V Abonneert U op do Middelburgsche Courant WEERBERICHT etc. CORRESPONDENTIE. BUITENLAND, Tocht naar0 in. 8 Januari. Bar ometerstanden. Hoogste: 77t\l te Sarna. Laagste: 755.3 te Yanmayen. Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur van gisterenmorgen tol hedenmiddag 12 u. Hoogste: 41 gr. Laagste: 32 gr. Weersverwachting van het K. N. M. L; Zwakke lot matige veranderlijke meest O. tot Z. windHelder óf licht bewolkt. Later in hel N. mogelijk toenemend. Weinig of geen neerslag. Lichte vorst des nachts. Overdag temperatuur om het vriespunt. Vrijdag 9 Januari. Zon op 8.09; onder1 4 04. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 4.34. "(Maan op 10.57 n m.; onuer 10.50 v.m. Laatste kwartier 11 Januari. HOOGWATER VLISSINGEN. Middelbar e tij d. Vrjjdag 9 Jan. 4 36 17 08 Zaterdag 10 5.23 17 56 Zondag 11 6.14 l 8 51 Maandag 12 7 13 19 56 Dinsdag 13 8 24 21 18 Woensd&;2 14 9 41 22.28 Donderdag 15 10.53 23 25 mes het Nederlandsche stoomschip ...Vauxhall" vergaan; twee leden der be manning werden gered: door den kapitein en twee leden van de bemanning van het Franscbe schip Notre Dame des Ardents. Thans is aan dien kapitein een gouden horloge met inscriptie uitgereikt, terwijl de leden der bemanning, die aan de red ding hebben deelgenomen een zilveren sigarettenkoker met inscriptie ontvingen. EEN INBREKER ACHTER HET BED. —Dinsdagnacht is te Bergen (N.- II.) in de villa van den burgemeester in- (gebroken. De dief heeft zich toegang verschaft door een bovenyaampje in de eetkamer. De geheele woning heeft hij doorzocht en daarin alles overhoop ge haald. Tenslotte kwam hij in de slaapka mer van den burgemeester terecht. Toen de burgemeester wakker werd en het licht opstak zag hij een onbekend per soon achter zijn bed staan. Terwijl de burgemeester naai' zijn revolver greep koos, de man ijlings het hazenpad. Door de"tuindeur van de eetkamer Ver dween hij in de duisternis. Vermist worden eenig kleingeld ein een spaarbankboekje. De politie, die onmiddellijk werd ge waarschuwd heeft nog geen spoor van den inbreker ontdekt. STROOPER SCHIET OP JACHTOP ZIENER. Twee jachtopzieners van de I.eidsche Duinwatermaalschappij be trapten Maandagavond een slrooper, die bezig was strikken te zetten in de dui nen Toen zij hem aanriepen pakte hij zijn geweer en schoot in hun richting.'. Oaarop vluchtte hij weg, achtervolgd door de. heide jachtopzieners1. De slroo per bleef plotseling na aangeroepen te zijn, staan, keerde zich om en richt te nogmaals het geweer op de beide mannen ên schoot. Door zich tijdig 'te la ten vallen werden zij niet gewond. Men slaagde erin den stroopcr later op den avond te arresteeren. De man, de '19- jarige W. "S. is in verzekerde bewaring gesteld. ZICH DOODGEDRONKEN. De 24-jarige S. W. te Finsterwolder- p o ld er wedde met een tiental per sonen, dat hij binnen een uur een liter cognac zou opdrinken. Binnen vijf mi nuten had hij de flesch al leeg en daarna w 1de hij zich per fiets naar huis be geven.' Hij >is echter niet zoover geko men, want tengevolge van- het onmatig alcoholgebruik lieten zijn krachten hem - spoedig in den steek. Eenigen tijd later is hij overleden. W. was ongehuwd BEDREIGD. Een dokter had Dins dagmiddag zijn aulo voor het Diacones- senhuis te Arnhe m neergezet. Toen hij het ziekenhuis verliet was de auto verdwenen. Bij een onderzoek bleek dal een 19-jarig jongmensch een meisje met een mes bedreigd had en vervolgens met een auto was weggereden. Het meisje had het nummer van de auto ge zien en onthouden. Het bleek dat men inderdaad met dc vermiste auto te Idoen had. De jongen is wegens dein niet vol .voerden aanslag op het meisje in ar rest gesteld. AUTOBOTSING. Woensdagmorgen is, naar uit Praag wordt gemeld, de auto van den minister van landbouw in botsing gekomen met een vrachtauto. De auto van den minister werd zwaar gehavend en de minister zelf door glas scherven in het gezicht licht gewond. Ook zijn neusbeen is gebroken. INBRAAK IN EEN KERK. - Te Wendelgem (België) is een inbraak gepleegd in een R.K. Kerk. De offerhlok!