provinciale ifeeutusche r i S o, 7, Twee bladen. VRIJDAG 9 JANUARI 193 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. 2.990.000 PAAR BUITEN- LANDSCHE SCHOENEN BINNENLAND. ZEELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws. KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. ONDERWIJS. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. ver- MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingea jf 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per Tegel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. m abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel uaeer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel® opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. B* heer B. Th. Hoogenbosch, direc teur eener schoenfabriek te Groesbeek, sebrfjft ons Wij Nederlanders praten dagelijks over de malaise. Wij Nederlanders zien dagelijks het werkloozenprobleem acuter worden. Wij Nederlanders zien dagelijks het feit voor oogen dat de totaaluitgaven om dit leed te verzachten steeds stijgen. Wij Nederlanders plaatsen en lezen tegenwoordig dagelijks in de couranten oproepen aan werkgevers en industrieele ondernemingen om werk te verschaffen, is dit mogelijk? Nemen wij eens één van de Neder- ktndsche industrieën onder de loupe, één die zeker van eenige beteekenis is nL de schoenindustrie, die in Nederland mser dan 200 schoenfabrieken telt. Ondanks deze 200 schoenfabrieken, wat deden wij Nederlanders van 1 Jan. tot en met 30 November 1930, dus in elf maanden? Wij lieten importeeren twee millioen negenhonderdduizend paar schoenen. Hadden wij dat niet gedaan en deze schoenen door onze eigen industrie la ten maken, de fabrieken zijn er toch! Wat zouden wij dan gezien hebben? a. Een productiecapaciteit nemend Yaa 5 paar schoenen per man en per dag, de Zaterdagen op halve dagen re kenend en de Zondagen buiten beschou wing latend, dan beteekent deze inge voerde hoeveelheid: arbeid gedu rende 257 dagen aan 2327 menschen; b. Een gemiddeld maakloon nemend van 50 ct. per paar dan beduidt dat: 2.990.000 maal 50 ct. of een millioen vierhonderd vijf en negentig duizend gulden arbeidsloon, dat nu door arbei ders in het buitenland is verdiend. c. Behalve het bedrag aan arbeidsloon, dat wij aan onze landgenooten onthiel den betaalden wij toch zeer zeker bo vendien aan uitkeeringen voor werkloo- zen: 2327 maal 257 maal 2 gulden per dag, maakt alzoo: ruim een millioen twee honderd duizend gulden werkloo- zenftteun. Te samen berekend: arbeidsloon 1.495.000 gld.; werkloozenondersteuning 1.200.000 gld.; derhalve een bedrag van: twee millioen zes honderd vijf en ne gentig duizend gulden. Aan invoerrechten zal zijn betaald, berekend naar de aangegeven waarde van bovenstaanden invoer pl.m. 521.000 gulden. Waar om doen wij Nederlan ders dit? Wij hebben toch een Nederlandsche schoenindustrie met meer dan 200 fa brieken! Een industrie die in 1923 ruim vier millioen paar, in 1927 ruim acht millioen paar fabriceerde en thans zeker een productievermogen heeft van tien millioen paar per jaar, Is dat niet genoeg onder de huidige omstandigheden voor de Nederlandsche bevolking? En vakmenschen? Wij Nederlanders hebben in Waalwijk een pracht rijks vakschool met de allermodernste ma chines, een ideaalinrichting, met zeer lage onderwijskosten; daar komen ieder jaar veel buitenlandsche leer lingen. Het antwoord op de vraag is zeer eenvoudig: Wij Nederlanders vragen bij onze dagelijksche aankoopen veel te weinig naar producten van Nederlandsch fabrikaat. Iedere winkelier zal U dit bevestigen. Deden wij dit wel, dan zou een derge lijke hooge invoer worden voorkomen en ward daadwerkelijk de werkloosheid van eigen landgenooten bestreden. Daarom: