TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 8 JANUARI 1931. No. 6. BINNENLAND. LIBERALE STAATSPARTIJ DE VRIJHEIDSBOND. LIBERALE OMROEP. DE NOOD IN LAND- EN TUINBOUW- NADERE BIJZONDERHEDEN OVER DE RAMP VAN DE MERAPI. li., DOOR ALICE CAMPDÉfr „Alleen dat 'ik u dadelijk wekken moest KERKNIEUWS. Geref, Kerk. KUNST EN WETENSCHAP. Im Westen nichts Neues, ONDERWIJS. RECHTZAKEN. De moord in de Rubrcekstraat te Rotterdam, LANDBOUW. Het loonbedrag bij de suikerbietenteelt. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. Stoomvaartlijnen op N.-Amerika. Gaaslerland, 7 van Rolt. n. N.-Orleans. Binnendijk. N.-York n. Roti. p. 7 (8.50 n.m); Lizard. GEMENGD NIEUWS. Ongelukken, Verdronken. Hier is 't middel voor die kwaal. De vereeniging van liberale leden van gemeentebesturen heeft het gemeente, programma vastgesteld, dat het hoofd bestuur ter goedkeuring aan de partij vergadering zal voordragen. Het stemt op vele punten niet het concept-program van het bestuur, dat in November j.l. is gepubliceerd, overeen. De minister van waterstaat heeft aan de V. L. R. A. op haar verzoek, op 29 Januari zendvergunning verleend,, ten einde den liberalen omroep in de gele genheid te stellen, een gedeelte van het congres van den Bond van jonge libe ralen uit te zenden. In zijn antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Van der Slu:s, betref fende steunmaatregelen van overheids wege ten behoeve van noodlijdende boeren en tuinders, zegt minister Ruys de Beerenbrouck, dat het hem bekend is, dat het provinciaal bestuur van Noord-Holland maatregelen heeft geno men, waardoor noodlijdende boeren en tuinders worden te gemoet gekomen dat het provinciaal bestuur van Zuid- Holland de vraag overweegt, of aan noodlijdende tuinders in die provincie steun ware te verleenen en dat enkele leden van de Provinciale Staten van Limburg een voorstel hebben ingediend, strekkende tot het verleenen van steun aan noodlijdende akker- en tuinbouwers in die provincie. Wat betreft de vraag wat door zijn Departement zal worden gedaan, ver wijst de minister naar de reeds geno men maatregelen, zooals de verlaging van vrachttarieven voor het vervoer van aardappelen, de heffing van een compenseerend invoerrecht op suiker, de indiening van de ontwerp-Tarwewet en van een ontwerp van wet tot het ver leenen van steun aan de aardappelmeel- industrie, terwijl voorts de invoering van andere maatregelen wordt onderzocht. Het zesde vliegtuig, dat gisteren op Schiphol is gearriveerd, bracht verschei dene bladen met zich met bijzonderhe den over de ramp van de Merapi. Wij ontleenen er een en ander aan. In ,,Het Bataviaasch Nieuwsblad" van 24 December is 'n eerste corresponden- t e opgenomen van een redacteur van dit blad, die het geteisterde terrein heeft bezocht. Aan zijn verslag over een tocht naar boven ontleenen wij het volgende: ,,Geen mensch ontmoeten we, de mannen en vrouwen, die het rijke land schap zoo schilderachtig sxoffeeren, zijn weggetrokken, de aarde schijnt plotse ling ontvolkt, als in ,,Het Verstoorde Mierennest". Geen karbouw, geen sapi op den weg of op het land. De rijstvelden staan prachtig, maar er loopen geen inlanders over de smalle paden, die ze scheiden. Zelfs de roep van een vogel wordt n:et gehoord. Tal van onbewoonde dessa's passeeren we, die met deze droeve entourage en onder de loodgrijze lucht een meer dan trieste indruk maken. De bui blijft uit. De at mosfeer is drukkend en wanneer af en toe de wind over ons waait, brengt hij den verstikkenden damp mee: den