- n Hevea-product Vraagt hst Uw schoenmate» (Ingez. Med.) ken, de brandkast in de sacristie wer den opengebroken. Het aanwezige geld, alsmede een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen, zijn verdwenen. De waarde van het ge stolene wordt op een half millioen fr geschat. DOOR HET IJS GEZAKT. In Wemdin g in Schwaben zijn acht kna pen door het ijs van een 'vijver gezakt. Vier konden worden gered, doch de vier overige zijn verdronken. VLIEGER VERONGELUKT. Een Engelsche militaire vlieger is Dinsdag in de huurt van de Perzische Golf doodclijk verongelukt. In het afgeloopen jaar zijn Engelsche luchtstrijdkrachten door ongelukken in het geheel 65 vliegers om bet leven gel- komen. IN WAANZIN GEHANDELD. Een ambténaar te Spa nel au heeft klaarblij kelijk in een aanval van godsdienstwaan zin, zijn 2-jarig zoontje in, zijn bed met een mes gedood. De ongelukkige begaf zich met het be bloede mes in de hand naar het politie! bureau. Hij, maakte daar een zeer verl warden indruk. ONBETROUWBAAR INGENIEUR. Te L y o n werd een ingenieur in hech tenis genomen, die een rapport over toe te kennen schadevergoeding had moeten opmaken, doch dit rapport door belang hebbenden deed opstellen, er alleen zijn naam onder zette en daarvoor een ho norarium van een millioen francs ver langde. DOOR EEN TIJGER BESPRONGEN. Aneta meldt uit Scrang dat de ad- fainistrateur De Nijs Bik, in de nabij heid van Mad ja jaigende, ■Vernam van de bevolking dat een koningstijger een inlander had verscheurd. Hij ging aan stonds op zoek. Plots werd hij van' achteren door den tijger hesprongen. Hij kreeg een klap met een klauw op bet achterhoofd. De N. B. werd naar het hospitaal te Tjikini vervioerd, waar hij is overleden. De koningstijger had van kop tot staart een lengte van 21/2 meter en was 90 c.M. hoog. Het 'beest werd later door de veldpolitie neergelegd. MIJNGASONTPLOFFING. In een kolenmijn bij Charleston (West-Vir ginia) heeft een mijngasontploffüïg plaats gehad, tengevolge waarvan acht mijnwer kers werden gedood. AFGEDREVEN OP IJSSCHOTS. Volgens een bericht uit Moskou, zijn op de Kaspische Zee 50 visschers op een ijsschots afgedreven. Verscheidene schepen en een vliegtuig zijn vertrokken om hulp te verleenen. VOOR 10 MILLIOEN AAN BANKBIL JETTEN OPGEGETEN. Dezer dagen was een zwerm termieten (groote witte mieren) doorgedrongen iti een bankge bouw te Manilla, de hoofdstad van de Philippijnen. Het igiebeurde 's avonds toen er niemand in het bankgebouw aanwei- zig was. De mieren zochten hun toe- vlucht in een ledige brandkast, waarvan de deur wegens de vochtigheid niet ge sloten was. 's Anderendaags werden in de brand' kast enkele stapels bankbiljetten gelegd en toen werd de brandkast natuurlijk ig;e- slolen. Een dag' later had men het geld noodig'. De gepantserde deur werd ge opend, maai- van de bankbiljetten was niets meer te vindenMen zag wël een aantal witte mieren, die zich verdrongen om een grijsachtig hoopje dat uit een brijachtige massa scheen te bestaan. Dat was alles wat deze veelvraten van het bankpapier hadden overgelaten. Alle brandkasten van hel bankierskan toor zijn thans met blauwzuur schoon- gemaakt en de beambte, die de ledige brandkast met een goede bedoeling had laten openstaan, werd op staanden voet ontslagen. DRIE MOORDEN OP ÉÉN DAG TE NEW-YORK. Dinsdaig zijn in New- York weder verschillende moorden be- fgaan. In een lunchroom in Broadway doodde een onbekend gebleven dader een jonge vrouwelijke kantoorbediende. Verder werd op straat een jonge Ita liaan, lid van een misdadigersbende, ge vonden, die door een schot in het 'htoofd igedood 'was. Ten slotte werd in Brooklyn een ambt ten aar door personen, die in een auto zaten, door revolverschoten gedood. ness (Hare koninklijke verlegenheid) in plaats van Her Royal Highness (H. K. H.) heette. Haar dood heeft thans herin nerd aan eenige merkwaardige episo den uil haar leven. In de eerste plaats is zij een van