, bovendien overweegt de regeering nieu we maatregelen. De voorzitter dacht er dan ook niet aan de Kamer tegen Dins dag bijeen te roepen. Bij de behandeling der handelsover eenkomst van Genève, zeide de heer Boon (lib.) de traineering van het ont werp te betreuren. Hij verwachtte voor al moreel effect van de aanneming. Ook de heer v. D ij k (a.:r.) dacht aan den stimulans in de goede richting door dit verdrag. Sceptischer was de heer Nolens (r.-k.). Hij verlangde de toezegging, dat de bekrachtiging van Nederland afhanke lijk zal worden gesteld van die van an dere landen. In 't geheel niets verwachtte de heer De Visser (c.-p.) ervan. De minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. Be el a erts v. Blokland noemde de overeenkomst slechts een compromis. De voornaamste beteekenis dezer con ventie ligt voor hem in de erkenning door de landen dat de tariefaangelegen heden van internationalen aard zijn. De toetreding zal afhankelijk worden ge- gesteld van de toetreding van nabuursta- ten. Dit werd den heer Nolens toegezegd. Het ontwerp werd daarop aangeno men met 67 tegen 4 sl. Als een hamer stuk ging er toen door de wijziging der motor- èrt rijwielwet. D« vergadering werd daarna verdaagd. )ER, DE WERKLOOSHEID. Op tie vragen van het Tweede Kamer lid den heer Van den Tempel betreffen de vaststelling van een regeling van bij dragen van rijkswege in de.kosten van gemeentelijke steunregelingen ten behoe ve van werklooze arbeiders, heeft de minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw geantwoord, dat reeds op 7 dezer een steunregeling voor de crisis- iwerkloozen is vastgesteld. Omtrent de uitvoering van de regeling, waaronder begrepen toekenning van bijdragen in de kosten, is uiteraard overleg noodig met het betrokken gemeentebestuur, welk overleg, naarmate den minister verzoe ken bereiken, zooveel mogelijk zal wor den bespoedigd. De nieuwe steunregeling stemt in. hoofdzaak overeen met die, welke laat stelijk voor de crisiswerkloozen gegolden heeft. Wegens de ook in het zuiden des lands toenemende werkloosheid heeft de mi nister van Binnenl. zaken en Landbouw drie adjunct-inspecteurs voor de werk verschaffing benoemd en wel voor Zee land den heer ir. Const. Stevens, rijks- landbouwconsulent te G o e s en voor N. Brabant de heeren J. J. van Buitenen, wethouder der gemeente Breda (voor het westelijk deel der provincie) en J. F. Ploegmakers, wethouder der gemeente Öss, lid van de Prov. Staten (oostelijk deel dc" provincie). Volgens Het Volk. zou er vandaag in de rijkscommissie voor advies van de rijks- werkloosheidsverzekering een voorstel van den minister van arbeid tot verlen ging van den duur der kasuitkeeringen worden behandeld. VERANDERING VAN WOONPLAATS, De minister van Binnenlandsche Za ken en' L. deelt in een circulaire aan de gemeentebesturen mee, dat zijn aan dacht er op is gevestigd, dat verschil lende gemeentebesturen getuigschriften van verandering van werkelijke woon plaats verzenden en uitreiken in stede van .gezinspersoonskaarten en verhuis kaarten. Dit is uiteraard niet toelaatbaar en de Minister verzoekt daarom de gemeente besturen op een nauwgezette naleving van genoemd artikel te willen toezien. HET MAAL- EN MENGGEBOD. De Ned. Banketbakkersvereeniging heeft aan de Eerste Kamer een adres gezonden inzake het maal- en mengge- bod, waarin alsnog op de groote bezwa ren, die in het banketbakkersbedrijf be staan, tegen