adem van den dood. Links van ons ligt het groote ravijn, waaruit deze dampen bij slierten op stijgen; witte wolken tegen den donke ren hemel. Het loopen wordt moeilijk in dezen adembeklemmende atmosfeer en 58 ,,'t Spijt me dat ik je storen moet Thé- rèse, maar weet je het adres van Ar thur Iiolliday?" In haar oogen kwam iets mistrou- wends, maar hij verdreef haar vrees door vriendschappelijk te zeggen: ,,Ik wou hem alleen het adres van zuster Rowc vragen, hij bracht haar thuis." „Dat wist ik niet", zeide zij, „ik gelooi dat hij in de Carlton logeert". AD ank je, dat is al walt ik weten wilde," Toen hij zich omdraaide ging ze snel naar hem toe en haar beide handen op zijn schouders leggende zeide ze: „Ro ger, waarom blijf je toch zoo omhaspe len, waarom ga je n et naar bed; je weet dat je op deze wijze gevaar loopt?' Ongeduld'g maakte hij zich los. „Tob nu maar niet over mij Thérèse, ik 'oen niet zoo ziek dat jij je bezorgd behoeft te maken." Hij hoopte dat hij niet lomp' was jgie- weest, maar hij verlangde zoo om weg te komen. Hij zag de groote kraaloofgén we besluiten om een droge sawah over te steken, links van ons, teneinde het ravijn vlugger te bereiken. AI spoedig blijkt, dat het plan makke lijker opgeworpen dan uitgevoerd is, want diepe, met water gevulde geulen moeten overgesprongen worden en de kanten zijn verraderlijk glad. Tenslotte belanden we op een kerkhof, dat ligt aan den rand van een ravijn, een weelde van sawahs nog feestelijk in het groen. Vlak daarachter is de bedreiging van den vulkaan, die het d'epere ravijn van den Blonkeng al voor een deel met de verzengende lahar heeft gevuld. Daar is alles zwart eni geschroeid, de verkoolde stammen van enkele boomen steken klagelijk uit dit veld van ver schrikking omhoog. De correspondent vertelt dan verder van eenige gevallen van wonderbare redding. „In de garage zagen wij er twee; een oude man, die door zijn kinderen in den steek gelaten was, toen de laharstroom aankwam, en die dacht levend te moe ten verbranden. Toen hij de wonng uit- strompelde, lagen zijn kinderen er vóór, gestikt, voorover in de gloeiende lahar, krampachtig de handen gewrongen, maar het ergste was voorbij, de verstikkende damp hing er niet meer. De oude kreeg alleen wat brandwonden aan de voeten. Naast hem in de garage lag een kind, dat men gevonden had onder een baleh baleh in een dessa, waar zoo goed als niemand het fatum had kunnen ontloo- pen. Het kind sliep rustig, maar het was nog n et wakker te krijgen. Het kind sliep nóg, toen we het zagen. Het zijn sombere verhalen, welke wor den verteld. Moeders, die hun kinderen omklem men, mannen en vrouwen, die in een lange rij wegrendente laat De adem werd hun eenvoudig afge sneden,, zij zijn gevallen in hun vlucht, met het gelaat voorover. En even later kwam de laharstroom en blakerde de lichamen, verminkte ze afzichtelijk. Als ze worden aangeraakt, deze lichamen dan vallen zij uiteen ais een oud horloge, waarvan de kast wordt overgemaakt. Een tragisch en aangrijpende ontdekr k:ng, alleen mogelijk door de ontzaglijke uitgestrektheid van het Merapi-gebied, deed zich Maandagmiddag voor. Toen maakte namelijk het hoofd van de Land- rente-afdeeling te Magelang, de heer Groeneveld, een tocht langs de Blong- keng, omdat in een der dessa's een ge vluchte mantri waardevolle kaarten had achtergelaten. Van Bringin af was alles verlaten, Alle desas's over een afstand van vijf kilometer waren onbewoond. In de vel den liep wat vee, maar verder was dit geheele geb ed, ten Z.