de weinig vorstelijke personen uit dien tijd (geweest, die niet wilden huwen meteen man, die zij niet lief had maai* zij was er een die wilde trouwen met den man harer keuze en dat huwelijk heeft door gezet, alle bemoeiingen om het te ver hinderen ten spijt. Zij was 111. verliefd op Lord Fife, doch koningin Victo ria moest van dat huwelijk niets hebbenj Tenslotte is de prinses zelf op audiëntie {geweest bij haar familie, vvaiar deze zaak in den familiekring breedvoe rig is behandeld. Prinses Louise, zooals zij heette, heeft daarbij haai* wil meit tranen 111 de ooigen verdedigd en gezegd, dat zij als een oude vrijster zou sterven wanneer zij Lord Fife niet kreeg. De koningin heeft hem toen tot hertog ge- gemaakt. In 1911 waren de prinses met haai man en hun twee dochters op het P. and O schip „Delhi" op weg naar Egyp te. Toen het schip de Middellandsche Zee binnen voer, slak ineens eien storm op, die het schip bij Kaap Spartel, een mijl of tien van Tanger, op de rotsen wierp. Van alle kanten schoot hulp toe. Eer. paar Franschen zeelieden waren de eersten, doch zij konden het zinkende schip niet bereiken en zijn verdron ken. Daarna kwaim de Engelsche krui ser „Duke of Edinburgh", die er in slaagde in het zeer slechte weer een paar booten uil te zetten. De opvarenden van de „Delhi" hebben de vorstelijke familie- toen in deze booten neergela ten, hetgeen buitengewoon gevaarlijk was, daar de boot iederen keer legien het schip stuk dreigde te slaan, waar na de reddingsboot koers zette naar het rotsachtige strand. Vlak voordat men aangekomen was, (sloeg de boot in de branding evenwel stuk en zonk. De hooge inzittenden en hun redders zijn toen, dank zij hun zwemvesten, ofschoon het de grootste no rite kostte heelhuids aan wal ge komen. waar'de ellende eerst recht goed begon. Want men moest vier mijl lobpen, voordat men op het lichtwachters'lmis van Kaap Spartel was, waar men war me koffie en droge lcleeren kreeg. Twee «ur later was de Engelsche consul uit Tanger met zijn aulo aanwezig en bracht de geredden naar zijn consulaat. Allo plechtigheden voor het bezoek aan Ejgyple zijn gewoon doorgegaan, doch vier dqgen later kreeg de hertog een I longontsteking, waaraain 'hij eenigen tijd latei* is overleden. Sindsdien verscheen de prinses nergens meer, alleen zag men haar- nu en dan bij premières van opéra's. EEN HERINNERING AAN DE PRINCESS ROYAL. Wij meldden reeds, dat de zuster van den Engelschen kon mg, de „Princess Royal", plotseling tengevolge van een een hartlijden was overleden. Zij leefde de laatste jaren heel stil en terugge trokken. Zoo dat zij wel Hor Royal shy- Mededeelingen aan onze cor respondenten - briefschrijvers - adverteerders etc. Ter voorkoming van verwarring, ver zoeken wij onzen correspondenten en briefschrijvers met nadruk, ook na 1 Januari 1931, de aan onze redactie te richten verslagen, berichten, corres pondenties etc. te blijven opstellen volgens de tot dusverre gebruikelijke schrijfwijze der Nederlandsche taal. Zoolang toch de, met ingang van dien datum van kracht wordende spellingsvoorschriften van Minister Terpstra niet in de praktijk een alge- meene bekendheid en geldigheid ver kregen zullen hebben, handhaven wij voor het redactioneele gedeelte van ons blad de spelling van De Vries en Te Winkel, behoudens de daarin door het praktische schrijfgebruik reeds ontstane en zoo goed als algemeen aanvaarde, afwijkingen. Onderteekende ingezonden stukken en onderteekende bijdragen van alge- meenen aard (kort feuilleton, een op stel over een bepaald onderwerp, dat buiten de gewone correspondentiebe richten valt) worden, zoo de schrijver dit als zijn uitdrukkelijken wensch te kennen geeft, zoowel in de spelling- Terpstra als in de Vereenvoudigde spelling (volgens de regels, gesteld door de Vereeniging tot Vereenvoudi ging van onze schrijftaal), opgenomen Tot onze adverteerders richten wij het dringend verzoek, ook zooveel mogelijk de tot dusverre gebruikelijke schrijfwijze in het opstellen hunner advertenties te willen blijven volgen. In geval van twijfel, richten wij on: naar dezen regel. Indien ons dit door den adverteerder evenwel nadrukke lijk verzocht wordt, dan nemen wij die advertentie in de door hem gewensch- te spelling op. De Directeur-Hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwsche Middelburgsche Courant. 