wilt gij mede werken het werkloozenprobleem op te lossen, vraagt steeds vóór alles bij uwe dage lijksche aankoopen producten van Ne derlandsch Fabrikaat. Het is een natio naal belang in den huidigen tijd van werkloosheid. DE V.A.R.A. CONTRA DEN STAAT. De V.A.R.A. heeft haar rechtskundi gen raadsman, mr. M, van der Goes van Naters, opgedragen den Nederlandschen Staat te dagvaarden terzake van het af. breken van de radio-uitzending op 8 Oc tober 1930, welke verbreking is ge schied op last van de Radio-Omroep Controle-commissie, voor "welker han delingen de Staat verantwoordelijk is Bedoelde uitzending betrof de vergade ring te Leiden, waar de secretaris van de V.A.R.A., de heer G. J. Zwertbroek, het woord voerde, DE GOEDEREN-TARIEVEN DER NED. SPOORWEGEN, Naar de Maasbode verneemt zal de minister van Waterstaat, gevolg gevend aan zijn in de Tweede Kamer op 17 De cember j.l. gedane toezegging, binnen enkele dagen een commissie benoemen nopens de goederentarieven der Ned. Spoorwegen, onder voorzitterschap van mr. F. de Vries, hoogleeraar in de eco nomie aan de Nederlandsche Handels- hoogeschool te Rotterdam. Naast land en tuinbouw zullen ook handel en nij verheid zijn vertegenwoordigd. Men is gewoonlijk meer kwaadspre kend uit ijdelheid, dan uit boosheid. La Rochefoucauld. MIDDELBURG, Een vrij goed bezette Waalsche kerk toonde gisteravond belangstelling voor den muziek-, zang- en voordracht avond, uitgaande van de Christelijke jongemannenvereeniging Rom. 1 16a. De heer C. P. de Jongh opende met een orgelfantaisie op „Stille Nacht" en toonde zich vooral goed accompagnateur der zangnummers van mej, N. de Muynck, een niet zeer sterke, maar wel zuivere, lieve stem, die ons in Braga's bekend Engel lied 't best voldeed. De nog zeer jeugdige violist, de heer A. v, d. Weele. heeft ongetwijfeld een streek, waar meer van te verwachten is, dat hoorden we in het intermezzo uit de Ca- valleria rusticana van Mascagni. Hij oefene zich staag, en zal dan een vol gende maal zeker over een lichte po diumkoorts heenkomen. Gisteravond kwam die het ensemble in de zang-, viool- orgel-trio's niet ten goede Het beste was Pompers: Het gebed des He eren. De heer A, de Jong had een drietal voordrachten voor zijn rekening geno men en wist 't meest met v. d. Hulst's Moeder, zijn gehoor in stille aandacht te boeien. Woensdagnacht deed een café' houdster bij de politie aangifte van dief stal van potjes mosselen door marine matrozen terwijl even later aangifte werd gedaan van het vermissen van een rij wiel, dat voor de sociëteit op de iMarkt had gestaan. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek leidde tot aanhouding van 2 matrozen op den Tramsingel, een zat op het rijwiel, terwijl de andere plan scheen te hebben op den bagagedrager naar Vlissingen terug te keeren. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Donderdagmorgen ontdekten eenjge bewoners uit deze ge meente in een achterkamertje van een woning in de Westdijkstraat een begin van brand. De bewoners, de weduwe v. H. met haar .zoon, waren niet aanwezig daar zij werkzaam zijn in de gemeente Nieuw en St. Joosland. Men forceerde dus de voor deur, en ontdekte, dat in één van de twee bedsteden de brand woedde. Di reet werd met blusschen begonnen, zoo dat de vlammen weldra in hun ver nielend werk gestuit werden. Niettemin verbrandde het eene bed geheel, terwijl het andere geheel met water nat gegooid werd, waardoor door het kordaat optre den erger voorkomen werd. De oorzaak is niet bekend. Verzekering dekt de scha de. SOUBURG. Naar men onzen corres pondent van betrouwbare zijde mede deelde, stelt de heer A. Melis, wethou der dezer gemeente, zich bij de a.s. ge meenteraadsverkiezing niet meer