-O, van Doekoen en ten N.-O. van Stroemboeng geheel eenzaam. De wandelaar naderde door dit ver laten landschap de dessa Tegalrandoe. Zij lag stil en niets bewoog. Bij het binnentreden kwam de heer Gr. tot de ontstellende ontdekking, dat overal in deze kampong lijken lagen. Voor de poort van het bedehuis vond hij het eerste lichaam, een man, die met beide aimen uitgespreid lag, gevallen in de vlucht. Verderop langs den weg lag een vrouw, de boengkoesan nog op den rug, eveneens vluchtend neergestort. Toen trad de bezoeker woningen bin nen en het bleek dat de hu'zen vol lijken lagen. In deze geheele dessa leefde alleen nog een kindje, geheel verdorst en uitge hongerd» De heer G, heeft het kindje meegedragen naar Moentilan, waar het echter na aankomst aan uitputting over leed Deze doodenkampong was nog niet bezocht. De lichamen der bewoners la gen er sinds Vrijdag, toen zij in een ver van Aline strak op zich gevestigd en hij begreep dal zij en Thérèse hun gevolg trekkingen maakten over zijn groote be langstelling in Esther. Na den dood van zijn vader voelde hij zich een vreemde in huis; hij zou er niet lang; blij'ven. fIij belde hotel Carlton op, maar hij vernam dat kapitein Holliday, hoewel hij, er lo geerde, den heelen dag afwezig was ,ge weest. Hij moest dus wachten lot Esther van zich deed hooren en ze zou zeker wel gauw zeggen wat ze hem voor be langrijks had mede te deelen. De dag ging voorbij, igeen 'bericht. Misschien had ze per slot geoordeeld dat er toch niet zoo'n haalst hij was, maar Roger vond. hierbij geen vrede. Hij vond hel ook vervelend, dal Holliday Esther had weg gebracht. Er was geen reden waarom hij dit niet doen mocht, maar Roger vond het brutaal. Roger had het land aan Holiday, hij keurde zijn overkomen voor de begrafenis af. Thérèse "had hem ge zegd in dat onderhoud, dat Esther on derbroken had, dat zij hem weg h;ad| gestuurd en daar was hij weer, rond loopend met een ah* alsof het huis van hem was, en het lie.raam van/ den. ouden man was amper koud.... En nu had hij Esthpr weggebracht, niemand wist waarheen. Het was te veel voor een mensch om te dragen. Toen Chalmers hem om acht uur zijn diner op een blad boven bracht, vroegl Rogier hem wal zuster Rowe precies gezegd had. stikkenden heeten luchtstroom den dood gevonden hebben. Alle goederen lagen nog in de huizen, er was niets verbrand en er was lahar noch modder. Maar de gloeiende luchtstroom is onzichtbaar over de dessa gestreken, en heeft allen gedood. Uiteraard is aanstonds opgave van de verschrikkelijke ontdekking gedaan; militairen en veldpolitie trokken nu derwaarts voor het begraven en het ver voeren der goederen. C. M. v. d. Loo cand. te 's Gravenhage is beroepen te Oostburg. Naar de N. R. C. verneemt, overweegt men het plan, de Nederlandsche pre mière van de film lm Westen nichts Neues te Venlo te geven, om daardoor aan de vele belangstellenden in Duiisch- land de gelegenheid te geven de aldaar verboden film te komen zien. Zeer binnenkort is aan de Leid- sche universiteit de benoeming le ver wachten als conservator in de tandheel kunde van den 'heer J. van der Meulen le Utrecht. De heer Van der Meulen zal speciaal' worden belast met het verleenen van tandheelkundige hulp aan het personeel en patiënten van het Academisch zieken huis en van het geven van elementair on derwijs van tandheelkunde aan de medi sche studenten. De Proc.