'JM Aangezien wij hier rust hielden, ging ik de omstreeken der stad eens bezien. De brug, die over de Oder ligt, over gaande, vond ik aldaar aan den oever der rivier, buiten de voorstad, die naar het fort Damme leidt, drijvende bad huizen in de rivier, waarin men eene goede bediening had, en allerlei verver- schingen konde bekomen. Wij maakten dan ook met veel genoegen van deze zoo gezonde, en in dit seizoen zoo aan gename uitspanning gebruik. Wensche- lijk ware het inderdaad, dat ook in ons vaderland, in alle plaatsen, waar de ge legenheid daartoe voorhanden is, zóó danige inrigtingen plaats hadden; mits dezelve goedkoop, en dus ook voor den minder gegoeden burger verkrijgbaar waren. Want van de zogenaamde bad huizen, welke men te Amsterdam en elders vindt, kunnen, om de kostbaar heid, slechts zeer weinigen gebruik ma ken. En toch is, geloof ik, niets voor de gezondheid der menschen zoo bevorder lijk, als het baden. Na hier dus twee dagen vertoefd te hebben zetteden wij onze rijs voort op Stargart en Reitz, en kwamen den Isten Augustus te Friedland, een tamelijk groot marktvlek; doch welks inwoners meest alle Joden zijn, op wier zindelijkheid, vooral in deze streken, niet veel valt te roemen; en hier waren zij al heel morsig. Hier hielden wij weder rustdag; •welke echter, daar wij op de omliggende dorpen verdeeld lagen, vrij goed afliep. Van daar kwamen wij over Duitsch- Ronna en Iastrow in het Prui'ssisch steedje Friedland: hetwelk men niet moet verwarren met het vorengemelde vlek dat in Pommeren ligt. Thans waren wij in het eigenlijk gezegde ^oninkrijk Pruissen. Na hier rustdag gehouden te hebben, trokken wij over Fuchct, Os- suck en Neuenberg, naar Marienwerder, alwaar wij de rivier de Weichsel pas seerden, Hier was ik ingekwartierd bij eene apotheker welke alles behalve vriendelijk was; hetgeen, toen hij hoorde dat ik een Hollander was, vooral niet verminderde: want hij zeide mij rond uit, dat hij l ever tien Franschen had, dan éénen Hollander. Hoe zeer ik nu wel wil gelooven, dat deze of gene mijner landlieden hem voor heen reden tot klagten zullen gegeven hebben, zoo konde ik toch niet nalaten hem mijn ongenoegen over deze dwaze vooringe nomenheid te betoonen, daar het in alle gevalle onredelijk was, het slecht ge drag van eenige individu's aan eene ge heele natie te wijten. Ons geschil was eerst daaruit voortgesproten, dat hij wilde, dat ik met eenen vreemden offi cier in één en hetzelfde bed zoude sla pen, iets hetwelk ik volstrekt weigerde. Wijl hij dus hierin zijn oogmerk niet be reiken konde, zoo was de oorlog tus- schen ons verklaard; en wij bleven el kander niets schuldig. Daar wij nu order gekregen hadden, om naar Koningsbergen te marcheeren, gingen wij over Marienberg naar Elbing, Trauenburg en Hooppenbzook naar de hoofdstad van het koninkrijk Pruissen. Hoe zeer de mensch dikwijls door den uitwendigen schijn bedrogen wordt, en dat men het uit hangbord niet altijd tot het inwendige van den winkel be sluiten kan, onder vond ik te Elbing en hier, want in de eerste plaats werd ik in een groot huis ingekwartierd; en ik dacht dat daar alles naar rato zoude zijn: helaas! bet was hier armoede en grootheid. Nu, het waren fatsoenlijke lieden, maar arm, zooals het mij toe scheen. Ik vorderde dus ook niets van hen, maar behielp mij zoo goed ik Icon. In Koningsbergen, daar ik de Joden in die streken kende, zoo ging ik er met eene soort van we derzin heen. Dan ik werd zeer gul en vriendelijk ontvangen; mijn hospes scheen mij toe een hupsch man te zijn, en de beste van zijne natie, dien ik nog ontmoet had. Hieruit leerde ik dus, dat men zich nimmer tegen