be schikbaar als raadslid. NOORD-BEVELAND. KATS. Gistermiddag1 vereenigden zich vertegenwoordigers van de P.Z.E.M. met de wethouders, secretaris, enkele raads leden en het bestuur van de combinatie gevormd tot gemeenschappelijken aanleg der installaties zich bij het transforma- torhuisje tenenide den stroom in te scha kelen voor Kats. Op uitnoodiging van Ir. de Regt schakelde wethouder Priester den stroom in, waardoor deze kleine ge meente reeds in 100 van de 130 aansluib- bare perceelen van electrischen stroom werd voorzien. Bij deze gelegenheid heb ben de verschillende heeren gewezen op de buitengewoon goede en prettige sa menwerking van de P.Z.E.M. met de ver schillende corporaties, waardoor in kor ten tijd bijna 80 pCt. van de aansluitbare perceelen zijn aangesloten op het elec- trisch net. SCHOUWEN-DUIVELAND. BURGH. In de Woensdagavond j.l. gehouden algemeene ledenvergadering der afdeeling „Haamstede-Burgh" van den Vrijheidsbond werden op de candi- datenlijst voor de a.s. Provinciale Sta tenverkiezing in volgorde geplaatst de heren W. G. Boot Wz, te Burgh, H. C. v. d. Zande te Nieuwerkerk, Pi. Kooimam te Zierikzee, A. C. v. d. Have te Oos- terland, H. J. Doeleman te Zierikzee, M. Vijverberg te Bruinisse, C. Gast te Brou wershaven, Joh. Hoogenboom te Re- nesse, A. P. v, d. Weijde te Ellemeet en N.W, van Putten te Zonnemaire. Be sloten werd tot een afdracht van f 25 aan het Dresselhuisfonds. Als afgevaar digden ter vergadering .te Zierikzee op 15 Januari as. werden benoemd de heeren S. J, Hartog en T, L, Jonker. welke zich zal aandienenl als Eerste iZeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs en ige- houden zal worden van Donderdag "2 tot en met Maandag 13 Juli van dit jaar Bij Eon. besl. is benoemd tot! ridder in de Orde van Oran'je-Nassaui I. de Hul- lu, te Schoondijke, ouddijkgraaf van den Generale Prins-Willempolder. I Cand. M B. 't Veer van Goes be roepen predikant van de Geref. kerk te Zevenbergen c.a is door de classis Iilun- derl der Geref. kerken toegelaten tot de evangeliebediening, Aan het Engelsche Leg,er des Heils werd door een Engelsch fabrikant een vermogen van ruim 200)000 pd. st. ver maakt. Dit bedrag moet voor sociale en emigratiedoeleinden worclein bestemd. Ned. Herv. Kerk. A. Kentie, cand. te Woudrichem heeft het beroep naar Haamstede aangenomen. Geref. Gem. Ds. M. Heikoop te Utrecht heeft be dankt voor het beroep naar Meliskerke. Op het tweetal te 's-Gravenhagje komt voor ds A. Verhagen le Middelburg, onderwijzeressen le Dartmouth (Enge land) werd met algemeene stemmen een motie aangenomen waarin de wensche- lij'kheid werd uitgesproken, dat iedere onderwijzeres, na tien jaren dienst een half jaar verlof zou krijgen met behoud van salaris. Een van de onderwijzeressen zéide na aanneming van de motie: „Als zulk een verlof werd toegestaan, zouden de Engel sche. onderwijzeressen altijd jong blij ven)" Het verlof zou worden gevraagd voor „rust, reizen of studie" en kis -het hal ve jaar om was zou de verlof genoten hebbende onderwijzeres weer in haar betrekking terugkeeren. Door kerkvoogden der Nedearl Herv. Gemeente le Sint Laurens is een nieuw torenuurwerk aangekocht bij de firma Gebr, 'Van Bergen te Mid- wolda. Aan den toren zullen drie wjjzer- borden met uur- en minuutwijzer wór den aangebracht. Woensdagnacht bevonden zich een tweetal rijksveldwachters onder de ge meente Koudekerke toen een mo torrijder kwam aanrijden. Toen laatst genoemde, die een flinke vaart had, op ongeveer 20 meters de politiemannen was genaderd, werd hem verzocht te stoppen Hieraan werd gevolg gegeven, doch vermoedelijk door het harde remmen, veranderde de motor van richting met glevolg dat de Rijksveldwachter de M uit Biggekerke werd aangebeden. Deze kwam te vallen en werd vrij' ernstig gewond. De motorrijder kwam eveneens te vallen, doch lcwam er behoudens eeni ige schrammen goed af. Doordat door de visschersvaartui- gen in de omgeving niet veel garnalen meer gevangen worden, zijn uit Arne muiden verschillende motorvisschers vaartuiglen naai* Nieuwediep (den Hel der) vertrokken. Daar schijnt de garna- lenvangst rendabeler te zijn dan hier. Als opvolger voor wijlen den heer J. Zegers, is volgens de A.R,.