-Gen. bij het Haagsch Ge rechtshof vorderde vernietiging van het vonnis der Rntterdamsche rechtbank, waarbij de 40-ja.rige gewezen O. I. mi litair P. S. is veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf door te brengen in een bij zondere strafgevangenis met ter beschik baarstelling van de regeering! wegens moord op zijn zoon èn dochter in de Rubroekstraat te Rotterdam en opnieuw rechtdoende veroordeeling van den ver dachte tot 5 jaar gevangenisstraf even eens door te brengen in een bijzondere strafgevangenis en met ter beschikbaar stelling van de regeering. 'De commissie uit de samenwerkende boliden van werkgevers en werknemers in het landbouwbedrijf in de provincie Groninglen, zond aan de N. R. Crt. gegcf vens omtrent het loonbedrag;, dait be steed wordt bij de teellt en de verwer kimgi van suikerbieten. y Het bedrag', dat alleen door de landf .arbeiders in Nederland wordl verdiend door grondbewerking, onderhoud, rooien en .vervoer van suikerbieten, komt op f 11.895.000 per jaar. De ooig'st van de bieten .geeft den arbeiders werk op een tijdstip, waarop zonder deze cultuur moeilijk andere bezigheden gjevonden; kunnen worden. Indien de bieten ver- vangien zouden worden door granen of en u zeggen dal ze u dadelijk sprekpn incest, dal hei van groot belang was.' „Hoe was zuster Rowe?" „Heel opgewonden meneer, alsof iets hear van streek had gebracht. Ze kwam uit de j.ESsenkamer en ik dacht dat ze misschien getelefoneerd had." Roger dacht na over dit antwoord, maar kon er niets van maken. „Je weet zeker niet waarom ze zoo plotseling wegging, Chalmers?" „Neen mijnheer, ik was er zoo ver baasd over, even verbaasd als toen ik hoorde dat Hij maakte zijn zin niet uit en scheen spijt te hebben over zijn woorden. JGa door Chalmers, wat wilde je zeg- gien?" „O, niets bijzonders meneer. Vrouwen kletspraatjes en nog wel Fransche klets praatjes, mijnheer." Scherp keeek Roger hem aan. „Dut doet er niet toe. Ilk staler op, dat je me alles verteld wat betrekking heeft op zuster Rowe." „Dat doe ik liever niet mijnheer, het ontviel me, dat spijt me." „Chalmers, nu je a gezegd hebt moet je ook b zeggen: vooruit er mee." „Heel goed mijnheer, maar u moet er niet te veel waarde aan hechten. Een vi m de dienstboden, Marie, ging om half vijf een brief op de bus doen 'en jtoen ze terugging, kwam ze de auto van den kapiiein tegen." „Ja, |gia door." „Ze zeide dat de «ufco zeer snel reed peulvruchten, zou voor deze gewassen een bedrag aan arbeidsloon van 1' 6.596.000 worden uitbetaald, heigeen een verschil zou beteek enen van f 5.299.000 per jaar. Hel belang van het transportwezen is zeer groot. Het be drag, dat jaarlijks voor het vervoer van suikerbieten, pulp, melasse en suiker wordt betaald, v wordt geschat op f 4.000.000. Door de suikerindustrie wordt jaarlijks een bedrag van i' 5.400.000 uitgegeven aan arbeidsloon. Hieronder zijn niet begrepen salarissen vain direc teuren, scheikundigen en administratief personeel. Ind. Stoomvaartlijnen. Sibajak (uilr.) p. 6 Suez. Patria (uilr.) 7 te Belawan. Kon. der Nederl. uilr.) 6 van Algiers. Balperan (thuisr.) 7 van Marseille. C.hr, Huygens (thuisr.) p. 6 Perim. ■J. P. Coen (thuisr.) p. 5 Jan. Gibraltar. De lieer V„ notaris te Epe reed met zijn auto, toen le \V e n u m een wielrij der plotseling den weg overstak, zonder een teeken te geven. De man kwam on der den auto terecht en bekwam een beenbreuk benevens ernstige 'hoofdwon den. Woensdagmiddag reed hel 8-jarig zoontje van den heer T. te Assen op een oude fiets. De jongen raakte op eera gegeven oogenbiik hel stuur kwijt en kwam juist voor het voorwiel van een aldaar passeerendc woonwagen "te val len. Hel