eenen persoon of zaak, door vooroordeel moet laten innemen; maar, volgens de les van Pau- lus, alle dingen onderzoeken, en het goede behouden. De groote dag van heden (den 15e Augustus) de naamdag van den keizer der Franschen, werd ook hier, zoo als men begrijpen kan, met allen luister gevierd. Herhaalde kanonschoten kon digden den burgeren van Koningsbergen dezen heugelijken dag aan. Wat ons betrof, werd de Inspectie en groote pa rade niet vergeten. Des avonds was de stad fraai geïllumineerd; en men zag een menigte kleine vaartuigen op de rivier heen en weder varen, alle vervuld met menschen, die nieuwsgierig waren om deze illuminatie te beschouwen Som mige van deze schuitjes waren met mu- zykanten voorzien, wier aangenaam maatgeluid aan dit tooneel niet weinig levendigheid bijzettede. Dan of al die vreugdebedrijven den inwoneren dezer stad wel van harte gingen, durf ik niet zeggen: althans de Nederlanders hebben zoo dikwijls geïllumineerd en Te Deums gezongen, terwijl ons hart van spijt en weedom wegkromp, en het schreijen ons nader stond dan het lagchen: en] echter moesten wij nog Wel bonne mine au' mauvais jeu maken, wilden wij niet dat de duizendarmige reus (geheirüe po litie), ons in zijn klaauwe kreeg. Dan, om tot mij zeiven terug te keren, ik was blijde, dat al die festiviteiten afge loopen waren en ik weer bij mijnen gastheer tehuis zat. Ik nam dus schielijk mijn avondmaal en ging naar bed. Na dus den 15den te Koningsbergen rustdag gehouden te hebben, mar cheerden wij den volgenden dag naar Labiau, eene stad niet ver van de Oost zee gelegen. Hier werden wij door den Fransschen zeevoogd, die met zijne schepenvloot voor de stad lag, tot een danspartij uitgenoodigd, op een nabij ge legen adellijk slot. Dan men kan wel begrijpen, dat wij weinig lust hadden, om van deze vriendelijke uitnoodiging gebruik te maken; daar wij, in plaats van eenen vermoeijenden dans, veeleer rust noodig hadden, om ons voor den marsch van den volgenden dag voor te bereiden. Van Labiau kwamen wij over Milan- ken te Tilsit. Daar wij tot nog toe niets van onze distinatie wisten, zoo werden wij het eindelijk gewaar, dat wij een ge deelte moesten uitmaken van het ne gende corps van de groote armee, ge. (commandeert door Zijn Excellentie den Hertogvan Beliuno, (Victor) 12e Divisie, 2e brigade-generaal Blamont: welke beide generaals naderhand te gelijk met mij zijn krijgsgevangen gemaakt bij de Berezina, eii de laatstgemelde nog daar enboven door eenen kogel in de knie gewond werd. Ons regiment ontving order om op eenen afstand van vier uuren van Tilsit de kantonnementen te betrekken, waar toe het zeven dorpen ter bezetting kreeg: ik kwam met twee kompagniën te Gros Argenkinken, alwaar wij tien dagen vertoefden, en dezen tijd grooten- deels met exerceeren doorbragten, zoo dot men zoude gemeend hebben dat wij allee nog niets meer dan conscrits wa ren, want onze kolonel Wagner scheen met den grootsten ijver bezield, om zich waardig te toonen'een regement Frans schen te kommandeeren: immers wij waren nu geene Hollanders meer. Ook het hij zijne zucht voor al wat Fransch was duidelijk genoeg blijken, daar hij al tijd bij voorkeur Franschen voordroeg: zekerlijk om zich daardoor te dieper in de gunst van zijnen nieuwen meester in x*. KoMiMOiSefiGeG-j te dringen. Dit toonde hij zelfs reeds in den jare 1812 bij gelegenheid dat Na poleon te Zwolle revue hield over eenige regementen infanterie en kavallerie, want toen de keizer hem vroeg, of hij ook iets voor zijn regement te verzoe ken had, antwoorde hij „niets Sire Hierdoor werden velen in hunne ver wachting teleurgesteld, daar zij zagen dat alles wat andere kolonels vroegen, hun werd toegestaan; en dat verwekte toen reeds niet weinig ontevredenheid over zijn persoon. Doch ik zal hier ver der niets van zeggen, maar hem in vreden laten rusten, want ook hij werd, beneyens duizende anderen, het slagt offer van dezen rampzaligen togt. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6