het ingediende wetsontwerp tot steunverleening aan de tarwever- bouwers gewezen wordt, COLLECTE BIO-V AC ANTIEOORD, De Kerstcollecte, welke in verschil lende bioscopen in Nederland ten bate van het Bio-vacantieoord, de stichting van het Nederlandsch Film- en Bios coopbedrijf, is gehouden heeft ruim f 35.500 opgebracht. HET CONFLICT IN HET ZEE- VISSCHERIJBEDRIJF BEëINDIGD, Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt.' De ledenvergaderingen der samen werkende organisaties van werknemers in het zeevisscherijbedrijf te Scheve- ningen, Vlaardingen, Katwijk en Maas sluis hebben zich thans alle in meerder heid verklaard voor aanvaarding van het bemiddelingsvoorstel dat geboren is in de Dinsdag j.l, gehouden conferentie onder leiding van den rijksbemiddelaar, den heer van IJsselsteyn. De reeders- vereeniging heeft gisteravond alhier een vergadering gehouden, waarin men zich eveneens u'tsprak voor aanvaarding van dit voorstel. Aangezien dit een collec tief contract inhoudt voor twee jaar, is gedurende dien tijd de rust in het zee- vissche-ijbedrijf verzekerd. Maandag wordt het werk hervat. EEN MOOIE SCHENKING. Mevr. J. G. van Wageningen.Romein die dezer dagen te Arnhem in den ouder dom van 92 jaren op haar buitenverblijf „Rosorumaan den Amsterdamschen weg overleden is heeft 't grootste ge deelte van haar vermogen en haar bui tenverblijf Rosorum nagelaten aan de vereemging Pro Senectute te Amster dam, onder bepaling, dat het buiten verblijf moet worden geëxploiteerd on der den naam van" „Rosorum-stichting" als tehuis voor Protestantsche dames. VANAF DINSDAG 13 JANUARI TOT DE OPENING VAN ONZE MAGAZIJNEN ELKE WEEK SPECIALE ETALAGE AANBIEDINGEN OP ALLE ANDERE ARTI KELEN BELANGRIJKE RE DUCTIE. S. WIENER Co. MIDDELBURG. (Ingez. Med.) De heer P. J. Blaas te Tholen heeft naar de Thoolsche Courant meldt, be dankt als lid van het Federatiebestuur Afd. Zeeland van den Vrijz. Dem, Bond en tevens voor de hem aangeboden plaats op de Vrijz, Dem. Candidatenlijst voor de a.s. verkiezing van de leden van Prov. Staten. MIDDELBURG. Zwitsersche Filmavond. Zwitserland. Duizenden hebben het bezocht, maar heel velen zijn er nog nooit geweest, aldus de voorzitter der afdeeling Walcheren van de Nederland- sche Reisvereeniging, de heer Noest, gis teravond in de goed bezette Schutters hofzaal, ter inleiding van de zoo interes sante films, eigendom van de Zwitsersche Verkeers Centrale, over dat schoone land. welks grenzen inderdaad velen heb ben overschreden, en dat iedereen kent van foto's van ansichten, van beschrij ving, althans van naam en faam. Naar vele bekende en onbekende plaatsen en streken zijn wij zoo geleid maar iedere decimeter celluloid godde lijk natuurschoon, en volkomen geslaag de fototechniek. En met voorlichting van een expert bij uitnemendheid op Zwitsersch touris- tisch gebied, den heer v. d. Hoorn, uit Utrecht, die zeide Zwitserland lief. te hebben als het eigen vaderland, die 't kent van Noord tot Zuid, Oost tot West. Die ook de wegen weet voor een goed- koope reis herwaarts, zoo, dat het niet duurder wordt dan b.v. de Ardennen. Hij voerde ons eerst van Bern, langs den Lötschberg Simplonbaan: Thun, met het hoog gelegen oude kasteel, het rustig- licfe'ijke Spiez, Frutigen, Kandersteg Gij zegt, dat gij het booze in de we reld van heel nabij hebt leeren kennen; indien dat zoo is, mogen wij ook ver trouwen, dat gij het goede in u opgeno men en