wiel ging den knaap over het hoofd met het gevolg, dat de dood orsy middellijk intrad. In dc haven van If c n d rik 1 d o A m- bacht is tengevolge van de gladheid van liet dek door de vorst, de vrouw van een schipper te water geraakt en ver dronken. EEN WENK AAN WIELRIJDERS. De Rollerdamsche hoofdcommissaris ran politic schrijft: Herhaaldelijk wordt door wielrijders ge bruik gemaakt van lantaarns, waarvan het- licht verblindend is. Dit kan ernsti ge ongelukken veroorzaken. Het euvel kan worden opgeheven door de lantaarns zoover le dompen, dat de tegemoetko mende weggebruikers niet door de licht stralen kunnen worden getroffen. Alleen het voor den wielrijder liggende wegvlak wordt dan verlicht, hetgeen ook de be doeling moet zijn. Het wielrijdend publick wordt verzocht krachtige medewerking te verleenen. GRIEZELIG AVONTUUR. Te Ti el werd Woensdagmiddag een familiefeest gevierd. Een der familieleden on Li rak nog en daarom werd een au*o uitgezon den om den betrokkene in Resteren af te halen. De chauffeur van 'dezen wa gen beleefde, volgens de „Tel." onderweg een hoogst sinister avontuur. De dijk, die op sommige plaatsen een respecta bele. hoogte heeft .was glad en (glibberig en de bestuurder kon den wagen niet meer houden. In volle vaart tuimelde de auto den dijk af en bolste (tegen een aan d,envoetv!an den dijk staand huis. Met kracht werd de chauffeur door den voor ruit geslingerd, om vervolgens door de en loen hij langs haar kwam zag! ze dat zuster Rowe, die vlak naast den kapitein zat, haar hoofd op zijn schiouder liet rusten. TMt is alles mijnheer en ik ver tel hel niet gratig over, hoewel b,et niets te beduiden kan hebben." „Neen. zeker niet Chalmers, maar 't verklaart mij niet wal ik welen wil." Hij had onverschilligheid voorgewend bij het verhaal van Cbjalmers, maar hij voelde zich diep geschokt en ontgoo cheld. Had hij zich zoo in dit meisje verjgïst en had ze ook twee kanten? De eenc steeds naar hem toegekeerd én de andere volslrekt niet ingetogen. Maar geen waarde hechten aan dergelijke dienstbodenpraatjes. Marie had zich mis schien vergist of hel verzonnen. Hij ken de Esther en wilde niet toegeven aa:n zijn achterdocht. En toen da.cblt hij, welke man kent ooit een meisje goed, en eigen lijk moest hij zeggen welke man met geld- Komt hel niet dikwijls voor, dat een meisje tracht een man le behagen terwijl het een ander is die haar aan trekt? En Esther had gezegd Holliday aantrekkelijk te vinden. En loen die koer dat bij hen had gezien, elkaar diep in 'de oogen kijkend. Hij' had toen taan een be gin van een flirtation gedacht. Waarom zou Esther ongevoelig zijn daarvoor? Kon ze niet een verborgen neiging hébben voor den hoo-gharligen Arthur? En Es ther, hij zag igiar voor zich met Itiaar eerlijke, klare oogen en haar bijna jon- gensachtigen, eenvoudigen oogopslag. Hoe kon by haar verdenken, zij kom niet intri- SCHRAAL? Wintervoet-gangers en menschen wier lippen, Handen of Wangen des winters zijn schraal, Weet U wel, dat er een zeer afdoend middel Is tegen die onpleizierige kwaal Wrijft U des avonds steeds vóór het naar bed gaan In met zoo'n fijn HONING ROZEN TABLET Gauw hebt U dan weer een lekker zacht huidje Maar op 't merk ROBERTS en SHEPPEY dient gelet! UW DROGIST. (Ingez, Med.) vensterruiten in een der vertrekken van de woning te belanden. Het toeval wilde, dat hier juist een lijk stond opgebaard. Door den schok viel de baar om, zoodat de verongelukte chauf feur en hel lijk tezamen over 3en grond rolden. Met een gebroken pols