-lijst aange wezen tot lid van den Raad van K a p e 1- le, de heer Jozs. de Jager Az. Aan boord van het schip „Verwis seling", schipper A. van Dijke, gedomici- leerd te Emmen, te S c h o r e, geraak te gislerenavond een 16-jarig meisje, zus ter van den schipper, onder het slee pen, met haar linkerbeen verward in een staaldraad, met het noodlottig! ge volg, dat dit lichaamsdeel, onder de knie werd afgeknepen. Dr. Nieuwenhuijse uit Kruiningen verleende de eerste hiüp, waarna de ongelukkige per auto naar het ziekenhuis te Goes is overgebracht Verplaatst is de ontvanger der di recte belastingen enz. L. F. J. M. la Rose van Goes naar het kantoor der directe belastingen te Maastricht en de ontvanger der directe belastingen .1. Beaufort van Axel naar Sas: van Gen t. -Even voorbij het buurtschap Drie wegen igem. Ter neuzen kwam Don derdagmiddag de aardappelhandelaar De R. uit Terueuzen met zijn auto, waar schijnlijk door een defect aan dc stuur inrichting, tegen een boom terecht, waar door de auto omsloeg en vrijwel geheel vernield werd. De heer De Rl en twee dames, die zich in de auto bevonden, liepen zware verwondingen op, een der dames zelfs levensgevaarlijk. Met een passeerende auto zijn deze drie personen naar Terneuzen overgebracht. Te Axel is opgericht een afdeeling van den Chr. Laudarbeidersbond met 30 leden. Voorzitter werd de heer P. Man- gold en secretaris de heer J. Simons. De Vereenlg'ing voor Vreemdelin genverkeer te Bresken s, organiseert naar de N. Rott. Crt. verneemt een ten toonstelling voor handel en nijverheid, De Minister van Waterstaat brengt in de St. Crt. ter kennis, dat bij vonnis -yan de rechtbank te Middelburg van 22 Dec. 1.1. aan H. Wauters te Sas v. Gent de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen is ontzegd voor een termijn van drie maanden. Deze termijn is ingegaan op 31 Dec. 1.1. Voor de Haarlemsclie rechtbank stond Donderdag terecht een 22-jarige chauffeur, die door roekeloos cn onvoor zichtig rijden te IJmuiden een 4-jarig meisje heeft overreden, aan de gevolgen waarvan het kind is overleden. De eisch luidde f 50 'boete of 25 dagen hechtenis. Groote schadevergoeding. Het Haagsche Gerechtshof heeft be vestigd bet vonnis van de rechtbank te Dordrecht, waarbij een inwoner te Zwijndrecht is veroordeeld om aan H. v. d. Berg te 's Gravenhage een bedrag van f 12.375 te betalen op jgrond van 't feit dat verdachte op 11 April 1927 in Den Haag v. d. B. met een auto heeft aange reden, tengevolge waarvan deze kwetsuren heeft bekomen, welke hem in belangrijke mate invalide hebben gemaakt en hem materieele schade hebben berokkend. Laffe aanranding. Op 27 Oct. j 1. werd een 72-jj,arige oude man, die in het logement de „Me tropool" te 's-Gravenhagje verbleef én •nldaar in kennis was gekomen met een drietal mannen, die tiaar ook verblijf hielden, in de St. Jaocbstraat te 's-Gra- venhag'e door dezen onverhoeds1 aange vallen en van zij» spaarduitjes f 585 "welke hij in een zakje bij zich droeg, beroofd. Verdacht van deze laffe aanranding en berooving had zich Donderdag voor de Haagsche rechtbank te verantwoor den de 22-jarige zeeman J. D„ de 25-(ja- rjjge los werkman H. W. G. en de 28 jarige voerman C. C. C. Deze laatste was reeds zesmaal