het booze er buiten gesloten zult hebben. Felix Dahn. langs de Gemmi den Lötschbergtunnel door naar het Rhonedal; naar Brieg, toen den Simplon onderdoor naar de meren van het Italiaansch gedeelte. Zoo naar Domodossola, naar Locarno (van het pact en de „sfeer"!) Een reis, snel als de Sim plon express, doch indrukken herwinnend en verlangens opwekkend:' eenmaal in de vacantie, daar te zijn, of daai' weer te zijn! En we sloegen van Brieg naar het Oosten, de in. 1926 eerst geopende lijn: de verbinding van Simplon met Gotthard, door het Rhonedal tot den diep-blauwen gletscher, dan de Furka over, langs Reaph, Hospenfhal tot Andermatt. De heerlijke route, te kort herleefde 't alles weer voor ons. Van Andermatt naar het Noorden, langs Schöllemen en Amsteg naar Altdorf en Fluelen, de Zuidpunt van het Vierwaldstatter meer. Hier natuurlijk even naar de Tells- platte. Als vóór de Furka bij Gletsch even naar den Sperre in aanbouw bij de Grimsel. We zagen den bakermat van „Vader Rijn", den Rheinfall bij Schaffhausen, en dit oude stadje zelf, te midden van lager middengebergte van N. Zwitserland, min der grootsch, maar rustiger en liefelijker. We trokken Oostwaarts even het En- gadin, het land van den Achter Rijn, Thu- sis, San Bernardino, Maloja, de Splügen. En naast dit vele schoone ook veel merkwaardigs: hoe 's winters de wegen sneeuwvrij worden gemaakt voor de post auto's. Zeer mooie opnamen, deze acte, hier aan gewijd. In dezen tijd van het jaar gaan wij naar Zwitserland om de wintersport. En gelberg, aan den voet van de Titlis, een der centra: schaatsenrijden (niet allen doen 't zoo, als wij hier zagen), skiën (welk een sprongen!) bobsleeën, curling. Een film met duidelijke toelichting, een dankbare avond, alzoo. De heer Noest sprak dit uit namens allen. Het applaus (na iedere acte!) toonde dit nog spon taner. Werkloozenzorg. De Middelburgsche Bestuurdersbond heeft zich tot het College van "B. en W. dezer gemeente gewend, met het ver zoek om een steunregeling. Nog steeds groeit 't aantal werkloozen in deze gemeente, a!dus bedoelde brief; daardoor wordt het, naai- de meening van den M. B. B. voor liet College van B. en \V. steeds moeilijker, zoo niet on mogelijk, om voor alle werkloozen werk in werkverschaffing te vinden. Reden waarom de M. B. B. het College verzoekt een steunregeling in werking te stellen voor die werkloozen, waarvoor aan de werkverschaffing geen werk is, en die uit hun werkloozenkassen zijn uitgetrokken. Met te meer vrijheid komt de M. B. B. met dit verzoek tot B. en W., omdat de minister van Binnenlandsche Zaken, blijkens berichten in de pers, bereid is om aan de gemeenten een toeslag op de steunuitkeering te verstrekken, indien in die gemeenten bedrijven zijn die door de crisis zijn getroffen, hetwelk naar d© meening van den M. B. B. ooiki in Middel burg het geval isf. Toen de straten hier gisteren door het dunne laagje sneeuw en de vorst glad werden, is de gemeenterein'gings- dienst rnct drie wagens, geladen met zand en zout de stad ingetrokken en heeft, vooral de drukste straten bewerkt, waardoor deze spoedig wel nat, maar niet meer glad waren. Hedenmorgen werd dit werk voortgezet, o.a. in Nieuw- Middelburg. Met de Staatscourant van IQ Jan. zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende de Zeeuwschen Voetbalbond, alhier gevestigd. ZUID-BEVELAND. KAPELLE. In alle eenvoud werd Don derdagmiddag het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Zegers in leven wethouder der gemeente Kapelle op de algemeene begraafplaats ter aarde be steld. Bij degene die de laatste eer aan den doode bewezen merkten we op: Bur gemeester Bierens en de Gem, Seer, S J. van Dijke, de heer P. Mol voorz. van het B. A. en de Secr.