en in overspannen toestand werd de autobe stuurder naar hel ziekenhuis overge bracht VERDACHTE BRANDJES. - In den nacht van 27 op 28 Dec. 1.1. was brand ontstaan in de woning' vian zekeren P. te Roosendaal. Daar bij polilie-onder- zoek bleek, dal die 'brand welkte tijdig door de politie werd gebluscht onder verdachte omstandigheden had plaats ge had, werd P. aangehouden en op grond! van verzwarende aanwijzingen, naar het Huis van Bewaring le Breda overge bracht, waar hij nog steeds in arrest wordt gehouden. In den afgeloopen nacht nu, van Maan dag op Dinsdag, was in hetzelfde woon huis wederom brand uitgebroken, welke wederom tijdig werd gebluscht. Ook nu weer leek dc zaak erg verdacht. Op grond hiervan werd nu onmiddellijk ook de echtgenoole vrn I'. gearresteerd en im verhoor genomen. Te Vug lit is het vierjarig zoontje van den spoorwegarbeider v. E.* onder een vrachtauto geraakt. Het kind werd op slag gedood. ZIJN VROUW DOOR MESSTEKEN GEDOOD. Tc U 1 m heeft Dinsdag een 42f-jiarige werklooze bij zijn woning zijn vrouw, na 'n woordenwisseling! op straat met een mes zulke ernstige verwondingen toegebracht, dat zij na eenige oogenMiki- ken overleed. De darter heeft zich daarop vrijwillig! bij de politie aangemeld. 'INGEBROKEN. Ingebroken is in de kleermakerij van de firma K. gevestigd aan den West-Zeedijk le Rotterdam. Er werden drie coupons ter waarde van f 800 gestolen. BOERDERIJBRAND. Te Eexter- Zandvoort nabij Gieten ontstond Woensdagmiddag brand in de boerderij, bewoond door R. P. Zcveil koeien kwa men in de vlammen om, benevens eenige varkens. Een groote hoeveelheid stroo en hooi, voorts landbouwgereedschappen werden door hel vuur vernield. Het vee was verzekerd. DOOR EEN RAT GEBETEN. Te O uderkerk a. dAm'siel is een 2- jariig zoontje van den landarbeider W. D aldaar, terwijl het op een matras, welke op den grond was uitgespreid, lag te slapen, aangevallen door een ;rat en zoodanig' in het gelaat gebeten, dat onmiddellijk geneeskundige hulpi moest 'Worden ingeroepen. REDDERS GEHULDIGD. Den 19den Sept. is bij den mond van de Tha- geeren; hij had naar zoo vertrouwd. Zij was het eenige meisje, dal hijzie'K'lot vrouw zou wenschen en zijn aangeboren voorzichtigheid, de dood van zijn vtader en zijn eigen onwel zij hadden hem 'belet haar de groote vraag te doen. Xu <lil alles achter den rug was zou hij life! .haar vra gen. Verbeeld je, dat hij haar gevraagd had en zij had iem aangenomen zonder liefde, en dat hij dit te laat Igemerkt zou hebben. Hij balde zijn vuist en bezeerde zijn gewonden duim, de wond begon weer te bloeden, maar hel kon hem niets sche len. iDe meest tegenstrijdige gedachten spookten hem door hel Apofd, hij kon niet slapen en den volgenden dag) was hij bepaald zieker. Hij pruttelde niet tegen toen Dido met den dokter bin nenkwam en hij met een streng dieet zijn bed moest houden. Waarom zou hij li.un zin niet doen, ze gaven hem goeden raad en hij was dom geweest. Een uur later ging hij evenwel naar de telefoon om"t hotel Carlton op te bellen. Kapitein Hol liday was nog' niet teruggekomen. ,'Dat' was olie op het vuur. Dus wa.size mei dien kerel meegpgaan ein had hier of daar den nacht met hem doorgebracht. Dus het was waar, allerlei kleinigheden, die hij zeer vergroot zag, schoten hem te binnen ls even zoovele bewijzen le- gien Esther. Hoe gelukkig, dajt hij li,et bij tijds gemerkt had. Hij moest dankbaar zijn, maar hij' was het niet. Hij was diep ellendig. Wordt vervolgd f

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5