wegens misdrijven veroor deeld. Jiei O. M. ze-gl dat hel hier gepleegde feil, de gewelddadige berooving van een ouden man, z'óó beneden alle critiek' is en zoo treurig dat hij er maar wéinig van te zeggen weet. Hij requireert voor verdachte D., die nog nietgevönnisd is 2 jaar en 6 maanden en voor de beide anderen 3 jaar en 6 maanden gevan genisstraf. Bij het te 's-Gravenhagó gehouden examen voor adjunct-commies' bij de hypotheken, het kadaster en de scheeps newijzen, s laagde mej. J. v. d. Bliek, rijks klerk ten hypóthcekkantore te Goes. Mej. P. C. van der Zwart, onder wijzeres aan school A, te B i e r v 1 i e komt als no. 1 voor op de voordracht voor onderwijzeres aan de Openb. school te Capelle aan den IJssel. Om onderwijzeressen jong te houden. In een dezer dagien gehouden verga dering van de nationale vereeniging van VADERLANDSCHE BANK Voor Belaste Waarden, Den Haag, I tegen beurskoers g OBLIGATIE N a met jaarl. uitloting (Ingez. Med.) Arbeidsconflicten. In Z. Wales wordt vandaag op de bij eenkomst van mijneigenaars en mijnwer kers te Cardiff overeenstemming ver wacht t.o.v. het rcijnconflict. Er is veel vertrouwen, versterkt door de verzeke ring van den voorzitter der mijnwerkers Richards, dat de grondslag der bespre kingen alle hoop geeft. Ook Mac Donald, de premier, heeft zich hoopvol uitge laten. De oplossing zou zijn gebaseerd op een voorstel van Richards aan de eige naars gedaan, namens het hoofdbe stuur, voor de oprichting van een ver- zoeningsraad onder een onafhankelijk voorzitter, onder bepaalde, doch niet te bezwarende omstandigheden. Tevens hebben de delvers goedgevonden eenige bijkomstige geschilpunten aan de uit spraak van dien voorzitter te onder werpen. De mijnwerkers eischen echter, dat tot zoolang de verzoeningsraad geen uit spraak zal hebben gedaan, niet tot loons vermindering worde overgegaan en de andere arbeidsvoorwaarden ook zullen blijven voortduren. Men verwacht, dat deze eisch niet op verzet bij de eige naars zal stuiten. In een ministerieele bespreking van. Donderdag is de mogelijkheid ter oplos sing van het conflict in het Roergebied van een presidentieele noodverordening overwogen, waarbij dan een z.g. een mans-arbitrale uitspraak ingesteld zou worden. Want met arbitrage langs den gebruikelijken weg: onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers on der arbitrale rijksbemiddeling komt men daar niet verder. Inmiddels is de z.g. wilde staking in die streek op een fiasco uilgeloopen. Ook in O. Silezië wordt in de mijnen gestaakt. Het aantal varieert tusschen 10 en 40 pet, Alleen in een enkel district wordt algemeen gestaakt. In het loonconflict bij den Saksischen steenkolenmijnbouw heeft de rijksminis ter van arbeid de arbitrale uitspraak van 31 Dec. 1930, welke een loonsverlaging van 6 pCt. inhoudt, bindend verklaard. Het verkeersvraagstuk ia Engeland. De staatscommissie in Engeland over de verkeersvraagstukken is verschenen. Hierin wordt gezegd, dat de spoorwegen bestaansrecht zullen houden, maar om de concurrentie met de auto's en de autobussen te kunnen volhouden en de verliezen der laatste jaren in te halen, zullen ingrijpende verbeteringen! noodig zijn. Als zoodanig meent de commissie electrificatie van alle lijnen in groote verkeerscentra, niet alleen, Londen, maar ook Birmingham, Liverpool, Glasgow en in het algemeen rondom alle groote steden; verder vermindering der passa gier- en op sommige lijnen ook der vrachtprijzen, vluggere verbindingen en behoorlijke zitplaatsen voor de passa giers door verruiming der plaatsen. De mededeeling is wel verrassend, dat in Engeland sinds kort voor den oorlog geen bijzondere verbeteringen meer

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1