-Ontv. de heer J. van Liere, namens de afd. Vrederust de heer J. van Wingen, namens de Chr. Schoolvereenig'ng de heer P. Scheele en namens de A.R. Kiesvereeniging de heer P. M. Klein. Ook het raadslid de heer A. van der Have en de Oud-Weth. Vereeke en zeer vele andere belangstel lende, waren aanwezig. Het woord werd gevoerd door burge meester Bierens en ds. A. Scheele, die getuigde wat de gemeente en de A.R. partij in hem verloren. De heer N. Zegérs uit Assen, zoon van den overledene dankte allen voor de iaatste eer bewezen aan zijn vader. Ds. Scheele eindigde daarna met dankbebed. Geen hoestaanvallen, die U martelen en U den adem afsnijden. Dit alles kunt Ge voorkomen. Neem tijdig Abdijsiroop, die door haar wonderlijk slijmop'ossende wer king de slijm met ziektekiemen kan ver wijderen, Uw ademhaling verruimen en dien scherpen hoest kan stillen. Neem eens een proef met Abdijsiroop a'5 Ge vannacht weer wilt slapen als een roos. Voor jong en oud onschadelijk en be proefd bij: Hoest, Bronchitis, Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop! hoofdbestuurslid van dien bond. Op dui- Regen, wind, waterkoude dagen en daar mede verhoogd gevaar voor Uw gezond heid, dat zijn de vooruitzichten der komende dagen. U zult zeker wel tijdig bij Uw apotheker of drogist Uw Aspirin- Tabletten in de origineele verpak king met den oranje band en het Bayerkruis koopen. Vraagt dan ook gelijktijdig de interessante en leerrijke Bayer gezondheids-vraag baak, die U dan gratis, tot het einde dezer maand bij aankoop van een bu:sje Aspirin-Tabletten overhandigd wordt. (Ingez. Med.) delijke wijze zette deze de positie van thans en die van 50 jaren geleden van de landarbeiders uiteen. Op het eind der vergadering traden enkele personen als lid toe. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week is alhier -geopend de apotheek van mevr. wed J. C. v. d. Harst fKorle Delft) AKKER's (Ingez. Med.) - Uit V li s s in gen wordt gemeLd, dat het Belgische stoomschip Thysville nabij Heyst (België) omhoog is gevaren en( blijven zitten. Sleepbooten zijn ter as sistentie derwaarts vertrokken. Het zicht is slecht; er valt veel sneeuw. De Thysville behoort toe aan de Com pagnie Maritime BeigeLloyd Royal meet 8176 ton en is op de thuisreis van de Congo naar Antwerpen, Toen de landbouwerszoon M. de J. te Kapelle (Z.) van zijn dagwerk te paard huiswaarts keerde, werd hij aan gereden door een auto van den heer B. uit Schore. Het paard werd tegen den grond gesmakt en de berijder kwam er onder. Bewusteloos werd hij bij den heer L. W. Schipper aan den postweg binnengedragen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. De getroffene klaagde over inwendige pijn, het paard liep ont vellingen en lichte verwondingen op. De heer M. de J. hieldi de regels van den weg. Woensdagavond werd de werkman L. V. te Biezelinge aangereden door een onbekend gebleven auto. Hij wist nog thuis te komen, maar verloor daar na het bewustzijn dat tot gisterenmiddag nog niet is teruggekeerd. Donderdag is voor het „Departe ment van het Nut voor 't Algemeen in de zaal van „de Korenbeurs" te Kort- g e n e opgetreden de heer Kommer Kleijn, tooneelspeler en voordrachtkun stenaar te Amsterdam, met als onder werp: „Het zesde bedrijf uit St. Joanne", tooneeldrama van Bernard Shaw. De declamator wist uitnemend te boeien. Na de pauze declameerde de heer Kleijn nog een vijftal humoristische stuk ken. „Christne Zielen!" van B. van Meurs, oogstte luiden bijval. Het prookje van H. C. Andersen: „de Nachtegaal" had een diepen inhoud. Voor den Chr. Landarbeidersbond afdeeling Arnemuiden sprak dezer dagen de heer Stokman uit ATtreicht, FLORA. Haai- grootste offer, in de Leeuwenkuil. Jonas Haar grootste offer, dat is haar hart, hetwelk zij neerlegt op het altaar der vaderlandsliefde. Dit is een oorlogsfilm, maar niet een van den gruwelijken kant van dat menschenvernietigingsbedrijf, neen, hier heeft men- de zoo spaarzame romantiek 'van den modernen oorlog nog tevoorschijn gehaald. De vriendschap tusschen den jongen Oostenrijkschen of ficier Paul von Hartman en- den Russi- schen luitenant N ka Turgeners, en dan het beeldschoone straatmeisje met het onschuldige hart Mary Ann Wagner, voorgesteld door Norma Talmaage nu, dan weet ge genoeg, nietwaar? Oor log, vriendschap, die, om Mary Ann, in vijandschap en- haat ontaardt, en dan tenslotte het lieve meisje in handen van de tegenpartijNu wordt het groote offer van haar gevraagd; haar liefde voor Paul moet zij verzaken, om zich aan Nika te geven, wil zij een landsman en spion van den dood redden, zoo, dat haar land een groote overwinning zal kunnen behalen! Zij brengt dit gewel dige offer, en wanneer dan nog haar feitelijke ontrouw blijkt gesteund te zijn dooi- een innerlijke trouw aan haar Paul, dan komt warempel alles nog te recht ook! Gelukkig maar. De tweede hoofdfilm is werkelijk een aardige comedie: „Jonas in de leeuwen kuil" of zoo zou men er aan toe kunnen voegen hoe de tamme klerk Elmer Finck. door middel van een hyp notiseur, tot een manmoedige kerel ge maakt wordt en- zoodoende het geluk van z'n gezin en zichzelf bevordert. Wij meenden altijd dat Jonas in de wal- visch en Daniël in de leeuwenkuil tehuis behoorde, maar dat doet er niet toe: een amusante film is het. ELECTRO. Wat 'n wonder. Inderdaad, wat '11 wonder, deze film. -Tegenwoordig krijgt men, in een tijd van zoeken naar nieuwe wegen op filmgebied, veel en velerlei te zien. Er wordt jgje- -experimenleerd op zwaarwichtige wijze, «net meer of minder succes. Intusschen Igiaat Harold Lloyd zijn eigen beproefden weg en hij verscnijnt hier dan in een film, die heusch niets moderns heeft, 't Is bijna een verademing. Met weinig anders dan zijn jongensachtige versohjj- ning en zijn hekenden uilenhril, weet hij ons op een ongekende wijze aan het lachen te brengen. Harold is werkelijk een onweerstaanbaar komiek. Als botani cus is hij op reis naa-r San Francisco en in den trein is hij de hulpvaardigheid zelf. Hij leest gratis de courant mee Van zijn buurman, helpt ongevraagd een paar schakers, houdt een baby zoet en mist ten slotte zijn trein, als hij in een kus- schenstationtje even is uitgestapt. In San Francisco helpt bjj op zijn manier dc politie om een Chineesdhen Opium-smokkelaar achter de tralies te zetten. Hier is Harold in zijn elemei^!. Uit de meest ingewikkelde situaties weet hij zich op een grappige wijze te red den, jluist, zooals een normaal mensch het niet zou doen. Doodernstig geeft

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1